Arm en rijk ruziën in Rio over milieugeld M@j EG woedend over straflijst VS Egypte verklaart Jihad de oorlog Buitenland Koninginnen onder elkaar Essayist: Chinezen ontdekten Amerika CONFERENTIE Door verdriet overmand Hitier wist niets van Hess' vredesmissie Meciar niet naar Havel Voor persbureau UPI is bijna het doek gevallen DONDERDAG 11 JUNI 1992 Israël versoepelt beperkingen Palestijnen telaviv» Israël heeft gisteren de reisbeperkingen voor Palestij nen uit de Gazastrook versoepeld. Rond 2.500 Palestijnen kregen toestemming om in Israël te gaan werken. Israëlische werkge vers hadden geklaagd dat zij van de uitsluitingnaar aanlei ding van een moordaanslag op een joods meisje in Bat Yam nadeel ondervonden. Voor de totale afsluiting van de Gazastook werkten dagelijks rond 30.000 Palestijnen in Israël. Israël laat deelnemers vredestocht vrij Jeruzalem Israël heeft dinsdag 114 vredesactivisten vrijgelaten die zondag werden gearresteerd. De demonstranten deden mee aan de „Mars voor een vreedzame toekomst in het Midden-Oos ten". De demonstranten zijn in de gevangenis goed behandeld, aldus Hans Feddema, één van de Nederlandse deelnemers aan de mars, die ook was gearresteerd. De vredesactivisten zijn vrij gelaten op voorwaarde dat zij vóór 15 juni het land verlaten en afzien van deelname aan andere demonstraties, zo zei Feddema gisteren. Meer doden mijnexplosie Oekraïne moskou Het dodental van de methaangasexplosie in een Oek- raïnse kolenmijn is gestegen tot 52. Het ongeluk gebeurde dins dag in de Soechodolskaja-Vostotsjnaja-mijn in de regio Kras- nodon, toen ploegen elkaar afwisselden. Aanvankelijk werd ge sproken van 38 doden. Explosie in centrum van Londen londen Een bomexplosie in het centrum van Londen, dichtbij de parlementsgebouwen, heeft gisteren enkele minuten voor middernacht geringe schade aangericht. Er waren geen gewon den of doden. De explosie richtte vernielingen aan aan winkels in de omgeving van Victoria Street. Stalins archief gaat geleidelijk open moskou Het privé-archief van de vroegere Sovjet-leider Stalin zal vanaf morgen worden geopend. Een speciale commissie van president Jeltsin zal de geheimhouding van de dossiers geleide lijk opheffen en ze aan het Russische Centrum voor Vaderlandse Geschiedenis overdragen. Tot dusver hebben slechts drie men sen toegang tot het archief van de dictator. Tussen de stapels documenten zijn persoonlijke bevelen van Stalin te vinden over de verdrijving van gehele volkeren als de Wolga-Duitsers, de Tsjetsjenen, de Krim-Tataren en anderen uit hun .woongebie den. Algerije Iaat fundamentalisten vrij algiers Ongeveer 2.000 islamitische fundamentalisten zijn in Algerije de laatste twee dagen vrijgelaten uit gevangenkampen in de Sahara. In totaal zijn nu ongeveer 3.000 mensen vrijgelaten die zonder aanklacht of enige vorm van proces werden vastge houden. Zij waren gearresteerd nadat op 9 februari de noodtoe stand was uitgeroepen. Volgens het ministerie zitten nog 4.448 gedetineerden in kampen. fredesborg Koningin Beatrix heeft wel eens gezegd het prettig te vinden om af en toe eens te kunnen bijpraten met haar collega's, op voet van gelijkheid dus. De afgelopen da gen had de vorstin daar in Denemarken alle kans toe. Op het zilveren huwelijksfeest (gis teren) van het Deense vorstenpaar Marga- men gisteren deel aan een aubade voor het rethe en Hendrik op slot Fredesborg ontbra- zilveren bruidspaar, dat vervolgens hartelijk ken alleen de Belgische koningin Fabiola werd toegewuifd. Beatrix is op de foto in het (wegens ziekte van haar man, Boudewijn) en gezelschap van Sofia (Spanje, rechts) en Syl- Elisabeth van Groot-Brittannië (op staatsbe- via (Zweden). zoek in Frankrijk). De koninklijke gasten na- foto efe Ontwikkelingslanden gebruiken regenwouden als drukmiddel De Chinezen hebben meer dan 3.000 jaar geleden Amerika ont dekt. De Indianen die Colum bus 500 jaar geleden aantrof waren afstammelingen van het Chinese Yin-volk uit de centrale Chinese provincie Henan. Dat heeft de Chinese essayist Feng Yingzi gisteren gezegd in het Volksdagblad. Het Yin-koninkrijk was een landbouwmaatschappij en werd in de 11 de eeuw voor de huidi ge jartelling veroverd door vol keren uit Noord-China. Archeo logen hebben in Henan ge bruiksvoorwerpen aangetroffen die ook in de Noordamerikaan- se Indianencultuur zijn gevon den, aldus Feng. De essayist zei dat de Indianen hun naam te danken hebben aan „Yin" en niet aan de mis vattingvan Columbus, die in 1492 dacht dat hij in Indië was geland. Het persbureau Xinhua zei vorig jaar al dat de Chinezen Amerika hebben ontdekt, maar Feng noemt een veel vroegere datum. Xinhua zei dat docu menten aantoonden dat bewo ners van Alaska in 640 bood schappers naar China stuurden om de keizer te eren. Westerse archeologen zijn het er over eens dat Noord-Amerika eerst door Aziatische volkeren werd bewoond, maar hun origi ne is geen uitgemaakte zaak. In Noord-Amerika zijn nederzet tingen aangetroffen van 25.000 jaar oud. Met het einde van de milieu-top in Rio de Janeiro (zon dag) in zicht, zit er nog altijd geen vooruitgang in het overleg over de financiering van Agenda 21, het VN-ac- tieplan voor milieumaatregelen in de ontwikkelingslan den. De onderhandelingen hadden gisteravond al moe ten zijn afgerond. den, waardoor er vrijwel zeker geen bindende afspraken zullen worden gemaakt over de toena me van ontwikkelings- en milieubudgetten tot 250 miljard gulden (nu 110 miljard gulden) over een aantal jaren. rio de janeiro harm harkema verslaggever De ontwikkelingslanden, vere nigd in de G77, eisen van de ge- industrialiseerde landen een verklaring waaruit duidelijk blijkt dat ernst wordt gemaakt met het verhogen van de ont wikkelingshulp tot 0,7 procent van het Bruto Nationaal Pro- dukt (BNP al het geld dat binnen de grenzen van een land wordt verdiend, red.) in het jaar 2000 of zo snel mogelijk daarna. Nederland is samen met Frankrijk en Denemarken voor stander van een verhoging van het BNP in uiterlijk 2000. De Verenigde Staten, Groot-Brit tannië en Duitsland weigeren zich echter aan jaartallen te bin- De ontwikkelingslanden wei geren zich voor het behoud van de regenwouden uit te spreken, als daar niets vanuit het rijke noorden tegenover staat. De Amerikanen hebben van het be gin af aan de bescherming van de bossen tot hoofdpunt van de conferentie verklaard. Om toch een gebaar te ma ken, heeft Frankrijk de andere EG-staten voorgesteld om jaar lijks samen 7 miljard gulden milieuhulp aan arme landen te geven. Nederland is hier op zich niet tegen, maar weigert er over te praten, zolang niet vaststaat dat daarvoor niet wordt gekort op ontwikkelingshulp. In Rio circuleert ondertussen het gerucht dat Japan de Derde Wereld 7 miljard gulden milieu- LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Rudolf Hess, de tweede man in de nazi-hiërar chie, ondernam in 1941 op eigen initiatief een vredesmissie naar Groot-Brittannië. Dat blijkt uit oorlogsarchieven die gisteren in Londen zijn vrij gegeven. Adolf Hitler was niet op de hoogte van Hess' missie. Hess landde in mei 1941 per parachute in Schotland na een vlucht van 1500 kilometer in een Messerschmitt 110. Hij werd gevangengeno men en in de Tower, een middeleeuws gebou wencomplex te Londen, ondervraagd. De Britten namen aan dat hij in opdracht van Hitier boven Schotland was gedropt voor minder edele doelen. Na de Tweede Wereldoorlog werd Hess in Neu renberg veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. Hij zat tot zijn dood op 17 augustus 1987 gevan gen in de Berlijnse Spandau-gevangenis. De Europese Gemeenschap is woedend over het Amerikaanse dreigement een aantal Europe se produkten te treffen met ex tra invoer-hefTingen. De Eu ropese Commissie noemde de stap van de VS gisteren „geheel zonder rechtvaardiging, omdat er binnen het internationaal handelsrecht geen enkele wet telijke basis voor is". De Verenigde Staten gen de hogere belastingen uit woede over de EG-subsidies voor oliezaadboeren, die Ameri kaanse boeren jaarlijks voor bij na 2 miljard gulden zouden be nadelen. Washington publiceer de dinsdag een voorlopige lijst met produkten die zullen wor den getroffen, waaronder Ne derlandse snijbloemen en kaas. De EG hoopt dat het conflict alsnog kan worden gesust. Een woordvoerder zei dal de EG op 19 juni via de GATT (Algemene Overeenkomst inzake Handel en Tarieven) een voorstel zal doen om oliezaadproducenten buiten de EG te compenseren. Als alle produkten op de Ameri kaanse lijst A)uden worden ge troffen, zou de EG daarmee voor 3,5 miljard gulden worden benadeeld. ver Klaus steunt Havel wel. Meciar en Klaus zijn het ook fundamenteel oneens over de toekomst van Tsjecho-Slowa- kije. Meciar is voorstander van Slowaakse soevereiniteit, een gescheiden grondwet en wil slechts een losse samenwerking met de Tsjechen op het gebied van valuta en defensie. Klaus wil een veel nauwere samen werking en is voorstander van een gezamenlijk fiscaal, invoer rechten- en begrotingsbeleid. Beide mannncn zouden van daag in conclaaf gaan met Ha vel, maar Meciar heeft gisteren gezegd niet te zullen komen. De slechte verhouding tussen de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel en de Slowaakse leider Vladimir Meciar heeft gis teren een nieuw dieptepunt be reikt met de mededeling van Meciar dat hij Havel vandaag niet wenst te ontmoeten om de toekomst van Tsjecho-Slowakije te bespreken. Meciar. het afgelopen week einde winnaar van de parle mentsverkiezingen in Slowakije, weigert de herverkiezing van Havel (voorzien in juli) te steu nen. Zijn Tsjechische tegenstre- Bankier Bazin premier Haïti port-au-prince* hulp wil geven. Volgens minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) zou het om een nog groter bedrag gaan en hij hoopt 'vurig' dat de Japanners al in Rio over de brug komen. Dat zal de druk op de EG vesho- gen om dieper in de buidel te tasten, zo zei hij. Inmiddels stromen regerings leiders uit alle delen van de we reld Rio binnen voor de laatste drie dagen van de conferentie. In totaal worden er 74 rege ringsleiders verwacht. De Eu ropese Commissie zal, op aan drang van onder meer Neder land, toch op het hoogste ni veau vertegenwoordigd zijn tij dens de slotzitting van de we reldmilieuconferentie, die zater dag begint. Voorzitter Jacques Delors komt zelf om een toe spraak te houden. Enkele weken geleden besloot Europees milieucommissaris Carlo Ripa de Meana niet naar de confe rentie te gaan, omdat hij er geen resultaat van verwachtte. Het Haïtiaanse parlement heeft gisteren ingestemd met de be noeming van de bankier Mare Bazin lot premier. Bazin, door de militaire regering voorgedra gen, zal zich binnenkort voor het parlement presenteren. De volksvertegenwoordiging zal dan hel vertrouwen in zijn poli tieke lijn en in zijn kabinet moeten uitspreken. De oppositie in Haïti, de Ver enigde Stalen en de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) lieten vorige week nog weten geen enkel vertrouwen te heb ben in Bazin. De bankier was in december 1990 bij de eerste de mocratische verkiezingen in Haiti in veertig jaar de tegen kandidaat van Jcan-Bertrand Aristide, de gekozen president die vorig jaar september dooi het leger werd afgezet. De belangrijkste taak van de 60-iarige Bazin is het handels embargo van de OAS ongedaan te maken Dat embargo werd afgekondigd na het gedwongen vertrek van Aristide. WASHINGTCiN HENK DAM CORRESPONDENT Het Amerikaanse persbureau United Press International (UPI) zal vrijdagnaoht met al zijn werkzaamheden stoppen, als voor die tijd niet een koper is gevonden voor het in ernstige financiële moeilijkheden verke rende bedrijf Dat is gisteren door UPI be kend gemaakt als reactie op het nieuws dat tv-evangelist Pat Ro bertson, die een kleine maand geleden een vrijblijvend bod van 6 miljoen dollar op het persbureau deed. zich als koper heeft teruggetrokken. Robertson zei gisteren dat hij had besloten Iiim toth maai niet te kopen omdat zijn advo caten tot de conclusie waren gekomen dal het een te duur bedt zou djn Hel koet* aldut Robertson, 31 miljoen dollar over een periode van 18 jaar om UPI draaiend te houden, terwijl het niet zeker is dat hel bednjf na die termijn levensvatbaar is. Nieuwe problemen rond benoeming ambassadeur VS WASHINGTON Er rijzen in de Verenigde Staten nieuwe vragen over de benoe ming van Don Alexander tot jeruzalem ad bloemendaal Sarajevo Een team t van de Verenigde Naties dat een ander VN-team in de Bosnische hoofdstad Sarajevo probeerdete bereiken, is gisteren in de stad Mojmilo aangevallen. Radio Sara jevo meldde dat daarbij een ge wonde is gevallen en dat alle ban den van de voertuigen waren lek- geschoten. De gevechten tusen Serviërs, Kroaten en moslims gaan door. In Sarajevo kwamen daarbij gisteren zeker 31 mensen om het leven. In het Kroatische Slavonski Brod woonden nabestaanden de begrafenis bij van een jonge Kroatische soldaat die bij gevech ten in Bosnië-Hercegovina was omgekomen. TOTO Rtr CEORCE HAMMER CORRESPONDENT De Egyptische overheid heeft de oorlog verklaard aan de 'Islamitische Jihad' (Hei lige Oorlog), na de moord op de liberale schrijver Farak Fouda. Politie en veilig heidsdiensten hebben gisteren 200 men sen aangehouden die ervan worden ver dacht lid te zijn van de Jihad. Fouda overleed dinsdag nadat hij maan dag door twee mannen op een motorfiets was doorzeefd met kogels. Honderden schrijvers, journalisten en academici die volgens de fundamentalisten 'westerse neigingen' vertonen, worden zwaar be waakt na de vondst van een lijst met de namen van te'vermoorden persoonlijkhe den. Fouda stond bovenaan die lijst. De aanslag is een waarschuwing van de Ji had aan alle Egyptische intellectuelen die in hun publicaties radicale islamieten aanval len. Fouda deed dat in zijn wekelijkse co lumn in het blad Oktober. In de laatste afle vering stak hij de draak met fundamentalis tische leiders, wier overtuiging zou zijn in gegeven door seksuele obsessies. De moord op Fouda komt op een uiterst ongelegen tijdstip voor de Egyptische rege ring. die uit alle macht probeert de gemoe deren tot bedaren te brengen na een nieu we golf van onrust in het zuiden van het land. Een maand geleden werden in Asyut twaalf christelijke Egyptenaren door islami tische extremisten otpgebrachi. Volgens de politie behoorden die eveneens tot de Isla mitische Jihad. Na het incident zijn honder den extremisten aangehouden cn president Mubarak bezocht persoonlijk Asyut om duidelijk te maken dat hij de gods diensttwisten hoog opvat. Niet alleen de Jihad. maar ook de meer ge matigde Moslim Broederschap wordt nu aangepakt. De broeders vormen officieel een verboden organisatie, maar hun activi teiten worden oogluikend toegelaten. Het wekte dan ook verbazing toen afgelopen za terdag vijftig leden van de broederschap werden aangehouden in de universiteits stad Zagazig. een centrum van fundamen talisme. Op tien na werden ze beschuldigd van het voornemen de regering omver te werpen, een niet geringe aanklacht. Volgens sommige commentatoren heeft ook de plotselinge toelating van een Nasse- ristische politieke partij te maken met de strijd van de overheid tegen de islamitische radicalen. Gamal Abdel-Nasser was een ge zworen vijand van de Moslim Broeder schap. Maar de nieuwe Arabische Socialisti sche Nasseristische Partij (ASNP) heeft in feite weinig of niets te maken met de poli tieke ideeën van de voormalige Egyptische president. Een van de leiders van de ASNP is Mohammed Fayek, ooit Nassers minister van informatie en nu onder meer voorzitter van de Arabische Organisatie voor Mensen rechten. Volgens Fayek biedt zijn pariij een modeme versie van het Nasserisme'. Bo venaan het programma staan democratic sche waarden 'met inbegrip van burgerlijke, economische, culturele en sociale vrijheid'. ambassadeur in Den Haag. Het blijkt dat de vader van de in Ne derland als Donald Herman Alexander Buitenhuis geboren ambassadeurskandidaat van 1933 nu 1945 Hd hm m da NSB. Na de oorlog werd de ex- burgemeester van Schagen en Naarden wegens collaboratie veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf. Een zegsman var commissie voor buitenlandse zaken noemde hel feit dat Alexanders familie een oorlogs verleden heeft een „complice rende factor' Het ministerie van buitenlandse zaken noem de het NSB-verieden van zijn familie echter „niet relevant" voor de benoeming. De senaatscommissie die de benoeming van ambassadeurs moet bekrachtigen, heeft de goedkeuring van Alexanders be noeming vorige weck al opge schort omdat hij begin dit jaar een gift van 100 000 dollar lu-eft gedaan aan de verkiezingskas van president Bush. IX* demo cratische senatoren Biden en Sarbanes willen weten of Alexander zijn benoeming op deze manier heeft gekocht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7