AbvaKabo legt bom onder overleg zorg 'Niet meer voor vier dekken' Binnenland Politie Schiphol vrij in kiezen nieuwe baan Extra perron Ser wijst plan-Stevens af Aardgasgeld naar gemeenten Minder trams Reuzenhaai voor het strand van Camperduin Reinigingsrechten in vier jaar 87 omhoog !,K WOENSDAG 10 JUN11992 3 CPO GMMMdhg Kerk wil geen marathon op zondag haaksbergen De gereformeerde kerk Maranatha in Haaksber gen wil dat burgemeester Van Agt de Twente Marathon verbiedt, die zondag 21 juni wordt gehouden. Het parcours leidt de lopers onder meer langs het kerkgebouw. Een ernstige verstoring van de zondagsrust, aldus het kerkgenootschap, dat juridische stap pen aankondigt. Een bijzonderheid is dat er in de Maranatha- kerk op de bewuste zondag helemaal géén dienst is. Die dag wordt samen met de hervormde gemeente een dienst in een an der kerkgebouw gehouden, dat niet aan het parcours ligt. „Dat is waarschijnlijk ons geluk", oordeelt mr. Cohen, bestuurslid van de stichting marathon, die deze week overleg voert met de Haaksbergse gereformeerden. Ontslagen directeur verliest proces Groningen» De gemeente Groningen hoeft de ontslagen direc teur Ketelaar van de Groningse Kredietbank (GKB) geen salaris te betalen op het moment dat die weer arbeidsgeschikt wordt verklaard. Dat heeft ambtenarenrechter mr. P. Vermeulen giste ren in Groningen beslist naar aanleiding van een procedure die Ketelaar vorige week tegen zijn voormalige werkgever had aan gespannen. Hoewel hij sinds zijn ontslag wegens plichtsverzuim op 7 april via de arbeidsongeschiktheidswet zijn volledige salaris ontvangt, zegt Ketelaar onder ondraaglijke psychische spannin gen te lijden door de wetenschap dat deze salariëring stopt zo dra hij weer arbeidsgeschikt wordt verklaard. Door het mis management waarvan Ketelaar door de gemeente is beschul digd, wordt de gemeente Groningen geconfronteerd met een fi nanciële schade die op dit moment wordt geschat op een bedrag tussen de 15 en 40 miljoen gulden. Pand bezet van Islamitische Omroep Hilversum Personeelsleden van de Islamitische Omroep Stich ting hebben vanmorgen het eigen pand in Hilversum bezet. De medewerkers eisen, met steun van de Dienstenbond CNV, de komst van een sterk management. De actie wordt gesteund door twaalf van de achttien medewerkers. De IOS kampt al enige ja ren met ernstige bestuurlijke- en managementproblemen. Bin nen de verschillende groeperingen doen zich voortdurend span ningen voor. De omroepstichting beschikt al enige jaren niet over een directie. schiphol «peter sluis Het personeel van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie is gisteren akkoord gegaan met de overeenkomst die de vakbon den en het ministerie van justi tie vorige week sloten over de politietaken op luchthavens. In de overeenkomst die is geregeld onder welke voorwaarden de niet luchtvaartgebonden poli tietaken volgend jaar worden overgenomen door de Konink lijke Marechaussee. De overeenkomst komt er op neer dat de overtollig geworden medewerkers van de Rijkspoli tie zelf mogen kiezen of ze de overstap maken naar de mare chaussee of naar politiekorpsen elders in den lande. Zij die over- den haag» anp De Sociaal-Economische Raad (Ser) wijst de vereenvoudiging van het belastingstelsel (plan- Stevens) af. De Ser vindt het vooral een bezwaar dat de doel stellingen van de tweede opera tie (de eerste was die van Oort) niet worden gehaald. Zo werkt de afschaffing van diverse aftrekposten averechts en heeft de administratie van grotere bedrijven er te weinig baat bij. Daarvan gaf de com missie Steens juist hoog op. Vooral de afschaffing van de af trek voor de belastingen van de premies van werknemersverze keringen (ww, wao, Ziektewet) en de reiskostenaftrek vinden geen genade. Omdat de opbrengst van be lastingen en premies niet mag 'Miljoenenclaims voorfitnctiewaardering' Acties gaan door Het laatste aanbod van het kabinet om een half miljard gulden uit te trekken voor een loonsverhoging van drie procent in de zorgsector, is onvoldoende. Zolang de rege ring niet tegemoet komt aan de eisen voor extra geld voor secundaire arbeidsvoorwaarden en functiewaarde ring, kunnen geen cao's worden afgesloten. Dat stelt de ambtenarenbond AbvaKabo, de grootste vakbond in de zorgsector. utrecht anpom te gaan onderhandelen. In dat geval gaan de acties door. Volgens de bond liggen in de sector 'miljoenenclaims' op ta fel. Zo heeft de gezinszorg al leen al een bedrag van 200 mil joen gulden nodig om het func tiewaarderingssysteem aan te passen aan de eisen van de tijd. Voor de jeugdhulpverlening ligt er nog een claim van 20 miljoen De FWW (werkgevers in de wel zijnssector en de thuiszorg) en de VNB (bejaardenoorden) overleggen deze week met het ministerie van wvc over aanvul lende financiering voor de func tiewaardering. Als daar geen ex tra geld uitkomt, heeft het vol gens de AbvaKabo weinig zin gulden en de gehandicapten zorg zegt 7 miljoen gulden no dig te hebben. De AbvaKabo liet vorige week al weten geen genoegen te ne men met het voorstel van het kabinet een loonsverhoging van 3 procent uit de algemene mid delen te betalen. De AbvaKabo eist een verhoging van 4,5 pro- Voorzitter A. Krol van de Ne derlandse Zorgfederatie (NZf), de organisatie van werkgevers in de gezondheidszorg, heeft gisteren felle kritiek geuit op de rol van het parlement in het loonconflict in de zorg. Op de algemene vergadering van de NZf in Utrecht hekelde hij wat hij noemde de „afwachtende houding" van de politiek. „Als ik dat vergelijk met onderwer pen waarover tegenwoordig spoeddebatten in de Kamer worden gehouden of waarover kamervragen worden gesteld, dan rest mij de trieste conclusie dat te weinig waarde wordt toe gekend aan de zorg, aan de kwaliteit van de zorg en aan de mensen die in de zorg werk zaam zijn", aldus Krol. Daarnaast pleitte hij voor meer vrijheid van bedrijfsvoe ring en vrijheid van onderhan delen tijdens cao-overleg. Het kan volgens hem niet zo zijn dat de overheid vooraf onmogelijke voorwaarden dicteert en dan ook nog meeonderhandelt. gaan naar de marechaussee kregen de toezegging dat voor lopig niet wordt getornd aan hun huidige salaris en rechtspo sitie. H. Sonderwal, voorzitter van de dienstcommissie, verwacht dat een grote meerderheid van het personeel kiest voor over plaatsing naar andere politie korpsen. „Er is weliswaar afge sproken dat ze er de eerste tien jaar financieel niet op achteruit gaan, maar zo tegen hun pen sioen lopen ze per maand toch gauw 700 1.000 gulden per maand mis. Bovendien is spra ke van een groot cultuurverschil met de marechaussee. Sommi ge mensen willen koste wat het kost de overstap niet maken." Rciad: Wel simpel belastingsysteem nodig afnemen, is een alternatief moeilijk te vinden. Desondanks moet er dringend wat gebeuren om de administratieve lasten voor het bedrijfsleven te vereen voudigen, meent de voltallige Amsterdam Het Amsterdamse Centraal Station is uitgebreid met genomen drukte op het station. perron uitgebreid. De uitbreiding v Ser. De raad vindt dat het kabinet de discussie in het najaar moet heropenen als het advies over het sociaal-economische beleid op middellange termijn in de Ser aan de orde komt. Op voor hand doet de Ser al enkele op zienbarende voorstellen. Het meest vergaand is de sug gestie om in elk geval alle sei zoenarbeiders in de agrarische sector en wellicht alle mensen die wisselend werk in deeltijd verrichten, niet langer te verze keren voor werkloosheid, ziekte en arbeidsongeschiktheid. Dat scheelt veel administratie. Als gevolg van problemen bij het overhevelen van rijkstaken naar gemeenten en provincies ontstaat volgend jaar een gat op de rijksbegroting van ongeveer 200 miljoen gulden. Het kabinet overweegt nu dat tekort te dek ken door eenmalig 200 miljoen uit de opbrengst van extra aard gasverkopen te halen en door te sluizen naar gemeenten en pro- Het uitwerken van de decen tralisatievoorstellen loopt veel trager dan werd verondersteld. Daardoor wordt de door het rijk geplande bezuinigingstaak van 15 miljoen gulden dit jaar en 270 miljoen gulden volgend jaar niet gehaald. Met deze op brengsten was in de begroting voor 1993 al rekening gehou den. Vandaar dat het rijk zich genoodzaakt ziet dit gat te dek ken. Het bedrag van 200 miljoen is bestemd voor onder meer de aanleg en het onderhoud van wegen en vaarwegen. Het rijk verbindt daaraan één voorwaar de: de provincies en gemeenten moeten samen ook 200 miljoen gulden bijleggen. Daardoor kunnen de investeringen een malig op een aanzienlijk hoger niveau worden gebracht. Mor gen praat de Tweede Kamer over de voortgang van het de centralisatieproces. den haag gpd Twee vogelkijkers hebben on langs op nauwelijks honderd meter voor het strand van Camperduin een reuzenhaai waargenomen. Volgens het Nederlands Instituut voor On derzoek der Zee (Nioz) op Texel worden reuzenhaaien slechts incidenteel in de Noordzee aangetroffen. De haai zwom minutenlang zo dicht bij het strand dat zijn markante rug- en staartvinnen dicht bij een aantal zwemmers waren te zien, aldus amateur- ornitholoog N. van der Kamp uit Alkmaar. Niemand van hen heeft voor zover bekend de haai gezien. Van der Kamp: „En dat is misschien maar goed ook. want er had op zo'n drukke zomerse dag gemakke lijk paniek kunnen uitbreken." De op ruim vier meter leng te geschatte haai kon door een deskundige aan de afgeronde vorm van zijn driehoekige rug vin als reuzenhaai worden herkend. Het zijn in alle geval len verdwaalde exemplaren. Reuzenhaaien kunnen tot tien meter lang worden. Deze die ren leven van plankton. Ze hebben nauwelijks tanden en vallen geen De de ge vaarlijke haaiesoorten als de grote witte haai komen uitslui tend voor in tropische wateren en zijn volgens het Nioz nog nooit in de Noordzee gesigna leerd. Forse stijging gemeentelijke belastingen den haag gpd De gemeentelijke belastingen en andere plaatselijke heffingen zijn sinds 1988 gemiddeld met 40 procent gestegen. Vooral de reinigings-, riool- en precario rechten en de parkeergelden vlogen met meer dan 70 pro cent omhoog. Het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitga ven stelt dat vast na een studie die het in opdracht van de on dernemersorganisatie VNO heeft verricht. Sinds 1988 zijn de gemeente lijke belastingen gemiddeld 20 procent hoger geworden. Vooral de onroerend-goedbelasting (ogb) voor gebruikers van ge bouwen (zowel woningen als bedrijfspanden) is gestegen (bij na 31 procent hoger dan in 1988). De onroerend-goedbe lasting voor eigenaren is sinds 1988 gemiddeld met 14 procent gestegen. Veel sterker zijn de stijgingen van de zogeheten retributies. Dat zijn heffingen waar dien sten van de overheid tegenover staan. Met bijna een verdubbe ling slaan de reinigingsrechten daarbij alles: ze liggen op het ogenblik gemiddeld 87 procent boven de tarieven van 1988. Onbewaakt parkeren op de openbare weg is sinds 1988 ge middeld 75 procent duurder ge worden: hier en daar in centra van grote steden moet nu 5 gul den per uur worden betaald. Rioolrechten zijn gemiddeld inet 73 procent gestegen. Op vallend is dat de stijging in 1992 bijna net zo groot was als de verhoging van de drie vooraf gaande iaren bij elkaar. l)e (ge middelde) tariefsverhoging in 1992 van de reinigingsrechten kwam zelfs nog boven de stij ging uit die in de voorgaande arie jaren samen was geno teerd. Ook de precariorechten (hef fingen voor gebruik van ge meentegrond voor bijvoorbeeld terrasjes, containers, uithang borden) liepen fors op; met 70 procent. Alle retributies bij el kaar genomen (waaronder ook verontreinigingsheffing, bouw- leges en gelden die de gemeen tesecretarieën in rekening bren gen) was de stijging sinds 1988 gemiddeld 72 procent. Het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven is opge vallen dat er grote verschillen zijn tussen gemeenten. Naar mate de gemeente groter is, worden de heffingen hoger. „Waarschijnlijk spelen plaatse lijke beleidsvoorkeuren een be- langrijke rol", Weliswaar ontvangen ge meenten nog steeds verreweg het belangrijkste deel van hun inkomsten van het rijk. maar het beleid is erop gericht dat zij steeds meer voor zichzelf gaan zorgen. Als de extra bezuiniging van 60 miljoen gulden op het openbaar vervoer doorgaat, zullen er tram- en busritten vervallen en zullen er veel minder zondags diensten in de grote steden zijn. Dat zegt het Beleidsorgaan Openbaar Vervoer in een brandbrief aan de Tweede Ka- VNG: Rijk moet opsporen van bom zelf maar betalen de landelijke overheid is. Bo vendien, zo zegt een woord voerder, worden sommige ge meenten*zoals Rotterdam onevenredig zwaar belast en komen kleine gemeenten in fi nanciële problemen. Volgens de VNG wil het rijk de kosten aan de gemeenten overdragen omdat de huidige regeling het ministerie van fi nanciën jaarlijks met enorme tegenvallers opzadelt. Volgens schattingen ligt er nog minstens 125.000 ton aan met ontplofte explosieven in de Nederlandse bodem. Niet de gemeente, maar het rijk moet het opsporen van oude bommen uit de Tweede We- naar betalen De van Nederlandse (VNG) maakt ern- tegen het besluit van het ministerie van financiën om die kosten door de gemeen ten te laten ophoesten totdat de bewindslieden in Den Haag een definitieve vergoeding hebben gevonden. De VNG vindt dat het ren van bommen reldoorlog Vereniging stig bez SPAAR DE HEINEKEN STERDOPPEN EN WIN 1 VAN DE 500 POCKET-TV'S. Van 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heineken Bier voorzien van gekleurde sterren onder de dop. Eerst komen de rode, dan de blauwe en tenslotte de groene. U kunt al meedoen met 12 rode doppen. Als u wilt. staatje hierboven ziet u precies doppencombinatie te winnen u zo vaak meedoen als u wilt. Ga kijk in het krat Heineken Bier. die direct in zenden (vóór 12 juni) om mee te doen aan de Rode-dop- pen-ronde voor snelle spaarders. Maar u maakt veel meer kans als u 3 kleuren bij elkaar spaart. U heeft dan de tijd tot 15 au gustus 1992. In het wat er bij een bepaalde valt. Overigens mag HEINEKEN. BIER ZOALS BIER BEDOELD IS. Ouders van vermoorde kinderen voelen zich machteloos den haag jolanda 'Buurjongen bekent moord op 12-jarig meisje; vermist jongetje op gruwelijke wijze om het leven gebracht'. Willekeurige be richten in de krant. De lezer neemt er ken nis van-en vergeet ze. De ouders van die kinderen vergeten het nooit. „Telkens als ik de tafel dek, denk ik: niet voor vier perso nen dekken, maar voor drie!" In het boek 'Leven met een schaduw' vertellen acht ou ders van vermoorde kinderen hun verhaal. ,,'s Morgens bij het opstaan ga je naar de kamer, uit gewoonte. Maar bij het zien van het lege bed sta je aan de grond genageld Haar slaapkamer is nog onaangeroerd ge bleven." Een kind verliezen is altijd moeilijk voor ouders. Maar wanneer het kind wordt vermoord, zomaar zonder reden, ben je he lemaal machteloos. Ie kunt niet eens meer afscheid nemen. De ouders worden dagelijks geconfron teerd met het verlies. Het zien van een vroeger schoolvriendje van de verloren zoon of dochter of de lege plek aan tafel tij dens het eten valt zwaar. „Als ze je kind be graven, begraven ze een deel van jezelf." In 'Leven met een schaduw' staan naast de persoonlijke ervaringen en het verdriet van de ouders ook tips voor mensen die ooit in eenzelfde situatie terechtkomen Po litie en justitie blijken niet altijd tactvol te handelen. Vaak hebben ze geen oog voor het verdriet van de ouders. Tijdens de ondervragingen kregen de ou ders vaak het gevoel te worden beschuldigd alsof zij verantwoordelijk waren voor de dood van hun kind. In één geval werd de vader zelfs verdacht van de moord. „Het onderzoek was soms onmenselijk. Ik voelde me tussen twee vuren gezet, toen ze mij en enkele familieleden ondervroegen naar het mogelijke aandeel van mijn man. Hoe dan ook, ik voelde dat ik op sommige momen ten mijn man begon te haten. Ik vroeg me af met wie ik samenleefde, samen aan tafel zat. samen sliep. Bijna was ik weggegaan Ook de pers heeft in de ogen van enkele ouders onvergeeflijke dingen gedaan. Via een sensatieblad kwamen ouders achter de doodsoorzaak van hun kind. Een persfoto graaf vToeg de moeder om een foto nog voordat zij wist dat er iets met haar kind was gebeurd. Ook hebben journalisten zon der toestemming te vragen de slaapkamer van het dochtertje gefotografeerd De ouders hebben met het boek al meer bereikt dan zij hadden durven hopen. Een politiefunctionaris zegt: „Vooral de passa ges waarbij gedachten, uitspraken en emo ties van ouders werden geciteerd, hebben mij aangegrepen en doen nadenken. Daar om zal ik dit boek beschouwen als een handleiding voor het politiekorps." 'Leven met een schaduw' is ontstaan dank zij het initiatief van een Belgische va der. Twee jaar geleden is zijn Kind ver moord. Hij wilde erover praten en ging op zoek naar gezinnen die hetzelfde hadden meegemaakt Hij vond nog twee andere ge zinnen Samen zijn zij naar het Centrum voor Slachtofferhulp in I-euven gegaan In middels zijn het acht gezinnen die regel ma tig bij elkaar komen Samen zijn zij verant woordelijk voor het boek. Het gezelschap bestaat uit zowel Nederlandstalige als Franstalige gezinnen. Maar dat is geen pro bleem want „verdriet spreekt duidelijk de ntfdt Md 'leren met een schaduw', rrrarin%rn t>an ouders ran ren rermoord kind. Redactie: Iro Aertsen, Centrum roo, slachtofferhulp Leuven. Standaard uitgeverij. ISBN 90-02- 19175 8, fZ7, M

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3