Leiden Regio Oergezellig Minder bussen in avonduren Slachthuis doet goede zaken Personeel van Reece akkoord met 61 ontslagen Dankgebed voor Leiden Reiskoffers voor't hele gezin Schlesinger: adviseur Kennedy en Johnson Huppeltje is weer terecht Weer pony losgebroken DONDERDAG 11 JUNI 1992 C15L15 REDACTIE JANET VAN DIJK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER WIM KOEVOET LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 071 -161417 Korsakov Douchekop /- Meer Korsakov-pa- /t —J Het energiebedrijf I O tiënten ondanks 1/ gaat energie-arme verminderd alcoholgebruik douchekoppen voor een spotpri|sje verkopen. Vol gende week worden de klanten ingelicht over de actie O Samsonite EUROCASE NU v.a. 189, Beautycase 139,- en gratis reischeques bij: Leiden, Haarlemmerstraat 161, o. a. filialen in Katwijk en Sassenheim De Amerikaanse historicus Arthur Schlesinger, die gisteren loei den bezocht, was van 1961 tot 1964 speciale adviseur van de presidenten John F. Kennedy en Lyndon Johnson. De 74 jarige oud-hoogleraar in New York en Harvard werd in 1965 wereld be roemd met zijn boek over het Kennedy-tijdperk 'A Thousand Days'. Daarnaast publiceerde hij ondH (MM OVB I r.mUni Roosevelt, Robert Kennedy en over geweld in de Verenigde Sta ten. Wat vindt Schlesinger Jr. als insider van de speelfilm 'J.F.K.' van Oliver Stone? „Totale fantasie. Het is science fiction zonder science."In de film wordt gesuggereerd dat de Amerikaanse pre sident is vermoord met medeweten van de Ann nkaanse over heid, omdat hij met Vietnam-oorlog wilde stoppen. Schlesinger zag de film één keer. „Dat was wel genoeg. Ik zal niet zeggen dat elke samenzweringstheorie onzin is, maar wat Stone er van maakt is pertinent niet waar, absolute fantasie, al klopt het dat Kennedy net plan had zich geheel uit Vietnam te rug te nekken." rdgpi duinrell Attraktwpark 'Vertrouwen van reiziger in openbaar vervoer wordt geschaad' die ochtend een koe het op de heupen gekregen. Aan de uit- braakpogingen van het dier werd radicaal een eind ge maakt. De koe kreeg volgens de politie een emmer koud water over haar kop en werd ter plek ke geslacht. Het raadsel rond konijn Hup peltje, dat begin deze maand met hok en al verdween uit een tuin aan de Van den Brandeler- kade, is opgelost. Het dier bleek te zijn meegenomen door de plantsoenendienst, nadat een hovenier tijdens werkzaamhe den in de tuin het hok even in het gemeentelijk groen had neergezet. Werknemers van de plantsoe nendienst begrepen daaruit dat het konijnen verblijf als afval langs de weg was gezet. Volgens de politie hebben de plantsoen werkers uitstekend voor het dier gezorgd. Het konijn is namelijk flink in gewicht toegenomen. Zijn witte jas zit vol rode vlek ken. Ook op zijn gezicht zitten allemaal bloedspetters. Met drukke gebaren regelt de Turkse man het verkeer aan de ingang van het Leidse slachthuis aan de Pasteurstraat. Behalve slach ter is hij vandaag ook politie agent. Maar dat duurt maar even. Als het leven ook buiten het slachthuisterrein op gang komt, wordt hij afgelost door twee politie-agenten. Rond een uur of acht moeten die alle ko mende wagens al doorsturen, de wijk in. „En daar is het na tuurlijk ook een keer vol. Ze ver wachten duizend auto's", zegt een politieman. Maanstand Op het terrein staan mannen in groepjes te praten. Het zijn vooral Turken. De mannen van Marokkaanse afkomst worden later op de dag of vrijdag ver wacht. De stand van de maan is de reden dat de Turken en Marokkanen op dezelfde dagen het Offerfeest vieren. In het Leidse slachthuis worden jaar lijks totaal ruim 2000 schapen ritueel geslacht. Verspreid over twee dagen: de dag van het Turkse en de dag van het Marokkaanse offerfeest. Beide nationaliteiten vieren dit jaar tegelijk feest, en het abbatoir kan slechts 1100 schapen op een dag verwerken. Tik In grote veewagens met aan hangers wachten schapen op het onvermijdelijke. De laatste gang die ze maken is naar het hok. Het commando is 'hee, hee', en een tik op de billen is voldoende om die paar .dwars liggers toch tussen de hekken te persen. Een voor een worden ze ver volgens beetgepakt, op de rug gelegd en geslacht. De Turken en Marokkanen slachten niet, ze 'snijden'. En dat is te zien: een doodsteek die alleen een moslim mag geven maakt een einde aan het leven van het schaap. Werknemers van het slachthuis zorgen voor de rest. Het personeel is tijdens het offerfeest overigens flink uitge breid. Werken normaal zeven mensen op het slachthuis, dezer dagen zijn het er een stuk of dertig. „Waar we die vandaan halen? Het zijn broers, of vrien den of kennissen. Ja, hoor, dat kunnen ze ftest. De meesten doen het elk jaar", vertelt een van de slachters. Het is geen wonder dat de koeien nogal wild worden als ze naar hun slachtplaats worden geleid. Alsof ze weten dat ze in een soort bak terechtkomen, waar alleen hun kop uitsteekt. Alsof ze beseffen dat die bak vervolgens wordt gedraaid, waardoor ze op hun mg komen te liggen. Alsof ze voorvoelen dat vervolgens de aderen in hun hals worden doorgesneden, waardoor ze doodbloeden. Schieten „Dat moeten wij eens in ons hoofd halen", zegt een man hoofdschuddend. Hij begrijpt niet wat de Turken en Marokka nen bezielt om de dieren op de ze manier te slachten. „Wij schieten tenminste eerst." Man nen lopen voorbij, met op hun schouder een grote blauwe vuil niszak met daarin de resten van het schaap. Ze hebben er 350 gulden voor betaald, dat is in clusief 40 gulden voor het slach ten. Duur vinden ze dat. „Als er geen offerfeest is, is het veel goedkoper." Er zijn er niet zo veel die ook een koe laten 'snijden'. Meestal is een koe gekocht door een groepje van maximaal zeven mensen. Een schaap koopt elke gelovige, behalve als hij bijna geen geld heeft. Maar dat speelt in Nederland niet. „In Turkije wel. Daar laten de rijken scha pen slachten en die delen het vlees uit aan de arme mensen. Hier in Nederland kan bijna ie dereen wel elke dag vlees eten. Maar in Turkije zijn mensen die maar een dag in het jaar vlees krijgen: op het offerfeest." Verkocht Niet iedereen laat in Nederland een schaap slachten. Er zijn er die geld opsturen naar Turkije en het daar laten doen. „Die hebben er dan geen vlees van, maar dat is niet het belangrijk ste", zegt een jonge Turk uit Den Haag. Hij gaat rond half negen naar huis terug. Zonder blauwe vuilniszak. „Verleden jaar kon je hier zo een schaap kopen. Maar ze zijn nu allemaal al verkocht." Fancy fair moet kamp redden Bij het naaimachinebedrijf AMF Reece aan de Rooseveltstraat verdwijnen de finitief 61 van de 96 banen. Het perso neel is gisteren na overleg met de vak bonden FNV, CNV en Unie BHLP, ak koord gegaan met de reorganisatie. Vandaag en morgen wordt in persoon lijke gesprekken aan de werknemers meegedeeld wie hun baan kwijtraken G. Frielink, districtsbestuurder van de Industriebond FNV, zegt dat er een goede afvloeiingsregeling getroffen. „Het is een eenmalige uitkering, geba seerd op leeftijd en aantal dienstjaren bij Reece." Ook zijn er harde afspraken gemaakt voor zogenaamd outplace ment, waarbij een bureau actief gaat bemiddelen om ander werk voor ont slagen werknemers te vinden. Volgens Frielink zag het personeel gisteren in, dat aan de reorganisatie niet viel te ontkomen. Een extern ad viesbureau zag dlenmin andere moge lijkheden. Het bureau was door de on dernemingsraad van Reece ingescha keld om de noodzaak van het verlies aan banen te onderzoeken. „Reece was verouderd, er was sinds 1980 niet meer geïnvesteerd. De toe stand van het bedrijf was te veel afge gleden en al te uitgehold", aldus Frie link. Reece kwam onder meer in de problemen omdat de moedervestiging in Amerika zelf voortaan bepaalde on derdelen van industriële naaimachi- ne's wilde fabriceren en dat niet meer uitbesteedde aan de - enige - Neder landse vestiging. „Wij lainnen ze daar na het onderzoek geen ongelijk in ge ven", meent Frielink. In Leiden blijft volgens het reorgani satieplan werk voor 35 mensen. De di rectie wil 28 man overhouden. „Maar wij vinden dat het distributiecentrum van Reece in Leiden moet blijven, want dat heeft een functie. Daar gaan we nog over praten", aldus FNV-bestuur der Frielink. Hij kondigt aan dat de vakbond binnenkort ook met de ge meente Leiden praten over het verlies van werkgelegenheid in de stad. De schoolkampen van basis school de Twee Sleutels dreigen door geldgebrek te sneuvelen. De subsidie die van de gemeen te en het fonds kinderpostzegels werd verkregen is ingetrokken en de eigen bijdrage van de ou ders is onvoldoende om de kampen die aan het begin van het schooljaar worden gehou den financieel rond te krijgen. 20 uur. De Twee SleuteK is een school voor speciaal onderwijs. Het gr bouw staat aan het Ballonpad (tegenover molen De Valk). Om het geldprobleem op te •rat op 17 Juni een fan- lossen cy fair voor tuin- en kamerplanten en er kunnen vele spelletjes wor den gespeeld. Eten en drinken is ruim voorradig. De fancy-fair begint om 17 uur en duurt tot Vervolg van de voorpagina „Waar ik het meest bezorgd over ben", zegt Walenkamp, „is dat mensen op deze manier steeds minder gaan gelo ven dat het openbaar vervoer een goed alternatief is voor de auto. Dat zou ik echt heel schadelijk vinden." De Leid se wethouder van verkeer vindt de aangekondigde bezui nigingen van het rijk op het openbaar vervoer dan ook niet acceptabel. Het is niet voor de eerste keer dat het openbaar vervoer wordt getroffen door kortingen uit Den Haag. De eerste berichten over bezuinigingen op bus- en tramvervoer drongen in 1991 door. Het kabinet presenteerde een groot aantal bezuinigings plannen in de Tussenbalans'. Leiden kreeg altijd 16,7 miljoen gulden om het busvervoer in de stad te regelen en de eerste ge volgen van de Tussenbalans werden dit jaar zichtbaar. Er werd 660.000 gulden gekort. De helft van dat bedrag bespaarde busmaatschappij NZH door ef ficiënter te gaan werken, de an dere helft haalde de gemeente Leiden uit een reservepotje voor het openbaar vervoer. Voor volgend jaar bedraagt de korting ongeveer een miljoen gulden en dat houdt in dat zwaardere ingrepen nodig zijn. „Dan heeft het consequenties voorde reizigers." Afhankelijk Op het stadhuis zijn ambtena ren al bezig uit te zoeken op welke lijnen kan worden bezui nigd. Welke stadslijnen gevaar lopen wil Walenkamp nog niet zeggen. Vast staat wel dat de bussen waar de minste mensen in zitten het eerst zullen ver dwijnen. Ook gaan 's avonds en in het weekeinde waarschijnlijk minder bussen rijden. „Daar door wordt een groep reizigers getroffen die volstrekt afhanke lijk is van het openbaar ver voer", beseft Walenkamp. Hij ziet ook een ander nadeel: „Door dergelijke maatregelen dreig je weer reizigers te verlie zen. Want dan zeggen mensen toch: ik pak de auto of ik ga wel fietsen. En als er minder reizi gers zijn, krijgen we minder geld van het Rijk. Zo komen we in een negatieve spiraal te recht." Als het Rijk met dit beleid doorgaat, ziet het er niet best uit voor het openbaar vervoer in de stad, zegt Walenkamp. Het nieuwste plan van het ministe rie om per jaar niet meer dan 5 procent te bezuinigen biedt wel enig soelaas, haast de wethou der zich te zeggen. Maar ook in dat geval zijn over een jaar of tien zes of zeven van de nu 15 lokale buslijnen in Leiden opge heven. Opnieuw auto in bussluis LEIDEN Een automobilist is gisteren ge strand in de bussluis nabij de Stevensbrug. Wie de pechvogel is, is niet bekend. De bestuurder is er in geslaagd met zijn a,uto uit de sluis los te komen en is weer doorgereden. Kennelijk is bij het ongeluk zijn carter kapot gestoten. De politie heeft het oliespoor dat de onfortuinelijke automobilist heeft achtergela ten, nog gevolgd. Het spoor hield echter plotseling op. Direct na de openstelling van de Stevensbrug voor autoverkeer kukelden zo'n 12 wagens in de bussluis. Nadat de gemeente de bewegwijzering had verbeterd, bleven verdere capriolen in de sluis uit. Tot gisteren dus. LEIDEN Opnieuw is gisteren een pony wild geworden. Het dier nam gisterochtend rond half elf de benen op de Willem de Zwijger laan terwijl het door zijn* eige naar, een 63-jarige Leidenaar, werd ingespannen voor een wa gentje. De pony rende tegen het verkeer in de weg op. Dat leidde niet tot ongelukken. Automobi listen wisten het dier te ontwij ken. Na enige tijd had de pony kennelijk genoeg van zijn uitje en keerde weer terug. Even verderop, op het terrein van het slachthuis had eerder Arthur Schlesinger jr. (74): „Mijn vader had hier een prachtige tijd." foto jan holvast Nazaten Roosevelt op bezoek Broers, vrienden en kennissen komen helpen slachten voor Offerfeest Uit de verte lijkt het een door snee groep Amerikanen op de Leidse Rembrandtbrug: uitbun dig, kleurrijk gekleed, zakcame- ra in de aanslag, spraakzaam. In het gezelschap zitten een schoondochter en een klein dochter van Franklin Delano Roosevelt, de Amerikaanse pre sident van 1933 tot 1945. Al hebben ze hem zelf niet gekend, ze maken deel uit van het Roosevelt Institute in New York. De delegatie is een week in Ne derland voor de uitreiking van een aantal onderscheidingen. Gisteren was er tijd voor een historische rondleiding door Leiden. Voorzitter van het in New York gevestigde instituut is de historicus Arthur Schlesinger, De 74-jarige Schlesinger is blij Leiden nu zelf eens te zien. „Mijn vader was hier van 1948 tot 1949 gasthoogleraar, ook in geschiedenis, en zei me dat hij hier een prachtige tijd had." In een pand aan het Rapenburg wijst emeritus-hoogleraar prof. dr. j.W. Schulte Nordholt op de betekenis van Leiden voor Ame rika in een geestige lezing. Die handelt over John Adams, de eerste Amerikaanse ambassa deur in Nederland. Had hij aan het eind van de 18de eeuw niet in Leiden zijn ideeën over vrij heid en onafhankelijkheid op gedaan? Schulte Nordholt ont vangt uit handen van de delega tie dan ook een met 'Roosevelt' gegraveerde pen en een serie bijzondere postzegels. Indruk maakt ook het Acade miegebouw met het zweetka mertje. „Wanneer is hier de eer ste handtekening gezet", vraagt Schlesingers echtgenote. Nu weten we ook waarom er achter twee vastgeschroefde glazen plaatjes aan de wand nog geen handtekening van een afgestu deerde zit. „Die zijn voor de prinsen Willem-Alexander en Constantijn, zeggen we maar", aldus de beheerder. Aan de Kloksteeg staat boven een hofje de naam De Lannoy. En dat zou in Amerika wel eens 'Delano', kunnen zijn, Roose- velts tweede naam. „Dat was de achternaam van zijn moeder", verklaart iemand. De tlflflfllllfi van het Roosevelt Institute moet wel haast van mening zijn geweest, dat Leiden invloed heeft uitgeoefend op het ont staan van de Amerikaanse de mocratie en vrijheid. Bij een aansluitende lunch wordt in hel» openingsgebed dan ook be dankt voor de goede invloed die ervan Leiden is uitgegaan. Vlinderdas Franklin Roosevelt mocht dan geen Leidse voorvaderen heb ben, Zeeuwse had hij wel. In de hoofdstad Middelburg is een naar hem genoemd studiecen trum. Daar wordt zaterdag de 'Four Freedoms Award' uitge reikt aan de Britse diplomaat Lord Cairington, oud-cecreta- risgeneraal Perez de Cuellar van de VN, de Britse ex-gijzelaar Teny Waite, de Russische cellist Rostropovitsj en de Nederland se econoom Tinbergen. Maar hoe zuiver zijn de Zeeuwse wor tels van Roosevelt? President William Vanden- heuvel 'mijn vader is Zeeuw' van het instituut maakt er een grapje over. „Arthur Schlesinger tekende er een ver klaring over en dus is het zo", i en Amerikaan op leefttyd had Schlesinger al eerder gevraagd hoe die 'Four Freedoms' luiden, die vier vrijheden waarnaar de onderscheiding is genoemd. „Vrijheid van godsdienst, van meningsuiting, van angst en van armoeoe, zo noemde Roosevelt ze in 1941", zegt hij zonder na te denken. Even later trekt de historicus, altijd herkenbaar aan zijn vlin derdas, op de Doelengracht zijn camera. „Kijk die eenden, beau tiful

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15