Grondige opknapbeurt politiebureau Wassenaar A.C. Helfrich: Dat elitaire is onzin-argument Regio Leiden Veiliger verkeer voor kinderen bij scholen Bloemenweide wantrouwt besloten vergadering Olympisch sporten in Leidse Hout Leiderdorp: grond voor Bloemerd II WOENSDAG 10 JUN11992 19 redactie dick van der plas tCW' Nog dit najaar beginnen met renovatie van 8.5 miljoen Nog dit najaar kan een aannemer beginnen met de ver bouwing van het Wassenaarse politiebureau aan de Hof- campweg. De ingrijpende renovatie van het pand kost ruim 8,5 miljoen gulden en is dringend noodzakelijk. De ruimte is veel te klein voor de ongeveer honderd politie mensen. Ook de zes cellen voor arrestanten zijn sterk verouderd. Die zijn afgekeurd omdat er geen daglicht binnen komt. De gemeenteraad moet het renovatieplan nog wel goedkeuren. wassenaar» mensen kunnen in het huidige onderkomen niet goed functio neren: er is te weinig ruimte. In verband met nieuwe databank systemen moesten verder aller lei nieuwe leidingen worden aangelegd. Het is handiger om dat tijdens de verbouwing te doen." Gekozen is voor renovatie van het politiebureau omdat nieuw bouw veel duurder blijkt te zijn: namelijk 12 miljoen gulden. Is- sendock: „En voor nieuwbouw zou je ook een andere locatie caroune van overbeeke Tijdens de verbouwing kunnen de politiemensen gewoon hun werk blijven doen in het huidige onderkomen. De renovatie ge beurt namelijk in stappen. Dit betekent dat de gemeente geen vervangende huisvesting hoeft te zoeken en geen extra kosten hoeft te maken. Volgens gemeentevoorlichter W. Issendonck is de renovatie dringend noodzakelijk. „De Fusie volwassenen-onderwijs leiderdorp/leiden De stichting Basiseducatie Leiderdorp en het Leidse Studiehuis gaan misschien fuseren. De twee gemeenten onderhandelen over een fusie, die door Leiderdorp 'niet nood zakelijk, maar wel wenselijk' wordt genoemd. Ook Basiseducatie aan de Splinterlaan wil graag met de Leidse collega's samenwer ken. Leiderdorp wil wel een dependance houden. Hardrock-muziek in SJJO-kelder oegstgeest De hardrockbands 'Sexorsist' en 'Consolation' tre den op 13 juni op in The Basement in Oegstgeest. De kelder var de stichting jeugd- en jongerenwerk (SJJO) aan het Boerhaave- plein dendert vanaf 21.30 uur van de hardrockmuziek. De toe gangskaarten kosten tien gulden en zijn te koop bij de SJJO en 'Plato' in Leiden. Kindervrijmarkt bij Santhorst leiderdorp» Oude rommel van zolder en stripboeken die toch niet meer worden gelezen kunnen Leiderdorpse kinderen op 20 juni verkopen op de kindervrijmarkt bij het winkekentrum Santhorst. De kramen kunnen bij de bloemenkiosk worden ge reserveerd, maar de jeugdige kooplui kunnen ook op de grond hun koopwaar uitventen. Naast de kindervrijmarkt zijn er ook attracties opgesteld. De markt duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Wielerronde bij Santhorst Leiderdorp leiderdorp» De 'Santhorst Wielerronde' wordt op 24 juni in Lei derdorp verreden. Tussen 18.30 en 21.30 uur rijden B-amateurs en recreanten de ronde. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij fietsenwinkel Neuteboom. Speciale lessen in Wassenaar wassenaar wilfred simons Om het gevaar op ongelukken zo klein mogelijk te maken, heeft de gemeente Wassenaar in het begin van het komend schooljaar het verkeersproject 'Schoolomgeving in verkeersles- sen' in petto. Vier basisscholen mogen eraan meedoen. De leer lingen moeten zo meer inzicht krijgen in onveilige situaties rondom hun school. Het project omvat ondermeer een lespakket, een verkeersspel en een tentoonstelling voor kin deren en hun ouders. De lessen worden gegeven door een vrij williger van Veilig Verkeer Ne derland. De kosten worden ge raamd op 110.000 gulden. Die worden betaald door het Ge west Den Haag en door spon- Wie denkt dat basisscholen in stille hoekjes van de gemeente liggen, komt bedrogen uit. Maar al te vaak worden ze door druk ke of onoverzichtelijke wegen omringd. De gevolgen blijven dan ook niet uit: onderzoek heeft aangetoond dat de meeste verkeersongelukken met kinde ren gebeuren op weg naar school of naar huis. t Het verkeersproject is in 1990 door het Gewest opgezet en toen voor het eerst op een aan tal Haagse basisscholen uitge probeerd. De belangstelling er voor is inmiddels zó groot, dat het lang van te voren is volge boekt. Wethouder M. van Rij heeft nu besloten de verkeerslessen het komende schooljaar vier weken voor de Wassenaarse ba sisscholen te reserveren. Daarna gaat het materiaal naar andere basisscholen in het Gewest Den Haag. Momenteel bekijkt de ge meente welke scholen belang stelling hebben voor het pro ject. Verkeersambtenaar T. de moeten zoeken. Al met al was het voordeliger om het huidige pand op te knappen." kl let huidige gebouw heeft drie vleugels en dat blijft ook in de nieuwe situatie zo. Toch komt de buitenkant van het po litiebureau er iets anders uit te zien. De vleugel aan de kant van de Burmanlaan krijgt bijvoor beeld meer ramen waardoor 'een glazen geheel ontstaat'. „Binnen heb je dan meer licht. Daarnaast wordt alles goed geï soleerd. De garages en de cellen worden grondig gerenoveerd en de inrichting wordt helemaal vernieuwd." 'Publieksvriendelijk' Het huidige in het dergebrachte cellencomplex wordt vervangen door vijf nieu we cellen met een luchtplaats. Door een nieuwe sluis kunnen de arrestanten worden afge voerd. Ook zijn hier een ver hoorkamer, een advocatenka- mer erl een ademanalyse-ruim te gedacht. In het gebouw komt een aparte ruimte voor regiona le recherchebijstands-teams. De hal in het nieuwe politie onderkomen is 'publieksvrien delijk'het publiek kan straks duidelijk zien waar het moet zijn. Er komt een scheiding tus sen het 'openbare' gebied en het eigen werkterrein van de politie. De arrestanten lopen ook niet meer door de publieke ruimte. Het gebouw is straks ook toegankelijk voor rolstoe lers: bij de ingang komt een hel- lingsbaan en de nieuwe deuren zijn breder waardoor een rol stoel er makkelijk door kan. Ook de lift wordt aangepast. De verbouwing zal ongeveer een jaar duren. Dé raadscorm algemene zaken en fi- praten op 15 en 22 juni het voorstel. gemeente het geld moet terug geven als ze niet kan aantonen dat het oorspronkelijke bouw plan is verbeterd. „Dat bewijs is moeilijk te vinden. Er is aan het oorspronkelijk bouwplan nog geen spijker toegevoegd", aldus voorzitter A. de Goede van de kopersvereniging. De bewoners hoeven zich door de besloten commissiever gadering niet buitengesloten te voelen, benadrukt wethouder R. Hogenelst. „Zij hebben zelf ook besloten vergaderingen. Voor de commissie is dit een onder linge bijeenkomst, waarin al leen informatie wordt verstrekt en geen besluiten worden geno men." Volgens Hogenelst is het 'niet mogelijk de commissie in een openbare vergadering te in formeren. „Ik wil de commissie leden nog eens goed uitleggen wat er aap de hand is. Ik wil vrij met de leden kunnen praten." leiderdorp» Hij heet geen Mike Powell en voorlopig zal deze leer ling van de Leiderdorpse basis school De Meijehof ook niet het wereldrecord verspringen van 8.95 meter verbeteren. Toch deed hij gisteren mee aan de Olympi sche Spelen die zijn school op de atletiekbaan van de Leidse Hout hield. Alle leerlingen van groep 1 tot en met 8 zijn al weken bezig met het thema Olympische Spe len. Niet alleen de geschiedenis en achtergronden zijn aan de or de gekomen, er is nu ook echt gesport Bovendien heeft de ba sisschool aan de Vronkenlaan be zoek gehad van Olympisch roeier en gouden medaille-winnaar Ro nald Florijn, toto mb co au/pers Bewoners van de Kopersvereni ging Bloemenweide Zoeterwou- de zijn- wantrouwig over de be sloten vergadering die de raads commissie ruimtelijke ordening vanavond houdt. De commissie sprak tot nu toe openlijk over de eis van de bewoners om 5000 ■gulden op de aankoopkosten van hun woning terug te krij gen, maar vanavond wordt er achter gesloten deuren gepraat. De grondkosten van de hui zen in Bloemenweide werden destijds door het gemeentebe stuur in overleg met bouwer Noorlander verlaagd, maar de totale koopsom van de huizen bleef gelijk. Het gemeentebe stuur stelde na protesten van de bewoners vast dat het bedrag van 5000 gulden is besteed aan een betere kwaliteit van de wo ningen. De bewoners bestrijden deze lezing en menen dat de Bebouwing wordt aangepast aan grens met Groette Hart Ruim zes hectare grond in het Leiderdorpse gebied de Bloe merd II wisselt binnenkort van eigenaar. De agrariër J. van der Geest uit Oud Ade verkoopt het perceel voor bijna twee miljoen gulden aan de gemeente Lei derdorp. De grond ligt in het gebied Bloemerd II waar het gemeentebestuur na het vol- raken van de Buitenhof een toekomstige nieuwbouwwijk heeft gepland. Het gebied ligt ingeklemd tussen de Dwarswa- tering, sportpark de Bloemerd en de provinciale wegen 5 en 6. De Bloemerd II moet een woonwijk worden van 700 tot 800 gezinnen. De gemeente wil over circa drie jaar gaan bou wen. „Het gebied ligt op de grens van het Groene Hart en daarom moeten vooral de bui tenranden van de wijk wel een bepaalde sfeer hebben. Een overgang naar het Groene Hart in de vorm van een speciaal soort bebouwing of aangeplant groen is dan ook wenselijk. We noemen dat het groene bal kon", aldus een gemeente woordvoerder. Van de 39 hec tare die het gebied in totaal telt, wordt waarschijnlijk zo'n 25 hectare gebruikt voor be bouwing. Met de 60.000 vier kante meter van Van der Geest is nu het hele gebied in bezit van de gemeente. Vastomlijnde plannen voor het gebied zijn nog niet ge maakt. Ook een officiële naam voor Leiderdorps jongste nieuwbouwwijk bestaat nog niet. De gemeente twijfelt nog tussen een naam die de nadruk legt op het 'groene balkon' of een historische benaming. Groenhof, Weteringhof, Leyhof of Leyderhof zijn al ter sprake geweest. De provincie geeft waar schijnlijk binnenkort officiële toestemming voor de bebou wing van de Bloemerd II. Toch houdt Leiderdorp een slag om de arm. Wanneer de toestem ming niet wordt gegeven, wordt het gedeelte dat nu van de Oud-Adenaar wordt ge kocht. door de agrariër zelf gepacht. Vereniging 'Vrienden van Wassenaar' viert 25-jarig jubileum Vries zegt dat zij tfóor 15 juni moeten reageren: „Dan sluit de aanmelding. Als meer dan vier scholen belangstelling hebben, moet een keuze worden ge maakt. Een belangrijke criteri um daarbij is natuurlijk, dat de scholen mee kunnen doen in de periode dat wij het lesmateriaal hebben." Onderwijsproject Verschillende basisscholen heb ben belangsteling voor het ver keersproject. Volgens G. Coen- raad, adjunct-directeur van de openbare Bloemcampschool, wordt dezer dagen overlegd of de school eraan wil meedoen. „Er is nog genoeg tijd om een beslissing te nemen. We vinden het wel belangrijk: leerlingen moeten regelmatig verkeerson- derwijs krijgen en niet alleen in Ook J.G.J. Wensveen, direc teur van de katholieke Bonifaci- usschool, overweegt aan het project deel te nemen: „Het is een goed idee. Momenteel ma ken wij het jaarplan voor het komende schooljaar en de aan bieding van de gemeente komt dus op een goed tijdstip." Bang dat zijn school buiten de boot valt, is hij niet: „Er zijn veel on derwijsprojecten waar scholen op kunnen inschrijven. Zelfs te veel! Het is niet gezegd dat alle scholen aan het verkeersproject willen meedoen." Ambtenaar De Vries zegt dat de scholen die dit jaar worden afgewezen, zich niet ongerust hoeven te maken: „Het lespro ject gaat jaren lopen. Als de an dere gemeenten in het Gewest Den Haag aan de beurt zijn ge weest, komt het lesmateriaal weer naar Wassenaar terug. In 1993 kunnen weer drie of vier scholen op het project inschrij- wassenaar mlep de graaff Een typisch Wassenaars clubje kan de nu 25-jarige vereniging 'Vrienden van Wassenaar' nim mer worden genoemd, vindt de huidige voorzitter, A.C. Helfrich. „Nee, absoluut niet! Ik ben ei genlijk altijd stomverbaasd ge weest dat zo'n vereniging in een stad als Leiden bijvoorbeeld niet bestaat. Ook daar is een spreekbuis of een platform naar overheden toch uitermate nut tig?" Helfrich geeft direct toe vaak het verwijt te horen dat 'De Vrienden' wel degelijk een sno bistische waas om zich heen hebben. „Sommigen beweren openlijk: jullie zijn een WD- clubje. Elke keer weer zeg ik dan dat het voor ons allemaal 'lief dewerk oud papier' is. Het blijkt heel moeilijk om mensen te vin den die in hun vrije tijd iets voor het algemeen belang wil len doen. En nogmaals, wij heb ben niets te maken met rangen, standen of godsdienst. Mensen die zich via de Vrienden' voor Wassenaar en de regio inzetten, zijn toch mensen die dat uit be vlogenheid doen. Dus dat elitai re is een onzin-argument, voor degenen die dat denken zou ik zeggen: kom er dan bij, dan merk je het zelf'. Snelweg Ooit riep een aantal Wassenaar- ders de 'Vrienden' in het leven omdat het gevoel bestond dat allerlei beslissingen buiten de burgers om werden genomen. „De enige invloed die men op dat moment had, was het uit brengen van die stem, eens in de vier jaar. Terwijl er met na me op het gebied van de ruim telijke ordening zo verschrikke lijk veel gebeurde. De directe aanleiding was het verdwijnen van de trambaan, waarvoor een snelweg dwars door het dorp zou terugkomen. Met succes is daartegen geageerd." Nadrukkelijk zegt Helfrich dat de 'Vrienden' er niet zijn voor de overlast van hondepoep of de noodzakelijke verkeersdrem pel in de straat. „Daarvoor is een bliksemactie ontketent en In één vscrkriniit' 8000 handle keningen weet op te halen, dan haal je de pers, dan heb je resul taat." Op de vraag of Helfrich wel het gevoel heeft dat de Vrien den' vandaag de dag serieus worden genomen, reageert hij met: „Ik hóóp het. ik hóóp het! Er is frequent contact met de gemeente en met bij de vereni ging aangesloten plaatselijke buurt- en wijkclubs. In het alge meen bestuur zijn alle mogelij ke Wassenaarse verenigingen dan ook vertegenwoordigd. Als je het zo bekijkt, vertegenwoor digen we. 10.000 mensen. Meer dan de helft van Wassenaar steunt ons. Direct hebben we 800 leden, een stuk minder, maar de meesten zijn via ande re clubs indirect lid. Ach, ik ge loof dat het nog steeds goed is dat we er zijn. In ons rechtssys teem moeten er toch belangen groepen zijn. al zijn de resulta ten van je werk vaak nauwelijks meetbaar en van veel zaken zal fk als voorzitter het resultaat niet meer meemaken." Voorzitter A.C. Helfrich bij de rotonde die ooit vla de Vrienden' werd opgefleurd: „Dit dorp wordt altijd n la's. Terwijl 80 procent van de inwoners gewoon modaal is." r geassocieerd met rijke een buurtvereniging. Wij funge ren als overkoepelend orgaan en zetten ons in voor de meer algemene belangen. In Wasse naar. maar ook in de regio." Zoals daar momenteel, 25 jaar na dato. weer een snelweg als 'hot item' fupgeert: de om streden aanleg van rijksweg 11- west. die buurgemeente Voor schoten doormidden zou snij den. De 'Vrienden' zijn echter 'heel erg vóór' de aanleg van de ze snelweg. Helfrich: „Wasse naar krijgt momenteel dagelijks 100.000 auto's te verwerken. Al lemaal doorgaand verkeer, waarvan 60 procent over de Rijksstraatweg en de rest dwars door het dorp gaat. En niemand in Nederland heeft enig gevoel van medelijden met Wassenaar hoor, dit dorp wordt altijd maar geassocieerd met villa's en rijke mensen. Terwijl bijna 80 pro cent van de inwoners gewoon modaal is!" „De belangen van die rijks weg zijn trouwens ook groter, het is geen puur Wassenaarse aangelegenheid. Kijk naar de ontsluiting van de kust- en Bol lenstreek. Er is momenteel geen fatsoenlijke oost-west verbin ding. je moet dwars door Leiden en Alphen naar het oosten. We kunnen er met onze pet dan ook niet bij dat de politiek in Leiden nog tegen die weg is. Ze krijgen al dat verkeer toch steeds dwars door de stad heen! En van Voorschoten begrijp ik de tegenstand natuurlijk heel goed. maar ja, dan moeten ze maar een soort tunnel maken FOTO HOLVAST ofzo. Ie kunt dat dorp ook niet in tweeën knippen, nee". Helfrich en de zijnen zullen er alles aan doen om tegenstan ders van hun standpunt af te halen. Veel van dat werk is lob byen. lijntjes uitgooien: „Vaak onzichtbaar dus. Echt directe resultaten leveren dat soort ge sprekken met bijvoorbeeld ambtenaren en wethouders niet op. Het gaat om langere ter mijn-werk. om leuteren achter de schermen. Kijk. als je. zoals we twee jaar geleden deden. Uitbundig feest bij jubileum Het 25-jarig jubileum van de "Vrienden van Wavsenaar' wordt morgenavond vanaf 19 10 hui pvlud tam mb bijeenkomst in raadhuis De Paauw. Daaraan voorafgaand wordt rond vijf uur 's mid dags een toent met louter oldtimers gehouden. Verza melpunt is de langstraat. Een show en landing van pa rachutisten. eveneens bij net raadhuis (19.50 uur), wordt gevolgd door de aanbieding van 11.000 exemplaren van het boekje 'Natuurlijk Was senaar aan burgemeester P.H. Schoute. Directeur PA. Nouwon '..ui i!r INWB neemt daarvan het eerste exemplaar in ontvangst.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19