GOS gedraagt zich alsof tijd heeft stilgestaan 'Ik hield van de ploeg van '88' 'Het lijkt wel een nachtmerrie' EK-Voetbal Aanvoerder Belachelijk MAANDAG 15 JUN11992 Geest van oude Russische rijk waart nog rond bij 'Russischeploeg Andy Brehme, de verdediger van Inter, zal tegen de Schotten vanavond voor het eerst in zijn loopbaan de aanvoerdersband vanaf het beginsignaal dragen. Hij is de derde aanvoerder bin nen vier maanden. Brehme: „Maar voor mij hoefde het niet. Als nieuwe leider heb ik alleen tegen de jongens gezegd dat we onze kop niet moeten laten hangen door zoveel tegensla gen. Anders kunnen we beter meteen naar huis gaan." De Schotse bondscoach Andy Roxburgh heeft zijn ergernis uitgesproken over het feit dat er in eigen land massaal wordt ge wed op het feit dat zijn team naar huis zal gaan zonder dat er één goal zal zijn gescoord. Rox burgh: „Dit is belachelijk. Als zelfs je eigen fans geen vertrou wen meer hebben in het elftal, dan zijn we ver g Anatoly Byshovets is in Zweden bezig aan z'n laatste avondmaal als bondscoach. Nog twee, maximaal vier wedstrijden mag hij de scepter zwaaien over de beste voetballers van de voormalige Sovjetunie, dan behoort zijn rijk tot het verleden. En valt het eens zo machtige Russische voetbalbolwerk definitief in parten uiteen. „Wat de toekomst zal brengen, durf ik niet te voorspel len. De komende twee, drie jaar zullen dat moeten uit wijzen." hindas albert ceesinc Engelse en Nederlandse journa listen geen blik waardig en spre ken als bij toverslag geen woord over de grens. Alsof de tijd heeft stilgestaan en de KGB plots weer op de achtergrond mee luistert. Zwijgend krabbelen ze hun handtekening op de bal van een Zweeds jochie en ver dwijnen weer schielijk naar hun kamer. Anatoly Byshovets laat op de ze ochtend z'n gezicht helemaal niet zien. Na veel vijven en zes sen en na herhaald aandringen van de Zweedse attaché gaat hij uiteindelijk overstag en is hij ge negen tegen het eind van de middag de buitenlandse pers te woord te staan. Niet van harte, zo lijkt het. De 46-jarige oud-in ternational (37 caps) en oud aanvaller van Dinamo Kiev oogt wat minder nors dan Lobanovs- ki, zijn antwoorden zijn echter even obligaat en weinigzeggend als die van z'n befaamde voor ganger. De bondscoach laat zijn tek sten vertalen door Karl-Heinz Heimann, een Duitser en se nior-redacteur van Der Kicker, de vervanger van de officieel aangestelde tolk. Die blijkt plots te zijn afgereisd naar Göteborg. Samen met een Russische jour nalist, die in een partijtje voet- gpd-verslaggever Het is zaterdagmiddag even na vijf uur, een etmaal na de ietwat verrassende puntendeling (1-1) tegen wereldkampioen Duits land. Na een busrit van meer dan drie uur is het team van de GOS in het holst van de nacht neergestreken in Hindas, een milieugroen dorp op zo'n veer tig kilometer van Göteborg. Het propere maar sobere hotel aan de oevers van een meer is voor de ploeg op maat gesneden. Precies als voorheen onder Valeri Lobanovski, de staalhar de perfectionist, die de luxe van het decadente westen kon mis sen als kiespijn en die de natio nale ploeg het liefst onder bracht in een kazerne. Onder Anatoly Byshovets, sinds 1986 zijn opvolger, is het nauwelijks anders. Ondanks het feit dat driekwart van de selectie inmid dels in het buitenland voetbalt en gewend is geraakt aan de luxe en comfort waarmee voet balmiljonairs worden omringd. Amper acht uur na de nachte lijke aankomst in hotel Hindas- garden sloft de ene internatio nal na de andere de ontbijtzaal binnen. Ze kijken star voor zich uit, keuren het kleine groepje bal tegen de Duitse pers gebles seerd is geraakt. Als Heimann een vraag kennelijk niet hele maal correct vertaalt, wordt hij achteruit de zaal meteen gecor rigeerd. Door Vlademir Alechi- ne, de perschef. 'Ordnung muss sein', nietwaar. Ondanks de glasnost en de perestrojka waart de geest van het oude Russische rijk nog rond in Hindasgarden en lijken de voetballeiders anno '92 nog geen draad veranderd. Alsof Vjatsjeslav Koloskov, de voorzit ter van de ooit zo alomvattende voetbalbond, en Valeri Loba novski nog hoogstpersoonlijk aan de touwtjes trekken. In een doldrieste maar ver geefse poging te redden wat er nog te redden viel, was de soe vereiniteit in de sport voor Ko loskov geen vanzelfsprekend heid. Hij heeft het loodje moe ten leggen. Ondanks de steun van zijn FIFA-collega's en 'vrienden' Havelange en Blatter, die zich vergeefs hebben verzet tegen de versplintering van de Voetbalfederatie der Sovjetunie. In de voorbije winter kwamen de diverse federaties overeen dat Byshovets voor dit EK kon kiezen wie hij wilde. Dan is het over en sluiten en verdwijnt het GOS even geruisloos van het voetbaltoneel als het gekomen is. Voor de huidige bondscoach is dat een frustrerende gedach te, zegt-ie. Om meer dan een reden. „Als ik zie onder welke om standigheden Michels, Vogts en Roxburgh naar dit EK hebben kunnen toewerken en ik verge lijk dat met mijn situatie...Al leen organisatorisch was het al puzzel. Dan moest ik weer overleg plegen met de federatie van de Oekraine, dan weer met die van Rusland of met alle federaties samen. Het was soms onbegonnen werk." Daar kwam het probleem nog eens overheen dat de meeste internationals zijn uitgezwermd over heel Europa. „Ze spelen in zeven verschillende landen. Daar hebben andere bonds- coaches ook mee te maken, maar voor mij was dit nieuw. Het was daardoor onmogelijk een goed beeld van alle spelers te krijgen." Byshovets werd bo vendien nog eens geconfron teerd met een aantal zware blessures van erkende basisspe lers als Yuran, Aleinikov, Mosto- voj, Galjamin en Kulkov, van wie alleen de laatste twee er in Zweden bij zijn. „Na de kwalificatie-duels was ik daardoor gedwongen de ploeg om te bouwen." Dat ging hem redelijk af, getuige het re sultaat tegen de Duitsers. „Te gen Nederland", beklaagt Bys hovets zich, „zal ik echter weer andere spelers moeten inpas sen. Sjalimov, Ljuty, Oleg Koez- netsov en Dobrovolski zijn vrij dag geblesseerd geraakt en ik schat de kans dat Ljuty en Sjali mov kunnen spelen erg klein in. Uitgerekend nu we moeten aantreden tegen de favoriet van het toernooi. Met de drie be roemdheden van Milan en met een voortreffelijke Bergkamp en Roy." Dan is het de hoogste tijd om op te stappen. Anatoly Bysho vets verdwijnt snel richting ho telkamer. Daarin hebben ook de spelers zich verschanst. Op last van de coach. Alsof de tijd heeft stilgestaan. De Giraffe vreest titel voor Duitsland stockholm henri v gpd-verslaggever De 'fuckings' rollen al vroeg zijn mond uit. Hij ziet de suiker niet staan, hij kan geen lepel vinden om z'n bordje com flakes op te slurpen en van het voetbal in Zweden wordt jack Charlton ook al niet vrolijk. Bijna had de Ierse bonds coach zelf weer part en deel ge had aan een groot toernooi; in Polen scoorde Gary Lineker echter kort voor tijd voor Enge land, zodat het EK net aan de neus van Charlton en 'zijn' boys voorbij ging. De voormalige Gi raffe volgt het toernooi nu als commentator van ITV. Tot op heden is het voetbal van Oranje hem het best beval len, al tipt hij Duitsland als win naar. „Die scoren in de laatste minuut, dat is geen geluk. Dat is klasse, daarom worden ze ook kampioen. Duitsland heeft ook een goeie defensie. Die goal van de Russen was dom, dat komt niet meer voor. Nederland en Frankrijk zijn achterin onzeker, clie gaan voor de bijl als het er op aan komt." Hij heeft nog meer op te mer ken over Oranje. „Ik hield van de ploeg van '88, een van de beste elftallen die ik ooit heb gezien. Maar nu komen ze alle maal een metertje te kort, mis schien een metertje in enthou siasme. Vier jaar geleden vond ik het niet zo geslaagd tegen Holland te moeten voetballen, nu zou ik geen bezwaar hebben. Maar ik weet niet waar het ver schil hem in Zit. Bergkamp mis schien of die jongen die zo veel loopt met de bal... Roy, ja." Namen schieten hem altijd al moeilijk te binnen, over welk elftal je het ook hebt. „Hoe heet die Schot die tegen Gullit speel de, Malpas ja, dat was natuurlijk een verschrikking. Die stond nooit op minder dan tien meter Gullit! De Schotten verging het een beetje zoals de Ieren in '88: we waren te moe, het was te warm. En Schotland heeft na tuurlijk te weinig klasse." Engeland ook, maar Charlton kan collega en landgenoot Graham Taylor moeilijk bekriti seren. „Het is al verbazingwek kend dat de ploeg zich gekwali ficeerd heeft met al die wedstrij den in eigen land. Ik zeg dit overigens pas twintig jaar: in Engeland heb je veel te veel wedstrijden, veel te veel druk. Nu komt er een nieuwe Premier League, met 22 clubs. Dat helpt zeg." Op de selectie van Taylor heeft Charlton niks af te dingen. „Ze hebben Gascoigne niet, Waddie niet, die jongen van Li verpool niet, hoe heet-ie, Bar nes ja. Dan zitten er vier hele goeie backs thuis en kan Wright niet spelen. Wat zou Holland zijn zonder de drie van Milan en Koeman?" Maar Charlton zou wel heel anders spelen dan Taylor doet met zijn pseudo-progressieve ideeën, die nu het vlees-noch- vis-voetbal van Engeland ople veren. De wereldkampioen van '66 spreekt met een bochtje. „Het voetbal in Engeland wordt gedicteerd door de fans, die moeten die fikkies breed en te rug niet. En voetbal is een profsport, je speelt voor mensen die willen betalen. Die mensen willen de bal of in het ene straf schopgebied of in het andere strafschopgebied zien, heel sim pel." Hij herinnert zich een Enge- land-Nederland van enkele ja ren geleden. „Holland scoorde na 30 passes. De tv-commenta- tor riep: 'Zo moet voetbal ge speeld worden'. Maar niet bij ons! Als wij zo gaan spelen ko men we na 30 passes bij onze eigen keeper uit. Plus dat het publiek het niet accepteert. Ik ook niet trouwens." Dat wisten we al. Met Ierland Complete chaos bij vertrek geblesseerde Rudi Voller Jacky Charlton geeft tijdens het EK op Nederland: „Ze komen allemaal metertje in enthousiasme." 'slechts' commentaar. Bij voorbeeld een metertje te kort, misschien een FOTO ARCHIEF speelt Jack Charlton al jaren de eenvoudigste der speelstijlen: ram die bal zo snel mogelijk naar voren en zie wat er ge beurt. Hij haalde er het EK van '88 mee en werd in West-Duits- land slechts door een wonderlij ke Kieft-goal uitgeschakeld voor de halve finales. Hij haalde ook het WK van Italië, waar op nieuw opzien werd gebaard. „Onze spelstijl, die van de En gelse league, produceert te wei nig technisch bekwame mid denvelders. Wij spelen te fana tiek, te snel. Nou, dan met de nationale ploegen ook maar fa natiek en snel zou ik zeggen." En niet te gauw gaan liggen om een penalty of gele kaart uit te lokken, want dat is 'not done' in de ogen van Charlton. Hij er gert zich groen en geel aan on nodige valpartijen, die kortaf met een rode kaart zouden moeten worden bestraft. Daar zijn de 'fuckings' weer. „Die vrije trap die FGinsmann mee kreeg in de laatste minuut tegen de Russen was er eentje. Maar een paar minuten eerder liet-ie zich fu... gewoon vallen! Platini wil er geloof ik een 'non-contact sport' van maken. Bullshit! Overtredingen horen bij voet bal, schoppen niet." EK VOETBAL maandag 15 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD2 BBC 1 EURO Duels van zondag 19.30-20.15* Schotland - Duitsland 17.00-19.10 17.10-19.00 16.45-19.00 17.00-19.10 17.00-19.00 22.00-23.30 Nederland - GOS 20.00-22.10 20.10-22.00 20.00-22.15 00.00-00.40' 20.15-22.00 23.30-01 00 EK-joumaal 23.00-23.30 19.30-20.00 dinsdag 16 juni Duels van maandag 10.00-13.00 (17.15): Zweden-Engeland Oenemarken: Sivebaek. A Duitsland: geen Engeland: Pearce. Curie, Daley. Batty Dobrovolski (GOS) norrkoping marcel van der kraan gpd-verslaggever De chaos in het Duitse kamp was compleet. Op de ochtend dat Rudi Voller noodge dwongen afscheid nam van zijn ploeggeno ten om zich in Frankfurt te laten opereren aan zijn linkeronderarm, rolden camera teams, radioverslaggevers en schrijvende journalisten als wilde hyena's over elkaar heen. Het moeten er minstens driehonderd zijn geweest. Voor 'der Rudi' was er geen ontko men aan. Reden waarom de perschef van de Duitse voetbalbond hem maar voor een microfoon in de tot perscentrum omge doopte sporthal sleepte, waar de topschut ter en de enig overgebleven vedette bij de wereldkampioen pal voor zijn vertrek naar het vliegveld zijn verhaal moest doen. Rudi Voller was vrijdagavond in de rust van GOS-Duitsland al afgevoerd naar het plaatselijke ziekenhuis. Hij lag amper op de tafel voor een röntgenfoto, toen een zuster hem vertelde dat Duitsland met 1-0 achter stond. „Toen dacht ik helemaal dat ik gek werd. Het leek wel een nachtmerrie. Ik kon niet geloven dat dit voor mij het begin van het EK was. Maanden had ik er naar toe ge leefd. Dan overkomt je zoiets," verklaarde Voller nog immer geëmotioneerd. „Ik dacht", vervolgde de 84-voudige in ternational, „dat de wedstrijd al was afgelo pen, toen ik hoorde dat Hassler gelijk had gemaakt. Ik wilde opspringen om te jui chen, maar dat ging niet omdat op dat mo ment net m'n arm in het gips werd gezet." In z'n eentje verbeet hij later die nacht de pijn. Van het gros van de spelers was de we derhelft overgevlogen uit Duitsland. De vrouwen mochten om twaalf uur 's nachts met de selectie dineren in het hotel. Vollers tweede echtgenote Sabrina en zijn zoontje Kevin waren in Rome achtergebleven. Het maakte zijn situatie nog triester. Vandaag wordt het gips al weer verwij derd. In een Frankfurts ziekenhuis gaat hij onder het mes omdat de breuk - die hij door eigen toedoen opliep tegen de bikkel harde Oleg Kuznetsov - er allesbehalve fraai uitziet. Doktoren zullen een metalen plaat aanbrengen in zijn arm, waarna hij zeker twee maanden buitenspel zal staan en nog maar moet afwachten of Olympique Mar seille aan hem blijft trekken. Het zou ook wel eens het einde kunnen betekenen van zijn lange interlandcarrière. Met zijn 32 jaar zal het een strijd worden om zich straks weer een plaats te verwerven in de selectie voor de WK-kwalificatiereeks. Al maakte Berti Vogts duidelijk dat Voller wat hem betreft nu nog even niet uit beeld is. „Ik hoop dat hij terugkeert in ons kamp als we de halve finales bereiken. Want we hebben met het verdwijnen van Rudi niet alleen de meest fantastische schutter verlo ren, maar ook een symbool. Op het psycho logische vlak had hij een enorme waarde voor deze ploeg. Hij was binnen en buiten het veld een voorbeeld voor de rest. Daar om wil ik zo graag dat hij zich eind deze week weer gewoon bij de groep voegt", sprak Vogts, er amper rekening mee hou dend dat Duitsland tegen die tijd wel eens van het toneel verdwenen zou kunnen zijn. De valse start, na een al weinig hoopge vende voorbereiding, lijkt de 'Weltmeister' nauwelijks van zijn voetstuk te kunnen brengen. Noem het Duitse arrogantie, een bijna onvoorstelbaar vertrouwen in eigen kwaliteiten of gewoon bluf. Vogts: „Bij drie van de laatste vijf grote toernooien zijn we rampzalig begonnen. Maar eenmaal op weg zorgden we er toch weer voor dat de krach ten werden gebundeld. Desondanks blijft het gemis van Matthaus en nu ook Voller zwaar. Het is hetzelfde als Nederland op eens verder zou moeten zonder Gullit en Van Basten. Want in die categorie vallen mijn sterren." Voller zelf vindt dat de aanstormende Duitse talenten zich nu moeten waarma ken. Tegen de GOS had hij van zijn jongere teamgenoten, zo deelde hij op de valreep nog een speldenprik uit, weinig gezien. Hij durfde zelfs te beweren dat een deel van de spelers met het hoofd in de wolken had ge lopen, een paar uur voor de wedstrijd was wakker geschrokken en vervolgens overge concentreerd aan het karwei met de voor malige Sovjets begon. Daardoor had Stefan Reuter een domme overtreding (strafschop) begaan en stonden spelers als Effenberg, Möller en Doll te trillen op hun benen. Berti Vogts kon die stelling alleen maar bevestigen. „Dit is geen WK, waarbij je in de eerste wedstrijd met een of andere zwakke tegenstander uit een Afrikaans land wordt geconfronteerd en vervolgens zes dagen mag uitrusten. Op een EK zijn louter sterke naties te vinden. Mijn spelers waren tegen de GOS niet bij de les. Dat werd ons bijna fataal, want die ploeg is niet voor een klein tje vervaard. Als je een land als Italië achter je kunt houden in de kwalificatieperiode, heb je de nodige klasse in huis." Of het al een voorzichtig begin was van een psychologische strijd in de aanloop naar de kraker met Oranje, bleef enigszins vaag. Verwondering wekte het wel dat de Duitse bondscoach opmerkte: „Nederland moet niet denken dat het al in de halve fi nale staat. Het zal de handen vol krijgen aan de GOS. Het heeft al moeite gehad met Schotland, dat uiteindelijk met geluk versla gen is." Geluk? Vraag van een Duitse verslaggever: „Herr Vogts, heeft u de wedstrijd Neder land-Schotland dan gezien." Vogts: „Eh, nee. Ik moet die band nog be kijken..." k.j. fCJVi Rudi Voller verlaat de speciaal ingelaste persconferentie. N aanvoerder even later op het vliegtuig naar Rome stappen. i het gips zal de Duitse FOTO RTR MICHAEL URBAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14