Leiden Regio 'Zonodig taken afstoten' Meubels half geld Gymnasium gaat 'plat' Wilde pony breekt record 'gek doen' BOERHAAVE COLLEGE Fietsklem als wapen tegen de chaos Agenten op mountainbikes WOENSDAG 10 JUNI 1992 15 Zangeres /t -7 De Leidse zangers I Wies Cave staat volop in de belangstelling nu er een verzameld-cd met al haar/nuzikale hoogtepunten in de win kels ligt Hygiëne s\ In veel zwembaden dL U laat de hygiëne te wensen over ROY KLOPPER WIM KOEVOET Leiding politie tracht onrust in korps te sussen De politie moet er meer mensen bij krijgen. Maar lukt dit niet dan is het niet uitgesloten dat bepaalde taken wor den afgestoten. Dat is de reactie van J. Molenaar, tijdelijk hoofd van de Leids/Voorschotense politie, op de harde kritiek die vanuit zijn korps is geuit op de reorganisatie. eventueel bij inschieten. „Daar zal nog veel en lang over ge sproken moeten worden", aldus de tijdelijke politiebaas. Hij zegt niet verrast te zijn door de harde kritiek die de dienstcommissie zaterdag in deze krant leverde. De perso- neelsvertegenwoordigers noem den het onder meer 'volksver lakkerij om te beweren dat er straks meer politie op straat zal zijn'. Ze vrezen bovendien dat 'woninginbraken in de toe komst alleen worden opgelost als de burger de dader mee neemt naar het politiebureau.' Molenaar: „Het is me natuur lijk bekend dat er in Leiden het nodige in beweging is. De be zorgdheid deel ik trouwens. Ik vat de kritiek dan ook op als een signaal dat ik ook zeker zal overbrengen aan de korpslei ding. En die zal de kritiek op haar beurt ongetwijfeld over brengen aan de verantwoorde lijke ministers." In elk geval wil Molenaar zich niet neerleggen De dienstcommissie van dit korps had al eerder de vrees uit gesproken dat door gebrek aan personeel werkzaamheden moeten blijven liggen. Of het ook echt zo ver komt, durft Mo lenaar nog niet te zeggen. Laat staan dat hij nu al een uitspraak wil doen over welke taken er Politieconcert Het Leidsch Politie Muziek Ge zelschap geeft een concert (van 13.30 tot 15.30) tijdens de bijen- markt op zaterdag 13 juni op het terrein rond de Sterrewacht. Het gezelschap is ook te beluis teren op maandag 15 juni van 16 tot 17 uur in het programma 'Zin in muziek' van de KRO. Daarin wordt verslag gedaan van de reis die het gezelschap onlangs maakte naar Hongarije. Met brommer tegen stoel leiden» Een 16-jarige Leiderdorper is gistermiddag overgebracht naar het Diaconessenhuis, nadat hij met een vermoedelijk ge stolen brommer op de Haarlemmerstraat tegen een terasstoel was aangereden. In het ziekenhuis werd een gecompliceerde sleutelbeenbreuk geconstateerd. De jongen verklaarde tegen over de politie dat een man een terrasstoel naar hem had ge gooid en dat hij daardoor ten val was gekomen. De bewuste man, een 29-jarige Leidenaar, zegt echter dat de jongen met flinke snelheid over de straat reed en alle moeite moest doen om voetgangers te ontwijken. Tijdens een van die ingewikkelde ma noeuvres botste hij tegen de stoel. Agenten ontdekten op het po litiebureau dat de bromfiets waarop de jongen reed was gesto len. Een 17-jarige Leidse jongen had aan het einde van de mid dag aangifte gedaan van de diefstal. De 16-jarige jongen ver klaarde in het ziekenhuis echter dat hij het voertuig had geleend. Voetganger aangereden leiden Bij een ongeluk op de Marepoortkade is gistermiddag een 21-jarige Leidenaar gewond geraakt. De man rende het poortje onder de woningen door en werd niet opgemerkt door de 20-jarige bestuurder van een auto, die vanaf het binnenter rein van het appartementencomplex de Molenwerf wilde oprij den. De voetganger raakte bekneld tussen de muur en het voer tuig. Hij is overgebracht naar het ziekenhuis en heeft volgens de politie vermoedelijk zijn heup gebroken. bij het gebrek aan personeel. „We blijven proberen om er i bij te krijgen." Ervaring Lukt dat niet, en leveren ook de pogingen om efficiënter te wer ken onvoldoende mensen op, dat zit er volgens Molenaar niets anders op dan de burger duidelijk te maken dat hij niet meer alles van de politie kan verwachten wat hij gewend is. „Dan moeten we reëel zijn", al dus Molenaar. Hij heeft overi gens al enige ervaring met dit soort boodschappen. Als chef van het Alphense korps zag hij zich ook al door personeels gebrek gedwongen het bu reau van maandag tot en met donderdag 's nachts te sluiten en zijn agenten niet meer ach ter elk misdrijf aan te sturen. Van de slogan 'meer blauw op straat' door zijn dienstcom missie omschreven als volksver lakkerij wil Molenaar sowieso af. „Ik vind het een holle kreet. Wat is dat nu precies, 'meer blauw op straat'? Waar het om gaat is dat de politie dichter bij de bevolking komt te staan. Minder administratief perso neel en meer agenten die zich direct met de burger kunnen bemoeien. Maar het maakt me niet uit of dat geüniformeerde politiemensen zijn of recher cheurs". Ook burgemeester Goekoop deelt de zorg van de dienstcom missie, al plaatst hij wat vraag tekens bij de sterktecijfers die personeelsvertegenwoordigers hanteren. „Ze kijken te veel naar het getal van 356 agenten dat ooit is opgedoken. Daarbij steken de 235 politiemensen die Leiden nu telt inderdaad schril af. Maar dat getal van 356 was de uitkomst van een theoreti sche berekening, geen reëel aantal. Het is beter om te kijken naar de sterkte die er nu is: 265 agenten." „Als je vervolgens bedenkt dat de Leidse politie straks veel ad ministratieve taken uit handen wordt genomen en ze boven dien kan profiteren van bijvoor beeld een regionale recherche, dan valt het allemaal nog wel mee. We gaan er niet op voor uit, maar als we er in slagen om hier en daar wat mensen erbij te sprokkelen, gaan we er ook niet op achteruit", aldus Goekoop. Overigens zou ook hij uitbrei ding van het Leids/Voorscho tense korps verwelkomen. Een op hol geslagen pony heeft gistermiddag voor tamelijk wat commotie gezorgd in de Me- renwijk. Rond half drie zagen mensen van de Eerste Hulp dienst het dier 'als een dwaas' over de Gooimeerlaan galoppe ren. Zij waarschuwden de poli tie en bleven met de ambulance achter 'm aanrijden. Bij de Milanenhorst zagen twee agen ten kans het beest te vangen. Met een touw werd de pony vastgebonden aan een boom. Even later arriveerde een vee wagen om het beest te vervoe ren. Het dier was echter zo wild geworden dat het kans zag zich los te rukken. Met een nood gang liep de pony vervolgens richtingZwartemeerlaan. De agenten zagen de pony weer terug op de Vossemeer- laan, waar hij volgens het poli tierapport 'het wereldrecord gek doen' probeerde te verbeteren. Ondanks de wilde capriolen slaagden de agenten er op nieuw in het dier te vangen. Het kreeg een steviger touw om zijn nek en een blinddoek voor. Dat hielp: met de veewa gen is het dier vervoerd naar een veehouder in Berkel en Ro denrijs. Of er nu wel of niet minder politie op straat komt, de wijkagenten mogen in elk geval ge zien worden op hun nieuwe fietsen. Geen degelijke doortrappers meer, maar razend snelle mountainbikes. Knappe voortvluchtige die nu nog uit hun handen blijft. Twee van deze supermoderne stalen rossen werden gisteren uitgereikt aan de Meren- wiikse wijkagent Cees van Es (rechts) en zijn collega Willem van Weert, die in Leiden-Zuid actief is. Burgemeester C. Goekoop en korpschef J. Molenaar deden de mountain bikes cadeau ter gelegenheid van de opening van het politiebureautje in Tuinstad/Staal- wijk. Dit is een van de wijkbureaus nieuwe stijl in Leiden. Overigens liep de agent die door burge meester Goekoop van een fiets werd voor zien, al meteen het risico door zijn collega's op de bon geslingerd te worden. Het rijwiel had geen licht Ook de verplichte witte strook op het achterspatbord ontbrak. FOTO HENK BOUWMAh Wie de eigenaar i: ny is niet bekend. i de po- Een anderstalige over Boerhaave: Al snel merkte ik dal daarvoor meer nodig is dan alleen boekhouden. Ik heb MEAO gekozen metdevakken Nederlands. Engels, statistiek, informatica, commerciële/bedrijfseconomie en bedrijfsadministratie. Ik kan nu niet alleen zelf de boekhouding van mijn bedrijf doen maar ook de marketing, communicatie en het in- en verkoopbeleid. Ik ben naar Boerhaave gegaan omdat daar zowel overdag als 's avonds les wordt gegeven. Nu werk ik overdag en volg ik m 'n opleiding in de avonduren. Als anderstalige krijg ik op Boerhaave een heel goede begeleiding b.v. bij Nederlands. In de opvang bij andere moeilijkheden wordt ookvoorzien dooreen goedfunctionerend De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO. MAVO, (volledig pakket of lib SB VÉkk0Ü aft zonderli jk). Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 14 00 43. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag 12.00 tot 15.00 uur 00 v,u Wacht niet te lang. m donderdag van 19.00-21.00 uur. 1 EG Leiden. Noordeinde De meerderheid van het perso neel op het Leidse gymnasium legt donderdag vanaf 10 uur het werk neer. De eendaagse sta king maakt deel uit van de actie van de leerkrachten tegen de in hun ogen lage salarissen in het onderwijs. Donderdag gaan ook de leer krachten op de andere middel bare scholen actie voeren. Zij verzamelen zich rond het mid daguur voor een demonstratie ve bijeenkomst aan de Kager- straat. Daar komt een regionale demonstratiekaravaan langs. De rest van de dag gaan de lessen op deze scholen echter gewoon door. Dat geldt ook voor het Ashram c ollege in Alphen waar tussen de middag de actiebus passeert. Begrip Rectrix M. Smits van het stede lijk gymnasium: „Ik vind een lesonderbreking een zwaar middel. Aan de andere kant heb ik begrip voor de acties. Ik stel me neutraal op." Smits zegt het wel vreemd te vinden dat alleen het gymnasium de hele dag plat gaat. Conrector G. Désar zegt dat het 'gym' aan de Eruinlaan oorspronkelijk het middelpunt zou zijn van de actie. „Maar bij de Kagcrstraat zijn meer scho lengemeenschappen in de buurt. Verder is er juist bij ons actiebcreidheid, omdat wij nogal wat leerkrachten hebben, op wie de maatregelen van de afgelopen jaren van toepassing Eisen Wanneer de Tweede Kamer de begroting van onderwijs behan delt, volgen opnieuw acties. De leerkrachten, gesteund door de vier grote onderwijsbonden, ei sen dat de regering nog dit jaar begint met het wegwerken van de salaris achterstand in het onderwijs. Uit onderzoek is ge bleken dat leraren gemiddeld tien procent minder verdienen dan ambtenaren. Geen bezwaar tegen forse uitbreiding Het Stedelijk Gymnasium mag van de projectgroep Ho ge Rijndijk uitbreiden lussen hoofdgebouw en gymzaal. Gisteren presenteerde het gymnasium het nieuwbouw- plan aan de projectgroep, die het opneemt in het nieuwe bestemmingsplan. De school heeft achthon derd vierkante meter nodig voor een aula, een aantal theorie- en praktijklokalen, een bibliotheek en een aantal directiekamers. Als het schoolterrein voor 80 pro cent bebouwd kan worden, voldoet een nieuwbouw van drie lagen met een hoogte van twaalf meter. Waar schijnlijk wordt het gebouw dertien meter hoog. Dat is ook de hoogte van de zijge vels van het gym. Uitbreiding aan de kant van de Eruinlaan en de Burg- gravenlaan is onmogelijk, omdat het Gymnasium naar verwachting een gemeente lijke monument wordt. Het zicht dp de voorgevel is dan beschermd. (acJvartonb») HILLEGOM - Ann Christian Art Mcubrlgroothandel/McubeK produktie, Import/Exportbedrijf cn projectinrichtingen houdt magazijnverkoop van diverse beurs- en partijgoederen voor de halve prijs en andere meubelen met zeer hoge kortingen in modern en klassiek. Grote keuze in banken, Engelse Chesterfields en fauteuils, gestoffeerd in nieuwe dessins, moderne lederen bankstellen in div. kleuren en combinaties, kasten, tafels en stoelen, salontafrla, secretaire*, seniorenfauteuils, bureaus enz. Eiken in: donker, blank en honing-kleur. Modern in: wit, zwart, parelgrijs en staalgrijs e.a. kleuren. Wie binnenkort meubelen nodig heeft, kan nu dua een slag slaan bij Ann Christian Art aan de Weerlaan 15 te Hillegom. Ook zeer voordelig voor grote projecten. Openingstijd at: donderdag 11-21 uur koopavond, vrij. 11-18 uur, zat. 11 17uur, ma., di., u>o., gesloten! leiden wim wegman Met vereende krachten werken drie mannen in de alkoven on der spoor 1 een schot tegen de vlakte. Wat de vandalen tot dus ver hebben gespaard, richt de overheid bij het station ten gronde. Voor een goed doel, dat wel. Onder de overkapping, tot dusver een duistere schuilgele- genheid voor buspassagiers, ko men 800 fietsklemmen. Ge meente, NS, politie en bus maatschappijen hopen daar mee te bewerkstelligen dat trein- en busreizigers hun fiet sen voortaan wat ordentelijker neerzetten en niet meer schots en scheef tegen de gevel van het station smijten. Tegelijkertijd wordt het on guurste hoekje onder de over kapping met een muurtje afge sloten, de verlichting verbeterd en het vuil rond de entree weg geveegd. „Waarom al die moei te nu het oude station toch wordt gesloopt?" herhaalt poli tieman en 'schoonmaak-coör- dinator' Karei Cuvelier. „We proberen de fietsers alvast een netter gedrag aan te leren, zodat ze straks, als het nieuwe station klaar is, zich vanaf het begin af aan aan de regels houden." Het probleem tot dusver was het gebrek aan stallingsruimte. Wielrijders moésten hun fietsen op drukke dagen bijna wel te gen de gevel parkeren. „Van daar dat de wachtruimten on- Acties op middelbare scholen De duistere 'hal' onder de sporen wordt geschoond. Er komen nieuwe fietsklemmen te staan en de verlichting wordt verbeterd. FOTO HIELCO KUIPERS der spoor 1 opnieuw worden in gericht. Dat is de enige plaats waar we op dit moment 800 fietsklemmen kwijt kunnen." Omdat die plek wat weinig aan trekkelijk oogt, wordt een van de duisterste hoeken vaak gebruikt als urinoir met een muur afgesloten. Verder verbe tert de NS de komende dagen de verlichting onder de over kapping en wordt het vele zwerfvuil er verwijderd." Cuve lier hoopt ook nog de graffiti te kunnen aanpakken. „Maar of we daar aan toe komen, is de vraag. Het is zo veel... Dat kost ons waarschijnlijk zo'n 10 mille extra. Bovenop de 100.000 gul den die we nu al kwijt zijn." De verkeerd geplaatste fietsen zullen de komënde week nog ongemoeid worden gelaten. „Dat is afgelopen als de klem men zijn geplaatst. Dan nemen we de rondzwervende fietsen in beslag, waarna de eigenaren na betaling van een boete van 20 gulden hun rijwiel weer kunnen terugkrijgen", verklaart Cuve lier. Een dergelijke actie is overi gens niet nieuw. In het verleden heeft de politie geregeld op gro te schaal verkeerd gestalde fiet sen rond het station verwijderd. „Dat zullen we nu veel frequen ter gaan doen, net zo lang tot iedereen weet dat hij zijn fiets netjes moet opbergen." Daarbij zal de politie de rijwielen die bij de kantoren aan de overkant van het station worden neerge smeten, niet over het hoofd zien. „Ook daar wordt nogal wat overlast veroorzaakt." R. van Milligcn. van de sta tionsbouwer Articon, hoopt dat de actie leidt tot een mentali teitsverandering onder fietsers. .Automobilisten vinden het heel normaal dat ze vanaf de parkeerplaats vier, vijf minuten moeten lopen naar het station. Fietsers denken: ik gooi hem wel ergens neer. Dat ze op die* manier de trap soms half blok keren. maakt nun niet uit. Daar moet een eind aan komen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15