Bollengebied gespaard bij aanleg waterleiding Vervallen speeltuin Buitenlust krijgt eindelijk opknapbeurt Voorschoten gaat ziek Berkhoutpark genezen Regio Leiden Conflict 'onhandige' juristen is ten einde 'Met dit bouwplan kunnen wij niet leven' DONDERDAG 11 JUN11992 19 Duinwaterbedrijf zoekt na protesten naar alternatief tracé De omstreden aanleg van een transportleiding voor ri vierwater dwars door het bollen- en kassengebied aan de Katwijkseweg in Wassenaar wordt waarschijnlijk afgebla zen. Het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland (DZH) is na vele protesten van kwekers uit het villadorp en buurgemeente Katwijk bereid de mogelijkheden voor een alternatief tra cé te onderzoeken. De'studie zal enkele maanden in be slag nemen. DICK VAN DER PLAS Het project zal hierdoor volgens woordvoerder W. IJdo van het DZH geen noemenswaardige vertraging oplopen. „Als het in derdaad lukt om de gronden van de agrariërs te ontzien, leidt dat ongetwijfeld tot een sterke reductie van het aantal be zwaarschriften. Dat betekent uiteindelijk dat de verloren ge- gane tijd weer kan worden inge haald", aldus IJdo. Het gewraakte tracé door het bollengebied aan de Katwijk seweg vormt het sluitstuk van de nieuwe transportleiding, die een totale lengte van 55 kilome ter krijgt. De betonnen buis met een doorsnede van twee meter gaat rivierwater van een pomp station in Bergambacht vervoe ren naar de duinen van Wasse naar. De huidige, uit 1955 date rende leiding is aan vervanging toe. Voor de aanleg voor een nieuw transportmiddel is een enorme ingreep in het land schap noodzakelijk. Bij het gra ven bedraagt de 'werkbreedte' niet minder dan 35 meter en de diepte van de sleuf wordt onge veer 3.40 meter. Op plekken waar de leiding sloten en vaar ten doorkruist moet nog dieper worden gegraven. Gelet op de enorme conse quenties is bij het uitstippelen Inbreker neemt ook auto mee voorschoten Bij een inbraak in een woning aan Het Wedde in Voorschoten regelde de dader voor zichzelf een aantrekkelijke 'bonus'. Met de autosleutels die hij in het huis vond, scheurde hij na de kraak weg in een peperdure BMW die voor de deur stond geparkeerd. Ook een portemonnee met inhoud werd uit het huis ontvreemd. De inbreker kwam de woning binnen na het boren van een gaatje in een raamkozijn, waarna het venster kon worden geopend. Zaalvoetbaltoernooi in Wassenaar wassenaar De 'E.F. Zwartlé-wisselbeker' is vanavond opnieuw de inzet van het gemeentelijk zaalvoetbaltoernooi in Wassenaar. De wedstrijden worden voor de 13e keer afgewerkt in de sport hal aan de Dr. Mansveltkade. De wisselbeker is genoemd naar de oud-gemeentesecretaris Zwartlé, die zelf de aftrap verricht en na afloop de prijzen uitreikt. Het aantal deelnemende teams is teruggebracht van acht naar vijf omdat het toernooi nu op één in plaats van op twee avonden wordt afgewerkt. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur. Doorrijder beschadigt auto oegstgeest» Een auto die stond geparkeerd aan de Hofdijck in Oegstgeest is in de nacht van dinsdag op woensdag zwaar be schadigd. De politie vermoedt dat het voertuig is aangereden door een vrachtwagen omdat de zijkant van onder tot boven volledig in elkaar zat. De dader is doorgereden. De schade be draagt vele duizenden guldens. van het tracé door het Duinwa terbedrijf dan ook uitgebreid overlegd met allerlei overheids instanties en belangenorganisa ties. De gevolgen voor onder meer het landschap zijn uitge breid beschreven in een zoge naamde milieu-effectrapporta ge (MER), op grond waarvan het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer uiteindelijk een aanlegvergunning heeft ver leend. Waterhuishouding Op het grondgebied van Wasse naar loopt het tracé van de transportleiding via het noorde lijke gedeelte van de Papen- wegsepolder en de Maaldrift langs de noordgrens van de ge meente, om vervolgens 'onder' het vliegveld Valkenburg door te steken naar de Katwijkseweg en het bollengebied ten westen hiervan. De agrariërs hier zijn niet alleen bang dat zij hun land door de graafwerkzaamheden een bepaalde periode niet kun nen gebruiken, maar vrezen ook voor een ontregelde waterhuis houding. Bij de aanleg van de leiding zou namelijk de aanwe zige veenlaag in het gebied wor den doorbroken. De gemeente Wassenaar is bereid mee te werken aan de komst van het tracé-gedeelte dat loopt tot aan de Katwijk seweg, maar meent dat er voor het vervolg van de route een an dere oplossing moet komen. Als suggestie wordt gedaan het doortrekken van de leiding naar het bestaande voorzuiverings- gebouw aan de Wassenaarse- weg in Katwijk, om vandaar uit naar het westen de duinen in te gaan. Vervolgens kan de beton nen buis worden doorgetrokken naar de Wassenaarseslag. Een andere mogelijkheid is de trans portleiding ter hoogte van hotel Wassenaar langs of onder de Katwijkseweg aan te leggen, om daama onder of naast de weg over de Klip de route naar het aansluitpunt in de duinen te kiezen. In beide gevallen wordt het bollengebied aan de Kat wijkseweg omzeild. den haag/alphen/voorschoten Advocaat mr. G. Wouters uit Alphen moet zo snel mogelijk het beslag opheffen dat hij heeft gelegd op de auto van zijn colle ga mr. B. Jagt uit Voorschoten. Jagt op zijn beurt moet zo spoe dig mogelijk het geld overma ken dat hij Wouters nog schul dig is. Beide partijen zijn dat gisteren overeengekomen na de behandeling van het kort ge ding van Wouters tegen Jagt. President mr. A. van Delden verbaasde zich erover dat de beide raadslieden procedeerden over het luttele bedrag van 1800 gulden. Volgens de rechter is het echter niet ongebruikelijk dat er onhandig wordt geope reerd als advocaten in hun ei gen zaken gaan optreden. De onenigheid tussen de twee juristen ontstond tweeënhalf jaar geleden, toen Jagt Wouters na een arbeidsconflict ontsloeg. De Alphenaar was het daar niet mee eens en werd in het gelijk gesteld door eerst de kanton rechter en later de rechtbank. Omdat Jagt nog steeds van rrte- ning is dat het ontslag terecht is verleend, ligt de zaak nu bij de Hoge Raad. Beide partijen verschillen van mening over de hoogte van het bedrag dat Jagt nog aan Wou ters verschuldigd is. Volgens Wouters is er een fout in het vonnis van de rechtbank geslo pen, waardoor de kosten die hij heeft gemaakt om een nieuwe baan te vinden, niet zijn meege rekend. De Voorschotenaar wei gerde echter tot nu toe het meerbedrag te betalen. Wouters legde daarop beslag op de rode Volvo van zijn vroegere werkge- De speeltuin in de Oegstgeester wijk Buitenlust krijgt een grondige opknapbeurt. foto hielco kuipers oegstgeest caroune van overbeeke De speeltuin in de Oegstgeester wijk Buitenlust krijgt een gron dige opknapbeurt. Het college van burgemeester en wethou ders wil ook het Bonanzadorpje aan de Rozenlaan snel aanpak ken, maar heeft hiervoor nog geen concrete plannen. Deze zomer onderwerpen ambtena ren van de afdeling welzijn alle speelterreinen in het dorp aan een nadere inspectie. Op het speelterrein aan de Celebesstraat in Buitenlust komt onder meer een nieuwe zandbak op een andere plek de glijbaan wordt gerepa reerd en ook verplaatst. Boven dien komen er nieuwe schom mels, een speelhuisje en een wipveer. De al aanwezige klim- bol en klimboog blijven waar ze zijn. Het gemeentebestuur heeft eind vorig jaar contact gezocht met buurtbewoners en de kin deren in Buitenlust om te pra ten over hun wensen. De buurt bewoners hebben hun ideeën over de nieuwe inrichting van het speelterrein aan de Celebes straat vervolgens op papier ge zet. De speeltuin is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van Otot 13 jaar. Al veel eerder, in 1990, heb ben kinderen uit Buitenlust de gemeente benaderd met het verzoek de speeltuin op te knappen. Ze vroegen toen ook om de aanleg van een trapveld je. Het college van B en W oor deelt nu, twee jaar later, dat aan het verzoek om een trapveldje kan worden voldaan: het veldje komt op de groenstrook die bij de Surinamestraat moet wor den aangelegd. Die groenstrook dient als buffer tussen de wo ningen en het terrein van bloe menveiling Flora. De gemeente wil de groenstrook en het trap veldje echter pas in 1994 aan- leggen. Hondepoep Groen Links heeft een jaar gele den al een nota geschreven over speelterreinen in het dorp. Daarin werden de speelplaatsen uitgebreid onder de loep geno men en suggesties aangedragen voor verbetering. Raadslid J. van Raai te: „We hebben toen ook veel met bewoners gepraat en daaruit bleek dat er nogal wat klachten waren over het onder houd aan de speeltuinen. Sinds die tijd is dat niet verbeterd. Het onderwerp leeft heel erg in het dorp omdat veel mensen kinde ren hebben. Maar met onze no ta is nooit wat gedaan." De opknapbeurt voor het speelterrein aan de Celebes straat kost ruim 32.000 gulden. Het college van burgemeester en wethouders heeft ook aange kondigd het speelterrein aan de Rozenlaan, het Bonanzadorp, snel op te knappen. Maar hier voor zijn nog geen concrete plannen. Groen Links schreef vorig iaar over het Bonanzadorp aan de Frans Halslaan: 'Alles is er vies en verveloos. Er ligt vee) hondepoep'. Wel gaan ambtenaren van de afdeling welzijn in navolging van de Groen Links-nota in de zomer een nieuwe nota maken over de speelterreinen in het dorp. Verschillende raadsleden hebben hierop aangedrongen. De ambtenaren zullen In de no ta opnieuw alle speelterreinen onder de loep nemen. Ook wor den de kosten van een eventue le opknapbeurt op een rijtje ge zet. De bewoners krijgen in spraak. De commissie welziin buigt zich op 24 juni over net plan voor de opknapbeurt van de speeltuin in Buitenlust. Harde ingrepen zijn noodzakelijk voorschoten De renovatieplannen voor het Burgemeester Berkhout- park zijn zeer ingrijpend. Bo men die er nu nog majestei telijk bij staan, moeten in de komende jaren worden ge kapt. Onooglijke gevalletjes daarentegen, die pas over vijftig of wellicht honderd jaar op hun mooist zijn, mo gen blijven staan. Burge meester en wethouders ver wachten dan ook dat de Voorschotenaren de renova tie niet zonder meer zullen begrijpen en organiseerden daarom gisteravond een rondleiding door het park. Deze stond onder leiding van de Utrechtse boom- en park- deskundige J. Copijn. Al bij het begin van de rondleiding bleek dat Copijn het park beter kent dan me nig Voorschotens straat schoffie. Kale plekken in de borders, vanaf de weg nau welijks te zien, wees hij gena deloos aan. In ogenschijnlijk prachtige bomen ontdekte hij scheuren en weer andere bomen bleken verzakt, ge scheurd of aangetast door het gevreesde bacterievuur. De geïnteresseerden waren het niet altijd met Copijn eens. Dat de elzen in het Elstlaantje moeten wijken, konden zij nog billijken, maar dat een aantal zeer ho ge populieren moet worden omgehakt, ging de meesten toch wel aan het hart. Tot hun opluchting bleek dat ook veel geliefde bomen kunnen blijven staan. Een stakerige ginkgo zal over honderd jaar breed en vol zijn, een han gende blauwspar kan na te zijn bijgesnoeid uitgroeien tot een echte woudreus. De Voorschotenaren zullen de komende tien jaar nogal eens schrikken, maar vast staat dat het 'bloedpark', dat in de jaren '30 door werklozen is aangelegd, een zonnige toe komst tegemoet gaat. Van Alphenplein tegen bouw complex leiderdorp uesbeth buiunk De omwonenden van het Lei- derdorpse Van Alphenplein voelen zich ernstig benadeeld door het nieuwbouwplan voor 77 seniorenwoningen op het plein. Volgens de buurtbewo ners zijn hun belangen onder geschikt gemaakt aan die van de toekomstige bewoners van het complex. Het plan telt 66 sociale huur-appartementen, zes duurdere penthouse-appar- tementen en vijf kDOpWOflla gen. De omwonenden vinden dat hun uitzicht wordt bedor ven, er te weinig parkeergele genheid is en de gemeente het plan te gehaast wil doordruk ken. „Met dit plan kunnen wij niet leven", vatte woordvoerder F. van Limburg Brouwer giste ren tijdens de commissie be roep- en bezwaarschriften de protesten samen. De bewoners en de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL) maakten gister avond bezwaar tegen het plan voor de seniorenwoningen. Vol gens de bewoners kan de ge meente niet zomaar vrijstelling van het bestemmingsplan in het Binnenhof aanvragen. Het be stemmingsplan van de hele wijk zou veranderd moeten worden, zodat de buurt alle mogelijk heid krijgt om ideeën en bezwa ren aan te dragen. De haast met de plannen noemde Van Lim burg Brouwer 'schrijnend'. „Wij zijn teleurgesteld dat het op de ze manier wordt gespeeld.' De gemeente moet voor het eind van deze maand de ont werpen indienen bij de provin cie Zuid-Holland om een subsi die voor de sociale huurwonin gen te krijgen, verdedigde wet houder H. Veldstra de plannen voor het voormalige terrein van de basisscholen De Hobbit en Samen Onderweg. „Het Van Alphenplein is uitermate ge schikt voor de huisvesting van ouderen, omdat er op loopaf stand een winkelcentrum, een postkantoor en openbaar ver voer zijn", meende de wethou der. Privacy Bij de beoordeling van het hui dige ontwerp dachten de om wonenden tiaar echter anders over. Ze noemden het complex veel te massaal. „Het pand is te grootschalig en te hoog. De ge meente moet extra rekening houden met de omwonenden, want dit stukje grond is het cen trum van het Binnenhof en het kan de wijk een heel nieuw aan zicht geven", aldus AWL- woordvoerster Meijer. „De be woners van de AWL-woningen aan de Luyckendreef worden bovendien aanzienlijk in hun Krivacy beknot door inkijk uit et seniorencomplex. Het woongenot van de huurders gaat achteruit, waardoor de AWL de huur moet verlagen." Door de bouw zou ook een gebrek aan parkeerplaatsen kunnen ontstaan, vrezen de omwonenden. Volgens Veldstra worden daarentegen voldoende parkeerplaatsen gemaakt op het voormalige schoolterrein, maar Mcijrr «irs wat vinnig <>p dc bouwtekeningen. „Het voorma lige schoolterrein wordt aange geven met een stippellijn en de parkeerplaatsen liggen daarbui ten". weerlegde zij. Architect Dc Vrie* verdedigde zijn plannen voor dc commis sic. „Er wordt wel meer grond gebruikt dan bij de school het geval was. Maar wij bouwen lie ver meer dan 50 woningen, om dat we dan ook gemeenschap- peh|ke voorzicningrn kunnen maken. We hebben rekening gehouden met de eisen van de omwonenden." Renovatie duurt tien jaar en kost vier ton Regelmatige bezoekers is het wellicht nauwelijks opgevallen, maar het Burgemeester Berk houtpark in Voorschoten heeft een flinke opknapbeurt nodig. Uit een renovatieplan, dat is óp- gesteld door de Utrechtse firma Copijn Groenadviseurs en de afdeling Groen van de gemeen te, blijkt dat het vijftig jaar oude park lijdt aan een 'ernstige structurele achteruitgang, ver oorzaakt door overmatige slijta ge en ziekte van de beplantin gen'. De renovatie van het park gaat tien jaar duren en de kos ten worden geraamd op 400.000 I gulden. De opknapbeurt van het park kwam gisteravond aan de orde tijdens een vergadering van de commissie Openbare Werken. De politieke partijen besloten unaniem om jaarlijks 40.000 gulden voor de renovatie uit te trekken. Alleen Groen Links had enkele bedenkingen tegen de plannen. Raadslid S. Harlaar vond dat de functie van het park nergens aan de orde kwam: „Wat gaan we nu verder met het park doen? Ligt het er straks niet alleen maar een beetje mooi te wezen?" Hij wil een versterking van de educa tieve functie van het park. PvdA-woordvoerder P. Dordregter maakte zich vooral zorgen over de financiële on- derbouwing van het renovatie plan. Uit het subsidiepotje van stads- en dorpsvernieuwing komt 15.000 gulden per jaar, 10 maar het is volgens Dordregter M onduidelijk of deze gelden nog *5 wel tien jaar lang beschikbaar blijven. Volgens Copijn Groenadvi seurs is het Burg. Berkhoutpark een 'uitzonderlijk waardevolle boomteeltkundige collectie'.. De aantrekkelijkheid van het park wordt nog verhoogd doordat de bomen en heesters na vijftig jaar tot volle wasdom zijn geko- i men. Toch schuilt juist daarin De rondleiding door het Burgemeester Berkhoutpark trok gisteravond veel belangstellenden. Boom- en parkdeskundige J. Copijn (rechts) bleek het park beter te kennen dan menig Voorschotens straatschoffie. foto jan holvast ook het probleem. Sommige bomen zijn inmiddels zó groot geworden, dat zij anderen wegdrukken. Zaailingen als berk, esdoorn, els en vlier heb ben op enkele plaatsen de oor spronkelijke beplanting ver drongen. Veel heesters zijn in middels niet langer vitaal. Ernstiger is, dat de zogeheten 'ruimtelijke werking' van het park .verloren dreigt te gaan. Doorkijkjes en open ruimten groeien dicht, vijvers groeien vol en oeverlijnen verdwijnen. In sommige delen van het park was oorspronkelijk een lage be groeiing van sierkersen en ap pels bedoeld, maar deze bomen zijn na vijftig jaar zo hoog en vol geworden dat de sfeer in het park geweld wordt aangedaan. De opstellers van het plan stellen nu voor om heesters die zijn doorgeschoten of die niet langer vitaal zijn, te snoeien of te vervangen. Grote bomen, die andere wegdrukken, moeten worden gekapt of gesnoeid. Vooral langs de randen van het park is een ingrijpende vernieu wing noodzakelijk. De opstellers bepleiten daar de aanplant van nieuwe bomen^ stinseplanten en struiken. Als deze maatregelen zijn ge nomen, krijgt het park een lichtdoorlatend scherm van uit gegroeide bomen, waaronder zich een kruidenvegetatie kan ontwikkelen. Die ontwikkeling kan worden gestimuleerd door na de renovatie alvast wat krui den aan te planten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19