u parkeren Het Motorhui^ Weg en wiel Astra-lijn versterkt met ruime sedan %m\ Ford Ghia Focus met dierlijke vormen Spanfiets gaat in produktie Auto in Duitsland kopen is meestal niet voordeliger DONDERDAG 11 JUNI 1992 11 Goecl voor een derde van totaal-verkoop Opeis nieuwste troef: de Astra met kofferbak, beter bekend als sedan. neerklapbare armsteun in de achterbank. Als er ski's moeten worden vervoerd biedt de auto nog steeds plaats aan vier per- De Astra Sedan is er in de ver zijn 'family-look' sluit de wagen goed aan op de grotere Vectra. Met enige inschikkelijkheid biedt de sedan plaats aan vijf personen. Met z'n vieren is het zondermeer een ruime auto waarin iedereen zijn bagage ge makkelijk kwijt kan. De koffer bak oogt klein maar meet vijf honderd liter. De neerklapbare deelbare rug leuning (60/40%) en de weg- klapbare zitting zorgen voor een vlakke laadvloer en een inhoud van rond 1.200 liter. Opel heeft voor de kofferklep een schar- niermechanisme bedacht dat niet de kofferruimte in kan be wegen, zodat er geen spullen door de scharnierarmen wor den beschadigd. De duurdere versie GLS heeft ook nog een ski-luikje achter de Bij de introductie van de ka dett-opvolger Astra werd de vierdeurs sedan-versie al aange kondigd. l ogisch, want auto's met klassieke kofferbak zijn de laatste jaren weer helemaal te ruggekomen ten koste van de 3- en 5-deurs hatchbacks. In ons land moet de sedan ongeveer 25 tot 30 procent van de totale As- tra-verkoop gaan uitmaken. Een belangrijke auto dus, die sinds kort bij de dealers staat. De sedan is bijna 20 centimeter langer dan de tot nu toe beken de Astra's. De totale lengte is 4,24 meter. Opel heeft er een prima gezinsauto van gemaakt die het bovendien op langere reizen uitstekend zal doen. De sedan ziet er goed uit en met BLIKVANGERS Speciale Peugeots voor tennisliefhebbers Ter gelegenheid van het tennistoernooi 'Grass Court Trophy 1992' in Rosmalen brengt Peugeot twee speciale versies in een beperkt aantal op de markt: de 106 en 205 Trophy. Beide auto's hebben een 1.1 liter injectiemotor, gekoppeld aan een 5-versnel- lingsbak en worden geleverd in de toepasselijke kleur Fluoride- groen. Verder zijn antracietkleurige lichtmetalen velgen, brede stootstrips op de flanken en Trophy-stickers standaard. De 205 heeft daarbij getint glas en de 106 een achterspoiler. De 106 Tro phy kost 22.850 en de 205 Trophy wordt aangeboden voor 23.805, hetgeen volgens Peugeot een klantvoordeel van 1.800 gulden betekent. RCDACT'I •PETERlO05'»V>i*S 1 4i en voorts is cr een 1.6i. een 1.8i en een dieselmotor van 1.7, liter. In september komt cr nog een turbo-diesel. Volgend jaar worden de dieselversies stan daard met oxydatickatalvsaior geleverd. Wie dat nu al wil kan dat op verzoek gemonteerd krij gen. Produktietcchnisch is de standaardmontage nog niet goed mogelijk De 1.8i is leverbaar met een nieuwe automatische I versnel lingsbak. Deze wordt elektro nlsch geregeld, waardoor de bak totaal schokvrij schakelt, daarbij geholpen door een speciale ver binding met het ontstekingssys teem. Als de automaat over schakelt wordt de ontsteking kortstondig beïnvloed zodat de motor heel even minder trek kracht levert. Daar merkt de be stuurder amper wat van, want de gehele operatic speelt zich binnen 0,2 seconde af. De goedkoopste Astra sedan is de 1 4i GL. die voor 29.950 in dc prijslijst staat, de 1 6i begint bij 30.950 gulden, de 1.8i (met genoemde automaat van 3.000 gulden) is te koop vanaf 35.950 en de diesel begint bij 33.335. Actiemodel Nissan Drive in 21 variaties Nissan heeft gedurende een beperkte periode in totaal 21 aan trekkelijke actiemodellen met de aanduiding 'Drive' in de aan bieding. Het gaat om drie types 100 NX, vier Sunny's en maar liefst veertien Primera's, die allemaal zijn voorzien van diverse extra's. De Sunny Drive begint bij 27.960, de 100 NX Drive is er vanaf 34.895 en de goedkoopste Primera Drive kost 32.895. De Primera Van Drive met grijs kenteken begint bij 26.548 (ex- clusiefBTW). Engelse auto's tezamen in Valkenswaard De achtste editie van de English Car Rally wordt komende zon dag 14 juni gehouden op het Eurocircuit te Valkenswaard. Meer dan duizend klassiekers en ook nieuwe auto's van Britse makelij zijn daar van 9.00 tot 17.30 uur te bewonderen- Er staan diverse activiteiten op het programma, waaronder een concours d'élé- gance en diverse races. De toegangsprijs bedraagt negen gulden en kinderen tot acht jaar mogen (onder begeleiding) voor niets naar binnen. Voor meer informatie: tel. 04498 - 59682. Extra comfort in zakelijke 405's De nadruk ligt op comfort bij twee nieuwe uilvoeringen van de 'zakenauto van 1991' Peugeot 405. De GLT is afgeleid van de GLX sedan-uitvoering met 1.6i-motor en is onder meer voorzien van getint glas, centrale deurvergrendeling en stuurbekrachti ging. Het Idantenvoordeel op deze uitvoering 34.615) be draagt volgens Peugeot 1.705. De andere nieuwe 405-versie is de GRX, die als sedan en als stationwagon leverbaar is, met een 1.6,1.9 alleen sedan) of 1.9 dieselmotor. De GRX, leverbaar van - af 37.245, heeft nog wat meer extra's met een klantenvoordeel van 2.110. BOEKEN Autotaai: over geld, sex, macht en status In ons land rijden ongeveer vijf miljoen personenwagens rond. Asfaltklevers, benzineslurpers, dames-cabriootjes en andere varianten. Voorzien van hoogst persoonlijke stickers en acces soires, gekoesterd als een huis dier, bemind als een maïtresse. Uitgegroeid tot het statussym bool bij uitstek en een wezenlijk deel van de persoonlijkheid van de Nederlandse man. De auto is een veelvoorkomend gespreksonderwerp en er is rond de heilige koe dan ook een geheel eigen jargon ontstaan, een autotaai. Psycholoog Wou ter Schoonman bestudeerde de ze autotaai en schreef er een boekje over. Hierin komen dia logen, observaties en beschrij vingen van het taalgebruik rond het omvangrijke onderwerp au to's en autorijden aan bod. De auteur heeft goed om zich heen gekeken en geluisterd en er is hem niet veel ontgaan. De meeste automobilisten zullen dan ook zichzelf en anderen op de een of andere manier wel herkennen in dit boekje en wie weet, er ook iets van opsteken. 'Autotaal' ligt voor ƒ14,90 in de boekhandel. Een goed idee voor Vaderdag. AUTOTAAL, over geld, sex, macht en status; door Wouter Schoonman; uitg. Aramith in Bloemendaal; 96 blz.\f 14,90. om een 100% rake groep autoliefheb bers te berei ken. Bel onze advertentie afdeling. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min) Amsterdam richting Amersfoort (A 1) Tussen Diemen en Muiden, avond en nacht. Amsterdam richting Utrecht (A 2) Tussen Vinkeveen en Utrecht, avond en nacht. Tussen Veldhoven en knooppunt De Hogt, in beide richtingen, dag en nacht. T.h.v. de Moerdijkbrug, in beide richtingen, avond en nacht. Ford heeft kort geleden op de Autosalon van Turijn een fanta sierijke roadster onder de naam Focus voorgesteld. Veel model len op deze tentoonstelling zijn meestal pure prototypen die niet in produktie komen. Voor de Focus gelden andere FIETSSTROOK maatstaven, omdat is uitgegaan van aanwezige componenten uit de Ford Escort RS Cosworth, waardoor Ford de auto op korte termijn op de markt zou kun nen brengen. ,,De spectaculaire lijnen van de Focus zijn geïnspireerd door menselijke en dierlijke vormen. Ze spreken een alternatieve design-taal, die vèr staat van de traditionele benadering", aldus de toelichting van Filippo Sapi- no van de verantwoordelijke ontwerpstudio Ghia. Dc buitenkant van de Focus is van koolvezel waardoor de auto slechts 950 kilo weegt. Dat be looft dus nog betere prestaties dan de al bloedsnelle Escort. redactie: Theo van der Kaaij De potente sportwagen heeft een harde kap (hardtop) die on der een luik achter de stoelen kan worden opgeborgen. Te vens is er een zachte kap, die met de hand wordt bediend. Ghia heeft de Focus een 'na tuurlijke' uitstraling willen ge ven door toepassing van dik za delleer voor stoelen en bekle ding, hout op het dashboard en de vloer en een apart houten stuurwiel. Bepaalde details, zoals de stuurkolom en enkele kale aluminium panelen, zijn met opzet niet aan het oog ont trokken. Heel apart zijn de met vloeistof gevulde brandstofmeter en de uitlaatmond. Die laatste ont breekt eigenlijk, daarvoor in de plaats zit er een groot gat in dc carrosserie waarachter een 'vonkenvanger' schuilt in de vorm van een aantal dempings- platcrV Bij het invoeren krijgt de koper weliswaar de Duitse belasting terug maar hij moet dan de Ne derlandse BTW en BVB betalen en die zijn hoog. Het netto re sultaat, na een tijdrovende en ingewikkelde procedure aan de grens, is veelal minder gunstig dan het op het eerste oog leek. Een onlangs verschenen twee talige brochure van het grens overschrijdende samenwer kingsorgaan (110 gemeenten) Euregio over het kopen van een auto in het buurland maakt dit duidelijk. De meeste kans op voordeel heeft de Nederlander die een wat duurdere <>t cm tweedehands auto in Duitsland koopt. Voor IHlitSHl kan h« t overigens soms ook voordeliger zijn om een nieuwe auto in Ne derland te kopen, zo blijkt uit dc brochure. Intussen overlegt de autohandel aan weerskanten van de grens al over mogelijk heden van samenwerking bij in koop en verkoop zodra de een wording van Europa per 1 janu an 1993«1 telt is Euregio heeft van de Europese Commissie geld gekregen voor de uitgifte van brochures 'grensoverschrijdende consu mentenadviscring', als vervolg op de mondelinge advisering die Inmiddels al enige maanden gaande Is, met medewerking van Duitse en Nederlandse con sumentenorganisaties. Dc brochure over auto's kopen is tegen betaling van de porto kosten bli Euregio verkrijgbaar ook voor belangstellenden van buiten het Eureglo-gcbicd Tweetalige consumenteninfor malie in deze zin bestaat nog nergens. Nog deze zomer vol gen vergelijkbare brochures over kopen, reizen, woningen, verzekeren en betalen in het buurland. Het adres van Eurc gio is Enschedesestraat 362, Gronau, tel. 053 - 615615. In 1967 maakte ont werper Frans de la Haye de eerste schetsen voor wat hij noemt de lichtste fiets ter wereld. Dinsdag 23 juni presenteert hij de zogeheten Span fiets in Den Haag, waarna dc pro duktie in diverse uitvoeringen op gang komt. Schetsontwerp v Het frame van de framebuizen en Spanfiets bestaat duwkrachten aa uit een enkele middenbuis en een staande buis, waar vier spandraden aan be vestigd worden. De fiets is verder voorzien van normale fietsonderdelen. Het lichtste frame is van titanium en weegt 883 gram. Het frame van de Spanfiets in stadsuitvoering weegt 2,5 kilo en is daarmee lichter dan welke stadsficts ook. Elke Spanfiets wordt in een doos geleverd en is ge makkelijk zelf in elkaar te zetten. Dc prijzen wor den op 23 juni bekendgemaakt DE AMERIKAANSE fietsenbouwer Keith Bontra- ger heeft een fietsframe ontworpen met een ge wicht van 700 gram. Een gemiddeld lichtgewicht frame weegt nog altijd drie tot vier kilo. Het is dan ook een grapje van Bontrager. De drie buizen van het frame bestaan uit gelaste bierblikjes. De po ten van een oude kampcerstoel vormen de ach tervork. De voorvork ontbreekt nog. Dc frame bouwer denkt er hele smalle frisdrankblikjes voor te gebruiken. Nog niet bekend is of de fiets het gewicht van een volwassene kan dragen e Bicv in de Spanfiets. Het frame bestaat uit twee ier spandraden. De pijlen geven de trek en die bij het fietsen ontstaan. FRANS DE LA HAYE pier. japans Washi- papier werd ver mengd met epoxy hars. Daar ging een dunne coating van kunststof overheen, om het papier bij re gen niet nat te laten worden. Het resul taat was een frame dat zonder voorvork dertien ons weegt. Het papieren frame is half zo sterk als een frame van car- bonfiber. Dat was reden om het niet in produktie te nemen. W__J.II... OA mi A-71 SCIOAA Vondellaan 80, 2332 AH Leiden, BLIK IN HET VERLEDEN DE ONTWERPERS Mora en Fritsch uit Barcelona zijn sterk in afwijkende fietsmodellen. Ze maken veel ge bruik van het sterke en lichte carbon (koolstofvc- zel). De Spanjaarden perfectioneerden daarmee het fietsframe van bamboe. Dat bestaat al langer, maar de verbindingen vormden altlid een pro bleem. Het blijft hij een paar modellen met fra mes van bamboe. Grote produktie is er niet bij. TOCH KAN staal nog steeds alle andere materia len voor framebouw evenaren. Dc Britse framc- buizenspecialist Reynolds heeft onder nummer 731 een nieuw raceframe op dc markt gebracht, dat Inclusief de vorken 1.780 gram weegt Het materiaal ischroommangaan. Dc buizen hebben een vrij grote diameter (oversized), zijn aan de einden dikker dan in het midden (double butted) en zijn van binnen voorzien van acht ribben die over de lengterichting van de buis lopen Deze ribben vergroten de treksterkte en torsiestijftieid van het frame. Staal blijft bovendien nog steeds het goedkoopste materiaal om frames van te ver vaardigen. De Australische firma Holden Motor Body Builders begon al in de jaren twintig met de bouw van auto-carrosserieén In 1931 volgde een fusie met de Ameri kaanse gigant General Motors met als gevolg dat Holden voort aan Chevrolets en Vauxhalls ging fabriceren. Vlak na de Tweede Wereldoorlog werd Holden als min of meer zelfstandig auto merk geïntroduceerd en midden jaren vijftig verschenen de eerste in eigen beheer ontwikkelde mo dellen. Net als de Europese vesti gingen van de Amerikaanse autoconcerns bouwde Holden auto's naar Amerikaans voor beeld. maar dan veel eenvoudi ger en kleiner Het is dan ook niet vreemd dat de Holdens In die tijd veel overeenkomsten ver toonden met de Europese Opeis en Fords (zie foto). Deze Holden van ruim dertig jaar oud werd onlangs gesignaleerd In Jogyak- arta. midden-Java. waar de ijzer- sterke wagens het blijkbaar lang uithouden. Holden was het eer ste Australische merk dat auto's ging uitvoeren naar Nleuw-Zee- land. het Caribisch gebied en tal van Aziatische landen. FOTO» RONALD«WMt Auto's van hetzelfde merk, type en bouwjaar zijn in Duitsland duizenden guldens voordeliger dan in Neder land en toch is het voor een Nederlander vaak niet aan te raden zo'n auto te kopen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11