Kamer: Extra geld voor 500 cellen 'Democratisch gat' bij regiopolitie Man als rechercheur vermomd naar Wallen Binnenland Nederland houdt vast aan eigen drugsbeleid 'Open die Ritz' Werkgevers selecteren op afkomst en leeftijd CPB somber over halen doelstellingen milieu Fortis-groep boekt forse winststijging DONDERDAG 11 JUN11992 3 pmburr*u cpo 'Seks is natuurlijk' algemeen bekend Tachtig procent van de jongens e 114 tot 35 jaar kent de voorlichtingscampagne 'Seks is natuurlijk, maar nooit vanzelfsprekend". Zij hebben vooral de spot van Postbus 51 op televisie gezien. De spot wordt eerlijk, duidelijk en zeker niet irritant gevonden. Vrijwel alle mensen die aan de zo geheten bereikmeting meededen, staan achter de campagne. Dit blijkt uit een onderzoek onder 1.135 mensen dat in opdracht van de ministeries van sociale zaken en werkgelegenheid, wel zijn. volksgezondheid en cultuur, justitie en onderwijs en weten schappen is uitgevoerd. De voorlichtingscampagne is een on derdeel van het beleid van de overheid tegen seksueel geweld. Vrouw met mes om het leven gebracht zaanstad De 19-jarige vrouw uit Zaanstad, die maandagoch tend dood in een vijver langs de Veldbloemenweg in Zaandam werd gevonden, is met een mes om het leven gebracht. Volgens de eerste gegevens is de vrouw zondagavond in de buurt van haar woning op verjaarsvisite geweest en heeft zij tegen midder nacht geprobeerd met de laatste bus naar huis te gaan. Die was al weg en het slachtoffer is daarop lopend naar haar woning ge gaan. Tijdens de ongeveer vijf minuten durende wandeling is zij aangevallen. De politie sluit niet uit dat meer voorbijgangers zijn lastig gevallen of met een mes zijn bedreigd. Er zijn twintig re chercheurs op de zaak gezet. Celstraf voor Rotterdamse jongens Rotterdam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren drie jon gens uit die plaats veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 jaar, 2 jaar en 6 maanden en 3 jaar en tbs met dwangverpleging. De jongens, een van 17 en twee van 18 jaar oud, hebben onder meer bekend dat zij dit jaar op 24 mei in het Kralingse Bos een 56-jarige fietser met stokken hebben doodgeslagen. De aankla ger had eerder celstraffen tot 8 jaar en tbs met dwangverpleging geëist. Akkoord cao dagbladjournalisten Amsterdam De vereniging De Nederlandse Dagbladpers en de journalistenvakbond NVJ hebben gisteren een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor dagbladjournalisten. Belangrijkste re sultaat van de onderhandelingen is een nieuwe salarsisstructuur voor de ruim 3500 dagbladjournalisten. Volgens een gezamenlij ke verklaring leidt de nieuwe zes afdelingen tellende structuur tot een betere indeling van journalisten en een hoger niveau van salariëring. De aanvangssalarissen worden verhoogd en voor journalisten in de lagere salarisklasse wordt een overwerkver goeding ingevoerd. Verder wordt voor de leidinggevenden een managementtoeslag ingevoerd. De salarissen gaan met ingang van 1 april 1992 met 4,25 procent omhoog. Lemelerveld tegen herindeling lemelerveld Ruim 55 procent van de inwoners van Lemelerveld die gisteren hebben deelgenomen aan het referendum over de toekomst van hun Overijsselse dorp, is tegen gemeentelijke her indeling. De anderen zien het liefst dat Lemelerveld in z'n geheel bij een van de vier gemeenten wordt gevoegd waartoe het nu behoort. De opkomst voor de volksraadpleging was bijna 80 pro cent. Parochies in conflict met Simonis doetinchem» Vier parochies in Doetinchem en omgeving heb ben woedend gereageerd op een verbod van de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Simonis, om sacramenten door pastoraal wèrkers te laten bedienen. Een priester en een pastoraal werker hebben hun ontslag aangekondigd en twee kerkbesturen treden af. Een behoudende priester wordt door Simonis overgeplaatst. In de vier parochies waren pastoraal werkers gewend te dopen, de ziekenzalving te bedienen en te assisteren bij huwelijksslui tingen. Volgens de richtlijnen van de rooms-katholieke kerk zijn zij daartoe niet gerechtigd. den haag gpd De regering is niet van plan om het tolerante Nederlandse drugsbeleid in te ruilen voor een stringenter Europees drugs beleid. Dat heeft minister Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren gezegd in de Tweede Kamer. In het parlement was ongerustheid ontstaan omdat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) justitiële taken dreigt over te nemen van de nationale parle menten om de strijd tegen de drugs in de Europese Gemeen schap aan te gaan. Volgende week maandag be slist de EG over de oprichting van een Europees waarne mingscentrum voor drugs en drugsverslaving. De eerste taak van het centrum is het vergaren van informatie. „Maar wat gaan ze ermee doen? Mijn angst is dat de EG zal afkoersen op een harmonisering van het Europe se drugsbeleid, zodat Nederland zijn eigen liberale koers moet laten varen", aldus het D66-Ka merlid Wolffensperger, de aan vrager van het debatje. Van den Broek gaat er echter vanuit dat de eigen verantwoordelijkheid van de nationale parlementen en regeringen niet wordt aange tast. Voordat de EG volgende week een besluit neemt over het waarnemingscentrum voor drugs krijgt de Tweede Kamer alle benodigde stukken te zien. „Dan kan men vandaag alsnog aan de noodrem gaan hangen", aldus Van den Broek. VOORBURG ANP De belangrijkste internationale milieudoelstellingen, zoals het tegengaan van het broeikasef fect en de verzuring, zullen ook in de volgende eeuw niet wor den gehaald. Dat stelt het Cen traal Planbureau (CPB) in zijn rapport 'Nederland in Drie voud' dat gisteren is gepubli ceerd. Het CPB gaat in het rapport uit van drie scenario's, waaron der een meest sombere en een meest gunstige. In het gunstig ste geval (er wordt daarbij uit gegaan van wereldwijde duur zame groei) wordt de uitstoot van schadelijke gassen sterk te ruggedrongen. Maar dan nog zullen de C02-emissies (kool dioxide - veroorzaker van het broeikaseffect) in 2025 niet zijn teruggebracht tot het interna tionaal afgesproken percentage voor het jaar 2015 E>e doelstel- Ook PvdA vóór plaatsen twee gevangenen in één cel Er moeten nog twee gevangenissen, samen goed voor 500 cellen, bijkomen. De regeringsfracties CDA en PvdA hebben minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie gevraagd daarvoor 75 miljoen gulden uit te trekken. Dat deden ze in een motie die werd ingediend tijdens het interpellatiedebat over het cellentekort giste ren in de Tweede Kamer. den haag anpmaatregel voor 200 cellen die Justitie vorige week afkondigde. De bouwplannen komen bo- De extra cellen zouden ter be- venop de uitbreiding met 750 schikking moeten komen aan cellen tot 1996 en de nood- Amsterdam en Rotterdam. Het geld moet van andei ries komen, want Justitie heeft het niet, \inden Soutendijk (CDA) en Zijlstra (PvdA). De oppositie, in de persoon van WD-kamerlid Korthals die het debat had aangevraagd, drong erop aan de justitiebegro ting voor 1993 met 100 miljoen gulden te verhogen. De be windslieden hebben vorige week aangekondigd in septem ber met plannen voor extra structurele capaciteit te komen. Soutendijk en Zijlstra zijn van mening dat de voorkeur van een verdachte voor de plaats van detentie minder zwaar moet wegen. Daardoor zouden de ongeveer 150 cellen die da gelijks leegstaan, beter kunnen worden benut. Staatssecretaris Kosto bestrijdt dat. Volgens hem is de bezettingsgraad van de cellen in huizen van bewa ring (98.2 procent) en gevange nissen (97,2 procent) nauwelijks te verhogen. Behalve in een extra investe ring van 75 miljoen in twee ex tra gevangenissen konden de regeringsfracties elkaar gisteren ook vinden in het plaatsen van twee verdachten in één cel. Voor de PvdA was dat tot nu toe onbespreekbaar, maar gisteren zei Ziiistra dat ..indien twee au tomobilisten zijn opgepakt na het niet betalen van boetes, zij wat mij betreft samen in één cel kunnen worden onderge bracht". Kosto zei de Tweede Kamer overigens niet te kunnen garan deren dat het wegsturen van verdachten nooit meer zal voor komen. „Dat kan alleen als we een overcapaciteit aan cellen realiserenaldus Kosto. „Er kunnen zich altijd onverwachte ontwikkelingen voordoen zoals nu met de toename van langge straften en vreemdelingen." Amsterdam Onderwijzers en leraren van 210 scholen In Noord- en Zuid-Holland lieten zich vanmorgen in gebouw Marcanti in Amsterdam als staker inschrijven in het register van de bonden. Meer dan 20.000 leerlingen hadden als gevolg van de lerarenstaking vrij. Het is de tweede sta kingsdag in een reeks van drie. foto anp marcel antonisse Opleiding en ervaring veel minder belangrijk den haag gpdechte capaciteiten van werkzoe kenden zonder baan", zo staat in het onderzoek. Voor de studie zijn 312 bedrij ven benaderd, representatief voor het gehele bedrijfsleven. De werkgevers hebben zelf de selectiecriteria opgesteld aan de hand waarvan zij lager ge schoold personeel zoeken. Hoe wel werkgevers vaak anders be weren. kiezen zij vooral op basis van factoren waaraan de sollici tant niets kan veranderen: leef tijd. geslacht, afkomst en ge zondheid. De WRR medewer kers betitelen dit als statistische discriminatie. Zij vinden dat de werkloze beter bij de werkgever moet worden geïntroduceerd. Daar naast wijzen zij op de al eerder door de WRR voorgestelde Wet Bevordering Arbeidskansen. Met die wet zijn werkgevers ver plicht jaarlijks hun personeels beleid openbaar te rapporteren. Het kabinet is vorige week ak koord gegaan met een slechts beperkte rapportage. Bij het aannemen van lager ge schoold personeel kijken werk gevers er vooral naar of iemand uit Nederland komt, hoe oud hij of zij is en of het een man of vrouw is. Of iemand de juiste opleiding heeft, de taal goed spreekt en ervaring heeft, is veel minder belangrijk. Dat blijkt uit een studie van twee medewerkers van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). die gis teren is gepubliceerd. Ook een loonkostensubsidie voor de werkgever verbetert de kans op een baan voor de werkzoekende nauwelijks. Een woordvoerster van de WRR noemt de loonkos tensubsidie 'weggegooid geld' De WRR medewerkers vinden dat het arbeidsmarktbeleid van de overheid zich meer moet richten op de werkgever. Tot nog toe ligt de nadruk op het aanpassen (scholing, werkerva ring) van de werkzoekende. „Werkgevers moeten worden gestimuleerd te kijken naar de Wagenpark blijft ook volgende eeuw toenemen ling voor bodemsanering zal wel worden gehaald. In alle scenario's stijgen de energieprijzen fors en wordt het energieverbruik sterk beperkt. Het autoverkeer zal in de vol gende eeuw nog steeds toene men. Wel neemt het aantal kilo meters per wagen af met ge middeld 24 procent. In 'Nederland in drievoud' waarschuwt het CPB het kabi net verder dat Nederland zich sociaal-economisch drastisch moet hervormen om econo misch niet achterop te raken. De grote zwakheden van Neder land zijn de arbeidsmarkt, de verzorgingsstaat en de slechte perspectieven voor industriële groei. Daar liggen dan ook de uitdagingen, aldus het CPB. dat concludeert dat Nederland mo menteel niet verder komt dan overeenstemming over het feit dat er fets moet gebeuren. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft forse kritiek op het gebrek aan democratische con trole op de nieuwe regionale politiekorpsen. Maar over de manier waarop dit 'democrati sche gat' op korte termijn kan worden gedicHt, lopen de me ningen sterk uiteen. Dat bleek gisteren bij de be handeling op hoofdlijnen van de nieuwe politiewet van de mi nisters Dales (binnenlandse za ken) en Hirsch Ballin (justitie). Door de omvorming van de huidige gemeente- en rijkspoli tie in 25 regionale en één lande lijk politiekorps, wordt de poli tie niet meer in alle gevallen rechtstreeks door de gemeente raad gecontroleerd. De plaatselijke burgemeester blijft wel verantwoording schul dig aan de raad over de lokale PvdA wil BTW verder verlagen DEN HAAG«ANP De PvdA is voorstander BTW-verlaging met anderhalf procent per 1 oktober. Dat is een half procent meer dan het kabinet zich heeft voorgeno men. De extra verlaging van de BTW kan volgens de PvdA wor den betaald uit de afschaffing van de investeringsaftrek voor kleinere bedrijven. PvdA-kamerlid Melkert bracht het idee van zijn fractie gisteren naar voren tijdens een gesprek van de Kamercommis sie voor economische zaken met directeur Zalm van het Centraal Planbureau. Melkert denkt dat een extra BTW-verla ging het kabinet kan helpen de inflatie volgend jaar te beteu gelen tot 3,5 procent, het streef cijfer dat premier Lubbers zich heeft gesteld. De PvdA zal geen halszaak maken van de extra verlaging, die bij het CDA maar weinig enthousiasme wekt. Het kabinet heeft zich voor genomen het hoge BTW-tarief te verlagen van 18,5 naar 17,5 procent. Om de sociale partners aan te zetten tot loonmatiging gebeurt dat per 1 oktober. De oorspronkelijke opzet was per 1 januari. De totale operatie vergt ongeveer twee miljard gulden. De komende weken beslist het kabinet waar die vandaan moe ten komen. ordehandhaving en hulpverle ning door de politie (de zogehe ten 'gezagsfunctie'). Maar het beheer (de zorg voor onder meer materiaal, personeel en de jaarlijkse begroting) wordt in het nieuwe bestel geregeld in het regionale college van burge meesters, waaraan de korpsbe heerder (meestal de burge meester van de grootste ge meente in de regio) leiding geeft. Aangezien ons land op dat bestuurlijke niveau tussen gemeenten en provincie geen democratisch gekozen bestuur kent, sprak menig kamerlid van een 'democratisch tekort' dat aan de situatie in de EG doet denken. Een brede kamermeerderheid juicht ook om deze reden een nieuwe bestuurlijke indeling van Nederland in regionale be sturen toe. Brouwer (Groen Links) wil de discussie hierover zelfs naar voren halen om op die manier de democratische controle van de regionale politie veilig te stellen. Tot het zover is, wil ze tijdelijk de mogelijkheid geven aan gemeenteraden om de regionale korpsbeheerder ter verantwoording te roepen. Volgens het CDA-kamerlid Van der Heijden verandert ech ter weinig in vergelijking met nu, omdat de burgemeester bij problemen momenteel de Commissaris van de Koningin of de minister als de hoofd schuldigen voor het gebrek aan voldoende politie(bijstand) aan wijst. De PvdA wil de controle verbeteren door gemeenteraden het recht te geven in beroep te gaan tegen besluiten van het re gionaal college. D66 wil dat ge meenteraden de burgemeesters van het regiobestuur ook over beheerszaken op het matje kun- roepen. Dijkstal (WD) ver wacht dat gemeenteraden via de burgemeesters invloed kun nen blijven uitoefenen. De Kamer ver&hilt ook van mening over de hiermee sa menhangende positie van de korpsbeheerder, de uiteindelij ke 'baas' van de regionale poli tie. Het CDA pleit voor een ster kere rol van de beheerder, die eindverantwoordelijkheid moet dragen. Schoots (PvdA) vindt ook dat hij in alle zaken de knoop mag doorhakken. De korpsbeheerder mag van Kohn- stamm (D66) het vetorecht krij gen in het college, maar dan moet de minister van Binnen landse Zaken hem daarop aan spreken. De WD ziet meer in een collegiaal regionaal bestuur, waarbij de beheerder slechts uitvoerder is. Leraren winnen 'bacterietwist' LEEUWARDEN GPD Vier Friese biologieleraren heb ben hun 'bacterietwist' met de Centrale Examencommissie Vaststelling Opgaven (CEVO) gewonnen. Alle leerlingen van de MAVO en het lager beroeps onderwijs die dit jaar op D-ni- veau examen biologie hebben gedaan, krijgen er daardoor 0,2 punt bij. De biologieleraren brachten zo n tien tot vijftien jaar terug de biologieleermetho- de 'Ogen van de Natuur' op de markt. Daarin schreven ze dat bacteriën eencellig en meercel lig kunnen zijn. Op het examen werd hierover een vraag gesteld Het goede antwoord was vol gens de CEVO dat een bacterie altijd uit één cel bestaat. De le raren trokken meteen aan de bel. Hun leerboek, dat landelijk wordt gebruikt, meldt immers dat bacteriën ook meercellig kunnen zijn. Talloze leerlingen hebben dat trouw uit hun hoofd geleerd. Gisteren kregen de Ie gelijk van de CEVO. Defensie koopt twee vliegtuigen van Martinair DEN HAAG GPO Defensie wil twee gebruikte DC- in vliegtuigen kopen van Mar tinair. In totaal waren zeven luchtvaartmaatschappijen in de race voor de order, maar Defen sie kiest voor Martinair omdat toestellen van deze onderne ming in uitstekende staat verke ren en geschikt zijn om tot tan kervliegtuig te worden omge bouwd. De twee DC-10's kosten samen 166 miljoen gulden. Met het ombouwen is nog eens 146 mil]orn gtUOtU DN /al in de Verenigde Staten gebeuren. In totaal kost het project ruim 350 miljoen gulden, inclusief de aanschaf van reserve-onderde len en de opleiding van de viie- gers I >e ivrai hl toestellen gaan vanaf 1995 F-16 jachtvlicfpui- gen bijtanken in de lucht. UTRECHT ANf Fortis (het samenwerkingsver band van ham V BB an at Bil gische AG-groep) is in het eerste kwartaal van dit jaar fors geste gen met 17.8 procent tot 169 miljoen gulden in vergelijking met dezelfde periode van 1990 Da oral van i bull poaMa lo het eerste kwartaal sterk met 22,9 procent van 4.4 miljard gulden naar 5,3 miljard gulden De groei werd voornamelijk ge boekt door overname*, Goede zaken deden onder meer de Ne derlandse en de Amerikaanse levensverzekeraars. Verdachte wil wantoestanden onthullen AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie noemde zijn praktijken gisteren „walge lijk en misselijkmakend", maar de 33-ja- rige verdachte was het daar niet mee eens. Vorig jaar augustus deed hij zich op de Wallen voor als rechercheur en be zocht in die 'vermomming' prostituées. In een enkel geval ging hij zelfs met ze naar bed. De Amsterdammer is vast van plan zijn belevenissen te publiceren De man had een identiteitsbewijs ge maakt en bezocht daarmee in twee we ken tijd 23 meisjes. Een aantal van hen zou. uit angst voor problemen met de politie, met hem naar bed zijn geweest. Volgens de Amsterdammer bleef dat be perkt tot twee prostituées. Bovendien zouden zijn bezoeken zijn ingegeven door nobele gevoelens voor de uitslui tend zwarte en illegaal in Nederland ver blijvende vrouwen. Volgens de man stonden de prostitu ées bloot aan de dreiging van 'de Ghane- se maffia', die bereid was de vrouwen te mishandelen, verminken en verkrachten als zij niet zouden meewerken aan dnoRmpiM Voor de rechtbank zei de man dat een zwarte prostituér hem dat een keer had verleid en dat hfl mrt die informatie naar „kennissen uit de journalistiek'' was gegaan. Samen met hen zou hij hebben besloten de venneende wantoestanden in georganiseerd verband in kaart te brengen en aan de kaak te stellen. Tij dens dat onderzoek kwam volgens cfe man ook aan het licht dat echte Amster damse politie agenten regelmatig gratis gebruik maken van de op de Wallen aan geboden dunMrn Het onderzoek van de rran strekt zkh ondertussen uit over 'de hele regio' OfTi- cier van justitie Schaar geloofde er alle maal niets van. „Een fantastisch ver haal", zei hij en eiste negrn maanden cel. waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank doet uitspraak op 24 Ju-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3