Zweden blijven broodnuchter Platini valt van zijn geloof EK-Voetbal Weinig belangstelling voor optreden Kinks 'Heeren van Oranje' bekende verschijning MAANDAG 15 JUNI 1992 15 Nederland-GOS niet uitverkocht cóïEBORGHet EK-duel Nederland-GOS is nog lang niet uitver kocht. De verwachting is dat het Ullevi-stadion vanavond niet helemaal vol zal zitten. De belangstelling vanuit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten voor de dure reis naar Zweden is mi nimaal. De politie rekent op slechts 500 supporters uit de voor malige Sovjetunie. Het Nederlands elftal kan op minimaal 7500 rekenen. Borrel blijft te koop in Göteborg GöTEBORGDe thuishaven van het Nederlands elftal wordt voor lopig niet drooggelegd. De politie ziet geen enkele aanleiding in het centrum van Göteborg een algeheel verbod op de verkoop en het schenken van alcohol in te stellen. De politie van Malmö besloot gisteren in overleg met het EK-organisatiecomité wel tot zo'n verbod na de ongeregeldheden zaterdagavond in de bin nenstad van Malmö, waarbij vooral Engelse supporters betrok ken waren. 'Weinig leven in de bal' varberg Ronald Koeman klaagde gistermiddag steen en been over de kwaliteit van de bal bij Nederland-Schotland. De knikker was naar zijn oordeel veel te hard opgepompt. „De bal was kei en keihard. Veel harder in ieder geval dan de ballen waarmee wij trainen. Er zat ook heel weinig 'leven' in die bal." Mede daar door kwamen zijn doorgaans gevaarlijke vrije trappen tegen Schotland volgens Koeman niet uit de verf. „Ik hoop maar dat de bal waarmee we tegen het GOS spelen beter is." 'Rood' voor Duitse verslaggever Stockholm De UEFA heeft bij het EK in Zweden een Duitse te levisieverslaggever in de ban gedaan. De journalist diende zijn perskaart in te leveren na een „flagrante schending van de ge dragscode voor de media". Hij wordt voor de rest van het toer nooi geweerd van alle'persbijeenkomsten. Jörg Wontorra van omroep ARD had na de wedstrijd Duitsland - GOS (1-1) op het veld Thomas Hassler, de maker van het Duitse doelpunt, een in terview afgenomen. Tijdens het korte gesprek werd het duo door een official al met zachte hand naar de catacomben gedreven. Dure aanstekers norrkóping De waarde van aanstekers zijn naar gigantische hoogten gestegen tijdens het EK voetbal. Althans zo heeft de tuchtcommissie van de UEFA bepaald. De 'rechters' onder lei ding van voorzitter Alberto Barbe gaven de Duitse voetbalbond een boete van ruim 4000 gulden wegens 'ongeregeldheden' tij dens het duel met het GOS. In de 64ste minuut, toen de scheids rechter een strafschop gaf tegen Duitsland, vatten Duitse fans, volgens de tuchtcommissie, het begrip wegwerp-aansteker al te letterlijk op door er twee op het veld te gooien. Kosten: 2000 gul den per stuk. De organisatie van het parkfes tival in Göteborg was helemaal vergeten dat zaterdag ongeveer vijfduizend Nederlandse en evenveel Schotse supporters in dé Zweedse havenplaats bivak keerden. Het popfestival, met als abso luut hoogtepunt het bijna twee uur durende optreden van de Kinks, met de nog altijd onna volgbare Ray Davies in de hoofdrol, werd daardoor een compleet fiasco. Slechts ruim tweeduizend popliefhebbers woonden het openluchtconcert bij. „Stom, stom, stom", stamelde Lars Petursson, woordvoerder van het organisatiecomité, toen hij zich realiseerde dat helemaal was vergeten de Nederlandse en "Schotse voetbalfans te attende ren op het popfestival. „We hebben er nooit aan gedacht in en rond het Ullevi-stadion re clame te maken bij de wedstrijd Nederland-Schotland. Een on gelooflijke blunder, waardoor Thomas Brolin neemt de felicitaties van zijn ploeggenoten in ontvangst, nadat hij Zweden aan een 1 -0 voorsprong tegen Denemarken heeft geholpen. Ondanks winst op Denen nog geen vertrouwen op goede EK-afloop FOTO REUTER we nu met een flinke financiële strop zitten. We hadden toch wel zo'n 7000 tot 8000 mensen nodig om uit de kosten te ko- Door de knullige publiciteit vonden slechts enkele tientallen Oranje-supporters de weg naar het parkfestival. De Schotten lieten het op een enkele uitzon dering na helemaal afweten. Triest voor Rod Stewart, de be faamde Schotse zanger, die als verrassing een kort gastoptre den zou verzorgen. Stewart zag daar nu vanaf, omdat hij de op komst benedenmaats vond. De Nederlandse politiedele- gatie in Göteborg, voor de ze kerheid met vier man aanwezig bij het popfestival, sprak later van een gemiste kans. „De sfeer tussen de Schotten en de Ne- 1 derlanders is zo fantastisch dat ook dit ongetwijfeld een groot feest zou zijn geworden. Ook waren wij verbaasd dat kenne lijk vrijwel niemand van beide supporterskampen op de hoog te was", zei hun woordvoerder. Hij keek alsof hij zich moest verantwoorden voor natrap pen. Zo kijkt hij altijd; verlegen, bijna schuldig. Een praatjesmaker is Tommy Svensson zeker niet. „Engeland en Frankrijk blijven voor mij de favorieten in onze groep", zei Svensson gisteren na de 1-0 zege van zijn ploeg op Denemarken. bereiding op het toernooi. Een gelijkspel verdienden de Denen nauwelijks, gaf ook Möl- ler-Nielsen toe. „De uitslag is correct." Svensson vond de ze ge achteraf logisch. „Wij waren beter voorbereid dan de Denen, dat zag je in het verschil in tem po. We wilden snel spelen, dan zou de tijd in ons voordeel wer ken." Hij begon vervolgens zijn spe lers te prijzen, een voor een. Svensson had goede spelers, De oud-onderwijzer had gerust wat meer lef mogen tonen. Een gelijkspel tegen Engeland is woensdag genoeg om de halve finales te bereiken, zelfs een 1-0 nederlaag kan nog kwalificatie betekenen. Al heeft Svensson gelijk dat hij niet te hoog van de toren blaast. „De kans dat we het toernooi winnen acht ik nog steeds zeer klein", merkte hij wel weer realistisch op. Zweden toonde immers op nieuw aan niet veel meer dan Europese middelmaat te verte genwoordigen. Tegenstander Denemarken was geen haar be ter, nog minder zelfs, maar de vervangers van Joegoslavië had den een redelijk excuus. „Con ditioneel waren we niet meer zo scherp als tegen Engeland", zei bondscoach Möller-Nielsen, doelend op de gebrekkige voor wedstrijd gezien. De neutrale toeschouwers verveelde zich echter stierlijk bij het Skandina- visch onderonsje dat lange tijd op een teleurstellende 0-0 leek af te gaan. Het veld was droog, zodat de bal niet liep, maar het was eer der de instelling en kwaliteit van beide ploegen die een feest in de weg stonden. Zweden hoefde niet per se risico's te ne men na de 0-0 bij Engeland- Frankrijk, de Denen gokten overduidelijk op de counter. Kansen ontstonden er voor beide goals slechts zelden en vaak speelde dan ook het toeval nog een woordje mee. Zoals bij de enige goal, van het mannetje Brolin. De voorzet van Dahlin werd wat gelukkig verlengd door een sliding van de terugge- sprinte middenvelder Christof- te, precies in de richting van Brolin, die er nog de buitenkant van zijn rechtervoet tegen kon zetten: 1-0. Het duel had na rust al iets aan sfeer gewonnen, na het doelpunt viel er echter minder vuurwerk te zien dan te ver wachten viel; de Denen bleken niet meer de macht te hebben voor een krachtig offensief. Aanvoerder Lars Olsen gaf ech ter aan, dat het de Denen ook niet veel uitmaakte, verliezen of gelijk spelen. „We kenden de uitslag van Engeland-Frankrijk, we moesten sowieso van Frank rijk winnen om nog een kans te maken. Dat moet nog steeds." Het is rekenen en balletjes breed spelen in Zweden. Het publiek in het prachtige Rasun- da-stadion in Stockholm maak te er gisteren geen punt van. Zweden en Denen zaten gezel lig door elkaar op de tribune, slechts met zangpartijen en aanmoedigingen werd gepro beerd de andere aanhang af te Het thuisland won, zoals op het veld. Dat was uiteindelijk minder verrassend dan het feit Martin Dahlin tot de besten van het veld behoorde. De donkere spits was het afgelopen seizoen geen vaste kracht bij Borussia Mönchengladbach, de Bundes- liga-club die vorig jaar ander half miljoen gulden voor hem betaalde. Dahlin bleek lastig voor de Deense verdediging, steeds de ruimte zoekend, altijd aanspeel baar en weinig balverlies lei dend. Svensson noemde uiter aard ook hem. „Dahlin was zeer goed, vooral de eerste fase van de tweede helft. Verder kreeg Brolin meer ruimte dan tegen Frankrijk, en die benutte hij goed. Verder moet ik mijn aan voerder Jonas Them een com pliment maken voor zijn gewel dige werk op het middenveld." Het feit dat de onlangs door Napoli gekochte Them zich niet anders dan via hard werken kon onderscheiden, zei veel over de wedstrijd, het zegt ook iets over de Zweedse nationale ploeg. Het toernooi winnen lijkt inder daad uitgesloten voor de gast heren. ZWEDEN: Ravelli; Nilsson. Eriksson, Patrick Andersson en Björklund; In- gesson. Thern, Brolin en Schwarz; Limpar (90. Erlingmark) en Dahlin (77. Ekström). DENEMARKEN: Schmeichel; Sivebaek, Nielsen, Olsen en Andersen; Christofte, Jensen (63. Larsen). Laudrup en Vilfort; Povlsen en Christiansen (51. Frank). Smakeloze remise tussen Frankrijk en Engeland gpd-verslaggever De voetbalprincipes van Michel Platini blijken in Zweden van Italiaanse origine en zijn daar om geen knip voor de neus waard. Als speler werd de Fransman geloofd om zijn aan vallende speelstijl. Als bonds coach beloofde hij hetzelfde, maar lapt de Fransman die be lofte bij dit EK volledig aan z'n laars. Voor Platini blijkt het hemd ineens nader dan de rok en daarom geneerde hij zich niet voor de smakeloze 0-0 gis termiddag tegen Engeland. De armetierige vertoning in Malmö volgde op het weinig verheffende schouwspel vier dagen eerder in Stockholm, waar Frankrijk tegen Zweden al heel vroeg genoegen nam met een 1-1 gelijkspel. Door die twee resultaten heeft de Euro pees kampioen van '84'de kans op plaatsing voor de halve fina les nog steeds in eigen hand. Tegen Denemarken is Platini nu echter wel verplicht op de aan val te spelen, anders viert hij z'n 37ste verjaardag (21 juni) thuis en niet in Stockholm of Göte- borg. Zijn kortstondige reputatie als bondscoach en verlosser van het in de knel geraakte topvoet bal heeft in Stockholm en Mal mö alvast een flinke deuk opge lopen. Tegen iedereen die het maar horen wi'de liet hij vooraf weten dat hij met Frankrijk zou aanvallen. „Wij, de trainers", zo blies hij in de- talrijke interviews hoog van de toren, „moeten zorgen dat er weer spektakel wordt geboden." Nu wordt hij met z'n eigen tek sten om de oren geslagen. „Angst om te verliezen", zo vertrouwde hij de internationale pers toe, „ken ik niet. Ik speel om te winnen. En als de tegen stander sterker is, nou, dan is die sterker." Er zijn volgens hem trainers, die na afloop van de wedstrijd ziek zijn 'omdat ze niets geriskeerd hebben en vijf minuten voor tijd toch nog met 1-0 verliezen'. Het scheelde maar bar weinig of Platini zou zeven minuten voor tijd hetzelf de zijn overkomen toen Stuart Pearce de bal uit een vrije trap steenhard tegen de onderkant van de lat schoot. De Fransen ontsnapten daar mee tenauwernood aan het loon van de angst. Het zal wel altijd een raadsel blijven waar om Platini van de ene dag op de andere van zijn geloof is geval len. De vermaarde vedette van weleer, drievoudig winnaar van de 'gouden schoen' en in het bezit van 72 caps, verklaarde naderhand doodleuk dat de ploeg de wedstrijd was inge gaan met de opdracht geen goal tegen te krijgen. 'Zelf scoren kwam op de tweede plaats'. Maar waarom eigenlijk? Was het de erfenis van de op 19 fe bruari geleden nederlaag (2-0) op Wembley of het feit dat de Fransen dit jaar in zes ontmoe tingen nog niet tot winst zijn gekomen? Of heeft Platini sim pelweg de kracht overschat van de robuuste en onverzettelijke Engelsen? Kwalitatief heeft de ploeg zonder Gascoigne, Bar nes, Wright en Stevens maar heel weinig te hieden en maakte de samenzang van de Britse supporters ook heel wat meer indruk dan het Engelse spel. 'Ier verontschuldiging had Platini kunnen aanvoeren dat Franse voetballers per definitief niet erg gecharmeerd zijn van het fysieke geweld dat de opge fokte formatie van Graham Tay lor meteen in de strijd wierp. Die vraag weigerde Platini ech ter te beantwoorden en schoof hij door naar de wel gediplo meerde opvolger van Bobby Robson. Zeker in de eerste helft werd het vooraf als favoriet ge tipte Frankrijk op het midden veld rëgelrpatig afgetroefd en kreeg het koningskoppel Canto- na-Papin nauwelijks bespeelba re ballen. Libero Carlton Pal mer, een houten klaas van je welste, en de mandekkers Wal ker en Keown hadden daarom een hele rustige middag. In de tweede helft kreeg het armoedige duel iets meer kleur, maar ook nu waren de kansen op de vingers van een hand te tellen. Shearer kopte net naast, de kopbal van Sauzee-vervan- Beckenbauer leest liever Franz Bcckenbaucr weet he» zeken Nederland-Duitsland wordt de finale. Kaiser Franz is In Zweden gearri veerd na een zesdaagse trip die hem in Tokio, Athene, Kreta, Hannover eti Salz burg bracht. „Het zijn ver plichtingen, ik verheug me niet meer op reisjes. In Tokyo trof ik Pele, die zat in het/elfde hotel. Pele ging om een uur 's nachts nog even de disco in, ik ben op m'n kamer wat gaan lezen. Vroeger was ik misschien met hem meegegaan, nu vind ik het allemaal verlo ren tijd." Zuinige Schot Roland Koeman en Adrie van Tiggelen hebben vrij dagavond nog een tweede wedstrijd afgewerkt Het duurde anderhalf uur voor dat het tweetal, door het lot aangewezen voor de do pingcontrole, de flesjes kon vullen. Groter nog waren de problemen voor hun colle ga's Ally McColst en Stewart McKimmie die zozeer de 'zuinige Schot' uithingen dat ze de spelersbus terug naar Norrköping misten. Het duo moest in Göteborg overnachten. Ook Laudrup in de etalage De KK-etaiage wordt steeds groter, hoewel het voetbal daar nog geen aanleiding toe geeft. Na alle Nederland se en Duitse internationals heeft nu ook de Deen Brian Laudrup een droomtransfer voor ogen. Hij solliciteerde zaterdag hardop. Hij vertel de Bayern München onmid dellijk te verlaten als hij de kans krijgt. De jongste Laudrup wordt in verband gebracht met Fiorentina, dat ook in de slag zou zijn om Brian Roy. Stefan Effen- berg, die München voor ruim acht miljoen ook ver ruilt voor Florence, zou Laudrup hebben aanbevo len. Die voelt echter ook veel voor Barcelona. Bezoek Daum De Nederlandse ploeg kreeg zaterdagmiddag in Varberg onverwacht bezoek. Christoph Daum, oefen- meester van de Duitse kant pioen VfB Stuttgart, kwam langs om Rinus Michels gé- dag te zeggen. „Ik heb tien jaar geleden als jeugdtrainer bij 1. FC Köln al met Mi chels samengewerkt. Daar uit is een vriendschap ont staan, die ik graag wil on derhouden. Vandaar", ver klaarde Daum zijn visite. Hij bestreed in het Neder landse kamp op zoek te zijn naar versterking voor Stuttgart. Maar: „Een speler als Dennis Bergkamp zou ik natuurlijk met een sprong in de lucht begroeten. He laas Is die veel te duur vooi Jean Marie Papin komt in 'aanvaring' met een Engelse tegenstander. ger Angioma werd van de doel lijn gehaald en Platt schoot in kansrijke positie over. Een kwartier voor tijd moeten de Fransen met heimwee hebben teruggedacht aan de gouden tijd van 'Les Bleus'. Cantona mocht op de rand van het straf schopgebied een vrije trap ne men, maar mikte de bal tegen een Engels hoofd. Het zou een kolfje naar de hand zijn geweest van Platini. Dat is nu net het verschil tus sen het Franse elftal van toen, beginjaren tachtig, en dat van nu. Van de ploeg, die in 1984 in eigen land de Europese titel ver overde, zijn er nog fwee over: Amoros en Fernandez, die gis teren beiden in de basis ston den. „We zouden wat meer kunnen proberen zelf te sco ren", bekende Luis Fernandez. „Toch mag je dat niet alleen ons verwijten. Je ziet hier geen open wedstrijden", deed hij Oranje onrecht aan. Frankrijk kan veel beter dan het nu laat zien. Dat bewees de ploeg in de serie kwalificatie ontmoetingen waarin de Fran sen als enige land geen punt lie ten liggen en de aanval als voor naamste wapen verkozen. Als de angst om te verliezen echter zelfs Michel Platini al in de greëp heeft, ziet het er wel heel donker uit voor een toernooi dat tot nu toe weinig opwinding en nog minder hoogtepunten kent. ENGELAND: Woods; Palmer, Keown en Walker; Sinton, Batty, Steven, Platt en Pearce; Lineker en Shearer. FRANKRIJK: Martini; Blanc, Boli, Casoni en Amoros; Durand, De- schamps, Sauzee (46. Angioma) en Fernandez (75. Perez); Cantona en Pa- 'De Heeren van Oranje' zijn langzamerhand een bekende verschijning bij grote interna tionale voetbaltoernooien. Ook in Göteborg is het illustere ge zelschap uit Twente weer na drukkelijk aanwezig. Tot groot vermaak van de lokale bevol king, die de ogen uitkijkt wan neer de 'Oranje Heeren' in vol ornaat, inclusief bolhoed en in dien nodig paraplu, voorbij marcheren. Het verhaal van de 'Heeren van Oranje' begint kort voor het EK van 1988 in Duitsland. Een groep van 52 supporters uit Twente besluit het Nederlands elftal op de voet te volgen. Op geen enkele manier wenst het gezelschap evenwel te voorden geassocieerd met simpele voet balsupporters, laat staan met vandalen. Vandaar dat strenge eisen worden gesteld en dal wordt gekozen voor de naam 'Heeren van Oranje'. Een predi kaat dat nauwelijks misstaat, want de 'Heeren' zien er altijd en overal even onberispelijk uit. „We vatten dit heel serieus op", zegt bestuurslid lan Vos met een knipoog. „Wij voelen ons zo'n beetje de ambassa deurs van het Nederlands elftal. Het kost ons allemaal veel vrije tijd, niet alleen tijdens zo'n toernooi, maar ook thuis, want we hebben elke per maand een vergadering. Ook de voorberei ding van zo'n reis als nu naar Zweden vreet tijd. Dat hebben we er echter graag voor over. We vormen een hechte vrien denclub." Het gezelschap is inmiddels wel uitgedund. Zeventien man vormen de harde kern. De rest haakte om verschillende rede nen af. Tijdgebrek en de hoge financiële offers die de hobby nu eenmaal vraagt, vormden de belangrijkste oorzaken. „Het kost niet alleen veel tijd, maar ook veel geld", erkent Vos. „Ze ker nu we al een paar jaar zelf een luxe touringcar hebben. Aanschaf en onderhoud kost veel flappen. Hoeveel - dat is niet interessant om te vertellen. Dat gaat eigenlijk niemand wat aan. Net zomin als het bedrag dat sponsors onze richting schuiven." „De Heeren van Oranje" zien in Göteborg de drie groepswed strijden van het Nederlands elf tal. Onmiddellijk na het duel Nederland-Duitsland koerst de touringcar weer op huis aan. Vos: „Een van de mannen is za terdag 12,5 jaar getrouwd. Daar moeten we natuurlijk bij zijn. Indien Nederland de halve fina le haalt, gaan we meteen na het feest weer terug naar Zweden. We willen geen wedstrijd mis-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15