'Chaos bij Fight for Life' Zeeleeuwtje Anna in Artis Binnenland Nederlandse horeca krijgt hygiënecode Pronk: Hollandia KIoos niet fout in Indonesië Experimentele stof remt aids-virus WlC COntl oleert OOITI agent Straks PvdA: Opheldering over Dodewaard Amsterdam Zeeleeuwtje Anna, net een week oud, laat zich in de Amsterdamse dieren- wend. Zwemmen kan ze nog niet, zodat moeder zeeleeuw regelmatig even komt kijken tuin Artis eens goed door haar moeder verwennen. Het diertje mocht tijdens de Pinkster- en voederen op de rand van het bassin. foto hfp dagen voor het eerst naar buiten. Inmiddels is ze al aardig aan alle belangstelling ge- WOENSDAG 10 JUN11992 Horeca zet 15,3 miljard om in 1991 den haag De Nederlandse horeca heeft in 1991 15,3 miljard gul den omgezet, 6,5 procent meer dan het jaar daarvoor. Dit blijkt uit het jaarverslag van het Bedrijfschap Horeca. De omzet is po sitief beïnvloed door het mooie zomerweer en een toename van het aantal overnachtingen. Ook het wegvallen van Joegoslavië als vakantieland kwam de binnenlandse bestedingen ten goede. Negatieve factoren waren de Golfoorlog, teruglopende groei van het besteedbaar inkomen en het gebrek aan grote attracties. Vorig jaar 30.000 naturalisaties den haag Vorig jaar hebben 30.000 niet-Nederlanders het staatsburgerschap van Nederland gekregen, tegen 14.000 een jaar eerder. De sterke stijging is het gevolg van een extra inspan ning van justitie om achterstanden uit 1990 in te halen. Alleen in 1985, toen de nieuwe Rijkswet op het Nederlandersschap werd ingevoerd, waren er meer naturalisaties, namelijk 42.000. Vorig jaar vormden Marokkanen de grootste groep genaturaliseerden (7.300), gevolgd door Turken (6.100), Surinamers (4.000), Vietna- mezen (1.400) en Chinezen (1.100). Veel autopech door extremen in weer den haag De hoge temperaturen en hevige regenbuien van de laatste tijd hebben menig automobilist panne bezorgd. De We genwacht moet daardoor overuren draaien. Het afgelopen Pink- sterweekeinde werd de Wegenwacht geconfronteerd met ruim 15.000 gestrande weggebruikers. Volgens de ANWB is dat in ver gelijking met vorige jaren een recordaantal. De lange files van vakantiegangers leidden vooral tot oververhitte motoren. De Wegenwacht kon 90 procent van de pechgevallen direct helpen. De ruim 40.000 horecabedrijven in Nederland krijgen deze week een hygiënecode in de brieven bus. Daarin zijn alle regels, vei ligheidsnormen en goede hygië nische gewoonten op een rijtje gezet door het Bedrijfschap Ho- De code voorziet volgens di recteur S. de Boer van het be drijfschap in een behoefte, om dat het voor een horeca-onder- nemer door de wirwar van re gels en voorschriften niet altijd duidelijk is welke weg moet worden bewandeld voor een juiste hygiënische behandeling van eet- en drinkwaren. In de hygiënecode krijgen ho- reca-ondernemers en -werkne mers tips over hoe ze moeten handelen om aan de eisen van de Warenwet te voldoen. Zo is een apart hoofdstuk gewijd aan de inrichting van bedrijfsruim ten. Ook zijn controlelijstjes op genomen met tips voor een hy giënische werkmethode. Verder wordt uitleg gegeven over de bronnen van besmetting die kunnen leiden tot voedselvergif tiging of voedselinfectie. De hygiënecode heeft geen wettelijke basis, maar wordt wel door de Gezondheidsinspectie (voorheen Keuringsdienst van Waren) als leidraad gehanteerd. De code is tevens bedoeld om de regering af te houden van strenge regelgeving. „De bran che verwacht door zelfregule ring deze regelgeving te voorko men", aldus voorzitter N. Ba- rendregt van het bedrijfschap. De levering van spoor- en ver- keersbruggen door Hollandia Kloos aan Indonesië is correct verlopen. Dat heeft minister Pronk van ontwikkelingssamen werking gisteren geschreven in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer. De WD-kamerleden Weisglas en Terpstra wilden van Pronk weten of het klopte dat het Ne derlandse bedrijf Hollandia Kloos (eigendom van de familie Lubbers) de afgelopen tien jaar viermaal een vervolgopdracht voor verkeersbruggen in Indo nesië heeft gekregen, zonder dat andere bedrijven naar de order konden meedingen. Tussen 1982 en 1991 heeft het bedrijf inderdaad vier vervolg opdrachten uit Indonesië ge had. Van de vier opdrachten zijn er drie deels gefinancierd met ontwikkelingsgeld, waarbij de regel geldt dat er sprake moet zijn van concurrentie uit Derde Landen, aldus Pronk. Het is echter aan de op drachtgever, in dit geval Indo nesië, om hiertoe het initiatief te nemen. „Openbare aanbeste ding is wenselijk", aldus Pronk, „maar indien de opdrachtgever de voorkeur geeft aan een een voudiger procedure is dit aan vaardbaar". Indonesië hanteert de regel dat voor vervolgop drachten geen openbare aanbe steding nodig is. Tijdelijk bestuurslid geeji vernietigend oordeel over aids-kliniek Oprichter W. Kamp van de aids-stichting Fight for Life (FFL) in Amsterdam heeft er een rommeltje van gemaakt. Hij heeft geen administratie gevoerd, er is 70.000 gulden zoek en er is zwart uitbetaald aan personeel. Er zouden nooit sociale premies zijn betaald. De Fiscus en de be drijfsvereniging kunnen 85.000 tot 300.000 gulden van FFL navorderen. Dat staat in een vernietigend rapport dat tijdelijk bestuurslid advocaat mr. R. Hulkenberg over FFL heeft opgesteld. Kamp werd in januari door in- terim-mananger M. van Zanten geschorst als voorzitter van FFL. De stichting beheert een aids- kliniek in de hoofdstad en be handelt aids-patiënten en sero- positieven met middelen die nog niet in Nederland zijn gere gistreerd. Kamp ging in beroep tegen het besluit van Van Zan ten en bestuurslid Van Dorp. De Amsterdamse rechtbank behan delde de zaak gisteren. Het conflict tussen Kamp en andere betrokkenen bij FFL sleept zich al voort sinds okto ber vorig jaar. Toen werd Van Zanten benoemd tot interim manager. Hij was te hulp geroe pen om organisatorische pro blemen op te lossen. Onderlin ge meningsverschillen over de functie van Van Zanten leidden in november tot een kort ge ding, dat door Kamp werd ver loren. Volgens Van Zanten werkte Kamp hem ook na het geding weer tegen. Daarom werd schorsing en ontslag van Kamp gevraagd, omdat hij de patiëntenzorg in gevaar zou brengen. Op de achtergrond van het conflict speelt de discussie over samenwerking met het Natec, de coördinator van het aidson- derzoek in ons land. FFL was destijds opgericht als tegenhan ger van de gevestigde medische wereld. Doel was het naar Ne derland halen van nieuwe, nog niet erkende medicijnen en om streden therapiën. FFL en Natec hebben nu echter voor samen werking gekozen. Het Natec wil echter niet samenwerken als Kamp voorzitter blijft', aldus G. Enkelaar, advocaat van Van Dorp en Van Zanten. Dat geldt ook voor de hoofdinspectie van de volksgezondheid en het Aidsfonds. FFL dreigt volgens A. Bieren broodspot, de advocate van Kamp. door samenwerkig met het Natec haar rol als 'luis in de pels' en haar controlefunctie op bestaande medische- en over heidsvoorzieningen te verlie zen. Het vermogen dat twee overleden aidspatiënten aan Kamp nalieten om de stichting op te richten, was juist bedoeld om aan te wenden voor onder meei niet-ertende medicijnen. De twee slaagden er zelf niet in via het Natec een niet-erkend medicijn te krijgen. Hulkenberg ziet echter geen mogelijkheden voor Kamp om terug te keren. Hij heeft gepro beerd ,,in de verziekte sfeer or de te scheppen in de chaos. Dat is met pijn en moeite gelukt." Hij heeft een boekhouding en een medicijnenregistratie opge zet. Het ontbreken van duidelij ke regels hiervoor en Kamps' manier van optreden in de per soonlijke sfeer maken diens po sitie onhoudbaar, vindt hij. Uitspraak op 23 juni. Legbatterij in Nederland niet eerder verboden PEN HAAG ANP Nederland zal wachten met een verbod op het gebruik van leg batterijen in de pluimveehou derij. totdat daartoe in EG-ver band is besloten De Eerste Ka mer is gisteren akkoord gegaan met een wetsvoorstel waarin deze bepaling is opgenomen. Een verbod op de legbatterij in 1994 lijkt daaimee an baan Vorige week leek het er nog op dat de Senaat eraan zou vasthouden dat Nederland de legbatterij desnoods alleen af schaft. Staatssecretaris Gabor (landbouw) was dat ook van plan. De Tweede Kamer vreesde echter oneerlijke concurrentie uit andere EG-landen. Batterij eieren zijn goedkoper dan scharreleieren. De Tweede Ka mer bepaalde daarom via een amendement dat afschaffing moet wachten tot er een EG- richtlijn is. Ook de Senaat schaarde zich daar achter. De Dierenbescherming rea geerde gisteren teleurgesteld op de stemmingsuitslag. De ver eniging had 's morgens nog ge probeerd de senatoren van VVD en CDA op andere gedachten te brengen. Het wachten is nu op het standpunt van de Europese Commissie over de legbatterij. Dat wordt nog dit jaar verwacht. Van den Broek ziet kansen in Oekraïne KIFV HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Minister Van den Broek van buitenlandse zaken ziet goede kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven in de onafhankelij ke GOS-republiek Oekraïne Dat zei de minister gisteren in Kiev, waar hij onder meer gesprekken voerde met president Kravtsjoek en zijn collega-mi nister van buitenlandse zaken. Zlenko. Het was de eerste keer dat een Nederlandse minister Oek raïne bezocht. Tijdens het be zoek, dat vandaag werd afgeslo ten, stond het thema van eco nomische samenwerking cen traal. In een vraaggesprek met deze krant zei de Oekraïnse onder minister van buitenlandse za ken Makarevitsj dat Oekraïne, anders dan Rusland, een stabiel politiek klimaat heeft en een goede invesieringsbescherming biedt. De geloofsbrieven van de eer ste Nederlandse ambassadeur in Oekraïne, Serry, zijn intussen geaccepteerd. Een Nederlandse ambassade moet echter nog worden gebouwd. Van den Broek bezocht gisteren de loka- tie, een kinderspeelplaats even buiten het centrum van Kiev Reders eisen 155 miljoen aan overheidssteun De Nederlandse reders willen dat de overheid hen voor 155 miljoen gulden steun toezegt. „We overvragen daarmee geen cent. Komt de overheid niet over de brug, dan wordt op hieuw een groot deel van de Nederlandse vloot onder goed kope buitenlandse vlaggen ge bracht", aldus C. Stal, algemeen directeur van de Koninklijke Nederlandse Reders Vereniging (KNRV) gisteren. Hij vreest in dat geval niet al leen voor een aanzienlijk verlies aan werkgelegenheid, maar ook voor een daling van de kwaliteit van bemanningen. „Hoogstens de kapitein zal dan misschien nog Nederlands blijven", aldus Stal. Hij baseert zijn sombere toe komstbeeld op een onderzoek waaruit volgens hem blijkt dat 60 procent van de Nederlandse handelsvloot de komende tien jaar onder buitenlandse vlag komt te varen, als er niets in de plaats komt van de zogenoem de Investerings Premieregeling Zeevaart (IPZ). Die regeling loopt eind dit jaar af. De reders willen dat het kabi net snel duidelijkheid schept over steun na afloop van de IPZ. „We zijn nu al anderhalf jaar aan het praten. Wij zien het ge wenste bedrag graag opgeno men in de begroting voor vol gend jaar. Anders gaat het fbut. We hebben geen behoefte aan eindeloze discussies over het bedrag", aldus Stal. Onderzoek in Utrecht verkeert nog in beginstadium ttt* i i o De Utrechtse scheikundige B. van Wijk heeft nieuwe stoffen gemaakt, die in de reageerbuis actief zijn tegen het aids-virus HIV. Het staat echter nog niet vast of daaruit ooit een medicijn zal rollen. Eerst zijn experimen ten met proefdieren en in een later stadium mensen nodig. Van Wijk is gisteren aan de Rijksuniversiteit Utrecht op zijn onderzoek gepromoveerd. Op dit moment is de virus remmer AZT het meest gebruik te middel om duur en kwaliteit van het leven van aids-patiën ten te vergroten. Deze stof ver oorzaakt echter veel bijwerkin gen. Om werkzaam te zijn moet AZT bovendien in hoge doses worden toegediend. Van Wijk heeft met AZT- achtige stoffen als uitgangspunt verbindingen gemaakt die de ligvuldiging van het HIV herpes-virussen beter i dan de werkzame mid delen in AZT. Die moeten in het lichaam namelijk eerst een aan tal malen worden omgezet voordat ze werkzaam zijn, ter wijl de stoffen van Van Wijk sneller en directer werken om dat ze al gedeeltelijk zijn omge zet. Hij heeft de stoffen inge bouwd in liposomen (vetbolle tjes). Dit maakt het in principe mogelijk ze in het lichaam pre cies op de plaats van bestem ming te krijgen. Ze worden 'op gegeten' door macrofagen, cel len waarin het virus zich vooral ophoudt. Pas op dat moment komen de stoffen vrij. Deze ma nier van toedienen zou de scha de voor de patiënt kunnen be perken. Het onderzoek verkeert nog in het beginstadium. Wel heeft het volgens Van Wijk op dit ni veau „verrassende resultaten". Het is mede gefinancierd door Vical Incorporated, een Ameri kaans bedrijf dat voor dit on derzoek financiële steun heeft gekregen van Burroughs Well come. Dat bedrijf brengt AZT op de markt. 'Geen tijdelijke vergunning zonder inspraak' den haag gpd De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil van het kabinet weten of het inderdaad van plan is de kerncentrale in Dodewaard zo snel mogelijk een 'gedoogvergunning' te geven. Minister An- driessen (economische zaken) heeft dat onlangs verklaard. De PvdA voelt niets voor zo'n vergunning en eist eerst een overtuigend veiligheidsrapport van de centrale. Dat rapport moet vervolgens deel uit maken van de gebruikelijke inspraakrondes. Tot die tijd zou de kerncentrale stil moeten liggen. Ook Groen Links wil dat de centrale stopt. Vorige week vernietigde de Raad van State de uit 1988 daterende vergunning van de kerncen trale. De stichting Natuur en Milieu had de ver gunning ter toetsing voorgelegd. De Raad kwam tot de conclusie dat de gebruikelijke inspraakpro cedure niet naar behoren was gevolgd. Andriessen verklaard voorstander van kern energie wil de centrale nu zo snel mogelijk een tijdelijke vergunning verstrekken, zodat Dode waard kan blijven draaien. De PvdA'er Feenstra vindt echter dat kerncentrales niet zonder ver gunning en zonder inspraakprocedures mogen werken, maar een overtuigend veiligheidsrapport en bijbehorende inspraak moeten hebben. De PvdA-fractie bespreekt vandaag welke stap pen zij zal ondernemen. Feenstra denkt daarbij aan een interpellatiedebat deze week. danwcl het verzoek om een schriftelijke reactie van het kabi net. „Want nu heeft alleen Andriessen nog maar gesproken. De minister loopt misschien wat te ver voor de rest uit", aldus Feenstra. den haag wilfred scholten Wat hebben ruziënde burgemeesters, ver twijfelde kamerleden en teleurgestelde poli tiechefs met elkaar gemeen? Zij zijn allen betrokken bij de mammoet-operatic om de 165 korpsen van gemeente- en rijkspolitie te reorganiseren. Volgens de plannen moet halverwege 1993 de nieuwe Nederlandse politie in 25 regionale korpsen en één lan delijk korps draaien. Maar zo ver is het nog lang niet Het leek allemaal zo mooi. Na twintig jaar alleen maar praten over een nieuw politie bestel, maakte het kabinet Lubbers/Kok daarover eind 1989 in het regeerakkoord glasheldere afspraken. De toenemende cri minaliteit moest een halt worden toegeroe pen. Een slagvaardiger en bij de tijds poli tiekorps moest daar het wapen voor zijn. Schaalvergroting door regiovorming werd het parool. Voortvarend gingen de twee verantwoor delijke ministers voor de politie aan de slag. Om geen tijd te verliezen aan een jarenlan ge voortslepende discussie over wetswijzi ging, werd besloten gelijktijdig met het 'proces' van reorganisatie te beginnen. Zo doende zijn de korpsen al aardig op gang met de voorbereiding, maar moet de Twee de Kamer de wet nog behandelen. Dat ge beurt vandaag. Die gelijktijdigheid van wetswijziging en uitvoering heeft een voordeel: problemen komen aan het licht, nog voor dat iets ver ankerd is in de wet. Er is ook een nadeel het geeft gedonder. Dat geldt zeker voor het voornaamste knelpunt van de hele operatie: de democratische controle op de regionale politie. In de media buitelen de burgemees ters, korpschefs en officieren van justitie bijkans over. elkaar heen. Kamerleden staan erbij en weten het vaak ook niet meer In de nieuwe politiewet is de politieke controle als volgt geregeld. Per regio is een beheerder aangewezen. In de praktijk is dat de burgemeester van de grootste gemeente in de regio. Samen met de andere burge meesters in het politiegebied en de hoofd officier van justitie vormt hij het regionaal college, dat alle besluiten neemt over zaken als de begroting, de wijze van organisatie en het in te zetten personeel en materieel. On der dit bestuurscollege is de korpschef ver antwoordelijk voor de uitvoering. De grote vraag is echten hoe werkt dit systeem in de praktijk en wie controleert deze heren en dames? In de politiewet wordt er van uit gegaan dat gemeenteraden in het gebied de eigen burgemeester desge wenst aan hun jasje trekken als ze wat wil len. Dat kan pas achteraf, als het college al 'Niemand schiet iels op met oeverloze vergaderdagen besloten heeft en het dus te laat is. De Raad van State heeft beide politieministers daar om geadviseerd de Commissaris der Konin gin maar te belasten met het beheer van de politieregio's. Provinciale Staten kunnen deze dienaar van de kroon immers direct ter verantwoording roepen De ministers vinden dit echter geen geschikte oplossing, omdat het beheer van het korps in dit geval gescheiden wordt van het gezag over het korps. Anderen grijpen dit juist aan om te plei ten voor minaer democratische controle. Burgemeesters als Vos (Utrecht) en Peper (Rotterdam) willen dat de eerste burgers van de centrumgemeenten gewoon meer te vertellen hebben Geef ons de bevoegdhrid knopen door te hakken en laat de andere burgemeesters in de regio ons daarbij advi seren Met oeverloze vergaderdagen schiet niemand op, aldus de dissidente burge meesters. Toekomstige korpschefs, zoals de Am sterdamse hoofdcommissaris Nordholt, sluiten zich hierbij aan. Een slagvaardige politie vereist daadkracht. ..Maar een de mocratische controle over het type auto waar de politie in riidt. lijkt me volstrekt ir relevant' zei Nordnolt onlangs in een in terview. Het gaat volgens hem immers om een paar keer per jaar vergaderen over wat bestuurszaken. Het echte optreden van de politie blijft een zaak van de burgemeesters afzonderlijk. Kamerleden zien het geharrewar over de mocratische controle versus meer daad kracht met lede ogen aan Als deftige burge- meesters en verantwoordelijke politiechefs de nieuwe regiocolleges 'rampzalig' noc men (Vos), of een 'praatcircus (Nordholt), terwijl anderen nu al ruziën over de plaats waar bepaalde politie afdelingen terecht komen (burgervader Brokx van Tilburg), wat moet je dan? Sommigen kiezen inderdaad voor een sterkere positie van de korpsbeheerder, zoals CDA'er Van der Heijden Anderen, zoals de WD'er Dijkstal, zien meer heil in een sterk regionaal college, dat gezamenlijk moet beslissen. De korpsbeheerder Is niet meer dan een uitvoerder Tussen die twee uitersten zal het debat dan ook gaan. De meest optimale oplossing voor het probleem lijkt echter buiten de macht van de politiewoordvoerders te liggen De dis cussie over de bestuurlijke indeling van ste delijke gebieden in ons land is volop aan de gang. In zulke gebieden moeten op den duur regionale besturen ontstaan, die ook rechtstreeks door de raden gecontroleerd worden. Het CDA wil zelfs heel het land op nieuw indelen Daarbij gaat de voorkeur uit naar toevallig? 25 regio's. Bedenker van het plan? F.ne Van der Heijden. Waar om wachten we daar niet even op?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5