Rijkaard zorgenkindje c 'Angst hebben we niet, we staan ons mannetje' EK-Voetbal Winter: 'Geschrokken maar niet benauwd' WOENSDAG 10 JUNI 1992 23 REDACTIE KAREI 1ANSEN (t •0 -ROB ONDERWATER COVERT WISSE REDACTIE-ASSISTENTE PATRICIAMVWN» Schotten weer gierig göteborg De spelers van de Franse ploeg zijn het beste af als ze Europees voetbalkampioen worden. De nationale bond heeft bijna 350.000 gulden per speler over voor de titel, die de Fransen ook in 1984 behaalden. Veel gieriger is, hoe kan het anders, de bond van Schotland. De voetballers die in het eerste groepsduel tegen Oranje uitkomen, moeten het doen met ruim 16.000 gul den de man in het geval ze eerste worden. Gullit en co doen het met anderhalve ton niet slecht onder de grootverdieners. Platini eist discipline cóteborg Bondscoach Michel Platini eist van zijn spelers disci pline. Buiten en op het veld. Voor de openingswedstrijd van avond tegen gastland Zweden heeft hij zijn spelers opgedragen zich correct te gedragen. Geen overbodige eis. In 1984 gaf verde diger Amoros de Deen Jesper Olsen in de openingswedstrijd een kopstoot, die hem op een rode kaart en een schorsing van drie wedstrijden kwam te staan. Amoros kreeg van Platini een per soonlijke waarschuwing mee. „Ik was destijds jong, maar nu ben ik gewaarschuwd", aldus Amoros. Taylor teleurgesteld in Wright göteborg De Engelse bondscoach Graham Taylor ergert zich aan het gedrag van verdediger Mark Wright en diens club Liver pool. Doordat een achillespeesblessure een tijdje werd verzwe gen, heeft de trainer voor de in Engeland achtergebleven Wright geen vervanger kunnen oproepen. Taylor heeft een selectie van negentien man en is bang dat dat zo zal blijven. „Ik ben teleur gesteld. Het is niet leuk onder deze omstandigheden te moeten werken." Taylor heeft Tony Adams van Arsenal gevraagd zich klaar te houden, in het geval hij later alsnog een speler mag laten overkomen. Consulaat Göteborg: 24-uursdienst göteborg Het Nederlands consulaat in Göteborg is tijdens het EK 24 uur per dag open. Dag en nacht kunnen Oranje-suppor ters bij het consulaat terecht in geval van diefstal en verlies van officiële documenten en geld. Het consulaat doet tevens tijdelijk dienst als een veredeld VW-kantoor. Supporters die geen onder dak hebben, worden verwezen naar een camping even buiten Göteborg, die speciaal is gereserveerd voor Nederlandse voet balfans. Ook zijn plaatsen vrijgemaakt voor „dakloze" Oranje supporters in een schoolcomplex en het locale ijshockeystadion. Internationaal voetbal staat op tweesprong lech ts wein ig Neder- landse voetbaltrainers K r nemen in de komende twee weken de moeite af te rei zen naar Zweden, naar het ne gende EK. Zij verwachten weinig nieuws onder de zon en sparen lieverdoor voor het olympische voetbaltoernooi in Barcelona. Daar valt immers meer te halen, vooral goedkoop talent. Het toernooi in het rustige en peper dure Zweden is er voor de lief hebbers en voor degenen die zul ke goede herinneringen bewaren aan Euro '88. Zij die van opwindend en goed voetbal houden, zouden echter wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen. Het lijkt een utopie te veronderstellen dat dit Europees kampioenschap een zelfde hoog amusementscij- fer scoort als vier jaar geleden. Daarvoofis de groep met Zwe den, Joegoslavië-vervanger De nemarken, Engeland en het fa voriete Frankrijk te zwak bezet en moet het meeste vuurwerk komen uit de andere poule. Aller ogen zijn daarbij gericht op het Nederlands elftal, de rege rend kampioen, dat de laatste weken een complete metamorfo se heeft ondergaan. En natuur lijk Duitsland, de sobere wereld kampioen van tivee jaar gele den, die zelden faalt op een groot toernooi. Beckenbauer-op- volgerBerti Vogts wist de laatste weken niet hoe hij de gelouterde formatie van Rinus Michels de hemel in moest prijzen, maar hij kent ondertussen exact de achil leshiel van Oranje. Dat hindert niet. Het Neder lands elftal oogt relaxed en zelf bewust, is tactisch vergevorderd en straalt bovenal weer spel vreugde en plezier uit. Dat is het grote verschil met twee jaar gele den. Het is geen garantie dat Oranje in Göteborg de pannen van het dak zal spelen. Maar als het gebeurt, is dat leuk meege nomen. Zeker op de manier zoals Michels de ploeg nu laat spelen, aanvallend en gedurfd. In het voetbal is echter alles mo gelijk en wint lang niet altijd de beste. Vraag dat maar aan de Brazilianen, de Fransen en tivee jaar geleden aan deltalianen. Zij speelden voetbal dat het pu bliek aansprak, maar dat niet werd beloond met de hoofdprijs. Dat hoeft ook niet altijd. Voor de toekomst van het voetbal is het veel belangrijker dat de voetbal leiders en coaches nu eindelijk eens op de stoel van de toeschou wer gaan zitten en het toch ta melijke simpele spel terugbren gen naar de oorsprong. Opdat een toernooi als dat van twee jaar geleden in Italië zich nooit meer kan herhalen. Voor het voetbal was het WK '90 één grote nederlaag een sportie ve ramp van jewelste. Daar zag het massaal opgekomen publiek veel te veel slechte en saaie wed strijden. In Italië en Spanje, zo denkt UEFA-voorzitter Lennart Johansson, nemen ze daar nog wel genoegen mee, omdat voet bal in die landen religie is. De Europese voetbalunie heeft ech- Ultra-rechts tegen komst naar Rome Terwijl de selectie van het Nederlands elftal op de achtergrond instructies krijgt van Rinus Michels, beweegt Frank Rijkaard zich moederziel alleen over het trainingsveld van Paskbergsvallen. Een blessure aan de lies maakt zijn meespelen vrijdag tegen Schotland uiterst twijfelachtig. foto anp cor mulder Liesblessure lijkt van chronische aard varberg jan mennega Oranje heeft een zorgenkindje: Frank Rijkaard. De dyna mische middenvelder sukkelt met een uitermate hinder lijke liesblessure, die volgens KNVB-arts Frits Kessel van chronische aard is. De kwetsuur is dermate hardnekkig dat het er naar uitziet dat de 'Milanees' vrijdag tegen Schotland aan de kant moet blijven. Twee dagen voor de openingswedstrijd van het Nederlands elftal wil Rinus Michels de knoop al doorhakken. Is Rijkaard vandaag li chamelijk nog niet in staat met de rest van de Oranjese lectie mee te trainen, dan kiest de bondscoach voor Aron Winter. „meer dan daarop hopen kan ik niet. Ik speel alleen als ik hele maal fit ben en dat ben ik op dit moment niet." Rijkaard zei er „alle begrip" voor te hebben dat Michels vandaag al duidelijkheid van hem wil hebben. „Ik vind dat de bondscoach goede richtlijnen aan geeft. Als ik woensdag nog niet in staat ben met de bal te trainen en met de groep mee kan doen, is de tijd tot de eerste wedstrijd te kort. En in een ope ningswedstrijd van een toernooi kun je alleen maar fitte spelers gebruiken. Bovendien moet mijn vervanger de tijd hebben gpd-verslaggever De blessure van Frank Rijkaard is aanzienlijk vervelender dan aanvankelijk werd veronder steld. Het is zelfs niet uitgeslo ten dat het Zweedse EK volledig aan zijn neus voorbij zal gaan. De vroegere Ajacied vond het evenwel nog veel te vroeg voor sombere bespiegelingen. Hij liet bovendien weten er niks voor te voelen om zich aan doemden ken te bezondigen. „Ik hoop zelfs nog tegen Schotland mee te kunnen doen", zei Rijkaard. „Maar", voegde hij eraan toe, om zich op die wedstrijd in te stellen." Rijkaard wordt al meer dan een half jaar gekweld door lies klachten, die worden veroor zaakt door een ontsteking bij de aanhechting van een spier op het schaambeen. De blessure is volgens Frits Kessel door over belasting ontstaan. Met medi cijnen en fysiotherapeutische behandelingen hoopt de bonds- arts de ontsteking de kop in te kunnen drukken. „Er is", aldus Kessel, „ook sprake van enige verbetering, maar die is niet spektaculair. Dat heb je bij bles sures die chronisch van aard zijn overigens nooit. Het duurt vaak lang voordat dit type bles sures helemaal verdwenen is." Al in de eerste oefenwedstrijd van Oranje in de aanloop naar Zweden, toeeg Rijkaard last van zijn lies. In de rust van Neder land-Oostenrijk (27 mei) haakte hij daarom uit voorzorg af. Drie dagen later, bij Nederland- Wales, was het evenwel op nieuw foute boel. Rijkaard on dervond wederom hinder van zijn vermaledijde lies en maakte dientengevolge alleen de eerste helft vol. En nadat de lies nog weer twee dagen later, in een oefenpotje in Oegstgeest tegen de amateurs van ARC. ander maal opspeelde, besloot Rijk aard in overleg met Frits Kessel zes dagen volledige rust in acht te nemen. Maandagavond, na aankomst van Oranje in Zweden, hervatte göteborg albert geesing Aron Winter is geschrokken van de reacties in Rome op zijn overgang naar Lazio Ro ma, 'maar ze benauwen mij niet Meteen nadat de blik- semtransfer van de Ajacied bekend werd, kalkten ultra rechtse supporters van de Ro meinse club teksten op mu ren dat zij niet gediend zijn van 'zwarte spelers en joden'. Het is voor hem de eerste keer, zegt-ie, dat hij openlijk geconfronteerd wordt met z'n donkere uiterlijk. „Als je het hoort, schrik je wel even, maar ik probeer me er maar zo min mogelijk van ^an te trekken. Je verwacht zoiets niet, daarom zet het je toch wel even aan het denken. Toch maak ik mij er niet druk om. Ik zal er straks alles aan doen om bij Lazio te slagen en op die manier de mensen de mond te snoeren." Discriminatie van voetbal lers is in Italië schering en in slag. Frank Rijkaard en Ruud Gullit kennen het fenomeen, maar houden zich liever op 'de vlakte. „Ultra-rechtse groeperingen heb je overal, ook in Milaan. Toch verbazen mij die reacties in Rome", zegt Gullit. „Ik heb daar altijd met plezier gespeeld en ei genlijk nooit iets gehoord. In de loop der jaren heb ik ech ter ook geleerd dat je niet al les moet zeggen wat je weet." Hoe gevoelig Italiaanse clubs zijn voor de reacties van het publiek ondervond drie jaar geleden Ronnie Rosent hal. Onder druk van de eigen aanhang blies Udinese de transfer van de Israëliër op het laatste moment af. Als of ficiële reden werd opgegeven dat hij vanwege een rugbles sure niet door de medische keuring was gekomen, de werkelijke reden was zijn joodse afkomst. Rosenthal keerde terug naar Standard Luik en werd later verkocht aan Liverpool. „In Rome", denkt Winter, „weten ze kennelijk niet beter dat ik ook een jood ben. Van wege i het feit dat ik bij Ajax speel. Maar ook al zou dat zo zijn. het is toch belachelijk dat je daarop beoordeeld wordt. Mensen die zo denken en zulke tek sten op muren schrijven, zijn niet goed bij hun hoofd. Voor nu vergeet ik het maar even en ga ik me lekker concentre ren op het EK." De burgemeester van Rome, Franco Carraro, heeft Aron Winter een brief geschreven waarin hij zijn spijt betuigt over het gebeurde. „Ik ben er absoluut zeker van", zo schrijft Carraro, „dat het on toelaatbare gedrag van enke len, ver verwijderd is van het geweten van de Romeinen en dat de spreuken zeker niet de gevoelens weergeven van on ze stad." De voorzitter van Lazio, Sergio Cragnotti. heeft de supporters van zijn club opgeroepen zich beschaafd en sportief te gedragen. „Dit is des te belangrijker nu Lazio bezig is belangrijke doelen te bereiken", aldus Cragnotti, die ongetwijfeld refereert aan de grote activiteit van Lazio op de transfermarkt. Rijkaard de training, zij het dat hij dat solo deed en dat hij zich beperkte tot wat licht loopwerk. Ook gisteren kwam de donkere atleet niet verder dan een serie rondjes, in eenzaamheid rond een van de velden op het trai ningscomplex van Paskbergs vallen in Varberg. 75 kilometer ten zuiden van Göteborg, waar Oranje in het Kusthotellet is in gekwartierd. „Gewoon wat rondjes in één tempo lopen", liet Rijkaard, nadat hij was uit gerend, weten, „lukt wel, maar ik kan niet aanzetten voor een sprint. Zodra ik dat doe, krijg ik weer last." Bij AC Milan speelde Rijkaards' lies tijdens het afgelo pen seizoen voor het eerst op. De pijn keerde met zekere re gelmaat terug. „Maar niet in die mate waarin ik nu pijn heb bij een wat grotere belasting", stel de hij emotieloos vast. „Ik nam dan soms een dag extra rust. maar als ik een goede warming up had gedaan en miin lies goed warm was. was de pijn weer verdwenen. Ik heb er altijd mee door kunnen spelen. Nee, ik ben bij Milan nooit gefor ceerd speelklaar gemaakt en ik heb er ook nooit een injectie in gehad. Af en toe kreeg ik wat medicijnen, meer niet. Maar ik heb van de dokter begrepen dat de blessure alleen met absolute rust kan genezen. Na het EK ga ik daarom een tijdje helemaal niksdoen." Rinus Michels foto .archief ter meer leden en onderkent de noodzaak tot rigoreuze maatre gelen. 'Tegenwoordig zie je nog maar twintig minuten voetbal, de rest is theater. Waarbij voet ballers voordood neervallen en even later weer levend opstaan'. De UEFA zou voetbal als pu- blieksvermaak een enorme dienst bewijzen als de regels worden aangepast en de FIFA ervan wordt doordrongen dat slechte heelmeesters stinkende wonden maken. Een verbod op het terugspelen van de bal op de doelman is een eerste aanzet, maar reikt lang niet ver genoeg om het spel de bekoring van weleer terug te geven. Daar is veel meer voor nodig. Zoals aan passing van de buitenspelval, het strenger bestraffen van een overtreding en het sneller toe kennen van een strafschop. Dat biedt meer soelaas dan allerlei lapmiddelen, die nauwelijks zo den aan de dijk zetten. De arbitrage zou eveneens op de helling moeten. In takken van sport als hockey, handbal en volleybal, die toch op een veel kleiner veld worden beoefend, waken twee scheidsrechters over spelbederf. Maar uitgerekend in voetbal, waar kapitale belangen op het spel staan en waar mil joenenbedragen mee gemoeid zijn, loopt er nog steeds één scheidsrechter rond. Van Jo hansson mogen dat er twee wor den, misschien zelfs wel drie. De derde zou dan de zuivere speel- tijd in de gaten moeten houden. Het voetbal staat op een twee sprong, vooral naar het publiek toe. Dat zou in de komende ja ren het uitgangspunt behoren te zijn. Met de avontuurlijke en aanvallende speelstijl van de laatste weken heeft eerder Ajax en nu het Nederlands elftal Eu ropa de weggewezen. En hebben 'wij'laten zien hoe aantrekkelijk voetbal nog kan zijn. Het thuis front moet alleen niet verwach ten dat de andere EK-landen blindelings zullen volgen. Zeker de Duitsers niet. Maar liever tweede met spraakmakend voet bal dan kampioen met dodelijk vervelend spel. Dan hoeft voor mij de vlag niet halfstok. Albert Geesing. Vijfduizend agenten moeten orde handhaven bij EK stockholm gpd Zodra de veiligheidsaspecten rondom het Europees kam pioenschap voetbal ter sprake komen, fronst men in Zweden de wenkbrauwen. De media en bevolking zijn niet gerust op een vlekkeloos verloop van het evenement. Temeer, omdat de fans in eigen land zich de laatste tijd niet onbetuigd laten. „We zijn op het ergste voorbe reid", reageert Lars-Christer Olsson, directeur van het Eu- ro'92-organisatiebureau echter zelfbewust. Politie-commissaris Björn Eriksson gooide enkele weken geleden nog wat extra olie op het vuur door te herhalen dat de Zweedse fans een net zo groot gevaar voor rust en orde betekenen als de supporters uit Engeland, Duitsland of Neder land. Hij deed zijn uitlatingen na de wedstrijd tussen IFK Gö teborg en Djurgardens IF. De aanhangers van Djurgardens verbouwden in het oude Ullevi- stadion tien rijen stoelen, gooi den met alles wat los en vast zat en leefden zich vervolgens uit op de fans van Göteborg. Er werden zes arrestaties verricht. Ruim een maand geleden wer den 22 aanhangers van van AIK Stockholm ingesloten na wan gedrag bij de wedstrijd tegen Norrköping. De fans van Stockholm, die zich het 'zwarte leger' noemen, zijn het meest gewelddadig in Zweden. Vorig jaar bestookten ze de politie met stenen en brandbommen. De voetbal bond en de overheid onderken nen het gevaar en zijn daarom enige 'tijd geleden een project begonnen om de supporters na drukkelijk te betrekken bij het EK-toemooi. „We proberen ze in te zetten als helpers of sup poosten", zegt Olsson (42) vanuit zijn hoofdkwartier in het Rasunda-stadion te Stockholm. „We willen ze verenigen met Voorlopig wordt er nog gelachen door de supporters die naar het EK zlln gereisd. Hier showt een Zweedse fan een door hem zelf ontworpen t-shirt met de tekst 'Hooligan '92', vrij vertaald 'voetbalvandaal '92. „We willen de supporters verenigen met het evenement", zegt Lars-Christen Olsson, directeur van het Euro '92-organisatiebureau. het evenement. Hopelijk veran dert op die manier de mentali teit." De aanpak heeft de kosten nog verder opgedreven. Volgens de laatste schattingen staat de post veiligheid nu al voor 50 miljoen gulden op de begroting. Het grootste deel gaat op aan een politiemacht van zo'n 5000 agenten. Zij moeten de stroom van ongeveer 500.000 suppor ters in goede banen leiden. De Zweedse politie, veelal onerva ren als het om voetbalgeweld gaat, is daarvoor de afgelopen maanden in de leer geweest bij collega's in het buitenland. „De Duitsers en de Engelsen hebben ons instructies gegeven", vertelt Olsson. „Ze hebben ons taktie- ken bijgebracht, hoe je bij voor beeld moet optreden bij arres tatie van mensen. Vervolgens heeft onze politie een complete training op dat gebied gekre gen." De nadruk lag op het voorko men van provocaties. 'Behandel de supporters op een nette ma nier, dan krijg je geen onnodige irritatie', was het devies. „Om die reden zullen ook veel men sen in burger rondlopen. Uiter lijk vertoon kan averechts wer ken." De dienaren der wet zullen zich vooral rond en in de sta dions verzamelen, waar via een uitgebreide kaartcontrole het kaf van het koren wordt ge scheiden. Olsson: „Rond elke accommodatie is een extra bui tenring gebouwd. Daar is de eerste controle. Hierna kom je bij de poort van het stadion en moet je nogmaals je kaartje to nen. Verder wordt iedereen ge fouilleerd en zal het gedrag van supporters in de stadions via vi deo-camera's worden geregi streerd. In het stadion zullen geen rellen zijn. Daar zijn enor me krachtsinspanningen voor foto Rtr gedaan. Als zich problemen voordoen, zal dat Duiten het stadion zijn." Tijdens het WK in Italië werd op wedstrijddagen als voor zorgsmaatregel een alcoholver bod ingevoerd. De organisato ren en de regering in Zweden spelen ook met die gedachte. „Het zal van geval tot geval worden bekeken", meent Ols son. „Een voordeel bij ons is dat eT niet veel restaurants rond de •tactions rijn Bovendien is ëoo< hol (een pilsje kost al gauw 15 gulden, red hier heel erg duur. je kunt hst jr niet verooriovcn om dronken te worden." Waar de organisatie en dc po litie het meest bevreesd voor zijn, zijn de mensen die zonder kaarten naar Zweden komen in de hoop ter plekke nog aan toe gangsbewijzen te komen ..Dat is zinloos", waarschuwt Olsson. „want er is geen kaartje meer te koop. Nee. we zullen de men sen die zonder kaartje komen niet bij de grens tegenhouden. Dat gaat te ver, ze zijn welkom als toerist. Maar we zullen ze wel goed in de gaten houden De zwarte markt zal volgens Olsson weinig soelaas bieden. Het Zweedse voetbalpubliek is na aankoop van dc tickets gere gistreerd. „Ie kunt je kaartje dan nog wel verkopen op de nvarte markt, maar daar zit een groot gevaar in. Als er wat gebeurt, ben jij toch verantwoordelijk. Geen enkele Zweed zal die ver antwoording durven nemen. Voor het buitenland geldt dat elke voetbalbond afzonderlek verantwoordingdraagt." De namen van notoire rel schoppers zijn inmiddels opge slagen in een databank. Het wordt gebruikt als een waar schuwingssysteem. Verder krijgt de Zweedse politie hulp van buitenlandse collega's. Een aan tal van hen zal met dc suppor- teregroepen meereizen. „Hier door heb jg QMdO GOUUUto". vindt Olsson. De organisatie zegt klaar tc zijn voor de invasie van suppor ters. Olsson: „We hebben ons goed voorbereid. Angst hebben we niet. I>e pers deniI dttQ BI ders over, dat weet ik. Maar die zelfde mensen zeiden ook dat we er nooit in zouden slagen om alle kaarten te verkopen Nou, we hadden wel twee keer zo veel kaarten aan de man kunnen brengen. Ik ben ervan overtuigd dat we ook op het ge bied van de veiligheid ons man netje staan."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23