McEnroe heeft een hekel aan het woord 'afscheid' Marieke Bethlehem kan snel revanche nemen Topsportcoördinator Jan de Vos gefrustreerd weg bij honkbalbond Sport 'Bollenclubs' weer in eerste klasse A Taiwan te sterk voor Oranje DONDERDAG 11 JUN11992 Veel Noordwijkers in amateurteam zeist Het Nederlands amateur voetbalelftal vertrekt zondag met zestien spelers naar Nieuw-Zeeland. In de groep zitten ook de regionale spelers Gert Aandewiel (Quick Boys), Rob van Dijk, Leonard van Utrecht, Patrick Scheurwater (Noordwijk), Arjan van der Laan (ARC) en Robert Vermin (FC Lisse). De rest van de groep van bondscoach Ron Groenewoud ziet er als volgt uit: Van Doorn (HSC Haaksbergen), Van Oord (Kozakken Boys), Mole naar (Zilvermeeuwen), Hendriks (De Treffers), Barten (Rheden), De Bruyn (Holland), Eenkhoorn (Genemuiden), Van der Geest (IJsselmeervogels), Bloem (Hollandia), Maasdam (Enschede). Het amateurelftal speelt op 18 en 20 juni tegen Nieuw-Zeeland, op 23 juni wordt de tournee afgesloten. Basketballer Smits blijft in VS bunnik» Rik Smits doet niet mee aan het Pre olympisch basket- baltoernooi. De Nederlandse NBA-prof is onvoldoende hersteld van een knieblessure. „Tijdens mijn verlof in Nederland zijn de klachten merkbaar minder geworden", verklaarde Smits in In dianapolis. Een hernieuwd onderzoek, verricht door de medi sche staf van de Indiana Pacers, heeft uitgewezen dat hij niet op tijd klaar is. Het kwalificatietoernooi in Spanje begint op 22 juni. Eerder bedankten Jos Kuipers, Marcel de Waard, Rolf Franke, Ti- co Cooper en Geert Hammink voor de selectie van bondscoach Randy Wiel. Sander Kales, Paul Vrind en Henk Pieterse zijn aan de groep toegevoegd. Vandaag vertrekt het team naar Grieken land voor een laatste serie oefenwedstrijden. Eerste nederlaag schaakteam manilla Het Nederlands schaakteam heeft gisteren op de Olympiade in Manilla tegen Rusland zijn eerste nederlaag gele den: 1 1 /2 - 2 1 /2. De beslissing viel aan het vierde bord, waar Viktor Kramnik Loek van Wely versloeg. De andere drie partijen, waarbij die van wereldkampioen Kasparov tegen zijn mogelijke uitdager Jan Timman, eindigden in remise. Becker en Lendl roemloos af londen Nog geen twee weken voor het begin van het tennis toernooi op Wimbledon heeft het zelfvertrouwen van Boris Bec ker en Ivan Lendl een flinke deuk opgelopen. Beide toppers wer den tijdens hun eerste optreden bij het grastoernooi van de Lon- dense Queens Club uitgeschakeld. Becker verloor van de Zuid afrikaan Chlisto van Rensburg: 4-6,3-6. Lendl verkeek zich op de nog onervaren Duitser Patrik Kühnen: 6-7,6-3,1-6. Trailblazers op gelijke hoogte Chicago Michael Jordan en zijn Chicago Bulls zullen op z'n vroegst zondag hun NBA-basketbaltitel kunnen prolongeren. Gisteravond wonnen de Portland Trailblazers het vierde duel in de serie van maximaal zeven met 93-88. Beide ploegen hebben nu twee wedstrijden gewonnen. Net als in de-tweede ontmoe ting gaven de Bulls in de slotfase een voorsprong uit handen. De geforceerde schoten van Michael 'Air' Jordan misten in de laatste minuten de juiste richting. De volgende wedstrijden wor den gespeeld op vrijdag, zondag en indien nodig woensdag. LISSE GERR1T-JAN VAN GEEN TENNISMEDEWERKER Marieke Bethlehem had na de districtskampioenschappen van vorige week nog iets goed te maken. De AJphense werd 'slechts' derde in de categorie tot en met 16 jaar. In de halve finale ging zij toen ten onder te gen In grid Kruit. En wat was het geval? Gelijk in het eerste B- toemooi kon ze haar revanche halen. En nog wel in haar eerste par tij ook. De runner-up bij de B- masters van vorig jaar pakte de kans met beide handen aan. Kruit kon alleen in de eerste set aanspraak maken op de zege. In de tweede en derde set was het beslist gedaan met haar aspira ties om verder te komen. Bethlehem vocht na 2-6 terug en finishte veilig na 6-2 en 6-3. Op zich was het vreemd dat beide 'jonkies' elkaar zo vroeg in het toernooi al troffen. Beide meisjes hebben in het verleden toch al aardig gepresteerd, waardoor het zonde leek dat een van beiden in een vroeg stadium al zou moeten vertrek ken. De nummer vier van de plaat- singlijst Madeion Verdegaal lijkt veel minder recht te hebben op een toegedachte hal ve finaleplaats. Vooralsnog lijkt' de organisatie gelijk te krijgen met het niet in bescherming ne men van de aanstormende jeugd. Zo werd Hester Stehou- wer al gelijk door routinier Lies- beth Hooghoudt van een vol gende ronde weerhouden (2-6 6-2 6-1) en kon ook de districts kampioene tot en met 18. Yvon ne van Hensbergen. geen pot ten breken. De Hillegomse kwam te kort tegen Lvdia Jonk man: 6-3 4-6 6-2. Lugthart Jan-Willem Lugthart lijkt dit jaar alleenheerser te worden bij de mannen in B. De Katwijker is concurrent Marco van I rigt. die naar de A-lijst ging, kwijt en kan ongestoord toewerken naar een succesvol seizoen. In Lisse lijkt hij in ieder geval weinig hinder te ondervinden van de overige spelers. Alleen Marcel Vink kan hem verontrusten. Vink komt hij echter pas eventueel in de fi nale tegen en dan nog moet de Hillegommer in een goede vorm steken om Lugthart de loef af te steken. Lugthart liep als eerste de kwartfinale binnen via een eenvoudige zege op Os car Schoordijk (6-3 6-1en moet het daarin opnemen tegen Per ry Paauw, die niet veel te vrezen had van Van Tol: 6-2 6-1. Lisa Colson bewees dat de or ganisatie er geen goed aan had gedaan om haar al in de tweede ronde op te laten treden tegen de als nummer een geplaatste Tammera Canter Visscher. Bei de speelsters waren vorig jaar nog deelneemster aan ae C- masters en dat zou toch recht moeten geven op enige be scherming. Colson had geen medelijden met de Voorscho- tense en schoof haar in straight sets aan de kant: 6-3 6-3. Opval lend is dat zij het in de kwartfi nale moet opnemen tegen op nieuw een mastersdeelneem- ster van vorig jaar, Ingrid Bave- laar. Zij kreeg een walk-oeervan Carolien Spruyt. Merenwijk Bij het dubbeltoemooi van de Merenwijk zette Carlos long mans voor het eerst sinds een jaar weer voet op een tennis baan. Aan de zijde van Arnoud van Sterkenburg was zijn ren tree niet echt een geslaagde. Wouter van Tongeren was sa men met partner Menno Seriier duidelijk te sterk voor het gele genheidsduo. Het Merenwijk- koppel bereikte simpel de halve finale in Cl met 6-1 6-2. In het VTOuwendubbel Cl is het eerste duo dat in de finale staat be kend. Jossy van der Hoeve en Joan Zonnevylle waren snel klaar met Loes van der Heiden en tanetfe Hina 6-2 6-2 De hoogstgenoteerde koppels in C2 30 Van der Zeeuw /Van Tong eren en Manuputty/Onvlee. gingen verder via respectievelijk Dofferhoff/Den Houter (6-0 6- 0) en Parlevliet/Verdoes (6-0 6- 2). De fore-hand van Ingrid Kruit ziet er goed uit in haar partij tegen Marieke Bethlehem. Toch verloor ze de wedstrijd in Lisse. foto henkbouwman De regionale voetbalploegen in de zaterdag eerste klasse spelen volgend seizoen opnieuw in dezelf de klasse. Dat betekent dat Quick Boys, FC lisse, Noordwijk, Katwijk, Rijnsburgse Boys en ARC el kaar opnieuw moeten bestrijden. Naast dit zestal bestaat de eerste klasse A verder uit Dovo. Excel sior M, Hoek, Rozenburg, Scheveningen. Vitesse Delft, Serooskcrke en Zwart Wit'28 Alphense Bovs komt in de hoofdklasse A uit te gen Aalsmeer. ADO'20. AFC, AFC'34, DCV, DWV, EDO, Holland. Hollandia. Papendrecht. RCH. To- negido en Stormvogels of Wilhelmus. John McEnroe is als een bosbrand die de kust heeft be reikt, maar in het achterland nog hier en daar opflakkert. De inmiddels 33-jarige Amerikaan heeft dit jaar al diverse malen te kennen gegeven dat hij aan zijn laatste serieuze seizoen als proftennisser bezig is. Het naderende af scheid beangstigt McEnroe echter. ,,Ik haat het woord af scheid. Ik ben steeds bang dat ze bij elk toernooi met een taart de baan opkomen, omdat ik daar voor de laatste keer speel. Ik ga het rustiger aandoen, maar ik zal heus niet van de tenniskaart verdwijnen". ROSMALEN ERIC DE BIE GPD-VERSLAGGEVER En dat is maar goed ook. Het blijft namelijk een genot om te zien hoe de 'oude' meester de ballen op soms onnavolgbare wijze over het net 'lepelt'. Zoals gisteren in Rosmalen, waar de drievoudige' Wimbledon-kam- pioen door met 6-2, 7-6 (9-7) zijn landgenoot Jim Grabb te verslaan de kwartfinales van de The Continental Grass Court Championships binnenstapte. De bezoekers, onder wie 2400 rumoerige jeugdleden van Bra bantse tennisverenigingen (die de hele dag ongeduldig wacht ten op een clinic met 'idool' Ri chard Krajicek), kregen alle be kende ingrediënten van McEn roe te zien. Hij streelde de bal len als in zijn beste dagen en mopperde als vanouds toen het even tegenzat. McEnroe wil zijn imposante loopbaan op een waardige ma nier besluiten. Het liefst natuur lijk met een Grand-Slamtitel, maar de Newyorker weet dat dat er niet meer inzit. „Of er moeten een paar jongens een been breken of ziek worden. Dan heb ik misschien een kans." McEnroe beseft maar al te goed dat er, sinds hij in 1977 op Wimbledon via het kwalificatie toernooi verrassend de halve fi nales bereikte, veel is veran derd. De spelersvakbond ATP heeft haar stempel krachtig op het mondiale tennis gedrukt. En dat bevalt McEnroe, immers een van de laatsten die zich in een keurslijf laten persen, aller minst. „Ik ben niet opgegroeid met de manier waarop de we reldranglijst tegenwoordig wordt samengesteld. Toen ik begon met tennissen, telde elk toernooi nog mee. Als je in de eerste ronde verloor, merkte je dat meteen. Nu zijn alleen je veertien beste resultaten be langrijk. Voor mij is dat nadelig. Ik ben het er ook niet mee eens. Maar de verantwoordelijke mensen hebben dit besloten omdat ze dachten dat het goed was voor het tennis en niet om John McEnroe te pesten." Demonstraties Het was voor het 'enfant ter rible' in elk geval een reden om volgend jaar een stapje terug te doen. Hoe ver dat zal zijn, kan McEnroe nu nog niet zeggen. „Ik kijk wel wat er op me af komt. Als ik de grote toernooien niet speel, verschijn ik vast en zeker op enkele kleinere evene menten of demonstraties. Er wordt momenteel ook gespro ken over een tour voor dertig plussers. Misschien doe ik daar wel aan mee. Ik zal in elk geval doen waarin ik zin heb. Ik on derteken geen papiertje meer dat mij verplicht om dertien of veertien toernooien per jaar af te werken." De andere leden van het ge zin McEnroe zullen het aantal optredens van McEnroe in 1993 ook beïnvloeden. De afgelopen zeven jaar stond de loopbaan van vader John in het middel punt. Moeder Tatum (O'Neal) en de drie kinderen zijn nu aan de beurt. „Als mijn vrouw een rol in een film krijgt aangebo den, kan het best gebeuren dat ik een aantal maanden hele maal niets doe. Maar op dit mo ment is het moeilijk te zeggen hoe mijn leven er over een jaar uitziet. Misschien ben ik wel captain van het Amerikaanse Daviscup-team. Ik zou het graag willen, maar de bond heeft mij nog niet gevraagd." Wimbledon Over anderhalve week staat McEnroe voor de zestiende keer op het gras van Wimbledon. Zijn naam is onmiskenbaar ver bonden met het Grand-Slam- toemooi in de Londense bui tenwijk, waar hij vijf keer de fi nale bereikte (van 1980 tot en met 1984) en een einde maakte aan het tijdperk-Borg. Ditmaal bezoekt hij echter met andere verwachtingen de 'Groene Ka thedraal'. Alles wat ik daar nu bereik, is mooi meegenomen. Mijn spel is er natuurlijk uiter mate geschikt voor, maar tegen woordig met die hardslaande lange jongens vliegen de ballen meestal om je oren. Dat maakt het er voor mij niet gemakkelij ker op." ROTTERDAM GPD Het enthousiasme heeft plaats gemaakt voor berusting. Nog al tijd praat Jan de Vos, per 1 au gustus topsport-coördinator in ruste, gepassioneerd over de honkbalsport. Maar zodra de Koninklijke Nederlandse Base- en Softball Bond (KjNBSB), z'n werkgever, het gespreksthema vormt, wendt De Vos veronge lijkt het hoofd af. „Het is", zegt de Rotterdam mer. „teleurstellend dat ik nu moet constateren dat de KNBSB en ik toch niet bij elkaar passen. Qua invulling was deze functie veel leuker dan ik me had voor gesteld, maar in alles dat de bond doet mis ik een stuk vi sie." Reden voor De Vos zijn overeenkomst met de honkbal- bond zes maanden eerder te beëindigen. De Vos voelde zich in Sant- foort als een sportman, vastge- etend aan een bureaufunctie. Hij had zich heilig voorgeno men het honkbalkiimaat in de top te verbeteren, maar uitein delijk bleek hij niet meer dan een idealist, die gelijk Don Qui- chotte de windmolens bevocht. /.Ik heb in die twee jaar kleine dingen kunnen veranderen", blikt De Vos terug. „Maar als ik meer had willen bereiken, had ik nog zes, zeven jaar nodig ge had. Nee, ik geloof niet dat deze situatie typerend is voor de honkbalbond. De meeste sport bestuurders zijn amateurs, maar denken wel de wijsheid in pacht te hebben. Zij weigeren de ruimte te geven aan de pro fessionele krachten die ze zelf hebben ingehuurd." Oranje Het doet hem pijn, de hoon die hem ten deel viel, nadat het Ne derlands team vorige zomer de Europese kroon voor de tweede keer op rij moest afstaan aan de Italianen. Zelden zal een Oran je-selectie beter geprepareerd aan de start zijn verschenen van zo n belangrijk evenement. Een trainingskamp in Florida, een uitstekende begeleidingsstaf (negen man sterk), goede mate rialen. voldoende loonderving voor de internationals - De Vos liep de benen uit z'n achterste om er voor te zorgen dat het nooit aan de voorbereidingen kon liggen als Nederland onver hoopt zou falen in de laars van Europa. ..Maar wat kreeg ik na afloop te horen?" schampert De Vos, „Dat we VToeger met twee coaches, één verzorger en één bestuurslid op reis gingen, en dat we toen wél Europees kam pioen werden." Misschien, zegt De Vos, was zijn intrede bij de KNBSB wel onder een ongelukkig gesternte geboren. De bond had zich nog maar net hersteld van de finan ciële naweeën van het in 1986 in Nederland gehouden wereld kampioenschap. er waren strubbelingen met de Vereni ging Tophonkbal Nederland en het sport-marketmgbureau VTM, en in twee jaar tijd wer den drie bondsvoorzitters (Peter Laanen, Paul Moerman en Henk den Duijn) versleten Het jaarlijkse gehannes met de hoofdklasse, is De Vos even eens in het verkeerde keelgat geschoten. „Met alle beperkin gen die er zijn. had de bond <«en visie moeten ontwikkelen. Waarom wordt er in de hoofd klasse niet met dezelfde ballen gespeeld? Waarom hebben niet alle clubs zeilen om het veld af te dekken? Ik weet zeker dat je daar sponsors voor kunt vinden Waarom wordt er op scholen zo weinig aandacht aan honkbal besteed? Niemand realiseert zich dat zich onder de school jeugd de potentiële toeschou wer van morgen bevindt De Vos vreest het ergste voor de nabije toekomst, als de bond stoïcijns blijft weigeren stappen te ondernemen ..Men moei een beleid maken dat geënt is op de Nederlahdse situatie", meent hij. „De praktijk leert dat bijna alle jonge spelers dromen van een carrière in de Verenigde Staten en ten koste van alles die gok willen nemen. Maar ook de oudere spelers, zeg maar vanaf 28 jaar, stoppen. Dat houdt in dat zowel de onderbouw als de top wegvalt. Als bond moet je er dus voor zorgen dat je die atle ten behoudt en daar moet jc veel voor doen." Onderwijs Per 1 augustus keert De Vos in Rotterdam terug naar het on derwijs. De voormalig directeur van een basisschool dient weer gewoon te solliciteren. De ge meente heeft dc deur weliswaar altijd voor hem opengehouden, maar w el met de restrictie dat een directeurschap geen auto matisme was. Hij heeft er geen inu. He mn om ow nbli maanden weer het moderne 'Aap. Noot, Mies' te moeten do- „Ik heb altijd met heel veel plezier voor de klas gestaan", aldus Dc Vos ..Het is vermoei end. ontzettend intensief, maar één ding kun je die kinderen niet verwijten: ze zijn goudeer lijk. Als ze jc een klootzak vin den, zeggen ze jc dat midden in je gezicht." bussum De Taiwanees Lo Kuo Chong (rechts) probeert Ralph Milliard van Nederland uit te tikken. De honkbalwedstrijd van Oranje in Bussum ging gisteren met 5-6 (zeven Innings) verloren. Het was een vriendschappelijk duel. foto anp Jan de Vos haakt teleurgesteld af. „De honkbalbond en ik passen niet bij elkaar. i pitir molktnbofb

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29