Slechte hygiëne in zwembaden Nieuwe wet maakt bouwen gemakkelijker Regio Busbedrijven kunnen grote drukte maar nauwelijks aan Bloemetje voor Leidse agenten ZORGENVOOR MORGEN WOENSDAG 10 JUN11992 20 redactie willem spierdijk (CHEF) Gericht onderzoek naar bacteriën is noodzakelijk Om te kunnen vaststellen of de perrons, douches en toi letten In zwembaden schoon zijn, moeten er eigenlijk speciale monsters (zogenaamde plaque monsters) wor den genomen. Alleen op die manier kan worden nage gaan of er bacteriën aanwezig zijn, die, bij voorbeeld, voetschimmel veroorzaken. Dit is echter niet bij wet ge regeld, dus blijft die controle achterwege. Dit stelt woord voerder Nijhuis van de provincie Zuid-Holland. leiden» jan westerlaken Op het eerste gezicht ogen de zwembaden in Leiden en om geving schoon. Maar dat wil niet zeggen dat ze ook écht schoon zijn. Af en toe, vertelt Nijhuis, is er een probleemge val. Soms is de veiligheid in het geding. Met de hygiëne lijkt er nog heel wat mis in de baden. Tien tot vijftien procent van de Nederlandse bevolking heeft met regelmaat last van zwem- Nooit klachten W. Ginjaar van zwembad De Zijl zegt dat er met de hygiëne in de Leidse zwembaden niks mis is. Elke dag worden ze met desin fecterende middelen schoonge maakt en gaat de boenmachine er over heen. „jMleen in de bui tenbaden gebeurt dat niet om dat de perrons daar bestaan uit gewone trottoirtegels. Het water uit het bassin dat er constant over loopt spoelt de tegels ook schoon. Ik werk al lang in De Zijl, maar heb praktisch nooit klachten gehad dat iemand voetschimmel had opgelopen. We hebben dat te dankfcn aan het feit dat wij heel serieus met de hygiëne omgaan. Soms mis schien wel eens een beetje té. In Leiden is het schoonhouden van de zwembaden geen sluit post. Dan heb je geen proble men", zegt Ginjaar. „Zwembaden moeten ervoor zorgen dat zij de kleedruimten en de douches beter reinigen en desinfecteren", meent H. In klaar van de Koninklijke Neder landse Zwembond (KNZB). De bezoekers doen er volgens hem verstandig aan in elk geval badslippers te dragen waardoor de kans op besmetting met schimmelsporen tot een mini mum wordt beperkt. Voorlichting De gezondheidsraad heeft de ministeries van WVC en VROM aangeraden extra aandacht te schenken aan de hygiëne en veiligheid in zwembaden. Gere geld reinigen en vervolgens des infecteren is van groot belang. Dit gecombineerd met een goe de voorlichting aan de beheer der en de bezoekers. Zo kan de kans op infectie die meestal tussen de twee kleinste tenen begint worden verkleind. Wie er eenmaal mee is geïnfecteerd, komt er moeilijk af. De huidschilfertjes met schimmel sporen nestelen zich in de sok ken en naden van schoenen. Een keer transpireren in een be smette schoen en de ellende be- Schoonmakers aan de slag in zwembad De Vliet in Leiden. Volgens W. Ginjaar van zwembad De Zijl is er met de hygiëne in de Leidse baden niets mis. FOTO HIELO KUIPERS gint opnieuw. Schoenen en sok- Sportfondsen Nederland moet niet naar. Onze zwembaden Maar zolang de bezoekers om ken moeten dus net zo goed als de oorzaak van zwemmersec- houden zich stipt aan de voor- de voetbaden heenlopen en de huid worden behandeld wor- zeem ook bij de mensen zelf schriften. Ze worden elke week hun schoenen aanhouden waar den. worden gezocht. „Het gedrag gedesinfecteerd en elke dag dat niet mag, kunnen wij er Volgens H. Blijenberg van van de mensen is er gewoon schoongemaakt. niets aan doen." Rode Kruis start registratie van hartklepdragers den haag/leiden jan westerlaken Medic Alert, het medisch regi stratiesysteem van het Neder landse Rode Kruis, begint mor gen met het noteren van alle dragers van hartkleppen in Ne derland. Medic Alert heeft daar toe een verzoek gekregen van de Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirurgie. Prof. dr. H. Huysmans, cardiochirurg in het Academisch Ziekenhuis Leiden, is een van de initiatiefnemers om dragers van hartkleppen te registreren. Het doel van de registratie is om klepdefecten in de toekomst tij dig te kunnen signaleren. Met behulp van het systeem kunnen artsen hartkleppatiënten sneller informeren over eventuele risi co's. Binnenkort kunnen medici 24 uur beschikken over actuele informatie over hun patiënten. De geneeskundige hoofdinspec tie voor staatstoezicht op de volksgezondheid en de Neder landse Vereniging voor Cardio logie steunen het verzoek van de Vereniging voor Thoraxchi rurgen. Naast de registratie kunnen hartklepdragers gebruik maken van een alarmeringssysteem dat Medic Alert in 1964 het leven riep. Dit systeem biedt de pa tiënt bescherming via een inge graveerd pols- of halsembleem waarop de diagnose in geval van nood direct af te lezen is. Op het embleem staat tevens het alarmnummer van het Rode Kruisziekenhuis in Den Haag. Ambtenaren niet enthousiast over regeling regio paul van der kool) eric jan weterings Een open carport of dakraam mag ie zo houwen, een kleine schotel of afwijkend kozijn is evenmin een probleem. Maar rolluiken, zonweringen, schuurtjes, ser res en hijkeukens en dakkapellen aan de achterkant moeten eerst worden ge meld. Voor dakkapellen aan de voor kant blijft een verpjnning nodig, maar de beslissing is binnen drie maanden bekend. Dat leert een eerste inventarisatie van de nieuwe woningwet, die op 1 oktober van kracht wordt. Minder regeltjes voor de burgers dus, al wordt lang niet alles vrij. Over de kleinere zaken die alleen gemeld hoeven te worden, beslist de ge meente binnen een maand. Als een ver gunning vereist is, moet in principe bin nen drie maanden na de aanvraag be slist zijn. Om een aanvrager duidelijkheid te geven, meldt de wetgever tot op de een timeter nauwkeurig wat wel en wat niet kan. Veel plannen hoeven alleen even te worden gemeld en de gemeente neemt dan binnen een maand een beslissing. Wel blijven er verschillen tussen ge meenten: meldings- en vergunnings- plichtige werken mogen niet in strijd zijn met het bestemmingsplan ter plek ke, terwijl ook de verschillende wel standscommissies anders kunnen oor delen. Smaken blijven nu eenmaal ver schillen. Overigens, om de onafhankelijkheid te waarborgen mag geen enkel lid van de welstandscommissie in dienst meer zijn van de gemeente: ambtenaren mo gen hooguit secretaris zonder stemrecht zijn. Nu moet de meerderheid van de commssie onafhankelijk zijn. Slimme projectontwikkelaar Problemen voorziet beleidsmedewerker Koole van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG), als er ergens geen bestemmingsplan is: „Bouwplannen kun je dan nergens aan toetsen, ook niet aan de bouwverordening. In veel bebouwde kommen is geen bestem mingsplan. Stel je eens voor dat een slimme projectontwikkelaar zo'n gat in een bestemmingsplan ontdekt, voor de vakantie een groot plan indient en na drie maanden fluitend vraagt of de ver gunning maar even kan worden afgege ven." Op een ander probleem hebben veel gemeenten met beschermde stads- en dorpsgezichten gewezen. Door de nieu we vrijheden zouden zij niet of nauwe lijks kunnen tegengaan dat deze mooie stukjes gemeenten 'vervuilen' met car ports, fel gekleurde gevels en afwijkende kozijnen. Alleen bij gemeentelijke, pro vinciale en rijksmonumenten kunnen, gemeenten het nodige tegenhouden, maar de VNG'er benadrukt dat het niet mogelijk zal zijn op politieke gronden een pand nog even snel tot monument uit te roepen. Wat kan er nu nog wor den tegengehouden? Ingewikkeld Gemeentesecretaris P. Hordijk van Oegstgeest verwacht 'zeker niet minder werk' door de nieuwe wet en daar had den veel gemeenten wel stilletjes op ge hoopt. Naast de verschillende soorten bouwvergunningen wijst Hordijk ook op het feit dat de wet allerlei technische eisen 'ingewikkelder formuleert'. „Onze ambtenaren van bouw- en woningtoe zicht zijn al op cursus geweest'. Ook bij andere gemeenten in de Leidse regio wordt niet onverdeeld enthousiast gere ageerd op de nieuwe wet. Veel bepalin gen lijken zo ingewikkeld dat nog niet helemaal duidelijk is wat precies de consequenties zullen zijn. Een woord voerder van de gemeente Katwijk zegt dat 'we het er intem nog niet helemaal over eens zijn.' „We gaan eerst overleg gen met andere gemeenten in de regio voordat we commentaar gaan geven." De gemeentelijke commissies voor de beroeps- en bezwaarschriften krijgen in ieder geval minder te doen. Voor alle bouwzaken die vrijgegeven zijn, kunnen burgers niet meer bij gemeente en Raad van State aankloppen, maar moeten ze naar de burgerlijke rechter stappen. VN G'er Koole verwacht dat dat vaker gaat gebeuren, 'want ook een muurtje van twee meter dat de nodige zon weg neemt kan al een schadevergoeding van duizenden guldens opleveren wegens verminderd woongenot." Koole denkt overigens niet dat Nederland sterk zal veranderen door de nieuwe wet: „Hoog uit de beschermde stads- en dorpsge zichten." De Floriade heeft de touringcar operators in deze regio de afge lopen maand danig in de pro blemen gebracht. De vraag naar bussen was zó groot dat uit het hele land materieel moest wor den gehuurd. Van half mei tot half juni is altijd al een piekpe riode, maar door de Floriade in Zoetermeer konden de buson dernemingen de vraag echt niet meer aan. De busbedrijven hebben het afgelopen jaar veel touringcars aan Oostbloklanden verkocht. Er was een overcapaciteit. Het aantal bussen is nu afgestemd op de behoefte in de tien rustige maanden van het jaar: van half mei tot half juni en in septem ber schiet de capaciteit tekort. „We hebben elk jaar in deze twee piektijden problemeh met de capaciteit. Nu is dat extra moeilijk. De Floriade vraagt veel extra materieel en we hebben toch al minder bussen", zegt di recteur D. Beuk van het gelijk namige touringcarbedrijf in Noordwijk. Er ziin de afgelopen maanden dagen geweest dat Beuk per dag 100 bussen van andere bedrijven moest huren. Golfoorlog De directeur voert nog een re den aan voor de extra drukte: verleden jaar heeft de nasleep van de Golfoorlog veel mensen doen besluiten de reis uit te stellen. „Die gaan massaal nu alsnog." Beuk is er niet echt een voorstander van bij anderen bussen te huren. „Je gaat het liefst met eigen materiaal." Ook Bovo-tours in Roelofarendsveen meldt extra drukte. „Scholen, bedrijven en verenigingen. Ze willen allemaal per se in de tweede helft van mei en begin juni op reis. Dan begint ook het vakantieseizoen, dus zitten wij met de handen in het haar", al dus een woordvoerder. Beide busmaatschappijen gaan ko mend seizoen proberen de con sument ertoe te bewegen bui ten de pieken.op reis te gaan of een dagtocht te maken. Touringcarbedrijf Bex uit Alp hen aan den Rijn heeft 'nergens last van'. Het bedrijf heeft geen eigen bussenpark en huurt aan het begin van het seizoen alles in. „We maken een schatting en dan kun je met extra attracties rekening houden", aldus plan ner Meinders. Universiteit bang voor lozingsverbod den haag/leiden De Leidse universiteit wil voor komen dat bijvoorbeeld een milieugroep een lozingsverbod kan eisen bij de rechter. Dat is theoretisch mogelijk omdat de universiteit geen lozingsvergun ning heeft. De universiteit en het Hoogheemraadschap van Rijnland stonden gisteren bij de Raad van State met de vraag een tijdelijke regeling te maken. Grote instituten in Leiden en omgeving hadden in het verle den toestemming om afvalstof- fen op het riool te lozen. Maar sinds enige jaren moet elk be drijf over een lozingsvergunning beschikken. Met die vergunning zijn het hoogheemraadschap, als vergunningverstrekker, en universiteit al een tijdje in de weer. Door onder meer het gro te aantal verspreid staande ge bouwen is de zaak zo ingewik keld. dat de termijn waarop de regeling klaar moest zijn is overschreden. De ambtenaren van het hoog heemraadschap kunnen in dat geval de situatie gedogen en een oogje toedoen. Maar voor de universiteit is dat toch een te wankele juridische basis. En een lozingsverbod zou een absolute ramp betekenen. Per jaar loost de universiteit zo'n 400.000 ku bieke meter afvalwater op het riool. Het hoogheemraadschap ver wacht dat de vergunning eind van dit jaar kan worden ver leend. De Raad van State moet tot die tijd een voorlopige voor ziening treffen. leiden Een bloemetje van Tan ja Kuyvenhoven voor de Leidse po litieagenten A. Verhoef (rechts) en W. van Vliet Hiermee bracht zij gisteren haar dank tot uitdruk king voor de hulp die ze eind vo rig jaar van hen kreeg. i De 18-jarige Tanja, die sinds haar vierde jaar aan astma lijdt werd half december vorig jaar pas na tussenkomst van de agen ten met hevige klachten van be nauwdheid in het Academisch Ziekenhuis Leiden opgenomen. Haar ouders hadden diverse huis artsen tevergeefs gevraagd om Tanja naar een ziekenhuis te ver wijzen. Ten einde raad belden zij de politie die een ambulance op dracht gaf het meisje naar het AZL te brengen. Artsen consta teerden dat er een gaatje in de luchtpijp zat. De benauwdheid was zo hevig dat Tanja ruim twee weken aan de beademingsappa ratuur lag. Pas drie maanden later mocht ze het ziekenhuis verlaten. FOTO JAN HOLVAST Wat ook helpt tegen financiële pijn zijn de flexibele combinatieverzekeringen van DVZ: of u nu een ongevallenverzekering afsluit, een inboedelverzekering of een autoverzekering, óf kiest voor een andere combinatie van verzekeringen die u niet kunt missen: u betaalt een uiterst scherpe premie per maand. Sluit u daarnaast ook een ziektekostenverzekering af, dan kunt u bovendien rekenen op een flinke korting op deze toch al scherpe premie. Meer weten? Vraag dan het gratis informatiepakket aan. Stuur onderstaande bon aan DVZ Verzekeringen in Katwijk en u ontvangt het pakket per omgaande thuis. Bellen mag natuurlijk ook: het telefoonnummer van DVZ Verzekeringen is: 01718-29881 I DVZ VerzeXennflen Rijnstraat 46-48 Ja, ik wil meer weten over de combinatieverzekeringen v, Stuur mij per omgaande uw informatiepakket. pc/woonplaats telefoon Zend de bon in een envelop zonder postzegel aan DVZ Verzekeringen, J Antwoordnummer 14029,2220 VB Katwijk. MET EEN ONGEVALLENVERZEKERING VAN DVZ Een ongelukje zit in een klein hoekje, luidt een goed Nederlands gezegde. Daar weten we bij DVZ alles van. Daarom adviseren we onze cliënten ook altijd om een ongevallenverzekering JJ af te sluiten. Want voordat je het weet ben je gepromoveerd tot slachtoffer. Een goede verzekering helpt dan tenminste tegen de financiële pijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20