Voorschoten pakt kruispunten aan Regio Leiden Zoeterwoude massaal op de fiets Gezinsverzorging streeft naar meer tevreden klanten Voorschoten haalt de broekriem aan 'Grand café stap in goede richting' DINSDAG 9 JUN11992 Gemeente wil verkeer veiliger maken Een groot aantal verkeersonveilige plekken in Voorscho ten. moet op korte termijn worden aangepast. Bovenaan de prioriteitenlijst van het gemeentebestuur staat het kruispunt Beethovenlaan-Mozartlaan, waar veel onge lukken gebeuren. Ook hoog 'scoort' het knooppunt Schoolstraat/Koninklijke Marinelaan/Veurseweg. Dit bij- kt uit de nota Verkeersonveiligheid Voorschoten', die vanavond in de raadscommissie voor openbare werken wordt behandeld. caroline van overbeeke De nota geeft een overzicht van straten en kruispunten waar re latief veel ongelukken gebeuren en die dus onveilig zijn. De nota is bedoeld als achtergrondinfor matie: het college van burge meester en wethouders wil voor de jaren 1993-1998 een heel nieuw verkeersplan maken. Dit plan moet de leefbaarheid en de verkeersveiligheid in het dorp verbeteren door het vastleggen van - nieuwe - auto-hoofdwe gen, busroutes, voorrangsrou tes, 30-kilometer zones, winkel gebieden en fietspaden. Uit de nota komt een groot aantal verkeersonveilige plek ken naar voren: het wegvak Leidsweg-noord tussen Hoogh- kamer en Hofweg, de oversteek plaats voor voetgangers bij het winkelcentrum Noord Hofland- Admiraal de Ruyterstraat, het kruispunt Beethovenlaan-Ber- nardlaan-Bachlaan, de over steekplaats bij Koninklijke Ma rinelaan-Merelhof-Ambachts pad, het kruispunt Juliana van Stolberglaan-Wijngaardenlaan. Voor fietsers is het vooral ge vaarlijk op de volgende plekken: de fietsoversteek Nicolaespad- Rijksweg 11, de Noord Hofland- brug-Leidsweg Noord waar veel fietsers door rood fietsen, de Leidseweg waar fietsers afslaan naar de Bachlaan, de Richard Wagnerlaan waar fietsers in zui delijke richting fietsen. De gemeente-ambtenaren willen deze plaatsen eerst aan een ander onderzoek onderwer pen en daarbij ook mogelijke oplossingen aandragen. Vast staat wel dat deze locaties als eerste in aanmerking komen voor verbetering. Speerpunten Het verkeersveiligheidsbeleid van de gemeente richt zich vooral op de volgende 'speer punten': rijden onder invloed, te hard rijden, het dragen van helm en autogordels, verbete ren "van gevaarlijke situaties, omleiden van zwaar verkeer en stimuleren van het gebruik van de fiets door de aanleg van fiets routes. Verder wiJ Voorschoten deelnemen aan landelijke en re gionale verkeersveiligheids-ac ties. Vooral het gedrag van de jongere en oudere verkeersdeel nemers moet, zo blijkt uit de nota, veel aandacht krijgen. Verder wil de gemeente het verkeer in het dorp zoveel mo gelijk naar de hoofdwegen lei den, de leefbaarheid van woon gebieden verbeteren door zones in te stellen waar niet harder mag worden gereden dan 30 ki lometer per uur. Oegstgeest wil minder discussie over dakkapellen oegstgeest» De eisen die de gemeente Oegstgeest stelt aan de bouw van dakkapellen moeten duide lijker worden geformuleerd. Met betere voorlichting on der meer door het uitbrengen van een folder zal het aantal 'probleemgevallen' sterk afrie- men, zo is de verwachting. Tot nog toe kreeg ongeveer tien procent van de Oegstgeestena- ren geen vergunning voor het ingediende bouwplan, wat weer leidde tot allerlei moeizame procedures bij de commissie beroep- en bezwaarschriften. Wanneer een Oegstgeeste- naar zijn zolder ruimer en lich ter wil maken met een dakka pel, moet hij een vergunning aanvragen bij de gemeente. Die bekijkt het plan en legt het voor aan de welstandscommissie. Burgemeester en wethouders geven uiteindelijk de vergun ning af. Veel inwoners weten echter niet precies welke voor waarden aan de vergunning zijn verbonden, zo is de ervaring bij allerlei beroepsprocedures. In de nieuwbouwwijken van Oegstgeest probeert de ge meente verwarring te voorko men door de architect meteen een bijbehorende dakkapel te laten ontwerpen. Het voordeel voor de bewoners is dat zij bij een verbouwing gewoon de standaardkapel kunnen gebrui ken. Advies van welstandscom missie is dan niet nodig. zoeterwoude Bijna duizend Zoeterwoude- naren stapten gisteren op de fiets om mee te doen aan de jaarlijkse Sterrit. Na de start bij het muziekcentrum koos meer dan de helft van de deelnemers voor de route van 40 kilo meter, die hen via Westeinde door Voorscho ten, Leidschendam, Nootdorp, Zoetermeer en Stompwijk voerde. De rest sloeg bij Voor schoten af naar Wassenaar, Scheveningen, Den Haag en Delft, om zich in Nootdorp weer bij het 'peloton' te voegen. Voor de Zoeterwoudenaar Jan van Cent was het gisteren een bijzondere Sterrit: hij deed voor de veertigste keer mee. Vorig jaar vierde de Sterrit zelf de veertigste verjaardag. Van Gent mocht bij de eerste editie in 1951 echter nog niet meedoen, omdat hij niet aan de toen geldende leeftijdseisen voldeed. Zijn 40-jarig jubileum werd gevierd met bloemen en gratis deelname aan de Sterrit voor de rest van zijn leven. Cisteren reed hij nog de 75 ki lometer. FOTO JAN HOLVAST Wassenaarse slachtoffer 'babbeltruc' wassenaar Een welbespraakte man heeft zaterdag een be woonster van de Storm van 'sGravensandeweg in Wassenaar een bedrag van 200 gulden afhandig gemaakt. Hij meldde zich als de nieuwe bewoner van het huis naast de vrouw en zei in een lastig parket te verkeren omdat hij een klein bedrag tekort kwam om een partij meubelen die elk moment kon arriveren contant af te rekenen. De vrouw leende hem de ontbrekende 200 gulden en vernam vervolgens taal noch teken meer van de nieuwe 'buurman'. Volgens een woordvoerder van de politie zijn er de afgelopen periode herhaaldelijk inwoners het slachtoffer geworden van een dergelijke 'babbel truc'. Hoofd Amerikaanse school krijgt penning 'Effecten ingrijpende bezuinigingen blijven voor burgers beperkt' Enquête moet helpen bij verbetering kwaliteit hulp bollenstreek/oegstgeest willeke heukoop Onderzoek onder cliënten van de afdeling ge zinsverzorgingvan de Stichting Maatschappelij ke Dienstverlening Bollenstreek heeft uitgewe zen dat het merendeel van de 'afnemers' tevre den is over de hulp. Minder dan eentiende deel van de cliënten is niet of niet altijd tevreden over de hulp. „Dit is een eerste stap om erachter te komen hoe we meer kwaliteit kunnen bieden aan onze cliënten", zegt A. Willemze, staf- en beleidsme dewerkster vart de Stichting en uitvoerster van het onderzoek. Aan 800 ontvangers van gezins zorg in de gemeenten Sassenheim, Lisse, Hille- gom, Oegstgeest en Warmond, is de lijst met vragen voorgelegd. Bijna 500 personen reageer den. De enquête werd gehouden na een forse reorganisatie. Was het voorheen nog zo dat één of twee ver zorgenden een cliënt hielpen; nu werken de ver zorgenden in teams van tien tot twaalf perso nen. Willemze: „Zo hebben zij voor het eerst echt collega's met wie ze ervaringen kunnen uitwisselen. Je komt in dit werk toch moeilijke dingen tegen zoals vervelende cliënten of termi nale situaties. Als je daar over kunt praten met collega's werkt dat een stuk prettiger. Niet alleen voor het personeel maar ook voor de cliënten had de reorganisatie veranderingen tot gevolg. „Voor de hulpvragers betekent dit dat zij met meer hulpverleners te maken kun nen krijgen", legt Willemze uit. „We hebben te genwoordig te maken met een andere zorg vraag. Mensen komen eerder uit het ziekenhuis, gaan later naar een verzorgingstehuis. Dat stelt heel andere eisen aan hulpverlening. Daar pro beren we zoveel mogelijk op in te spelen. Daar om wilden we ook van onze cliënten weten hoe zij over de nieuwe aanpak denken." Mondiger Cliënten toonden zich in de enquête onder meer tevreden over de vriendelijkheid van de verzorgers en over de deskundigheid waarmee zij te werk gaan. Maar ook al liet 'slechts' tien procent van de ondervraagden weten ontevre den te zijn, ook deze negatieve reacties worden volgens Willemze uiterst serieus genomen. De wisseling van hulpverleners zat de 'ontevrede nen' bijvoorbeeld dwars en ook klaagden zij te laat te zijn ingelicht over of en wanneer er hulp komt. Willemze: „We willen zoveel mogelijk proberen aan de verwachtingen van alle men sen tegemoet te komen en we leggen de klach ten dan ook zeker niet naast ons neer." Volgens Willemze is dit onderzoek slechts een stap in de richting van meer kwaliteit. „We zul len het waarschijnlijk vaker doen. Tenslotte hebben we in deze tijd te maken met een ander soort oudere die veel mondiger is geworden. Te gelijkertijd moeten we het met minder midde len zien te klaren want de toeloop op het vak van verzorgende is niet zo groot. Die dingen hangen allemaal heel erg samen. Door onze cliënten op deze manier te betrekken bij de zorgverlening, proberen we zoveel mogelijk te voldoen aan alle eisen." Een nieuwe kinderspeelplaats, aantrekkelij ke beplanting in de plantsoenen en andere leuke, geldverslindende plannetjes: de Voorschotenaren kunnen het de komende jaren wel vergeten. Het gemeentebestuur haalt de broekriem aan om in de periode tot en met 1996 in totaal zo'n twee miljoen gulden te bezuinigen. De directe gevolgen voor de inwoners in de vorm van hogere belastingen en tarieven, blijven daarbij zo beperkt mogelijk. Met enige opluchting trekt wethouder F. ten Have van financiën die laatste conclu sie. „Toen ik die cijfers voor het eerst zag, ben ik enorm geschrokken. Twee miljoen bezuinigen op een budget van vijftig mil joen: dat is desastreus! De rijksoverheid kan een half procent aan bezuinigingen al nau welijks vinden, maar wij moesten vier pro cent terug." De tekorten op de begroting van Voor schoten ontstonden nadat de rijksoverheid had besloten om 500.000 gulden minder aan de gemeente uit te keren. De regering bezuinigde dit bedrag in het kader van de Tussenbalans. De problemen verergerden toen bleek dat het onderhoud aan gebou wen, accommodaties, wegen en plantsoe nen duurder was dan verwacht. Hierdoor werd Ten Have opeens met een extra gat van 200.000 gulden geconfronteerd. Tot overmaat van ramp moest de ge meente opeens zeer strenge normen hante ren voor het afvoeren van vuilnis en bleek dat oude jaarrekeningen niet waren afgeslo ten. De wethouder wist dus niet welke ske letten er nog in de kast lagen. Stofkamoperatie „Toen deze sombere vooruitzichten bekend werden, ontstond in het college de stem ming: 'dan maar tien ambtenaren eruit, dan zijn we er ook'. Maar bezuinigen op zo'n manier is vreselijk ongericht", zegt Ten Ha ve: „Daarom hebben we de ambtenaren ruim de tijd gegeven om met oplossingen te komen." Voorop stond dat op personeel, onderhoud en de welzijnsinstellingen (zoals ouderen- en jongerenwerk) niet zou wor den gekort. Ook tariefsverhogingen wilden B en W zoveel mogelijk vermijden, al valt aan een verhoging van de leges toch niet te ontkomen. De bezuinigingen zijn uiteindelijk gerea liseerd door een verhoging van de onroe- rend-goedbelasting (ogb) voor gebruikers, door grondverkoop, de verkoop van zoge naamd 'snippergroen' en door een minu tieuze 'stofkamoperatie'. Diep snijwerk bleek echter ook noodzakelijk: op het schoolzwemmen is 30.000 gulden bezui nigd, het Sociaal Raadswerk en het Sociaal Hulpfonds verdwijnen in hun huidige vorm en het gebruik van sportaccommodaties is flink duurder geworden. Tot en met 1996 heeft Voorschoten nu een sluitende begroting. „Maar ruimte voor nieuw beleid is er niet meer", waarschuwt Ten Have. Ten Have prijst het college en de politieke partijen. Volgens hem hebben ze zeer loyaal meegewerkt aan de bezuinigingoperatie. „Zelfs Groen Links heeft constructief mee gedacht", zegt hij enigszins verbaasd. Al leen aan de houding van D66 heeft de wet houder zich wel geërgerd: „Ik hoorde uit die hoek steeds geluiden als 'ach, dat is niet no dig' en 'dat Kan wel wat minder'. Maar de D66-raadsleden zeiden nooit waar het geld dan wél vandaan moest komen. Als ik dan in het Leidsch Dagblad lees dat D66 zichzelf aanprijst als de enige partij met een heldere visie op bezuinigingen, moet ik een beetje lachen." Nette gemeente Door de bezuinigingen op openbare wer ken zal Voorschoten er de komende jaren wellicht wat rommeliger uitzien. „Maar het is echt niet zo dat Voorschoten 'verloedert', zoals D66-raadslid Molenkamp zegt. Het blijft een nette gemeente en noodzakelijk onderhoud zal heus op tijd blijven gebeu ren", zegt Ten Have. Voorschoten lijkt nu een financiële adem pauze te krijgen. Toch vreest Ten Have dat het einde van de bezuinigingen nog niet in zicht is. „De Vervoerregio zit eraan te ko men, dat gaat Voorschoten geld kosten." Ook verwacht hij dat de Wet Uitkering We gen (de overdracht van wegen en bruggen van het rijk naar de gemeenten, die voor het einde van dit jaar voltooid moet zijn) de gemeente het een en ander gaat kosten. Ook aan de kosten van een op te zetten GGD (voorheen BaGD) moet Voorschoten meebetalen. Harmonie wil lokaal 'Lucas' Directeur G.D. Schoppert van de American School of The Hague in Wassenaar heeft vandaag de gemeentelijke legpenning van Wasse naar gekregen. Dat gebeurde tijdens een lunch in raadhuis De Paauw van het villadorp. Schoppert heeft zich geruime tijd ingezet voor de integratie van de Engels sprekende buitenlanders in Was senaar en het is mede aan hem te danken dat de Amerikaanse school in het dorp is gevestigd. Schoppert is op 1 januari 1935 ge boren in Rainier, in het Amerikaanse Oregon. Hij woont in Wasse naar, is getrouwd en vader van drie kinderen. „Het mooiste dorpsplelntje van Zuid-Holland is tegelijkertijd het meest dode punt van Wassenaar", vinden de winkeliers van de Langstraat. FOTO HIELCO KUIPERS Wassenaarse winkeliers willen Plein en Langstraat aanpakken 'Saté met garnering' en 'Elke donderdag happy hour' staat met gele letters op de ramen van de vervallen serre. De gla zen uitbouw zit vast aan het Wassenaarse Regthuys./dat al jaren leeg staat. De verpauperde staat van het pand Is aè winke liers van de aangrenzende Langstraat een doorn in het oog. Het plan om in het horeca bedrijf een grand café te ope nen, past dan ook precies in het straatje van de winkeliersvere niging. Zij vindt de Langstraat en het Plein op verschillende punten 'voor verbetering vat Haasnoot, secretaris van de Vereniging Winkelcentrum Langstraat, toont zich dan ook verguld met de plannen van de eigenaar van het Regthuys, de 1 laagse beleggingsmaatschappij Polair. „Het plein is het mooiste dorpspleintje van Zuid Holland, maar tegelijkertijd het meest dooie punt van Wassenaar. Als er een restaurant van een beetje niveau komt, zou dat het plein hijzonder verlevendigen. Ik hoop dat de gemeente de uitba ter toestaat een leuk terras te maken. Dat zou aantrekkelijk zijrt voor het publiek", aldus Haasnoot Maai met de vestiging van een grand café alleen zijn de De winkeliersvereniging zou graag zién dat de straat en het plein op nog meer punten wor den verbeterd. „We hebben de gemeente al benaderd" voor de herinrichting van de straat vertelt Haasnoot „Het gebied maakt een erg rommelige in druk. De bestrating is verzakt, tegels zitten scheef of los. Ver der staan er ouderwetse lan taarnpalen, wel drie verschillen de soorten vuilnisbakken en glasbakken en kromme bomen. Het gemeentebestuur zei vorig jaar al dat ze met een plan zou komen voor herinrichting, maar dat is tot nog toe niet gebeurd. Daarom hebben we wethou der Pruijs een fotoboek aange boden waar alle zwakke plekken van de langstraat in staan Hij heeft toen gezegd dat hij hoopi dal eind van dn jaai hei plan ei zal liggen Ik denk dal de ge meen te wil wachten tot de nieuwe vestiging van de Rabo bank gebouwd is, op de plek waar nu het postkantoor staat. Na de bouw moet de gemeente toch opnieuw bestraten." De winkeliersvereniging spreekt niet alleen de gemeente aan op de punten die moeten worden verbeterd. Ze probeert ook de ondernemers te stimule ren kritisch naar de straat te kij ken. „In het eerste gedeelte van de Langstraat staan nogal wat panden leeg. Dat ziet er niet aantrekkelijk uit. Daarom rich ten we lege etalages in tot de tijd dat de eigenaars er zelf iets mee doen. De ingang van de oude bioscoop is bijvoorbeeld gevuld door een bloemisterij. Verder wijzen we winkeliers die een stoep vol mej reclamebor den hebben staan op het onge mak dat zij veroorzaken, met name voor gehandicapten." Haasnoot hoopt dat de extra aandacht voor het winkelgebied de aantrekkelijkheid ervan zal verhogen. „Als het grand café er komt. is dat in ieder geval een stap in de goede richting." De Harmonie Voorschoten is op zoek naar een nieuw repetitielo kaal. Het muziekgezelschap moet het huidige onderkomen, een lokaal in basisschool Het Palet, per 1 juli verlaten. In een brief aan de gemeenteraad van Voorschoten vraagt de Harmo nie of zij in aanmerking kan ko men voor een lokaal in het Lu cas College. De Harmonie moet verhuizen omdat Het Palet wordt opgehe ven. Het schoolgebouw wordt mogelijk zelfs gesloopt. Daarom zijn de leden van de muziekver eniging inmiddels in onderhan deling met de IJsclub Voorscho ten. De ruimte van de ijsclub voldoet aan de eisen die de Har monie stelt, maar is erg duur. jaarlijks moet een bedrag van 5000 gulden op tafel worden ge legd en daar komt nog een huur van 1000 gulden voor de bar bo venop. „Dit is bijna niet op te brengen", schrijft secretaris J. Slagmolen. Het is echter niet erg waar schijnlijk dat de Harmonie Voorschoten een kans maakt op het geopperde alternatief: een lokaal in het Lucas College Vol gens ambtenaar G Zeelt past een repetitieruimte niet in het geldende accommodatieplan. Een beslissing in de gemeen teraad wordt pas in september verwacht. Voor de Harmonie is dit te laat omdat de huurover eenkomst met de IJsclub nog voor 1 juli moet worden onder tekend.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8