Angst beheerst leven Kroaten Britten zoeken oplossing voor EG-crisis over rug Commissie Referendum zet Franse politiek op zijn kop Feiten &Meningen Nederlandse politiek is vooral op zichzelf gericht WOENSDAG 10 JUNI 1992 2 De oorlog in het vroegere Joegoslavië heeft honderd duizenden op de vlucht ge jaagd. Hele streken zijn vrij wel ontvolkt. Zoals Oost-Sla- vonië, het door de Serviërs veroverde gebied in Oost- Kroatië. Serviërs bewonen nu de huizen van de ge vluchte eigenaren. Maar de verdrijvingen gaan nog steeds door. nu zelfs de VN geen einde lijkt te kunnen maken aan terreur en inti midatie. LEIDEN PAUL VAN DER KOPIJ Vroeger ging het zo. Als er weer s werd geklaagd over poli tiek en bestuur, zette de rege ring een commissie aan het ;rk. 'I egen de tijd dat men ïar was, was de ergste crisis voorbij en werd het rapport keurig in de kast gezet. Een jaar later kregen de samenstellers en lintje. Is dat nu nog zo, vroegen I^eidse politicologen aan kamervoorzit ter Deetman gisteravond tijdens de laatste aflevering van een se rie universitaire debatten over diens commissie, die eind 1990 een rapport uitbracht over poli tieke en bestuurlijke vernieu wing. Nee, antwoordde Deetman in het Leidse collegezaaltje, lm- rs: de politieke partijen heb- i een 'inhoudsvol debat' be loofd en zijn commissie blijft de zaak nauwlettend volgen. Eerst worden de opgeworpen vraag punten beantwoord door zes schillende commissies en nog voor de verkiezingen van 1994 zijn er besluiten gevallen. Hoogleraar Rosenthal moet het nog zien. Uit de titel van het apport van de commissie- •Deetman, 'Vraagpunten, hoe ui verder', spreekt volgens hem larzelingen een milde wan hoop. De diagnose daarentegen Vllldl 1111 lli'ldri «T is cru I isis. Het volk voelt zich niet meer -ertegenwoordigd en het zit cheef tussen de regels, de ver- lie ermee worden geconfirm eerd: „En dat raakt de kern van Üs er een crisis is, kun je vol gens Rosenthal aan een harde aanpak denken. Met: vijf super- departementen, een burge- ■ster die door de bevolking wordt gekozen en een federaal tuur dat de hoofdlijnen be kijkt en deelstaten die de rest verken. Om maar wat te :ien de Nederlandse verhou dingen, boordevol netwerken en ingebouwde stabiliteit, voor ziet de professor een voorzichti ger scenario. Zo verwacht hij dat de discussie zal uitdraaien op een kiesstelsel waarbij, ver gelijkbaar met het Duitse sys- II, wat meer politici via dis tricten worden gekozen. Ook voorziet hij extra invloed van het parlement op de vorming van een nieuw kabinet, een iets andere indeling van ministeries en ambtenaren die niet in dienst komen van ministeries, maar van het rijk. De gemeente raad mag een burgemeester kiezen en er komen ook regio besturen buiten de zeven uit verkoren stedelijke gebieden. En daar houdt het wel zo'n beetje mee op, schat Rosenthal. Volgens de hoogleraar is de Ne derlandse politiek vooral op zichzelf gericht: „Er zit iets au tistisch in, men leeft onder een glazen stolp." En dan valt het niet mee om je aan je eigen ha ren uit het moeras te trekken binnen de door jezelf opgestel de regels. Hoe kun je dan ooit de vicieuze cirkel doorbreken? Deetman vond de voorstelling van zaken aan de dramatische kant. Volgens hem is er van een crisis nog geen sprake, maar zijn er wel wat bedreigingen. Zo loopt de belangstelling van de kiezer terug. Zelf is hij vooral beducht voor Europese kwalen: „Je kunt van alles doen om de afstand tussen kiezer en geko zene te verkleinen, maar in Brussel worden besluiten geno men waar de burger geen weet van heeft en vaak weinig waar dering voor kan opbrengen." „En dat is frustrerend. Neem de blokkades van het Binnenhof door boeren. We kregen een groot debat in de Kamer en daar kwam uit dat we zullen kij ken of we wat in Brussel kun nen bereiken. Maar bij wiein Brussel? Bij de Commissarissen, de landbouwministers?" En toen kwam er een pauze die uitliep doordat Deetman de NOS-televisie te woord stond. Tot grote ergernis van enkele hoogleraren en hun leerlingen, die Wagend wachtten op de gang. Was dit geen triest voor beeld van bestuurscentrisme? Voor de camera's had Deetman het over de Eerste Kamer en het voorstel van zijn commissie om die senaat een tussenweg te bieden tussen het goed- en af keuren van een wetsvoorstel: „Bedoeld voor gevallen waarbij de Eerste Kamer eigenlijk geen ja wil zeggen tegen een wets voorstel, maar dat toch doet omdat men geen kabinetscrisis wil." De tussenweg heet 'terugzen- dingsrecht' en komt erop neer dat de Tweede Kamer nog eens wordt gevraagd om naar het ge wraakte wetsvoorstel te kijken. In de verhitte discussies over de wet op de basisvorming, vorige week, had dat heilzaam kunnen werken. Van een crisis beide kamers is volgens Deet man echter geen sprake. Wel gaf hij de overburen aan het Binnenhof een goede tip: „Het tast je geloofwaardigheid aan wanneer je eerst de indruk wekt een wetsontwerp te willen ver werpen en vervolgens toch ak koord gaat." Oost-Kroatië is Servische streek geworden De Kroatische dorpen in Krajina worden nog be woond door enkele achter blijvers, een aantal politie mensen en enkele nieuwe families. Alleen in de oor spronkelijk Servische dorpjes verloopt het leven normaal. Daar lopen in ie der geval mensen op straat. ERDUT LOUIS BURGERS VERSLAGGEVER Tovarnik is een van die Kroati sche dorpen. I let ligt op de grens met Servië, zeven kilome ter van de legerplaats Sid. De Kroatische milities hadden geen enkele kans. Dat heeft het dorp mogelijk gered, maar niet de Neem Nada, een 26-jarige vrouw, wier familie al 300 jaar in het gebied woont. Met hun 75 hectare grote bezit behoorde de familie tot de rijkere inwo ners van deze vruchtbare streek. Nu leeft de familie verspreid over Kroatië. Nada moest de af gelopen week haar huis opge ven. In doodsangst zocht ze hulp bij het VN-hoofdkwartier in Erdut. Haar echte naam wil ze niet kwijt. Ze is bang voor wraak wanneer ze ooit terugkeert. Ze vertelt over bedreigingen, angst en uiteindelijk verdrijving. Nu wonen nog zo'n tachtig mensen in het dorp, voor het grootste deel Serviërs. Vroeger was de bevolking voor 70 procent Kroatisch. Nada, haar moeder en groot Ondanks de aanwezigheid van de VN-troepen in Oost-Kroatië worden Kroaten nog steeds gedwongen hun huizen te verlaten. Zelfs met rubber bootjes proberen de Kroaten aan het geweld en de intimidatie te ontkomen. foto epa moeder konden nog geruime ook na een rustperiode besloten tijd in hun huis blijven. Andere de 22 mensen - en dit keer wel Kroaten werden al wel verjaagd, vrijwillig - toch door te gaan maar omdat ze onderdak boden naar Kroatië. Ze hadden te wei- aan Joegoslavische officieren nig vertrouwen in de VN-garan- dachten ze redelijk veilig te zijn. ties dat ze veilig konden terug- Tot de officieren enkele weken keren naarTovarnik. geleden - con- Nada hield het formdeVN-af- wat langer vol. spraken - vertrok- Ik denk niet Ze trok in bij ken.Toen werden jn, i haarzus.die de bedreigingen aal Veel Kroaten njet een Serviër ernstiger. zullen terugkeren' is getrouwd. Eind mei kwam Haar eigen huis de lang verwachte was inmiddels klop op de deur. Moeder en in beslag genomen door Servi- grootmoeder, alleen thuis, sche milities. Haar rust duurde moesten vertrekken. Nada ont- echter slechts enkele dagen, sprong dit keer de dans, omdat Toen moest ze vertrekken, de ze bij een vriendin verbleef. De terreur maakte een langer ver door Serviërs gehuurde bus met blijf gevaarlijk, opgejaagde vluchtelingen werd Terreur en intimidatie komen echter door Russische VN-troe- echter niet van één kant. Zo wil- pen onderschept. de de gehele bevolking van het De Serviërs hadden hen ge- dorp Mirkovci de woonplaats dwongen een verklaring te on- verlaten, toen het Joegoslavi- dertekenen dat ze vrijwillig uit sche leger zich terugtrok. De het gebied vertrokken. Maar dorpelingen vreesden een Kroatische aanval op dit oor- wederzijds vertrouwen tussen spronkelijk Servische dorp. Een Serviërs en Kroaten te laten ont- eenheid Russische VN-troepen staan. In Erdut vertelt hij dat tal in het dorp moet erop toezien van officieren Kroaten in deze dat dat niet gebeurt. van oorsprong Kroatische streek De mensen voelen zich veria- hebben 'geadopteerd'. Zelf be ten, zegt een Servische militie- zoekt hij regelmatig een oude man. „Als we Kroatische worden aange- vrouw in Dalj vallen, kunnen Eind mei kwcim om te zien hoe wij misschien het met haar proberen de tcingven>t ClCnte gaat yan e ger_ eerste groepen klop Op de deur «sche buren tegen te hou- heeft hij de toe den. Voor een zegging dat haar langere strijd moeten we meer niets overkomt, en sterkere eenheden hebben. „Maar nog steeds komen De mensen hier vragen zich af Kroaten ons hier om hulp vra- of het leger (dat zich nu terug- gen. Nog steeds vinden ge- trekt aan de overkant van de dwongen uitzettingen plaats", Donau, red.) op tijd terug kan aldus Mulder. De VN beeft on- zijn om een slachtpartij te voor- der meer de opdracht de oor- komen." spronkelijke bewoners te laten Volgens majoor Jan Mulder, terugkeren, maar „ik denk niet commandant van de Neder- dat veel Kroaten dat zullen landse verbindingstroepen in doen", deze sector 'Oost', zal het de VN nog jaren kosten om een beetje CORRESPONDENT I locwei de Britse regering pas op i full het i G-voorzitterschap van Portugal overneemt, is men in Londen al druk bezig oplos singen te verzinnen voor de cri sis waarin de (icmeenschap na het i >eense referendum terecht is gekomen. En tegelijk probeert zij de oppositie in eigen land te gen de verdragen van Maas tricht de wind uit de zeilen te nemen. I let lijkt erop dat de Eu ropese Oommissie van die tac tiek het slachtoffer wordt. Londen studeert momenteel op voorstellen om de macht van de club van Jacques Delors in te perken. Minder bevoegdheden naar Brussel, meer bij de lidsta ten zelf. I let is geen nieuwe op- vattingen van de Britten. Pre mier Majors voorgangster had er de mond van vol. Maar in Londen denkt men nu dat met concrete voorstellen op dit punt de Denen later dit jaar wellu ht toch zijn over te halen om de in december gesloten akkoorden van Maastricht goed te keuren. Major zou aan die akkoorden een speciaal protocol willen hangen, waarin de macht van de Commissie het dagelijks bestuur van de Gemeenschap - wordt beperkt. Zo zouden Del ors en de zijnen niet langer het alleenrecht mogen hebben om voorstellen in te dienen. En ook het zogenaamde 'subsidiari teitsbeginsel' neem besluiten op een zo laag mogelijk niveau, dus liever in de lidstaten dan in den ingeblazen. In Brussel wordt al argwanend gereageerd op de Britse ijver. I)at men in Londen weinig op heeft met de Commissie is be kend. Maar men \indt het nogal ver gezocht om de oorzaak van de uitslag van het Deense refe rendum te zoeken bij de Com missie. Dat de Denen alleen uit onvrede over tie Brusselse macht 'nee' hebben gestemd, staat immers allerminst vast. De Britse regering heeft sinds vorige week overigens bij her haling gezegd dat van herope ning van de onderhandelingen over 'Maastricht' geen sprake kan zijn. Maar met een protocol zouden de Denen wellicht te vreden kunnen worden gesteld. In meer EG-landen leven be zwaren tegen de centralistische tendenzen van de nieuwe ver dragen. Londen hoopt met zo'n aanhangsel meer referenda darr die welke al vaststaan (in Ier land en Frankrijk) te voorko- De macht van de Europese Commissie is overigens vastge legd in het oude EG-verdrag van 1958. En dat kan weer alleen bij unanimiteit worden veranderd. Zolang de Denen de akkoorden van Maastricht niet hebben goedgekeurd, blijft dat EG-ver drag met al zijn bepalingen ge woon van kracht. Het is natuurlijk opmerkelijk dat de Britse regering zich nu zo opwerpt als verdediger van de akkoorden van Maastricht, waar zij zelf destijds zoveel kritiek op had. In conservatieve anti-EG- kring (rond Thatcher) is al kri tiek te horen dat hij te snel zou hebben verklaard dat aan 'Maastricht' niet meer te tornen valt. De meeste conservatieven willen wel degelijk opnieuw on derhandelen en beschouwen het Deense referendum als een geschenk uit de hemel. Major is echter genoodzaakt iets te doen om te voorkomen dat zijn EG-voorzitterschap wordt overschaduwd door de Deense kwestie. Veel liever wijdt hij de komende zes maan den aan de uitbreiding van de EG. Dat debat kan immers dé interne F.G-discussie over wat zo fraai de 'verdieping' van de Gemeenschap wordt genoemd, naar de achtergrond drukken. Daarom wil Major ook geen re ferendum zoals door diezelfde consérvatieven wordt geëist. Maar uit enquêtes blijkt nu al dat tweederde van de Britten voor zo'n referendum is. De ac tiegroep 'Danmark '92', die in Denemarken met zoveel succes tegen de Maastrichtse akkoor den heeft geageerd, heeft giste ren een oproep gedaan om in alle EG-landen actiegroepen op te richten die het Deense voor beeld zouden moeten volgen. In Ierland wordt volgende week donderdag een EG-referendum gehouden, terwijl dat in Frank rijk in de herfst gebeurt. Ministers: Peseta in kopgroep EMS De peseta moet volgens de EG- ministers van financiën zo snel mogelijk toetreden tot de kop groep van het Europees Mone tair Stelsel (EMS) om de koers schommelingen van de Spaanse munt verder te beperken. Dit zou de plannen van de Spaanse regering om 3e Spaanse econo- ten goede ko- Volgens de ministers is het Spaanse economische meerja renplan ermee gediend als de peseta binnen de zogenoemde smalle bandbreedte in het EMS gaat opereren. De meeste valuta opereren bin nen die smalle bandbreedte waardoor zij 2,25 procent van de spilkoers mogen afwijken. Voor de peseta geldt net als voor de Portugese escudo en het Britse pond een marge van zes procent (naar onder of naar boven). Voor 427 miljoen EG-fraude ontdekt BRUSSEL» GPD EG-ambtenaren en nationale opsporingsdiensten hebben vo rig jaar voor 427 miljoen gulden aan fraude met EG-geld ont dekt. De 1190 geconstateerde fraudegevallen deden zich voor al voor in de landbouw en bij het omzeilen van douanetarie ven. De grootste en meeste fraudegevallen werden gemeld doorGroot-Brittannië. Frank rijk. Duitsland en België. Dat blijkt uit het gisteren gepubli ceerde jaarverslag over de frau debestrijding van de Europese Nederland iS een van de koplo pers waar het gaat om het mel den van fraude met geld uit de zogenaamde EG-structuurfond- sen. aparte subsidiepotten waarmee Brussel sociaal, regio naal en onderdelen van het landbouwbeleid steunt. Vorig jaar werd in 41 gevallen fraude geconstateerd, waarvan 12 in ons land. Jacques Chirac de grote verliezer PARIJS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Het Franse referendum over het Verdrag van Maastricht vindt pas in het najaar plaats en de campagne moet nog beginnen. Maar het is nu al volstrekt duidelijk dat het referendum de reeds decennia bestaande politieke verhoudingen op zijn kop zal zetten. Sinds mensenheugenis bestaat het Franse 'paysa- ge politique' (politieke landschap) uit twee kam pen. die elkaar te vuur en te zwaard bestrijden. Aan de linkerkant de communisten en de socia listen, aan de rechterkant de Gaullisten (RPR) van Chirac en de liberalen (UDF) van Giscard d'E- staing. Een politiek centrum bestaat nauwelijks in Frankrijk. De vraag of men straks ja of nee moet zeggen te gen de ratificatie van het Verdrag van Maastricht is niets meer of minder dan een tijdbom onder het Franse politieke bestel. Een bom die vroeg of laat tot ontploffing zal komen en die een hele nieuwe binnenlandse politieke situatie schept. De Franse communisten, tot voor kort steunpila ren voor de regerende socialisten, bevinden zich ineens in het andere kamp. De 'laatste stalinisti sche partij van Europa' is faliekant tegen Maas tricht en bevindt zich in dat opzicht in het du bieuze gezelschap van het extreem-rechtse Front National. Het anti-front wordt verder nog aange vuld door een aantal Gaullistische houwdegens en een enkele dissidente socialist. Het kamp van de 'Europeanen' is veel homoge ner. Vrijwel alle socialisten zijn vóór de ratificatie van het Verdrag, evenals de liberalen van ex-pre sident Giscard. de kopstukken van de centrum democraten en de meeste Groenen. De grote verliezer van de politieke aardverschui ving staat al bij voorbaat vast: Jacques Chirac, de leider van de Gaullistische RPR. De burgemeester van Parijs, die zichzelf al jarenlang als Mitter- rands opvolger beschouwt, ziet zijn machtsbasis en zijn positie als leider van de oppositie met de dag verder afbrokkelen. Chirac, een aarzelend voorstander van 'Maastricht', is de greep op zijn eigen partij kwijt. Bijna de helft van de Gaullisten ziet 'Maastricht' als het grootst mogelijke kwaad, als een onaanvaardbare aanslag op de Franse soevereiniteit. Bovendien is Chirac de controle over zijn eeuwige rivaal Giscard d'Estaing volledig kwijt geraakt. Giscard heeft al aangekondigd dat hij de komen de dagen samen met prominente socialisten op pad gaat om de Fransen uit te leggen waarom ze voor de ratificatie van 'Maastricht' moeten stem men. Als hij dat doet, dan is dat het einde van de wankele samenwerking tussen de RPR en de UDF, zo heeft Chirac gedreigd. Een dreigement waar Giscard niet van onder de indruk lijkt. Hij bevindt zich, zo lijkt het althans, in het winnende kamp, terwijl Chirac dé indruk wekt kapitein op een stuurloos geworden schip te zijn. lachende derde is president Mitterrand. Want hoewel het Franse staatshoofd bij hoog en bij laag volhoudt dat het referendum over Europa gaat en dat hij geen binnenlandse politieke be doelingen heeft, kan de ravage aan de rechterkant van het politieke spectrum hem alleen maar vreugde doen. De grote verliezer Jacques Chirac. foto ap» laurentrebours

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2