Pancras-west blijft altijd redelijk De Stemming Leiden 2 Feestprogramma Kans op behoud molenviergang ZATERDAG 13 JUN11992 15 Buurtvereniging viert derde lustrum DAGBOEK UIT ZWEDEN In 1977 richtte poppenspeler Piet Onderwater, die toen nog aan de Middelweg woonde, een gezelligheidsvereni ging op voor zijn buurt. Gezellig is die club nog steeds, al is hij in de loop der jaren vooral uitgegroeid tot belan genbehartiger en spreekbuis voor de bewoners van Pan- cras-west. Een gerespecteerde buurtvereniging boven dien. ,,Ik heb het idee dat de gemeente naar ons luistert. Want al laten we af en toe onze tanden zien, we blijven redelijk en constructief. Je zult ons niet snel vinden in de hoek van Daan Sloos en zijn Club van Boze Buurtvereni gingen", zegt oud-voorzitter Jaap van Meijgaarden. De vereniging viert vanaf morgen haar derde lustrum met een uitgebreid feestprogramma. leiden wim wegman kanten gebonden aan regels en vergunningen, maar zo'n hore- ca-ondememer kan gewoon zijn gang gaan." De buurtvereniging heeft zich de afgelopen jaren verder nogal druk gemaakt over het verkeer in de wijk. Ook dat is nog steeds een hot item. Zeker nu wethou der Joop Walenkamp zijn plan nen heeft gepresenteerd voor een autovrije binnenstad. Van Meijgaarden, vanuit zijn woonkamer wijzend naar de Hooglandsekerkgracht: „Er ko men hier per uur twee of drie auto's voorbij. Moetje daarvoor de straat afsluiten? Daar bereik je alleen maar mee dat de be drijven die hier zitten, wegtrek ken. Daar schiet niemand iets Dat de gezelligheidsvereniging van weleer zich geleidelijk ont popte tot een belangenclub, was het gevolg van gemeentelij ke plannen om de horeca-tijden te verruimen en in de wijk een daklozencentrum te vestigen. „Wat dat laatste betreft: mensen hadden op zichzelf niet zo'n be zwaar tegen het centrum. Ze vonden alleen dat je niet te veel van dergelijke instellingen in één buurt moet concentreren." „We hebben hier bijvoorbeeld al een gezinsvervangend tehuis. Daar wonen prachtige, kleurrij ke types. Eentje bijvoorbeeld heeft zichzelf benoemd tot on bezoldigd straatveger en loopt dag in dag uit met een bezem door de buurt. Prima, niets mis mee. Je moet alleen niet te veel van dat soort types in de buurt hebben." Dat het plan voor een daklo zencentrum van tafel verdween, is volgens Van Meijgaarden één van de grote overwinningen van de buurtvereniging. Ook de toenmalige verruiming van de sluitingstijden in Pancras-west werd met succes aangevochten. De horeca bleef echter een bron van onrust in de wijk. „Nu is er weer die dekschuit aan de Nieu we Rijn. Dat ding ligt er vol strekt illegaal, maar de gemeen te gedoogt het. Ondanks alle overlast. Ik vind dat dit niet kan. Elk ander bedrijf wordt aan alle POLITIEKE RUBRIEK Het was ergens in een Haagse horecagelegenheid waar het kabinet Van Agt- Wiegel werd gevormd. Tijdens een gezellig dineetje werden de leiders van CDA en WD het roerend met elkaar eens. Een fotograaf legde het samenzweerderige samenzijn beeldend vast en zijn plaat staat menigeen, jaren na dato, nog helder voor ogen. Wie denkt dat dergelijke spannende sessies alleen in Den Haag plaatshebben, heeft het mis. De eenvoudige sterveling die dezer dagen een willekeurige Leidse horecagelegenheid binnenstapt, heeft grote kans getuige te zijn van belangrijk politiek overleg. De Leidse wethouders staan namelijk voor de niet geringe opgave om 7,1 miljoen gulden te bezuinigen op de gemeentebegroting. Tijdens voorgaande bezuinigingsrondes werden vooral overbodige uitgaven geschrapt, maar dat gaat nu niet meer, denkt het college van burgemeester en wethouders. Er zijn nü échte ingrepen nodig, staat in de Voorjaarsnota waarin het miljoenentekort wordt aangekondigd en verklaard. Om te kijken welke taken de gemeente kan afstoten, zijn 'koppels' gevormd. Elke wethouder vormt met een collega-wethouder een ddo en samen met een topambtenaar van weer een heel andere sector wordt bekeken welke uitgaven kunnen worden geschrapt. De wethouders nemen dus een kijkje in eikaars portefeuille en mogen eruit halen wat ze willen. Het is allemaal al verschrikkelijk genoeg, denken de politici mee op. En dan zijn er nog de huisves tingsproblemen. „We zetten ons al jaren in voor meer sociale woningbouw. Huizen voor ou deren, bij voorkeur. Want er wonen hier maar heel weinig ouderen. Ook heel weinig kin deren trouwens. Weliswaar is er nu sprake van een kleine baby boom in de buurt, maar daar mee blijft de leeftijdscategorie van 0-20 jaar sterk onderverte genwoordigd. Desalniettemin krijgt de buurtvereniging er waarschijn lijk binnenkort een actiepunt bij. „Een paar ouders hebben ons al gevraagd of er niet wat meer speelgelegenheid in Pan cras-west kan komen." Johoü We heb ben gewonnen, verslag van wedstrijd derland Schotland nauwelijks teressant. wedstrijd niet, zouden ken ners zeggen. Ze zullen wel ge lijk hebben maar wij denken er anders over. Het UUevi-sta- dion in Göteborg is misschien niet al te groot, de organisatie is er goud waard. Nog voor alle andere supporters het stadion binnenkomen, kan de hele Oranjebrigade langs de achter ingang naar binnén. Behalve enkele andere wheelers, blijkt dat voorrecht aan nog een an dere persoon voorbehouden. Net als wij uit het grote aantal veiligheidsagenten willen con cluderen dat de VIP's en de BoBo's arriveren, komt Freek de longe ruim geéscorteerd binnenwandelen. Hij zwaait even naar de Oranjebrigade en spoedt zich dan, hoe wonder lijk, naar de eretribune. Lekker overdekt en met alles bij de hand. Kan ons het schelen. De rol stoeltribune blijkt niet recht achter de hekken te zijn maar op een plateau erboven. Een beter zicht op het veld kan je je niet bedenken. Bijna onmogelijk is het om te beschrijven wat er gebeurt Een aantal bewoners van het Rijnlands Zeehospitium in Katwijk verblijft momenteel in Zweden om de poulewedstrijden van het Nederlands elftal bij te wonen. Onze verslaggeefster WILLEKEHEUKOOP heeft zich bij de groep aangesloten. Vandaag de derde aflevering van haar dagboek. tijdens zo'n Europese wed- gezang. tiara- grondig (en te recht?) schel den op de scheidsrechter en uiteindelijk het verlossende doelpunt en even later de winst. De Zeehos- brigade verlaat als laatste het stadion. Waarschijnlijk zijn de rolstoelers na vandaag be roemd in heel Europa, zo vaak worden ze op de foto gezel. Maar na de victorie is dat al leen maar leuk. Wat zich buiten het stadion afspeelt na de wedstrijd is al helemaal niet onder woorden te brengen. In plaats van agressie en woede over het verlies, komen Schotse sup porters in groten getale naar de Zeehossers en andere Ne derlanders toe om ze te felici teren. Rob 'Sinterklaas' Sint Nicolaas heeft zelfs opeens een Schotse sjaal om zijn nek. Zo vergaat het trouwens ande re Nederlandse supporters ook. Begrijpelijk dat wat aanvan kelijk klonk als 'Wat zijn die Schotten stil' al snel verandert in 'Wat zijn die Schotten lief en 'Always look on the bright sight of life'. Dat doen wij dus ook, maar daarvoor is dan ook alle reden: de Schot u-n heb ben beloofd de Duitsers te ver slaan. Schaapscheren De kinderboerderij in de Me- renwijk houdt morgen van 14 tot 17 uur een open dag onder het thema Schaap en Wol. De verzorgers geven de monstraties van het scheren en het hoefjes-kappen van de schapen. Bezoekers kun nen zelf kaarden, spinnen en verven. De wijkvereniging Pancras-west viert het 15-jarig bestaan vanaf morgen met een open huis van 11 galeriën en ateliers die zijn te vinden in deze buurt - die door de vereniging gekscherend wordt omschreven als het 'Montmartre van Leiden'. De kunstruimten zijn morgen geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Van 15.00 tot 16.00 uur is er een speciale tocht langs de gale riën en ateliers. Om 16.30 uur volgt de opening van een spe ciale tentoonstelling van het werk van 25 kunstenaars en fo tografen uit de wijk in galerie Amber aan de Hooglandsekerk gracht 8. Burgemeester Goe- koop opent de expositie. De tentoonstelling is tot met 28 ju ni van woensdag tot en met zondag te bezoeken van 11.00 tot 17 00 vereniging kerk Morgen houdt de de Hooglandse 14 00 tdt 15.00 uur een Musici zijn Han Ka paan, laap en Eric Brons, Aric en Mijke de Ru en Annemieke van Tol. Zang: Titia Smit. Lies- beth van Amersfoort en Olga van Marion. Het feestprogramma wordt za terdag 20 juni voortgezet met een straatfestival met onder meer een rad van avontuur op het Burchtplein. Het festival duurt van 13.00 tot 23.00 uur s Avonds is er van 19.30 tot 23.00 uur een middeleeuwse maaltijd in de Burcht. Deze is alleen toe gankelijk voor buurtbewoners Het programma wordt zondag 21 juni afgesloten met een tocht langs de verschillende tuinen in de buurt. Hiervoor kunnen zich overigens geen deelnemers meer aanmelden. Putmolen draait weer op windkracht Leidse wethouders gaan de kroeg in om in ontspannen sfeer en bij een koel glas bier te praten over de naderende bezuinigingen. Personeelswet- houder Aart van Bochove is 'gekoppeld' aan wethouder Tjeerd van Rij van ruimtelijke ordening. Waar dit tweetal samenzweert is nog niet bekend. Van Bochove is alleen nog maar gezien in een Leidse voetbalkantine (hij is uiteindelijk ook nog eens wethouder van sportzaken). Daar vergaderde hij onder het genot van wat geestrijk vocht met zijn zoontje. foto henk b AARLANDERVEEN GERRY REPEL „Misschien moeten we overwe gen de molens toch in te scha kelen bij de bemaling van de polders." Woorden uit de mond van gedeputeerde Jan Pool (D'66)die gisteren door een ruk aan een touw de geheel herstel de Putmolen aan de Kerkvaart- seweg in Aarlanderveen weer in gebruik stelde. „Dit is een belangrijke dag en toch sta ik hier met gemengde gevoelens", zei Pool, die met ontzag omhoog keek naar de feestelijk versierde Putmolen. Hij doelde op het besluit van het waterschap De Aarlanden om de bemaling van de polders in de toekomst door elektrische gemalen te laten doen, Het wa terschap is dan niet langer af hankelijk van de wind. De mo lenaars zijn het echter niet eens met dat besluit. Als het aan Pool ligt gaan het waterschap en de stichting Mo lenviergang nog maar eens rond de tafel zitten. „Wij waarderen het zeer dat er mensen zijn die zoveel moeite doen de cultuur van de molens in de polder irt stand te houden." Er zijn nog een paar licht puntjes. Een daarvan is aange dragen door het waterschap. Het schap biedt aan de mole naars in dienst te houden. De salarissen zouden dan door het rijk, de provincie en de gemeen te opgebracht moeten worden. Maar Professor H. van der Lin den, voorzitter van de stichting Molenviergang, denkt dat dit om economische redenen niet haalbaar is. „Het waterschap kan dal nu wel zeggen, maar dan moet toch eerst onderzocht worden wat de consequenties daarvan zijn. Ie gaat toch niet het werk van de molenaars ver vangen door dure machines en dan ook nog eens de molenaars betalen." Een ander alternatief komt van de provincie Zuid Holland Deze stelt de het waterschap gratis twee mobiele hulpgema len ter beschikking. Dit zijn pompen die ook werden ge nruikt tijdens de werkzaamhe den aan de Putmolen. Door de ze installaties in te zetten als aanvulling op het werk van de molens zou het bouwen van nieuwe gemalen wellicht over bodig worden. AGENDA waarschijnlijk. Want ze vergaderen niet in hun saaie, duffe en ongeïnspireerde werkkamers. Het koppel Hennie Koek/Hans de la Mar is al gesignaleerd in een kroeg aan de Nieuwe Rijn, het duo Steven de Vreeze/Joop Walenkamp zat deze week rustig te vergaderen in een eetgelegenheid aan de Nieuwstraat. CDA'er Walenkamp met zijn bourgondische levensstijl schaamt zich er niet voor: „Dan is er tenminste één sector die profiteert van de bezuinigingen van de gemeente: de Leidse horeca." De expansiedrift van de Leidse wethouders kent geen grenzen. Nadat loop Walenkamp (CDA) en Tjeerd van Rij (PvdA) eerder de groene buffers claimden die de dorpen nu nog scheiden van alle stadse trammelant, bemoeit zich nu een derde Leidse wethouder met zijn buren. PvdA'er Steven de Vreeze, beheerder van de Leidse gemeentekas, gaat zelfs zo ver dat hij de inwoners van Oegstgeest, Warmond, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude een verhoging van de inkomstenbelasting wil aansmeren: de regionale belasting. In Leiden worden tal van voorzieningen aangelegd waar ookOegstgeestenaren, Warmonders en hoe ze verder ook mogen heten, druk gebruik van maken. Maar ze betalen er niets voor. „Terwijl juist in centrumgemeenten de minst draagkrachtige mensen wonen", weet De Vreeze. En je ziet hem denken: „En die rijke villabewoners in Oegstgeest zitten in mijn schouwburg, sjezen in hun bolides door mijn tunnel maar betalen er geen cent voor." Zijn partijgenoot Willem Vermeend, fiscaal expert en lid van de Tweede Kamer, voorspelde deze week op een PvdA-vergadering het ontstaan van 'fiscaal toerisme'. Kortom de met rb bedreigde Oegstgeestenaar verkast spoorslags naar een gebied waar zijn inkomsten het minst worden belast. Maar veel waarschijnlijker is dat Leiden een fiscaal koekje van eigen deeg krijgt gepresenteerd. Zo besluit de gemeente Warmond het tolhek weer te invalleren om Leidenaars die dagelijks door dit fraaie dorp racen daarvoor te laten betalen. Op de Kagerplassen worden de eerste jachten van Leidse Merenwijkers gëenterd. Op de vlaggen van de piraten zijn geen doodskoppen geschilderd maar het witte kruizen tegen een blauwe achtergrond. Inderdaad, het Warmondse gemeentewapen. Verder laten de Oegstgeester middenstanders van de De Kempenaerstraat de klanten uit de Leidse Raadsherenbuurt twee keer zo veel betalen en wordt mensen met een stempel van burgemeester Goekoop in hun paspoort de toegang tol Wassenaarse duingebied ontzegd. De Vreeze is niet erg slim bezig, hij brengt zijn collega- wethouders op gevaarlijke gedachten. Gelukkig is zijn voorstel volstrekt onuitvoerbaar, Maar het is een mooie manier om de aandacht af te leiden van de eigen geldproblemen waardoor de wethouder dezer dagen wordt gekweld. Rgdacfte langt «n Dijk e ZATERDAG 13 JUNI Lelden Buurtfeest in Stevenshof* vanaf 10 30 uur bij winkelcentrum Rommelmarkt in de IJshal, Vondel •aan. van 9 00 tot 16 00 uur 16e Milieu Bijenmarkt door Imkers- veremgmg Leiden e.o bi| de Sterren wacht. van 9 00 tot 16.00 uur Open dag gehandicaptensport, org BOSK (motorisch gehandicapten), in de Mytylschool. Blauwe Vogel weg. tussen 10 00 en 16 00 uur Noordwijk Country Braderie m en rond de Kerk «ïïfsci Z 10 00 C'ubkampioertschappen Noordwijk< Zwem en Poloclub, n de pauze de monstratie kunst/wemmen. Boi'en g 17 00 uur, pri|Suitrei ZONDAG 14 JUNI Fietstocht 'Zomermaandrifover 35 of 60 km. stad vanaf Clubhu s Swift toer. Park De Bult', tussen 8 30 en 12 00 uur Natuurwandeling Olv een IVN "atuur g.ds m het Bos van Bosman, nart op de hoek van de Wasse-aa-vweg /Blauwe Vogeiwcg om 14 00 uur Rondie'dmg door de Pieterskerk, aan kingc "Si >enfeest 'Let's go bananas' in Dorpshuis De Kuip. Zeestraat, aan vang 20 30 uur Sassenheim Concert door de Chr Harmoniever Oescendo in het dorpscentrum van Sassenhe.m, aanvang 14 00 uur if het strandt >r MSV De Sportvisser, n 6 00 te* 9 00 uu'BOlJleV*r^ 8e Estec Tr.athloo in Noordwijk en op het Estec Terrein, aanvang 8 00 u w^tiander Zei'dagen. /eihvedstri^j voor kiemt zeilende bedri|fsvaadui gen, stad nabij de aantegsteige' m 't Joppe op Koudenboorn. om 12.00 Wande'puweitocht spee'tumver Mei Vossenhol t*schr.fw ngafha'rn li ijf speeilum aan de Bemhardstraat t uv sen 13 00er 1400uur SPandiopen over 4 of 8 km. org Atiotiekviwemg^gR-;.i soever. stad vanaf strandbedrijf 't Centrum om 19 30 uur Leiden Eerste Leidse Stofte«mjrfcl m het centrum, van 100 tof 1 00 f ets-avorvverdaagse ovm 16 of 30 Tocnstsche Zomermar I 18 C Noordwifkerttout Wm.-a-ktopkel Marktp** 12 00 tof 17 00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15