Kwestie Denemarken kan Delors flink opbreken Feiten &Meningen dom' Anand na twee maanden weer premier van Thailand 'Mensen opsluiten is onvoorstelbaar Tuin rveluqer verkeer scheelt 110 DONDERDAG 11 JUNI 1992 2 nu Christus al heeft geroepen 'Laat de gevangenen vrij'. D66 heeft in haaf beginselprogram ma aanknopingspunten genoeg om betrokkenen het 'recht op een conflict' terug te geven. De socialisten teh slotte kunnen steunen op hun solidariteitsbe ginsel bij het helpen van partij en met het oplossen van hun misdaadconflict. Conflictoplossing, kortom, biedt volgens Bianchi alles wat de straf niet kan geven: Verant woordelijkheid voor partijen, genoegdoening, geen kwalijke bijverschijnselen en de stok van het oude systeem achter de deur voor het geval afspraken niet worden nagekomen. Het geroep om strengere straffen en meer controleurs is aan Her man Bianchi niet besteed. Is de criminaliteit daardoor afgeno men?, luidt zijn retorische vraag. 'Dvtaasheid' noemt hij de gedachte, dat het toebrengen van leed en pijn 'betere' men sen schept. In zijn boek ver woordt hij het als volgt: „Gevan genissen zijn altijd een kostbare manier gebleven om mensen, die toch al slecht aangepast zijn aan het burgerlijk leven, nog minder aangepast te maken". „Het is krankjorum," verzucht hij met veel emotie. „Gebruike lijk is dat als je schade maakt, je die moet vergoeden. Maar dat gebeurt in het strafrecht hele maal niet. Vreemde meneren bepalen dat je wordt opgesloten zonder dat betrokkenen daar ook maar iets over hebben te zeggen. Elk verband tussen het gebeurde en betrokkenen ver dwijnt. Dat is toch een raar idee. Laat die politici daar nu eens wat aan doen." Politiek en criminaliteit - Op zoek naar het haalbare: Herman Bianchi. Uitgeverij J. H. Kok. Kampen. Prijs: 32,50gulden STANDPLAATS TOKYO „Ze klein houden, dat is het moeilijkste", ver zucht tuinman Ikeda. En wil je op honderd vier kante meter het hele jaar door struiken en bomen in bloei, een vijver, een rustiek poortje, een mos partij en een miniatuur watervalletje, dan kun je het gewas niet zijn gang laten gaan. Deze tuin in vorm te houden is een volle week werk voor Ikeda en drie assistenten. De eerste dag lijkt het alsof inpak-kunstenaar Christo langs is geweest. Alle struikgewas is ver dwenen onder grote oranje zeilen. Eerst zijn na melijk de grote pijnbomen aan de beurt, en de zeilen moeten voorkomen dat de afgeknipte naal den in de onderliggende struiken of in de vijver terechtkomen. De tuinmannen werken in paren. De één zit in de boom, de ander geeft van onderaf instructie dat er in het linkertakje nog een naaldentoefje moet verdwijnen. De vorige bewoonster was het als geisha aan haar stand verplicht met goede smaak een klassieke tuin te onderhouden. De stenen rond de vijver symboliseren de elementen, hebben we ons laten vertellen. De vijver is zo aangelegd dat je in de herfst vanaf de veranda de maan in het water kunt zien schijnen, hebben we met eigen ogen kunnen zien. We trokken voor de gelegenheid een fles wijn open, maar eigenlijk hadden we naar calligrafeerkwasten moeten grijpen om een haiku te dichten. Desalniettemin is het een feest om de tuinman nen aan het werk te zien. Als de zeilen weer wor den weggehaald, ziet zelfs mijn ongeoefend oog dat de struiken er onverzorgd uitzien vergeleken met de frisgekapte pijnbomen Ook in de struiken gaat geen heggeschaar, maar met bovenmaatse nagelschaarjes worden de azalea's, rodonden- drons en coniferen gefatsoeneerd. Aan ronde, vierkante of kegelvormige modellen doen ze niet. „Dat is veel te onnatuurlijk", aldus Ikeda. Een Japanse tuinman ziet kans een boom er nog natuurlijker te laten uitzien dan een natuurlijke boom. En zonder dat hij groter wordt. Dat is be langrijk voor het evenwicht, want de sasaki-strui- ken zijn als omlijsting bedoeld voor het poortje, en aangezien het poortje niet groeit, moeten ook de struiken in bedwang worden gehouden. Na een week werk is de perfect bolvormige magnolia nu weer te zien. De esdoorn heeft daarvoor bijna de helft van zijn takken moeten offeren. Tuinman Ikeda is verrukt. Er hangt nu een waaiervormig scherm boven de vijver. Kunnen we de komende herfst de maan door de bomen in de vijver zien schijnen. ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN Diplomaat-zakenman Anand Panyara- chun heeft gisteren na zijn benoeming tot premier van Thailand de ontbinding van liet parlement en nieuwe verkiezingen aangekondigd. Anand zal een interim-re gering leiden die naar zijn zeggen vier maanden zal aanblijven en geen beroeps politici zal bevatten. Anand, ooit aangeklaagd wegens steun an de communisten, later premier onder en militaire junta, kreeg pas twee uur oor zijn officiële benoeming te horen dat hij premier Suchinda Kraprayoon zal ver vangen. Suchinda die na parlementsver kiezingen in maart op de voorgrond trad, est op 24 mei aftreden na aanhouden de demonstraties tegen de rol van het le er in de politiek. Anand heeft het zijn tak genoemd de wonden te helen die het bloedige legeroptreden tegen de demon- ties heeft achtergelaten. De 59-jarige Anand was in maart 1991 al l premier benoemd kort na een mili- ire machtsgreep en twee maanden geleden afgetreden. De hernieuwde keus voor de voormalige diplomaat wordt in brede kring beschouwd als de persoonlijke is van koning Bhumibol, die erop is ge brand het internationale imago van Thai land te verbeteren. Met zijn verrassende besluit heeft Bhumi bol de militairen getrotseerd. Vóór Anands oeming liet de door het leger gesteun de luchtmachtgeneraal Somboon Rahong nog aan iedereen weten dat hij de nieuwe mier zou worden. Anands eerste interim-regering werd de beste en integerste uit de moderne Thaise geschiedenis genoemd. Het merendeel van de hervormingen waar zijn regering de aanzet toe gaf, vonden plaats in de eco- hische sector, waar hij de industrie en de fi dele sector dereguleerde. Voor de coup van vorig jaar was Anand 25 jaar di plomaat. Hij was directeur-generaal op het mi nisterie van buitenlandse zaken en ambassadeur ide\èrenigde Staten en bij de Verenigde Na ties. Als hoogste ambtenaar op het ministerie van buitenlandse zaken speelde Anand een belangrij ke rol in onderhandelingen die een einde maak- aan het gebruik door de VS van legerbases in Anand Panyarachun na twee maanden weer aangetreden als premier van Thailand. foto Rtr Thailand en voor het opnieuw aangaan van di plomatieke betrekkingen met China. Na een coup door rechts in 1976 werd Anand tij delijk uit zijn functie gezet. Het leger beschuldig de hem ervan staatsgeheimen te hebben getoond aan studentenactivisten en te soepel te zijn ge weest tegenover communisten. Hoewel hij eer herstel ontvingen op zijn post terugkeerde, noemde Anand deze periode later de moeilijkste in zijn leven. Criminoloog Bianchi doet laatste appèl op politiek Gedurende zijn acht jaar in Brus sel heeft Jacques Delors het voor zitterschap van de Europese Com missie nooit beschouwd als een P/iar rustige laatste jaren van zijn loopbaan na een strijdlustige ambtstermijn als minister van fi nanciën van Frankrijk. Hij heeft de baan altijd beschouwd als iets wat belangrijker was dan alles wat hij daarvoor heeft gedaan. LONDEN «TIMJACKSON THE INDEPENDENT Als voorzitter van de Commissie is Del ors een makelaar in macht geworden, die van de ene hoofdstad naar de andere vliegt en dineert met het neusje van de zalm uit de politiek en zakenwereld. Maar. nog belangrijker, hij is een idealist, een man die een duidelijke visie op waar hij met de Gemeenschap heen wil com bineert met de hartstocht voor het voor uitvoering noodzakelijke detail. Wat betreft de binnenlandse politiek van Frankrijk heeft hij zijn kruit droog willen houden tot de presidentsverkiezingen van 1995. Maar in minder dan twee we ken tijd zijn die rooskleurige vooruit zichten in rook opgegaan. Met de afwij zing door de Denen van het Verdrag van Maastricht is het voorzitterschap van de Commissie een van de meest afschrik wekkende uitdagingen geworden in de Europese politiek. Vorige maand leek de ondertekening van het verdrag een fait accompli, een jaar na vandaag zal Delors blij zijn als het op een of andere manier is getekend. Wat met name de positie van de voorzit ter zo moeilijk maakt, is de dubbele rol die hij speelt als zowel de bestuurder van een federaal Europa als de meest en thousiaste voorstander daarvan. Op het eerste gezicht kan het voor de regerin gen die een uitweg zoeken uit de Deense penarie verleidelijk lijken hem aan te wijzen als de kwade genus. Hij zou de schuld op zich geschoven kunnen krij gen van de uitwassen van federale waan zin die hebben geleid tot het Deense ver zet en dan gewoon ontslagen kunnen worden. Met een nieuwe en meer gema tigde figuur aan het hoofd van de Com missie, zo zou het argument kunnen lui den, kan de kwestie-Maastricht opnieuw aan de Denen worden voorgelegd in het vertrouwen dat ze ja zullen zeggen. Ondankbaar Een droomoplossing? Niet echt. De De nen zelf zouden met deze uitkomst te vreden kunnen zijn, maar kandidaten voor deze baan zijn momenteel schaars. DEN HAAG «JAN KUYS HAAGS REDACTEUR Misdaad en straf, schuld en boete, goed en kwaad. Veertig jaar lang bepaalden deze be grippen het leven van professor doctor Herman Bianchi, crimi noloog. De wetenschapper, des kundig op het gebied van alles wat met criminaliteit te maken heeft, zwoer bij zijn pensione ring bijna vijf jaar geleden zijn vakgebied voortaan links te la ten liggen „Op het departe ment willen ze toch niet luiste ren," sprak hij toen. Gisteren verscheen zijn boek 'Politiek en criminaliteit'. Hij verontschuldigt zich om standig. Kort voor zijn pensioen beloofde hij het Bezinningscen trum aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een verhandeling over de relatie tussen politiek en criminaliteit. „Belofte maakt schuld," zegt hij nu over de pu blicatie, waarvan het ontwerp jaren in een la lag. En daarom heeft Herman Bianchi zich nog één keer op het pad van de cri minaliteit begeven. Het boek leest als een smeekbe de, een laatste poging om de niet-gelovigen te overtuigen. Voor wie Bianchi en zijn werk kent. biedt het nauwelijks ver rassingen. De voormalige pro fessor spuit nog een keer zijn gram over de nutteloosheid van het strafrecht. Een systeem van sociale controle dat volgens hem zijn doel aan alle kanten voorbij schiet. Maar ditmaal voegt hij er iets aan toe. Bianchi doet namelijk een dringend ap pèl op politici eindelijk eens werk te maken van een beter criminaliteitsbeleid. „Ik heb nooit verontschuldigin gen gezocht voor criminelen. Het zijn gewoon rotzakken, die je de rekening van hun hande len moet presenteren. Maar dat moet je doen op zo'n manier, te maken, de Britten schorten hun oor deel op. En er kwam verrassende onder steuning vanuit Ierland. Albert Reynolds, de Ierse premier, zei vrijdag: „Ik denk dat Jacques Delors een schitterende klus heeft geleverd. Hij is de drijvende kracht achter het nieuwe Europese bouwwerk. Wij zijn het dan misschien niet met hem eens over de details, maar in het alge meen steunen we hem. De komende weken zal Delors proberen te bewijzen dat hij die steun waard is. Tot dusver zijn de regeringen van de lid staten er meer dan ze verdienden in ge slaagd het zo voor te stellen alsof de uit komst van het Deense referendum niet meer was dan een verslikking. Zij heb ben laten weten dat ze vastbesloten zijn door te gaan. ongeacht de onderteke ningsprocedure elders. Daarbij gaan ze in hun concessies aan de Denen niet verder dan het aanbieden van een proto col of verklaring die een herhaling zou zijn van wat al is beschreven in het Ver drag van Maastricht. Alles hangt echter af van vertrouwen. De schijn kan alleen maar doorgaan wan neer andere landen onverschrokken met hun eigen ratificatie van het verdrag voortgaan, en als de instellingen van de Gemeenschap in Brugsel en elders da den en uitspraken achterwege raken die de gevoeligheden kunnen doen ont vlammen. Delors ziet zich daarom geconfronteerd met het meest zorgwekkende punt uit zijn carrière. Als Ierland bij het referen dum op 18 juni voor Maastricht stemt iets dat eerst zeker leek, maar nu wordt betwijfeld omdat de regering de wateren heeft vertroebeld door de Europese kwestie te koppelen aan de binnenland se ruzie over abortus dan is dat een grote vooruitgang in de zaak van Delors. Begroting De zaak zal er nog beter voor staan als de top in Lissabon tien dagen daarna een oplossing naderbij zal weten te brengen voor de moeilijke kwestie van de voorgestelde begrotingsstijging van dertig procent. De armere landen van de EG zien dat als de prijs die zij de rijkere leden moeten betalen voor hun steun in Nederland afgelopen november. Een ding is echter duidelijk. Wanneer de Ieren zich tegen Europa keren, dan moet het idee worden verlaten-dat het verdrag met slechts kleine veranderingen kan worden getekend. Maastricht zal overbo dig zijn geworden en dat geldt aan het einde van het jaar ook voor de man die daar het symbool van is. In de tussentijd kan Delors alleen maar wachten. Dat moet een ongemakkelijk gevoel zijn. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERPRIET dat iedereen daar vrede mee heeft. Zoals het nu gebeurt is complete onzin. Mensen, die iets verkeerds hebben gedaan, worden in de gevangenis ge stopt. De gevangenis is echter een door en door onfatsoenlijk instrument en iedereen weet dat het niet helpt. Bovendien hebben de dader en het slacht offer helemaal niets meer te vertellen, terwijl er toch een groot conflict bestaat tussen die partijen. In mijn opvatting moet je die partijen het conflict laten uitvechten, de vorm van ge noegdoening laten vaststèllen. Helpt dat niet, dan kun je altijd nog terugvallen op het oude systeem." Mensen opsluiten noemt hij 'onvoorstelbaar dom'. Ex-ge- vangenen komen in de samen leving nauwelijks meer aan de bak, zullen zelden voorbeeldige burgers worden en het risico is ook blijkens onderzoeken le vensgroot, dat ze in herhaling vallen. Gevangenissen leveren dus geen enkele bijdrage aan het uit de wereld helpen van criminaliteit. „Dan zeg ik: Kom tot een discussie op niveau tus sen beide partijen. Dat is ook voor de slachtoffers, die in het huidige systeem volledig bui tenspel staan, veel bevredigen der". De partijprogramma's van de Nederlandse politieke hoofd stromingen bieden volgens Bianchi aanknopingspunten ge noeg voor het doorvoeren van een dergelijke vernieuwing van het strafrecht. Wat let de libera len, die de individuele ontplooi ing van de mens hoog in het vaandel hebben staan, ook de dader en het slachtoffer het recht te geven op onderhande lingen over de vorm van ge noegdoening. Wat verhindert de christen-democraten zich af te wenden van de gevangenis, Delors' termijn loopt eind dit jaar af en die wordt gevolgd door een enkele ter mijn van twee jaar, die is gecreëerd om het voorzitterschap en het Europese par lement gelijk te laten lopen. Wie wil een ondankbaar voorzitterschap van twee jaar in een tijd dat de Gemeen schap in de grootste constitutionele en politieke crisis sinds haar bestaan is ge stort? Zeker niet Ruud Lubbers, wiens naam veelvuldig wordt genoemd als mo gelijk toekomstig voorzitter. Misschien Felipe Gonzalez ook niet, de Spaanse premier. Zelfs niet Helmut Kohl, die vo rige maand, half als grap, in The Econo mist werd genoemd als de man die de Duitse pijn over het toekomstige verlies van de Deutschmark kon verzachten en een tegenwicht kon vormen voor het on miskenbare Franstalige karakter van de Brusselse ambtenarij. In ieder geval is die gedachtengang ge baseerd op een verkeerd begrip van Del ors. Er is geen twijfel mogelijk aan zijn foto bert verhoeff vurige wens voor een federaal Europa, maar hij heeft zich altijd zeer goed ge realiseerd dat de Commissie zich op sommige terreinen zou moeten terug trekken naarmate de EG zich meer ont wikkelde. Twee maaanden geleden waarschuwde hij het Europese Parle ment dat de EG als 'te elitair en te tech nocratisch' wejd gezien. Gegeven het feit dat Delors zich dit pro bleem eerder heeft gerealiseerd dan veel andere politici, zou het lozen van de voorzitter van de Commissie zoiets zijn als het ombrengen van de boodschap per. Ondersteuning Misschien is dat de reden waarom er zo moeilijk een EG-regering is te vinden die bereid is te zeggen dat hij moet worden vervangen. De Fransen en Duitsers lijken vierkant achter hem te staan, de Denen zijn nog teveel bezig met hun eigen bin nenlandse crisis om zich daar druk over Herman Bianchi: Vreemde meneren bepalen dat je wordt opgesloten zonder dat betrokkenen daar ook maar iets over hebben te zeggen. Elk verband tussen het gebeurde en betrokkenen verdwijnt foto united photos de boer ron pichel Jacques Delors een makelaar in macht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2