Wrikken aan punten, komma's en haakjes Bp" ZATERDAG 13 JUNI 1992 Zij roepen daarin op om het streven naar een beter wereldmilieu toch vooral te baseren op wetenschappelijke criteria en niet op irratio nele vooroordelen. De wetenschappers vegen in hun brief de vloer aan met dat de New-Age-beweging en de terug-naar-de natuurgroepen. Een na tuurlijke toestand waar sommige bewegin gen naar streven bestaat niet en heeft waar schijnlijk niet bestaan sinds de verschijning van de mensheid op aarde, aldus de weten schappers. En 7.e voegen <er aan toe: ..Het grootste kwaad dat de aaroe bedreigt is on wetendheid en onderdrukking en niet weten schap. technolgie en industrie. Die verschaf fen juist de onmisbare instrumenten om gro te probelemen als overbevolking en wereld wijd verspreide ziekten de haas te worden." En hoewel op het Global Forum het 'kwak denken' en de sterrenwichelaars de toon zet ten. wordt er ter geruststelling van de we tenschappers wel degelijk ook aan deelge nomen door rationeel opererende organisa ties die zich concrete doelen hebben gesteld. Zoals de Novib. Greenpeace of het World- watch-instituut die zich verre houden van ri tueel gedans, of staren naar de eigen eco-na- «■I Neem bij voorbeeld het standje van de Consultatiegroep voor Internationaal Agri- cultureel onderzoek, waarbij achttienhon derd wetenschappers zijn aangesloten die zich bezighouden met overdracht van Wes terse technologie aan de ontwikkelingslan den Dan is er Tree Technology-International, een Amerikaans-Australisch bedrijf dat na tien jaar onderzoek een snelgroeiende hard houten boomsoort heeft ontwikkeld die in vijf maanden tijd omhoog schiet naar een lengte van vier meter en reeds na zeven jaar gekapt kan worden. De vertegenwoordigers van TT1 voelen zich weliswaar niet geheel thuis op dit eco-festivaJ. maar leggen wel in teressante contacten met onder andere rege ringen van India. Tsjechoslowakije en Israël. Protest In hun nopjes zijn ook de vertegenwoordi gers van de Free Cooking Power'. Zij trekken veel bekijks met een eenvoudige kartonnen doos die geheel bekleed is met aluminium folie. In zonovergoten gebieden kan in zo'n doos op zonlicht eten worden gekookt en wa ter worden gepasteuriseerd. Een kniesoor die er op let dat dat voor het koken van een een voudig maal toch al gauw een halve dag moet worden uitgetrokken. Veel rQinder bli| oogt de vertegenwoordiger van de Wereldbank Hij is ex standhouder want zijn hokje met alle matenaal is tot de grond toe afgebroken door kritische eco-jon geren. Vervolgens is er de brand in gestoken. De jongeren wilden zo protesteren tegen de huns inziens milieuonvriendelijke investerin gen die de Wereldbank in de Derde Wereld l1111 0 7 i|d om terug te keren naar de officiële Un ced Uiteraard in een van de speciale Unced bussen en met een chauffeur die. zoals alle Braziliaanse automobilisten, met voetgan gers omgaat zoals Nederlandse bestuurders met duiven (link doorscheuren dan gaan ze vanzelf aan de kant Om de paar honderd meter patrouilleren koppeltjes militairen, de mitrailleurs in de aanslag Achter het prestigieuze vijfsterrenhotel In ter Continental staan vijf tanks De lopen zijn dreigend gericht op een naastgelegen heuvel, waartegen een van Rio's grootste krottenwij ken is opgeworpen (»een wonder dat het aantal berovingen door straatarme jongeren uit deze fatrla 'j sinds het begin van de con ferentie met tachtig procent is teruggelopen Eindelijk... In het conferentiecentrum haalt een Ne derlands delegatielid opgelucht adem Fs zit weer een beetje schot in De beruchte kom- ma i'ii Hpoda 21, hooÉhtul M, mtiM 14 waarover nu al dagen vruchteloos strild is ge leverd tussen de njke en de arme landen, lijkt eindelijk losgewrikt te kunnen worden Al thans. de ontwikkelingslanden zijn nu bereid om de haken die onvoorwaardelijk rond de komma zijn gezet, als voorwaardelijk te be schouwen Met een beetje goede wil van bei de zijden kan nog vandaag de discussie hier over worden afgerond En dan? Op naar de volgende komma Zo gaat dat bij onderhan delingen op hoog niveau Het Global Forum, een alternatieve con ferentie in Rio. Op vallend uitgedost deelt een lid van een milieubeweging pampfietten uit in dit geval aan vertegen woordigers van de Caiapo indianen. fOTO AH> Aan decorum wordt op de Unced, de wereldconferentie over milieu en ontwikkeling van de Verenigde Naties, nauwelijks meer aandacht besteed. De hemdsmouwen zijn opgerold, de strop dassen bungelen losjes rond de hals, of zijn inmiddels geheel afgelegd. Men rent er van hok naar hok, op weg naar het volgende 'bi- lateraaltje', of om even de honger te stillen met een smerige hamburger en een blikje co la. Zonodig wordt er 's avonds op hotelka mers en tijdens de onvermijdelijke recepties in het voorgeschreven tenue de ville verder gedeald. L)e broeikas Rio de Janeiro vormt het decor voor de Unced, de wereldconferentie over milieu en ontwikkeling van de Verenigde Na ties, waarvan het doel is om de aarde voor vernieling te behoeden. Inmiddels zijn ruim honderd regeringsleiders gearriveerd, onder wie de Franse president Mitterrand, de Duit se bondskanselier Helmut Kohl, premier Obed Mfanayana Dlamani van Swaziland, onze eigen minister-president Ruud Lubbers, ja zelfs president George Bush van de Vere nigde Staten is aangekomen, met de bijbeho rende helikopterdecibellen. Rio tijdens Unced-conferentie: paradijs voor eco-fundamentalisten men. hetgeen zich manifesteert als een nega tieve electrische lading in onze zenuwstelsels. De mens wordt zo een soort magneet die on der andere positief geladen mctaaldeeltjes aantrekt uit onze zwaar vergiftigde atmos feer. En nou, dan weet je wel.. Rumoer Geheel ontredderd door zo veel onheil gaan wij op zoek naar het kruidenvrouwtje Klazien uut Zalk, bekend van radio en teevee. Zij biedt immers voor alle kwalen uitkomst met paardebloemenmelk, karweizaadzalf, of gesnipperde brandneteltopjes tegen winter tenen Meiaas. Klazien blijkt niet aanwezigen dat zal haar spijlen want ze had hier goede zaken kunnen doen. Ondertussen zwelt vanuit de verte een groot rumoer aan Het blijkt een als Indianen uitgedoste blootvoetse stoet wereldburgers te zijn. voornamelijk afkomstig uit West-I uro- pa. die stampvoetend, joelend, krijsend en gillend, de jacht in het algemeen en de oli fantenjacht in het bijzonder de wereld uit schreeuwen. Nadat we een folder in de hand gednikt hebben gekregen van de Franse wereldverbe- teringsorganisatie 'Al Taisis'. die een pleidooi houdt voor een mentaliteitsverbetcnng door middel van het hervinden van de eenheid tussen lichaam en geest, vinden we in een hoekje van het park enige rust bij het yoga groepje van Jake B Henderson. Sacramento, (California, United States of Amerira. Tevens voor al uw adviezen op het gebied van lach therapie, relaxsessics. waarheid en helder heid. stress en management Het is ai met ai begrijpelijk dat een groep van zo'n driehonderd toonaangevende we tenschappers uil de hele wereld, onder wie 52 winnaars van een Nobelprijs, een waar schuwende brief hebben geschreven aan alle regeringen die In Rio zijn vertegenwoordigd Terwijl af en toe een legerlielikopter dreigend rondcirkelt onderhandelen in het kolossale conferentiecentrum Riocentro, aan de rand van Rio de Janeiro, duizenden diplomaten en ministers uit 180 landen over punten, komma 's, haakjes en soms zelfs grotere tekstgedeelten. De Unced, wereldconferentie over milieu en ontwikkeling van de Verenigde Naties, heeft de wereld'top' naar Brazilië getrokken. De deelnemers onderhandelen in plenaire zittingen van het 'Main Committee' en in deiets minder grote structuren van contactgroepen. Maar èclit gepraat wordt er in de honderden uit dunne kunststof platen opgetrokken, te krappe en bloedhete delegatiestands in een aanpalende tentoonstellingshal. Een soort RAI-huishoudbeurs. Met dit verschil dat in de RAI de stands naar buiten zijn gekeerd om publiek te werven, en in Rio naar binnen om het discrete karakter van het geritsel en geregel te benadrukken. Een impressie uit Rio, waar de conferentie dit weekeinde wordt afgesloten. Alternatief Dertig kilometer, vier stranden, twintig tanks, honderden zwaar bewapende militai ren en tienduizenden scheurende auto's. Verder, wordt in het centrum van deze stin kende wereldstad (twaalf miljoen inwoners) het Global Forum gehouden. Dat is een alter natieve conferentie, annex beurs, van niet- gouvernementaJe organisaties die zich sterk maken voor milieu en/of ontwikkeling. Er zijn bijna vijfduizend organisaties uit heel de wereld vertegenwoordigd, goed voor zo'n twintigduizend deelnemers. Uit Nederland kwamen er zo'n veertig. Zij vertegenwoordigen bij voorbeeld de NOVIB, het Neder lands Centrum voor Ontwikke lingssamenwerking, de Christe lijke Boeren en Tuindersbond, maar ook het Platform Ecologi sche Landbouw, de Vegetariërs- bond en de Wereldfederalisten. Weliswaar is er niemand van de Christelijke Plattelandsvrouwen, maar wellicht wordt die omissie goedgemaakt door de inbreng van de Werkgroep Kerk en Milieu en de Stichting Vrouwen netwerk Nederland. Plaats van handeling is het Flamengopark, volgebouwd met standjes en tenten waar diep gaand gediscussieerd wordt over de gevaren van plutonium, het kappen van bossen, zeespiegel- rijzing en kernenergie, of de rol van de vrouw bij de afremming van de bevolkingsexplosie. Op het C.lobal Forum heerst de sfeer van de jaren zeventig, van yin en yang, van het een- zi jn - van - jezelf- met - je-omgeving en van veel goedbedoeld maar oeverloos geouwehoer. Wat bij voorbeeld is de specifieke relatie tussen homoseksualiteit en het milieu? Een Amerikaanse bos- bouwingenieur:„Dit is een soort Woodstock festival, maar dan niet voor muziekliefheb bers. maar voor eco-fundamentalisten." Discussie Het begint al voor de ingang van het Glo bal Forum, waar plaatselijke handelaren winst zien in de verkoop van eco-T-shirts, overgeschoten carnavalsattributen en al dan niet zelfgemaakte snuisterijen. Eentje ver koopt onder andere namaakpapegaaien. Al tijd leuk om aan te schaffen als symbool van solidariteit met de Braziliaanse regenwou den. moet hij gedacht hebben. Maar net- Een blonde, bebaarde West- europeaan gaat in discussie met de verkoper, en wijst hem er op dat de papegaaien van plastic zijn. En weet hij wel dat plastic.De handelaar antwoordt dat hij ook papegaaien van hout heeft, maar dan mengt een eco- Amerikaan zich in de discussie. Hij begint Braziliaanse militairen bewaken het gebied waar de wereldconferentie ii gehouden. Vertegenwoordigers van de Chileense Mapuche-Pehenche indianen ii waar het Global Forum wordt gehouden over het kappen van bossen, verspilling van natuurlijke materialen en is dus zowel tegen houten als plastic papegaaien. Geërgerd mengt zich nu een derde in de strijd die de Amerikaan vraagt hoe hij in Rio is gekomen. Op de fiets misschien? Nee. moet deze toege ven. met het vliegtuig, en tja dat is weliswaar niet milieuvriendelijk maan.. Wapenen Even verder staat een circustent. Het is het spirituele meditatiekamp van de Osho-bewe- ging, de nalatenschap van-de Baghwan be wegingen Baghwans foto hangt er nog steeds bij als ware hij de wederopstanding van Jezus van Nazareth. In de tent kan tussen tien en elf non-dimensiaal gemediteerd worden, van elf tot twaalf is er de mogelijkheid tot heel- wording op Tibetaanse wijze. Op dit moment echter grijpt een dynamische meditatie plaats. Een Amerikaanse veertiger, van het soort dat jarenlang een druk en materieel za kenleven heeft geleid, na zijn onvermijdelijke scheiding is ingeklapt, de kinderen aan zijn vrouw heeft moeten laten en vervolgens via de Osho-beweging tot inkeer is gekomen, gaat volledig uit zijn dak. Hij gooit zijn spieren op wilde wijze los en volgens de bijbehorende folder leidt die acti viteit tot opwekking van bio-electromagne- tisme in het lichaam, „dat ons toestaat de diepten van ons zenuwstelsel te bereiken en het ons mogelijk te maken om onze psycho logische en lichamelijke hoedanigheid te transformeren." En dat is nodig ook orrï ons te wapenen te gen nieuwe ziekten, als aids en chronische moeheidssyndromen. Zoals wij allen weten zijn die nieuwe ziekten het gevolg van akelige stoffen die de aardse atmosfeer weten binnen te dringen door gaten in de ozonlaag en die een verstorende invloed hebben op de bio- electromagnetische balans van onze licha

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37