'Tijd om de puntjes op de i te zetten' Cultuur&Kunst Requiem voor Pier Paolo Pasolini Keuze van kinderen Ultieme Max Havelaar goudmijn voor literatuurvorser DONDERDAG 11 JUNI 1992 24 Dirkje Kuik met thriller-debuut genomineerd voor Gouden Strop 'Je bent een gek oud wijf, maar zuipen kan je!'. Zo wordt de vrouwelijke speurneus Diederika Finc- ke aangesproken in 'De NV Dopiflex'. Met deze roman maakte auteur en beeldend kunstenaar Dirkje Kuik haar debuut als misdaad schrijver. Haar roman is genomineerd voor de Gou den Strop, de Nederlandse prijs voor 'spannende boe ken' zoals men het genre gedurende de junimaand enigszins halfzacht aan prijst in alle boekhandels. Niet overbodig overigens, dat aanprijzen, want mis daad scoort in ons land laag op de ladder van lite rair aanzien. UTKCHT INGE V»N PEN BLINK Zelf ziet ze er nauwelijks uit als een harde detective. Dirkje Kuik. op 7 oktober 1929 in Utrecht geboren als William D. Kuik, is een stijlvolle dame, smaakvol gekleed in ivoorkleu rige blouse en rok, het fraaie witte haar kunstig opgestoken, een mooie stem vooral. Ze is blij met de nominatie, blij ook dat haar misdaadroman opgepikt is door de literaire kri tiek. Want het genre valt slecht in Nederland, het wordt niet als literatuur beschouwd. In tegen stelling tot Engeland, waar een traditie in literaire misdaad is opgebouwd door schrijvers als Edgar Allan Poe, joseph Conrad, Graham Greene en John Ie Car ré. Kuik: „Ik vind het echt een volwaardig genre. Dat heb ik trouwens altijd gevonden, ik heb altijd veel Engelse thrillers gelezen." De thriller is een prachtig ge- „Ik vind het echt een volwaardig genre. Dat heb ik trouwens altijd gevonden, ik heb altijd veel Engelse thrillers gelezen." FOTO'JAAP DE BOER nre, en die Gouden Strop is dus een goede zaak. „Het wordt wel eens vergeten dat misdaadro mans schrijven heel moeilijk is. Je moet wat weten, je moet een volwassen schrijfstijl hebben, en het genre heeft z'n eigen wet matigheden. Natuurlijk is de ontwikkeling van de plot heel belangrijk, de structuur, maar je moet goed uitkijken dat de per sonages niet van bordkarton worden." Van bordkarton is Kuiks hel din, Diederika Fincke, zeker niet. Ze wordt in 'De NV Do- piflex'#door de binnenlandse veiligheidsdienst ingehuurd als oude rot, die van de hoed en de rand weet, tijdens de Duitse be zetting in Londen zat en daar door de wereld van verzetswerk, geheime diensten, van vriend schap en verraad, van binnenuit kent. Oude kolonel De schrijfster geeft grif toe dat haar heldin hier en daar op haar lijkt. „Maar ik heb ook van mijn moeder, die Hendrika heette, een beetje gebruikt. Het wat koele karakter. En de oude kolo nel, Diederika's vader, heeft trekken van mijn vader gekre gen." De roman bestrijkt het tijdvak 1937-1972. Fincke is tien jaar ouder dan de schrijfster. Dirkje Kuik sluit niet helemaal uit dat ze zelf, als ze tien jaar eerder ge boren was, in het verzet of de geheime dienst terecht geko- wel. Niet vanwege het avontuur, maar vanwege hét schijnwe- reldje." Zij, toen nog 'hij', werd beel dend kunstenaar, en schrijver. Werd weggejaagd van de Rijks academie in Amsterdam, kreeg les van de Utrechtse etser Wil lem van Leusden, maar ontwik kelde zich grotendeels op eigen houtje. Heel open is ze altijd geweest over haar verandering van man naar vrouw. Dat was in 1979. Ze schreef erover in 'Huishoud boekje met rozijnen' (1984). Op de vraag of deze status haar gebracht heeft wat ze er van hoopte en verwachtte, haalt ze in eerste instantie de woor den van Schopenhauer aan: 'Het staat niet in de sterren dat een mens gelukkig moet zijn'. En zelf vindt ze niet dat ze wezenlijk veranderd is: „Ik ben altijd een vrouw geweest. Maar ik had de verkeerde status, om dat in mijn geboorte-acte stond dat ik een jongen was. Het vrouw-zijn is me medisch mo gelijk gemaakt, en het heeft me zeker meer vrede en rust ge bracht. Ik denk dat dit de geluk kigste tijd van mijn leven is, voor zover een mens gelukkig kan zijn." „Ik heb me altijd heel lang zaam ontwikkeld, en altijd op mijn eigen houtje. Ik geloof dat je op zichzelf veel tijd nodig hebt om je talent te ontwikke len. Nu pas begin ik in de gaten te krijgen wat je met schrijven en met tekenen kunt doen: ik krijg er nu pas greep op. Ik denk dat ik m'n beste werk nog ga maken. Ik ben meer tot rust ge komen, mijn huis is er, mijn achtergrond, ik heb een aardige vriend; nu is de tijd gekomen om de puntjes op de i te zetten. Vroeger dacht ik, ik wil geen 60 worden. Nu denk ik, ik wil wel 80 worden. Goethe heeft eens gezegd: het mooiste om te be reiken is een oudedag-stijl. In die zin is ouder worden hele maal niet zo'n nadeel. Het fysie ke aspect is het enige gevaarlij ke. Ik krijg een beetje staar, dat is een ramp, dat moet verhol pen worden." „De Russische schrijver Gorki schreef zijn jeugdherinneringen op onder de titel 'Als een ade laar'. Ik ga mijn herinneringen opschrijven onder de titel 'Als een leeuwerik'. Nu pas kan ik goed over die tijd schrijven, nu ik afstand kan nemen." Dirkje Kuik, De N.V. Dopiflex. Uiig. De Arbeiderspers, 274 pag., prijs/39,90. BIOGRAFIE HANS WARREN Barth David Schwartz: Pasolini Requiem, een biografie, vert. Karei van Eerd, Pauline Moody, Rob van der Veen, Han Visser man. Meulenhoff 832 pag /gefll 69,50 Eveneens bij Meulenhoff Pasolini Jon gens uit het leven, vert Henny Vlot, 270 pag f 34,50 en Meedogenloos bestaan, vert Grazuella rais. 332 pag 42 50. Het zal vermoedelijk nooit vast gesteld kunnen worden hoe Fier Paolo Pasolini is vermoord, maar ook al was de toedracht precies bekend, dan nog zou hij een onvatbare figuur blijven, zijn openhartige geschriften, dagboek-aantekeningen, brie ven en andere confessies ten spijt. Natuurlijk is zijn geweld dadige, gruwelijke en raadsel achtige dood schitterend mate riaal voor iedere biograaf en Barth David Schwartz begint er zijn zeer omvangrijke Pasolini Requiem dan ook mee, met vol ledige orchestratie en koor, om in de termen van een zielemis te blijven. Waarmee hij echter in de eerste honderd bladzijden zijn kruit een beetje verschoten heeft en... er volgen er nog ze venhonderd, die niet allemaal dezelfde spanning hebben. Pasolini werd geboren in 1922 in Casarsa, Friuli, in het jaar waarin Mussolini aan de macht kwam. Pasolini's vader was be roepsmilitair en de zaak van het fascisme vurig toegedaan. Zijn moeder, Susanna Colussi, be kend wegens de rolletjes die ze later in sommige fjlms van haar zoon zou spelen, was onderwij zeres geweest. Pier Paolo stu deerde letteren. Hij was homo seksueel en kwam daar al vrij snel openlijk voor uit, wat in het Italië van de jaren vijftig en zes tig een groter waagstuk was dan in noordelijke landen. Hij begon met gedichten te schrijven in het dialect van Friuli en veroor zaakte in 1949 zijn eerste grote schandaal door ontucht te ple gen met vier minderjarige jon gens tegelijk - en dat voor ie mand die in het onderwijs werkzaam was. De handeling kostte hem zijn betrekking en hij werd geroy eerd door de Communistische Partij van Italië, iets wat hij lang niet heeft kunnen verkroppen, want hij bleef communist. Hij verliet zijn geboortestreek om in Rome te gaan wonen. Daar heeft hij nog jarenlang in vrij moeilijke omstandigheden ge leefd eer zijn ster begon te rij zen. De nu ruim dertigjarige Pasolini verkende overdag zijn vele kunstzinnige begaafdhe den, 's nachts stortte hij zich in het zelfkantleven van de jon- gensprostitutie dat hem on weerstaanbaar aantrok en in spireerde tot boeken als 'Ra- gazzi di vita' (1955) en 'Una vita violenta' (1959), in het Neder lands vertaald 'Jongens uit het leven' en 'Meedogenloos be staan'. Zijn doorbraak kwam pas te gen zijn veertigste, toen hij zelf als filmregisseur begon op te treden. Eerst met films die enkel in Italië schandaal verwekten, later met werken als 'Decame- rone' en 'Salö', die hem wereld roem hebben verschaften. Het geheim rond zijn dood in de nacht van 1 op 2 november 1975 zal wel nooit ontraadseld kunnen worden. Wie zijn werk gelezen heeft, kent of vermoedt althans zijn gecompliceerde driften. Het is duidelijk dat seks hem soms alle voorzichtigheid uit het oog deed verliezen, dat een drang om 'alles te ervaren' hem leiden kon. Zelfs tot fatale daden, momenten van te ver gaan. Men kent de toedracht: hij had een straatjongen van 17 jaar, Pino Pelosi aangesproken en hem in zijn auto meegeno men naar Ostia. Voorheks, zoals zijn gewoonte was. In Ostia is ruzie ontstaan, volgens Pino omdat Pasolini dingen eiste die hem te ver gingen en toen hij weigerde met een eind hout op hem afkwam. Nadat Pino Pasolini in elkaar geslagen en getrapt had, was hij in diens au to gestapt, per ongeluk achter uit over de gevallen man heen gereden en in paniek gevlucht. Het was omstreeks half een in 'de nacht. Hij werd direct inge rekend in de gestolen wagen. Pas de volgende morgen werd Pasolini's lijk gevonden, zo af zichtelijk verminkt dat het ver haal van Pino die slechts een schrammetje op zijn neus ver toonde, direct sterk betwijfeld werd. Na eindeloze processen kreeg Pelosi uiteindelijk ruim tien jaar. Nu, zeventieri jaar later weten we slechts zeker dat Pelosi een recidivist is die, zodra hij buiten de gevangenismuren komt, tot misdaad terugvalt. En dat Pier Paolo Pasolini een ongrijpbare gedrevene is geweest met on miskenbaar sado-masochisti sche obsessies. Het gore terrein- tje in Ostia bewaart zijn geheim. Barth David Schwartz (geb. 1947) een Amerikaan, heeft zich vijftien jaar lang in dit labyrint begeven. Ook hij heeft geen lamp gevonden om de ondoor dringbare duisternis van die no vembernacht te doorboren, maar hij heeft wel veel zaken overzichtelijk op een rij gezet en veel achtergronden geschetst, waardoor de lezer van deze bio grafie zich een eigen beeld kan proberen te vormen. Zijn uit voerige schildering van het le ven in Italië in de betreffende periode is bewonderenswaardig en hij heeft zijn tekst overvloe dig gelardeerd met citaten in proza en poëzie uit het werk van Pasolini zelf. Dat alles als een basso conti nuo bij de kleurrijke en drama tische melodieën van dit requi- i het span- ook de :en keuze vakantie kleine Horror Juni is de maand v: nende boek. Het maand waarin alvast wordt gemaakt vo boeken. Vandaag greep uit de categorie 'span nende boeken'. Bezeten huizen, een duivelse schoonheidssalon, seksuele fan- tasiën die steeds werkelijker worden, een opwindend festi val. In 'Ik griezel van genot' zijn elf erotische en horror-verhalen gebundeld. Van Stephen King, natuurlijk, maar ook schrijvers als Ruth Rendell, Carolyn Ban- kes en Harriet Zinnes laten de lezer sidderen. Bij dezelfde uitgever zijn nog twee horrobundels verschenen: 'Tentakels van het Kwaad' van James Herbert over de helder ziende Felix Kline wiens li chaam plotseling in verval raakt waardoor oerkrachten zijn om geving bedreigen, en van de zelfde schrijver 'Wraak van de overlevende' waarin een vlieg tuig neerstort. De tweede vlie ger overleeft de ramp op won derbaarlijke wijze en het dorp waar het ongeluk gebeurde be leeft een nachtmerrie. Voor 12,50 per deel bij Van Holkema en Warendorf. Van Stephen King is nu bij Lui- ting-Sijthoff de volledige, onver korte editie van 'De beproeving' uitgekomen. Het boek, dat in 1978 verscheen, wordt als een van Kings beste romans be schouwd. Een apocalyptische visie op een wereld, bedreigd door de Grote Plaag. Meer dan duizend bladzijden adembene mende spanning voor 55 gul den. Bij dezelfde uitgever verschijnt 'Nachtzomer' van Dan Sim mons. Deze tweede horror-ro man van Simmons gaat over een stadje dat beheerst wordt door een zwijgende klok. De kinderen hebben angstige erva ringen, een onverklaarbare vrees voor het donker. De ge heimzinnige kille wind op een warme zomerdag is bedreigend. Als de klok plotseling in het holst van de nacht tot leven komt, blijkt de tijd van zorgelo ze onschuld voorgoed voorbij. Prijs: 39,90. Van Dean R. Koontz is 'Diena- HOOREaROCEOiBORSI ren van de schemering', waarin een kind bij de supermarkt wordt aangesproken. Dit is het begin van een nachtmerrie, waarin een fanatieke sekte er van overtuigd is dat de Anti christ is opgestaan, een moeder ten koste van alles het leven van haar kind tracht te beschermen en een privé-detective persoon lijk bij de schokkende gebeurte nissen betrokken raakt. Even eens bij Luiting-Sijthoff. Prijs: ƒ34,90. Science Fiction Greg Bear, gelauwerd om zijn romans Eon, Eeuwigheid en In- terzone: 2047, vulde opnieuw een roman vol science fiction: Hoofd Zaken. Het verhaal speelt zich af in de 21ste eeuw. Geheel onverwacht biedt het conserve- ringsgenootschap Star Time de ingevroren hoofden van zijn le den te koop aan. Rhosalind Sandoval, dochter van een van de belangrijkste Maan-families, is de gretigste afnemer. Zij denkt zo het hoofd van haar stammoeder te vinden. Intus sen is haar echtgenoot danig aan het onderzoeken hoe hij het absolute nulpunt kan vinden. Zo zouden de eerste gedachten en herinneringen van de overle denen kunnen worden gelezen. Wie een voorkeur heeft voor korte verhalen kan in de vakan tiekoffer 'Digitale Dromen' van dezelfde auteur meenemen. 'Hoofd Zaken' van Greg Bear; uitgever: Meulenhoff SF; 14.90; 'Digitale Dromen' van Greg Bear; uitgegeven bij Meu lenhoff SF; 29, 50. Spanning De auteur van 'Broederschap van de roos' en 'het vijfde be roep', David Morrell, beschrijft in 'Verbond van de vlam' de be levenissen van journaliste Tess Drake. Geobsedeerd door een mysterieuze vreemdeling, Jozef, gaat ze na diens gruwelijke dood op onderzoek uit. Wie was hij? Wat deed hij? Wie zat hem achterna en waarom? Haar speurwerk brengt haar op het spoor van de beschermers van een geheime vlam en ze dringt steeds dieper door tot de kern van een duister en eeuwenoud complot. "Verbond van de vlam' van David Morrell; uitgeverij: Lui- tingh-Sijthoff, 34,90. Tegen de achtergrond van de Zuidamerikaanse wildernis gaan guerrillaleider Ramón en zijn mannen door met hun strijd tegen de rechtse dicta: tuur. Hun Movemiento de Ac- ción Marxista, afgekort Mamis- ta, vecht tegen de regering en vóór de revolutie. In de wilder nis brengt de strijd vier mensen samen die - al dan niet gewild - bij die revolutie betrokken ra ken. 'Marriimsta' van Lex Deight- on; uitgeverij: De Boekerij; 29,90. en Ingrid Uebe met Giechelbig op school. In de categorie boeken voor 10-12 jaar komen voor een prijs in aanmerking: Nachtlopers van Micke van Hooft, Het geheim van villa Bloemenlust van Eliza beth Mollema, Verdriet met mayonaise van Carry Slee, De weg terug van Peter Vervloed en HaJBah naar school van Jaques Vriens. De derde categorie, boeken voor 13-16-jarigen, heeft als ge nomineerden: Wim Daniels' Dingen van Daan, Mieke Dor- restein met Aardappels met la waaisaus, Lieneke Dijkzeuls De tweede viool, Niemand houdt mij tegen van Evert Hartman en Gebroken vleugels van Sue May- field. In een speciaal aan de Kin derjury gewijd programma van de VARA op dinsdag 16 juni (17.30 uur) worden de prijswin naars bekendgemaakt. Ruim 21.000 kinderen hebben 15 boeken voorgedragen voor de Prijs van de Nederlandse Kinderjury. In drie categoriën werden steeds vijf favoriete boeken aangewezen, waaruit de jury uiteindelijk op dinsdag 16 juni een keuze zal maken. Met de deelneming van 21.000 kinderen behaalt de Stichting Nederlandse Kinder jury, die dit jaar tevens haar eer ste lustrum viert, een record: vorig jaar lieten 'slechts' 19.000 kinderen zich uit over hun favo riete boek. De meeste stemmen verza melden: in de categorie boeken voor 6-9 jaar: Paul Biegel met Juttertje Tim, Elfie Donnelly met Een pakje voor mevrouw La rietand. Liesbeth van der Jagt voor Gijsje is een meisje, Manf red Mai met Voor een dag maar Tien jaar noeste arbeid levert schitterend werk op Histonsch-kntische uitgave Max Havelaar. A Kets- Vree. Van Gorcum Comp b vprijs voor beide delen ƒ230 - 'Ik ben makelaar in koffi, en woon op de Lauriergracht, No 37.' Wie deze be ginzin niet kent, mag niet verder le zen! Zo geschreven en zo gespeld staat de eerste zin van Max Havelaar in de pasverschenen historisch-kritische uitgave van mevrouw A. Kets-Vree dje in 1983 promoveerde op de historisch- kritische uitgave van Een ontgooche ling, van Willem Elsschot. Van de Max Havelaar zijn sinds de eerste druk in 1860 heel wat uitgaven verschenen. 14 Mei 1860 geldt als de datum waarop Max Havelaar in de handel kwam. Multatuli (pseudoniem van Eduard Douwes Dekker) wilde een goedkope volksuitgave, want hij wilde dat zijn boek gelezen werd. Maar Ja cob van Lennep en uitgever De Ruyter maakten er een dure en bovendien 'gecensureerde' uitgave van. Van Len nep ontnam de roman zijn actualiteit door het onherkenbaar maken van plaatsnamen en jaartallen. Pas sinds de vierde druk is er sprake van een door de auteur geautoriseerde uitgave. Multatuli bewerkte de eerste druk aan de hand van zijn manuscript en voegde er 'Aantekeeningen en Op helderingen' aan toe. Voor de vijfde druk werden deze 'noten' door Multa tuli nog uitgebreid. Hierin komt onder andere de voorkeur van Multatuli voor de spreektaal naar voren als het om de spelling van Maleise woorden gaat. Als richtlijn nam hij 'de uitspraak der woorden'. Dit idee over de spelling is eveneens terug te vinden in de 'lees tekst' van de Havelaar. Batavus Droogstoppel, die als eerste in het boek het woord neemt, zet zich aangaande de spelling en zegswijzen af tegen de officiële vorm van zoon Frits. Juist door genoemde 'uitgebreide' aantekeningen van Multatuli, heeft Kets-Vree de tekst van de vijfde druk gebruikt voor haar wetenschappelijke magnum opus. Deze uitgave in de se rie monumenta literaria neerlandica bestaat uit twee kloeke delen. Deel I beslaat de tekst van de Havelaar (de vijfde, door de auteur geautoriseerde druk) en deel II bestaat uit een uitge breide Verantwoording, Commentaar en Variantenapparaat. Het commentaar geeft een histori sche verduidelijking, zo u wilt, 'verkla ring' van de Havelaar. Voor lezing dient u aan een bureau of middelgrote tafel plaats te nemen. U legt de werke lijk prachtig uitgegeven delen voor u en een golf van verrukking over zulk een pracht en zoveel geleerdheid over spoelt het gemoed als was u een mid deleeuwse monnik die zich in de ge wijde stilte van een kloosterbiblio theek boven enkele incunabelen te le zen zet. Deel I en II dienen synchroon te worden gelezen, want er staat geen aanduiding in de leestekst die naar een 'commentaar' verwijst. De ge nummerde noten in de leestekst ver wijzen naar de aantekeningen van Multatuli. Deze beide bronnen vor men een roman op zichzelf en zijn zeer de moeite waard. Bij Multatuli leest elke aantekening als 'idee' en het commentaar van Kets-Vree is uitge breid en uiterst leerzaam wat betreft woordverklaring aangaande zeden en gebruiken in de negentiende eeuw. Het variantenapparaat vormt de hoofdmoot van het imposante deel II. Er worden van de Havelaar inclusief het manucript maar liefst elf versies met elkaar vergeleken. De basistekst is die van de vijfde druk. Zo kent het woord 'adhipatti' de varianten 're gent', 'inlandsch hoofd' en 'ragent' in respectievelijk de eerste en tweede dnik, waarbij in 'ragent' sprake is van een zetfout. Er komen veel omkerin gen voor als: 'in geldverlegenheid te zien verkeeren' tegenover de eerdere versie 'te zien verkeeren in geldverle genheid'. Met deze historisch-kritische uitga ve, waarbij veelvuldig gebruik is ge maakt van de brieven en documenten uit de Volledige Werken (t/m deel XXII), is er nu dan de complete Have laar! Een goudmijn voor de echte lite ratuurvorser en een boekenschat voor de lezer/bibliofiel. Indrukwekkend is het werk dat achter deze delen schuil gaat, de tien jaar noeste literaire ar beid. Maar het indrukwekkendst blijft toch elke keer de nog zo levende tekst en de zo lenige geest van Multatuli die zijn werk ook voor de hedendaagse le zer nog steeds herkenbaar maken. Zeventien jaar na zijn dood weten we dat Pier Paolo Pasolini een on grijpbare gedrevene is geweest met onmiskenbaar sado-masochistische obsessies. Het gore terreintje in Ostia bewaart zijn geheim.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24