Financiële strop voor Spoorwegen Actie geslaagd: treinen stopgezet Christina: Niet klappen tussen de liederen door Kritiek van De Vries op minder sociale CDA'ers Binnenland Vernieling auto's nieuw wapen in taxi-conflict Onthoofde vrouw in weekend-tas MAANDAG 15 JUNI 1992 Vacaturestop wordt overwogen utrecht cpd De Nederlandse Spoorwegen houden rekening met een financiële tegenvaller van ongeveer 31 miljoen gulden op de begroting voor 1993. Om de tegenvaller op te vangen denkt de hoofddirectie aan het instellen van een vacatu restop. voor '93. Maar we denken niet aan een efïïciency-operatie. Ik geloof daar zelf ook niet in. Een dergelijke kaasschaaf-methode werkt alleen maar op de korte termijn." De tegenvaller is voor NS een bittere pil. De hoofddirectie ging ervan uit volgend jaar een positief resultaat te boeken van 31 miljoen gulden. Volgens plan zou die winst zijn geïnvesteerd in verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening. Op dit moment bezuinigt de vervoersonderneming jaarlijks al 2 procent op de kosten. Op de overheid kan geen beroep worden gedaan om de nieuwe tegenvaller op te vangen. Sinds 1987 springt de overheid niet meer bij als de Spoorwegen on verwachte verliezen maken. De enige uitzondering op de regel gold de onrendabele lijnen. Maar ook die afspraak loopt de ze zomer ten einde. De NS studeren nog op de Tevens wordt gedacht aan be zuinigingen bij de beveiligings dienst. Ook het energiezuiniger laten rijden van de treinen en het nog niet vernieuwen van het materieel behoren tot de moge lijkheden. Dat blijkt uit een vertrouwelij ke brief van de hoofddirectie aan de verschillende diensten en staforganen binnen de NS. In de brief worden de directies opgeroepen naar mogelijkhe den te zoeken om het tekort bij te passen. Over de oorzaken van de tegenvaller tast de leiding van het bedrijf nog in het duis ter. De vakbonden zijn officieel nog niet op de hoogte gebracht van de mogelijke bezuinigin gen. President-directeur Den Besten ontkent desgevraagd dat sprake is van een nieuwe bezui nigingsronde. „Wij zijn inder daad bezig met de begroting Rookvrije ruimten in De Boschpoort den haag In het Bredase huis van bewaring De Boschpoort zul len alsnog rookvrije ruimten moeten komen. Het ministerie1 justitie ziet af van een eerder ingesteld hoger beroep tegen e uitspraak van het ambtenarengerecht in Den Bosch. Dat bepaal de in januari naar aanleiding van een klacht van een gevange nisbewaarder dat gedetineerden niet meer overal en altijd mo gen roken. De Nederlandse niet-rokersverenigingCAN conclu deert dat nu in alle gevangenissen op veel plaatsen rookverbo den moeten worden ingesteld „zodat de daar werkende niet-ro- kende ambtenaren en gedetineerden worden beschermd tegen rookoverlast". Opschudding door man met 'granaat' eindhoven» Een 22-jarige man uit Best heeft gisterochtend ii Eindhoven voor de nodige opschudding gezorgd. Hij deed alsof hij een handgranaat bij zich had. De man vermoedde dat zijn vriendin, met wie hij ruzie heeft, in een flatwoning aan de Offen- bachlaan verbleef. Hij eiste een gesprek met haar. De politie zet te de omgeving af, evacueerde veertig bewoners uit het flatge bouw en leidde het verkeer om. Uiteindelijk lukte het een rijks politieman uit Best, die de verdachte kende, om de man te over reden zijn actie op te geven. Pas toen bleek dat de handgranaat was nagemaakt. In werkelijkheid was het een aansteker. 'MBO'ers moeten meer lenen' utrecht Voor MBO'ers kan de basisbeurs wel omlaag, want hun uitgaven zijn lager dan die van universitaire studenten. Met zo n aanpassing wil het ministerie van onderwijs bezuinigen op de begroting van de studiefinanciering voor 1993. Het nog lager maken van de basisbeurs voor iedereen is niet meer aan de or de. Grote bezuinigingen op studiefinanciering zijn overigens niet te verwachten. Dat zei topambtenaar mr. H.P. van Weeren zaterdag op het onderwijsfestival van de Landelijke Studenten Vakbond. Velen tegen vreemdelingenhaat amsterdam Bijna een kwart miljoen Nederlanders hebben hun handtekening gezet onder het appèl tegen vreemdelingenhaat. Zij verklaren zich daarmee bereid elke vorm van vreemdelingen haat in hun omgeving te bestrijden. De 233.769 handtekeningen werden gistermiddag overhandigd aan minister Dales van bin nenlandse zaken. Dat gebeurde op de bijeenkomst 'Nederland bekent Kleur', in Amsterdam, ter gelegenheid van het begin van de nationale minderhedenweek. De handtekeningen zijn in drie maanden verzameld door de initiatiefgroep Appèl tegen Vreem delingenhaat. Daarin hebben zich 25 organisaties verenigd, waaronder de vredesbeweging, vakbonden, Raad van Kerken en de Ani\e Frank Stichting. rotterdam gpd-anp Het conflict in Rotterdam tus sen taxichauffeurs en de zoge noemde 'pretrijders' is het afge lopen weekeinde een nieuwe fa se ingegaan. De actievoerende taxichauffeurs met historische vergunningen hebben zaterdag nacht vijf taxi's vernield van on dernemer J. Versteeg, woord voerder van de 'pretrijders'. Ruiten werden stuk geslagen en de banden lek gestoken. Ootf bedreigden chauffeurs een taxi ondernemer en diens gezin en werd ingereden op een politie man. De politie heeft zaterdag nacht vijf chauffeurs gearres teerd. Gistermiddag werden ze weer vrijgelaten. Het conflict draait om ver gunningen die de provincie ver strekt aan bearijven voor groeps- en contractvervoer. De Rotterdamse taxichauffeurs ver wijten deze firma's dat zij hun vergunningen verkopen of ver pachten aan „illegale chauf feurs", de zogenoemde pretrij ders. De Rotterdamse taxiwe- reld verwijt de provincie niets aan deze situatie te willen doen. Het conflict laaide zaterdag- mogelijke invoering van hogere tarieven in de ochtend- en avondspits. Eind van het jaar verschijnt daarover een voorstel van de afdeling marketing aan de NS-hoofddirectie. Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft zo'n spitstoe slag al van de hand gewezen. Maar volgens NS zijn duurdere kaartjes onvermijdelijk, aldus een woordvoerder. NS lopen al jaren met deze plannen rond omdat in de spits extra kosten worden gemaakt vanwege inzet van meer personeel en mate rieel. De politie heeft een 25-jarige Eindhovenaar aangehouden. De man wordt ervan verdacht dat hij zijn 24-jarige echtgenote heeft vermoord en vervolgens onthoofd. Het stoffelijk over schot van de vrouw werd vrij dagmiddag in een weekend-tas gevonden in het Eindhovens Kanaal. Het hoofd is nog spoor loos. Het slachtoffer kon aan de hand van enkele tatouages wor den geïdentificeerd door haar moeder. Die had al enkele da gen geen contact gehad met haar dochter. Toen ze in de krant las dat in het Eindhovens Kanaal het stoffelijk overschot was gevonden van een onbe kende jonge vrouw, nam ze contact op met de politie. De verdachte heeft geen be kentenis afgelegd. valbqrg ad berends „De actie is geslaagd. Twee treinen zijn stopgezet en eentje is zelfs teruggestuurd. We heb ben laten zien dat we de Betu welijn niet willen en zullen dat de komende tijd blijven doen." Voorzitter F. Hoogveld van de Vereniging Niet Over de Betu we is een tevreden man. De protestactie tegen de aanleg van de spoorroute dwars door het unieke natuur- en tuin bouwgebied heeft de halve be volking van het 1300 zielen tel lende kerkdorp Valburg op de been gebracht. Ook in andere gemeenten in de Betuwe en de Alblasserwaard leidden acties tot vertraging van het treinver keer. De blokkade van de spoorbaan in Valburg verloopt in een bijna feestelijke stemming. Kinderen met ballonnen, volwassenen met spandoeken, boeren met tractoren en de plaatselijke car navalsvereniging Het Blauwe Striekske onder leiding van Prins Nautje I, bezetten onder de brandende zon de rails. Be houdens het regelen van het verkeer hoeft de politie dan ook slechts toe te kijken. De start van het protest is bij Dorpshuis 't Kriekske. Voorafgegaan door de politie begeeft de optocht zich naar de spoorwegovergang net buiten het dorp. Geen risico's Kort na drie uur verschijnt de trein uit Eist. De machinist trapt glimlachend op de rem, omdat het spoor zwart ziet van het volk. De directie van de Neder landse Spoorwegen, die op de hoogte is van de acties, heeft hem opdracht gegeven bij even tuele opdoemende obstakels geen risico's te nemen en te stoppen. De reizigers nemen het ongerief gelaten op. „Die mensen hebben groot gelijk. Ik zou zo'n spoorweg ook niet naast mijn deur willen hebben. Ik ben net als zij nogal gesteld op mijn nachtrust", zegt een van hen. Ondertussen is de Gelderse Een meisje loopt in Valburg over de rails tijdens de protestactie tegen de aanleg van de Betuwelijn. foto» anp» Raymond rutting gedeputeerde voor' verkeer en vervoer j. de Bondt gearriveerd. Met zijn collega T. Doesburg loopt hij de dorpen af waar actie wordt gevoerd. De Bondt heeft geen moeite met de manier waarop de Betuwenaren uiting geven aan hun ongenoegen. „Een blokkade is natuurlijk het meest logische om tegen een spoorlijn te demonstreren. Dit rustige lijntje leent zich daar uitstekend voor." De provincie en de zestien betrokken gemeenten hebben onlangs hun eisen voor mede werking aan de Betuweroute fors aangescherpt. Het traject moet op kruisingen onder de grond worden aangelegd ..De Tweede Kamer, die eind dit jaar over het project beslist, heeft twee mogelijkheden. Ze blazen de boel af. omdat het te duur wordt óf ze stoppen er meer geld in. Ik heb geen problemen met het schrappen van het tra cé", aldus De Bondt. 'Smoes' Ongeloof gonst door de rangen van de Valburgers als een spea ker hen verzoekt de spoorbaan vrij te maken. De trein zou een aantal gehandicapte kinderen vervoeren. „Een smoes van de NS", beweert een oudere man. die is getooid met een cow boyhoed. De speaker meldt vlak daarna dat zijn informatie op een misverstand berust. Eén passagier, die duidelijk over stuur is. stapt uit de trein en wordt verder per auto naar haar 'laats van bestemming ge iracht. Omstreeks half vier kiest de machinist na overleg met ze nuwachtig heen en weer lopen de NS-mensen eieren voor zijn geld en tuft onder gejuich van het verzamelde publiek met een slakkengangetje terug naar Eist. Kort daarop komt de trein uit Tiel in zicht. Die heeft al het no dige oponthoud te verwerken genad in Kesteren en Echteld. Einde Om 15.50 uur wordt de knoop doorgehakt. „Laat de trein maar passeren, anders moet hij hele- tii.i.tl icrug naar Tiel en dat zul len de reizigers ons niet in dank afnemen. Willen we serieus worden genomen, dan moeten we ook na vandaag de politiek recht in de ogen kunnen kijken. We besluiten nu de actie", dringt de speaker aan. Zijn op roep wordt zonder morren op- gevolgd. Erotica-beurs w egens succes in 1993 weer DEN HAAG ANf De eerste Erotica Publieksbeurs in Nederland. Ero '92, is een groot succes geworden. Naar schatting 15.000 mensen be zochten het afgelopen weekein de de Haagse Houtrusthallen waar de beurs van donderdag tot en met zondag werd gehou den. Het staat inmiddels vast dat de beurs volgend jaar terug keert ..Op deze beurs kun je zonder schaamte naar deze facetten van de erotiek kijken", aldus een van de organisatoren. „Ie hoeft er niet voor naar een seks shop waar je toch altijd een beetje bang bent dat je er door de buren wordt betrapt." Duitser verbrand door oppakken fosfor-'steen' NIEUWVUET-1AD GPD Een 64-jarige Duitser is afgelo pen zaterdag met derdegraads verbrandingen opgenomen in het brandwondencentrum in Rotterdam nadat hij op het strand van Nieuwvlict Bad (Zeeuws-Vlaanderen) ernstig gewond was geraakt. De man was in de branding op zoek naar bijzondere stenen en pakte nietsvermoedend ook een blok fosfor op dat in zijn broekzak spontaan tot ontbranding kwam. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is het fosfor- blok mogelijk een bestanddeel van een bom uit de T weede Wereldoorlog. „Het is levensge vaarlijk. Zo lang zo'n fosforblok in het water ligt, is er niets aan de hand. Maar wanneer het spul eenmaal opdroogt, kan hel spontaan ontbranden", aldus de woordvoerder.Op het eerste gezicht ziet een stuk fosfor er uit als een blinkende steen met een bruine, rode. gele of witte gloed. Een zoektocht van de politie naar meerdere stukken van het licht ontvlambare materiaal heeft niets opgeleverd. nacht weer op toen acht pretrij ders, na een wapenstilstand van enkele weken, op verschillende standplaatsen weer gingen rij den. De 'pretrijders' (chauffeurs met nieuwe vergunningen, af gegeven door de provincie) la ten zich niet op de knieën dwingen door de acties. „Ik wijk niet voor terrorisme. We gaan gewoon weer de arena in", zegt woordvoerder J. Versteeg van deze ondernemers. „De wagens gaan desnoods de loods in, dkn zijn we minder kwetsbaar." Ad vocaat mr. D. Vermaat noemt de vernielingen „het werk van een georganiseerde criminele bende". Hij gaat ervan uit dat gedeputeerde T. lansen van de provincie Zuid-Holland de ver gunningen van de vijf gearres teerde chauffeurs zal afnemen. Hun namen worden doorgege ven aan de provincie. „Dat is dan vijf vergunningen minder", ""zegt Vermaat. Burgemeester Peper van Rot terdam onderzoekt of een onaf hankelijke commissie onder lei ding van ex-minister Albeda kan bemiddelen in het taxi-con flict. den haag gpd Prinses Christina tijdens het concert in de Haagse Re gentenkamer. FOTO •CPD» CEES ZORN „U hoeft niet tussen de liederen door te klappen, hoor", zei prinses Christina gisteren tijdens haar optreden in de Haagse Regentenkamer. De woor den typeren de bescheidenheid van de prinses, die alleen optreedt voor een goed doel en zich niet als een artieste wil presenteren. Ruim honderd mensen waren gisteren naar de Regentenkamer van het Hofje van Nieuwkoop in het centrum van Den Haag gekomen om het concert van Christina bij te wonen. De prinses geeft zelden in het openbaar een concert, en als ze dat doet, is de opbrengst bestemd voor een goed doel. Deze keer gaat het geld naar de Re gentenkamer. een culturele stichting waar lezin gen en concerten worden gehouden. De Regen tenkamer krijgt geen subsidie en wordt uitslui tend gerund door vrijwilligers. De prinses koos voor een gevarieerd program ma. Liederen van klassieke componisten als Mo zart en Schubert werden afgewisseld door mo dernere werken van de Amerikaanse componis ten Harris, Howard en Mills. Voor de pauze maakte ze een wat stijve, zenuwachtige indruk Vooral de klassieke liederen 'Ridente la Calma' en 'Wamung' van Mozart, die zang-technisch erg moeilijk zijn. vielen haar wat zwaar. Na de pauze, toen Christina de wat luchtiger Amerikaanse werken zong, nam ze een ontspan nen houding aan en gingen de liederen haar ge makkelijker af. Vooral dit laatste repertoire werd enthousiast ontvangen door de toeschouwers, waama de prinses twee toegiften gaf. Christina werd begeleid door de pianiste Aria- ne Kanes, een goede bekende van de Guiller- mo's. Zij geeft namelijk op villa Eikenhorst in Wassenaar, waar de familie woont, muziekles aan de drie kinderen van prinses Christina en Jorge Guillermo. amersfoort gpd Minister De Vries van sociale zaken waarschuwt zijn eigen partij, het CDA, ervoor de soli dariteit met de zwakkeren in de samenleving niet te verliezen. De Vries, ook wel de achtste PvdA-minister genoemd, hekel de 'hotemetoten' in zijn partij die belangrijke CDA-uitgangs punten als „schild voor de zwakken en de solidariteit met de armen" steeds minder open lijk aanhangen. De Vries spraak zaterdag op een bijeenkomst van de jongerenorganisatie CD- JA in Amersfoort, waar hij de Zilveren Horzel kreeg uitgereikt voor zijn „bevlogen christen democratische handelen'. De minister constateerde met zorg dat steeds meer partijge noten tegen de koppeling tus sen lonen en uitkeringen zijn en voor de inflatiecorrectie voor de hogere inkomens. Met een dui delijke verwijzine naar CDA- fractieleider Brinkman zei De Vries dat het „vroeger zo was dat niet-koppelen tussen lonen en uitkeringen denivellerend was en dus niet hoorde, terwijl tegenwoordig het niet geheel toekennen van de inflatiecor rectie nivellerend is en dus niet hoort". Brinkman (voorstander van ontkoppelen) heeft het ge deeltelijk schrappen van de in flatiecorrectie dit jaar onlangs geslikt, maar noemde het volle dig schrappen vorig jaar nojg een daad van „eens maar nooit De nieuwe voorzitter van het CI)|A. de Vries, kraakte ook kritische nopen ow i>v fractieleider Volgent de niv voorzitter laat Rnnkman zich te veel leiden door verkie/ingson- derzoeken en minder door christen-democratische uit gangspunten. Bospeen, per bos Slavinken, kilo WXf 12.90. 100 gram 1.39 Magere varkenslappen, 500 gram £75"5.75. j ©®o® ]MT 10.49 rfHiy Valencia Late, perssinaasappelen. net 2 kilo 4.99 cn DubbeMa, vanille/chocolade, vanille/ aardbeien, vanille/pistache of choco/kokos, pak 1 liter £25" 1.89 01 Wit- en bruinbrood, heel, verpakt ^09" 1.89 Uit de diepvries: cn Pizza Saporita, doos 400 gram ïrt 2.99 John West tonijn, naturel of In olie, blikje 200 g 1.99 Uit de bedieningsafdeling: Rundersalami, 100 g £09" 2.49 Mars, pak 9 stuks. >9? 4.75 Met gratis set Olympische stickers cn Graskaas, vers van 1 mes o©® of vacuüm verpakt oom - Nü 9.90 cn Cocktail-, Shanghai- of Partynootjes, zak 150 gram <w>®® >75" 1.49 cn Engelse theemelange, doosje 40 zakjes 4 gram £65" 2.25 cn Valdeperias of Rheinhessen, fles 1 liter 5^5" 4.95 Fair toiletpapier maxi, -■wr® pak 4 rollen £99 1.59' Met twee keer zoveel vel op een rol d* c '<"5 oc oe dew SUr ènjzergfKJenvar d">söag IA dagZOju^ "Zolang s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3