Zillertal mikt op jonge toerist Naardexsüz* of iets verder weg: Bijbeldikke openbaring voor toerfïetser w t;i Toerisme Toeristen branche ziet wel iets in Costa Rica Muiderslot ZATERDAG 13 JUNI 1992 21 REISBERICHTEN Floriade-hommels Op de Floriade in Zoetermeer zijn op dit moment talloze nijvere hommels aan het werk. De donzige brommertjes zorgen onbe zoldigd voorde bestuiving van tomaten, paprika's, aubergines, komkommers en aardbeien. Het inzetten van hommels is het re sultaat van het zoeken naar arbeidsbesparende en milieuvrien delijke methoden in de landbouw. De voorjaarsbloei beleeft op de tentoonstelling op het ogenblik haar hoogtepunt. Topdrukte dus voor de bevolking van de hommelkasten. Wie kennis wil maken met dit fenomeen begeve zich op weg naar Zoetermeer alwaar deze trage vliegertjes gemakkelijk met het oog zijn te vol gen. Bij een Zweedse boer Nederlandse, Oostenrijkse, Duitse en nu ook Zweedse boeren zijn dol op toeristen. Vooral die in het dunbevolkte Dalsland, be faamd niet alleen om z'n fraaie natuur, maar meer nog mis schien door de vele meertjes en plassen. Ook vissers mogen er graag toeven. De VW van Dalsland heeft daarom een speciaal 'vakantie-op-de-boerderijarrangement'ontwikkeld voor henge laars, natuurliefhebbers en fans van diepe, koele meren. De prij zen (per week) per persoon liggen tussen de 350 en 800 gulden en wie er meer over wil weten, schrijve of belle: Dalsland Tu- ristrad, Box 181, S-66200 Am al, telefoon (vanuit Nederland) 09 - 46 53 212130 Attracties in België Alsof er al niet belangstelling voldoende voor was, hebben de Belgische 'verantwoordelijken' 1992 uitgeroepen tot het jaar van de 'Toeristische Attracties'. En uiteraard werd daaraan de uitga ve van de 'Gids Toeristische Attracties' verbonden. Een dikke pil is het geworden met daarin een uitgebreide opsomming van niet minder dan 300 verschillende locaties: van pretpark tot mu seum en van natuurreservaat tot kasteeltuin. Onmisbaar, zoals dat heet, voor de toerist die België bezoekt. De gids ligt klaar bij het Belgische Verkeersbureau aan de Herengracht 435-437,1017 BR Amsterdam. Eurofestival Ruurlo De Achterhoekse folkloredansers. Als Nederland ergens sterk in is dan is het wel in folklore. Geen Oudhollandse gevel of na verloop van tijd verschijnt daar een originele houten lokeendensnijder voor die gedurende een of ander festival demonstraties geeft van zijn helaas al sinds eeu wen niet meer uitgeoefende beroep. Met klompendansers is het al net zo en natuurlijk treden die - onder de naam Achterhookse Folkloredansers - op tijdens het Eurofestival in Ruurlo dat van 1 tot en met 5 juli wordt gehouden. Overigens krijgen ze concur rentie van groepen uit het buitenland (er zijn er bij elkaar 9 uit genodigd). Bezoekers moeten weten dat er ook nog naar harte lust kan worden ringgestoken, paalgeklommen en vogelgescho- ten. Een slotbal ontbreekt evenmin. Info: VW Achterhoek, Post bus 230, 7200 AE Zutphen, telefoon 0 57 50 - 1 93 55. Circus Madurodam Nog te zien tot en met 21 juni: Circus in Madurodam. Een speel- tent (inclusief 480 met de hand gemaakte stoeltjes), 100 woon- en pakwagens, kooien voor leeuwen en tijgers, een zadelmakerij, het circuscafe'... kortom: niets ontbreekt in dit levenswerk van Leonard Kuntze uit Haarlem. Rondom het miniatuurcircus is een expositie samengesteld van circusattributen, circusfoto's, bronzen circusfiguren, postzegels en affiches. Madurodam is da gelijks geopend van 9.00 tot 22.30 uur, maar wie van tevoren meer wil weten: 0 70 - 355 39 00. Spaanse autowegen En de Spanjaarden, zij razen voort. De ene na de andere auto weg wordt opengesteld. Zo zijn de twee ringwegen die om Bar celona lopen nu helemaal klaar. Rendement: vijfendertig pro cent minder verkeer in de binnenstad en een razendsnelle ver binding tussen noord (Gerona) en zuid (Tarragona). Net zo be langrijk ongetwijfeld is het gereedkomen van de rondweg om Malaga (vooral voor toeristen die uit de richting Almeria komen en naar het vliegveld moeten) en het feit dat de autoweg Malaga - Sevilla werd geopend. In twee uur van de Costa del Sol naar Andalusië's hoofdstad. Mooi bericht voor strandtoeristen die de Expo willen bezoeken. H T W uwadverten- vrijetijds- een goed idee. Bel onze advertentie- afdeling. Groot aanbod avontuurlijke activiteiten In een strakblauwe lucht doemen enkele veelkleuri ge stippen op. Lang blijven zij zweven op de thermiek tussen de bergen. Dan ko men zij naar beneden. Een van hen blijft heel eventjes boven de toeschouwers hangen, Dan landt de del tavlieger op het daarvoor bestemde grasveld. MAYERHOFEN ELLEN DE BOER Wie in het Oostenrijkse Zillertal met vakantie wil, moet sportief zijn of op z'n minst de spieren willen laten werken. Niet alleen in de winter, maar ook in de zo mer. „Voor cultuur hoef je hier niet te komen", zegt berggids Peter Habeler uit Mayerhofen, een dorpje in het hart van Zil lertal. Maar de meesten weten dat wel. „Vakantiegangers ko men toch hoofdzakelijk voor bergwandelen of klimmen. Een deel doet aan deltavliegen, pa- rapenten, mountainbiken of raften". Nog niet zo heel lang geleden koos hoofdzakelijk de oudere medemens Zillertal als vakan tiebestemming. Zij wandelden wat in de bergen of gingen mid- getgolfen. Onder de jongeren was de streek in de zomer niet razendpopulair, maar dat is de laatste zes, zeven jaar aan het veranderen. Voornamelijk om dat het aanbod van avontuurlij ke activiteiten is toegenomen. Kleiduivenschieten Zo kan de sportieveling met Club M-Aktiv in Mayerhofen een raft-tocht over de rivier de Ziller maken, een inspannende wandeling maken door een kloof of kleiduivenschieten. Wandelen in de sneeuw. Het kan boven in het Zillertal zelfs midden in de zomer. wel gedaan, maar onze ervarin gen zijn niet zo goed. Als je met een groepje gaat fietsen, zijn er altijd mensen die sneller kun nen of willen dan de rest. Op een gegeven ogenblik ligt de he le groep uit elkaar. Bovendien is niet duidelijk waar je wel en niet mag fietsen", vertelt Diet- mar Wechselberger, leider van Club M-Activ. Het is een probleem dat ook berggids Habeler aanstipt. „Plaatselijke politici zijn bezig met regels voor mountainbik ers. Nu komt het regelmatig voor dat boswachters en jagers protesteren tegen de fietsers omdat zij de rust zouden ver storen. Maar dat is onzin, want op dezelfde wegen waar de mountainbikers komen, rijden ook vrachtwagens. Het wordt tijd dat er duidelijkheid over komt", legt Habeler uit. Het zal er op neerkomen, vermoedt de gids. dat de Fietsers dan alleen op verharde wegen mogen ko men. „Op de smalle bergpaad jes kan het niet, want dan moe ten de wandelaars steeds in de berm springen." Ondanks deze bezwaren or ganiseert Club Zillertal. een concurrent van Club M-Aktiv, wel mountainbike-tours: lichte, zware en driedaagse tochten. Een redelijke conditie is een FOTOPR vereiste, want sommige paden zijn goed voor een ware uitput tingsslag. Wie niet in clubver band wil fietsen kan in sport- winkels een tweewieler huren en er zelfstandig op uittrekken. Geen kabelbanen Voor wie de Zillertaler Alpen lo pend wil bedwingen zijn er in totaal tweehonderd kilometer gemarkeerde bergpaden. Met name in de bergketen ten zui den van Mayerhofen en Finken- berg zal de toerist alle uitstapjes met de benenwagen moeten doen. Want slechts op een ma nier kan een berghut - de mees te bieden ovemachtingsmoge- lijkheden - worden bereikt. Er zijn geen kabelbanen die de toerist op een comfortabele manier boven brengen. Berg gids Habeler is daar zeer geluk kig mee. „De Zillertaler Haupt- kamm is RuhegcbieL Vorig jaar is besloten dit gebied zo te laten en er geen kabelbanen aan te leggen. Er is al te veel kapot ge maakt", weet hij. Bij het dorpje Hintertux voe ren daarentegen des te meer ka belbanen de bergen in. Een reeks van liften gaat naar de op ruim 3200 meter gelegen Gefro- rene-Wandgletscher, waar de skiër ook noogzomer terecht kan. In dit seizoen zijn er 18 kilo meter geprepareerde pistes en acht liften open. Na het mid daguur worden de pistes echter onbegaanbaar. De zon heeft dan haar werk gedaan. Deze buitensporten zijn na tuurlijk alleen goed te doen als het weer mooi is. Bij regen is de vakantieganger genoodzaakt in hotel, op camping of elders bin nen vertier te zoeken. Maar ook dan zijn er mogelijkheden tot ontspanning: squashen, fitness, kegelen of bUjarten. September De beste periode om in het Zil lertal met vakantie te gaan, is de maand september. Het weer is dan stabiel, terwijl in juli en au gustus nog wel eens een regen bui valt. In het najaar is het ook rustiger: de hotels en pensions zijn dan nog niet voor de helft vol. Keuzemogelijkheden te Ook in het hoogseizoen is er altijd wel plaats op een camping of in een hotel. „Tenminste als je genoegen neemt met wat er vrij is. Als je zelf wilt kiezen, kun je het beste van tevoren reserve ren". aldus Friedrich Gasser van de VW in Mayerhofen. REISBOEKEN i den Dobbelsteen Het zal nu zo'n vijftien jaar geleden zijn, dat Nederlandse toerfietsers de boekjes van Altigraph ontdekten. Alle beroemde cols door middel van grafieken tot op het bot ontleed. Hoogteverschillen, moeilijk heidsgraden, stijgingspercentages, moei lijke passages, gedeelten waar de klim mer zich enigszins kon herstellen, aan bevolen versnellingen, aanlooproutes... Om uren in te bladeren. Wie vanuit Be- doin de Mopt Ventoux opfietste, wist door de grafiek in het boekje Atlas des Cols des Alpes al van tevoren waar het zwaar zou worden: in het bos tussen de zesde en de veertiende kilometer. Nou mocht dat in de praktijk niet al tijd helemaal kloppen (de keren dat ik zelf de Ventoux beklom beviel het bos me aanzienlijk beter dan die afschuwelij ke laatste drie kilometers naar de top), maar daar gaat het niet om. De drie Alti- graph-boekjes (Alpen, Pyreneeën en Centraal Massief) zijn er veel meer voor de voorpret, voor het naspel en om als verpletterend bewijsstuk te dienen bij oeverloze discussies over welke berg de zwaarste is van allemaal. Even terzijde: Als een paar niet geas falteerde cols buiten beschouwing wor den gelaten, moet dat volgens de reken methode van Jan Bijma (magazine Fiets, jaargang 1987, nummer 8) de noordhel ling van de Telegraphe/Galibier zijn, met de zuidhelling van de Ventoux op de tweede plaats. Het regende na Bijma's publikatie ingezonden brieven en te recht natuurlijk. De oosthelling van de Mont du Chat bij Chambéry (de ver schrikkelijkste van alle verschrikkelijke) prijkte pas op de achtste plaats en erken de rotzakken als de Pailheres (bij Ax-les- Thermes), de Coq (Grenoble) en de Hourquette d'Ancuizan (St.-Lary) moes ten het in het lijstje van Bijma ook dik werf afleggen tegen bij voorbeeld de bij de eerste tien voorkomende Tourmalet, waarvan zowel de oost- als de westhel ling zich toch vrij eenvoudig laat beklim- Met andere woorden, grafieken en slimme rekenmethoden zeggen ook niet alles. Niettemin is de Encyclofyedie Cota- col (Duizend hellingen van België) naast de boekjes van Altigraph het mooiste wat er de voor de sportieve toerfietser is verschenen. Jaren geleden ondernam Bart Aardema in zijn Berggids voor Fiet sers (uitgave Kosmos) al eens een schuchtere poging de zwaarste hellingen van de Lage Landen aan de Zee te rubri ceren, maar het levenswerk van de heren Jean-Pierre Legros en Daniel Gobert stelt dat van de Groninger verre in de scha duw. Het nijvere duo bracht in nauwelijks drie jaartijd duizend Belgische hellingen meter voor meter in kaart en het resul taat is een bijbeldikke (620 pagina's) openbaring waarvan je geen genoeg kunt krijgen. Natuurlijk zijn de Muur van Geraardsbèrgen. de Stockeu, de Redou te, de Koppenberg, de Volkeghemberg, de Chambralles en de Cóte de Wanne in het boek opgenomen, maar ook minder bekende kuitenbrekers als de Haussire bij La Roche (volgens de samenstellers de zwaarste helling van de Ardennen) en - tot mijn onuitsprekelijke genoegen - de even schitterende als pittige Tier de la Cognée tussen Trois Ponts en Vielsalm. De in grafieken weergegeven hellingen (of beter gezegd de gemeenten waarin ze liggen) zijn op alfabet gerubriceerd en dus makkelijk op te zoeken. Bovendien werden ze voorzien van symbolen die op overzichtelijke wijze weergeven wat de fietser allemaal voor lelijks of moois mag verwachten en ook kreeg elke helling een aantal cotacolpunten toegekend (zijn het er meer dan 225 dan kan de fietser zijn borst nat maken - de Muur van Huy kreeg er 224 toebedeeld). Tot slot voeg den de auteurs er nog wat persoonlijke ontboezemingen aan toe wat wel zo aar dig is. Door hun enthousiaste toelichting ontdekte ik de moeilijk te vinden Les Hé zalles bij Trois-Ponts en inderdaad, zoals ze al zeiden, het is 'een der mooiste hel lingen van België'. Hij ligt nu al anderhalve maand op m'n leestafel, de Encyclopedie Cotacol. Dat zal voorlopig nog wel even zo blij- De Encyclopedie Cotacol kan worden be steld door overmaking van 1845 Belgische francs (inclusief 250 Belgische francs ver zendkosten) op rekening 267-0006254-65 van S.A. Les Presses de l'Avenir, Rue des Déportés 42, 6700 Arlon in België. In Ne derland is het boek te koop bij de Ffetsva- kantiewinkel, Spoorlaan 19 In Woerden. Prijs: 105,—. Milde spot Of Jan Brusse de eerste Nederlandstalige reisgids over Parijs heeft geschreven is moeilijk na te gaan. Maar het was wel de bekendste en ongetwijfeld de meest ge raadpleegde. Kort geleden verscheen al weer de 23ste druk van deze onverbiddelij ke bestseller. Geheel geactualiseerd natuur lijk en voorzien van nieuwe, vrij duidelijke plattegronden. Uiteraard werd het oude be proefde procédé van de zwerftochten niet veriaten. Aan het handje van Brusse zigzag door de Franse hoofdstad, het blijft een feest Te meer omdat de oude meester zijn oogappeltje met zo veel milde spot be schrijft Parijs van J*n Brusse, Uitgeverij Kosmos, prijs 24.90. Helder opgemaakt Laatst met een ANWB-reisgids door een gedeelte van Hongarije getrokken en het boek al na een dag of twee teleurgesteld terzijde gelegd. In zijn ijver waarschijnlijk de greep op de toeristische boekenmarkt niet te verliezen, geeft de ANWB zoveel reisgidsen uit dat het met de volledigheid van de teksten nogal eens spaak loopt Achteloos wordt aan de meest saillante dingen voorbij gegaan. Alsof ze niet be staan. Bij de kleine reisgidsen (er zijn er nu 25 verschenen) is dat gevaar veel minder aanwezig, domweg omdat ze de pretentie van volledig te zijn niet hebben. Gemakke lijke. heldere, prima opgemaakte boekjes (daar zijn ze bij de ANWB toch goed In) waarbij de nadruk wordt gelegd op ont spanning en praktische Informatie De toe rist die naar meer culturele en historische diepgang zoekt kan met de boekjes minder goed uit de voeten. De serie Kleine ANWB-reisgidsen werd zojuist uitgebreid met de titels Berlijn, Pa rijs. Antwerpen/Brugge/Gent Boedapest Kreta, Rodos/Kos. Wales, CaJifomiè. Luxemburg. Turkse Zuidkust en Costa del Sol. Prijs 16.95 (ANWB leden 14.95) Straks minder drukte voor Schiphol-balies De luchthaven Schiphol heeft een stuurgroep in het leven ge roepen die moet gaan onder zoeken op welke wijze vliegtuig passagiers nog voor het jaar 2000 ook op andere plaatsen dan de nationale luchthaven kunnen Inchecken. Dta naai aanleiding van het feit dat de rijen voor de balies op Schiphol steeds langer worden. Sinds enige tijd kan er weliswaar al worden ingecheckt op de Cen trale Stations Rotterdam en Den Haag (dezer dagen komen daar de KLM Vliegwinkels in Amster dam. Rotterdam. Den Haag, Eindhoven en Maastricht bij), maar het is de bedoeling die service uit te breiden tot nog meer stations, de grote interna tionale hotels, en de reisbu reaus. Hel grootste probleem lijkt vooralsnog veiligheidscon trole en bagage vervoer te zijn, maar ook voor het kostenaspect (transpon van de bagage, extra personeel) moet nog een oplos sing worden gezocht. Naast Zuid-Afrika als nieuwe vakantiebestemming ziet de Nederlandse reisbranche ook mogelijkheden in het Midden- amerikaanse Costa Rica. Dit land kwam in de winter van '91/ '92 plotseling in de belang stelling van Duitse. Italiaanse en Zwitserse toeristen nadat het al eerder door de Amerikanen en Canadezen was 'ontdekt Costa Rica, vaak het 'Zwitserland van Amerika' genoemd, staat vooral hoog op het verlanglijstje van onder meer Holland Internatio nal omdat het niet alleen veel toeristische trekpleisters heeft (natuur, stranden, cultuur), als economisch opzicht zeer stabiel is. Ook heeft het land een goede infrastructuur, kent het bijna geen criminaliteit en is de medische zorg er van witste kende kwaliteit. De hoofdstad van Costa Rica, San José wordt reeds twee keer aangevlogen door de KLM. maar er bestaan bij Martinair plannen om bij voldoende belangstelling van de Nederlandse reisbranche - in de zomer van 1993 met recht streekse chartervluchten te be ginnen. ANWB-steunpunt in Hongarije Op 15 juni gaat het ANWB- steunpunt in Hongarije open. Het adres is II Rómcr llóris u 4/a 1277 Budapest. Hongarije, telefoon 06-1-135 15 08 (vanuit Hongarije alleen de laatste ze ven cijfers). Het kantoor is ge opend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 en van 14 00 tol 17.00 uur en gaat op 18 september weer dicht Overi gens is het ANWB-steunpunt in Joegoslavië gesloten. Nu ook op zaterdag open het Muiderslot U bent vanaf 13 00 uur welkom, de laatste rondlei ding 1 mei als hoogtepunt de be zjchtiging van de nuivrnngwek kende kerkers) begint om 16 00 uur. F.én uitzondering in deze nieuwe regeling slechts: op 27 juni blijft de stoere burcht ge sloten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21