'Onderzoek A4 vingeroefening' Vitamine B tegen 'Korsakov' Rommelen met gokkasten niet Regio Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of mook een afspraak: tel. 01720-22100 DONDERDAG 11 JUN11992 16 den en dat heeft gunstige effec ten, zo stelt Bangert. „De vraag wat de verschillende varianten kosten, moet ie zeer breed op vatten. Ook bekijken wij hoe iets kan worden gefinancierd." Een belangrijk onderdeel van het onderzoek vormen de milieu-effecten van een bepaal de constructie. In het Leider- dorpse geval veroorzaakt de bo vengrondse verdubbeling van de rijksweg waarschijnlijk een aanzienlijke toename van de geluidsoverlast. Ook bleek on langs uit metingen dat in Lei derdorp veel te veel koolmo- noxyde in de lucht zat. De rijks weg werd daarbij als grote schuldige aangewezen. De stuurgroep is opmerkelijk genoeg niet geïnteresseerd in de afzonderlijke uitkomsten van de drie projecten. Juist omdat het ondergronds bouwen in Neder land praktisch nog in de kinder schoenen staat, wil de groep een algemeen model constru eren aan de hand waarvan op veel meer plaatsen een afwe ging kan worden gemaakt tus sen ondergronds en boven gronds bouwen. Volgens hem hebben veel plaatselijke be stuurders vaak geen enkel benul wat er nu mogelijk is. „Ook wij hebben daar nog maar een flau we notie van. We willen zien hoe je een degelijk besluitvor mingsproces krijgt. Hoe maak je een gefundeerd besluit over de wijze van aanleggen." Akkoord over politietaak schiphol» Het personeel van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie is gisteren akkoord gegaan met de overeenkomst die de vakbon den en het ministerie van justi tie onlangs sloten over de poli tietaken op luchthavens. In de overeenkomst is geregeld onder welke voorwaarden de niet luchtvaartgebonden politieta ken volgend jaar worden over genomen door de Koninklijke marechaussee. Overtollig geworden medewer kers van de Rijkspolitie mogen nu kiezen tussen marechaussee en een politiekorps elders. Stuurgroep bekijkt ondergrondse aanleg rijksweg Het is de vraag of het onderzoek naar het ondergronds aanleggen van de A4 bij Leiderdorp direct bruikbaar is. Volgens ir. T. Bangert, secretaris van de stuurgroep On dergrondse Vervoers-Infrastructuur, moet de studie naar de Leiderdorpse situatie eerder worden gezien als een vingeroefening. Belangrijkste doel van de stuurgroep is het ontwikkelen van model waarmee bestuurders een besluit voor ondergrondse of bovengrondse aanleg kun nen nemen. leiden meinoekt van per kaau De stuurgroep is een initiatief van grote aannemers zodls Bal last Nedam, Volker Stevin en HBG. Samen met vertegen woordigers van een aantal mi nisteries en de Nederlandse Spoorwegen studeren zij dit jaar pp de voor- en nadelen van on dergronds gaan. De achterlig gende bedoeling van het be drijfsleven is om overheden te wijzen op de mogelijkheden van deze oplossing. Op dit mo ment valt nog zelden de keuze op de relatief dure oplossing van ondergrondse aanleg. Naast het algemene deel van de studie, neemt de stuurgroep levens drie praktijkgevallen on der de loep. Volgens Bangert, werkzaam bij Grondmechanica Delft, heeft vooral Rijkswater staat ervoor gezorgd dat de ver dubbeling van de A4 tussen Lei derdorp en Leiden een van die drie is. Daarnaast koos de stuurgroep voor delen van de Betuwelijn (goederen-spoorlijn van Rotterdam naar Duitsland) en het treintracé van de hoge snelheidslijn door Delft. De stuurgroep bekijkt elk pro ject op een aantal onderwerpen. Zo wordt nagegaan of de aanleg van een tunnel op een plaats technisch wel mogelijk is. Daar naast bekijken de onderzoekers of er planologisch of juridisch bezwaren tegen een onder grondse of bovengrondse aan leg zijn. „Het kan zijn dat er rechten op een stuk grond rus ten en dat de eigenaar daar geen afstand van kan doen", al dus Bangert. Bovendien neemt de stuur groep in beschouwing wat de economische effecten zijn van een bepaalde aanleg. Onder grondse aanleg stuit vaak op het bezwaar dat het veel duurder is dan de gewone bouw. Hoeveel geld het nu precies meer kost is echter niet bekend. Daarbij komt dat wanneer een deel van een traject onder het maaiveld duikt, dit ontlastend werkt voor andere wegerf. „Het zakelijk verkeer kan dan beter doornj- Nederlandse les leiden De Leidse Onderwijsinstellingen (LOI) hebben een nieu we cursus opgezet: Nederlands voor buitenlanders. De cursus is bedoeld buitenlanders die Engels, Frans, Duits of Spaans spre ken en die in korte tijd Nederlands willen leren. De studiegids is geschreven in de eigen taal en is voorzien van cassettes. In een normaal tempo duurt de cursus 10 maanden. De cursisten be hoeven niets van Nederlands te weten, maar het niveau is wel zodanig dat enige voortgezet onderwijs in het eigen jand nood zakelijk is. De studiegids wordt gratis toegestuurd, telefoon 071- 451122. Koningsveld hoogleraar islam leiden De theoloog P.S. van Koningsveld is benoemd tot hoog leraar in de godsdienstgeschiedenis van de islam in West-Euro pa aan de universiteit van Leiden. Dit is een nieuwe leerstoel. Van Koningsveld zal zich vooral bezig houden met de nieuwe studierichting islamologie die zowel aan de faculteit der godge leerdheid als aan de faculteit der letteren kan worden gevolgd. De nieuwe hoogleraar is onder meer lid van de internationale wetenschappelijke commissie van de European Science Foun dation, en houdt zich daar bezig met de opzet van een onder zoeksproject Islamitische Studiën/ Congres Jurist en Werk in Pieterskerk leiden De stichting Jurist en Werk houdt op 17 juni voor de vijf de keer het landelijke congres Jurist en werk. Doel van de bijeen komst is juridische studenten de gelegenheid bieden zich te ori ënteren op de arbeidsmarkt, 's Morgens worden er drie fora ge houden: 'Traditionele juridische beroepen', 'Bedrijfsleven en overheid' en 'Jurist en internationalisering'. In de namiddag is er een workshop. Ter gelegenheid van de studiedag is een nieuwe juridische beroepengids uitgegeven. De juridische dag wordt gehouden in de Pieterskerk in Leiden. De stichting Jurist en Werk is gevestigd in de Hugo de Groot straat, telefoon 277867. 'Wetsvoorstel orgaandonatie gaat aan probleem voorbij' Het bezwaarsysteem waarbij de beslissingsbevoegdheid tot het afstaan van organen bij onbe kende voorkeur van de overle dene bij de nabestaanden ligt, verdient het niet om wet te wor den. Het wetsvoorstel richt zich te veel op het non-probleem van de handel in organen, ter wijl het het echte probleem van de grote behoefte aan organen laat liggen. Dat stellen prof.dr. Dick Hes- sins, bijzonder hoogleraar rechtspsychologie aan de Rijks universiteit Leiaen en Hans Elf- fers, onderzoeksmethodoloog aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam vrijdag in het Neder landsjuristenblad. Het wetsvoorstel orgaando natie dat op dit moment bij de Tweede Kamer ligt, voorziet in een registratie van donorinten tie van iedere volwassen Neder lander. Wie 18 jaar wordt krijgt een registratiekaart toege stuurd, waarop hij kan aange ven of hij wel of niet als donor wil optreden na zijn dood. Een codicil in oude zin blijft ook mogelijk. Als bij overlijden zo wel registratie als een codicil ontbreken, dan kunnen de na bestaanden toestemming voor donatie geven of weigeren. Het registratiesysteem als zo danig noemen Hessing en Elf- fers een goede zaak. Maar zij vinden het aandeel van de na bestaanden te dominant, aan gezien een werkelijk groot scheepse registratie uitermate onwaarschijnlijk' is. Ook zullen er volgens het tweetal veel mis- kwalificaties zijn, doordat een groot aantal overledenen dat bij leven weliswaar onuitgesproken voor donatie was, door nabe staanden niet als donor ter be schikking zal worden gesteld. Vliegshow bij open huis Akzo Fraude met speelautomaten neemt toe Bernard Blansjaar: „Alcoholist heeft 20 tot 30 keer zoveel vitamine B nodig als mensen die niet drinken." Leidse psychiater verwacht nadruppelejfect van kwart eeuw slempen De Nederlander drinkt de laatste jaren min der alcohol. Toch zal het aantal patiënten met een Korsakov-syndroom (ernstige ge heugenstoornis) stijgen tot zo'n tiendui zend. Een nadruppeleffect, zegt de Leidse psychiater Bernard. A. Blansjaar, van een kwart eeuw slempen. Blansjaar promoveert dinsdag aan de uni versiteit van Leiden op een onderzoek naar het Korsakov-syndroom, genoemd naar de ontdekker van de kwaal. In zijn proefschrift beveelt de psychiater alle artsen aan om ié dere alcoholist zijn hele leven vitamine B voor te schrijven. Alcoholisten hebben 20 tot 30 keer zo veel van deze vitamine nodig als mensen die geen alcohol drinken. De Nederlander heeft het de afgelopen 25 jaar wel van eieren gemaakt. Hij is drie keer zoveel gaan drinken als in de jaren ervoor. Mannen meer dan vrouwen. Twee van de drie alcoholisten is man. Bij oudere vrou wen komt alcoholisme meer voor dan bij jongere. De meeste patiënten met een Korsakov-syndroom zijn tussen de 50 en 65 jaar oud. De tendens is echter wei dat de kwaal zich op een steeds jongere leeftijd voordoet. Het Korsakov-syndroom is al heel lang bekend, legt Blansjaar uit. De relatie met al cohol legde men echter pas in het begin van deze eeuw. De ziekte manifesteert zich door ernstige geheugen- en leerstoornissen. „De geheugenstoornis kan zo ernstig zijn, dat iemand niet meer weet waar hij is en vrienden niet meer herkent. Je ziet dikwijls dat ze slecht ter been zijn en het gevoel erin kwijt zijn." Dementie De verschijnselen lijken op die van demen tie. Daar wil de Leidse psychiater echter niet aan. „Er is een groot verschil", zegt hij. „Bij Korsakov zie je dat het geheugen wordt aangetast, maar de intelligentie blijft in tact. Mensen die dementeren takelen helemaal af. Een Korsakov-patiënt kan nog een gave pot schaak spelen, de boekhouding doen of pianospelen. Van een dementerende hoefje niets te verwachten." Korsakov krijg je niet zo maar. In prak tisch alle gevallen gaat daar, zoals gezegd, alcoholisme aan vooraf. Als gevolg van dat alcoholisme eten de drinkers niet meer en ontstaat er een chronisch tekort aan vitami ne B. Korsakov treedt op als de verslaving een jaar of tien voortduurt, is de ervaring Blansjaar. „Maar dat hoeft niet per se", voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Ik heb psychotische patiënten gezien, die alleen maar dronken en binnen enkele maanden aan Korsakov leden." Het merkwaardige feit doet zich voor dat er veel meer alcoholisten zijn dan mensen die het syndroom van Korsakov krijgen. De verklaring van de Leidse psychiater: „Het onderzoek heeft aangetoond, dat de alco holisten even ernstige hersenafwijkingen hadden als Korsakov-lijders. Alleen hebben zij iets minder gebrek aan vitamine B ge had. Vermoedelijk hebben ze redelijk nor maal gegeten. Daaraan hebben zij het te danken dat bij hen het geheugen niet is aangetast." Over het algemeen kunnen Korsakov-lij ders niet meer zelfstandig functioneren. Ze worden verzorgd psychiatrische ziekenhui zen of verpleeghuizen. Twintig patiënten werden echter samen in één huis onderge bracht waar ze, onder leiding, zo veel mo gelijk zelfstandig opereerden. Blansjaar: „Die mensen knapten aanzienlijk op. Som migen konden dat huis na verloop van tijd zelfs verlaten. De mensen die in de ver pleeghuizen waren ondergebracht bleven op hezelfde niveau. Niet één mocht er naar huis." Wetenschappers zouden een stof hebben ontdekt waarvan 'een pil' zou kunnen wor den gemaakt tegen alcoholisme. Blansjaar schudt al bij voorbaat zijn hoofd. Volgens hem is dat niet mogelijk. .Alcoholverslaving is een complex verschijnsel dat je niet zo maar met een pil kunt bestrijden. Net als tegen agressie en depressie komen er wel licht ooit een of meer stoffen die iets tegen alcoholisme kunnen doen. Maar één pil om van die verslaving af te komen? Nee, daar geloof ik niet in." De vestiging van Akzo Coatings in Sassenheim opent zaterdag 13 juni de deuren voor mensen die meer willen weten over de ontwikkeling en produktie van verfprodukten. In verband met de tweehonderdste verjaardag van Sikkens, de onderneming waaraan Akzo Coatings voor een zeer belangrijk deel zijn be staansrecht dankt, houdt het bedrijf open huis van 10.00 urn- tot 16.00 uur. Het open huis zal worden opgeluisterd met diver se evenementen. Zo treedt om 10.00 uur de jeugdband van Adest Musica op, een half uur later gevolgd door een concert van de Akzo Band. Om 10.45 uur is de start van een klasse- mentsrit van het Aangespannen Paard. Ruim dertig koetsen uit het begin van deze eeuw ver trekken dan voor een rondrit door Warmond, Sassenheim en Voorhout. Rond drie uur wor den de combinaties op het ter rein van Akzo terugverwacht, waarna de prijsuitreiking is. Hoogtepunt van het open huis vormt een vliegshow met een B25 Mitchell Bommenwer per. Een Swift zal boven het ter rein van Akzo enkele stunts uit voeren. Na deze show binden de brandweerkorpsen van Sas senheim, Voorhout, Warmond en Akzo vanaf 12.30 uur de strijd aan tijdens een spuitbal- wedstrijd. Voor de muzikale in termezzo's tijdens deze dag zor gen de Straatklinkers (12.45 uur), Fat Pete's Dixie Dwijlers (13.00 uur) en Adest Musica (14.00 uur). Kinderen tot zes jaar kunnen zich vermaken in een crèche. CO-2 via centrale bij Rotterdam voorburg» Het Electriciteitsbedrijf Zuid- Holland (EZH) gaat een derde warmtekracht-eenheid (wk) bouwen in de Roca-centrale te Rotterdam. Behalve warmte en stroom wordt aan afnemers ook het broeikas-gas CÖ-2 geleverd. Tuinders in het gebied tussen Bergschenhoek, Bleiswijk en Berkel hoeven dan gèen ketels in de kassen te zetten voor de eigen C02-produktie. Volgens de EZH is de opwekking in één grote centrale veel beter voor het milieu dan via kleine wk- eenheden bij de afzonderlijke tuinderijen. De Raad van Commissarissen van het EZH heeft woensdag in gestemd met de investering van in totaal 450 miljoen gulden, waarvoor 20 miljoen gulden subsidie beschikbaar is. Aan het milieu-effect-rapport en het aanvragen van de vergunningen wordt al gewerkt. noord wuk willem spierduk „Hallo, ik ben Turbo Reel, waag een gokje", flikkert het uitnodi gend op de gokkast in de Krijco- speelhal aan de Noordwijkse boulevard. Bij de ingang van het bedrijf hangen affiches met een heel andere tekst. „De gokkast wint altijd", luidt de waarschu wing. En de speelautomaten winnen steeds vaker, want vol gens het Nederlands Meetinsti tuut neemt het geknoei met kasten hand over hand toe. J. Haarmans van de Krijco-speel- hal heeft daar zo z'n twijfels over. „Het is echt niet gemakke lijk om te rommelen met die kasten, ik denk ook niet dat er in Noordwijk ook maar één au tomaat is te vinden, waarmee is geknoeid." Als bewijs trekt hij met zijn collega R. Lourenburg een 'Ran dom Runner' van de muur. Achterop staat het merkteken, het kenteken van de speelauto maat. Binnenin is ondermeer een computer aangebracht, die precies bijhoudt hoeveel er in de gokkast wordt gegooid en hoeveel er wordt uitgekeerd. „Het is heel ingewikkeld om dat computerprogramma te wijzi gen, daar moet echt een goede programmeur aan te pas ko men", vertelt Lourenburg. De computer is zo afgesteld dat de machine voor iedere J. Haarmans van de Noordwijkse Krijco-speelhal: „Ik denk niet dat er in Noordwijk ook maar één automaat is te vinden, honderd gulden die er worejt in gegooid, er gemiddeld tachtig teruggeeft. Twintig procent in theorie dus voor de exploitant, maar het werkelijke percentage ligt hoger. „Dat komt omdat de speler z'n winst ook weer inzet en verspeeld", zegt Haarmans. „Ik denk dat een exploitant daarom van dertig tot veertig Volgens de medewerker van procent ontvangt van de inzet, het Noordwijks bedrijf is de Dat geld heeft-ie nodig, want er kans dat een fraudeur tegen de zijn gokkasten die wel 20.000 lamp loopt overigens erg groot, gulden kosten. Aan de andere „Het IJkwezen loopt hier ge kant denk ik ook weer niet dat middeld toch wel zo'n zes keer het nodig is om te rommelen per jaar binnen. Ze beschikken met die kasten om een beter over draagbare computers, bin- rendement te halen." nen twee minuten hebben ze in de gaten of er met een kast is gerommeld." Toch wordt er volgens het Nederlands Meetin- stituut-IJkwezen (NMI) steeds vaker geknoeid. Het NMI schat dat er in de grote steden Am sterdam, Den Haag en Rotter dam per gemeente 50 tot 100 horeca-aangelegenheden zijn waar 'verdachte' speelautoma ten zijn opgesteld. Woorvoerder mr. Lylkema van het NMI zegt dat het in lang niet alle gevallen gaat om aanpassing van het winstpercentage. „Het meeste komt het voor dat het spelcon- cept van de ene machine op de andere machine wordt gezet. Dat ookis tegen de regels." Wanneer de keurende instan tie een overtreding heeft be merkt, wordt eerst een waar schuwing uitgedeeld. Bij herha ling trekt het ministerie van economische zaken de vergun ning van de exploitant in. De berichten over fraude ko men op een moment dat er door de Vereniging Automaten handelaren Nederland hard wordt gewerkt aan een beter imago van de branche. Het Noordwijkse Krijco werkt daar hard aan mee. Er mag niet wor den gegokt door personen jon ger dan 21 jaar, terwijl wettelijk die minimum-leeftijd op 16 jaar ligt. In de speelhal aan de bou levard hangen waarschuwingen om niet meer te besteden dan het budget toelaat. Ook hebben de medewerkers van het bedrijf allemaal een cursus gevolgd om gokversla ving te herkennen. „Wij zien de speelautomaten als amuse ment, je kan er echt geen geld mee verdienen. Natuurlijk komt het wel eens weer dat iemand een knaak in het ding gooit en er 200 gulden uithaalt, maar dat zijn uitzonderingen. Wij willen voorkomen dat iemand hier honderden guldens verspeelt en aan het eind van de maand aan moeders moet gaan vertellen dat het geld in een gokkast is verdwenen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16