Van Weerde blokkeert Ron Dekker mag vakantie vieren Stich gaat met lekker gevoel naar Wimbledon Geen limieten voor OS in Brussel Sport MAANDAG 15 JUN11992 17 Ushockeyclub Utrecht in nood utrecht De Nederlandse ijshockeykampioen Utrecht loopt grote kans de licentie voor het nieuwe seizoen mis te lopen. Dit vanwege ernstige financiële problemen, die zijn ontstaan na het opstappen van hoofdsponsor Pro Badge. Het bestuur van Utrecht heeft nog ruim een week de tijd een nieuwe sponsor te vinden en daardoor de begroting voor het komende seizoen rond te krijgen. „Ik blijf optimistisch dat we nog twee kleine sponsors vinden, die 150.000 gulden kunnen bijdragen in onze begroting van zes ton", aldus voorzitter Frans Heldeman. „Maar al met al ben ik somber gestemd over het voortbestaan van de ijshockeyclub Utrecht." Tempo Team onttroont titelhouder dülmen Het vrouwen-tafeltennisteam van Tempo Team heeft zaterdagavond in Duitsland de ETTU-beker veroverd. De Am sterdamse club versloeg in de finale van het Europese toernooi, te vergelijken met het UEFA-Cuptoernooi in de voetbalwereld, titelhouder TSG Dülmen met 5-1. De winnende punten kwamen op naam van Bettine Vriesekoop (2), Gerdie Keen (2) en Emily Noor. De ETTU-beker, ook wel Nancy Evans-Cup genoemd, komt voor de tweede keer sinds de invoering in 1966 in Neder landse handen terecht. In 1986 had Avanti uit Hazerswoude de primeur. Ook toen maakte Vriesekoop deel uit van het winnen de drietal. Bestuursleden NeVoBo opgestapt zeist Hans Rump en Annemiek Verrips-Epping zijn zaterdag uit het bestuur van de Nederlandse Volleybal Bond gestapt. De twee konden zich niet langer verenigen met de werkwijze van het hoofdbestuur van de NeVoBo. Rump was voorzitter van de Kommissie Nationale Top (KNT), Verrips had zitting in de Sectie Nationaal Technisch Beleid (SNTB). De NeVoBo, zaterdag in Zeist bijeen voor de vooijaars-bondsvergadering, beraadt zich over hun opvolging. Nederland en Cuba tekenen verdrag havana» Nederland en Cuba gaan nauwer samenwerken op het gebied van sport. Dat staat in een verdrag, dat binnenkort wordt getekend door de olympische comités van beide landen. Cuba, dat nog geen elf miljoen inwoners heeft, wil tijdens de spelen van Barcelona bij de beste zeven op de medailleranglijst eindi gen. Van de aanstaande overeenkomst is een concept klaar. Na mens het Nederlands Olympisch Comité (NOC) werd het rond de wedstrijden van de volleyballers voor de World League in Ha vana meegenomen door Frits Suer. Hij is vertegenwoordiger van teamsponsor Nationale Nederlanden en in Barcelona perschef van het NOC. De samenwerking behelst vrijwel alle facetten van de sport. Hockeybond wil WK met eeuwfeest Amersfoort» De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB) wil in 1998 het wereldkampioenschap voor mannen én vrouwen organiseren. Deze wens werd zaterdag kenbaar gemaakt tijdens de algemene ledenvergadering van de KNHB in Amersfoort. De bond viert in 1998 het eeuwfeest. In het najaar valt een besluit over de kandidatuur van Nederland. De hockeybond vraagt van de ongeveer 130.000 leden voor dit jubileum een bijdrage van een gulden per jaar. Over zes jaar moet er een fonds beschikbaar zijn van 1,2 miljoen. Korfbalploeg wint beker Adelaide Nederland is in het Australische Adelaide winnaar ge worden van de eerste Continental Challenge Trophee. De natio nale ploeg van bondscoach Ben Crum won met 21-8 van het achttal van Australië. Rob Edelenbos was met vijf goals topsco rer bij Oranje, dat halverwege al met 13-2 aan de leiding ging. Eerder tijdens de trip boekte het Nederlands team twee over winningen op Taiwan, terwijl volgende week in Melbourne nog een tweede ontmoeting tegen de Australiërs op het programma staat. redactie. herman joustra ad van kaam (chef) tim brouwer de koning rob onderwater rob van der zanden Topzwemmer haalt limiet niet Antoine van Weerde, hier gefotografeerd met op de achtergrond een kunstwerk dat zijn persoon als onderwerp heeft, voelde zich in Amersfoort benadeeld doorzijn tegenstander Van Rijn. De Leidenaar miste de limiet voor Barcelona. foto loek zuyderduin Antoine van Weerde (LZ 1886) opende razendsnel op de 200 meter schoolslag tijdens de selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Amersfoort. Zijn 1.06,0 gaf veel perspectief voor een zeer goede tijd. De verlamming en verbijstering sloegen, na het 100 meter keerpunt, toe. Waar was tegenstander Van Rijn gebleven, die anderhal ve meter voor hem lag en waar hij zich op moest richten? amersfoort nora bakker zwemmedewerker Van Rijn ging wel zeer snel van start, om halfweg de race een tussentijd te noteren van 1.03,8. Van Weerde moest daar ruim twee seconden op toegeven. Toch liep zijn race tot dan toe naar wens, maar opeens raakte Van Weerde verlamd. Niet van vermoeidheid, maar van schrik. Had hij zich verslikt? Nee, niets van dat alles. Van Rijn was eenvoudigweg nog een keer ge gaan voor de 100 metertijd, die hij de dag ervoor ruimschoots had gemist en vond het toen wel genoeg. Van Weerde was genoodzaakt nu zelf het tempo te maken, maar was daar door deze onsportieve zet van zijn te genstander niet op berekend. Het verval was groot, zeker de laatste 50 meter die hij afsloot in 0.38,85 en wat zijn eindtijd op 2.21,87 bracht. Wel een per soonlijk record, maar niets meer dan dat. Wegwerpgebaar Van Weerde maakte na afloop een wegwerpgebaar naar zjjn tegenstander Van Rijn. Die had de race wel uitgezwommen, maar deed dat in het tempo van een oude dame. Zo bind je toch niet met elkaar de strijd aan op weg naar het beoogde doel? Trainer Marinus Doderer (LZ) baalde enorm, niet vanwege het missen van de limiet, maar wel om de schlemieligheid van de race en had geen goed woord over voor deze 'maten-naaierij'. Hij was echter reëel genoeg om te zeggen dat de voorbereiding Van Weerde op de Olympische Spelen toch iets tekort is ge weest. Van Weerde is nu een jaar bezig voor Barcelona. Op de 100 meter afstand werd Van Weerde derde in de tijd van 1.05,05 en ook dat was niet ge noeg. De selectie-procedure van de KNZB voor de Olympische Spe len staat aan veel kritiek bloot, ook al wordt deze al jaren zo ge hanteerd. De zwemmers kun nen zich slechts in een wed strijd kwalificeren voor de OS. Een dag ziek, of niet op het juis te moment in topvorm en de kansen worden gereduceerd tot nul. Bovendien waren er op de meeste afstanden bijna onmo gelijke limieten gesteld. Zeker de mannen konden met recht hun borst nat maken voor deze wedstrijd. Wilden zij, op welke disipline dan ook, vol doen aan de richttijd van het NOC, dan dienden zij minimaal een Nederlands record te zwemmen. Martin van der Spoel (DKW Bameveld) over kwam dat drie keer, maar greep evenzovele malen naast de ei sen van het NOC. Zeker geen manier om topzwemmers te motiveren. De KNZB zou er goed aan doen om voor volgen de belangrijke internationale wedstrijden, zoals WK of OS, de zwemmers in een periode van drie/vier maanden de gelegen heid te geven de gestelde limiet te halen, zoals dat ook gebeurt bij een andere individuele sport: atletiek. amersfoort gpd De last van het moeten woog als lood voor de Nederlandse zwemtop. En de spanning sloeg toe als de dood: wanneer-ie zin had en zonder waarschuwing vooraf. Wat restte was een bad vol radeloze drenkelingen. On der de slachtoffers Ron Dekker, eens superieur, en vrijbuiter Erik Ran. De oorzaak voor hun falen was 'ongrijpbaar', het 'nee' van het Nederlands Olym pisch Comité onverbiddelijk. „Voor het eerst in tien jaar kan ik op vakantie", zei Dekker kil toen de emotie van hem was af gegleden. Reddingsboei Voorlopig mogen acht vrouwen en slechts een man het Oranje- zwemmen vertegenwoordigen in Barcelona. Die heer van stand heet Marcel Wouda, meer gedreven dan enig ander. Hij lijkt tevens de reddingsboei voor twee twijfelgevallen, Cas per van Dam en Martin van der Spoel. Van der Spoel, goed voor drie records, en Van Dam verricht ten al het onwaarschijnlijke door de messcherpe limieten - waaraan menigeen zich ver wondde - te benaderen. Van der Spoel hees zich dan ook tevre den uit het water. „Ik heb me laten zien. Deze tijden leken mij vooraf onhaalbaar, dus ik vind het heel wat dat ik in de buurt ben gekomen." Het duo, 21 jaar, werd als een van de weini gen niet het slachtoffer van de spanning. „Tachtig procent kan niet met de stress omgaan", vond Van der Spoel. „Daarom vallen de prestaties tegen." Dekker Ron Dekker, voorbestemd om vis te worden, blokkeerde wel. In zijn laatste 25 meter stortte het supertalent van de school slag in elkaar. Hij bleef meer dan een seconde boven zijn beste tijd. De ontgoocheling sneed door zijn ziel. Het achterdeurtje, de estafet te, viel mede door de andere prestaties ook in het slot. Kees Vervoom, wiens equipe teleur stelde, noemde dat 'verraad' aan Nederlands belangrijke olympische sport. „In Barcelo na, met een goed bad en fantas tische entourage, hadden deze jongens best een finaleplaats kunnen halen". Ook René De- ker liet zijn ongenoegen de vrije loop: „Amersfoort is een klere- bad, dat niet meer aan de nor men voldoet. Overal zwemt Ron hard, maar hier nooit. En er is geen concurrentie." Concurrentie was er bij de dames wel, al bleven ook daar op sommige nummers vele ba nen leeg. Inge de Bruijn kon haar faam op het uur U niet waarmaken. Al vier keer zwom ze de afgelopen periode de li miet, ditmaal verloor ze de per soonlijke duels met Karin Brien esse ruim. „Mijn vorm is goed, maar dat ene moment komt het er niet uit. Toch voelde ik me hartstikke zeker. Het gekke is dat ik in buitenlandse wedstrij den altijd hard zwem, dan krijg ik een kick van het stadion, de mensen. Nou ja, basta! In Bar celona sta ik er." Barcelona Nederland vaardigt een kleine zwemploeg af naar Barcelona. De olympische selectie bestaat uit acht zwemsters en één zwemmer. Het zijn: Karin Brie nesse (AZPC) 100 vrij, 100 vlin der, 4x100 vrij en 4x100 wissel. Inge de Bruijn (Nautilus) 50 vrij. Mildred Muis (AZPC) 100 vrij, 4x100 vrij en 4x100 wissel. Mari anne Muis (AZPC) 4x100 vrij. Diana van der Plaats (De Dol fijn) 4x100 vrij. Ellen Elzerman (De Dolfijn) 4x100 wissel. Linda Moes (SG.G) 4x100 wissel. Mar- tine Janssen (TZC/Vahalis) re serve 4x100 wissel. Marcel Wouda (PSV) 400 wissel. Voorts heeft de KNZB voorge dragen: Casper van Dam (Zwemlust/Den Hommel) en Martin van der Spoel (DWK), die op respectievelijk de 100 meter vlinderslag en de 200 me ter wisselslag 0,24 seconden en 0,26 seconden boven de olym pische limiet bleven. Het be stuur van het NOC neemt over deze aanvullende voordracht woensdag aanstaande een be slissing. Brenda Schultz wint in Birmingham Michael Stich blijft een dagje langer in Brabant. Hij gaat van avond naar het concert van Bryan Adams, zijn favoriete rockzanger. De Duitser had zichzelf en zijn vriendin het uit je in het vooruitzicht gesteld bij de winst in Rosmalen. Die kwam gisteren in de finale te gen eerstejaarsprof Jonathan Stark uit Medford, Oregon geen moment in gevaar: 6-4 7-5. De als eerste geplaatste Stich verdiende in Rosmalen zestig mille. En 110 ATP-punten. Door de verdienste passeerde hij de grens van twee miljoen dollar prijzengeld. Door de punten verwisselde hij op de wereld ranglijst van plaats met Boris Becker. Stich wordt'op nummer 4 de beste Duitser achter Cou rier, Edberg en Sampras. Stich wil zijn Wimbledon-titel prolongeren. Dat is zijn Voor naamste doel in dit seizoen. En kele weken voor Roland Garros piekerde hij er nog over de ten nissport vaarwel te zeggen. De inbreuk op zijn privacy, en vooral op die van zijn vriendin, werd hem te veel. De roem van Wimbledon kon hem gestolen worden. Het geld niet. Hij ver diende er ongeveer 10 miljoen dollar mee aan sponsorcontrac ten. Roland Garros Op Roland Garros was dat nog niet merkbaar. Hij werd door showmaster Leconte uitge zwaaid. De overgang van gravel naar gras liep soepel en vol strekt natuurlijk. Hij voelde zich direct in zijn element op de grassprieten. En Brabant was voor hem een zeer comfortabe le verblijfplaats. Hij kon in Den Bosch rustig over straat lopen zonder door handtekeningenja gers te worden achtervolgd. Zijn grootste uitdaging vorm de zaterdag de halve eindstrijd tegen John McEnroe, zijn part ner in het dubbelspel in Rosma len en op Wimbledon. Big Mac speelde als vanouds in Rosma len en gaf Stich handenvol werk. Bovendien mekkerde hij als vanouds. Hij smeet met zijn racket, sloeg ballen wild weg en schold op umpire en publiek. Stark, 124e van de wereld, drong tot de finale door ten kos te van Michiel Schapers. In een mini-marathon van twee uur en drie minuten versloeg hij de Eemnesser met 6-4 7-6 (7-4). Voor Stich was het zijn zesde toemooi-verwinning in zijn loopbaan. Vorig jaar won hij er vijf. De laatste dateerde al weer van vorig jaar zomer. Kort na Wimbledon won hij in Wenen. „Dit is de beste opsteker voor Wimbledon. Goed spelen in je eerste grastoernooi geeft zelf vertrouwen. Maandagavond lekker naar' Bryan Adams en dan concentreren op Wimble don. Ik ben er klaar voor." Schultz Brenda Schultz toonde zich gis teren na de fraaie winst in de fi nale van het met 270.000 gul den gedoteerde grastoernooi van Birmingham (6-2 6-2 tegen de Australische Jenny Byrne) ui terst optimistisch over haar kansen op Wimbledon. „Ik heb daar hele goede mogelijkhe den", zei de 1,88 meter lange, 21-jarige Heemsteedse zonder blikken of blozen na het duel, dat slechts 54 minuten vergde. „Ik kan in principe van iedereen Het was de tweede keer in de profloopbaan van Schultz, dat ze een toernooi in het vrouwen circuit won. Vorig jaar augustus bracht ze het evenement in de Amerikaanse plaats Schenect ady op haar naam. Daar ver sloeg ze in de finale de Francai- se Dechaume. In Birmingham rekende Schultz, die gezien haar 27ste plaats op de wereld ranglijst als zesde was gerang schikt, in de halve finales af met de bijna 30-jarige Amerikaanse Pam Shriver, ooit derde van de wereld. Dat ging niet zonder moeite: 6-4 7-6. In de tweede set moest de Nederlandse op 5- 6 twee setpunten wegwerken. Schultz won de tiebreak met 9- 7. In de eindstrijd was de onge plaatste Byrne geen partij voor de als vanouds hard serverende Schultz, die vorig jaar in Bir mingham in de halve finales verloor van Martina Navratilo- Queens Op het gras van Queen's ver overde de talentvolle Zuidafri kaan Wayne Ferreira zijn eerste zege in een ATP-toernooi. In de finale won de 20-jarige Ferreira met 6-3 6-4 van de verrassend ver doorgedrongen Japanner Shuzo Matsuoka, die een dag eerder Stefan Edberg had ver slagen (1-6 7-6 10-8). Becker Boris Becker heeft de samen werking met zijn Tsjechoslo- waakse coach Tomas Smid be ëindigd. Dat is zaterdag, negen dagen voor het begin van het toernooi op Wimbledon, in Londen bekendgemaakt. De beslissing is tijdens het grastoernooi op Queens geval len. Woensdag verloor Becker, drievoudig winnaar van Wim bledon, daar zijn eerste partij na een blessureperiode tegen de Zuidafrikaan Christo van Rens- burg. Smid trad 13 mei vorig jaar in dienst als begeleider van Becker als opvolger van de Joe goslaaf Nikki Pilic. Daarvoor fungeerden achtereenvolgens Günther Bosch en Bob Brett als coach van de 24-jarige Becker. Krabbe heeft vele twijfels over toekomst Na een mislukte terugkeer op de atletiekpiste twijfelt atlete Katrin Krabbe over de voortzet ting van haar loopbaan. Naar alle waarschijnlijkheid zal zij niet starten bij de Duitse titel strijd. De wereldkampioene op de sprint stelde bij haar eerste wedstrijd sinds februari in haar woonplaats Neubrandenburg ernstig teleur. Krabbe houdt er ernstig reke ning mee dat de arbitragecom missie van de LAAF haar „inter nationale" schorsing niet op heft. Krabbe werd met haar trai- ningsgenotes Grit Breuer en Sil- ke Möller voor vier jaar ge schorst, omdat zij had gepro beerd de controle op doping tij dens een trainingskamp in Zuid-Afrika te manipuleren. In het weekblad Der Spiegel wordt Krabbés trainer Thomas Springstein er van beschuldigd de manipulatie te hebben geleid en de anabolica te hebben ver strekt. Springsteins echtgenote Conny zou voor de anabolen- vrije urine hebben gezorgd. Za kenman Thomas König dreigt met bewijzen te komen, als Springstein niet voor morgen een verklaring aflegt. Krabbe en Springstein ontkennen. In de serie - rugwind 2,2 me ter per seconde, eindigde Krab be in 11,70 als tweede achter de vroegere jeugdwereldkampioe ne Andrea Phillip (11,46). Na 70 meter had ze nog een ruime voorsprong. In de eindstrijd startte Krabbe niet. Harris Danny Harris, winnaar van de Olympisch zilver op de 400 me ter horden, is wegens het ge bruik van cocaïne voor vier jaar geschorst door de Amerikaanse atletiekbond. Dat heeft zijn coach, Bob Kersee, zaterdag verklaard. Harris maakte in 1987 een einde aan de lange overwinningenreeks van we reldrecordhouder Edwin Moses. Sergej Boebka heeft zaterdagmiddag in Dijon zijn eigen wereldrecord polsstokhoogspringen op zes meteren elf centimeter gebracht. Hij sprong daarmee één centimeter hoger dan het oude record, dat hij 5 augustus van het vorig jaar in Malmö vestigde. foto ap In het verleden had de Westathletic, de tweejaarlijkse confrontatie tussen de zwak kere Europese atletieklanden, nog wel eens vuur. In het Heizelstadion in Brussel was het zaterdag en gisteren een uiterst tamme vertoning. Wat Nederland betreft kreeg de afvaardiging naar Barcelona, die op elf deel nemers staat, geen uitbreiding. Leidenaar Han Kulker bleef op de 1500 meter met 3.40,46 vier seconden verwijderd van de olympische limiet. De Nederlandse vrouwen eindigden in de achtlandenwedstrijd als vierde, de mannen werden vijfde. Bij de vrouwen behaalde "Oranje vier overwinningen door Ellen van Langen (800 m), Christien Toonstra (3000 meter), Deborah Dunant (kogel) en de 4x100 meter estafetteploeg. Bij de mannen één. Die kwam natuurlijk op naam van dis cuswerper Erik de Bruin. Christien Toonstra weet zich zeker van Barcelona. De atlete uit Velserbroek plaats te zich eind april in Lommei op de 10.000 meter. Gisteren liet zij in de warme Heizei zien op de 3000 meter over een goede ba sissnelheid te beschikken. Met 8.54,40 bleef zij slechts een fractie verwijderd van haar persoonlijk record. Ellen van Langen gaf op 30 mei in Kerkra- de met 2.00,55 al aan weer geheel terug te zijn na een jaar tobben met blessures. De Amsterdamse had willen voldoen aan de olympische limiet (1.59,50). Zij kwam er met 2.00,42 niet aan toe. Ook voor Van gan gen had de limiet niet op de eerste plaats gestaan. De vrouwen estafetteploeg op de 4x100 meter, die zich vorige week verzekerde van olympische afvaardiging, moest het zater dag zonder startloopster Nelli Cooman doen. De tegenwoordig in het Zeeuwse Nieuwerkerk wonende sprintster had maagklachten. Zij werd vervangen door 400 meter-loopster Ester Goossens. Het verlies van Cooman scheelde aanmerkelijk maar de ploeg was toch sterk genoeg om te win nen in 44,77 seconden. In Brussel trof discuswerpster Goormach- tigh het ook niet met de weersomstandig heden. Werpen met de wind mee is altijd een nadeel. Zij kwam niet verder dan 56,60 meter en werd daarmee tweede achter de Portugese Teresa Machado. Marjan Freriks en Carlien Harms waagden een moedige poging op de 10.000 meter. Het tweetal werkte eendrachtig samen maar komt een voudig kwaliteit te kort om 32 minuten en 10 seconden te lopen. Erik de Bruin zorgde voor de enige Ne derlandse overwinning bij de mannen. De vice-wereldkampioen kampte gistermiddag met twee lastige zaken. Zijn wedstrijd be gon door een verkeerd opgesteld tijdsche ma een uur te laat en bovendien had ook hij last van een lichte meewind. Deson danks wierp de De Bruin driemaal over de zestig meter: 62,74 (tweede poging), 61,92 (vierde) en 62,68 meter in zijn laatste worp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17