'Wij zijn er voor het hele volk' c Eigen haard vooral voor huisbaas goud waard Kamerleden uit de streek doen niet aan regionalisme Krappe woningmarkt leidt tot woekerprijzen ZATERDAGS ZATERDAG 13 JUN11992 BIJVOEGSEL Natuurlijk, een kamerlid is er voor het hele volk. Maar Friese kamerleden lijken er vooral voor Friesland te zijn en Limburgse voor Limburg. Hoe anders ligt dat bij 'onze' kamerleden! Je hoort ze zelden opkomen voor de eigen regio. En toen CDA-fractievoorzitter Brinkman het laatst bij een bezoekje aan de bollenstreek over 'zijn' regio had, ging bij niemand een lichtje branden. Toch is de Duin en Bollenstreek van hem, zoals de Alpheuse regio van CDA- belastingspecialist Vreugdenhil is. De komende weken mogen zij in een mini-serie uitleggen wie zij zijn. Vandaag vertellen ze hoe weinig ze voor de regio betekenen. Stuk voor stuk melden de regionale afgevaardigden dat het contact met het volk en zijn organisaties hier veel minder intensief is dan in, pakweg, Lim burg. De mensen in deze regio zien het ka merlid veel minder als een ambassadeur die het even moet regelen in Den Haag. Dat Den Haag is immers vlak naast de deur. Of, zoals het Wassenaarse WD-kamerlid Dijkstal dat zegt: „Men hoeft niet in Utrecht over te stap pen, hetgeen een belangrijke psychologische barrière is." Maar ook de volksaard zou een rol spelen. „In Limburg vragen ze je als kamerlid om even een ontheffing voor de dienstplicht te regelen. Hier denkt men daar niet over", zegt het Koudekerkse kamerlid Vreugdenhil. Als een Leidenaar zo'n verzoek aan zijn volksver tegenwoordiger richt, wordt hij vriendelijk doorverwezen naar de fractiegenoot die de fensie in zijn portefeuille heeft. Als dat zo uitkomt, stuurt .een kamerlid als De Korte ook vragen door. De WD'er noemt zichzelf een 'postillion d'Amour' en meldt streng dat 'regionalisme niet in de politiek hoort'. Dat hij nog redelijk vaak wordt gebeld over regionale (verkeers)problemen, dankt de voormalige vice-premier aan zijn bekendheid van radio en tv. En niet aan zijn vele werk voor de regio. Dat het ook anders kan, merkte plaats-, ka mer- en partijgenote mevrouw Rempt tijdens een logeerpartij bij de Limburgse collega Re- né van der Linden: „De telefoon stond niet stil en de mensen kwamen daar zelfs aan de deur. De kiezer komt daar nog echt bij de vertegenwoordiger. Er woont er daar ook meestal maar een per partij, terwijl het hier in het Westen nogal 'clustert'. Hier komen er zovelen vandaan en die zijn vooral algemeen georiënteerd." En dat is maar goed ook, zegt het Leidse PvdA-kamerlid A. de Jong: „Ik zit niet in de Kamer om, zoals Van der Linden, in het ge weer te komen als iemand te weinig zonlicht in zijn kamer krijgt", zegt hij. Om toch wat regiobinding te kweken, krij gen kamerleden regio's of provincies toebe deeld en volgen ze daar de vergaderingen. Ook de regionale kranten maken het regiona le kamerlid duidelijk wat er speelt in het ei- 'gen gebied. Daarnaast zijn er de onvermijde lijke spreekbeurten en forumavonden. En tij dens de wao-crisis kregen de afdelingen re gionale PvdA-Kamerleden op bezoek die de zaak plaatselijk in het gareel moesten krijgen. Volgens het Leidse D66-kamerlid Schim-. raadsleden die te hoop lopen tegen de komst van de flitstrein en een verbreding van de A4. En als een collega het woord voert over der gelijke onderwerpen, probeert ze die altijd even wat regionale bevindingen in te fluiste- Ook PvdA-kamerlid De Jong hoort het no dige via de lagere regionen in zijn partij. Zo loopt hij in de partijwerkgroep voor volks huisvesting en stadsvernieuwing geregeld de Leidse wethouder Van Rij tegen het lijf. Als een burger hem als PvdA-bestuurder aan spreekt, is het vaak een straat- of wijkgenoot: „Die wil dan gewoon even zijn ei kwijt en had dat bij een raadslid of statenlid gedaan als die toevallig in de buurt had gewoond" Als belastingspecialist Vreugdenhil een ge- burger spreekt, is dat meestal toevallig: ig de polders rond zijn Koudekerkse woning laat menigeen graag zijn hondje uit. „En dan komen ze heus niet vragen hun belasting aanslag te verlagen". Als regionale voelhorens fungeren de vaak uit de regio afkomstige medewerkers. Zo hoort het Wassenaarse kamerlid Dijkstal de laatste Leidse nieuwtjes van persoonlijk as sistent Geertsema, zoon van wijlen WD-kop- stuk Molly en raadslid in Leiden. Informatie Dat de regio weinig aan de kamerleden heeft, betekent niet dat kamerleden niets aan de re gio hebben. Zo zal Dijkstal zich niet sterk maken voor extra agenten bij het Wassenaar se politiekorps, maar verwerkt hij informatie daarover wel in zijn algemene verhalen: „Ik voel me absoluut geen regionaal kamerlid. Ik ben er voor het hele volk, ook voor niet-WD- 'ers." „Als je ziet hoe men plaatselijk de werk loosheid aanpakt, vraag ik wel eens of dat ook landelijk zou aanslaanzegt het Leidse PvdA-kamerlid Vermeend. Ln als de regio hem vraagt de helpende hand toe te steken, doet hij dat. Hij zat in de groep die in Leiden de sociale vernieuwing begeleidde en hielp een probleem oplossen met specialistensala rissen in het Leiderdorpse St. Elisabethzie- kenhuis. Als een zaak het regionale ontstijgt, gooit Koudekerker Vreugdenhil het in de CDA- fractie: „We hebben het er met elkaar over gehad of zoiets als met de wel erg gouden handdruk van gemeentesecretaris Bello in Ja- cobswoude, in de toekomst te voorkomen is". Om je regionaal te profileren kun ie het best een portefeuille hebben die een beetje aansluit op het gebeuren in de regio. Zie Schimmel. Zij 'doet' arbeidsomstandigheden en milieu en kan in de Bollenstreek haar hart ophalen. Vaak is het anders en kamerleden staan daar echt wel eens bij stil. „We hebben het er wel eens over dat het een nadeel is dat we het niet zo voor de Randstad opnemen als ande ren voor hun regio", zegt WD-er Rempt. Misschien krijg je daardoor een onevenredige nadruk op andere regio's. Misschien heeft de Randstad de aandacht ook niet zo nodig. De Randstad is al de economische motor van Nederland en men heeft hier niet zo het idee afhankelijk te zijn van kamerleden". „We hebben er een stel sterke PvdA-wet houders en burgemeesters die het liefst en het gemakkelijkst zelf zaken doen met minis ters en staatssecretarissen", zegt PvdA-ka merlid Van Heemst. En de Kamercentrales, willen die niet wat meer aandacht voor de regio als dank voor de plaatsing op de kandidatenlijst? „We horen er nooit wat over", zegt Rempt. Wat de toekomst brengt, is nog onduide lijk. Voor de wat langere termijn lijken steeds meer parlementariërs wel iets te voelen voor het Duitse systeem, met landelijke en regio nale kamerleden. Voor de wat kortere termijn zijn de grote drie druk bezig de kandidaat stelling wat centraler en minder toevallig te maken, hetgeen een ander woord voor regio naal blijkt te zijn. Want vooral bij de WD en PvdA hebben de regio's een grote vinger in de pap. Nadat hij was teruggekeerd uit Zwitserland, waar hij bij de Unctad had gewerkt, moest Jan Pronk op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer worden gezet. Het bleek bij zonder moeilijk voor deze niet regio-gebon den politicus een gewest te vinden dat hem naar voren wilde schuiven. De sociaal-demo craten moesten dan ook eindeloos met hem leuren voor hij naar het parlement kon. mei kan regiobinding veel meer betekenen: „Als er iets in Harlingen dicht moet, wordt mijn Friese collega gevraagd geld los te peu teren. Ik word niet zo gauw gebeld, ook niet toen Zuid Holland meer geld uit het provin ciefonds wilde. Ze kwamen daarvoor bij de binnenlandspecialist van de fractie. Niet bij mij". „De provincie wordt ook veel minder als provincie gepresenteerd dan pakweg Zee land. Het is hier veel meer van: enkele kan jers van steden en de rest. Daar komt nog bij dat Bollenstreek en Alblasserwaard hele ver schillende gebieden zijn", betoogt Schimmel. Bij kamerleden ontbreekt dat wij-gevoel. Zo voelt de in Zeeland getogen Schimmel zich een Zeeuw en meldt De Jong dat Gor- kum hem niets zegt. En dan is hij nog een van de weinige regio-vertegenwoordigers die ook echt in de regio geboren is. De meesten bleven hangen na de studie (Schimmel, Brinkman) of wilden in de buurt van hun (parlements)werk wonen (Vreugdenhil, Ver meend). Een enkeling was er raadslid (De Korte en Dijkstal in Wassenaar) een ander statenlid (Schimmel en De Jong in Zuid-Hol land). Om te zorgen dat haar eigen raads- en sta tenleden haar weten te vinden, organiseert D66-kamerlid Schimmel jaarlijks een bijeen komst. En dat helpt: meer dan eens heeft ze afspraakjes geregeld voor Leiderdorpse Leidse PvdA'er A. de Jong: „Ik zit niet In het parlement om in het geweer te komen als ie mand te weinig zonlicht In zijn kamer krijgt". FOTO JAN HOLVAST CDA'er Vreugdenhil uit Koudekerk: „In Urn- burg vragen ze je als kamerlid om even een ontheffing voor de dienstplicht te regelen. FOTO BLN 01 BRUYN Vorige week werd opnieuw een pand gekraakt in Leiden. De meningen over dergelijke acties zijn verdeeld. Wel staat vast dat het voor 'starters'een groot probleem is een betaalbare én comfortabele woning in de stad te vinden. Wie geen tijd heeft om jaren op een gemeenteflatje te wachten, is aangewezen op de particuliere markt. Daar draagt hij al snel de helft van z'n inkomen af aan de huisbaas. Huurprijzen van 1300 gidden voor tweekamer appartementen zijn aan de orde van de dag. De handel in woonndmte is een lucratieve bezigheid. „Het is maar wat de gek ervoor geeft. Veel etages in Leiden worden ver huurd via particuliere kamerbu reaus. In het recente verleden was er nogal wat kritiek op deze wijze van woon ruimte-handel. Met name het inschrijf- en bemiddelingsgeld dat de diverse bureaus be rekenen is de gemeente een doom in het oog. De Kroon vernietigde in 1989 evenwel de gemeenteverordening dat het inschrijfgeld niet boven een tientje mag uitkomen en dat maximaal zes procent van de huurprijs als betaling kan worden gevraagd. Kamerbemid deling is een particuliere dienstverlening, waarmee de gemeente zich niet mag be moeien, zo luidde het oordeel. Directeur Turk van Hogeland aan de Mid delstegracht ergert zich aan de kritiek op de bureaus en huiseigenaren dat ze profiteren van de woningnood. „Natuurlijk wil iedereen wat verdienen, maar er wordt niet schandalig gespeculeerd. Wij werken zonder overheids steun. Instituten als 'woonruimte voor wer kende jongeren' en studentenhuisvesting krijgen subsidies die maandelijks bijna net zo hoog zijn is als de berekende huurprijs. Een kamer van 300 gulden levert ze dus eigenlijk 600 gulden op. Bij ons kost zo'n kamer mis schien 400 gulden, dus eigenlijk zijn we goedkoper." Turk zegt er geen idee van te hebben hoeveel mensen bij hem staan ingeschreven. Hij han teert het principe dat ingeschreven woning zoekenden zelf moeten bellen of er iets be schikbaar is. De opmerking als zou dat lekker oplopen iedereen inschrijfgeld laten beta len terwijl er eigenlijk geen kamer beschik baar is wuift hij weg. „Er komt genoeg vrij, maar de mensen moeten er wel zelf een beetje moeite voor doen." Hogeland bestaat binnenkort 12,5 jaar en is daarmee het oud ste kamerbureau van Leiden. De firma is meermalen omstreden geweest. Tot op de dag van vandaag zit Turk zonder vergunning. Hij moest hiervoor zelfs een keer voor de rechter komen. Turk weigerde aan te geven hoe hij aan zijn kamers kwam en diende een bewijs van goed gedrag te overleggen. Dat deed hij niet. Uit principe. „Ik was al acht jaar bezig, iedereen wist dat ik me goed ge droeg. En de vraag hoe ik aan mijn kamers kom is evenmin relevant. Je vraagt aan een groenteboer toch ook niet waar hij zijn ap pels vandaan haalt?" Uiteindelijk besloot Turk de gevraagde informatie en papieren toch te overleggen, in 1990 vroeg hij een ver gunning aan. Sindsdien heeft hij niets meer gehoord van de gemeente. Belachelijk Een woordvoerster van de Kamerraad aan de Narmstraat weet te melden dat zo heel af en toe wel eens contact met verhuurders wordt opgenomen indien de huurprijs abnormaal hoog is. „Wij vertellen hem dan dat we de ruimte niet verhuurd krijgen en dat hij beter kan zakken met de prijs." Maar als de huis baas voet bij stuk houdt, laat Kamerraad het adres in het bestand zitten. De eigenaar be paalt de prijs, ook al is die belachelijk hoog. De meeste appartementen die bij deze fir ma de boeken ingaan zijn overigens bekend bij de medewerksters. „Het gebeurt maar heel zelden dat niemand van ons er even een kijkje is gaan nemen." Wie zich bij Kamer raad inschrijft betaalt 40 gulden Inschrijfgeld. Mocht een appartement worden gevonden, dan moet de nieuwe huurder ook nog een 150 piek lappen voor de bemiddeling. Voor een kamer is dat bedrag 75 gulden. Home Rental Service aan de Haagweg mikt op een heel ander segment van de woning markt Deze firma verhuurt vooral aan werk- i grote bedrijven in de regio die slechts tijdelijk in Nederland wonen. Veelal betreft het woningen of appartementen met een huurprijs van boven de 1500 gulden. Di recteur Swaak betreurt het dat hij niet met meer Nederlandse huurders in de slag kan. „Dat vinden mijn verhuurders niet goed, ze zijn bang dat de mensen meteen naar de huurcommissie stappen.". Swaak meent dat de wetgeving prijsopdrij vend werkt. „De regels zijn volledig afge stemd op bescherming van een huurder. Daarom zijn veel investeerders huiverig om te beleggen in huurwoningen. Het wordt aantrekkelijker te verhuren als de regels wat minder strikt worden. Je moet mensen er bij wangedrag of -betaling wat gemakkelijker uit kunnen krijgen." Daarmee verdwijnt volgens Swaak dan meteen de schaarste op de markt, waardoor de prijzen zullen dalen. Bij Home Rental Service worden geen hui zen ongezien verhuurd. „Wanneer iemand hier woonruimte komt aanbieden, maken we eerst een uitgebreide inventarisatie van het pand, we nemen foto's, en komen in overleg met de eigenaar tot een huurprijs. Home Rental Service berekent acht procent van de jaarhuur als provisie. Nieuwe telg Toch meldde zich onlangs een nieuwe telg op de verhuurders-markt: Idee-verhuur. Een telefoontje voor een afspraak levert aanvan kelijk een enthousiaste reactie op. Een dag later wordt de boot evenwel afgehouden. Een woordvoerder meldt 'de tijd nog niet rijp te achten om met de krant te praten'. Over het waarom wil hij verder geen uitspraken doen. „We hebben dat intern besproken." In adver tenties roept Idee Verhuur huiseigenaren op appartementen en kamers beschikbaar te stellen. Swaak van Home Rental Service verbaast zich in hoge mate over dit nieuwe bedrijfje. „Ik vraag me af waar ze de woonruimte van daan halen, er is heel weinig te krijgen op die markt". Swaak wil zelf ook wel bemiddelen in de goedkopere ruimtes. „Maar dat lukt dus niet wegens te gering aanbod." Ook Turk van Hogeland verwondert zich over nog een kamerbureau. „Misschien ho pen ze dat woningzoekenden zich inschrij ven, terwijl ér eigenlijk geen appartementen beschikbaar zijn. Ik weet het niet zejker hoor, maar daar denk je toch aan." Huurcommissie Op grond van de huurprijzenwrt mogen huurder en verhuurder iedere willekeurige prijs overeen komen. Als de huurdeT het er achteraf niet mee eens is, kan hij ln elk geval in de eerste drie maanden bezwaar aanteke nen bij de huurcommissie. laariijks kan de service-kostenrekening worden opgevraagd. Daarmee worden geregeld duizenden gul dens teruggehaald. Volgens een woordvoer der van de huurcommissie verstrekken huis bazen vaak geen overzicht van de servicekos ten. Te veel betaald geld wordt zodoende zei den teruggestort. „Terwijl ze het toch ver plicht zijn." Bijkomend probleem is dat appartementen vaak als gemeubileerd worden verhuurd „Dan staat er een stoel, die bij 11 en mij al lang op de schroothoop zou zijn beland" Toen zijn er ook voor de mensen die 'gemeu bileerd' huren mogelijkheden om geld terug te krijgen. „Maar dat l* een kwestie van ge duld. Wie over een lange adem beschikt kan op iMinUn Ian éom tm dt flbctafitai vu het meubilair. „We hanteren een af.se hrij- vingsduur van vijf jaar voor apparatuur, vloerbedekking en meubels". De woordvoerder geeft toe dat de procedu res langdurig zijn en vaak de sfeer mei de huurbaas niet echt ten goede komen. „En die huisbaas heeft weinig te vrezen. Er staan gr noeg mensen in de rij voor een paar vierban te meter kamer. Daarom zJjn de prijzen ook zo hoog. Het is maar wat de gek ervoor geeft."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41