IS Zuinige douchekop in de aanbieding Leiden Surinaamse president heeft geen tijd voor Leiden Man met schep mishandeld Duivendieven aangehouden Patiënten vervoer per kabel DONDERDAG 11 JUN11992 17 Het uitgebreide bezoek dat de de Surinaamse president Vene- tiaan volgende week aan Leiden zou brengen, is teruggebracht tot een visite aan de universi teit. Een lunch, de boottocht en het bezoek aan de binnenstad van Venetiaan zijn geschrapt in verband' met het overvolle pro gramma. De Surinaamse president komt drie dagen naar Neder land voor politieke besprekin gen. Hij had graag Leiden willen bezoeken omdat hij hier negen jaar heeft gewoond toen hij wis kunde studeerde. Venetiaan had zeven jaar lang een kamer bij de bekende Van Gussenho- ven aan de Oude Rijn. Bij de gemeente is teleurge steld gereageerd op het afzeg gen van het grootste deel van het bezoek. Er waren al plannen gemaakt om de weekmarkt op woensdag een Surinaams ka rakter te geven. „Nu wachten we maar op het volgend staats hoofd", aldus H. van Woerden (externe betrekkingen van de gemeente). Wie dat wordt, is nog niet bekend. Een 28-jarige Leidenaar is afgelopen maandag door de 29-jarige ex- man van zijn vriendin ernstig mishandeld. De man heeft daar gis teren aangifte van gedaan. De Leidenaar brak tijdens de schermut seling zijn arm op twee plaatsen. Bovendien liep hij een flinke snij- wondop. De problemen ontstonden toen de voormalige echtgenoot die volgens de politie onder invloed was zijn kinderen bij de vrouw terugbracht. Na een woordenwisseling gaf hij haar een duw. Toen haar vriend het voor haar opnam, greep de ex-man een schep en deelde daarmee een aantal rake klappen uit. inderdaad aangetroffen. De drie mannen twee Leidenaars van 21 en 24 jaar oud en een Zoeter- meerder van 19 wilden niet zeggen hoe ze aan de dieren kwamen. Ze zijn daarop inge sloten. Vanochtend zouden ze worden verhoord. Overigens heeft nog niemand aangifte bij de politie gedaan van vermis sing van zijn duiven. De politie heeft gisteravond de Merendonk drie aangehouden die ervan worden verdacht duiven te hebben ge stolen. Agenten grepen in nadat een omwonende meldde dat de mannen aan de Havikshorst 'op verdachte wijze' duiven achter in hun wagen laadden. Die dui ven werden daar door de politie im w De Leidse brandweer moest gistermiddag in actie komen op de Breestraat waar een man met rugletsel 'zo vlak mogelijk' op een bran card zijn woning moest verlaten om naar het ziekenhuis te worden gebracht. Voor de pa tiënt is het geen pretje om 'drie hoog' boven de grond te bungelen maar voor de brand weer is het een bijna dagelijkse klus. Wan neer trappen te smal of te bochtig zijn of de patiënt te zwaar is om te tillen, rukt de brand weer uit. De ladderwagens zijn voor dit soort vervoer speciaal aangepast. FOTO HIELCO KUIPERS Vervolg op actie 'spaarlampvan energiebedrijf Douchen kan straks een stuk goedkoper. Inwoners van EWR-gemeenten kunnen binnenkort met fikse korting een speciale douchekop aanschaffen die veertig procent minder water en energie verbruikt en ook nog een 'pret tig masserende' waterstraal geeft. De douchekop, die in de winkel circa veertig gulden kost, wordt via de EWR ge leverd voor 19,95 gulden. ces, de spaarlampen in de aan bieding. De bedoeling was om inwoners op deze manier aan te LEIDEN GERT VISSER De actie 'douchekop' is et volg op de actie 'spaarlamp' van moedigen om minder energie het energiebedrijf. Vorig jaar verbruiken, deed de EWR, met redelijk sue- De actie wordt gevoerd sa men met de energiebedrijven Rijswijk/Leidschendam, Delf land en Den Haag. De vier be drijven hopen 50.000 douche koppen af te zetten. Die zorgen samen voor een besparing van in het totaal drie miljoen gulden op energiekosten. Dat betekent dat een gemiddeld gezin door aanschaf van de douchekop op jaarbasis 60 gulden kan bespa- De douchekop is vooral ge schikt voor zogeheten voorraad- toestellen: gas- of elektraboliers en combiketels. Het risico be staat dat wanneer de kop wordt toegepast bij geisers, de water- aanvoer stokt maar dit hangt af van het type geiser dat wordt gebruikt. Kalk „Een miskoop is het nooit. De douchekop is namelijk niet ge voelig voor kalk, licht in gewicht en heeft een leuke vormge ving", zegt een medewerker van de EWR. Niettemin verwacht de EWR de meeste respons van de huis houdens waar een boiler of een cv-combiketel voor het warme water zorgen. „We gaan de mensen niet voor de gek hou den. We waarschuwen er in on ze informatie voor dat de dou chekop geen water bespaart bij geisers. Maar het is een ieder vrij om toch van de aanbieding gebruik te maken. Het is ten slotte een zacht prijsje." Inwoners van de EWR-ge meenten krijgen volgende week een folder in de bus over de ac tie. De douchekop is daarna verkrijgbaar bij een aantal in- I Langzaam begint de Oranje-koorts weer toe te slaan. Nederland maakt zich op voor een nieuw volksfeest. Ook Leiden speelt daarop in. Een circustent aan de Garenmarkt wordt voorzien van twee grote schermen. Een boot in de Nieuwe Rijn geeft zijn klanten eveneens de gelegenheid de EK-wedstrijd op groot beeld te volgen. 'Onze jongens' hebben nog geen bal getrapt op het Europees Kampioenschap, maar de verwachtingen zijn hoog gespannen. Een herhaling van de successen-reeks van vier jaar terug ligt voor de hand. Nou was het leuke van 1988 dat spontaan een volksfeest ontstond. Na die historisch overwinning op West- Duitsland, 21 juni' ging iedereen onaangekondigd de straat op. Het was het feest van de tweede bevrijding, dat aanhield tot na de finale. Men zocht spontaan een kroeg op die in het begin niet eens versierd was. De oranje balonnen en andere toestanden werden pas na Nederland- Duitsland opgehangen, het was niet voorgeprogrammeerd. Dit jaar moet dat allemaal opnieuw gebeuren, maar het spontane is er wel een beetje af. We motten zo nodig de straat op met oranje petten en shawls, het is een beetje georganiseerd vermaak. Oranje Zo komt op de Garenmarkt een gigantische circustent met twee grote schermen. Het is een gezamenlijk initiatief van Pizzeria Karalis (en Italië doet niet eens mee), Foto Videoland Jan Holvast en café 't Vattegat. Zij zijn in januari begonnen met de voorbereidingen en hebben met hulp van veertien sponsors de plaatsing van de tent rond gekregen. Honderd zitplaatsen, drie bars en twee video schermen. Dat moet borg staan voor een flinke dosis gezelligheid. Rond de wedstrijden is een heel programma georganiseerd. Vrijdagavond, vlak voor de eerste wedstrijd van Oranje tegen Schotland, opent Wim Rijsbergen de tent. Verder zijn twee zaterdagen achter elkaar kinderprogramma's van de Ronald McDonald's-shows, compleet met tekenwedstrijden. Bij de wedstrijden van het Nederlands elftal zijn er bovendien optredens van muziekgroepen en disco-shows. En natuurlijk is er drank, veel drank zelfs. De toeschouwers kunnen overigens lekker op hun stoel blijven zitten, ze worden bediend door personeel in de zaal. Zwart De organisatoren hopen dat het zwart gaat zien van de mensen. Twee jaar geleden tijdens het wereldkampioenschap liep een soortgelijk programma, alleen zonder tent, een beetje in het honderd. Door overvloedige regenval en slechte prestaties van Oranje liet het publiek 't afweten. Tegen het eerste kun je iets doen: een tent bouwen, dan blijft iedereen droog. De prestaties van de elf van Nederland blijven evenwel onvoorspelbaar. Dat brengt risico's met zich mee. Als de eerste wedstrijden op een sof Ook het café Het Hart van Leyden speelt in op de voetbalkampioenschappen. Naast de terrasschuit die eerder al voor enig Rijn zorgde komt een tweede te liggen waarna beide ten behoeve van de oranje-supporters worden overdekt met een tent. uitdraaien zal het publiek ook wegblijven. Maar als het goed gaat, belooft het toch wel een spektakel te worden. Als Oranje de finale haalt blijft de tent staan tot eind juni. Bij vroegtijdige uitschakeling wordt-ie op dinsdagochtend 23 juni al naar de grond gehaald. De organisatie rekent er blijkbaar niet op dat Leiden dan massaal haar verdriet komt verdrinken. Blauw Café Het Hart van Leyden laat zich ook niet onbetuigd. In het water van de Nieuwe Rijn wordt waarschijnlijk een extra schuit gelegd, waarna'de twee terrasboten worden overdekt. Op een groot scherm zijn de voetbalwedstrijden te volgen, zowel op zit - als staanplaatsen. Het is de eerste keer dat het etablissement zich op een dergelijke manier profileert. „Afwachten hoe het loopt, maar ik denk wel dat het slaagt. Zoiets is nog nooit gebeurd op de Nieuwe Rijn", aldus bedrijfsleider Frank Amoldus. Hij wil er een groot feest van maken. „Het enige risico is eigenlijk dat Oranje niet presteert, dan ga je de boot in." Ook de Nieuwe Beestenmarkt heeft weer Oranjekoorts. Ben Luijkx. eigenaar van een rits cafés ter plaatse, heeft z'n tent al voor de kroegen Malle Babbe en Goeie Mie staan. Hij heeft geen grote schennen. „Dat werkt hier niet. Ie kunt beter in iedere hoek een toestel zetten." De Leidse horeca lijkt klaar voor het EK. genoeg bier om iedereen blauw te laten worden. Nu de mensen nog. En de voetballers natuurlijk, want van hen zal de feeststemming in belangrijke mate afhangen. Maar u kunt natuurlijk ook gewoon thuis kijken, namen steeds Roy KlopptT tn Lomaw L<«tniMU t DAGBOEK UIT ZWEDEN Waanzinnig om dat een dergelijk trip nooit eerder werd onderno men. Waanzinnig ook omdat waar schijnlijk maar weinigen kunnnen zeggen dat zij alle voor ronden van het Nederlands team bijwoonden. Maar deze gemo toriseerde Oran jebrigade trekt zich nergens iets van aan. Getooid met oranje petjes en gehuld in een rood-wit-blauw trainingspak stoelers even later op de boot van Amsterdam naar Göteborg al snel een opvallende groep. Wie van de medepassagiers hoort wat de brigade in Zwe den gaat doen kijkt met een' mengeling van ongeloof en ontzag terluiks van de begelei ders naar de rolstoelers. Het is rustig op de boot. An dere grote groepen Oranjesup porters zijn niet meegenomen Geen van de Zeehossers heeft die nacht de dag voor vertrek veel geslapen. Maar de rust Op de achtergrond schallen de tonen van André Hazes" kampioenslied als Kees Kortekaas met rolstoel en al langzaam met de lift omhoog gaat en achteruit de bus inrijdt Een waanzinnige onderneming is begonnen. Elf zwaar lichamelijk gehandicapte bewoners van het Rijnlands Zeehospitium reizen met twaalf begeleiders per bus boot af r van de dag bleek slechts stilte voor de storm, 's Avonds in de bar is het al feest. Passagiers kijken nu niet alleen meer naar de groep, ze spreken de begelei ding aan en druk ken hun ontzag uit rondjes Zweden. Daar zullen hele stel. Ook de zij de eerste drie wedstrijden bijwonen die het Nederlands elftal speelt omt het Europees kampioenschap voetbal. nacht reis wordt daardoor pas laat ingezet. Maar inmiddels is het donderdag en Göteborg is bereikt. De eerste hindernis i de de rol- Mct gepaste boot is ge andere supporters zijn zwaai- afspraken gemaakt voor in het Ullevi-stadion. Het eerstvol gende doel is het Tanum- bungalowpark, 160 kilometer boven Göteborg. De komende anderhalve week een dagelijks verslag van de reis die elf rol stoelers uit Katwijk maken naar het Europsees kampioen schap in Zweden. W1LLEKE HEUKOOP NSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN stallateurs en schriftelijk te be stellen bij een adres in Den Haag. Installateurs en EWR kunnen ook informatie geven of het juiste gebruik en de bespa ring van de douchekop. De actie past binnen het milieubeleid van de EWR waar mee wordt beoogd door fikse energiebesparing de hoeveel heid C02 terug te dringen. Vol gens een woordvoerder zijn in de toekomst meer van dit soort acties te verwachten. In ieder geval gaat de actie 'spaarlamp' binnenkort op herhaling. Mevrouw Selier kreeg van haar verhuurder een brief waar zij niet bepaald blij mee was. Het betrof de aanzegging van de jaarlijkse huurver hoging. Volgens deze brief werd de huur per 1 juli 1992 met maar liefst 7,5% ver hoogd. Mevrouw Selier vond deze verhoging wat al te gortig. 'Hoe kan het nu dat mijn buurvrouw 5.5% huurverhoging krijgt en ik 7.5%' vroeg zij zich af. Zoals de meeste huurders wel we ten mag de ver huurder de huur eenmaal per jaar verhogen. Meestal gebeurt dat per 1 juli. Het percenta ge waarmee de huur verhoogd mag worden wordt vastgesteld door de Tweede Kamer. De huur verhoging voor dit jaar is vastgesteld op 5,5%. Dit is de trendmatige huur verhoging, dat wil zeggen dat de verhuurder in principe de huur met dit percentage mag verho gen. De verhuurder is overigens niet verplicht tot huurverho ging. In sommige gevallen mag de huur echter met 7,5%, en zelfs met 9,5% verhoogd wor den. Dat mag als de huur lager is dan de voor die woning gel dende minimaal redelijke huur- nth De huurverhoging moet ten minste één maand voor de in gangsdatum aan de huurder schriftelijk worden meegedeeld. In deze brief moet de verhuur der de oude huurprijs wmn I den, het percentage van de ver hoging, de nieuwe huurprijs, de ingangsdatum en de wijze waarop tegen de huurverhoging bezwaar gemaakt kan worden. Als de verhuurder de huur ver hoogt met een hoger percenta ge dan het trendmatige, moet nij een puntenberekening op een speciaal formulier bijvoe gen Punten De huurprijs die voor een wo ning gevraagd mag worden, is .(th.iiiG h|k \an het aantal pun ten dat een woning 'waard' is. Iedere huurder kan op betrek kelijk eenvoudige wijze het aan tal punten van zijn woning be rekenen aan de hand van het zogeheten punten waardering*- systeem. In de foidet hu uraan- Hoe steken de percentages j voor iici wri- huurverhoging cemage huur in elkaar? passingen 1992 zijn ta bellen opge- mee corresp onderende huurprijzen. Uit die tabel- percentage de hoogd mag worden. Het is altijd verstan- iliRom bij rrn huurverho gingvan meer dan 5.5% de berekening Nd de \er huurder ifnfW ia controleren. Het komt voor dat er te veel punten wor den berekend. Dit heeft di- rekte gevolgen het per- ?ing. Zo toging bleek bij r \touw Selier dat de ver huurder voor een tweetal onderdelen teveel punten had berekend. Dit betekende wel een veschil van 6 punten in het voordeel van mevrouw Selier. De huurverhoging van 7.5% was lawaai, hu moe ht met meer dan 5.5% bedragen Indien blijkt dat de verhuurder een fout heeft gemaakt bij de puntentelling moet bij de ver huurder bezwaar gemaakt wor den tegen de huurverhoging. Dat moet gebeuren binnen zes weken na de ingangsdatum op hetzelfde formuliervlling ge bruikt. Bezwaar tegen de huur verhoging (ook die met 5.5%) is ook mogelijk als de verhuurder zich niet houdt aan de formele voors< hutten, zoals het niet (ij dig aanzeggen van de huurver- hogingen het mri u rnu M« n van gegevens die van belang zijn. Ook kan bezwaar tegen de huurverhoging gemaakt worden als sprake is van ernstige onder- houdsgebreken. Voorw aarde is dan wel dat de verhuurder voor de aanzegging van de huurver hoging op de hoogte was van deze gebreken, maar er niets HO h.-rft gedaan. Inst. Burgerraadslieden. Bree straat 92, 2311 CV leiden. Spreekuren: ma I 1 MÓO IH UI JU, rn tel. .ifspr.i.ik (254142)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17