Oranje haalt opgelucht adem Hollandse supporters geven Göteborg kleur EK-Voetbal Van Gaal baalt van vertrek Ajax-kanonnen Wouters heeft last van pijnlijke enkel fc ZATERDAG 13 JUN11992 Weer 'gouden' vangst douane Het is de echte supporter niet ontgaan: drank met enige procen ten alcohol is schreeuwend duur in Zweden. Smokkelaars zien meteen honderden procenten winst. Na de Nederlander met zijn soepbiikken whisky deed de douane gisteren opnieuw een goede vangst. In Trelleborg werd in drie net per boot gearriveer de Poolse bussen 1000 liter bier, 100 liter wijn en 15.000 sigaret ten aangetroffen en in beslag genomen. Geen van de inzittenden was de eigenaar. Het konvooi was op weg naar Malmö. „Ik denk dat de handel bestemd was voor de dorstige voetbalsupporters daar", zei een douanier. Ravelli wil naar buitenland De Zweedse doelman Thomas Ravelli wil zijn loopbaan in het buitenland voortzetten. De 32-jarige Ravelli, die morgen tegen Denemarken zijn negentigste interland speelt, voelt zich in de vorm van zijn leven. De laatste vier, vijf jaar van zijn voetbal loopbaan wil hij het liefst slijten in Engeland, Duitsland of Italië. Steven wil shirt van clubgenoot Papin Trevor Steven kan nauwelijks wachten tot morgen. De midden velder van het Engelse nationale elftal kijkt uit naar de ontmoe ting met Frankrijk. Steven wil graag het shfh van de Haantjes aan zijn verzameling toevoegen. „Als jullie JPP zien, zeg hem dat ik met hem na afloop van shirt wil ruilen", zei Steven tegen Franse journalisten. Trevor Steven en bedoelde Jean-Pierre Pa pin waren afgelopen seizoen clubgenoten bij Olympique Mar seille. Nummers en namen op shirts De spelers van de acht EK-deelnemers in Zweden spelen met een rug- en borstnummer en moeten op de achterkant van het shirt de naam dragen. Dat is gedaan op verzoek van de UEFA en afgesproken tijdens de loting medio januari in Göteborg. Onverzettelijke Schotten buigen pas in slotfase GOTEBORG JAN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Louis van Gaal ziet dezer dagen de ene na de andere speler door zijn vingers glippen. Aron Win ter (Lazio Roma) en John van 't Schip (Genoa) zijn al weg en Bryan Roy volgt wellicht ook nog. Een delegatie van Fiorenti- na zat in het Ullevi-stadion voor hem op de tribune. De tech nisch directeur van Ajax repte met gevoel voor theater al van „een drama" voor Ajax. De 'ramp' zou voor de Amsterdam se club evenwel nog veel groter zijn als ook Dennis Bergkamp, de beste speler van Ajax, deze zomer zijn kuierlatten zou ne men. Maar Van Gaal kan gerust zijn; dat gebeurt niet. „Het is," benadrukt de matchwinner na de 1-0 over winning van Nederland tegen Schotland, „natuurlijk dood zonde dat we Aron en Johnny kwijt raken, want je mist daar door een heel sterk gedeelte uit je team. Maar ook al zou Bryan straks ook nog vertrekken, dat verandert niks aan mijn stand punt: ik blijf in ieder geval vol gend seizoen nog bij Ajax. Ik voel me lekker bij Ajax en dat is me op dit moment meer waard dan een overstap naar een grote buitenlandse club." Bergkamp vindt niettemin dat Ajax er verstandig aan doet een vervanger voor Van 't Schip aan te trekken. De 19-jarige Deen Dan Petersen, die het af gelopen seizoen ook al een aan tal malen als stand-in van Van 't Schip fungeerde, is volgens hem nog onvoldoende gerijpt om een heel seizoen optimaal te kunnen functioneren. ;,Ik weet hoe zwaar dat voor een jonge speler is, want ik heb het zelf ook meegemaakt. En Ajax heeft, vooral omdat het ook Europees wil presteren, iemand nodig die een heel seizoen volop mee kan draaien. Een type speler als Taument zou mooi zijn." Danny Blind, tegen Schotland aan de kant gebleven, is even eens van mening dat Ajax de boer op moet, wil het in het Eu ropese topvoetbal een voorna me rol blijven spelen. „Want het vertrek van Aron en John is niet alleen speltechnisch een verlies, maar wij raken ook twee hele ervaren spelers kwijt. Ajax moet de zaak nu goed gaan inventari seren en kijken welke spelers het zelf voor bepaalde posities in huis heeft. Het moet natuur lijk niet gaan kopen om te ko pen - Van Gaal kennende zal hij dat ook zeker niet doen - maar ik denk wel dat er iets moet ge beuren." Blind denkt dat bij Ajax ook geld klaar moet liggen voor één of meer versterkingen. „Er is," zegt de aanvoerder van de prachtige UEFA-Cupwinnaar van dit seizoen, „nog geld van de transfers van Richard Wit- schge en Jan Wouters en met het vertrek van Aron en John zijn daar nog weer wat miljoen- tjes bijgekomen. Al blijft het na tuurlijk vreselijk jammer dat Aron en John weg zijn. Dat is kennelijk de tol die je moet be talen als je succes hebt. En als er dan ook nog spelers zijn die voor bepaalde vastgelegde be dragen weg kunnen, dan kun je verwachten dat er belangstel ling voor hen komt. Voor Ajax is dit geen onbekend verhaal." Dat is het zeker niet, Aiax heeft zijn beste spelers altijd al voor het 'grote geld' van de Ita liaanse en Spaanse topclubs zien kiezen. Dat begon al in het begin van de zeventiger jaren met de transfer van Johan Cruijff naar Barcelona en John van 't Schip zal zeker ook niet de laatste Ajacied zijn die kiest voor de stapels vrolijk knispe rende lires dan wel peseta's. Het is om die reden dat het verblijf van Ajax aan de Europese top nimmer van langdurige aard zal kunnen zijn. Het verschil tussen bijvoorbeeld AC Milan en Ajax is in één zin aan te geven: Milan verkoopt aan het eind van een seizoen zijn slechtste spelers, Ajax zijn beste spelers. John van 't Schip (28) kent die realiteit. Hij zit al vanaf zijn elf de bij Ajax. „Al die transfers die ik in de loop der jaren heb mee gemaakt, hebben me nooit ge frustreerd. Als je de kans krijgt elders veel meer geld te verdie nen, ga je weg. Zo werkt dat nu eenmaal in de voetballerij. Ge noa is in vergelijking met Ajax sportief een stapje terug, maar ik heb een heel goed contract, aanzienlijk beter dan bij Ajax." Bij Ajax staat Van 't Schip jaarlijks voor een salaris van 550.000 gulden op de loonlijst. Hoewel het transferbedrag niet bekend werd gemaakt, moet Genoa naar verluidt rukm vijf miljoen gulden voor hem beta len. Het zijn volgens Van 't Schip, wiens zaakwaarnemer Cor Cos- ter hem naar Genoa 'bracht', evenwel niet alleen de lires die lonken, hij ziet bij Genoa ook een nieuwe uitdaging. „De Serie A trekt me enorm. Ik verheug me er enorm op." Hij geniet zichtbaar al bij voorbaat als hij zegt: „Skuhravy (ruim 1.90 me ter lange spits van Genoa-red.) is goed met zijn hoofd en ik heb een goede voorzet." De winst maskeerde uit eindelijk alles. Voor Rinus Michels, de bondscoach, voor Dennis Bergkamp, de maker van het enige doel punt in het Ullevi-stadion, en voor Ruud Gullit, de aanvoerder, die de over winning (1-0) op Schotland prees als een geschenk uit de hemel. ,,Ik denk en hoop", sprak Gullit de hor de verslaggevers toe, „dat de Schotten nog punten kunnen pakken. Ze verdie nen een compliment voor de positieve manier waar op ze tegen ons hebben ge speeld." GÖTEBORG ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De moeizame bevalling van Oranje kreeg pas gestalte in de slotminuten. Dertien minuten voor afloop stond Bergkamp aan het eind van de Milanese aanvoerlijn Gullit-Van Basten- Rijkaard en haalde het in het Göteborg neergestreken legioen opgelucht adem. Net als Michels. Diep in z'n hart rekende hij in z'n vijftigste interland als bondscoach al niet meer op een plotselinge bevlie ging van de ploeg en taxeerde hij een puntendeling als het hoogst haalbare. „Daar zou ik op dat moment blij mee zijn ge weest." Zo'n resultaat was ook in overeenstemming met het spelbeeld in de tweede helft, maar gerekend over de volle ne gentig minuten kwam de winst de Europees kampioen volledig toe. „We kwamen goed uit de startblokken en hebben het eer ste half uur goed gespeeld", zei Michels. De kansen die zich toen voordeden, waren echter niet aan Oranje besteed. Bryan Roy, Ruud Gullit, die een ver bluffend sterke eerste helft speelde, en Dennis Bergkamp schoten te gehaast over en naast en brachten Oranje daar mee onnodig in de problemen. „Internationaal krijg je niet zoveel kansen, daarom hadden wij er een of twee moeten be nutten", doorzag Michels na af loop het gemis aan koelbloedig heid. Een kwartier voor rust was de Oranje-druk definitief van de ketel en sloop er gaandeweg steeds meer angst in de ploeg. De titelhouder ging mee in het Dennis Bergkamp begint met een verbeten blik aan een vreugdedans. De Amsterdammer bewees zijn waarde voor Oranje. trage tempo van de Schotten en legde veel te weinig diepte in het spel om de spitsen in kans rijke positie te brengen. Het was een kollje naar de hand van de stugge en onver zettelijke Schorten. De EK-de- butant greep elke gelegenheid aan om de aanval te zoeken, maar het spitsenduo Durie-Mc- Coist lag stevig aan de ketting bij het PSV-tweetal Van Aerle en Van Tiggelen. Behoudens een kopkans voor Richard Gough, halverwege de tweede helft, kwam de Nederlandse verdedi ging nooit in de problemen. „We hebben achterin zeer ge disciplineerd gespeeld", prees Hans van Breukelen het trio voor hem. „De supporters dachten er anders over, maar wij hebben tevoren steeds gewaarschuwd dat Schotland een heel lastig te bespelen ploeg is", haalde Mi chels na afloop zijn gelijk. „Doordat wij vergaten te sco ren, plus daarbij de druk van de eerste wedstrijd, verstarde de ploeg en gingen wij steeds meer op zekerheid spelen." Tien mi nuten na rust besloot Michels daarom Jonk in de ploeg te brengen voor Wouters. „Niet al leen omdat hij een tik tegen z'n geblesseerde enkel had gehad, maar om zodoende de balcircu latie weer op gang te brengen en het tempo van de wedstrijd te verhogen." Oranje bleef echter hinken op twee gedachten en slaagde er daardoor niet meer in het touw toch weer strakker aan te halen. „Als Schotten de stal ruiken", doelde Michels op de hatelijke 0-0 op het scorebord, „zijn ze steeds moeilijker te kloppen." En had hij zich daarom aJ neer gelegd bij de doelpuntloze re mise. Tot Dennis Bergkamp zijn veertiende interland bekroonde met zijn zevende treffer. Tot bij na ieders verbazing stapte het Nederlands elftal daardoor toch nog als winnaar van het veld. Het deed de bondscoach zichtbaar deugd, de Ajacied trouwens niet minder. „Er wa ren de laatste dagen twijfels of ik zou spelen. Niet tussen mij en de coach, maar wel bij de buitenwereld." „Daar zal hij mee moeten leren leven als het wat minder gaat", hield Michels de produktieve Ajacied (24 goals) in de voorbije dagen de spiegel voor. „Bij Ajax is hij een gevestigde naam en speelt Pet- tersson in dienst van hem. Daar speelt hij als tweede spits, in het Nederlands elftal is hij meer fOTO'Rt/ aanvallende middenvelder En moet hij zich ondergeschikt maken aan Van Basten. Dat heb ik geprobeerd hem duidelijk te maken." Michels was er dik tevreden mee. „En niet alleen vanwege zijn winnende doelpunt. Hij heeft goed gespeeld en hard ge werkt. Net als iedereen trou wens." Incluis Bryan Roy. \ond de bondscoach. De frêle linker spits, die lang niet dwingend genoeg speelde en daardoor al snel over het hoofd werd ge zien, kon de viermans-delegatie van Fiorentina vermoedelijk nauwelijks bekoren. „Ach", hield Michels de linkersbuiten van Ajax de hand boven het hoofd, „dit soort spelers hebben nu eenmaal goede en slechte dagen. Ik ben allang blij dat ik twee buitenspelers heb, dat geeft een extra dimensie aan het Nederlands elftal." Oranje hield gisteravond aan de voorzet van zo ri flankspeler (Gullit) de 'lucky' winst over. maar of een totaalprestatie van dit niveau voldoende zal zijn om maandagavond het GOS te weerstaan? Na de armoedige vertoningen eerder in Stock holm en Malmö was Neder land-Schotland een verade ming. maar toch lang niet goed genoeg om zich nu al in de hal ve finales te wanen. Hoe gunstig dat perspectief op papier mis schien ook lijkt NEDERLAND: Van Breukelen; Van Aerle, Koeman en Van Tig gelen; Rijkaard. Bergkamp (87. Winter. WOUMI (5Sb lonk) en Witschge; Gullit, Van Basten en Roy. SCHOTLAND: Go ram; McKim- mie, McPherson. Gough en Malpas; McClair (79. Ferguson), McCall, McStay en McAllister McCoist (75. Gallacher) en Du- GOTEBORG ANP Jan Wouters heeft met veel pijn iets langer dan een halve wedstrijd met Nederland ge speeld tegen Schotland. Bondscoach Michels vond het vervolgens beter de speler te vervangen. „Jan is een jongen", zei Mi chels, „die niet moeilijk doet als hij ergens last van heeft. Hij verbijt alles en gaat gewoon door. Van hem hebben we ook geen seintje gehad dat hij eruit wilde. Die beslissing hebben we zelf genomen." Wouters: „Het was vervelend. Ik kreeg opnieuw een schop tegen de voet waarvan ik deze week al last had. Ik hoop niet dat het verontrustend is. De ernst is nog moeilijk in te schatten. Voorlopig ga ik er echter vanuit dat ik maandag tegen het GOS weer kan spelen. «i Ruud Gullit raast in de openingsfase voor de zoveelste keer langs zijn Schotse bewaker Malpas. foto» rfuttr EK VOETBAL in djfer GROEP 2: Nederland-Schotland 1-0 (0- 0). 77. Bergkamp 1-0. Scheids rechter: Carlsson (Zwe). Toe schouwers: 32.000. Gele kaart: Witschge (Nederland). GOS-Duitsland 1-1 (0-0). 62 Dobrovolski 0-1 (strafschop). 90. Hëssler 1-1. Scheidsrechter-, Bi- guet (Fra). Toeschouwers: 13.000. Gele kaart: Dobrovol-^ ski.Sjarin en Tsvejba (allen* GOS). 1 1 0 0 2 1-0 10 10 11-1 10 10 11-1 1 0 0 1 0 0-1 Nederland GOS Duitsland Schotland Gele kaarten: Schwarz, Thern (Zwe), Angioma, Cantona (Fra), Keown, Curie, Daley (Eng), Sive- baeck (Den), Witschge (Neder land), Dobrovolski,Sjarin en Tsvej ba (allen GOS). Rode kaarten: geen Topscorers: Papin (Fra), Eriksson (Zwe). Bergkamp (Ned), Hassler (Dm). Dobrovolsi (GOS). Volgende wedstrijden: 15 juni in Norrköping(17.15 uur) Schotland - Duitsland, in Göteborg (20.15 uur) Nederland - GOS: 18 juni in Göteborg (20.15 uur) Nederland - Duitsland, in Norrköpmg (20.15 uur) Schotland - GOS. De Nederlandse supporter, hier getooid met Viking-helm en het gezicht geverfd met de Hollandse driekleur, liet in positieve zin van zich spreken in Göteborg. De politie arresteerde desondanks 16 fans, allen overigens met de Zweedse nationaliteit foto anp COR mulcxr GÖTEBORG De Zweedse politie heeft giste ren rondom de wedstrijd Ne derland-Schotland dertien mannen en drie vrouwen, allen met de Zweedse nationaliteit, aangehouden wegens dronken schap. De Nederlandse en Schotse supporters veroorzaak ten na afloop geen problemen in de binnenstad. Gezamenlijk werd op grote videoschermen naar de uitzending van Duits la n d - GOS gekeken Het Oranje-legioen drukte gisteren in de aanloop naar het eerste F.K duel van Oranje dui delijk zijn stempel op Göteborg. De achtduizend Nederlandse supponers zetten de binnen stad compleet op stelten. Voor enkele uren was de directe om geving van het Ullevi-stadion slechts oranje gekleurd Daarbij viel geen enkele wanklank. Er sneuvelde zelfs nauwelijks glas werk. De Zweedse politie werkte het voetbalfeest in de hand door op geen enkele manier te provoce ren. De Nederlandse en Schotse supporters mochten gewoon, binnen normale marges, hun gang gaan. De politie keek slechts toe van afstand. „Zij waren op alles voorbe reid, maar behoefden gelukkig niet in te grijpen", stelde woordvoerder Grasmaijcr van de Nederlandse politie-delega- tie kort na het begin van Neder land-Schotland tevreden vast. „Petje af voor de Zweedse colle ga's. Alhoewel zij nauwelijks er varing hebben met de opvang en begeleiding van grote sup portersgroepen hielden zij alles, zonder hinderlijk aanwezig te zijn, uitstekend in de hand.' De Schotse en Nederlandse fans maakten het de politie ook met moeilijk Mand in hand trokken zij door de binnenstad. Ook in het Hedenp.uk .s.i.u speciaal een terTein was opge bouwd voor zowel de Schotse als Nederlandse fans om beide groepen gescheiden te houden, was verbroedering troef „Van tevoren hoopten we dat de Schorten te vergelijken zouden zijn met de leren twee jaar gele- drn in Palermo. Daar was het feest tussen beide groepen Dat heeft zich nu met de Schotten herhaald", meende Grasmaijer. Het Nederlands elftal kreeg in het Ullevi-stadion steun van ruim achtduizend supporters. Daarvan kwamen er 2500 vla de lucht, eenzelfde aantal met ge organiseerde busreizen en de rest met eigen vervoer. Bil die laatste groep was het opvallend dat velen niet voor de kortste en goedkoopste route Helsingör- Hclsingborg kozen, maar voor de oversteek Frederikshavn-Gö teborg Volgens de politie is de oorzaak daarvan dat nogal wat supporters langdurig opont houd op het traject Helsingör- Helsingoorg vreesden omdat ook veel Duitsers. Engelsen. Schotten en Denen van die rou te gebruikmaakten. De meeste supporters die per vliegtuig of bus naar Zweoen kwamen voor het duel 'npri Schotland keerden onmiddellijk na afloop weer terug naar huis. De Nederlandse politie schat dat ruim vijfduizend Oranje fans ook de komende dagen in Göteborg blijven om maandag de vsrdsirijd tegen het GOS bij te wonen. Bij oaf duel worden opnieuw ten minste achtdui zend Oranje-supporters ver wacht

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23