Leidsch Dagblad Milieutop: weinig extra geld op tafel m mm 'Heb je wel eens kitekat gegeten?' Als bijen op de honing Boek prinses Di uitverkocht Alcoholverbod in Malmö na rellen ^798— wal DE GROOTSTE SHOW NA DE RAI! Redders geven showtje weg •MAANDAG 15 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39877 LOSSE NUMMERS 1.50— leiden De toeschouwers kwamen er zater dag als bijen op de honing op af. De 16de bijenmarkt rond de Sterrewacht trok duizen den bezoekers, mede door het mooie weer. De markt, die sinds kort het voorvoegsel 'milieu' heeft, werd geopend door wethouder H. de la Mar. De Leidse imkersvereniging, met 200 leden de grootste van het land, wil met de markt vooral voorlichting geven c de bijenvolken en de liefhebberij. Anders dan bij markten elders in het land ligt het accent veel minder op de handel. Wel kan de imker er allerhande spullen krijgen die het uitoefenen van de hobby vergemakkelij ken. Voor de allerkleinsten waren er behalve bijen ook geiten op de markt. De organsiatie roemde nog maar eens de locatie van de markt, vlakbij de Hortus die voor deze gele genheid gratis toegankelijk was. Het parkeer probleem in de omgeving was ondervangen door de parkeergarage aan de Maliebaan open te stellen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Tijd van Toen 7 De twee verguld zilve ren geboortepennin gen van de broertjes Pech- lin in het Leidse museum De Lakenhal. The Scene 9 Wat The Scene zater dag in het LVC liet zien was van topklasse. Afwis selend, innemend, sober Landstitel q Quick Boys zette de I J eerste stap op weg naar de algemene ama- teurtitel met een 2-1 over- Nog geen obonnee? QCI O7' 161400 DCL. 071 - 161353 en gitaaruitbArstingen. winning op Rheden. Verzoening en teleurstelling strijden in Rio om voorrang Met verzoenende woorden van de ontwikkelingslanden aan het adres van de rijke landen is de wereldconferentie over milieu en ontwikkeling in Rio de Janeiro gisteren ge ëindigd. Tal van deelnemers aan de Unced-conferentie toonden zich openlijk teleurgesteld, vooral omdat er wei nig extra geld op tafel is gekomen. Toch werd van diverse zijden opgemerkt dat in Rio in elk geval een eerste stap is gezet op weg naar wereldwijde milieubescherming. Familieberichten Programma's Regio RTV Show - Sport rio de janeiro verslaggever Namens de ontwikkelingslan den waarschuwde de Pakistaan se ambassadeur Marker dat de arme landen alleen geld voor het milfeu beschikbaar zullen stellen, als de rijke landen be reid zijn ook een wezenlijke bij drage te leveren. Marker toonde zich teleurgesteld over de be dragen die de rijke landen in de loop vin de conferentie be schikbaarhebben gesteld. Ook de Nederlandse minister van ontwikkelingssamenwer king, Pronk was teleurgesteld: „De bedragen die genoemd zijn vallen tegen". Toch was Pronk opgelucht dat een harde con frontatie tussen rijk en arm uit eindelijk is uitgebleven. In totaal is er voor milieu maatregelen in de Derde We reld zo'n 24 miljard gulden be schikbaar, waarvan acht miljard door de EG beschikbaar is ge- HET WEER den haag anp Het geruchtmakende boek over het huwelijk van prins Charles en prinses Diana was vandaag, op de dag van de officiële verschijning, meteen al uitverkocht. Dat zegt directeur Muysson van Bzztöh, de uitgeverij die 12.000 exemplaren van de Nederlandse versie van het boek ('Haar eigen verhaal') van Andrew Morton op de markt brengt. Bzztöh komt over twee weken met een herdruk van 10.000 exemplaren. malmö anp Tot en met de laatste EK-wed- strijd in groep 1 tussen Frank rijk en Denemarken is in Mal mö een algeheel verbod op de verkoop en het schenken van alcoholhoudende drank inge steld. De politie en de organisa tie hebben dat besloten na de ernstige supportersrellen, die zich in de nacht van zaterdag op zondag voordeden in de Zweedse havenstad. Bij die veldslag tussen zo'n 200 voornamelijk Britse vanda len en een veel kleiner aantal Zweedse politieagenten werden 25 mensen gearresteerd. Twin tig personen, onder wie twee politiemensen, raakten gewond. Ondanks de moeilijkheden is de Zweedse politie niet van plan de 'zachte' aanpak drastisch te wij zigen. De rellen in Malmö bleken de begeleidende Britse politiever- tegenwoordigers niet te hebben verrast. Tijdens een persconfe rentie verklaarde Malcolm Ge orge, de verbindingsofficier van de Britten: „Dit was geen toeval. De hele actie is van te voren be raamd. Wij wisten waar en wan neer de moeilijkheden zouden beginnen." Volgens een woord voerder is een harde kem ver antwoordelijk voor de chaos die 200 Engelse supporters op Stortorget, het grote plein in het centrum van de havenstad, hebben aangericht. David Mellor, de Engelse mi nister van sportzaken, noemde de gebeurtenissen onthutsend. Mellor neemt echter niet aan dat de Europese Voetbal Unie terug zal komen op zijn beslis sing de volgende eindronde van de strijd om het Europese kam pioenschap in Engeland te doen plaatsvinden. „Niets zou erger zijn dan on zekerheid te scheppen over de toekomst van het Europese voetbalkampioenschap", voeg de Mellor er aan toe. Vergeleken met de strijd in Malmö waren de moeilijkheden van zaterdag in Kopenhagen, verblijfplaats van taJrijke Engelsen, te ver waarlozen. De Deense politie meldde tien arrestaties, voorna melijk wegens verregaande dronkenschap. Drie Britten zijn I uitgewezen, de andere zeven zijn na ontnuchtering weer vrij gelaten. steld, 15 miljard door Japan, en 300 miljoen door de VS. Pro bleem is echter dat een belang rijk deel van dat geld wordt ge haald uit bestaande ontwikke lingsbudgetten. Volgens Pronk gaat het bij de Japanse toezeg ging van 15 miljard voor slechts twee miljard om 'nieuw' geld. De Europese bijdrage is nog niet onderverdeeld, maar ook daarvan staat vast dat het voor een deel om bestaand ontwik kelingsgeld gaat. Volgens Pronk hebben vele industrielanden bij het noemen van bedragen be wust veel mist verspreid om te verdoezelen dat de bedragen slechts voor een deel extra geld betreffen. Zo heeft de door de arme lan den gestelde eis dat de rijke lan den in het jaar 2000 hun ont wikkelingshulp met 110 miljard pilden moeten hebben ver hoogd'tot 0,7 procent van hun bruto nationaal produkt, het niet gehaald. De VS hebben zelfs die norm nooit onder schreven. In Rio weigerde lapan zich op een jaartal vast te leg Engeland dwars lag. Volgen: Pronk is de discussie over 0.7 procent-norm voorgoed van de utrecht»anp HET WOORD IS AAN Cicero VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Verwachting van het KNMI tot morgenavond Minder zomers Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog Minimumtempera tuur ongeveer 13 graden Middag- temperatuur van 17 graden aan de kust tot 24 graden in net zuidoos ten van het land Overwegend matige wind. kracht 3 a 4, uit noord tot noordoost. In het wad dengebied later af en toe krachbg, Camera's voor meer veiligheid op NS-stations Milieuminister Alders noem de de resultaten van de confe rentie 'niet voldoende, maar het maximaal haalbare'. BIJVOORBEELD: ÉBaW^"riTTiVV JVC VIDEORECORDER ».'T1 I-I-1I-1HIT1» i Nü zijn de Leidse Lease Dagen! Uniek evenement voor de zakelijke rjjder. Ruim 80 auto's staan klaar voor een proefrit! De allernieuwste personen- en bedrijfswagens. 15,16 en 17 juni 14.00 - 20.00 uur. Terrein naast het AC-restaurant (bij de A4) in Leiderdorp. Meer informatie? Bel Kamsteeg Auto Lease 071 -31 74 36. noordwuk» De KNRM is er klaar voor. De Noordwijkse reddingsbrigade toonde zaterdag, bij de opening van het aloude Zuiderbad aan de Koningin Astridboule- vard, enkele fraaie staaltjes van haar kun nen. De spectaculaire manoeuvres van reddingboot De Valentijn brachten de handen van de talrijke toeschouwers meer dan eens op elkaar. Duizenden zonaanbidders hebben de afgelopen weken Noordwijk al bezocht maar komend weekeinde begint het in de badplaats allemaal pas officieel. Dan wordt met een weekeinde vol evenemen ten het badseizoen 1992 ingeluid. Het Zuiderbad nam zaterdag alvast een voor proefje op de opening met zijn eigen feestje. Daar kwamen volgens Zuiderbad- pachter Arie Edelman honderden mensen op af, onder wie een groot aantal kinde ren voor wie een ballonnenwedstrijd werd georganiseerd. FOTO DICK HOGEWONING Student moet China uit wegens ontheiliging Mao PEKING AP Een Nederlandse student moet China verlaten omdat hij met drie andere buitenlandse stu- denten een poster met de beel tenis van Mao Zedong heeft ontheiligd. De 23-jarige AJwin Setija, die in Nederland aan de universiteit van Leiden studeer de, moet China vrijdag hebben verlaten. Bovendien kreeg hij een boete van 65 gulden. Volgens Setija stond de politie hem op te wachten in een foto winkel, waar hij een affiche van Mao had laten afdrukken, dat door hem en zijn vrienden was „versierd". „We hadden de pos ter op de grond gelegd en er een rode vlag omheen gedrapeerd, meloenen op Mao's borst ge legd en een pijp in zijn mond gestopt. Het was een grap", al dus Setija. De andere studenten, een Brit en twee Duitsers, werden niet uitgewezen. Setija, die in Peking Chinees studeerde, nam de ver antwoordelijkheid op zich, om- dal hi) aan het eind van het se mester China toch zou verlaten. De Nederlandse Spoorwegen gaan de grote NS-stations in net land de komende jaren uitrus ten met permanente camera bewaking. Op deze stations komt ook een centraal com mando-centrum waar de spoor wegpolitie de hallen en perrons in de gaten kan houden. De camera's worden volgend jaar geïnstalleerd in Amster dam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag. leiden komt een jaar later aan de beurt, samen met Arnhem, Zwolle, Eindhoven, Amersfoort, Haarlem en Nijmc- gril. De dienst bedrijfsbeveiliging wil de veiligheid op de stations verder vergroten door middel van beveiligde fietskluizen, meer verlichting, extra surveil lance en loketten. Ook komt er een campagne die gericht is op het gedrag van de reizigers. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Jê. ik .nt'ttfuct*- abonoMMftt mi Ntmt ét krant ia «arata tavaa waktn fratia. KsP*^bonf>®m»nt bot aal >k daarna Par maand (12 7.80) via automa tische betaling" Par kwartaal (f 80.10) via accapt- Naam an voorletters contmta berorgiog) zagreb margreet vermeulen verslaggever „In Belgrado loop ik nooit dicht langs een flatgebouw, je kunt ieder moment wat naar je kop geslingerd krijgen." Ma rechaussee Paskamp voelt zich met zijn blauwe baret niet bepaald welkom in de Servische hoofdstad Belgrtido. Een weekendje Kroatië, waar hij minister Ter Beek (defensie) begeleidt op diens be zoek aan de Nederlandse VN-militairen, ziet hij als een welkome afwisseling. „Als blikken konden doden, waren we al heel vaak dood geweest", heeft legerpsy- choloog Martens in Belgrado ervaren. Op terrasjes zitten doet hij alleen nog maar in burgerkleding. Hij wil niet nog eens meemaken dat een mes rakelings langs zijn hoofd suist om in een boom achter hem zwiepend tot stilstand te ko men. Eén Nederlandse blauwe baret in Belgrado heeft inmiddels een gebroken neus opgelopen, vertelt kapitein Van Rooijen, die zeifin Belgrado bijna van z'n sokken werd gereden. Met heimwee denken ze terug aan de tijd dat hun hoofdkwartier nog in Saraje vo was gevestigd. „We werden daar jui chend en applaudisserend binnenge haald", vertelt korporaal Reij. „De mos lims, Serviërs en Kroaten proberen in de Bosnische hoofdstad Sarajevo broeder lijk samen te leven. Maar dat wordt hen van buitenaf onmogelijk gemaakt", ana lyseert luitenant-kolonel Marlens. Hij krijgt haast iets dromerigs in zijn ogen. Dat de Nederlandse VN-militairen in Sarajevo het doelwit werden van hevig artillerie- en mortiervuur lijken ze in middels vergeten. „Ik ga morgen terug als ik de kans krijg", zegt Van Reii. „Ze ker weten", vallen anderen hem oij. „We hebben in Belgrado een prachtho- tel. We kunnen iedere avond a la carte dineren, Maar daar zijn we niet voor ge komen", zegt Paskamp. Het is maar goed dat soldaat Soek hen niet kan ho ren. Soek is één van de elf Nederlandse blauwe baretten die de radio-, fax- en te lefoonverbindingen verzorgen voor het bataljon Poolse VN-soldaten in Slunj. Slunj is, of liever gezegd was, een pitto resk dorpje in de Kroatische heuvels te gen de Bosnische grens. Soek voelt zich in de steek gelaten door het hoofdkwar tier. „We zitten hier al weken op noodrant soen uit blik. klaargemaakt door de Po len. Hoe dat smaakt? Heb je wel eens ki tekat gegeten? We hebben allemaal vita minepillen laten opsturen." Slunj zit meestal zonder elektriciteit en ook zon der rtlUIUeild wal er „Wc hebben lure weken lang moeten wachten op de tank wagens mei drinkwater van de Verenig de Naties. Er is wel een bron. maar dat water is niet getest of niks. De winkels in Slunj zijn veelal leeg. Vers voedsel wordt steeds schaarser, meent een Pool se officier. Pagina 4: Nederlandse VN-mllltalren hebben helmwee naar Sarajevo. n b«ok.'QrfOf»fc»n.1%Q Lfedtch Dtgbiari Ant woord 10080 2300 VB Ifö»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1