Ter Veld woedend op GMD Valsheid in geschrifte is óók een misdaad Binnenland Nieuw hof zou zwaarte straf moeten beoordelen Kleindochter Roosevelt in Zeeland Kosten gezondheidszorg vorig jaar met 7,6 procent gestegen Bram Peper in Oranje-stemming ZATERDAG 13 JUNI 1992 Bolkestein eist aftreden Simons Apeldoorn WD-fractievoorzitter Bolkestein vindt dat staatsse cretaris Simons van volksgezondheid moet aftreden. Simons heeft volgens Bolkestein op drie punten rond zijn plan voor de invoering van een basisverzekering in de gezondheidszorg zoda nig geblunderd, dat hij daarvoor van de WD een gele kaart krijgt. Op de WD-partijraad vandaag in Apeldoorn concludeer de Bolkestein: „In het voetbal geldt dat tweemaal een gele kaart al rood is. Wie die krijgt vliegt er onherroepelijk uit. De staatsse cretaris kan onze rode kaart nauwelijks meer ontlopen." Opnieuw lichte aardbeving in Drenthe de bilt Rond de Drentse gemeente Emmer-Compascuum heeft zich donderdagavond omstreeks zeven uur een lichte aardbe ving voorgedaan. De beving had een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. Het KNMI meldde gistermiddag dat de schok door diverse bewoners is gevoeld. Vorige maand zijn in Drenthe ook enkele lichte aardbevingen waargenomen. In Emmen deed zich in februari vorig jaar een beving voor met een kracht van 2,2 op de schaal van Richter. De bevingen in Drenthe hebben tot nu toe geen schade opgeleverd. Open Universiteit naar Zuid-Afrika heerlen De Open Universiteit (OU) overweegt haar zes vestigin gen in Vlaanderen wegens geldgebrek te sluiten en samenwer king te beginnen met Zuid-Afrika. Ook moeten studenten aan de OU sneller studeren en moet er voor verschillende groepen een verschillend collegegeld komen. De verkoop aan bedrijven en andere universiteiten moet veel meer vruchten afwerpen. Met die veranderingen hoopt de instelling haar financiële positie te verbeteren. De omzet loopt namelijk duidelijk terug. Dat bleek gisteren bij de presentatie van het jaarverslag over 1991 van de OU. Vijfde verdachte moord vrijgelaten enschede Een 26-jarige Joegoslaaf, die was aangehouden in ver band met de moord op een 13-jarige meisje uit Enschede, is we gens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De man was door Zweden aan Nederland uitgeleverd, nadat hij op een veerboot van Polen naar Zweden was aangetroffen. Het meisje verdween op 3 mei 1990 uit de ouderlijke woning. Haar lijk werd bijna een jaar later gevonden in een bos bij de Hoge Veluwe. De Joegoslaaf woonde vlakbij het meisje. Kort na haar verdwijning vertrok hij. Hij was de vijfde man die als verdachte in deze zaak werd gehoord. 'Dienst spreekt zichzelf tegen en zit kabinet dwars in WAO-zaak' Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) is woedend op de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD). Aanlei ding vormt het feit dat de GMD recent liet weten dat het kabinet door zijn WAO- en Ziektewetmaatregelen maar 500 miljoen gulden kan bezuinigen en niet de 3,5 miljard gulden die daarvoor staan ingeboekt. Ter Veld heeft de Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad (SVR) in een brief gevraagd een onderzoek naar de handelwijze van de GMD in te stellen. vens, vervat in een interne noti tie, heeft berekend. Daarna heeft de GMD eerst op 27 april van dit jaar laten weten dat er helemaal geen gegevens van zijn kgnt waren en dus ook geen In haar brief wijst Ter Veld erop dat het kabinet de effecten van de wao-maatregelen eerder me de aan de hand van GMD-gege- amsterdam Ziekenhuis kort salarissen actievoerders met 40 procent Actievoerende medewerkers van het Twenteborg-zieken- huis in Almelo worden per ac tiedag 40 procent op hun sala ris gekort. Werkwilligen op de afdelingen waar actie wordt gevoerd, moeten zich laten re gistreren om op volledig loon aanspraak te kunnen maken. Met deze maatregelen wil de leiding van het ziekenhuis aan geven dat ze acties zoals zon dagsdiensten en werkonder brekingen niet meer tolereert. De acties zijn naar het oordeel van de directie ongepast, om dat er zicht is op een oplossing van cao-conflict Het actieco mité van Twenteborg is woe dend over de houding van de directie. De acties in de zorgsector gaan maandag de zevende week in. Maandag zijn er werk onderbrekingen, zondagsdien sten en opnamestops bij 25 in stellingen. Dinsdag volgen er acties bij nog eens 30 instellin gen. Advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. J. Leijten denkt een nieuw op te richten 'Hof voor Straftoemeting' niet alleen de ongelijkheid van straffen voor dezelfde deliccten kan vermin deren, maar dat zo'n hof ook de rechtsgang sneller en goedko per zou maken. Leijten zei dit gistermiddag voor een keur van Nedeulandse juristen tijdens een studiebijeenkomst in Utrecht van de Stichting Studie centrum Rechtspleging. Ongelijkheid van straffen is een heet hangijzer voor vooral rechters. Omdat het Nederland se strafrecht niet alleen kijkt naar het gepleegde strafbare feit maar ook naar de persoon van de dader, lijkt ongelijkheid van straffen een normaal verschijn sel. Er komen echter steeds meer signalen dat de ongelijke straffen voor daders van over tredingen en misdrijven moge lijk op willekeurige factoren zouden berusten. Leijten toonde zich in het ver leden al ongerust over dit ver schijnsel. Zijn oplossing is een Hof voor Straftoemeting, waar louter en alleen de door rech ters opgelegde straffen bekeken zouden moeten worden. Op de QUD-vossEMEERLaura D. Roose velt, kleindochter van de be roemde Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt, spreekt in het Zeeuwse plaatsje Oud-Vos- semeer een gezelschap toe. Gis teren onthulde zij er het stand beeld van de 'vier vrijheden' die de voormalige Amerikaanse pre sident voorstond: Vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ge brek en vrijwaring van vrees. Vandaag zal zij in Middelburg aanwezig zijn bij de uitreiking van de Four Freedoms Award, een prijs ter nagedachtenis aan haar grootvader, die eens in de twee jaar wordt uitgereikt aan personen die zich hebben ingezet voor de vrijheid. Dit keer gaan de awards naaroud-secretaris-ge- rieraal van de Verenigde Naties Javier Perez de Cuellar (72), oud politicus en topdiplomaat lord Peter Carrington (72), cellist en dirigent Mstislav Rostropovich (64), ex-gijzelaar Terry Waite (52) en econoom Jan Tinbergen (88). foto anp paul stolk De kosten van de gezondheids zorg zijn vorig jaar met 3,2 mil jard gulden (7,6 procent) geste gen tot 44,7 miljard. De procen tuele stijging ligt duidelijk bo ven die van het Bruto Nationaal Produkt. Dit blijkt uit voorlopi ge cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). De intramurale zorg (instel lingen als ziekenhuizen en be jaardenoorden) neemt 55,2 pro cent van alle kosten voor haar rekening. In deze sector namen de kosten met 8 procent toe tot 24,7 miljard gulden. Bij de zie kenhuizen gingen ze met 9 pro cent omhoog en bij de ver pleeghuizen met 6,5 procent. De gestegen personeelskosten vormden daarbij volgens het CBS een belangrijke factor. De kosten voor specialistische hulp zijn, ondanks de afspraak dat ze drie jaar lang op het ni veau van 1989 zouden blijven, vorig jaar met ongeveer 10 pro cent gestegen tot ongeveer 2,8 miljard. Volgens dezelfde af spraak zal deze stijging moeten worden gecompenseerd via een verlaging van de specialistenta rieven. Het CBS meldt verder dat in 1991 de kosten voor huisartsen hulp 2,1 miljard gulden bedroe gen (plus 6,3 procent), die voor tandheelkundige hulp 2,1 mil jard (plus 9,4 procent) en die voor genees-, verband- en hulp middelen 5,6 miljard (plus 8,3" procent). Het CBS tekent hierbij aan dat de ontwikkeling van de feitelijke kosten kan afwijken van die van de budgetten voor verschillende categorieën van zorg. De relatief forse stijging op nota. Op 26 mei daarentegen berichtte de GMD weer dat er wel een interne nota was, maar dat de gegevens daarin niet al gemeen bruikbaar waren. Ter Veld verlangt nu een on derzoek van de Toezichtkamer. Zij geeft aan dat de GMD nu te rugkomt op zaken die bijna een jaar geleden hebben plaatsge vonden, namelijk toen het kabi net de WAO-besluiten afrond de. Bovendien heeft de GMD de cijfers naar buiten gebracht, een week voordat de SVR over de wao-wetsvoorstellen moeit gaan adviseren. De staatssecretaris stelt ver der dat de GMD zichzelf tegen- spreekt en dat door de opstel ling van de GMD een zorgvuldi ge advisering door de SVR over de kabinetsmaatregelen moei lijk is geworden. Ter Veld twij felt verder aan het verantwoor delijkheidsbesef van het bestuur van de GMD, zo blijkt uit haar brief. Zij verzoekt de Toezicht kamer een herhaling in de toe komst te voorkomen. In een brief aan de SVR zelf stelt i er ëld dot steeds meer uitvoeringsinstanties in de soci ale zekerheid zelf cijfers over ar beidsongeschiktheid gaan ver spreiden. Daardoor ontstaat steeds meer verwarring, ook al omdat alle betrokkenen andere uitgangspunten hanteren. Een heldere discussie wordt hier mee onmogelijk gemaakt. Zij vraagt de SVR dan ook het initiatief te nemen het hele pro ces beter te structureren en de informatiestromen uit diverse bronnen te coördineren. Verder wfl rer Vdd vu de SVR een juiste berekening over de effec ten van de WAO-maatregelen van het kabinet. bijeenkomst in Utrecht legde Leijten uit hoe zo'n Hof eruit zou moeten zien. Veroordeelden zouden de keuze krijgen tussen twee ho- ger-beroepmogelijkheden. De eerste mogelijkheid is de be staande vorm om naar een ge rechtshof te stappen, dat de he le procesgang dan nog eens overdoet, gevolgd door een eventuele cassatie bij de Hoge Raad. In 90 procent van de appèlza ken gaat het de dader alleen om het krijgen van een lagere straf. Daarom zou een veroordeelde de keuze moeten krijgen tussen een gewoon hoger beroep of een hoger beroep bij het Hof voor Straftoemeting. Dit nieuwe hof zou dan louter en alleen de opgelegde straf bekijken, verder niets. Cassatie van een arrest van dit strafhof is slechts in ui terst zeldzame gevallen moge lijk, aldus Leijten. Volgens hem zou door die aparte rechtsgang de gewone hoger beroep-procedure veel minder gevolgd worden. Het nieuwe Hof zou door haar be perkte taak bovendien sneller kunnen werken dan een ge woon hof waar alle formalitei ten en feitelijkheden onder de loep genomen moeten worden. Engelse order voor Hollandse Signaal Hengelo HENGELO «ANP Hollandse Signaal in Hengelo is er na een harde concurrentie slag in geslaagd een Britse order in de wacht te slepen. Het gaat om een opdracht voor de leve ring van apparatuur voor twee corvetten die in Engeland zijn besteld door de marine van Oman. Hollandse Signaal heeft dit gisteren bekendgemaakt. Het bedrijf weigert te zeggen hoeveel geld er met de order is gemoeid. Wel wil de woord voerder kwijt dat de opdracht van groot belang is voor HSA. Dan gaat het volgens hem niet alleen om de grootte ervan, maar ook om het feit dat het de onderneming gelukt is door te dringen op een markt die tot nu toe werd gedomineerd door de Britse en Zweedse industrie. In psychologisch opzicht is de order voor HSA zeker zo be langrijk, omdat deze komt op het moment dat het bedrijf te maken heeft met een forse sa nering als gevolg van de krim pende defensiemarkt. Rotterdam Burgemeester Bram Peper van Rotterdam, In een grijs verleden ooit prof-voetbal Ier, kopte gisteren in Oranje-stemming een ballonnetje bij de opening van 'Plaza' in de Maasstad. Het prestigieuze centrum omvat winkels, kantoren, woningen en een casino. foto anp»paul stolk <\bufrau GPD GcwvtxapprVf De Vries noemt opstelling FNV "bemoedigend" Minister De Vries (sociale za ken) vindt de opstelling van de federatieraad van de FNV om de loonstijging in 1993 op voorwaarden te beperken tot de hoogte van de inflatie „be moedigend, na een cao-jaar dat niet goed is geweest voor de werkgelegenheid. Dat moet ons geen tweede keer overko- De minister is bereid om op deze basis het overleg met de sociale partners (werkgevers en werknemers) aan te gaan. De werkgevers hebben tot dus ver aangegeven weinig te zien in het traditionele najaars overleg, omdat afspraken op centraal niveau achterhaald zouden zijn. De Vries voorziet dat de ka binetsvoornemens om de BTW per 1 oktober te verlagen wor den gesterkt door de inzet die de FNV nu toont. Wanneer het overleg met de sociale partners het meest gelegen zou komen Uet de bewindsman in het midden. Hij wil er evenmin op voor hand „een pretentieus etiket" aan verbinden. Het hoeft dus niet het najaarsoverleg te wor den, maar er kan worden uit geweken naar het overleg over meerjarenafspraken om de Ne derlandse staatshuishouding aan te passen aan de Europese Monetaire Unie. Met name de werkgevers dringen daarop Gelaten reactie van kabinet op kritiek Suriname DEN HAAG GPD Een raamverdrag tussen Neder land en Suriname over toekom stige samenwerking is vrijwel rond. Uitlatingen van de Suri naamse onderhandelaar Jessu- run dat er problemen zouden zijn gerezen, moeten gezien worden als 'onderhandelings- taktiek'. De druk wordt opge voerd om zoveel mogelijk bin nen te halen. Dat was gisteren in de Haagse wandelgangen te horen. Het raamverdrag is gisteroch tend in de zogenoemde Konink lijks-ministerraad besproken. Daarbij zijn alleen op enkele kleine detailpunten opmerkin gen gemaakt. Deze zullen door premier Lubbers en de minis ters Pronk (ontwikkelingssa menwerking). Hirsch Ballin (justitie) en Van den Broek (bui tenlandse zaken) nader worden bezien. Indien nodig zullen l-ubbers en Pronk in Rio de Janeiro op de wereldmilicutop nog overleg hebben met de Surinaamse pre sident Venetiaan. Deze komt op 16 juni voor een driedaags be zoek naar ons land. Dan moet het raamverdrag formeel onder tekend worden. Jessurun liet gisteren weten dat het bezoek op losse schroe ven staat, gezien de problemen rond het raamverdrag. Het zou daarbij vooral gaan om de fi nanciële invulling van de te ma ken afspraken. „De drama's waarvan Jessurun sprak, zijn gisteren niet in het kabinet aan de orde geweestaldus een be trokkene. Overigens werd er op gewe zen dat voor de komst van Ve netiaan ook de ambtelijke dele gaties nog verder over de raam overeenkomst zullen praten. Het onderhandelingsproces is dan ook nog niet afgerond. basis van de Ziekenfondswet is volgens het CBS veroorzaakt door nabetalingen vooral aan de ziekenhuizen over voor gaande jaren. De hoogte van de kosten in de gezondheidszorg zijn al maanden het onderwerp van felle discussies tussen het veld en staatssecretaris Simons van WVC. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR AMSTERDAM FRED VAN ESSEN Bedrijven, organisaties en overheidsin stellingen die zich schuldig maken aan een misdrijf ontlopen meestal hun straf. Waar gewone individuën het gevang in draaien, blijft het bij criminaliteit door een 'bonafide' organisatie meestal bij een schrobbering of een vrijblijvend ad vies het in het vervolg anders te doen. De reden daarvan is dat „de samenle ving in het algemeen teveel afhankelijk is geworden van organisaties om ze te kun nen bestraffen", zegt professor dr. H. van de Bunt, hoogleraar empirische crimino logie aan de Vrije Universiteit. Omkoping, illegale lozingen van olie en chemicaliën, valsheid in geschrifte, corruptie: allemaal vormen van crimina liteit waaraan gerespecteerde en ge woonlijk bonafide organisaties en over heden zich in toenemende mate schul dig maken, zegt Van de Bunt (42), die gisteren zijn inaugurele rede als hoogle raar hield. Maar ondanks alle publiciteit en pu blieke verontwaardiging ontlopen de schuldigen meestal hun straf. De over heid is als het ware machteloos doordat de organisaties een sterke invloed kun nen laten gelden op het maatschappelijk functioneren, bijvoorbeeld via het argu ment van 'werkgelegenheid'. Van de Bunt stelt vast dat het bedrijfs leven ten onrechte honderden miljoenen aan WIR-subsidies ontving omdat con tracten van een valse datum werden voorzien. „Bij de EG wordt door bedrij ven voor honderden miljoenen met sub sidies gefraudeerd, we hebben de affaire met aannemer Baars in Limburg. Precie ze cijfers zijn niet voorhanden, maar je kunt ervan uitgaan dat die incidentele onthullingen het tipje van de sluier zijn dat van tijd tot tijd wordt opgelicht." Apathie In Amerika is uit onderzoek gebleken dat de schade door organisatiecriminaliteit vele malen hoger is dat de schade door straatcriminaliteit, zegt Van de Bunt. „In farmaceutische ondernemingen daar zijn steekpenningen bijvoorbeeld be- drijfsroutine. Ik durf niet te zeggen hoe het er in Nederland precies voor staat, maar er is in elk geval voldoende reden voor grondig onderzoek, ik ben bezig een zaak die in Nederland bij uitzonde ring wèl is vervolgd de ABP-affaire te analyseren. Ik heb alle belangrijke be trokkenen geïnterviewd en wat ik mij af vraag is hoe in vredesnaam zo'n zaak met zoveel inzet van zoveel gekwalifi ceerde mensen met een vrijspraak kon aflopen." De belangstelling voor.organisatiecri minaliteit bij criminologen en strafrech telijke beleidsmakers is maar klein, zegt Van de Bunt. „Men richt zich eerder op de gewone en georganiseerde criminali teit. De samenleving wordt in het be leidsplan Recht in Beweging voorgesteld als een arena waarin hebzuchtige bur gers de overheid kaalplukken. Maar dat het in toenemende mate overheden, on dernemingen en non-profitorganisatios zijn die misdrijven begaan, komt geheel niet aan de orde." Dat is wel verklaarbaar, vindt Van de Bunt, want om organisaties goed te laten functioneren moeten die de ruimte krij gen om een slagvaardig beleid te voeren en niet te veel aan de leiband worden ge houden. Zo zit de overheid voor een di lemma. dat volgens de hoogleraar te vaak in toegeeflijkheid ontaardt. Gevaar lijk. meent Van de Bunt, „want nog be langrijker dan de financiële schade die organisatiecriminaliteit veroorzaakt is dat de kwaliteit van de samenleving wordt aangetast. Dat uit zich onder meer in politieke apathie en cynisme. Dan zeggen mensen zie je wel, het zijn alle maal zakkenvullers die ongestraft hun gang mogen gaan Rlokkeluidcrs Om het tij te keren is het volgens Van de Bunt noodzakelijk organisaties „gevoeli ger te maken" voor de maatschappelijke belangen en verwachtingen. In plaats van puur via het strafrecht suggereert hij de organisatiecriminaliteit te bestrijden via „overleg en overredingmet het strafrecht 'als stok achter de deur Daar bij zou de wettelijke aansprakelijkheid van de leiding van bedrijven en instellin gen moeten worden uitgebreid en zou den 'klokkcluiders'. personeelsleden die misstanden naar buiten brengen, moe ten worden beschermd. Prof. Van de Bunt zal zich vanuit zijn leerstoel vooral richten op de vraag met welke methoden bedrijven en instellin gen het meest effectief kunnen worden overreed.'

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3