Sport Arbiter geeft Quick Boys een duwtje Rinus Michels is tevreden over niveau EK Volley balploeg laat Cuba lopen MAANDAG 15 JUN11992 13 N JOUSTRA AD V BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER Z. Van Weerde boos yi Zwemmer Antolne I van Weerde voelt zich gepakt bij de pre- olympische selectiewed strijden in Amersfoort Swift rukt op yy q De ploeg van Swift- I O /Casba deed prima zaken in het Zeeuws- Vlaamse wielerweekeinde, meetellend voor de Top- competitie Nederland: 130 sporters naar OS Amersfoort» De onzekerheid rond het aantal Nederlandse atle ten dat welkom is op de Olympische Spelen, is voorbij. Volgens chef de mission André Bolhuis mag Nederland 130 atleten uit zenden, het oorspronkelijke streefaantal. In een eerder stadium probeerde het Internationaal Olympisch Comité Bolhuis te dwingen dat aantal met twintig te verminderen. Wat tot enige paniek leidde in sporten met een vrij selectiebeleid, zoals atle tiek en zwemmen. Volgens Bolhuis zal Nederland niet alle 130 plaatsen invullen. „Maar veel zal het niet schelen." IOC beslist 11 juli over Joegoslavië lausanne De beslissing over de toelating van de Joegoslavische sporters tot de Olympische Spelen in Barcelona wordt door het Internationaal Olympisch Comité op 11 juli genomen. De Spaanse voorzitter van het IOC, Juan Antonio Samaranch, maakte dit gisteren bekend. Het uitstel volgde op een vergade ring van het bestuur van het IOC in Lausanne. Het Olympische dorp wordt op 11 juli, twee weken voor aanvang van het grote sportevenement, geopend. Het IOC ontving op 12 juni een brief van de Spaanse regering, waarin wordt medegedeeld dat Spanje de internationale boycot van Joegoslavië volgt en daardoor geen Joegoslavische sporters in eigen land zal toelaten. Door deze mededeling lijkt het bestuur van het IOC geen bewegingsvrij heid inzake een beslissing over Joegoslavië meer te hebben. Volleybalbond mag EK organiseren zeist» De algemene ledenvergadering van de Nederlandse vol leybalbond (NeVoBo) is zaterdag verblijd met de toewijzing van het Europees vrouwenkampioenschap in 1995. Twee jaar later, wanneer de bond 50 jaar bestaat, mogen de mannen in eigen land proberen de Europese titel te veroveren. Het nieuws kwam per fax uit Turkije, waar het bestuur van de Europese volleybal- bond (CEV) onder voorzitterschap van Piet de Bruin vergaderde. De andere toernooien voor 1995 (mannen) en 1997 (vrouwen) werden toegewezen aan Griekenland. Volgens NeVoBo-voorzit- ter Funk is het succes van de kandidatuur te danken aan de goe de resultaten van de Nederlandse teams. RKC raakt zijn topscorer kwijt Rotterdam Harry Decheiver speelt de komende twee voor het Zwitserse Servette. De aanvaller, die onlangs voor vier ton door RKC van Heerenveen werd overgenomen, had in zijn contract een clausule opgenomen dat hij voor een vastgestelde vergoedingssom naar het buitenland kon vertrekken. Decheiver maakte de afgelopen competitie 19 doelpunten voor RKC. Steinmann naar Go Ahead Eagles Go Ahead Eagles, de nieuwe eredivisieclub, versterkte zich met Gijs Steinmann. De 31-jarige verdediger tekende een contract voor twee jaar. Steinmann kwam uit voor Heracles. Daarvoor speelde hij achtereenvolgens bij AZ, FC Utecht, FC Den Bosch en Dundee United. Het is de bedoeling dat Go Ahead nog twee nieuwe spelers contracteert. Scheidsrechter Venema floot zaterdag zijn laatste com petitiewedstrijd in het amateurvoetbal. In Rheden zijn ze daar niet rouwig om. De leidsman uit Assen was er de oorzaak van dat de zondagclub zaterdag, na de eerste confrontatie om de algehele landstitel, met een onaange naam gevoel de thuisreis richting Gelderland aanvaard de. Venema wees in blessuretijd ten faveure van Quick Boys naar de strafschopstip en dat had de scheidende fluitist in Rhedense ogen nooit mogen doen. Edwin Otte trok zich zoals gewoonlijk van alle commotie niets aan en bezorgde de Katwijkse ploeg de niet meer verwachte 2-1 winst. katwuk rob onderwater De voetballers uit Rheden vormden na het laatste 'kunstje' Venema begrijpelijk geen r de scheidsrechter. Trainer Jan van Eijk stormde na afloop direct het veld op om zijn spelers van de 'kwade geni us' weg te houden. Er waren er bij die veel kwaads in de zin hadden. Ze konden de man in het zwart wel villen, want de toegekende strafschop was vol gens de zondagkampioen niet de enige fout die hij op zijn ge weten had. Woede Een kwartier na de pauze had Venema de woede van Rheden al op zijn hals gehaald. De scheidsrechter negeerde bij een uitbraak van Rick Talan een vlagsignaal van grensrechter De Boer en keurde het doelpunt van de ex-Katwijker in eerste instantie goed. Op aandrang van het woedende Quick Boys meldde Venema zich toch maar even bij zijn assistent. Die ver telde hem dat er een ploegge noot van Talan hinderlijk bui tenspel had gestaan, waarna Venema toch terugkwam op zijn beslissing. De 7000 suppor ters van Quick Boys vonden dat uiteraard best, maar het voorval tastte de geloofwaardigheid van de toch al niet best operende spelleider ernstig aan. Voor Quick Boys maakte dat allemaal niets uit. Geen 1-2, maar 2-1. Dat maakt wel even een verschil. Met een overwin ning kregen de Katwijkers trou wens te veel van het goede. Rheden was technisch de betere ploeg. Het elftal van het opge wonden standje Jan van Eijk speelde bedachtzaam, zocht het veel in de combinatie en vari eerde met de lange bal. Quick Boys had best problemen met die speelwijze, ook al omdat het in een gewijzigde samenstelling aantrad. Aandewiel Libero Gert Aandewiel moest vanwege de trip van het Neder lands amateurelftal naar Nieuw-Zeeland buiten de ploeg worden gelaten. Op zijn plaats speelde Marco Dijkhuizen, de speler die komend seizoen de kleuren van DWS verdedigt. De Amsterdammer speelde met be zieling, groeide uit tot de beste man van het veld, maar was meer voor dan achter zijn de fensie te vinden. De Katwijkse mandekkers moesten het zo doende de gehele wedstrijd zonder rugdekking stellen en dat leverde geregeld hachelijke situaties op. Vooral wanneer ex- -prof Rick Talan (hij speelde ooit bij Katwijk) in stelling werd gebracht. Toch was het Quick Boys dat de leiding nam. Dat was niet eens onverdiend, omdat het De weg is vrij voor Rick Talan nu Hans van der Plas met zijn directe tegenstander tegen het gras is gegaan. De e nog scoren. Katwijkse opportunisme de Rhedense defensie geregeld in verlegenheid bracht. Een bijna- -treffer van Leen van der Plas (Bosman haaldq de bal van de lijn) en een kopbal van Fred Kanbier vormden daarvan het bewijs. In de 31ste minuut kwam het aanvallende spel ook in cijfers tot uitdrukking. Floor van Duyn zette de vijandelijke afweer met een slimme bewe ging op het verkeerde been en leverde een venijnige schuiver af: 1-0. De kleine middenvelder had even later 2-0 op zijn schoen, maar ditmaal vormde goalie Marco Verhoeven een struikelblok. In de tweede helft stond er een ander Quick Boys op het veld. Lijfelijk waren de spelers nog wel aanwezig op de in schitterende staat verkerende mat, maar geestelijk vertoefde de ploeg met het hoofd in de wolken. Eenmaal teruggekeerd op aarde stond het inmiddels al 1-1 (Rick Talan, hij scoorde van dichtbij) en was het aan scheidsrechter Venema te dan ken dat de thuisploeg niet tegen een achterstand aankeek. Aanvoerder Hans van der Plas was met een pijnlijke enkel af gelost door Leonard Pluim- graaff. Daarmee keerde het evenwicht in de Katwijkse ver dediging terug, maar de Rhe dense voorwaartsen vormden een voortdurend gevaar. Nadat Edwin Otte, hij vervul de een minder dominante rol dan gebruikelijk, voor Quick Boys en Erik Speelziek voor de bezoekers hadden nagelaten te scoren, leek een 1-1 gelijkspel onvermijdelijk. Totdat Jan Jeroen Schaap, ingevallen voor Frenk van der Kleij, op rechts met het leder aan de haal ging. Hij zette strak voor op Leen van der Plas. De spits kwam voor de bal, maar werd vanachter aangetikt door zijn bewaker An ton Wout. „Hij raakte me wel degelijk", verklaarde het slacht offer naderhand. ,,maar negen van de tien scheidsrechters ge ven in zo'n geval geen straf schop." Venema deed het wel en ver hoogde met zijn beslissing de kansen op de enige titel, die Quick Boys nog niet heeft ver overd. Quick Boys-Rheden 2-1 (1-0). 31 Floor van Duyn 1-0 46 Talan 1-1 91 Otte (penalty) 2-1 Scheidsrechter Venema Toeschouwers 7000 Boeking Rog (Quick Boys) Quick Boys: Van der Niet. Rog. Di|khuizen. Haasnoot, Hans van der Plas (Pluimgraaf)). Jaap van Duyn. Otte, Floor van Duyn; Van der Kleii (Schaap). Leen van der Plas, Kanbier. Rheden: Verhoeven, A e,-4 Jan Wouters is weer fit Jan Wouters is hersteld van de enkelblessure die hem vrijdag tegen Schotland voortijdig het veld deed ver laten. Nadat hij zaterdag nog had moeten volstaan met wat licht loopwerk, deed hij gistermiddag weer volop mee met de groepstraining van de Oranje-selectie. Wou ters rekent er op vanavond tegen het GOS weer deel uit te maken van de basisopstel ling van het Nederlands elf tal. „Ik kan in elk geval spe len", aldus de 31-jarige Utrechter. Rinus Michels maakt de teamsamenstelling van Oranje gewoontegetrouw pas op de wedstrijddag bekend. „Op Frank de Boer na is ie dereen beschikbaar", liet Mi chels weten. De Boer sukkelt al geruime tijd met een ver velende liesblessure en bleef eerder tegen Schotland ook al aan de kant. Totale vereenzelviging met de bal bij Johnny van 't Schip. De aanvaller ontspant zich tijdens de training van Oranje. VARBERG JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Het niveau van het EK kan de toets der kritiek na de eerste wapenschouw ruimschoots doorstaan. Vindt Rinus Michels. Uitgezonderd Engeland-De- nemarken waren de overige wedstrij den volgens de bondscoach van het Nederlands elftal het aanzien meer dan waard. De krachtmeting tussen het GOS en Duitsland had de Generaal b.b.d. (bijna buiten dienst) zelfs op het puntje van zijn stoel gekregen. „Ik vond", oordeelde Michels, haast over- borrelend van enthousiasme, „dat een bijzonder boeiend schouwspel, waarbij duidelijk werd dat de Russen over een uitstekend elftal beschikken." Niet alleen het enorme gevecht dat de nog resterende tegenstanders van >ranje in groep twee vrijdagavond le verden, had Michels bekoord. Ook van het „geweldige" positiespel van het G< »S was hij danig onder de indruk ge raakt. Het was Michels opgevallen dat de voetballers van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, vanavond te genstander van Oranje, in hun ope ningswedstrijd agressief te werk gin gen. „Zij zetten de Duitsers al op de ei gen helft vast en deden dat op een im ponerende manier. En toen zich het dramatische moment voordeed dat de Russen op voorsprong kwamen tegen de favoriete Duitsers, ontplooide zich een strijd die fantastisch was om te Azijnzuur Michels kon er derhalve met zijn hoofd niet bij („Tenzij de man al met een vooropgestelde mening aan het verslag is begonnen") dat de dienstdoende Nederlandse commentator van Euro sport de wedstrijd met een azijnzure saus overgoot. Hij greep de persconfe rentie in het 'Kusthotellet' in Varberg aan om de betreffende verslaggever een stevige verbale draai om de oren te geven. „Die man", stelde Michels met afgemeten stem vast, „had echt bij die wedstrijd weggehaald moeten worden. Als je zo'n enorm gevecht afdoet met 'miserabel', dan is het duidelijk dat je geen gevoel voor voetbal hebt en ook niet begrijpt dat een wedstrijd ook strijd inhoudt. Het woord 'strijd' staat er ook niet voor niks in." „Ik heb", voegde de verder goed ge luimde bondscoach er met een kwink slag nog aan toe, „nog snel de knop van het toestel ingedrukt omdat ik even dacht misschien naar een ander duel te kijken, maar dat was toch niet het geval. Er werd tenminste nergens een andere wedstrijd uitgezonden." Over Wim van Hanegem was Mi chels aanzienlijk beter te spreken. De 'Kromme' vult gedurende het EK enke le keren per week een column in het AD en heeft zich daarin in lovende be woordingen uitgelaten over het spel van het Nederlands elftal in de ouver ture tegen Schotland. „Terwijl we Van Hanegem toch kennen als een kriti sche man", oordeelde Michels over de vroegere international. ,,,Maar als een man als Van Hanegem tot een positief stuk komt, met wat kritische nuance ringen, dan denk ik: er zal toch wel wat van waar wezen." Boeiend gevecht Michels had Nederland-Schotland ook een „zeer boeiend gevecht" gevonden. „Net als de Russen speelden de Schot ten uitstekend, waarbij zij zich logi scherwijze instelden op ons, de favo riete ploeg met zijn aanvallende con cept. Toch zijn wij er tegen die ploeg, die het vermogen had negentig minu ten te blijven lopen, in geslaagd uitste kend te spelen. In het eerste gedeelte van de wedstrijd voetbalden wij zelfs indrukwekkend." De coach van het Nederlands elftal roemde de teamdiscipline, altijd al een stokpaardje dat hij graag berijdt. De manier waarop Oranje de angel uit de Schotse aanval (de dit seizoen in de competitie meer dan dertig keer sco rende Ally McCoist, red.) had gehaald, haalde hij aan als voorbeeld. Michels: „McCoist heeft aangetoond in het zes- tien-metergebied enorm gevaarlijk te zijn. Als je er dan in slaagt zo'n man buiten het strafschopgebied te houden, dan is dat op zich al een prestatie. En dat is niet alleen het werk van de stop per, of van de verdedigingslinie, maar van het hele team." Het land dat bereid is de mouwen het verst op te stropen, heeft volgens Michels ook de meeste kans Europees kampioen te worden. „En dan komt het aan op die vijf, zes momenten die je in een wedstrijd krijgt. Want meer krijg je er niet. De rest staat allemaal in het teken van 'het gevecht'. Voor tech nische hoogstandjes is geen ruimte in zo'n belangrijk toernooi." Winnen op Cuba. De nationale volleybalploeg kreeg daartoe in de World Leage twee kansen, maar liet die glippen alsof een zege in het land van de 'spring veren' de gewoonste zaak van de wereld is. Over twee dagen zagen 25.000 Caraibiërs Neder land twee keer een goede voor sprong nemen, maar telkens gingen de punten en de dollars naar het land dat de harde valu ta zo hard nodig heeft. Uitsla gen: 3-2 en 3-1. Wie niets van dit alles zag was Arie Selinger. De hoofdcoach moest voor zaken naar Japan waar hij nog een heer dient. Hij kreeg een fax met de uitslagen en de groeten van manager Ver- halle. Niemand kon precies ver tellen waarom hij zeven weken voor de Olympische Spelen per se weg moest, maar de verras sing was compleet geweest. „Mijn oren klapperden", zei Ron Zwerver. Selingers voor sommigen om streden vazal Mario Treibitch was afgelopen weekeinde de baas in de hoge school van het volleybal. Hij werd enkele maanden geleden door Selinger aangekondigd als tweede coach van de wereld, maar daar blijkt weinig van. Tijdens de time-out doet hij vrijwel niets en soms raakt hij zelfs in de war als hij het spel wil laten stilleggen door het verkeerde teken te geven. Bovendien wekte Treibitch nogal verbazing met de uit spraak dat het eigenlijk hele maal niet zo erg was dat Selin ger er niet bij was om de eerste olympische tegenstander te zien. De wedstrijden waren toch niet zo belangrijk. Al zou hij dat met het oog op de Olympische Spelen echt denken, dan nog had hij kunnen weten dat voor de full-time international elk duel tegen Cuba belangrijk is. Vooral zaterdag verkwanselde Nederland zijn kansen. De eer ste set was gewonnen, in de tweede en derde was de voor sprong respectievelijk 7-1 en 9- 1. Ze gingen alsnog verloren. In de tweede set speelde spelver deler Blange aanvaller Ron Boudrie kapot door hem te blij ven bedienen terwijl dat hele maal fout afliep. Vijf keer, bijna op rij, werd Boudrie geblokt of sloeg hij in het net of uit. Blangé was verder vrij goed, hoewel Ron Zwerver vond dat hij te weinig ballen op maat kreeg van zijn maat. Dat was ook zo. „We hebben taktisch slecht gespeeld", vond Zwerver, die toegaf aanvallend onder zijn niveau te zijn gebleven. „Ik ben voorstander van een betere bal- distributie", zei de spelverdeler sjiek. De twee bespraken de mate rie na het eerste duel. Zwerver constateerde tot zijn tevreden heid dat het een dag later, in de eerste 6et althans, aanmerkelijk beter liep. „Vandaar dat we de komende weken veel moeten trainen. We hebben nog nauwe lijks met Peter gespeeld", zei Zwerver. Als kijkspel, met tal van prachtige rally's, was de eerste confrontatie het mooist. De eer ste set van het tweede duel was echter Nederlands beste, met vooral een nauwelijks te passe ren blokkering, goed voor acht punten. In de tweede reeks was de voorsprong (13-11) niet ge noeg, daarna waren dé Cu banen niet meer te stoppen. Ze dreven op een goede service, die de Nederlandse opbouw to taal verstoorde. Bovendien was superaanvaller Despaigne, net als in slotfase op vrijdag, on genaakbaar. Voor hem bestond geen blokkering. Duidelijk werd wel - en dat is maar goed ook nu de tijd voor experimenteren kort begint te worden - dat de olympische op stelling gestalte hegint te krij gen. Treibitch bevestigde dat. „Blangé spelverdeler. Posthuma en Held in het midden (met Zoodsma en de nog geblesseer de Van der Horst als alternatie ven), Zwerver en Benne in de passing-aanval, Boudrie afwis selend met Van der Meulen als libero. Klok is de man achter Benne. Selinger jr. achter Blan gé, TefTer is een derde libero of stand-in voor Zwerver."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13