'Uitbreiden doen we niet meer' Stand van Zaken Katwijker Ortega vakman van het jaar het Ambacht Een brommer naar Angola, twee naar Guinnee Bissao NIJMAN Lichte winststijging luchthaven Schiphol WOENSDAG 10 JUNI 1992 21 ZAKELIJK Onder deze titel verschijnt elke week op deze pagina een over zicht van kort zakelijk nieuws uit de regio's Leiden, Alphen en de Duin- en Bollenstreek. Stuur uw berichten voor deze rubriek naar het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den, t.a.v. 'Zakelijk'. Jaarvergadering Brill LEIDEN - De Leidse uitgeverij E.J. Brill houdt haar jaarlijkse Algemene vergadering van Aan deelhouders morgen 11 juni in Den Haag. Plaats van handeling is de Pulchri Studio aan "het Lange Voorhout in Den Haag. Aanvang 14.00 uur. Fasson HAZERSWOUDE - Producent van zelfklevende materialen Fasson heeft in zijn fabriek in Hazerswoude een automatische verpakkingslijn in gebruik geno men. Daarmee kunnen 4800 dozen per acht uur, ofwel 1 mil joen vel FasPrint materiaal per dag worden verwerkt. Van Wely NOORDWIJK - De Noordwijkse patissier, chocolatier en glacier Huize van Wely opent begin volgende maand zijn vierde ver kooppunt, in de Beethoven- straat in Amsterdam. De sjieke snoephandel opende al eerder filialen in Breda en op de lucht haven Schiphol. Bovendien viert de zaak dit jaar haar 70-ja- rig bestaan. Lin Life NOORDWIJK - Noordwijk heeft er een linnenspeciaalzaak bij. 'Lin Life' opende afgelopen zaterdag haar deuren op de Hoofdstraat (de Dam-passage). Slechts korte periode werkloos De 45-jarige Katwijker S.S. Ortega heeft vorige week de prijs gewonnen voor de beste aankomende vakman in de bouw- en metaalsector. Hij versloeg vier andere kandida ten omdat hij na een korte periode van werkloosheid snel weer aan de slag wist te komen. De prijs van 500 gulden wordt uitgereikt door het Centrum Vakopleiding voor technische beroepen in Lei den en Vrouw en Werkwinkel Rijnstreek. Elders in de Rijn streek werden soortgelijke prijzen uitgereikt, voor de beste vakman/vakvrouw in de detailhandel, de transportsec tor, de gezondheidszorg en de tuinbouwsector. De prijs is ingesteld door het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoor ziening Rijnstreek (RBA Rijn streek). Volgens het juryrapport krijgt Ortega de prijs omdat hij 'met een bijzonder positie ve arbeidshouding een perio de van werkloosheid snel heeft overbrugd'. Door be- drijfsinkrimping en ziekte werd de katwijker eind 1990 werkloos. Daarop stapte hij direct naar het arbeidsbureau om te bekijken of hij een op leiding kon gaan volgen. Al in februari 1991 begon hij met een opleiding con- structiebankw erken. Daar naast volgde hij verschillende cursussen. Direct nadat hij de opleiding afsloot kon Ortega aan de slag bij de firma Afak in Katwijk. Het RBA Rijnstreek wil door middel vbh de prijs dering uitspreken voor de technisch vakman. Volgens voorzitter Terhorst ontbreekt het daar momenteel aan: „Vaklui verdienen meer res pect dan ze nu krijgen. Ou ders sturen hun kinderen lie ver naar de mavo dan naar een technische school. Alsof het technisch onderwijs min derwaardig zou zijn ten op zichte van algemeen vormend onderwijs", constateert hij boos. De priis is dan ook vooral bedoeld om 'het imago van de vakman te verbeteren." De vijf prijswinnaars gaan de komende maanden met elkaar in de slag om uit te maken wie later dit jaar zal worden gekozen tot beste vakman/vakvrouw van de he le Rijnstreek. Dat gebeurt op 19 november tijdens een con gres van het Regionaal Bu reau voor de Arbeidsvoorzie ning. Eerder werd in Lisse de bes te vakman (m/V) uit de ge zondheidszorg gekozen, ter wijl het Leidse arbeidsbureau de beste vakman uit de detail handel koos. Het Alphense ar beidsbureau reikte een prijs uit aan de beste vakman- /vakvrouw uit de transport sector. Gouda koos de verte genwoordiger uit de tuin bouwsector. Van Maanen wint prijs maar blijft bakker om de hoek' De bakker om de hoek, dat willen de broers Jan en Cees- Jan van Maanen altijd blijven. Het gelijknamige bedrijf aan de Heerestraat op het industrieterrein 't Heen won de Katwijkse Ondernemersprijs over 1991. De bakkerij werd uitverkoren vanwege de moderne bedrijfsvoering, het mensvriendelijke personeelsbeleid en de hoogwaar dige kwaliteit van de produkten. De beide directeuren zien de prijs als een erkenning voor het hele bedrijf met al zijn werknemers. Had Van Maanen twintig jaar geleden slechts drie werkne mers in dienst, anno 1992 zijn dat er 115, verdeeld over elf ves tigingen en de centrale bakkerij in 't Heen. Binnenkort wordt in Wassenaar het twaalfde Van Maanen-filiaal geopend. „En daar laten we het voorlopig bij", zegt Cees-Jan van Maanen. „We willen het ambachtelijke karak ter van het bedrijf behouden. Nu kennen we elke werknemer, op een paar zaterdaghulpen na. Als de bakkerij veel verder groeit, verlies je de grip op het bedrijf, de betrokkenheid bij het personeel. Dat is niet de bedoe ling." Jan van Maanen vertelt hoe hij en zijn broer iederé zaterdag alle elf vestigingen tussen Lisse en Den Haag bezoeken. Dat versterkt de band binnen het bedrijf. Dat doel hebben ook de personeelsbijeenkomsten die een paar keer per jaar worden georganiseerd. „En sinds kort hebben we ook een personeels blad, 'Het Manusje' heet het. Dat zijn allemaal dingen die bij dragen aan een prettige werk sfeer." Bakkerij Van Maanen bestaat al meer dan tachtig jaar. Groot vader Jan is ooit begonnen met een bakkerijtje in de Katwijkse Kerkstraat en zoon Henk nam de boel van zijn vader over toen de tijd daar rijp voor was. Klein zonen Jan en Cees-Jan hebben het bedrijf de afgelopen twintig jaar 'groot' gemaakt. Zo groot, dat de twee zich tegenwoordig meer ondernemer dan bakker voelen. Een klein beetje jammer vinden ze dat wel. „Maar we kunnen nog zo de bakkerij in hoor", verzekert Jan. Het is nog maar twee jaar geleden dat hij zelf tot diep in de nacht de deeghaken en de ovens bedien de. Hieruit is volgens hem ook te verklaren dat de arbeidsom standigheden door het perso neel als 'goed' worden beoor deeld. „We weten wat het werk inhoudt." Sinds kort staat in het bedrijf dan ook een zogenaam de 'bekkenheffer' die grote bak ken met daarin bijvoorbeeld amandelspijs van de grond tilt, zodat ze makkelijk te kantelen De Katwijkse bakkers Cees-Jan (links) en Jan van Maanen openen binnenkort in Wassenaar hun twaalfde fili aal. FOTODICK HOGEWONING zijn. „Zo hopen we ruggen en mensen te sparen", zegt Cees- Jan. Niet groei van het bedrijf, maar goede arbeidsomstandig heden, kwaliteitsbehoud en as sortimentvergroting vormen het doel van de Van Maanens. Aan dat laatste wordt gewerkt. Als de toeristen markt weer begint, in juni, lanceert Van Maanen zijn eigen Katwijkse specialiteit: de Katwijkse Broeder. Jan: „We hadden tot nu toe eigenlijk niets typisch Katwijks. Ja, misschien de haring een beetje. Zelf had ik het idee iets te doen met de broeder zoals die vroeger ge maakt werd. Ik kan me dat nog uit mijn jeugd herinneren. Het was een heel vast, zwaar brood met krenten en rozijnen dat in een koekepan op het gasfornuis werd gebakken. Zoiets moest het worden, maar dan natuur lijk aangepast aan de appara tuur die wij hier in de balckerij hebben. Uiteindelijk is daar een rozijnen-krentenbrood met ap pel en amandelspijs uitgerold." Het CBS registreert werkelijk alles haalt wilt u dan nog even hel len? Da's zeer interessant zo'n mega-order." Levensgevaarlijk Waar al die honderden brom- fietsjes blijven in Angola, daar heeft Carin van der Meer op de Nederlandse ambassade in Luanda geen zicht op. Dat ze in het oerwoud rond rijden, is niet erg waarschijnlijk In de Angole se hoofdstad zelf zijn niet veel brommers te zien. Hel is trou wens levensgevaarh|k voor de bromfietser /elf. omdat de ge middelde chauffeur hem zon der pardon van de sokken rijdt. Het land is er na jaren van oorlog niet best aan toe. Voor de toename van de export heeft de secretaresse/archivaris dan ook wel een verklaring: „Hel openbaar vervoer is hier erg slecht en auto's zijn kostbaar. Zelfs de afgekeurde auto s uil Duitsland, België of Neder land." De prijs van een brom fiets, 1200 tot 1500 gulden, is voor Angolese begrippen overi gens hoojt, ongeveer een jaarsa- Dit in schril contrast tot Ne derland. daar ligt het mini mumloon op ongeveer 25.000 guldeh, zoals de onvolprezen statistickenfabriek in Voorburg en Heerlen registreert. Ervan uitgaand dat een CBS'er min stens het drievoudige van dit bedrag kost, kan er heel wat worden bespaard, nu het CBS (2800 werknemers met tien procent minder mensen moet gaan werken. En laat die brom- fietsfabrlek voonaan zelf zijn brommers maar optellen en af- trekken. by. Energie hcwpnriiigen zijn van die zaken die om Nijman Elektrotechniek vragen V'-iIKJ. «.*,70. 200T N ||MrlZ. TrW«on02a m<#v» ELEKTROTECHNIEK I)e enthousiaste expert* De export van bromfietsen uit Nederland naar Angola stijgt ex plosief, zo is het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) niet ontgaan. Uit cijfers, die de super-turvers in Voorburg en Heerlen onlangs publiceerden, blijkt dat er in 1989 één brom fiets naar Angola ging en in 1990 12. Maar in 1991 expor teerde ons land 500 'motorrij wielen met hulpmotor met op en neer gaande zuigers en een cilinderinhoud van minder dan 50 cc' naar de voormalige Por tugese kolonie. Het CBS houdt alles, maar dan ook werkelijk alles bij. Cij fers over onze nationale brom fietsexport zijn bovendien gratis beschikbaar. Wie het kantoor in Heerlen belt en navraag doet krijgt een behulpzame functio naris aan de lijn, die geduldig uitlegt en gedurig nazoekt. Zo blijkt de bromfietsexport naar Angola ook dit jaar omvangrijk: in januari 1992 alleen al 260, ontdekt de beambte. „Wij proberen iedereen een antwoord op zijn vraag te ge ven. Alleen de meer ingewikkel- de vragen, waar we veel werk aan hebben, daarvoor krijgt u een rekening", antwoordt de man, gevraagd of iedereen zo maar antwoord krijgt op zijn vragen, hoe onbeduidend ook. Hij biedt zelfs aan om zijn cij fers over de bromfietsexport nog even te laten narekenen, alsof de CBS-computers niet helemaal betrouwbaar zijn. DSt gaat overigens wel wat kosten. De behulpzame CBS-ambte- naar moet er zelf ook wel een beetje om lachen, als hij merkt wat er in zijn computers zit: in Guinee Bissao worden regelma tig brommers gevraagd, 2 in 1990, 7 in 1991. Alleen voor dit jaar moeten ze kennelijk nog worden besteld. Gnekenland (11), Denemarken (5), Noorwe gen (26) en Zweden (8) ontvan gen evenmin containers vol. De afgelopen jaren zijn er 14 brom mers naar Kaapverdië ver scheept: 2 in '90, 1 in '91 en maar liefst 11 in januari van dit jaar. Dat trekt dus enorm aan. Van het totaal in 1990 van 5089 brommers bedraagt de waarde bijna 6 miljoen gulden. Ook dat wordt per land bijge houden en geregistreerd. Zo blijkt dat Angola in 1990 dure brommers kocht: 12 stuks met een waarde van 23.000 guldens. Die zijn dus bijna 2000 gulden per stuk - 'franco, bij de Neder- lanse grensovergang' -, meldt ons het BS. Bij verdere naspeuringen blijkt ook dat Nederland al lang geen bromfietsland meer is. Sparta in Apeldoorn meldt al sinds 1982 geen bromfietsen meer te maken. Wel fietsen en snorfietsen. En hoge verwach tingen van een verkooppunt in Luanda heeft men niet. Tomos in Epe handelt evenmin met Angola. Tomos importeert fra mes en motoren en schroeft die aan elkaar tot bromfietsen. „Hoeveel naar Angola vraagt u? 500. „Als u de exporteur achtcr- Iedereen rookt paling op zijn eigen manier. Ik stook ze eerst open en ga dan pas drogen. Anderen zeggen: niks daarvan, laat mij eerst maar drogen. Maar bij harde pa ling kom je dan in de problemen. Als die droog zijn, krijg je ze nooit meer open. En als de buikjes dichf blij ven, krijg je de paling niet gaar. Ik kom al van kinds af aan in de rokerij. Op mijn vijf tiende werkte ik hier na schooltijd. Doosjes nieten en andere kleine dingetjes. Toen ik van school getrapt werd omdat ik een leraar geslagen had, kon ik hier meteen aan de slag. Na een paar jaar had ik genoeg ge leerd om zelfstandig de paling te roken. De manier waarop we roken is in principe al duizend jaar oud. De enige vernieuwing is eigenlijk dat hier sinds twintig jaar rookkasten staan waarin je de paling niet op hoeft te hangen. We rijden ze nu met karren naar binnen. Maar verder is er niets veranderd. Je blijft puur op gevoel roken. Er zijn tegenwoordig wel computerkasten, maar daar wil ik niet eens mee werken. En de klanten willen het ook niet. Soms zie je klanten vertrekken naar een ande re roker die computergestuurd werkt. Maar die komen toch altijd weer terug. Met zo'n computerkast krijg je een surrogaatpaling. Het is wel echte paling natuurlijk, maar het smaakt niet. Het werkt gewoon niet, die com puterkasten. Als je een kast gaat roken, begin je met het vuur flink op te stoken met dunne ^tukjes eikehout. Dat vat snel vlam. je dekt het vuur nog niet af en je doet de kast af en toe open om te luchten. Doe je dat niet, dan worden Sommige mensen denken dat ze door mechanisatie en arbeidsverdeling zijn verdwenen, maar ambachtslieden bestaan nog steeds en ze maken een breed scala aan produkten. Wat maakt hun arbeid zo bijzonder? Daarover vertellen ambachtslieden uit Leiden en omgeving in deze rubriek. Vandaag Casper van Iperen (28) uit Rijnsaterwoude. Vanaf zijn vijftiende werkt hij bij de palingrokerij van de gebroeders Kraan in Oude Wetering. Sinds negen jaar is Van Iperen de roker van het bedrijf. ze week en slap. Het is net als met Croma: je moet er even bij blijven voor het beste resultaat. Na ongeveer een kwartier drogen gaat er een plens hout op het vuur en dan gaan we lekker doorroken. Als je 's ochtends met een kouwe kast begint, ben je zo'n twee uur bezig met roken. De tweede rook doe je al in anderhalf uur. Als je de hele dag bezig bent, is de kast zo heet dat je in een klein uurtje klaar bent. Voor het roken wordt het vuur afgedekt en gaan de deuren dicht. Je ziet vanzelf dat het gaat roken. Boven in de kast zit een klein luikje. Daar gaat een steentje tussen, zodat de kast een beetje een trekgat houdt. De deur houd ik altijd op een klein kiertje. Dat is een vei- ligheidje. Als de vlam er in schiet, klappen de deuren open. Op die manier loop je niet het gevaar dat je je pa ling verbrandt. Per dag rook ik zo'n zes, zeven kasten. Dat komt neer op 500 tot 600 grote palingen en 3000 tot 4000 kleintjes. Maar op 3 oktober rook ik in drie dagen tijd 70 80 kas ten. Dan ben je echt drie dagen continu bezig. Drie ok tober is voor ons de topdag van het jaar. De paling die we roken komt van over de hele wereld. We krijgen levende paling aangevoerd uit onder andere Amerika, Australië en Taiwan. Die komen in dozen met het vliegtuig mee. Paling kan gemakkelijk een tijdje op het droge leven. Als het maar vochtig is. Zelf transpor teren we levende paling door heel Europa. Dat gebeurt met vrachtwagens met grote watertanks. De gerookte paling exporteren we over heel Europa, tot de Canari- sche Eilanden aan toe. Negentig procent van de grote paling is bestemd voor de export, de kleine palingen worden in Nederland verkocht. De meeste paling die we in Nederland verkopen is te genwoordig gefileerd. De mensen zijn lui geworden als het om paling eten gaat. Vroeger kreeg vader op vader dag een grote paling van een pond. liefst met een strik er omheen. Nu krijgt hij twee ons filé; anders krijgt va der vette vingers." FOTO BEN DE BRUYN SCHIPHOL BILL MEYER Schiphol boekte in 1991 een winst van 58 miljoen gulden. Dat is drie miljoen gulden meer dan in 1990. Vorig jaar voor spelde de directie een hogere winst. De Golfoorlog gooide echter roet in het eten. Het passagiersvervoer groeide slechts met 0.4 procent tot 16,5 miljoen reizigers. In vergelijking met de andere grote Europese luchthavens deed Schiphol het toch goed. Schiphol was de eni ge luchthaven die op alle terrei nen (passagiers, vracht en vlieg bewegingen) een lichte groei noteerde. Reden genoeg voor de direc tie van de luchthaven om tij dens de presentatie van de jaar cijfers tevreden terug te blikken op 1991. Het exploitatie-resul taat van de luchthaven steeg met 12 procent tot ruim 100 miljoen gulden. Door de hoge financieringslasten van de uit breiding van Schiphol, nam de netto-winst slechts met 6,1 pro cent toe. De bedrijfsopbrengsten ste gen met 6 procent tot 661 mil joen gulden. De kosten namen dank zij bezuinigingen en een reorganisatie van het luchtha venapparaat slechts met 5 pro cent toe. Schiphol wist extra inkomsten te genereren door de invoering van een tariefsverhoging voor de luchtvaartmaatschappijen. Hoewel er niet veel meer passa giers via Schiphol reisden dan in 1990, steeg het bestedingsni veau per passagier in het belas tingvrij winkelcentrum. Ook hiervan pikte Schiphol een graantje mee.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21