'In mijn jam zit alleen maar liefde' Smaak Mondavi Gezond eten: daar hoort vis bij Graskaas nu op z'n lekkerst Right WOENSDAG 10 JUN11992 MENU VAN vooriichtingsbur DE DAG voorde voeding GRAPEFRUIT MET GARNALEN (zie onderstaand recept) MACARONI MET GROENTE-VLEESSAUS KROPSLA MET GEMENGD ZOETZUUR Maak 50 gram garnalen schoon. Snijd een grapefruit doormidden en snijd het vrucht vlees er uit. Maak de grapfruithelften schoon. Maak en saus van een eetlepel Umer of yogurt; een eetlepel yogurt; een eetlepel magere slasaus (95% olie); een theelepel tomatenketchup; peper en zout. Meng het vruchtvlees met de garnalen en de saus en vul hiermee de grapefruithelften. Per persoon: 210 kilojoules, 50 kilocalo rieën, 5 g eiwit, 1 g vet 6 g koolhydraten. BONENSALADE (zie onderstaand recept) KOMKOMMERSLA ROGGEBROOD MET KRUIDENBOTER VRUCHTENFLIP Laat een blikje rode bonen (kidney beans) of een kleine pot bruine bonen uitlekken. Maak vier stengels bleekselderij schoon en snijd ze in kleine stukken. Snijd twee eetle pels paprika-zoetzuur klein. Maak een saus van drie eetlepels azijn; een eetlepel olie; mespuntje tomatenketchup; fijngeknipte peterselie; peper en zout. Meng de bonen met de groente en de saus en laat dit enige tijd op een koele plaats intrekken. Strooi er wat fijngehakte walnoten over. Per persoon: 700 kilojoules, 170 kilocalo rieën, 7 g eiwit, 8 g vet 19 g koolhydraten. SCHOLROLLETJES (zie onderstaand recept) WORTELTJES MET DOPERWTEN AARDAPPELEN RABARBER MET BLANKE VLA Maak twee scholfilet schoon en bestrijk ze met tomatenketchup. Maak een halve paprika schoon en snijd hem in reepjes. Leg op elke scholfilet wat paprikareepjes, rol de filets op en steek ze met een cocktailprikker vast. Strooi er peper en zout over. Verwarm 10 gram boter of (dieet)margarine. Voeg de scholrolletjes en weinig water toe en stoof de vis in een kwartiertje gaar. Legde schol rolletjes op een voorverwarmde schaal en druppel er wat citroensap over. Per persoon: 570 kilojoules, 140 kilocalo rieën, 19 g eiwitten, 6 g vet, 1 g koolhydra ten. Alle recepten zijn bedoeld voor twee perso- LIEVELINGSRECEPT „Dit is mijn lievelingsnagerecht," schrijft MEVROUW D. WEBBERS UIT SANT POORT, „en snel gemaakt." Nodig een pakje lan- TOETJE ge vingers; 500 gram aardbeien; pak vanil- De bodem van een levla (zelf maken kan schaal beleggen natuurlijk ook); klein met doormidden bekertje slagroom. gebroken lange vingers. Daarop de aardbeien, die even opgekookt zijn met wat suiker. Het kooknat even aanmaken. Over de aardbeien voorzichtig een niet te dunne vanillevla gieten. Het geheel laten intrek ken. Om de smaak goed te laten doordrin gen is het het beste om dit toetje een dag vantevoren klaar te maken. Voor het serve ren het geheel versieren met slagroom en een paar mooie, apart gehouden aardbeien. Zomers recept Hebt u ook een lievelingsrecept, een leuk drankje (met of zonder alcohol); een aardige barbecue-tip; een idee vooreen snel vakan tie-maaltijd of een füntastisch toetje, stuur dit dan aan Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 PA Haarlem, t.a.v. redactie 'Smaak'. De inzender van het geplaatste recept krijgt een VW-cadeaubon van f25,- toegezonden. Het 25-jarig bestaan van de Alliance Gastronomique Néerlandaise - waar ook onder- Carolina Gerritsen van De Wouden: getekende lid van is - werd on langs groots gevierd op de Flo- riade in Zoetermeer. Een uitge lezen locatie voor een feestelijke Grand Gala waar de alliancele- den - een samenwerkingsver band van ruim 30 restaurateurs - en hun 600 gasten een uitste kend verzorgd diner te wachten stond. Hoogtepunt van de avond was een veiling van een aantal bij zondere wijnen en kunstwerken ten bate van het eveneens jubi lerende Rode Kruis. De op brengst bedroeg maar liefst 60.000.- Bij het diner, waarvan de logis tieke leiding in handen was van Martinair Partyservice, werd een aantal opmerkelijke wijnen van beroemde huizen geschon ken. Zoals de Champagne krug van Henri Krug. ook wel de Rol ls Royce onder de champagnes genoemd. De witte wijn kwam van Etienne Hugel uit het Elzas- ser museumstadje Riquewihr. De rode wijn, een Cabernet Sauvignon 1981, afkomstig van de legendarische Robert Mondavi Winery uit Napa Val ley. een wijnstreek in de buurt van het Californische San Fran cisco. Grondlegger van dit im perium was vader CeAre. van oorsprpng Italiaan, die rond 1920 begon met de produktie van wijn voor eigen gebruik. Al snel liep de zaak voorspoedig en kreeg hij assistentie van zijn zoon Robert. In 1966 kocht Ro bert 5 hectare grond in de buurt van Oalcvflle en dit WM lu i be gin van de Robert Mondavi Winery. „Het is echt een succes stor)'," vertelt Ellen Bax. Mana ger Public relations van Jacobus Boelen in Amsterdam die de Mondavi-wijnen in Nederland vertegenwoordigt. „Robert Mondavi heeft er hard aan ge werkt en bracht in het begin re gelmatig een bezoek aan toprestaurants om zijn duurde re kwaliteitswijnen te laten proeven. Glansrijk doorstonden ze de vergelijking met bekende Franse chateaux," aldus Ellen Bax In l'i;u km hi Hubert een tweede winery in Woodbridge en legde zich daar toe op het produceren van kwalitatief goe de wijn tegen redelijke prijs. In middels stond hij bekend als dé promotor van Californische wij nen en reisde de hele wereld af om 'zijn produkt' onder de aan dacht van het grote publiek te brengen. En dat is hem aardig gelukt. Naast alle promotie wordt er nog steeds hard ge werkt aan onderzoeken, hel ge bruik van andere druivesoorten, filteringen tal van andere zaken die de produktie ten goede ko men. Opmerkelijk is de samen werking tussen Chateau Mout- on Rotschild en Robert Monda vi Winery met hun wijn 'Opus One', waarbij gebruik wordt ge maakt van een speciale aan- planttechniek die uniek is in Amerika. Robert Mondavi weet de mooie dingen van het leven te waarde ren en brengt zijn wijnen voort durend in verband met kunst, literatuur, muziek en gastrono mie. Regelmatig geeft hij lezin gen bij cursussen onder leiding van wereldberoemde koks als Paul Bocuse, Pierre Troisgros. Roger Vcrgé en vele anderen, waarbij hij uitgebreid aandacht schenkt aan de combinatie van wijnen en gerechten. Ook op de thuisbasis draagt hij zijn kennis graag uit. De wijn- consument staat bij hem in hoog aanzien en wordt gastvrij onthaald op zijn bedrijf waar verschillende rondleidingen en proeverijen worden georgani seerd. Mondavi, een naam om te ont houden. Carolina Gerritsen (39) uit Friesche- palen staat aan het hoofd van 'De Wouden', een bedrijf dat in Neder land biologisch-dynamisch geteelde groenten en fruit verwerkt, alsmede citrusvruchten. Zij is ook de initia tiefneemster tot het museum 'Con serveren door de eeuwen heen', dat 30 mei de poorten opende. Bij het museum heeft Caroline Gerritsen een ontvangst- en proefruimte. JEANETTE STUUROP Het nieuwe kaasseizoen be gint half juni en dan is er graskaas te koop. Ook de aanvoer van boerenkaas, die in de winter nagenoeg stilligt, is weer helemaal op gang gekomen. Graskaas wordt gemaakt als de koeien na de winter periode weer naar buiten mogen en het malse gras kunnen eten. Dat is van in vloed op de smaak en de sa menstelling van de melk en dus ook op de kaas die daarvan wordt gemaakt. Graskaas moet zeker vier weken rijpen in het pakhuis. Tijdens die rijping komt het echte karakter van de kaas pas tot z'n recht, zou je kunnen zeggen. Want in zo'n stukje goudgele zuivel ontwikkelen zich onder meer vet, eiwit, vocht en zout tot een smaakvol ge heel. Tijdens de rijping wor den deze stoffen langzaam 'afgebroken'. Het zout trekt vanuit de rand door de hele kaas; het vochtgehalte wordt lager. En'niet te ver geten: er komen gaatjes (ogen) in de kaas. Oorzaak daarvan is koolzuurgas, dat in de kaas zit opgesloten. Die rijping is van invloed op het uiterlijk van de kaas en de ontwikkeling van de smaak. Op jonge leeftijd is de kaas zacht en romig en lichtgeel van kleur. Daarna wordt hij pittiger en droger, de kleur wordt dieper. Een oude kaas, van ongeveer 10 maanden, is geelbruin van kleur. Flij is hard en brokke lig geworden, de smaak pi kant. Overjarige kaas is nau welijks snijdbaar meer en vertoont soms zoutkristal len. Goudse en Edammer, zo wel van de fabriek als boer derij, kunnen al deze stadia doorlopen. Hoewel: niet ie dere kaas rijpt op gelijke wijze. Sommige kazen kun je beter jong eten. Dat geldt dus zeker voor de graskaas. Giaskaas komt het best puur tot z'n recht, of uitge smolten op toast. Drink er eventueel een lichte wijn bij. John Beeren, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelln-sterren gedecoreerd restaurant in de dui- van Bloemen daal Carolina Gerritsen telt als Neder landse jamfabrikant echt mee. Dat bleek vorig jaar op de Jammarkt in Neede, waarvoor ze naast Hero en De Betuwe een uitnodiging kreeg. De bijna dagelijks vele malen te rugkerende vraag van klanten 'wat zit er in?' beantwoordt Gerritsen altijd op dezelfde ma nier: „Alleen maar liefde." En zo is het ook, vindt ze. Haar dag begint 's morgens om zes uur. Dan 'gaan de ketels aan' en dan heeft ze vervolgens een uurtje voor zichzelf. Om half acht gaat ze echt aan het werk en de werkdag wordt 's middags zo rond vier uur afgesloten. Acht op de tien Nederlanders eten nog steeds te vet. Onge merkt krijgen wij gemiddeld 100 tot 150 gram vet per dag bin nen. Terwijl de limiet voor vrou wen op 70 gram per dag ligt en voor mannen op 90 gram. Veel vet is zoals iedereen wel weet slecht voor de gezondheid. Vet maakt dik en het vergroot de kans op hart- en vaatziekten. Hart- en vaatziekten zijn in Ne derland nog steeds de belang rijkste doodsoorzaak. Onderzoek heeft aangetoond dat er direct verband bestaat tussen het regelmatig eten van vis en hqt voorkomen van hart en vaatziekten. In het kader van de preventie van hart- en vaat- zielden adviseert het Voorlich tingsbureau voor de Voeding een regelmatige consumptie van vis (1 tot 2 keer per week). Ondanks de algemene voe dingsadviezen, die steeds weer zijn terug te voeren naar het thema 'eet minder vet', dient bij vis een duidelijke kanttekening geplaatst te worden. Uit onder zoek is namelijk gebleken dat in de strijd tegen hart- en vaat ziekten vette vis juist de voor keur heeft. Immers hoe vetter de vis, des te meer meervoudig onverzadigde vetzuren van het bijzondere type. Het spreekt voor zich dat het vet dat bij de bereiding van vis wordt toegevoegd, de gezonde eigenschappen teniet kan doen. Het is daarom belangrijk extra te letten op het gebruik van 'goede' soorten vet of alterna tieven te zoeken waarbij geen vet nodig is. Gezonde berei dingswijzen zijn bereiding in oven of magnetron, stoven, po cheren of grillen. ieronder een overzicht van vissoorten die weinig, matig en ruim vet bevatten. Magere vis: Matig vette vis: Vette vis: tong (1%) heilbot (2%) makreel (12%)* Er is weer een nieuw tussendoortje opge doken, een puur Ne derlands produkt maar met uiteraard een Engelse naam: 'Right'. En met die naam wil fabrikant Peijenburg (van de ontbijtkoek) waar schijnlijk laten weten dat dit tussendoortje goed voor ons is: in overeenstemming met de richtlijn goede voeding. Right (ver pakt per zes repen 2,99) bevat uitslui tend natuurlijke in grediënten: onder meer 17% noten; 37% vruchten. Aan het produkt is geen extra vet toegevoegd. Helaas, het aantal ca lorieën vermeldt het persbericht niet En het blijft extra... Regelrechte ramp Tien jaar geleden kwam het gezin Gerritsen naar Friesland, waar de Brabantse van geboorte een heel gtpte tuin tot haar beschikking kreeg. Toen bedacht ze dat ze van de vruchten die daar groeiden best jams en limonadesiropen kon maken. „Maar er was één pro bleem: ik wist niets van koken. Mijn eerste jam werd dan ook zo'n stijve massa: een regelrechte ramp. Maar al doende leert men en het ging dan ook gauw al heel goed'j herinnert Carolina zich. Drie jaar geleden besloot ze* 'biologisch-dynamisch' door te gaan. Eerlijkheidshalve zegt ze dat het wel een worsteling is geweest. Samen met de Keuringsdienst van Waren naar de regels zoeken en zelf allerlei dingen uitplussen. „Want niemand uit het vak helpt je. Je bent immers een concur rent." Kuuroorden Nu is ze al zo groot dat er door de week drie mensen jn de keuken staan en dat er op de donderdag elf bezig zijn met het inpakken en etiketteren van de produkten die moeten worden verzonden of voor een bepaalde markt klaar moeten staan. Want Gerritsen heeft niet alleen in Nederland een afzetge- Carolina Gerritsen (rechts) met twee van haar medewerksters in de keuken van De Wouden. bied, aan kuuroorden in Duits land, België en Frankrijk worden eveneens produkten geleverd. Ze heeft drie babyfruitmixen in haar assortiment, krentjebrij, soe pen en sorbetsauzen, limonadesi ropen met en zonder suiker, patés met vruchten, stoofperen, vruch- tenbelegsoorten, jams, zoet-zuur en ijs. Verscheidene kinderzieken huizen bestellen bij Carolina hun sappen en limonades voor allergi sche patiënten. Ook saunahou ders en diëtisten weten haar te vinden. Alles wordt in De Wouden zelf gedaan. De te verwerken groenten en het fruit worden besteld bij een vaste kweker, die het eco-keur- merk mag voeren. Ook het ver pakkingsmateriaal wordt speciaal geleverd. De Wouden heeft weinig produkten op voorraad, alles is binnen twee weken de deur uit. Al werkende rijpte het plan „iets met conservering te gaan doen". Immers dat is 'door de eeuwen heen' al gedaan. Eerst rookte men de produkten, daarop volgde Ket drogen en zouten en de Franse kok Abal, die in het leger werk zaam was, staat te boek als de uit vinder van het wecken. „Het zuur- stofarm maken van produkten is al honderd jaar oud", weet Gerrit- Museum „Nu vriezen we produkten in, of we laten ze invriezen. De super markt is zo de voorraadschuur van de consument geworden. Wie nu nog wil wecken, moet een behoor lijke investering doen. Toch is het nog zo alledaags, zo tastbaar. Ie dereen weet er wel iets van." Ger ritsen is er helemaal vol van. Vandaar dat ze voor de radio een oproep deed, die er de luiste raars toe moest brengen oud con- serveringsmateriaal en aanver wante zaken af te staan voor haar museum. Ze kreeg een kleine tachtig reacties en ontving aller hande potten met inhoud. Maar ze heeft al veel meer. Zo staat in het museum de eerste machinale kersenontpitter te pronk: drie kersen werden in deze machine tegelijk van hun pit ont daan. „Met de hand gaat het snel ler", zegt Gerritsen, „maar het is een leuk ding". Ze heeft ook zeven van koeiehuid, de eerste ph-me- ters en weckketels, emballagema teriaal en loden capsules. Wat nog ontbreekt zijn de houten kistjes, waarin vroeger de jams in vetvrij papier werden gestort. Zelf heeft ze in de loop der tijd allerlei oude machines aangeschaft die straks op de zolder van De Wouden in het museum te pronk zullen staan. Voorts zitten in de collectie twee oude kookboeken, waarin aandacht aan het wecken wordt besteed. 'Kijk op klein' Samen met andere kleinschalige bedrijven in de omgeving heeft Gerritsen ook de 'Kijk op Klein'- route uitgezet, die tegelijk met het conserveringsmuseum is ge opend. De route leidt langs De Wouden, de Volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen (onder andere kruiden- en moestuin en wilde-plantentuin), De Hagen in Haulerwijk (boomgaard, ecologi sche teelt, vruchtenwijnmakerij), de Bijenstand Lageduurswoud te Oosterwolde (imkerij, honingver- koop), De Oude Streek in Zeven huizen (geitekaasmakerij) en het café van Hepke en Joke in Frie- schepalen, „omdat het zo goed in de sfeer past". kabeljauw (1%) forel (3%) ha ring (15%)* schelvis (1%) karper (5%) zalm (14%) wijting (1%) tonijn (3%) paling (20%)' ■koolvis (1%) schol (2%) snoekbaars (1%) het percentage vet is afhanke lijk van het seizoen) Een gemakkelijk te bereiden lekker mager visrecept: BULGAARSE KOOLVISSCHO TEL (voor 4 personen) 4 stukjes koolvisfilet elk 175 g (filets van kabeljauw, schelvis of victoriabaars kan ook); 0,25 I to matensaus (kant-en-klaar te koop); 0.5 theelepel oregano; 6 eetlepels bulgaarse yoghurt, op kamertemperatuur; 1 eetlepel fijngehakte peterselie. Bereiding; Een ovenvaste schaal invetten met een beetje boter. De oregano door de tomatensaus roeren. De oven voorverwarmen op 170C De koolvisfilets in de schaal leg gen. De saus erover scheppen. De schaal afdekken en midden in de voorverwarmde oven zetten. Laat de vis in ong. 20 minuten gaar worden. De yoghurt op de saus scheppen en de schaal even goed schudden. De peterselie er over strooien. Serveren met volkoren spag hetti en gekookte broccoli. De visschotel bevat per per soon: 33 g eiwit, 6 g vet, 5 g kool hydraten en 200 Kcal. Kabeljauw staat bij veel Nederlandse consumenten als het lijstje.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9