Zweden laat zijn tanden zien EK-Voetbal 'Wij, Schotten, hebben een wat vreemde mentaliteit' Oranje-supporters 'vermaken' zich met kunst en cultuur DONDERDAG 11 JUNI 1992 25 STOCKHOLM - Kleurrijk, vriendelijk en vrolijk. Bij een stralende zon werd het toernooi om de Europese titel gisteravond in het Ras- unda-stadion te Stockholm op passende wijze officieel geopend. De ceremonie kwam overeen met het motto van het evenement: klein, maar fijn. Scholieren brachten met zang, dans en sportieve acties een sympathieke sfeer in de met 28.000 toeschouwers ge vulde arena. foto epa Wright moet blessure bewijzen malmö» Verdediger Mark Wright is gisteren naar Zweden gevlo gen om de medische commissie van de UEFA te overtuigen van zijn achillespeesblessure, die het hem onmogelijk maakt op het EK voor Engeland uit te komen. Aan de hand van het resultaat van de test krijgt bondscoach Graham Taylor waarschijnlijk nog de mogelijkheid zijn selectie tot twintig spelers aan te vullen. Wright, aanvoerder en libero van Liverpool, trok zich pas zater dag voor de Europese titelstrijd terug. De late afmelding wekte wrevel op bij bondscoach Taylor, die op dat moment voor een voldongen feit werd geplaatst en geen vervanger meer kon op roepen. Eerder had de UEFA Engeland toestemming gegeven John Barnes en Gary Stevens wegens laat opgelopen blessures alsnog te vervangen. Politie stuurt beruchte vandaal terug limhamn De Zweedse politie heeft gisteren een beruchte Engel se vandaal per vliegtuig teruggestuurd naar Londen. De man, wiens naam op de Britse zwarte lijst voorkomt, probeerde Zwe den binnen te komen via een veerboot van Denemarken naar de havenstad Limhamn. Enkele andere Engelse voetbalfans hebben speciaal voorbereidend werk verricht alvorens naar Zweden te trekken. De politie van Malmö arresteerde gisteren twee jeugdi ge supporters, die valse ponden inwisselden voor Zweedse kro nen. Inmiddels is een waarschuwing naar alle banken uitgegaan. Het tweetal was ook in bezit van valse creditkaarten. Maandag sloegen ze hun eerste slag door 150 pond (ongeveer 450 gulden) te wisselen. Nog kaarten beschikbaar Stockholm De kaartverkoop is volgens de Zweedse organisatie prima verlopen. Gisteren werd bekendgemaakt dat ongeveer 17.000 niet verkochte kaarten buiten Zweden door de zeven deelnemende landen waren teruggestuurd. „Volgeboekt" zijn de openingswedstrijd Frankrijk - Zweden, de finale en Nederland - Duitsland, maar voor de Nederlands duels met Schotland (1500) en het GOS (4000) zijn nog kaarten beschikbaar. De Zweedse coach Tommy Svensson heeft een wonder tje verricht. Hij heeft uit spelers die in zeven landen hun brood verdienen een elftal gevormd dat Frankrijk gelijk waardig partij heeft gegeven in de openingswedstrijd van het Europese kampioenschap. Jean-Pierre Papin, tegen de Zweden lange tijd onzichtbaar, had aan één briljant moment voldoende om Frankrijk aan een punt te helpen in de openingswedstrijd van het EK. „Op de uitslag valt weinig aan te mer ken" liet de spits na afloop doodgemoedereerd weten. foto stockholm» anp Frankrijk, het met Amoros ver sterkte basiselftal dat tegen Ne derland oefenend gelijkspeelde met 1-1, kwam in het tot de laatste plaats gevulde Rasunda- stadion van Stockholm op een zelfde score uit. De kern van ze ven spelers van de ongenaakba re kampioensploeg Marseille, moest zich in de rust door Mi chel Platini in het goede spoor laten brengen en zijn achter stand wegwerken (25. Eriksson) om nog iets van de nationale glorie te redden. Het had eenvoudiger gekund, zeker in de beginfase van de wedstrijd toen de plannen van Svensson niet zinnig werden uitgevoerd. De coach vroeg ook veel van spelers als Limpar en Brolin. Het tweetal heeft bij Ar senal en Parma een grote vrij heid, gisteravond echter rustte een flinke verdedigende taak op de schouders van mannen die driftige aanvalspatronen kun nen uitdenken. Zweden wilde sterk zijn op het middenveld voor de vier- manslijn van oerdegelijke, maar niet uitzonderlijk getalenteerde verdedigers. Svensson wilde zijn elftal niet onder de voet laten lopen door de frivole handelin gen van Cantona, de drift van centrale verdediger Blanc, het stuwen van Deschamps en Sau- zee en het aanvalsstreven van Boli en Amoros. Het is tenslotte redelijk gelukt, want Papin kreeg in feite maar twee kansen die zijn spitse neus zo graag ruikt. Hij gebruikte de tweede, de eerste keer werd hij door ver dediger Eriksson in het gras ge legd. „Ik ben trots op mijn elftal", glunderde Tommy Svensson, „onze inzet was honderd pro cent, de tactiek heeft gewerkt. Al hebben wij wat tijd nodig gehad het juiste tegenspel te vinden. Ons zelfvertrouwen groeide na Erikssons doelpunt, maar de te gentreffer ontstond toen wij de wedstrijd in handen hadden. Misschien waren wij iets te op timistisch geworden. Wij heb ben in ieder geval laten zien dat het Zweedse voetbal meer kwa liteit heeft dan de buitenwereld vermoedde." Er werd gedurfd, dat wel, maar vooral blind gevoetbald. Waar Zweden slechts één spits (Kenneth Andersson) gebruikte, liéten de Fransen rust en over leg in de opbouw achterwege, zeker op de eigen helft waar ruimte te over was. Toch te wei nig gedaan met de beelden van Ajax in zijn wedstrijden tegen Italiaanse tegenstanders. „Ik heb Scifo niet. Maradona niet, ik doe het met spelers die ik wel heb. En die zijn zo slecht nog niet", ontweek Michel Pla tini de kritiek op het bij vlagen labiele spel van zijn ploeg. „Openingswedstrijden zijn per traditie moeilijk. Zweden is een zeer solide tegenstander, die maar heel weinig kansen weg geeft. Wij hebben er eigenlijk maar één gehad, die hebben wij gelukkig gebruikt." Frankrijk had daarvoor de Europese voet baller van het jaar Jean-Pierre Papin nodig, die een klein kwar tier na rust van invaller Perez een vrije kans aangeboden kreeg. Iets meer dan dertien minu ten na de pauze waarin Platini wat zaken binnen zijn elftal rechtzette. In de eerste plaats de vervanging van Vahirua door Perez. De invaller was niet zo snel, maar veel slimmer dan de oorspronkelijke linksbuiten. Hij haalde iets van het jachtige uit de ploeg, hij bleef wat meer hangen dan Vahirua waardoor Cantona tenminste de moge lijkheid werd geboden niet al leen aan opbouw, maar ook aan daadwerkelijke assistentie van Papin te denken. De offensieve drang van de verdedigers werd ook meer ge reguleerd. Er werd anders ge voetbald, door de Fransen. Iets minder open, maar veel gerich ter, waarmee de chaos - duide lijk aanwezig in het laatste kwartier van de eerste helft - be dwongen werd. Schwarz met een vrije trap, Ingesson na een zeer geslaagde combinatie van Andersson en Brolin, brachten Zweden zelfs in de buurt van 2- 0. Zo'n kansje was er diep in de tweede helft ook voor (op nieuw) Eriksson, die na een voorzet van Schwarz de paal trof. Toen echter was het al 1-1, natuurlijk door Papin, de enige Fransman die een enkel gaatje vond in een degelijke verdedi ging. „De doelpunten hebben de wedstrijd twee keer veran derd", vertelde Papin. „De Zwe den werden na hun doelpunt veel sterker, wij na het onze. Op de uitslag valt weinig aan te merken." Op de wedstrijd ook niet. Zweden, iets behoudender in zijn basisopstelling dan Frank rijk, heeft zich niet verstopt. De Fransen gaven zich soms letter lijk open en bloot om pas in de laatste minuten van de wed strijd alles ondergeschikt te ma ken aan het voetbalverstand dat zegt dat het halve ei van een ge lijkspel meer is dan de lege dop. Dat was het gevoel dat Jan Eriksson niet helemaal van zich kon afzetten. „Met de zekerheid van een voorsprong hadden wij de wedstrijd in handen en die hebben wij eigenlijk onnodig weggegeven." Stockholm. Groep 1. Zweden - 17 rank- rijk 1-1 (1-0). 25. Erikwn 1-0. 58. Pa pin 1-1 Scheldsrechirr Spinn iGOS). Toeschouwers 28.000 (uitverkocht). Gele kaan Schwarz. Them (Zwc). Angioma en Cantona (heiden Fra). ZWEDEN: Ravelli. Nilsson, l nksson. Patrick Andersson en R|Orklund; In gesson. Them. Brolin. Schwarz en I.impar. Kenneth Andersson (73. Dahlin). FRANKRIJK: Manini: Boli. Rlanc. Casoni en Amoros, Angioma (65. Fer nandez), Cantona. Sauzee en De schamps; Papin en Vahirua (46. Perez). Geheimzinnige tabletjes helpen Rijkaard VARBERG AN MENNEGA GPD-VERSLAGGEVER Frank Rijkaard had cr dinsdag nog een hard hoofd in morgen in de openingswedstrijd van het Nederlands elftal tegen Schot land van de partij te kunnen zijn. „Als ik morgen zou moeten spelen zou dat niet mogelijk zijn", stelde hij toen nog som ber voor zich uitblikkend vast. Eén dag later bleek de zon bij de 'Milanees' evenwel al weer te zijn doorgebroken. Rijkaard trainde weer vrolijk mee met de groep en verklaarde zich „speel- fit" te voelen. ,.lk kan nog niet zeggen dat ik honderd procent ben. maar mijn lies voelt een stuk beter aan. Als meneer Mi- chels het wil. ben ik tegen Schotland beschikbaar. Zoals ik me nu voel kan ik spelen." Hoe. zo luidde op het trai ningscomplex van het Neder lands elftal in het warme Var- berg de hamvraag, kon er bin nen vierentwintig uur zo'n snel le verbetering optreden in de liesblessure van Oranjes zor genkindje? Rijkaard immers, was door KNVB-arts Frits Kessel al haast afgeschreven voor de krachtmeting met de Schotten. Het antwoord is even komisch als simpel. Negen dagen nadat hij weer last kreeg van de liesblessure, die hem al meer dan een half jaar parten speelt, herinnerde Rijkaard zich plotsklaps dat hij bij AC Milan „bepaalde table tjes" kreeg, waarop hij positief reageerde. Kessel vertelde gistermiddag enkele dagen vergeefs gepro beerd te hebben in contact te komen met Milan-clubarts Ta- vanna om wellicht van hem te vernemen hoe Rijkaard het bes te weer speelklaar te krijgen zou zijn. Kessel: ..Maar als ik belde, kreeg ik steeds bandjes te horen dat Milan op toernee was." Om dat de tam tam met Milan niet doorkwam, besloot Kessel Rijk aard zetpillen voor te schrijven. Maar omdat de 'patiënt' bleef klagen, zette Kessel zich dins dagmiddag aan tafel met Rijk aard voor een soort van evalua tiegesprek. Tijdens dat onder houd nerinnerde de speler zich ineens dat hij bij Milan nooit zetpillen kreeg om de pijn in zijn lies te onderdrukken, maar tabletjes. Wat de naam van de tabletjes was, wilde Kessel logischerwijze weten. Maar die wist Rijkaard niet. Kessel: „Ik heb toen een aantal middelen opgenoemd totdat Frank zei: 'Ja. dat komt me bdend voor'. Wto zijn on middellijk naar een apotheek gegaan, nebben die tabletjes ee naald en daar reageerde hij goed op." Bondscoach Rinus Michels hield gistermiddag ten aanzien van Rijkaard nog een slag om de arm. Hij wees daar bij op het gevaar van een moge lijke terugslag na de trainingsin spanning van gistermiddag. Schotse bondsmanager Roxburgh ligt niet lekker in de groep göteborg jan mennega gpd-verslaggever 20 november 1991 was een his torische dag voor het Schotse voetbal. In Sofia hield Bulgarije Roemenië op 1-1 en dat bete kende dat Schotland was ge kwalificeerd voor de eindron den van het Europees kam pioenschap. In de 32-jarige his torie van het toernooi waren de Schotten daar nimmer in ge slaagd. 'A bed of roses' zal hef Zweedse EK voor de kick-and- F rush voetballers van de Britse hooglanden evenwel niet wor den. Althans, dat veronderstelt een ieder, bondsmanager Andy Roxburgh incluis. „Maar", zegt hij strijdvaardig, „Schotland zal voor geen enkele ploeg een walkover worden. De Engelse bookmakers dich ten de blauw witte strijders uit het Verenigd Koninkrijk amper kansen toe, want zij staan bij hen op 25 tegen 1 genoteerd. En de Schotse bobo's hebben al helemaal geen enkele fiducie in hun voetballende landgenoten. Zij hebben de terugreis van het team al één dag na de voorron den geboekt. Roxburgh heeft zich er mateloos aan gestoord, zonder er verder veel kabaal over te maken. De 48-jarige coach verkeert ook niet in de positie de trom'te roeren, want hij ligt in eigen land zwaar on der vuur. Niet in de laatste plaats van wege de op zijn minst weinig voor de hand liggende EK-voor- bereiding die de nationale ploeg 7-05-1959: Nederland-Schotlanc Nederland-Schotland achter de rug heeft. Roxburgh vond het, zeer tegen de zin van de spelers die na een lange en slopende competitie op hun laatste benen liepen, wenselijk een trip door de Verenigde Sta ten en Canada te maken. De twaalf dagen durende rondreis in Amerika en Omstreken lever de twee overwinningen op. Van de Verenigde Staten werd met 1-0 gewonnen, van Canada met 3-1. Het derde en laatste oefen duel in de aanloop naar Zweden sloten de Schotten vorige week in Oslo tegen Noorwegen met 0-0 af. „Er is", zegt Roxburgh in het peperdure Sheraton-hotel in het hartje van Göteborg waar Schotland toeleeft naar de krachtmeting morgen met Ne derland, „ten onrechte veel kri tiek geweest op de trip naar Amerika. Wij hebben juist veel baat gehad bij ons trainings kamp daar." De vroegere voet-, ballervan Queens Park Rangers, Patrick Thistle, Falkirk en Cly debank, sinds 16 juli 1986 bondsmanager, legt ook uit waarom. „De groep is naar el kaar toegegroeidzegt hij. Richard Gough, 30 jaar. ver dediger van Glasgow Rangers Andy Roxburgh: „Schotland zal voor geen enkele ploeg een walkover worden. en met 55 interlands de meest ervaren speler in de Schotse se lectie, is het met Roxburgh vol strekt oneens. „Het was fout om naar Amerika te gaan", stelt hij zonder omwegen vast. ,Als je, zoals wij 44 competitiewedstrij den hebt gespeeld, ben je fysiek opgebrand, kapot. Dan is het belangrijk dat je eerst weer tot rust komt, maar die rust hebben wij niet gekregen, ook al hebben we in Amerika niet hard hoeven te trainen en was er veel gele genheid voor ontspanning. Gough, geboren in Zweden, uit een Zweedse moeder en op gegroeid in Zuid-Afrika, mag dan aanvoerder van de nationa le ploeg zijn, van Roxburgh heeft hij geen bijster hoge pet op. De captain en de bonds manager hadden al eens een knallende verbale botsing, toen Roxburgh Gough verweet de ploeg in de belangrijke kwalifi foto anp cor mulder catiewedstrijd tegen Zwitser land (september vorig jaar; 2-2) in de steek te hebben gelaten. Gough: „Maar ik kon toen van wege een blessure echt niet spe len." De ruzie is inmiddels bijge legd, maar de onvrede sluimert voort, want Gough kon het on langs toch weer niet laten Rox burgh even een stoot onder de gordel te geven. „Roxburgh kan niet met vedetten omgaanzei Gough toen. Een wat wonderlij ke opmerking overigens van de clubgenoot van Pieter Huistra ('Jammer dat Hoestra niet gese lecteerd is'), want Schotland heeft helemaal geen vedetten, of het zou Ally Magical Mac' McCoist, de soepel scorende aanvaller van Glasgow Rangers, moeten zijn. „Maar Schotland is niet alleen Ally McCoist", oordeelt Rox burgh, „Schotland is ook en thousiasme en veel kracht. Ie duwt ons niet zo gemakkelijk aan de kant. Natuurlijk zijn Hol land en Duitsland favoriet in onze groep, je hebt het dan ten slotte over de Europese en de wereldkampioen. Wij hebben ook respect voor onze tegen standers. maar dat is wat anders dan angst. Angst kennen we niet. Wij. Schotten, hebben een wat vreemde mentaliteit, des te groter de uitdaging, des te ster ker wij ons voelen." Nederland stelt Roxburgh, wiens selectie blessurevrij is vervolgens vast. heeft fantastic players'. „En bovendien heeft het met Rinus Michels de beste coach van de wereld. Ik weet ook alles van Nederland, heb jullie land vaak zien spelen Ik ben zelfs nog een keer naar Mi laan geweest om de drie boys van Milan aan het werk te zien. Als ik mijn ogen sluit, weet ik precies wie waar bij Nederland loopt en hoe ze voetballen Mijn boys verheugen zich er enorm op om tegen Nederland te spe len." göteborg anp De Nederlandse politie is niet erg onder de indruk van het programma dat Göteborg in elkaar heeft gedraaid om de Oranje-supporters te verma ken. „Het is allemaal mager", zegt Piet Grasmaaijer. woord voerder van de Nederlandse politie-delegatie in Göteborg. „In eigen land zouden we dit anders aanpakken. De Zweedse politie l^eeft over veel dingen diep nagedacht en adequate maatregelen ge troffen, maar echt goed bezig gehouden worden de suppor ters niet. Je kunt merken dat Zweden weinig ervaring heeft met grote groepen suppor ters." Alleen in het Hedenpark. samengeklemd tussen het uitgaanscentrum van Göte borg en Ullevistadion zijn speciale maatregelen getrof fen om de Oranje fans te amuseren. In een grote tent treden vanaf vandaag (twee derangs) popgroepen op en zijn snac ks en bier, met een minimaal alcoholpercentage, beschikbaar. De Schotten hebben aan de andere kant van het park dezelfde facilitei ten. Daarnaast heeft de VW van Göteburg een ambitieus pro gramma samengesteld waar bij kunst en cultuur de bo ventoon voeten i ei flkketfle naïef, want de doorsnee vc ballicfhebber heeft niet de dure reis naar Zweden ge maakt om uitgebreid kunst werken in musea te bewon deren of zich te vergapen aan ballet en folklore Desondanks behoeven de Oranjefans zich niet te verve len in Göteborg. Het voor Zweedse begrippen uitzon derlijk fraaie weer zorgt er voor dat de binnenstad een groot paradijs is met stamp volle terrasjes. Van voetbalsfeer is evenwel nog geen sprake. De lokale bevolking ligt nog geen conde wakker van net duel Nederland Schotland. De nu langzamerhand gestaag bin n en druppelen de Nederlandse en Schotse supporters wor den ondanks hun fraaie uit- dovsingen slechts meewarig aangekeken. Een groep vfjf hna uit de kop van Noord Holland, in oranje gr- kleed, met beschilderde ge zichten en voorzien van de Gullit-haarlokkrn. moest gis teren zelfs tot drie maal toe aan omstanders uitleggen dal zij Hollandse en geen Duitse supporters waren.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25