'Ik kom hier om te winnen Huistra geeft geen stuiver voor Schotland EK-Voetbal Laatste oefening Europese Commissie wil transfersysteem verbieden Platini en Svensson doen niet moeilijk WOENSDAG 10 JUNI 1992 25 Stockholm Om exact 20.00 uur opent koning Gustav van Zwe den vanavond in Stockholm het negende EK voetbal. Daarvoor zul len folkloristische dansgroepen de acht deelnemende landen in een half uurtje welkom heten. De openingsceremonie start met 600 jongens en meisjes, die het symbool van de UEFA zullen vormen. Bij de voorstelling van de deelnemers wordt Nederland als derde gepresenteerd. Kort voor de toespraak van de Zweedse vorst zullen Lasse Holm en Ro Colgate de Euro-song 'It's more than a game' ten gehore brengen. Op de foto loopt de mascotte van Euro '92 zich alvast warm voor vanavond. foto *«epa Neuberger ziekjes goteborg Voetbal-officials worden oud tot zeer oud. Het UEFA-bulletin feliciteert maandelijks deze of gene FIFA-bons die 71 is geworden, in het FIFA-bulletin worden dan de UEFA-fi- guren gelukgewenst die de gezegende leeftijd van 74 of 68 of 78 hebben bereikt. Hermann Neuberger behoort tot deze sterken der aarde, als het over voetbal gaat; maar niet qua gezondheid. Neuberger, de voorzitter van de Duitse voetbalbond en de vice- president van de FIFA, is er in Zweden nietbij. Neuberger (72) heeft binnen drie weken twee operaties ondergaan die hem voorlopig aan ziekenhuis en de eigen woning kluisteren. Zijn in vloed hoeft er niet minder om te zijn. Per telefoon zal Neuberger dagelijks op de hoogte worden gehouden van de ontwikkelingen in het Duitse kamp. Bisjovets weert pers novogorsk Geen enkele journalist heeft van GOS-bondscoach Anatoli Bisjovets de laatste oefenpartij van de nationale ploeg mogen bekijken. De trainer wilde afzondering, absolute rust. De voormalige Sovjets, tijdens het EK tegenstander van Oranje, wonnen met 3-1 van Dinamo Moskou. Bisjovets verbood de journalisten met een woord te reppen over de wedstrijd die in de Moskouse voorstad Novogorsk werd gespeeld. Wie dat toch deed, zou gedurende het EK geen antwoord meer van de trainer krijgen. De ploeg van het GOS vliegt vandaag per chartervlucht naar Norrköping. Ook daar zal geen pers worden toegelaten. Vrijdagavond speelt het GOS tegen Duitsland. Vogts blij met terugkeer Reuter atvidaberg De Duitse bondscoach Berti Vogts heeft verheugd gereageerd op de terugkeer van Stefan Reuter naar de Bundesli- ga. Na een jaar Juventus maakte de middenvelder bekend dat hij de komende vier seizoenen bij Borussia Dortmund voetbalt. Gisteren kwam de overeenkomst rond, wat in het Zweedse trai ningskamp van de Duitsers voor het EK enige onrust bij Vogts wegnam. ,,Als alle transfers zo geruisloos zouden verlopen als deze, had ik er niets op tegen." Vogts waarschuwde zijn spelers er nogmaals voor dat ze uit beeld raken voor de nationale ploeg als ze bij hun Italiaanse club geen basisplaats hebben. Reuter zelf: „Alle grote clubs hebben straks vijf of zes buitenlanders on der contract, terwijl er drie mogen spelen. De druk zal groot zijn, want de anderen willen ook dolgraag in de basis staan. Toen ik een aanbod van Dortmund kreeg, besloot ik vrij snel erop in te gaan." STRAATSBURG De Europese Commissie heeft de Belgische voetbalbond en de UEFA laten weten dat het trans fersysteem in het betaalde voet bal niet door de beugel kan. Volgens de Commissie is het systeem in strijd met het EG- beginsel van het vrije verkeer van werknemers. De Nederlandse Europarle mentariër Jimmy Janssen van Raay, die dit al jarenlang be toogt, heeft dit gisteren in Straatsburg meegedeeld. De Eu ropese Commissie, aldus Jans sen van Raay, heeft besloten een juridische procedure te be ginnen tegen de Europese voet balorganisaties. Europees recht Beroepsvoetbal is een normale economische activiteit, die valt onder het Europees recht. Dat profspelers na beëindiging van hun contract niet mogen spelen voor een club van hun voor keur, maar worden verkocht aan de meest biedende, is in strijd met het vrije verkeer van werknemers, misbruik van mo nopolieposities en concurren tievervalsing, aldus Janssen van Raay. Hij ziet in het besluit van de Commissie een breekijzer om het transfersysteem definitief te beëindigen. De uitspraak van de Commissie betekent in 1992 het vrije verkeer van beroepsvoet ballers. „Goed nieuws voor de profs en slecht nieuws voor de bobo's" aldus Janssen van Raay. Media Het organisatiecomité van het EK heeft 3000 persaccreditaties uitgegeven. Het evenement wordt bezocht door 1200 jour nalisten van kranten en week bladen, 500 radio- en tv-com- mentatoren, 400 fotografen en 900 radio- en tv-technici. GOTENBURG MARCEL V gpd-verslaggever Het boek Pieter Huistra werd eind dit jaar met één ferme klap door Rinus Michels dichtgeslagen. De tengere Hol lander in Schotse dienst zag een wreed einde komen aan een voorstelling waarin hij zich lang van tevoren al een hoofdrol had toebedeeld. Links voorop het toneel, droomde hij zo n beetje. Het werd zelfs geen bijrol. Pieter Huistra mocht vakantie gaan vieren. Tot zijn groot verdriet. Het EK in Zwe den is voor hem een soort 'Ver van m'n bed show' geworden. Met zijn vriendin is hij zo ver mogelijk weggevlogen. „Ik ben maar naar Curacao gegaan. Daar zit ik nu heerlijk op het strand. Het gros van de mensen weet hier amper dat er in Scandinavië een Europees kampioenschap plaats vindt." Alleen als het op het laatste moment heel erg gaat kriebelen, wil hij vrijdag middag een poging doen een luie stoel op een terras met tv te vinden. „Er zal hier toch wel iemand willen zien hoe Rijkaard en Gullit presteren? Maar in derdaad. op dit moment staat m'n hoofd er helemaal niet naar." Doodziek was hij van de verwijde ring uit de voorlopige (25-koppige) se lectie van Oranje, eind vorige maand. Na een bijna perfect seizoen in de blauw-witte kleuren van Glasgow Ran gers rekende de vleugelspits op een smakelijk toetje in Zweden. Al geeft Huistra met enige tegenzin toe dat zijn plaats op de bank tijdens de Schotse bekerfinale én het feit dat Bryan Roy bij Ajax juist op de valreep goed presteerde, hem al enigszins de den twijfelen. „Dat is voor Michels waarschijnlijk bepalend geweest. Voor mij onbegrijpelijk, het blijft een vrese lijke afknapper dat ik er niet bij ben. F.cht doodziek ben ik geweest. Nog wel eigenlijk..." Analyseren 3er gewisseld i Oranje. Ook niet over de Schotten, die hij tot in de details had kunnen analyseren. Pieter Huistra meent bij een absolute topclub op de loonlijst te staan. Maar van het Schotse voetbal in het algemeen en het nationale team in het bijzonder heeft hij niet bepaald een hoge pet op. Het komt nog net niet helemaal bot en ongenuanceerd uit zijn mond. Wat hij echter wil zeggen is dit: het nationa le team van Schotland stelt niets, maar dan ook helemaal niets voor. Huistra: ..Als Nederland van de Schotten ver liest, dan moet het zich doodscha- De aanval van de Schotten kan nog net door de beugel, \indt de voormali ge werknemer van FC Groningen en FC Twente. ..Met McCoist heeft Schot land een klasse-spits in huis. Waar schijnlijk de enige echt talentvolle spe ler in de hele selectie. Hij is een jongen die werkelijk elke wedstrijd scoort. Een soort Papin, dus." Het middenrif van de Schotten kan de vergelijking met Oranje nauwelijks doorstaan. Huistra: ..Het enige wat je ervan kunt zeggen is dat het bestaat uit harde werkers. Stuk voor stuk jongens die zich de benen uit het lijf lopen. Maar veel voetbal zit er niet in. Over de verdediging hoeft Nederland zich niet bijzonder druk te maken. Dat is het zwakste onderdeel van het elftal." Problemen Niet de tactiek met vaste mensen op de vleugels zal de équipe van Andy Roxburgh met grote problemen opza delen. maar de vierde aanvaller van Oranje. „Dat zijn ze immers totaal niet gewend, dat een tegenstander met sier echte spitsen opereert." Alles wat Huistra voor zijn vertrek naar het Caribisch gebied heeft opge pikt in de Schotse pers, heeft niet de indruk gewekt dat de Schotten zelf veel vertrouwen in hun team hebben. Het gros van de bevolking is volgens een opiniepeiling in de grootste krant van Schotland ('Daily Record') van mening dat het huidige elftal het slechtste is dat ooit naar een groot toernooi is af gevaardigd. De wetenschap dat Schotland wel eens vaker voor sensatie heeft gezorgd, houdt de hoop bij een enkeling levend. Tijdens het WK in 1978 kregen Johnny Rep en de zijnen met 3 1 een flinke draai om de oren. mede dank zij een 'beauty' van de kleine dribbel virtuoos Archie Gemmil. „Een goed resultaat zou alsnog het vuurtje kunnen aanwakkeren. Want op dit moment is in Schotland van een EK-koorts totaal geen sprake. Iedereen houdt zijn hart vast voor de eerste wedstrijd." aldus Huistra. die de Schot ten slechts één tip zou willen geven. „Storen, heel vroeg storen Nederland vanaf de eerste minuut achterin kei hard aanpakken. Dat is volgens mij de enige kans die je hebt tegen Oranje. Ze zullen als gekken erin moeten vliegen om te voorkomen dat Nederland de bal gaat rondspelen. Want als dat ge beurt* dan is Schotland er geweest Eric Cantona: Mooi, begaafd en bijzonder Eric Cantona, Frans wonderkind, moet de sleutelfiguur van het team van Michel Platini worden. Vanavond spelen de Fransen de openingswedstrijd tegen gastland Zweden foto Rtr Hij heeft een zwarte baseball pet op, een kauwgumpje tussen de tanden. Eric Cantona heeft alles van de macho, maar zijn stem is zacht, zijn oogopslag bijna vrouwelijk. De Franse spits is mooi, begaafd en bijzonder. Als voet baller en als mens. STOCKHOLM HENRI V gpd-verslaggever Hier zit een man die poëzie leest, van Corneille en Appel houdt en die nadenkt over wat Freud heeft bedoeld te zeggen. Voor filosofische bespiegelingen is nu echter geen tijd. Geen aanleiding ook. Eric Cantona is naar Zweden gekomen om te voetballen. Of beter: om te win- Cantona (26) is met afstand de interessantste speler bij de Fransen, zo veel boeiender dan topscorer Jean-Pierre Papin of de oude Luis Fernandez of de zwarte geweldenaar Boli. Zijn carrière was er een van rellen en goals, van excellente partijen voetbal en rode kaarten, van transfers en transfers. Want Cantona kwam, zag en kreeg ruzie, waar hij ook was. Vorig jaar besloot hij te stop pen, moe en ziek van de Franse voetballerij. Leeds United pikte hem op en zie: Cantona was even later weer kampioen, nu van Engeland. En Michel Platini lachte, want de bondscoach had zich al heel vroeg gecompro mitteerd: „Voor Eric heb ik al tijd een basisplaats." In het Franse trainingskamp wil de 36-jarige oud-vedette dat nog wel even preciseren. „Can tona wordt onze sleutelfiguur. We willen winnen en het liefst in stijl. Hoe dan ook hebben we Eric nodig. Ik zou hem daarom ook geselecteerd hebben als hij bij Leeds geen wedstrijd had ge speeld." De sterren staan goed voor Frankrijk. In Zweden immers begon in de zomer van '89 een triomftocht die bijna drie jaar zou duren, de periode dat Frankrijk onder Platini ongesla gen bleef. De kromgegroeide Fernandez, 'live' toch wat min der bejaard dan op de officiële team-foto, refereert er nog eéns aan. „Het elftal van acht jaar ge leden was zeker beter, maar we hebben toch een mooie serie gemaakt: bijna drie jaar zonder nederlaag, alle wedstrijden m de kwalificatie gewonnen. Dit is geen slecht elftal. En het is zeker geen onplezierig elftal om in te spelen, integendeel: iedereen heeft er vreselijk veel zin in." Ook Jean-Marie Papin dus. de spits wiens droom is vervuld: hij speelt vanaf volgend seizoen naast Marco van Basten in Mi laan. De schuchtere schutter verheugt zich bovendien op de samenwerking met Cantona bij het EK. „We voelen elkaar per fect aan. Dat is gelukkig niet veranderd sinds Eric in Enge land speelt." Papin is blij dat de Joegosla- ven zijn vertrokken en de De nen nu hun opwachting maken. „Die schat ik toch wat minder hoog in." Voor de Fransen moe ten de confrontaties met Dene marken en vanavond met Zwe den vier punten opleveren, zo dat eventueel zonder proble men verloren mag worden van de onvoorspelbare Engelsen. Een hernieuwde ontmoeting met Holland mag dan vervol gens nog wel enkele dagen uit- woensdag 10 juni EK -VOETBAL OP TV samenvatting NED 3 BRT 2 DLD2 BBC 1 EURO Openings-ceremonie 19.25-20.15 19 30-20.15 Zweden - Frankrijk 20.05-22.09 20.10-22 00 20.15-22.15 23.20-00.10* 20 15-22.00 23 00-00 30 EK-journaal 23.00-23 33 donderdag 11 juni Duel van woensdag 11 00-1230 1630-1800 STOCKHOLM AFP/Rtr De bondscoaches Michel Platini en Tommy Svensson hebben geen geheim gemaakt van tie opstellingen waarmee zij elkaar vanavond in de openingswedstrijd van het EK zullen bestrijden. Zowel de Franse als de Zweedse trainer maak ten aan de vooravond van het duel hun basis elf bekend. Bij Frankrijk wijkt die op een plaats af van het elftal dat Platini afgelopen vrijdag in het oefen duel met Oranje het veld instuurde. Als ver wacht speelt aanvoerder Amoros in plaats van Petit. De Zweden beginnen in de opstelling die de laatste oefeninterlands gebruikelijk was De opstellingen: Frankrijk: Manmi. Catoni. BlancRnJi rn Amorov Anglo- ma. I irsthampv Sau/W- on ahirua. Cantona rn Papin Zweden: RavHIi Roland Nüswn. Eriksson. Patrk k \n- drrsson rn BtdrUund. Ingrsvin. Them. Schwarz m Urn- par. Kenneth Andrrvsnn en Brolin. blijven, tot na de halve finale. In het Franse kamp heeft men de mond vol over Oranje. Platini, jaren de chef bij Juventus: „Hol land kan wat wij niet kunnen, in de zone spelen. Holland is AC Milan, wij spelen als luventus; Holland speelt mooi. wij spelen el li "i tul Daarom ook waren de Fran sen vrijdag wel content met de remise. Papin: „We wilden niet verliezen, dat was het belang rijkste. Daarom hebben we voor één keer op de counter ge speeld." Luis Fernandez zegt het anders: „Holland. Ajax. Bar celona, dat zijn grote elftallen. Wij waren \Tijdag een beetje bang voor Holland." Platini fluit, ten teken dat de bijeenkomst is afgelopen. Of ie dereen zich maar wil verwijde ren. opdat de spelers kunnen lunchen. Spelers en verslagge vers gaan uit elkaar, slechts rondom (antona blijft het nog even druk. „Waar het ons om gaat is winnen", zi^t het Franse enfant terrible, „op een zo posi tief mogelijke manier. Dat kan met dit elftal. We zijn drie jaar bi) elkaar en de groep heeft kwaliteit. Voor mij persoonlijk ligt het iets anders, ik kom hier niet om deel te nemen, ik ben in Zweden om te leen om te winnen. Doping Tijdens het EK zullen na elk du el dopingcontroles worden uit gevoerd. Een kwartier na afloop van een wedstrijd moeten twee spelers van elk team zich daar toe melden bij de dienstdoende UEFA arts. De voetballers zul len door het lot worden aange wezen. Roxburgh laat zich niet meer verrassen GÓTEBORG ANP Bij aankomst in Göteborg heeft bondscoach Andy Roxburgh van Schotland onthuld in Frank Rijkaard de belangrijkste man van Oranje te zien. De oefen- meester van Nederlands eerste tegenstander bij de Europese ti telstrijd wist op dat moment niet dat de middenvelder vrij dagavond waarschijnlijk gebles seerd aan de kant zal blijven. Of hij dacht dat Nederland ver stoppertje speelde. Roxburgh was vrijdagavond in Lens getuige van het laatste oefenduel van Oranje tegen Frankrijk. Het ontbreken van Rttkaard wh hem onymlÉ „Desondanks hield de ploeg veel kwaliteit over. Oranje is fa voriet. Ons voornaamste doel is de openingswedstrijd absoluut niet te verliezen." Schotland heeft een reputatie waar het gaat om verliezen op grote toernooien. De debutant op de Europese titelstrijd nam zeven keer deel aan de WK- eindronde. In alle gevallen werd het land in de eerste ronde uit geschakeld. „Dit keer wordt het anders"* denkt Roxburgh. „Wij zijn in het verleden altijd verrast door klei ne voetballanden. Bijvoorbeeld twee jaar geleden in Italië door Costa Rica. Daarvan kan nu f;een sprake zijn. Zowel Neder- and, Duitsland als het GOS hebben een grote reputatie. Wij hebben niets te verliezen. Dat uitgangspunt is gemakkelijker. Ons doel is het bereiken van de halve finales." Directe problemen heeft Rox burgh niet binnen zijn selectie. De geroutineerde verdediger Malpas. die onlangs zijn vijftig ste interland speelde, neeft last van de achillespees maar is vrij dag zeer waarschijnlijk inzet baar. Doelman Goram onder ging recentelijk een lichte in greep aan de knie maar staat vnjdag onder de lat. De grootste problemen in de selectie van Schotland deden zich eerder voor. Gordon Strachan, de spelmaker die dit seizoen. Leeds naar de Engelse titel voerde, werd wegens rug klachten afgekeurd voor top voetbal. „Maar er is meer", zei Rox burgh. „Om uiteenlopende re denen zijn bijna al onze routi niers weggevallen. Naast Strachan zijn dat bij voorbeeld McLeish. Nicoll. Mo Johnston. Aan de andere kant hebben we daarentegen de beschikking over McCoist. In heel Europa wordt met respect over hem ge sproken. Daardoor neemt ook het respect voor de Schotse ploeg loc." McCoist, aanvaller van titel en bekerhouder Glasgow Ran gers, maakte in het afgelopen seizoen 34 doelpunten. Als eer ste Schot kreeg hij daarvoor de C jouden Schoen. „Mede dankzij hem hebben wc een goede mix overgehouden van spelers met ervaring en jonge jongens die mi taunt npan n|M hfl ken over een ploeg, die onbe vangen voetbal speelt. Dat juist is onze krat ht ..Natuurlijk was het een ge weldige tegenvaller zoveel ge routineerde jongens kwijt te ra ken. Maar als één deur sluit, gaat vanzelf een andere weer open Laten we het«>r maar op houden dat Schotland het in Zweden moet hebben van zijn jeugdig enthousiasme Over de samenstelling van zijn ploeg wilde Roxburgh niet veel kwijt Mctall. McStay. Go- ram. Duric, Mc<.oist worden in liet elftal gezien als zekerheden. Verder kan het met de Schotten nog ved kanten oj)

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25