Cultuur Kunst Glenn Frey: de Eagle is geland ff; ff In een Keuken van Ons mag U gerust Flink opscheppen. DONDERDAG 11 JUNI 1992 21 Liefdesavontuur *5 q Inde film The Lover Z J begint een 15-jarig Frans meisje in Vietnam .een gecompliceerd liefdes avontuur met een veel ou dere Chinese man. Zij speelt de hoer, hij de klant. Spannende boeken a Juni is de maand Z4 van het spannende boek. Op de boekenpagi na een interview met Dirk je Kuik, die met haar thril ler-debuut is genomineerd voorde Gouden Strop. Clavecimbel in Kievitkerk wassenaar Anneke Jansen, onder meer lerares aan de Streek- muziekschool Leiden e.o., geeft vrijdagavond een clavecimbel- concert in de Kievitkerk. Op het programma staan de zoge naamde 'Goldberg-Variationen' van J.S. Bach. Het concert be gint om 20.15 uur. Verzoekeoncert Ronald de Jong alphen Het publiek mag 'verzoeknummers' indienen bij orga nist Ronald de Jong tijdens het verzoekeoncert dat hij zaterdag 13 juni geeft in de Oudshoornsekerk in Alphen aan den Rijn. Werken van Bach, Young, Handel en Asma staan op het pro gramma. Aanvang 20.15 uur. Gospelkoor houdt 'Sing In' katwijk» Het gospelkoor Salvation houdt zaterdag een 'Sing-ln' in het Katwijkse Tripodia. Dat wil zeggen dat het publiek mag meezingen. Het koor wordt begeleid door synthesizer, drums, gitaren, basgitaar en dwarsfluit. Aanvang: 20.00 uur. Kathedraalmuziek in Hooglandse leiden De Martinus-cantorij o.l.v. Bert Wassink treedt met vas te begeleider Joop Brons zondag op in de Hooglandse Kerk. Het programma omvat Engelse kathedraalliederen van onder ande ren John Blow (1648-1708) en Frederick Arthur Gore Ouseley (1825-1889). Volgens de Engelse traditie zullen ook enkele hym nen kunnen worden meegezongen. Aanvang: 18.30 uur. Concert Guns n' Roses afgelast manchester Zanger Axl Rose van Guns N' Roses is fysiek hele maal aan het eind van zijn latijn, waardoor de spraakmakende Amerikaanse band een concert dat gisteravond voor 30.000 fans in Manchester zou plaatsvinden, heeft moeten uitstellen. ,,Het gaat om volkomen lichamelijke uitputting. De show is op last van de dokter, die Axl om te beginnen 36 uur absolute rust heeft voorgeschreven, verdaagd," aldus woordvoerder Bernard Do- herty. Guns N' Roses is sinds half mei op tournee in Europa. Voor dinsdag 23 juni staat een bezoek aan de (reeds uitverkoch te) Kuip op de agenda. Volgens de kaartverkopers is Guns n' Ro ses dan weer 'gewoon' paraat. Museum naïeve kunst in Zwolle Het Nederlands Museum voor Naïeve kunst komt in Zwolle. Het wordt gevestigd in het voor malige Paleis van Justitie, een .monumentaal gebouw uit 1840 in de oude binnenstad. Het mu seum opent begin 1994 de deu- Zwolle betaalt 4,6 miljoen gulden voor de aankoop, ver bouw en inrichting van het pand. Jaarlijks geeft de gemeen te ook nog eens 720.000 gulden subsidie voor de exploitatie van het museum. Aanvankelijk wil de de Stichting Nederlands Mu seum voor de Naïeve Kunst het museum in Rotterdam vestigen. Toen dit plan op niets dreigde uit te lopen, kwam de vraag of Zwolle belangstelling en moge lijkheden zou hebben voor de vestiging van een dergelijk mu- De gemeente besloot snel op het verzoek in te gaan onder an dere omdat het voor Zwolle van belang is dat dit eerste museum in Nederland voor naïeve kunst veel bezoekers zal trekken. „Het klinkt mis- schien gek om be wondering te heb ben voor een plastic sieraad. Er zijn maar weinig mensen die waardering kunnen opbrengen voor een materiaal dat zo goedkoop is en veelvuldig wordt toegepast. Toch kunnen plastic sieraden heel mooi zijn. Het meest bij zonder vind ik sieraden die ge maakt zijn van bakeliet, een voorloper van plastic. In de Ver enigde Staten worden het de 'early plastics' genoemd en kent dit materiaal een grote schare van bewonderaars. Ik vind sieraden van bakeliet vooral mooi omdat ze zo een voudig zijn. Het ziet er helemaal niet goedkoop uit. De oudste bakelietsoorten hebben iets houtachtigs en lijken qua kleur op bloedkoraal of barnsteen. De ontwerpen zijn veelal geïnspi reerd op de art deco, met fraaie geometrische figuren en gesti leerde bloemmotieven. In de tijd dat ze gemaakt wer den ging het niet alleen om 'mooi'. De vervaardiging van plastic sieraden had ook een idealistisch karakter. Net als de toenmalige stalen buismeubels. Het doel was om, met nieuwe materialen en technieken, een artistiek verantwoord massa- produkt te maken dat bereik baar was voor de gewone man. Maar de gewone man appreci eerde die strakke vormgeving helemaal niet en wilde uitein delijk toch dezelfde frutsels en fratsels als de bourgeoisie. In Nederland zijn bakelietsiera den nooit echt aangeslagen. Dat was anders in Frankrijk waar zelfs Chanel sieraden van bake liet ontwierp. Frankrijk was aan het begin van deze eeuw toon aangevend op het gebied van art-deco-juwelen in edelsteen en edelmetaal, maar ook in goedkopere materiaalsoorten zoals glas en plastic. Die deden qua uiterlijk niet onder voor de dure modellen. Om iets moois te vinden moet je dus eigenlijk in Parijs zijn. In Nederland kom je sporadisch iets tegen op rommelmarkten of Essayprijs voor Dresden Cheques komen nog steeds binnen En zo was de cirkel rond. Glenn Frey streek neer in As- pen, Colorado. Juist daar, in de Rocky Mountains, oefen de hij twintig jaar geleden in de lokale kroegen met een bandje dat later zou uitgroeien tot een Amerikaanse le gende: The Eagles. Nu, als muziekmiljonair, heeft Frey een nieuwe horizon ontdekt. The Eagle has landed: ,,Ik heb geen problemen met m'n verleden." Glenn Frey die uit Los Angeles is weggetrokken: het klinkt nog steeds onwaarschijnlijk. Had den The Eagles in de jaren ze ventig niet hoogstpersoonlijk het heerlijke Californische le ventje verbeeld? Ontspannen muziek maken, een geestverrui mend stimulansje hier en mooie meiden daar, de zon nimmer uit zicht? Ikonen van een rijk bestaan waren ze geweest, boegbeelden van een tevreden generatie. 'One of these nights', 'Lyin' eyes', 'New kid in town', 'Hotel California'. Glenn Frey, die in '71 met Bemie Leadon, Randy Meisner en Don Henley aan de wieg van de legende stond, had na twin tig jaar van dat fameuze LA ge noeg gezien: „Ik ben een jaar geleden verhuisd: ik kom er nu alleen nog voor zaken. Het huis in Aspen had ik al sinds 1975 en vanaf die tijd heb ik er eigenlijk al naartoe willen verhuizen. Het kwam er niet eerder van, maar mijn hart heeft steeds in Colara- do gelegen." Studio Het rustieke Aspen kwam niet alleen zijn familieleven ten goe de, het verruimde ook zijn eigen blik. Frey, die in een schuur naast zijn 'Mad Dog Ranch' een hypermoderne studio liet bou wen, werd door zijn nieuwe ambiance gestimuleerd om de dingen meer bij hun naam te noemen. Op 'Strange weather' sijpelen voor zijn doen ferme teksten door, teksten die aange ven dat de gearriveerde musi cus zich nog wel degelijk druk kan maken over heel veel zaken. „Ach, hebben we niet alle maal onze kritische gedachten? Iederéén zou toch wel eens voor een breder publiek zijn kijk op de dingen kwijt willen? Ik ben toevallig in die positie, maar ik ben niet bewust voor een sta peltje maatschappijkritische liedjes gaan zitten, hoor. Je moet daar ook erg voorzichtig mee zijn. Als je een onderwerp aanpakt, moet niet alleen de boodschap overkomen, maar moet de zaak ook muzikaal kloppen." Feit is dat 'Strange weather' bij vlagen sterk aan The Eagles doet denken. Zelf bedacht Frey dat The Eagles ongeveer zó ge klonken zouden hebben, als ze nu nog bestonden, en hij zit er niet ver naast. Wie dat idee be vestigt, kan op warme sympa thie rekenen. Frey kent namelijk 'no hard feelings', geen wrok: „Ik heb er geen moeite mee. Sterker, ik ben er erg trots op als mensen dat zeggen. Net zo min heb ik er problemen mee dat er nog altijd gesproken wordt over Glenn Frey, de ex-Eagle. Ik heb geen problemen met het verle den. Het is een beetje als met «Ja bewondering In deze rubriek komen al of niet bekende streekgenoten aan het woord die hetzij direct hetzij zijdelings met kunst of cultuur te maken hebben. Zij praten over een kunstvoorwerp waaraan zij bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daartussenin zit. Vandaag spreekt Annet van der Plas haar bewondering uit. Zij is galeriehoudster van Art en Acrylaat, een galerie voor vormgeving en beeldende kunst in perspex. RBO staat nu zelf in de schijnwerpers LEIDEN Meestal treden ze op als bege leidend orkest van koren in de ze regio. Maar zaterdag staat het Randstedelijk Begeleidings orkest zélf in de schijnwerpers. Dan geeft dit orkest, onder lei ding van de dirigenten Stephen Kavelaar en Lawrence Renes een feestconcert in de Leidse Pieterskerk. Medewerking aan dit door de Stichting Vrienden van het RBO georganiseerde concert verlenen de sopraan Hanneke Kaasschieter en de alt- /mezzo-sopraan Sasja Hun- nego. Op het programma staan werken waarmee het orkest wil bewijzen niet alleen begelei dend, maar ook symfonisch z'n mannetje te staan. Uitvoeringen van 'Capriccio Italien' van Tsjaikowski, de 'Alt-rhapsodie' van Brahms, en het onbekende, maar spannende 'Bachianas Brasileiras' van H. Villa-Lobos staan op het programma. Het concert wordt afgesloten met de Reviusliederen van Jur- riaan Andriessen en de Due Madrigali' van Hendrik An driessen. Aanvang van dit voor iedereen toegankelijke concert: 20.00 uur. bazaars. Het mooiste dat ik ooit heb opgedoken is een armband met ketting van chroom, inge zet met bakeliet in de kleur van bloedkoraal. Zo'n setje kom je maar zelden tegen. Ik heb er een paar gulden voor betaald. Verzamelaars zouden er nu misschien een paar honderd gulden voor over hebben. Maar die waardevermeerdering speelt voor mij geen rol. Ik noem mezelf eigenlijk geen verzamelaar. Een verzamelaar is iemand die de dingen in een doosje stopt. Dat doe ik niet. Ik koop sieraden omdat ik ze mooi vind en om ze te dragen. Art de- co-achtige motieven zijn heel tijdloos. Je kunt je wel voorstel len hoe dat stond op de mantel pakjes van Chanel. Maar het leuke vind ik. dat een speld uit de jaren twintig ook heel ge makkelijk te combineren is met een jurk uit de jaren zestig en een jasje van nu. Het maken van zo'n compositie, dat is iets wat mij t heel erg boeit." Met maxen De stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft op advies van een commissie de essay prijs van de gemeente Amster dam, de Busken Huetprijs 1992, toegekend aan S. Dresden voor zijn essay "Vervolging, vernieti ging, literatuur' De prijs be draagt 15.000 gulden. De adviescommissie koos unaniem voor Dresdens essay, i.ln zijn indrukwekkende en rij ke essay verkent Dresden met een geobsedeerde precisie het spanningsveld tussen oorlogs werkelijkheid en oorlogslitera tuur", aldus de commissie. een oude liefde, die voorbij gaat: je bent geneigd om je al leen de goede dingen te herin neren. Met The Eagles is het net zo. Er staan.me van die periode veel meer goede dan slechte er varingen bij. Als een relatie op houdt, is het altijd moeilijk om je niet getroffen of verbitterd te voelen. Maar dat gaat over." „We waren gewoon op", rela tiveert Frey achteraf. „We had den de laatste drie jaar, na het succes jnet 'Hotel California' (15.000.000 exemplaren, red.), veel geld verdiend, maar de lol ging er vanaf. Voor 'The long run' hebben we ook véél te lang in de studio gezeten... Het was eigenlijk voor het eerst in ons bestaan dat een nieuwe elpee zo'n worsteling was." De maat was vol. Henley en (vooral) Frey, die The Eagles ondanks steeds wisselende be zettingen negen jaar over eind hadden gehouden, waren de verplichtingen beu. Het gaat ze niet slecht. Don Henley heeft natuurlijk in de afgelopen jaren vooral in de States een succesvolle solo-carrière opge bouwd. Joe Walsh (tegenwoordig met dikke brilleglazen) en Tim Schmitt schijnen in de nieuwe band van Ringo Starr te spelen. En Don Felder gaat het, volgens de laatste berichten, ook niet slecht. „We hebben geluk ge had, echt geluk. Toen I Jenley en ik de band begonnen, durfden we niet te denken dat we ooit zo'n enorme status zouden be reiken. Het verbaast me dat te genwoordig een nummer als 'Desperado' nog steeds zo po pulair is. Een paar keer per jaar komen nog altijd de cheques binnen. Allemaal het residu van toewijdingen hard werk." Glenn Frey: „Ik heb geen proble men met het verleden en ik kijk ook zeker niet in wrok om." SieMatic Keukencenter Leiderdorp Meubelplein 9, Leiderdorp tel 071-412815 (1* «tofle Minders Meubelen) Opfwngtf'fiMn ma O (XM7J0 Um «JOU 30 «7 00 Wft owm) ftoopo«r«; Een SieMatic keuken is een prachtige, inspirerende culi naire omgeving waarover merkbaar goed is nagedacht Bij de Duitse Stiftung Warentest werd SieMatic zelfs als beste getest. In het grote SieMatic keukenboek vindt u 1001 ideeën voor het opscheppen In 14 prijsklassen Maar het boek is gratis SieMatic 't Liefst een SieMatic.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21