9 Ploeg Swift zit in de lift Invalbeurt Eijs levert brons op Sport Indurain ijzersterk WIE ZEI DAT MAANDAG 15 JUN11992 >A BROUWER DE KONING Faas beste 'Leidse' renner leiden Mare Faas was de beste 'Leidse' renner in de Omloop van het Gelders Eiland. Hij werd vijftiende. Fernand Warmer dam (24) en Boy Bogaert (29) reden ook in de prijzen. In een cri terium in De Kwakel behaalde Robert Karremans uit Sassen- heim de tiende plaats. De Leidse junior André Möhlmann werd zaterdag 28ste in de Waterschapsronde en gisteren vierde in de Ronde van Zwaag. Kayumba Europees bokskampioen levallois-perret De Franse bokser Valery Kayumba is zaterdag Europees kampioen in het lichtweltergewicht geworden. Hij sloeg de Italiaan Bruno Vottero al in de eerste ronde knock out met een formidabele rechtse opstoot. Vottero was toen al een keer neergegaan. De 26-jarige Kayumba, in Zaïre geboren, is als professional nog steeds ongeslagen in 28 gevechten. Hij won 27 maal, waarvan 21 keer vroegtijdig. De Europese titel in deze ge- wichtsklasse was vacant, omdat de Engelsman Pat Barrett geen kans zag zijn kampiopnsgordel te verdedigen. Schakers draaien goed mee manila Nederland is tijdens de dertigste schaakolympiade in Manila bij de mannen uitstekend op dreef. Na zes ronden deelt de nationale equipe met de Verenigde Staten de tweede plaats met een totaal van zeventien punten.-Dat is twee punten minder dan Rusland met wereldkampioen Gari Kasparov aan het eerste bord. Na de minimale nederlaag tegen de Russen in de vierde ronde kwam Nederland in het weekeinde twee keer tot winst: eerst met 3-1 tegen Bosnië en vervolgens met 2 1/2-11/2 tegen de sterke Oekraïne. Bij de vrouwen moest Nederland wat terrein prijsgeven. De ploeg is elfde met elf punten, 3 1 2 minder dan de Oekraïne. In de vijfde ronde werd een gelijkspel geboekt te gen Polenfl 1/2-1 1/2), de zesde ronde gaf een voorlopig nade lige stand van 1/2-1 112 tegen Azerbeidzjan te zien. Rob Barel derde in Nice nice» Rob Barel is in de prestigieuze thriathlon van Nice giste ren als derde geëindigd. De Nederlander moest de Amerikaan Mark Allen (5.59.43) en de Fransman Yves Cordier (6.00.50) la ten voorgaan. Barel kwam zelf na 6.06.49 binnen. Allen schreef het evenement voor de negende keer op zijn naam. Papakostas over 2,35 meter heraklion De Griekse hoogspringer Labros Papakostas heeft bij nationale wedstrijden in Heraklion op Kreta de beste sei zoensprestatie geleverd. Hij haalde een hoogte van 2,35 meter. Papakostas ging achtereenvolgens over 2,29, 2,312,33 en 2,35 meter. Hockeyers niet langs Maleisië kuala lumpur De Nederlandse hockeyploeg is in de eerste van drie testwedstrijden tegen Maleisië niet verder gekomen dan een gelijkspel (1-1). De doelpunten werden diep inde tweede helft gemaakt. Aanvoerder Mare Delissen zette Oranje dertien minu ten voor tijd op voorsprong. In de slotfase herstelde Nawawi het evenwicht. Vandaag en morgen wordt de testserie vervolgd in het 300 kilometer noordelijker gelegen Ipoh. Daarna neemt Ne derland in Kuala Lumpur deel aan een vierlandentoernooi met verder Japan, Australië en Malaysia. Diibbelvier van Florijn valt uit de toon Swift/Casba blijft het wielerpeloton verbazen. In de twee daagse Omloop van Zeeuws Vlaanderen voegde de Leid se wielerformatie een recordaantal van 53 punten toe aan haar totaal in de topcompetitie. Zonder toppers, maar met renners die wat voor elkaar oveF hebben, spot te Swift met alle wielerwetten. ww*w Miguel Indurain op weg naar de eindzege in de Giro. foto epa leiden Ploegen als Koga, Giant en Vo- lendam bleven zaterdag in Sluiskil ver bij de Leidse ploeg achter. Met twee renners bij de eerste tien (Laurens Koster vier de en Peter Mol zesde) en de goede uitslagen van Martin Schalkers (15de) en Niels van Stralen (21ste) kwam Swift/Cas ba met stip op de eerste plaats. Het zag er zelfs lang naar uit dat Schalkers er meer zou uithalen dan een vijftiende plaats. In de Finale ging de Voorhouter aan de haal en slechts door krachtig teamwerk van de Koga-ploeg werd Schalkers teruggehaald. Nadat Patrick van Dijken 's avonds de tijdrit op zijn naam had geschreven, gingen gisteren vijf renners al vroeg aan de haal. De groep met onder anderen Niels Boogaard, Wermink en Van der Helm nam zelfs ruim negen minuten voorsprong. Na een groot aantal kasseistroken kwam het jagende peloton in de straten van Oostburg vlak bij de vluchters. Valpartijen ontsier den de finale. Vooral Niels Boogaard voelde zich genomen en sloeg een renner die met hem tegen de straatstenen sloeg vol op het gezicht. Met de Fiets op hun nek kwamen de renners toch nog over de eindstreep. Tumult Van Dijken bleef in het tumult overeind en eiste de eindzege voor zich op. Ook de Swift-ren- ners vielen ruimschoots in de punten. Mol werd dankzij een goede tijdrit twaalfde in het eindklassement en Koster vlak voor Schalkers zestiende. Mede doordat ook Van Stralen in de top dertig eindigde, bemachtig de Swift/Casba de vierde plaats in de topcompetitie. Petra Grimbergen legde in de eerste etappe van de Zeeuwse klassieker beslag op de derde plaats achter de vedetten Leon- tien van Moorsel en Monique Knol. Door haar elfde plaats op de tweede dag eindigde de Rijnsburgse als vierde in het eindklassement, slechts luttele seconden achter nummer drie. In de Waterschapsronde, een klassieker in de promotiecom petitie, kwam de ploeg van De Bollenstreek matig voor de dag. De ploeg van Hoekse Renners was heer en meester (drie podi umplaatsen), de rest verzamel de kruimels. Tom de Jong uit Roelofarendsveen werd 22ste en bezorgde zijn club negen pun- Pascal Vergeer was zaterdag in Lage Zwaluwe dichtbij de overwinning. De Warmonder kon alleen Peter Heeren niet volgen, maar rekende vervol gens af met Rob Rasenberg in de sprint om de tweede plaats. Van Duyvenbode In de Haagse Ronde van de Raaphorstlaan was Noordwijker Ton van Duyvenbode goed in vorm. Toch zat er niet meer in dan een derde plaats. Zoeter- woudenaar Herman de Jong werd zesde. Een dag later was Van Duyvenbode in Rijswijk niet te houden. Op tijd sloop hij mee met een kopgroep van acht man. In de groep was de sterke oud-prof Ton Griep aanwezig, die aasde op zijn achtste over winning. Maar in een vlijm scherpe eindsprint kwakte Ton van Duyvenbode zijn Fiets net voor die van Griep over de Finis hlijn. milaan Alsof hij de afgelopen drie we ken nog niet voldoende had be wezen de sterkste te zijn, zo ver nederde Miguel Indurain giste ren zijn concurrenten. De Tour winnaar breide een slot aan de Ronde van Italië waarop geen maat stond. In de afsluitende tijdrit, zijn specialisme, over 66 kilometer van Vigevano naar Milaan vol tooide Indurain zijn triomftocht die op de derde dag begon. Toen nam hij de leiderstrui over van Marie. Hij gaf het textiel niet meer uit handen. In de race tegen het uurwerk bleven alleen Bontempi en Be- zault binnen de drie minuten achterstand. Zijn voornaamste, althans theoretisch, rivalen Chi- appucci en Chioccioli verloren respectievelijk 3.02 en 3.57. Voor de Italianen smaakte de pil die ze al drie weken iedere dag moesten slikken nog bitterder. En daar gaven de zestien Itali aanse dagprijzen, met zaterdag Cipollini met zijn vierde ritzege als laatste, geen zoetere smaak Maassen Frans Maassen heeft zaterdag avond het tweede gedeelte van« de derde etappe van de Ronde van Luxemburg gewonnen. Hij was de beste in de individuele tijdrit over 12 kilometer van Foetz naar Bettembourg. John van den Akker werd de nieuwe leider in het algemeen klasse ment. De 52ste editie van de Ronde van Luxemburg werd gewonnen door de Fransman Jean-Philip- pe Dowja, die in de laatste der tig kilometer van de heuvelach tige rit van Diekirch naar Die- kirch een achterstand van ne gen tellen op John van den Ak ker omboog in een voorsprong van 59 seconden. De laatste dagprijs kwam terecht bij de Italiaan Alberto Elli. Zaterdag was een „Oranje-dag" met rit- zeges voor Gert-Jan Theunisse en Frans Maassen, die 's avonds de rit tegen het uurwerk won. luzern/duisburg De Nederlandse roeiploeg kan over zes weken bij de Olympi sche Spelen een aantal medail les winnen. Dit aanlokkelijke vooruitzicht was de conclusie van de Rotsee Regatta in Lu- zem. Nederland won dit week einde op het blauwgroene water in Zwitserland vier medailles, waarvan drie door olympische ploegen. De Leidse Irene Eijs viel met succes (brons) in bij de dubbelvier. Florijn daarentegen liep de Finale mis. Dit werd en passant gedaan midden in de trainingsfase tij dens de klassieke wedstrijden tegen de wereldtop, voor wie de klassieker de ultieme olympi sche selectie betekende. De Ne derlanders waren enkele weken geleden na de regatta's in Keu len en Essen al zeker van af vaardiging naar Barcelona. Nico Rienks en Henk Jan Zwolle, heersende wereldkam pioenen dubbeltwee, konden daarom hun schouders ophalen voor hun derde plaats na de Duitsers Uhrig en Handle en de Australiërs Hawkins en Antho- nie. De vier-zonder-stuurman van Bart Peters, Niels van der Zwan, Jaap Krijtenburg en Sven Schwarz probeerde een lange sprint uit tegen de Australische wereldkampioenen. Juichend accepteerden ze een nederlaag met 18/100ste seconde. Dat was voor de dubbelviers nog niet het geval, al wonnen de vrouwen brons. Nota bene met invalster Irene Eijs voor de aan een rib geblesseerde Mar jan Pentenga. Harriet van Ettek- oven, Anita Meiland en de jari ge Laurien Vermulst begonnen verlangend uit te kijken naar de olympische wedstrijden. „Als Marjan terug is, kunnen we na tuurlijk meer", stelde Van Ettek- De mannen dubbelvier was één van de vier olympische ploegen van Nederland buiten de Finales in Luzem. Het kwar tet van Jan Klerks roeide verre van overtuigend. De boot was enkele weken in Duitsland in reparatie geweest. Daardoor hadden de Hans Kelderman, Ronald Florijn, Koos Maasdijk en Rutger Arisz al die tijd niet samen geroeid. „De techniek bleek weggeglipt", aldus Klerks, „dat was wel een tegenvaller. Ik ben ervan overtuigd dat dit wel weer in orde komt." Skiffeur Frans Göbel werd bij de afslui ting van het wereldbekertoer nooielfde. Slaag De Nederlandse roeitop bij de junioren heeft het afgelopen weekeinde flink slaag gekregen van Duitse roeiers en roeisters. Dat gebeurde tijdens de junio renregatta op de Wedau-baan nabij Duisburg. De Nederlan ders kwamen niet verder dan enkele overwinningen in de skif in onbeduidende voorwedstrij den en in het 15/16 veld. De geselecteerde dubbelvier van de Leidse coach Theo Noordman was op deze cruciale wedstrijd gehandicapt vanwege een knieblessure van boegroeier Sjoerd Kruijff (Die Leythe). Zo wel op zaterdag, met een inval ler op de boegplaats, als op zon dag, met een niet volledig her stelde Kruijff, kwam de ploeg niet goed uit de verf. Zaterdag leverde het de zevende tijd op, gisteren de tweede plaats in de B-finale, ruim achter de Denen en maar net een lengte voor een gelegenheidsploeg met voorna melijk roeiers van Comelis Tromp. De gestuurde vier van Die Leythe /Alphen, met Victor Vis sers, Aegir Brands, Imre Zeven huizen en Max Verbeek en stuurman Tristan Kramers, er voer dat een Nederlandse titel in Duitsland geen enkel respect afdwingt. Ondanks een goed ge varen race konden ze in tijd slechts één van hun zeven Duit se tegenstanders achter zich houden. Voorzitter Jan Agter- berg van de stich ting FC Wagenin- gen'92, op zoek naar een nieu we licentie voor het betaalde voetbal in VI: „Ik heb geprobeerd te bellen met de KNVB, maar ze hebben geen tijd. Bel na het Europees kam pioenschap maar eens terug werd me verteld, dat is toch on gelooflijk!" Johan Cruijff, over de blokka de die Rinus Michels Ronald Koeman oplegde voor de kam pioenswedstrijd van Barcelo na, in VI: „Ik had geen poot om op te staan. De reglementen zeggen dat de KN\Ti Ronald Koeman kan opeisen. Ik zou het als coach nooit doen. Zo iets kun je een voetballer niet aandoen. Er zat bijna een week tussen de wed strijd van Barcelona en de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal. Ronald Koem an was natuurlijk zeer teleurgesteld en vervolgens verwacht men van hem dat hij zich weer volledig in zet voor het Neder lands elftal. UEFA-voorzitter Lennart Johansson in de Volkskrant: Mijn voorgangers hebben misschien de indruk gewekt dat de voorzitter van de UE FA of de FIFA maar met zijn vingers hoeft te knippen om zijn zin te krij gen. Zo werkt het niet. Vraag het andere bestuursleden, vraag het mensen die me kennen. Ik ben een democratisch mens, ik heb een eigen mening, laat die ook horen, maar heb respect voor de opinie van anderen. Ik ben geen mens dat ten koste van alles zijn eigen zin doordrijft. Idem, over de paraatheid van de politie tijdens het EK: „Supporters die komen om ple zier te maken zijn van harte welkom. Supporters die komen om de orde te verstoren, krijgen a hell of a time. De Zweedse po litie is paraat. Toekomstig KNVB-trainer Ri nus Israel, over ex-Haarlem coach Dick Advocaat die hem voor die functie benaderde in VI: Na een wedstrijd tussen Feye- noord en Haarlem maakte Israel Advocaat eens voor 'gehaktbal' uit in verband met diens spelop vatting. „Ik had hem een hele tijd niet gesproken. Toen hij me belde om te vragen of ik interesse had voor die baan bij de KNVB zei hij: je spreekt met die bal ge hakt'. Hij had het dus goed ont houden. Columnist Wim van Hanegem in het Algemeen Dagblad, over het isolement van Dennis Bergkamp in Oranje: „Als ik hem in Oranje zie spelen heb ik de neiging me af te vragen waarom z'n medespelers hem de bal zo weinig toespelen. Het is net of ze hem die niet willen ge ven, maar dat is natuurlijk on zin. Ik heb er met Ruud Gullit wel eens over gesproken. Als ik de situaties naar voren haalde zei hij dat heb ik niet gezien. Dat moet ik dan maar aannemen..." Golfer Mark Metgod, over zijn familie in het AD: „In je emotionele beleving mag je niet te veel pieken en dalen kennen. Zo nuchter is mijn broer John ook. Als er wordt gescoord door Feyenoord vliegt iedereen el kaar om de nek. Maar hij, let maar eens op, is dan al op weg naarz'h speelhelft. Edward juicht sneller. Maar ook hij gaat altijd meteen over tot de orde van de dag. Zo nuchter ben ik eveneens. Wij hebben dat van onze vader meegekregen. Frans Derks, voorzitter van de Vereniging Top Volleybal in het AD over bondscoach Arie Selinger: „Op de meest onbeschofte ma nier bejegeiide hij tijdens een persconferentie de nieuwbakken voorzitter van de Nederlandse volleybalbond, Bert Funk. Het moet Funk veel moeite gekost hebben om niet te reageren. Als ik in zijn schoenen had gestaan, was een 'enkeltje Japan' Selin- gers deel geweest. Idem: „De door velen bejubelde trainer bleek later ook zijn zwakke kan ten te hebben. Tijdens het pré- olympisch toernooi in Rotter dam bakte hij er in de wedstrijd - Nederland-Bulgarije geen hout van. Het waren de verguisde Ra io's die de coach erdoorheen sleepten, met in de hoofdrol Pe ter Blangé die als spelverdeler het grootste aandeel had in de overwinning. De ontslagen Kim An dersen is geenszins van plan de rest van het seizoen met de armen over elkaar te gaan zitten. De Deen zoekt een representatieve ploeg die hem de rest van het seizoen onder contract wil nemen. En hem ook selecteert voor de Tour. De 34-jarige professional werd veertien dagen geleden door Roger Legeay van de Franse wielerploeg Z op staande voet ontslagen nadat hij voor de vijf de keer in zijn loopbaan op do ping was betrapt. De overtre ding werd geconstateerd na de Amstel Gold Race. In de urines- talen van Andersen werden spo ren van het middel amineptin ontdekt. Het medicijn stond pas sinds begin dit jaar op de lijst. Andersen nam de afgelopen da gen deel aan de Ronde van Luxemburg, die hij als negende beëindigde op ruim twee minu ten van winnaar Dowja. Hij was als gastrenner door het nietige Oostenrijkse ploegje Varta uit genodigd. Van de zeven renners die donderdag startten voltooi de alleen Andersen het 'dwer grondje'. „Ik ben al benaderd door een ploeg die al zeker is van een Tourstart. Maar ik wacht nog even af. Ik weet ook nog niet of ik na dit seizoen, zoals ik eerder van plan was, zal stoppen", aldus de Deen. De overwinning van Michael Stich in het derde grastoernooi van Rosmalen was geen verras sing. Wel dat ARC Sports drie maanden geleden het driejarig contract met de KNLTB verbrak vanwege de Financiering van het toerno.oi. Een maand geleden werd. nog spijkerhard door de betrokken partijen ontkend dat het con- Naam: Sjoerd Kruyff Leeftijd: 18 jaar j Club: Die Leythe -ÏÜT Beroep: scholier U z> joerd Kruyff [J] m geldt als !_\l talent op roei- FJ} r—i gu-uied. Descho- lier zit in de voor lopige selectie voor het WK voor 17/18 jarigen in Canada. Giste ren verscheen hij geblesseerd aan de start van een wedstrijd. Hoe raakte je geblesseerd? „Ik ben gevallen op een school sportdag. Bij het verspringen kwam ik verkeerd neer en bles seerde m'n knie." Da's een beetje dom hè? „Ja, ik heb het nog geprobeerd af te zeggen, maar ze zeiden te gen me: doe maar gewoon mee. Ik mocht het rustig aan doen." Is het ernstig, met het oog op de WK? „Nou, morgen moet ik naar de fysiotherapeut en dan hoor ik het wel. Ik verwacht dat het wel meevalt." Hoe ging het vandaag? „Nou niet zo lekker dus. Bij de start had ik pijn, ik kon met mijn benen maar een hoek van 50 graden maken en dat is nor maal 45. Daardoor kon ik een minder goeie strekbeweging maken en kwamen we snel ach ter te liggen. Pas na 500 meter ging het beter met me en liepen we in, maar toen was het al te laat. We Finishten negen secon den later dan de winnaar. Dat zijn overigens wel degenen die goud gaan winnen in Canada, dus zo slecht was de prestatie niet." Maak je nu nog een kans op de selectie? „Dat denk ik wel. Volgende week zijn er weer wedstrijden op de Bosbaan en dan roei ik weer mee. Er zijn zes mensen en daarvan moet er één afval len, dus de kans is vrij groot." Hoe ver heb je eigenlijk gespron- gen? „Vier en een halve meter." Dat houdt dus ook niet echt over? „Ik denk niet dat ik gewonnen heb." Ga je in de toekomst weer mee doen aan schoolsportdagen? „Dat risico loop ik niet meer." Moesten we maar niet doen hè? „Nee." Iedere sporter concentreert zich op zijn eigen manier. Zwemmer Marcel Wouda doet dat bijvoorbeeld zo. Mond open, ogen dicht. Het werkte trou wens wél, want als enige zwemmer slaagde Wouda gisteren in Amersfoort voor zijn olympische brevet. foto anp tract van tafel was. In Rosmalen bevestigde KNLTB-voorzitter Ruurd de Boer gisteren dat de verbintenis op verzoek van ARC in april werd opengebroken. „Het is op verzoek van ARC om gezet in een eenjarige verbinte nis met twee opties." ARC zou drie jaar garant staan voor 2,6 miljoen gulden. Die toezegging werd min of meer eenzijdig ingetrokken. ARC kwam zijn verplichting na voor de derde editie en bedong de mogelijkheid daarna eventueel af te haken. De marketingfirma sprak gisteren de intentie uit door te gaan. •Die intentie kwam voort uit de record toeloop van 25.000 toe schouwers. Elf duizend meer dan de verregende tweede edi tie van vorig jaar en 5000 meer dan begroot. In de voorverkoop waren al 12.000 kaarten van de hand gegaan. Toernooi-direc- teur Buitendijk verwacht dit jaar quitte te spelen. De voorafgaan de twee edities leverden het verlies op van 1,2 miljoen gul den. Buitendijk ziet toekomst in het grastoernooi. „Elk nieuw toer nooi heeft een aanloop nodig van een jaar of vijf. Wij draaien na drie jaar quitte, dus we doen het niet zo slecht. Nu wordt het tijd voor uitbreiding." Daarbij doelde hij op meer geld en sterker deelnemersveld. Bui tendijk wordt daarbij in de kaart gespeeld door de komst van een tweede grastoernooi op het Eu ropese vasteland. Vanaf volgend jaar wordt in de week na Ros malen een grastoernooi in het Duitse Halle gehouden. Indien de twee elkaar kunnen vinden in een samenwerkingsverband, kunnen zij gaan concurreren met Queens in Londen. De bondsvergadering van de KNGB heeft in Beekbergen be sloten het turninternaat op te heffen. Al sinds de oprichting in 1976 was het instituut onder werp van discussie. Om Finan ciële redenen werd zaterdag af scheid genomen van het inter naat. Papendal blijft voorlopig wel gehandhaafd als centraal trainingscentrum. Het besluit leidt er toe dat de Sectie Wedstrijd Sport (SWS) een andere samenstelling krijgt. Bestuurslid Anneke Kelder kon digde aan op te stappen. „Dit is het slechtste compromis dat ooit is aangenomen", aldus Kel der. SWS-voorzitter Rob Jansen beraadt zich. 1 1^ en rechtstreekse re- I portage van de Rotsee B éi Regatta in Luzern is te duur gebleken voor de NOS. De Zwitserse organisatoren vroegen 80.000 franken (ruim 100.000 gulden) voor de tv- rechten van de roeiklassieker. De Nederlandse televisie wilde niet verder gaan dan 50.000 gul den. Beide partijen kwamen niet tot een vergelijk. De NOS besloot daarop tot een paar minuten in Studio Sport. Verslaggever Christiaan Scheen kon na een autorit van 950 kilometer rechtsomkeert maken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18