'EG-plannen maken fort van Europa' Verzet tegen aanleg Betuwelijn neemt toe BETUWELIJN Binnenland Een doekje voor het 'bloeden' Rhedense incestzaak heropend Rodamco verliest door vastgoed-malaise in VS B Boek over vrouwelijke uitvinders als voorbeeld Moederconcern grijpt in bij Teikyo Maastricht 'Hersenziekten kosten jaarlijks tien miljard' DONDERDAG 11 JUNI 1992 5 Werking Arbowet wordt stuk breder den haag Werknemers in het openbaar vervoer, het gevange niswezen, de hulpverleningen mensen die met geld werken moeten via de Arbeidsomstandighedenwet (Arbowet) door hun werkgever beschermd worden tegen seksuele intimidatie, agres sie en geweld op het werk. Werknemers bij benzinestations moeten, gezien de gevaren die aan hun baan kleven, deze be scherming krijgen via een algemene maatregel van bestuur die in voorbereiding is. Daarin moet worden bepaald dat hun werk gever verplicht is om technische en organisatorische voorzienin gen te treffen. Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) heeft dit kabinetsstandpunt naar de Tweede Kamer gestuurd. Verzuim werknemer registreren den haag In de nieuwe basisregistratie van het ziekteverzuim moet per werknemer worden geregistreerd hoe vaak die zich per maand, kwartaal of jaar heeft ziek gemeld. Dat is één van de be langrijkste aanbevelingen van een door minister De Vries van Sociale Zaken ingestelde werkgroep, die deze week advies heeft uitgebracht. Tot dusver zijn slechts enkele persoonskenmerken van verzuimende werknemers bekend. De werkgroep denkt dat in de nieuwe administratie frequente verzuimers kunnen wor den geïdentificeerd. De werkgroep draagt geen oplossingen aan voor regelmatig verzuim: Zij vindt het echter 'nuttig' om fre quent verzuim door dezelfde personen statistisch in kaart te brengen. Voedingsbond tekent alsnog zuivel-cao utrecht» De Voedingsbond FNV tekent alsnog het cao-akkoord voor de zuivelindustrie. Twee maanden geleden is er door de le den van de FNV-bond vergeefs gestaakt voor een betere cao. De acties werden na een week afgeblazen. Zowel bij de regionale actiecomités als bij de landelijke vakgroep bleek gisteren een meerderheid vóór ondertekening, zij het niet uit overtuiging. Door niet te tekenen zou de FNV-bond echter het recht op di verse vakbondsfaciliteiten verliezen, zoals het betaald vakbonds verlof en de extra ontslagbescherming. Verder verliest de bond het zicht op afspraken over scholing en verzuimbeleid. utrecht Deze levensechte 'gewonden' dering. De Verplegersbond NU'91 had de vrij- bereid gevonden uit te beelden dat de bond wachtten gisteren in Utrecht de werkgevers in willigers van de vereniging Lotus die door- het cao-bod in de zorg 'een doekje voor het de ziekenhuissector op bij een besloten verga- gaans slachtoffer bij rampenoefeningen spelen bloeden' vindt foto anp Raymond rutting Cao-overleg in bejaardenzorg mogelijk hervat utrecht anp Verdediging mag nog getuige-deskundige horen arnhem «gpd De werkgeversorganisatie in de bejaardenoorden (VNB) wil het overleg over een nieuwe cao voor de 80.000 werknemers in deze sector hervatten. De VNB heeft de bonden uitgenodigd om dinsdag te komen praten. Up die dag wordt ook het cao- overleg in het ziekenhuiswezen (258.000 werknemers) hervat. Een woordvoerder van de VNB zei gisteren dat hij 'opti mistischer' is over de kans om tot cao-afspraken te komen, nu het kabinet zich alsnog bereid heeft verklaard in 1992 uit eigen middelen 3 procent loonruimte ter beschikking te stellen en in 1993 nog eens 3 procent om de arbeidsvoorwaarden in de zorgsector te verbeteren. De omstreden greep uit de kas van het pensioenfonds PGGM is daarmee van de baan. De 3 procent voor dit jaar is op zich te weinig voor een ak koord, beaamde de woordvoer der. De VNB ziet echter nog wel mogelijkheden om daar uit ei gen middelen nog wat daarbo ven op te doen. De woordvoer der wilde niet zeggen wat de werkgevers extra te bieden heb ben. De vakbonden, die in de zorgsector minimaal 4,5 pro cent loonsverhoging eisen, lie ten weten dat ze op de uitnodi ging van de VNB ingaan. „We zullen ons constructief opstel len, maar we blijven ons inzet ten voor onze oorspronkelijke eisen", aldus een woordvoerder van de CNV-bond CFO. Overi gens gaan de acties in- de zorgsector door tot er niewe cao's op tafel liggen. Op spoedige hervatting van de cao-onderhandelingen in de welzijnssector is voorlopig geen zicht. De overkoepelende werk geversorganisatie FWW liet gis teren na afloop van overleg met minister d'Ancona en staatsse cretaris Simons van WVC te leurgesteld weten nog geen brood te zien in hervatting van de onderhandelingen. De FWW vindt de twee keer 3 procent van het kabinet „volstrekt on voldoende" om de knelpunten in de welzijnssector op te los- Akzo wil eind aan ontsnappen van gifwolken Akzo Delfzijl investeert ruim 4 miljoen gulden in een pakket maatregelen dat het ontsnap pen van gifwolken in de toe komst moet voorkomen. Zo zul len onder meer leidingen met behulp van röntgenapparatuur regelmatig worden onderzocht op breuken. Een aantal 'kriti sche' leidingen is inmiddels ver nieuwd. Dat heeft Akzo gisteren bekendgemaakt. Akzo Delfzijl kwam vorig in het nieuws door drie gaslekkages. Behalve het aanleggen van nieuwe leidingen analyseert Ak zo ook incidenten uit het verle den orrt daar lering uit te .trek ken. Bij het project, officieel RA TA (Radicaal Terugdringen van Alarmen) geheten, zijn zo'n der tig werknemers van Akzo be trokken. De behandeling van de 'Rhe dense incestzaak' door het ge rechtshof in Arnhem gaat langer duren. Op verzoek van de ver dediging van de negen verdach ten zal het onderzoek naar de feiten deels worden heropend, terwijl het de bedoeling was de zaak gisteren af te sluiten met het pleidooi van de advocaten. Volgende week zal eerst de Utrechtse hoogleraar gynaeco logie A. Heintz als getuige-des kundige worden gehoord. De professor moet antwoord geven op de vraag of het moge lijk is dat het jongste slachtoffer ook voor haar veertiende le vensjaar vele malen op grove wijze seksueel is misbruikt. Ze bleek namelijk tijdens een in 1988 uitgevoerd medisch on derzoek nog maagd te zijn. Ook haar twee jaar oudere oudere zus is toen door dezelfde arts onderzocht. Bij haar werden wel mogelijke sporen van ver krachting aangetroffen. De betrokken arts vertelde het hof vrijdag al dat aan haar on- Behandeling door hof gaat stuk langer duren derzoek geen al te vergaande conclusies mogen worden ver bonden. Het is volgens haar ui terst moeilijk vast te stellen of iemand al of niet seksueel is misbruikt, zelfs als het maag denvlies nog intact is. De verdediging ving gisteren op een aantal andere punten wel bot. Zo wilde ze onderzoek laten doen naar de psychische gesteldheid van de twee jongste meisjes, toen ze in september 1990 aangifte bij de politie de den. De hofpresident heeft ech ter geen behoefte aan een der gelijk onderzoek. Ook een poging om geheu- gendeskundige prof. W. Wage naar te laten horen als getuige- deskundige leed schipbreuk. De verdediging wilde hem zijn visie laten geven over het feit dat de slachtoffers nauwelijks een tijdsbepaling kunnen geven over de vele verkrachtingen, ter wijl ze wel tot in detail hebben verklaard welke rol de afzonder lijke verdachten hebben ge speeld. Ook dat onderzoek wordt door het Arnhemse hof niet noodzakelijk geacht. rotterdam anp Het onroerend-goedfonds Rodamco is nog altijd niet uit de rode cijfers. Over de maan den maart tot en met mei werd een negatief beleggingsresultaat van 64 miljoen gulden geboekt. Vorig jaar bedroeg het verlies 357 miljoen gulden. Dat werd gisteren in Rotterdam bekend gemaakt tijdens de presentatie van het jaarverslag. De hoofdoorzaak voor de slechte resultaten is de slechte situatie op de onroerend-goed- markten in de Verenigde Staten en Londen. De aandeelhouders blijven overigens verschoond van de malaise en krijgen ge woon hun dividend (winstuitke ring). „We doen dat omdat we vinden dat we een goed com mercieel resultaat hebben be haald", aldus dr. J. Kremers, vice-voorzitter van de directie. Het fonds is zeer overtuigd van de kwaliteit van zijn onroerend goed en van het beheer ervan. De leegstand kan daardoor be perkt blijven en veel kleiner zijn dan het gemiddelde van de markt. Over de deelneming van het Algemeen Burgerlijk pensioen fonds in Rodamco wilde Kre mers niet veel meer zeggen. Naar zijn mening is daar meer dan voldoende aandacht aan besteed. Dankzij het ABP heeft Rodamco de beschikking over 2,5 miljard gulden. „Dat geeft Rodamco een ijzersterke positie ajs de markten zich keren." Hij toonde zich optimistisch over het aantrekken van de on- roerend-goedmarkt in de VS. „Wij hebben de indruk dat in de VS het leed grotendeels is gele den", zei hij. den haag anp De aanleg van de Betuwelijn, de goederenspoorlijn tussen Rot terdam en Duitsland, stuit in de plaatsen langs het tracé op steeds meer weerstand. Zater dag zullen actiegroepen uit de Betuwe en de Alblasserwaard in het geweer komen tegen de aanleg. „De lijn tast de achter tuin van Nederland aan. De Be tuwe is de groene long van ons land. Die wordt compleet om geploegd als de plannen van het kabinet doorgaan", zegt woord voeder J. Klerkx van de actie groep 'Kater' (Kerk-Avezaath te gen rails). De acties worden niet cen traal geregeld. Elke actiegroep heeft eigen belangen. Alleen al in Gelderland lopen die uiteen van compleet ondergrondse aanleg van de lijn tot dé eis het tracé om een woonwijk te lei den. Terwijl de ene actiegroep bezwaar maakt tegen de ge- luids- en trillingsoverlast, maakt de andere actiegroep zich be zorgd over de onteigening van landbouwgrond. Eén ding staat voor alle groepen echter vast: de Betuwelijn moet er het liefst he lemaal niet komen. Het blijft onduidelijk wat de actiegroepen zaterdag precies gaan doen. Afgelopen weken is er koortsachtig overleg gevoerd van Wadenoijen tot Zevenaar. De meeste actiegroepen kiezen voor vriendelijke acties, die dui delijk moeten maken dat goe derenvervoer door de Betuwe het unieke gebied onherstelbaar zal aantasten. Er zijn echter ook actiegroe pen die een harder optreden voorstaan. Zo wil de actiegroep 'Niet over de Betuwe' de spoor wegovergang tussen Valburg en Eist blokkeren. 'Maij's Onder grondse Lijndienst' uit Zevenaar kondigt aan „in eerste instantie op ludieke wijze langs de spoor lijn te zullen uitbeelden hoezeer de Betuweroute de gemeente in tweeën zal snijden". Er gaan ge ruchten dat een andere groep mensen bereid heeft gevonden op de Al5 te gaan zitten. Maaiveldniveau Rotterdam - Sliedrecht in polder Ambacht worden binnen twintig jaar 3100 tot 3600 huizen gebouwd bundeling met bestaande spoorlijn langs de A-15 geniet voorkeur boven doorsnijding van polderlandschap Gorinchem - Tiel I llJi i r~l deelvergroting kosten: raming van 5 miljard planning realisatie 1998 voorkeurstracé tracé varianten Sliedrecht - Gorinchem spoor niet parallel met bestaande lijn maar meer noordelijk, ondanks gevolgen voor Groene Hart van de Randstad Sliedrecht Hardimcveld-Giessendam er wordt gekozen voor een tïacé langs de A-15 met over het Amsterdam-Rijnkanaal een brug parallel aan de A-15 - ,^j& rèn anp algemeen nedetwxh pmbureiu gpo pmd«*nt Vluchtelingenwerk waarschuwt Hirsch Ballin Minister Hirsch Ballin (justitie) moet vandaag en morgen tijdens overleg met zijn EG-collega's in Lissabon niet on derhandelen over maatregelen om asielzoekers te weren. Dat vindt de vereniging Vluchtelingenwerk. De organisa tie vermoedt dat op het beraad punten ter sprake komen die in strijd zijn met het nog te ondertekenen Schengen- verdrag en die een chaos zullen maken van het asielzoe- kersrecht. den haag Volgens Vluchtelingenwerk staan in Lissabon voorstellen op de agenda die zullen leiden tot een 'Fort Europa'. Asielzoekers worden daarin buiten de Eu ropese rechtsorde geplaatst. Bo vendien is de vluchtelingenor ganisatie bang dat de besluiten worden doorgevoerd, zonder dat de nationale parlementen hierin veranderingen kunnen aanbrengen. De bezwaren van de organi satie richten zich vooral op de voorstellen over het land van eerste opvang. Nu wordt in Ne derland en in andere landen eerst beoordeeld of een vluchte ling als asielzoeker kan worden beschouwd, ook al is hij via een ander land hier naartoe ge vlucht. De ambtelijke voorstellen die in Lissabon worden besproken, houden in dat de beoordeling of iemand vluchteling is niet meer aan de orde is. Als een asielzoe ker in enig ander land is ge weest voor zijn komst naar Eu ropa, zal zijn verzoek helemaal niet in behandeling worden ge nomen. Hij wordt direct terug gestuurd. achter de actiedag. De provincie treedt op als woordvoerder na mens de zestien betrokken Gel derse gemeenten. GS eisen dat de spoorlijn nergens boven maaiveldniveau uitkomt. Alle kruisingen met wegen en water wegen moeten ondergronds worden aangelegd. De provincie, heeft berekend dat de lijn hierdoor 500 tot 700 miljoen gulden duurder wordt. Dat bedrag komt bovenop de 5,2 miljard gulden die het kabi net wil fourneren. De provincie weigert verdere medewerking als niet aan die eisen wordt vol daan. GS van Zuid-Holland daarentegen stemmen voorlo pig grotendeels in met het door het kabinet gekozen voor keurstracé. De bijna 100 kilometer lange goederenspoorverbinding tus sen Rotterdam en Duitsland zal het aandeel van het goederen vervoer over het water en over de weg niet vervangen. De nieu we spoorlijn zal naar verhou ding maar een klein deel van het goederenvervoer naar Duitsland voor haar rekening nemen. Afgezet tegen de prog noses voor het goederenvervoer in 2010, zal het vervoer over dé weg 150 miljoen ton bedragen, over het water 200 miljoen ton en via de rails 50 miljoen ton. Volgens directeur S. Diris van Volgens Vluchtelingenwerk is die maatregel in strijd met het Schengen-verdrag. Dat treedt vanaf l januari 1993 in werking, als alle acht deelnemende lan den akkoord gaan. In het Schengen-verdrag houdt de asielzoeker nog wel het recht om zijn verzoek in behandeling te laten nemen. Het verachi met de huidige praktijk is echter dat het Schengen-land dat de vluchteling het eerst heeft opge vangen het asielverzoek moet behandelen. Vluchtelingenwerk vindt het verder „ronduit schokkend" dat de minister het parlement nau welijks een week voor zijn ver- tek naar Lissabon heeft geïnfor meerd. De organisatie ziet daar in een voorbeeld hoe de Eu ropese regeringen maatregelen willen doorvoeren, zonder dat daarbij het parlement wordt in geschakeld. Hirsch-Ballin zegde de Kamer gisteren echter toe om na de bijeenkomst de uitkomsten van 'Lissabon' in de Tweede Kamer te bespreken. Op Kamervragen van PvdA'er Van Traa zei de mi nister dat het parlement, zich wel degelijk moet uitspreken over de EG-voorstellen. de directie goederenvervoer van het ministerie van verkeer en waterstaat gaat het ook niet zo zeer om die 50 miljoen ton. „De vraag is wat er gebeurt als je de lijn niet aanlegt. De lijn komt er voor de blijvende ontsluiting van de Rotterdamse haven. Met het oog op de concurrentie moeten we ervoor zorgen dat de haven optimaal is uitgerust. De haven moet het hebben van nieuwkomers. Die trek je aan door ze meer mogelijkheden te bieden. Ook het wegvervoer en de binnenvaart zullen daarvan profiteren." Op het ministerie verwacht men veel bezwaren tegen het door het kabinet voorgestelde voorkeurstracé. Projectleider W. Koemans: „Op dit moment zijn nog niet zoveel reacties binnen, maar tegen de tijd dat de in spraaktermijn verstrijkt, zal dat ongetwijfeld wel het geval zijn. Bij de inspraakronde van vorig jaar kregen we een paar dui zend reacties binnen. Daarop afgaande zal het aantal reacties nu veel groter zijn." Het minis terie overweegt de inspraakter mijn te verlengen, zodat ook nog na 24 juli bezwaren kunnen worden gemeld. Een beslissing daarover is nog niet gevallen en zal door de minister moeten worden genomen. Frappant Diris vindt hel frappant dat hij tijdens de informatie-avonden niemand heeft gehoord die van mening is dat de goederen spoorlijn er niet moet komen. „Ik weet zeker dat we niemand gelukkig maken met de aarlleg van de Betuwelijn. Er is nie mand op de avonden geweest die blij naar huis is gegaan om dat er straks een trein voorbij komt. Dat is duidelijk. Maar het is ook al lang geleden dat we in Nederland een nieuwe spoor weg wilden aanleggen. Het laatste nieuwe tracé was de Flevolijn. Die is aangelegd in de jaren zestig. Sinds aie tijd, dus al dertig jaar lang. zijn we niet met nieuwe plannen gekomen voor spoorverbindingen aldus de directeur goederenvervoer door vrouwen en worden In het boek beschreven. De Ne derlandse bewerking is de der de versie van het boek. Eerder kwamen al een Franse en een Finse versie uit Eén derde van het boek wordt ingenomen door Inter views met Nederlandse vrou wen. Zoals met de 20-jartge Gerda Haisma, die een appa raat ontwikkelde om satellie ten te volgen. Of met dr. Mal- longa, die een bypass-operatle bedacht voor patirnirn m<( maagkanker. 'Vrouwelijke uit gevers bestaan' Is mede gefi nancierd door het ministerie van onderwijs. Het ministerie van onderwijs gaat op Nederlandse scholen een boek over vrouwelijke uit vinders verspreiden. Het boek kan vrouwelijke schollëren en studenten stimuleren zelf ook wetenschappelijk actief en cre atief te zijn. Dat zei staatsse cretaris Wallage (onderwijs) gisteren bij de presentatie van het boek 'Vrouwelijke uitvin ders bestaan' van de Zwitser Farag Moussa. Een weer- en windbestendl- ge fietskettingkast, een honde- bril en een milieuvriendelijke vervanger van formaline: al deze uitvindingen zijn gedaan maastricht» Wanorde bij Japanse instelling zijn in het medisch centrum nog steeds geen werkvergun ningen hebben. De aanvragen daarvoor zouden net de deur uit zijn. De wanorde op de univer siteit sou zelfs era 11ndn wordt overwogen de 130 Japan se studenten n.i.ir huis te stu De problemen bij Teikyo wor den categorisch ontkend door de enige Nederlandse commis saris van de universiteit, B Kap- tein Vullens hem is er geen sprake van dat de Teikyo-vesti- ging in Maastricht zal worden opgeheven Tussen het Medisch Centrum en het Academisch Ziekenhuis Maastricht zijn en kele problemen ontstaan door misverstanden over gemaakte afspraken, maar die worden in onderling overleg al opgelost, aldus Kaptein. Het Japanse hoofdkantoor van het Teikyo-instituut wil de di recteuren Luijten en Greep ont slaan, die in Maastrn hi de M ep ter zwaaien over de Teikyo-uni- versiteit en het medisch cen trum. De twee zouden verantwoor delijk zijn voor het wanbeleid bij de Nederlandse vestiging van Teikyo, die een jaar geleden de deuren opende met de be doeling onderwijs en medische zorg te verstrekken aan (voor namelijk) Japanners. De eerste directeur van Teikyo, Van Beers, werd begin dit jaar al op non- actief gesteld. Al sinds het instituut in Ne derland neerstreek, regent het negatieve berichten. Zo zouden de Japanse artsen die werkzaam DEN HAAG» ANP het initiatief tot de actie 'Her senwerk 2002' genomen. J. Ter louw. voorzitter van het gisteren geïnstalleerde nationaal comité Hersenwerk 2002, riep het Ne derlands 'Decennium van de hersenen' uit. Die actie moet de aandacht voor hcrsenstoomls- sen en ziekten in tien jaar op een niveau brengen dat „meer in overeenstemming is met de maatschappelijke omvang van deze aandoeningen". Behandeling en verpleging van patiënten met hersenziekten of -stoornissen kost steeds meer geld. nu al zo'n 10 miljard gul den per jaar Dat is een kwart van de totale kosten van de ge zondheidszorg. Om hiervoor aandacht te vra- bd, beeft de Henensdchiisig Nederland samen met de Ne derlandse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek NWO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5