'Kunstmaffia laat mij barsten' Afwisselende expositie in dichtgespijkerd Fodor Cultuur Kunst Medea als gewond dier Foto's van kwaliteit in galerie AZL Belangstelling voor dansoptredens groeit Arnhem houdt tweejaarlijks theaterfestival 'Images' VRIJDAG 12 JUN11992 9 Suneaters in Join NOORDWUKDe Amerikaanse gitaarrockband The Suneaters treedt morgenavond op in het Noordwijkse loin. De driemans band uit New York speelt stevige punkrock. In het voorprogram ma staat de Noordwijkse band NEE!. Join opent om negen uur 's avonds de deuren. Actie voor behoud jazzpodium utrecht De Stichting Jazz in Utrecht (SJU) heeft 2.500 handte keningen van nationale en internationale jazzmusici en jazz liefhebbers verzameld voor het behoud van een jazz-podium in de stad. De jazzclub van de SJU is nu nog gevestigd in een par keergarage in de Utrechtse binnenstad. Het huurcontract loopt echter af op 1 juli en een verlenging van het contract zit er niet in. Zolang er geen geschikte alternatieve riiimte voorhanden is, is Utrecht zijn jazz-podium kwijt. Optreden De Burgh en The Cure Rotterdam Chris de Burgh en The Cure komen naar Nederland. De Burgh gaat, naar aanleiding van zijn onlangs uitgekomen al bum 'Power of ten', op wereldtournee en doet op dinsdag 20 ok tober Nederland aan. Dan staat hij in de Rotterdamse Ahoy. Eer der al, op 2 oktober, komt The Cure naar Ahoy. De kaartverkoop voor beide concerten begint op 20 juni. beeldende kunst n 28 juni. Galerie AZL, Academisch Ziekenhuis Leiden, gebouw 1, Rijnsbur- gerweg 10. Geopend: dagelijks van 10.00-17.00 uur. Gedurende de maand juni toont Galerie AZL naast nieuwe aan- de fotocollectie het Academisch Ziekenhuis i keuze uit aankopen van Het pas omvat hoofdzakelijk recent fo towerk. Toch beperkt de verza meling zich niet tot hedendaag se fotografie, getuige de prachti ge opnamen uit de jaren veertig en vijftig van Edouard Boubat en Mario Giacomelli. Het por tret van een jonge vrouw in een onaards licht, door Boubat ge maakt in 1947, schept een beeld van tijdloze schoonheid. Een wand met werk van Peter Martens trekt sterk de aandacht en dat niet alleen door het op vallende formaat van de zwart wit foto's. Mariens wijst met zijn foto's op verschillen in le vensomstandigheden en doet door het gekozen standpunt of de uitsnede van het beeld een indringend beroep op de be trokkenheid van de toeschou- theater Medea van Anouilh, Euripides, De Jonkies. Regie Bert Jonk Spel Mirjam van der Henst, Peter-Paul Bruens, Rosemarie Brinks en Floor van Maaren. Gezien 11/6, aula Vlietland College. Aldaar nog te zien vanavond Op het centrale speelvlak in de aula van de school ligt pikzwar te aarde. Op deze kale dodenak ker zal Medea haar bloedige wraak voltrekken. Voor het zo ver is, proberen achtereenvol gens de oude voedster, konin gin Creon en Jason haar tot an dere gedachten te brengen. Want dat zij met haar toverkun sten tot alles in staat moet wor den geacht, is vanuit haar bloeddorstige voorgeschiedenis duidelijk. Mirjam van der Henst speelt Medea als een opgejaagd, ge wond en dus extra gevaarlijk dier. Nu eens loopt ze fier recht op over het speelvlak, dan weer kruipt ze letterlijk door het stof - al naar gelang dat wordt inge geven door wraakzuchtige ge voelens jegens haar man Jason die haar voor de dochter van Creon heeft verlaten. Haar stemmingen schieten heen en weer tussen razernij, nietsont ziende strijdlust of radeloos- Jacob Kanbier komt niet aan de bak bij gemeente Met een solo-protestactie op de stoep van het stedelijk museum De Lakenhal heeft de Leidse kunstenaar Jacob Kanbier gisterochtend aandacht gevraagd voor de wijze waarop de gemeente Leiden hem in de kou laat staan.' „Ik werk mij al tien jaar uit de naad om een tentoonstel ling in De Lakenhal of De Waag te krijgen. Dat wil ik dol graag en ik sterf van het werk, maar de kunstmaffia in Leiden laat me gewoon barsten", aldus de getergde schil der. damse galerie kom, roepen ze als ik op de drempel sla al uit: 'laat je map maar dicht. We hebben 20 vaste kunstenaars en die lopen als een trein. Dus, we hebben jou niet nodig'. Maar heb je een keer in het museum gehangen dan gaan de deuren voor je open. Dan pas ben je ge accepteerd en valt er geld aan je te verdienen." Jacob Kanbier is er van over tuigd dat zijn scheppend werk tot de top behoort. ,,Het is mijn persoon die die lui in De Laken hal niet aanstaat. Maar ze moe ten mij niet beoordelen, maar mijn werk. Misschien was Rem brandt ook wel een onwijze 'asshole'. Weten zij veel. Als ik met mijn werk kom zeggen ze: 'Je kunt beter' of 'het is te mod derig'. Maar toen Jan Wolkers een emmer stront over een doek had uitgesmeerd, mocht die wel in De Lakenhal komen hangen." De foto van een oudere, in zichzelf gekeerde vrouw die een broosheid uitstraalt door de gekozen houding en de lichtval, foto renEdohmen De afgelopen jaren heeft Kan bier veel gereisd. Naar Amster dam, Parijs en Praag. ,,Je pist eens hier en je pist eens daar", zegt de kunstenaar. ,,Net een hond, bezig om je territorium te vergroten." De geboren en ge togen Leidenaar keert evenwel telkens terug op het oude nest; beschildert 150 vierkante meter plafond van sociëteit De Burcht en dan weer 50 meter muur van het Vrouwenkerkplein. Maar de muren van De Waag en het De Lakenhal blijven voor herp 'ge sloten'. En dat zit hem dwars, flink dwars. Gisterochtend prikte Jacob Kanbier zijn werk daarom aan de entreedeur van De Lakenhal. Zo konden de bezoekers van het museum aan de Oude Sin gel toch kennis nemen van zijn werk. Niet voor lang overigens, want een museummedewerker haalde de aquarel snel binnen. Niet om die aldaar te tonen, maar juist om het aan de ogen van het publiek te onttrekken. Modderig De kunstenaar is radeloos. „He le smeekbedes heb ik gestuurd naar de gemeente om eens te mogen exposeren in-De Laken hal of De Waag. Waarom ik dat zo belangrijk vind? Als je niet in het stedelijk museum hebt ge hangen, kom je niet verder in de kunstwereld. Wanneer ik met m'n werk in een Amster- Uitgeknepen Het werk van Kanbier valt vaak op door z'n heftigheid net als de schilder zelf. 'Te heftig' voor de genen die in De Lakenhal of De Waag de dienst uitmaken, denkt de kunstenaar. „Ze kiezen voor veiligheid, voor kunstenaars met wie ze kunnen pronken in het museumwereldje, of over wie ze mooie artikeltjes kunnen schrijven in van die glimmende bladen." „Neem een galerie als Stelling in Leiden. Daar kom ik ook niet binnen als Leidse kunstenaar. Die hele kunsthandel bestaat uit een ongelooflijke bloedzui- gerij. Ik heb het meegemaakt dat ze me 500 gulden gaven voor een schilderij dat ik later in een mooie lijst te koop zag han gen voor 5000 gulden. Dat heet zaken doen!" „Als kunstenaar word ie hele maal uitgeknepen. Toch ga je naar de kunsthandel toe omdat er brood op de plank moet ko men. Ik heb een vriendin en we krijgen straks een baby. Dus als ik wat kan verkopen voor een paar tientjes doe ik het. Kunnen we weer boodschappen doen. Maar als kunstenaar ga je daar aan kapot. Je moet een beetje positief denken, zeggen ze wei eens. Maar van positief denken krijg ik geen vette bek." „Vind je het gek dat op een gegeven moment de stoppen door slaan. Ik ben van nature een heel zachtaardig mens. Maar die kunstwereld maakt je helemaal gek. Heus, ik ben in staat om naar De Lakenhal te gaan en met een Stanley die Lucas van Leyden uit z'n lijst te snijden. Dat is erg hè. Maar.wat zij met mij doen is veel erger..." De kunstenaar wordt getroost door zijn zwangere vriendin: Zijn razernij is iets afgenomen als hij zegt: „Kunst maken is voor mij een vorm van overle ven. Van kunstenaars wordt wel gezegd dat ze een vrij bestaan hebben, maar ik ben als kunste naar de gevangene van mezelf. Ik schilder uit behoefte, door m'n gevoel te volgen. Maar ik word nu helemaal opgevreten door verkeerde emoties. Op een gegeven moment worden die emoties zo heftig dat ik mezelf niet meer afvraag of een actie zin heeft of niet. Dan ben ik in staat die Lucas van Leyden te lijf gaan, ook al zou dat mijn dood betekenen." wer. Eenzelfde effect heeft een foto van arbeiders in een Brazi liaanse goudmijn van Sebastiao Salgado. Met een zeldzaam ge voel voor perfectie legde de fo tograaf de grauwheid en ontbe ringen van een hard bestaan vast. De portretten van Rene Doh men dragen, wonderlijk genoeg, niet de namen van mensen, maar van plaatsen. In de Rotter damse wijk Spangen maakte Dohmen recent enkele fotopor tretten die door sfeer en com positie de karakters goed weer geven. Een ander geslaagd voorbeeld is de foto van een ou dere, in zichzelf gekeerde vrouw die een broosheid uitstraalt door de gekozen houding en de lichtval. Behalve het menselijke aspect in het documentaire en verha lende fotowerk komen op deze tentoonstelling ook formele en technische kanten van de foto grafie naar voren, zoals in de meer grafische composities van Aart Klein. Een voor een zou je de ruim dertig foto's hier de re vue kunnen laten passeren, om de kenmerkende elementen uit te laten komen. Daarvoor ont breekt de ruimte, maar het is een bewijs van de kwaliteit van deze fotocollectie. heid. Met alle vereiste heftig heid durft Mirjam van der Henst dat uit te spelen, wat geen geringe prestatie is bij zo'n veeleisende rol. In tegenstelling tot de hevige emoties overheerst verder so berheid de opvallend karig be lichte voorstelling. Hier moet immers duisternis zijn, want de tragische afloop staat vast. Een stijgende lijn voert naar dat ein de: de voedster probeert met rust en toewijding Medea tot bezinning te brengen. Creon bejegent haar met meer felheid en tenslotte gaat Jason het zin loze gevecht aan van twee ge liefden, wier liefde niet meer bestaat. Met de puur op tekst gerichte eenvoud van deze enscenering wordt de lijn van de vorige pro- duktie cloorgetrokken. Een jaar geleden namelijk speelden de Jonkies een vergelijkbare voor stelling, de 'Antigone' van Anouilh. Dat was toen om op eigen wijze het vijftienjarig be staan van De jonkies te vieren. Waarschijnlijk betekent nu deze 'Medea' de zwanezang van le raar/regisseur Bert lonk, die de school zal verlaten, daarmee te kenend voor een gedenkwaar dig slot van een rijke schoolto- neeltraditie. amsterdam franqoise ledeboer De ramen van 'Fodor' aan de Amsterdamse Keizersgracht zijn nog steeds, dichtgetimmerd uit protest tegen het voornemen het jaarlijkse budget van 8 ton van het museum over te heve len naar het Stedelijk Museum. Minister d'Ancona (WVC) heeft Fodor bovendien uitgekozen als lokatie voor het nieuwe Vorm- gevingsinstituut. Daarmee is zo goed als zeker dat de hoofdste delijke kunstenaars hun exposi tieruimte in Fodor verliezen. Uit de huidige tentoonstelling 'Ge meentelijke Kunstaankopen 1991' blijkt opnieuw hoe jam mer dat is. De hoge witte ruimtes met uitzicht op de mooie tuin aan de achterkant, maken een be zoek aan het museum altijd tot een genoegen. Als hoofdconser vator Fred Wagemans de eerder vastgestelde uitbreidingsplan nen in de huurpanden had mo gen realiseren, had het krap be meten Fodor zeker kunnen uit groeien tot een volwaardig cen trum voor hoofdstedelijke beel dende kunst. Cultuurwethouder Bakker kondigde vorige week nader overleg met Stedelijk Museum directeur Beeren en Wagemans aan over behoud van de functie van Fodor binnen de muren van het Stedelijk. Het is echter zeer de vraag of het Stedelijk zo'n lokale rol naar behoren zou kunnen of willen vervullen. Het museum heeft ook internatio naal een reputatie hoog te hou den en dat biedt geen goede at mosfeer voor de groei en bloei van het lokale kunstleven. Fo dor biedt die sfeer wel. Kunste naars als Marlène Dumas en Jan Sierhuis en talloze collega's hebhen dat afdoende duidelijk gemaakt door middel van pro testen tijdens de hoorzittingen en commissievergaderingen over het Kunstenplan. De expositie 'Gemeentelijke Kunstaankopen' is een jaarlijks terugkerend fenomeen waarop een speciale aankoopcommis sie verantwoording aflegt over de besteding van het gemeente lijke kunstaankoopbudget van dit keer 439.040 gulden. Vorige commissies hebben wel eens kritiek gehad op het niveau van de inzendingen, maar de jury- van dit jaar is heel tevreden over de bijzonder hoge kwali teit. Drie-dimensionale werken zoals sculpturen, keramiek, glaswerk, sieraden, video en film staan deze keer centraal. Uit de inzendingen van 413 kunstenaars werden tenslotte 53 werken van 40 kunstenaars aangekocht. Daar zitten gearri veerde namen tussen zoals Thorn Puckey, Marina Abramo- vic,'Fortuyn/O' Brien, Sigurdur Gudmundsson, Gerald van der Kaap, het collectief Seymour Li kely en Berend Strik. De commissie koos echter ook werk van kunstenaars wier kwaliteiten nog niet huiten een kleine groep liefhebbers bekend zijn. Met de kitscherig opgetuig de stenen potten van Niels Nicl sen volgde de aankoopcommis sie een modieuze trend, maar met de klassieke schalen van Veronika Pöschl toonde de jury Prijs voor tekenaar Frits Müller amsterdam anp Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Prof. Pi-prijs 1992 toegekend aan de tekenaar Frits Müller. Hij krijgt de prijs, waaraan een geldbedrag van 15.000 gulden is verbonden, voor zijn spotprenten in NRC Handelsblad. Volgens de jury valt het werk van Müller op door een persoonlijke tekenstijl, die heel verfijnd is. „Zijn werk is een combinatie van grote vak kundigheid met een zeer per soonlijke stijl, die hij naar wens varieert zonder aan eigenheid te verliezen, gevoegd bij een grote gevoeligheid voor de absurde kant van de problematiek en gebeurtenissen dié hij onder de loep neemt. Men krijgt de in druk dat hij sardonisch grijn zend aan het werk is: zijn wan hoop of razernij over het 'ge doe' van zijn soortgenoten pro beert te tenmperenaldus het juryrapport. Müller krijgt de prijs op 23 oktober. Het aantal dansvoorstellingen is vorig seizoen ten opzichte van het jaar ervoor toegenomen met 12 procent. Dat betekent dat het aantal voorstellingen het afgelo pen seizoen met ruim 80 is ge stegen naar 759. Dit blijkt uit een onderzoek van bureau Mo tivation, dat is uitgevoerd in opdracht van het Directie Over leg Dansgezelschappen (DOD). Bij het onderzoek zijn in to taal tien balletgezelschappen betrokken, Het Nationale Ballet, het Scapino Ballet Rotterdam, het Folkloristisch Danstheater, Dansgroep Krisztina de Chètel, Introdans, Reflex, De Rotter damse Dansgroep. Danspro- duktie, het Nederlands Dans Theater en Djazzex. Uit het onderzoek blijkt dat het aantal bezoekers met 7 pro cent steeg, van 312.000 (seizoen 1989-1990) naar 334.000 (1990- 1991). Cijfers uit eerdere onder zoeken laten zien dat zowel het aantal bezoekers als het aantal voorstellingen nooit eerder zo hoog was. In het seizoen 1986/87 bezochten bij voor beeld bijna 250.000 mensen in totaal 530 dansvoorstellingen. In het buitenland gaven Ne derlandse dansgeszelschappen In hel MfaRMo 1990 1991 m to taal 96 voorstellingen, die iels meer dan 81.000 bezoekers trokken. Gemiddeld werden in de afgelopen vijf seizoenen jaar lijks 107 voorstellingen buiten Nederland opgevoerd, die on- ■VM 84 000 IWIOÉW trok keil Uit de gegevens blijkt verder dat het gemiddeld aantal be zoekers per voorstelling in het buitenland bijna twee maal zo hoog b tb bg aan voanisOtng in Nederland. Dat komt onder meer omdat de zaalcapaciteit van dc- buitenlandse theaters dikwijls groter is en dc voorstel lingen vaak binnen internatio nale festivals vallen. ook oog te hebben voor een tijdloze kwaliteit. In combinatie met videotapes van onder anderen Rene Reitze- ma en de Stichting Rabotnik T V. en sieraden van Renée Kool, is deze jongste editie van de serie 'Gemeenteaankopen' een afwisselende expositie ge worden. die een bezoek aan Fo dor beslist de moeite waard ma ken. Volgend jaar elders, maar waar? Dc discussie daarover zal de gemoederen binnen de Am sterdamse kunstwereld onge twijfeld nog lang verhitten. I)e tentoonstelling 'G lijke Kunstaankopen 1991'valt uiteen in twee delen: het eerste deel duurt tot en met 25 juli, het tweede deel van 1 augustus tot en met 13 september. Mu seum Fodor (Keizersgracht 609) is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. 'Images' op z'n Frans»uitge- sproken is de naam van een nieuw internationaal festival, dat vanaf november dit jaar elke twee jaar in Arnhem gehouden zal worden. Een festival met beeldend theater uit dc hele we reld, van traditioneel poppen theater uit verre tanden tiOt computergestuurd objectthea ter uit het Westen. 'Images' omvat de wederge boorte van twee elders in het land ter ziele gegane festivals het jaarlijks poppentheaterfesti val in Dordrecht en een even eens jaarlijks Utrechts festival met meer eigentijds poppen theater. beeldend theater en ob jecttheater. WVC subsidieerde beide festivals elke keer met 175.000 gulden, maar het laatste oordeel van de Raad voor de Kunst over de manifestaties was negatief. Staflid van de Schouw burg Arnhem Henk Boerhof werd gevraagd een advies uit te brengen over hoe het verder zou moeten met de festivals. Zijn advies luidde: kom eens in dc twee jaar op een vaste plaats met een festival, geld dan 175.000 gulden be schikbaar is. Boerhof: „Met dat bedrag kun je geen behoorlijk festival op poten zetten. Je moet een me de-financiering zien te knjgrn. met bijdragen van het rijk. een provincie en een gemeente. WVC heeft nu, op advies van de Raad voor de Kunst, twee ton toegezegd. Ik ben vervolgens naar de gemeente Arnhem ge gaan en die wilde een dergelijk festival wel met één ton suhsidi eren en daarna bleek ook de provincie Gelderland bereid el ke twee jaar een ton af te staan. Met een subsidiebasis van in to taal 400 000 gulden per trsin.il moet iets te maken zijn." Door de late toewijzing van het festival 'Images' aan Am- hem het speciaal hiervoor op gerichte festivalbureau onder leiding van Boerhof kon pas 1 april dit jaar aan dc slag gaan was er onvoldoende lijd om nog exclusieve produkties op te zet ten. Wel kwam er van het Prins Bemhard Fonds een extra fi nanciering van 178.000 gulden om traditioneel poppentheater naar Arnhem te halen. Het gu.it hierbij om produkties uit Tai w.tn an MnH Dc eerste aflevering van Ima ges van 5 tot en met 15 no vember in de drie zalen van de Schouwburg Arnhem, Theater aan dc Rijn. Introdans Studio theater, Parktheater. Pardoes theater en Arnhemse Toneel school, zal thcaterprodukties presenteren uit de Volksrepu bliek China, Afrikaanse landen. anada en Europese landen Images dat dne afleveringen financieel gegarandeerd weet (in 1992, 1994 en 1996). moei qua programmering half Neder lands en half intcrnaUonaa! worden. Wat Boerhof Ix-treft kan het begrip 'beeldend theater' breed opgevat worden. Dc genres ob ject- en poppentheater werden al genoemd, maar beweging» en muziektheater en zelfs ge woon tuned, dans an hém kunnen ook. Hel gaal hem om internationaal theater, waarbij ie „geen 200 talen hoeft te spre ken om dc voorstellingen te kunnen begrijpen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9