'Iedereen wil even voelen' Behoud kerk leidt tot buurtfeest Leiden TIJD TOEN DINSDAG 9 JUN11992 7 Oldtimerfestival in Lisse trekt duizenden bezoekers AGENDA DINSDAG 9 JUNI Lezing over 'Armoede in Leiden tus sen 1750 en 1854door G P M Pot in de tentoonstellingszaal van het Ge meente-archief, Vliet 45, aanvang 20 00 uur. Sjoelen bij Speeltuinvereniging Ste venshof. C van Bruggepad 2. aan vang 20 00 uur Leiderdorp Vogelexcursie van Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude e o in duin gebied Berkheide, Katwi|k, start van af parkeerplaats Milieu Educatief Centrum bij de kinderboerderij aan de Van Diepeningeniaan. vertrek 18 45 uur Little Steam Band en Leiderdorpse zondagsdichters.org Leiderdorpse Kunstkring in De Hollandsche Tuyn, aanvang 20 30 uur WOENSDAG 10 JUNI Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis. Langegracht 72. van 10 30 tot 12 00 uur Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in gymzaal 'De Brug', Wassenaarseweg van 16.00 tot 17.00 uur Informatie-avond door het Gastouder bureau van de Centrale Org Kinder opvang Leiden, gebouw Stichting Welzijn. Breestraat 117. vanaf 20 00 Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21 00 uur Leiderdorp Parabowls m De Does van 12 30 tot 15 30 uur. Noordwijk Circus Renzop Parkeerterrein Want- veld, voorstellingen om 16.15 en 20 00 uur Oegstgeest Bndge d' ve in 'Hotel het Witte Huis', DUIVENSPORT De duiven werden dit Pinkster- weekeinde gelost in Orleans. De uitslag is als volgt De Rijnkhevers 1H. Sladeck, 2. J, Koster. 3, 4 A de Vries, 5, J. Kok. LPC 1W Siera. 2 J Staffe- leu, 3. W. Onstenk. 4. W. Groe nendijk, 5. F Giisman Het Oosten 13, 4. 5. B. van Putten. 2. G Hendrikse. De Reisduif; 1.2,4 N de Groot en Zn. 3. Comb J H T 5. A van der Dop. Leiderdorp 1 R vandeNieu- wendijk, 2. M. Reijerse, 3. 5. J. van Laar en Zn, 4 H. Flippo De Blauwkras 1 P Landesber- gen. 2 Comb. Van den Nieuwen- dijk. 3 P Landesbergen. 4 H Koome. 5. Comb. HouwelingRo- zier. De Blauwkras loste ook duiven in Roye Uitslag 1 P Landesber gen. 2. 3. 4. 5 Comb Van den Nieuwendijk. De Zwaluw deed mee aaneen wedvlucht vanuit Chartres. Uit- slag 1 N Meewenoocd. 2. 3 Van de Kooy en De Best, 4, J. Hoogervorst. 5. H. Heyne. Boot verloren LEIDEN Een 65-jarige Voorschotenaar is zondag zijn boot verloren op de Euro pa weg. De man had zijn schuit van de winter opgeknapt en wilde hem weer te water la ten bij de Vlietlanden. In een sukkeldrafje reed hij even voor acht uur 's ochtends van Voor schoten naar De Vlietlanden. Op de Europaweg klapte een band van de trailer, waarna de combinatie schaarde. De boot gleed van de opleg ger en kwam terecht op de nieuwe busbaan langs de rij weg. Het vaartuig raakte niet erg beschadigd, in tegenstelling tot de trailer en de auto die be hoorlijk in de kreukels zitten, i en takdbedrijl heeft de booi alsnog naar de Vlietlanden ge bracht waar hij te water is gela VRIJE TIJD Armoede De historicus (LP M. Pot houdt dinsdag 9 juni een lezing over armoede in Leiden tussen 1750 en 1854. De lezing wordt ge houden in de tentoonstellings zaal van het Ieidsc gemeente archief (Vliet 45), om 20.00 uur. Gastouders Het gastouderbureau van de Centrale Organisatie Kinderop vang Leiden houdt 10 juni een informatie-avond. ledereeen die wil weten wat het is om gastouder te zijn is vanaf 20 00 uur welkom in het gebouw van de Stichting Welzijn (Breestraat 117) Gehandicaptensport BOSK (motorisch gehandicap ten) houdt op zaterdag 13 juni tUMCO 10 0(1 ril Ii (Ml uur MO open dag voor dc gehandicap tensport in de Mytylschool aan dc Blauwe Vogelweg. Er zijn de monstratics van onder meer schermen, judo. rolstoclhockey en m huift.ifriirnnis Bezoeken kunnen ook meedoen. Bustocht Het dienstencentrum Meren wijk aan dc Rosmolen organi sccrt een bustocht op 16 juni. Na en bezoek aan Hoont en Medemblik is er eert boottocht naar onder meer het openlucht museum in Enkhuizen. Tot 15 mei kunnen geïnteresseerden zich opgeven bij Katltmann (210072). Het buurtfeest in verband met de redding van de kerk aan de Rijndijk trok zo'n zeventig bezoekers. Behalve gefeest zijn er nieuwe plannen ge smeed om ook de omgeving van het kerkje tegen bouwplannen te beschermen. foto henk bouwman Omwonenden nog niet helemaal tevreden Met 'een staande receptie' van zo'n acht uur heeft de Rijndijk- buurt gisteren tussen vier en twaalf uur de redding van de kerk van de parochie Maria Middelares gevierd. Het sponta ne buurtfeest werd gehouden in hef doodlopende straatje voor de kerk. Zo'n zeventig buurtbe woners waren van de partij bij de barbecue, die even moest worden onderbroken vanwege een onweersbui. Ondanks het feest is mevrouw W. Westgeest nog niet helemaal tevreden. Met de andere paro chianen heeft zij het kerkbe stuur van de verkoop van het godsgebouw aan een Katwijkse projectontwikkelaar weten af te houden. Die wilde het slopen en er flatwoningen bouwen. Een nieuwbouwversie van de kerk zou in de Stevenshof ko men. Een enquete onder de pa rochianen hield het kerkbestuur van dat idee af. Als het aan Westgeest ligt, gaat ook het res terende deel van het plan niet door. De projectontwikkelaar wil namelijk naast de kerk twee flats van vijf hoog bouwen. Tijdens het feest werd duide lijk dat niet alleen de parochia nen de kerk en de omgeving te gen bouwplannen willen verde digen. „De hele buurt vindt het onzin om het enige stukje groen bij de Stevenshof op te offeren aan nieuwbouw. Belachelijk dat de gemeente toestemming heeft gegeven voor die flats. Maar goed, een feest als dit is goed voor de hele buurt. Ieder een deed mee." De studenten die in het voor malige klooster wonen, hadden ook reden tot feesten. Zij hoe ven hun woningen niet in au- gusutus van dit jaar maar in die maand van volgend jaar te ver laten. We hebben laten zien dat het niet goed is om je van tevo ren bij iets neer te leggen." Een zwarte Fiat 500 uit 1958 die voor nog geen 3000 gul den van eigenaar mag verwisselen, staat vlak bij een Ca dillac Fleetwood 1957 die 47.000 gulden moet opbren gen. Het Super Oldtimer Festival, dat tijdens de Pinkster dagen in Lisse werd gehouden, had voor elke portemon nee iets in de aanbieding. De Cadillac was overigens lang niet de duurste wagen die te koop was. ,,De prijzen variëren van 1500 gulden tot 2.5 ton", al dus organisator Kees Bannink. Toch blijkt niet elke eigenaar zijn auto te willen verkopen. „We staan hier eigenlijk meer om de wagen te showen", aldus R. Korenromp uit Tilburg. Hij neemt de honneurs waar voor zijn vader, de trotse eigenaar van een glanzende zwarte Packard '49. Als de auto wordt verkocht, zal dat met pijn in het hart zijn, aldus Korenromp. Bij na twee jaar lang hebben vier mensen vele uren in de restau ratie van deze auto gestoken. De wagen werd in slooptoe- stand uit Amerika gehaald. De Packard zat vol deuken, de verf was eraf en de ratten hadden zich tegoed gedaan aan de be kleding. Nu ziet de wagen er weer als nieuw uit. Opvallend is vooral de zilveren vogel die de voorzij de het bakbeest siert. „Die vogel trekt direct de aandacht. Als ik de vleugels van het dier had ge slepen, had er een hele berg vingertoppen naast gelegen: ie dereen moet er even aan voe len", merkt Korenromp op. Hoewel de auto kan rijden, is de Packard veiligheidshalve met een transportwagen naar Lisse vervoerd. De angst voor bescha digingen is groot. Bovendien zuipt het beestje liters benzine. „Hij weegt meer dan 2500 kilo en rijdt zo'n beetje een op drie of vier", verklaart Korenromp. Naast de Packard waren nog 300 andere wagens in de Ho- baho-hallen of op het parkeer terrein buiten te bewonderen. Er stonden meer auto's dan voorgaande jaren. „De belang stelling was zo groot, dat we dit jaar twee hallen hebben ge huurd", verklaart organisator Bannink. Hij noemt het druileri ge weer voor het organiseren van een show 51s deze gunstig. Naast de vaste kern van 'echte liefhebbers' trok het festival nu ook een aantal dagjesmensen, die anders naar het strand wa ren gegaan. Behalve de hobbyisten die een of twee auto's in de aanbie ding hadden, was er ook een groot aantal handelaren. J.C. van der Horst uit Abbenes ver koopt allerlei old-timers, van A- Fords tot sportmodellen uit de vijftiger jaren. Vooral de goed kopere auto's worden tijdens dit soort shows verkocht, weet hij te vertellen. Hij wijst op zijn trots, een rode jowett Jupiter, een sportwagen uit 1952. „Dit type heeft van 1951 tot 1953 alle rally's gewonnen. Er zijn er maar 800 van gemaakt. Die wa gen moet dan ook 65.000 gul den opleveren. Ik neem zo'n wagen vooral mee voor de show. Voor de meeste mensen is hij teduur." Opvallend veel jongeren be zochten het festival. De stands ademenden nogal eens de sfeer van de jaren vijftig. Kraampjes met roze, gele en lichtgroene koelkasten en andere prullaria uit de jaren '50 staan naast stands met auto-onderdelen, stickers, spiegels met automer ken en miniatuurwagens. Niet alleen de glanzende ge restaureerde wagens konden op bewonderende blikken rekenen. DIEF OP TOILET - Een 19-jarige Leidenaar is zondag betrapt bij een inbraak in 't Breehuys aan de Breestraat. Omwonenden hoor den glasgerinkel op het dak en waarschuwden de politie. Agenten klommen op het dak en troffen de verdachte aan op het toilet. De man heeft beloofd de schade van de kapotte ruit te betalen. Feestmaal voor eenden LEIDEN De eenden en ganzen in de stad hebben gisteren een goede dag gehad. De dieren werden door de politie gevoerd met 140 stok broden die 's ochtends werden gevonden in een plantsoen aan de Roomburgerlaan. De broden zijn waarschijnlijk afkomstig van een Haagse supermarkt. Hoe ze in een Leids plantsoen terecht kwamen wordt nog uit gezocht. Man flink toegetakeld LEIDEN* Een 27-jarige Amsterdammer is het afgelopen weekeinde flink toegetakeld op een feestje van de roeivereniging Njord. Een vriend van hem plaste in de Rijn. Daarover werden opmer kingen gemaakt door twee kna pen. Het leidde tot een handge meen, waarbij de Amsterdam mer zijn vriend te hulp schoot. Hij moest dit bekopen met een afgebroken tand en enkele bloeduitstortingen. Bovendien werd een contactlens uit zijn oog geslagen. De man heeft aangifte gedaan bij de politie, maar trekt deze weer in indien een financiële regeling wordt getroffen. Klachten over herrie 'Normaal' LEIDEN De politie heeft gisteravond een regen aan klachten gekregen uit de Merenwijk. Reden was de herrie van een concert van pop groep Normaal in Warmond. Tussen 23.00 uur en midder nacht kwamen liefst dertig mel dingen binnen van geluidsover last. Volgens de politie was het na twaalf uur stil. „Tot die tijd hadden ze vergunning." Ook een Mercedes uit 1959 werd met belangstelling beke ken. Alle verf was van de wagen verdwenen. Op de plek waar ooit koplampen zaten, steken enkele elektriciteitsdraadjes zie lig omhoog Het trieste g<-, ui moet 17.500 gulden opbrengen. Toch aait een jonge vrouw lief devol de motorkap. „Deze wa gen roest toch nog niet", merkt ze op. Dat geldt voor meer old timers. bijvoorbeeld voor de ge restaureerde zwarte Packard van Korenromp. Ondanks de slechte toestand van de wagen zat er nog geen spatje roest op, vertelt Korenromp trots. Met een doekje wrijft hij voorzichtig elk stofje van de auto. ..Ach. dit soort wagens. Zo worden ze nu niet meer gemaakt." an de Jan van Goyenkade in Lei- JL. JjA. den staat op num mer 44 een markante villa die in 1911 door mevrouw Nieuwen- huis-Von Uexküll Guldenbandt- voor haar gezin werd ontwor pen. Zij was getrouwd met Ap- ton Willem Nieuwenhuis, die'in 1883 op 19-jarige leeftijd aan zijn studie medicijnen in Leiden begon. Hij studeerde in 1889 af en promoveerde daarna in Frei burg tot doctor in de medicij nen. Het jaar daarop vertrok hij naar Batavia van waaruit hij als arts en etnoloog deelnam aan verschillende expedities op Bor neo. Bovendien had hij bemoei enis met het vestigen van een civiel bestuur aldaar. Margaretha von Uexküll Gul- denbandt werd in 1873 geboren in Kowno in Litouwen en was van adellijke afkomst. Tengevol ge van de russificatie van het onderwijs besloten haar ouders dat zij voortaan onderwijs zou krijgen van een Franse gouver nante. De laatste twee jaar van haar gymnasiumopleiding volg de ze zelfs in Zurich in Zwitser land. Op haar 19de besloot ze om aan de Polytechnische School te gaan studeren. Na haar studie promoveerde ze in Bern in de botanie en in 1900 kreeg zij een baan in hetTreub- laboratorium in 'Buitenzorg', Batavia. Anton en Margaretha leerden elkaar op Java kennen en kort na hun huwelijk kwamen zij naar Nederland. De kersverse mevrouw Nieuwenhuis werd wetenschappelijkmedewerker bij de Hortus Botanicus en Nieuwenhuis zelf werd be noemd tot hoogleraar in de land- en volkenkunde van Ne- derlands-Indië. Al snel na hun aankomst in Nederland kocht mevrouw Nieuwenhuis een stukje grond om er te kunnen experimenteren met goudsbloe men. Het betrof hier een klein eilandje van kleigrond, dat mid den in een moerassige omge ving lag. Villa In 1909 besloot het echtpaar het perceel te bebouwen en Marga retha Nieuwenhuis zelf maakte het ontwerp voor een vrijstaan de villa die vanwege de stevige kleiige ondergrond niet hoefde te worden onderheid. Ze ont-* Ook de liefhebbers van motorfietsen met bijpassende karretjes konden tijdens het Super Oldtimer Festival in Lisse aan hun trekken komen. foto dick hocfwoninc Ehrenfesthuis In augustus vorig jaar stond in deze rubriek een artikel over het Ehrenfesthuis aan de Witte Ro zenstraat 57. Dat huis is slechts dooreen sloot gescheiden van 'het Kasteeltje'. Paul Ehrenfest was in 1912 op verzoek van pro fessor Lorentz naar Leiden ge komen om hier te gaan doceren aan de universiteit. Zijn Russische vrouw Tatjana werd in het begin opgevangen door mevrouw Nieuwenhuis en tussen beide families ontstond een vriendschappelijke band die duurde tot de Russische Re volutie. In die periode werden veel Russische vrienden en fa milieleden van mevrouw Nieu wenhuis door de communisten omgebracht. Tatjana was en bleef echter een fanatiek com muniste en het contact werd dan ook verbroken. Die situatie duurde voort tot de Tweede Wereldoorlog toen on der de druk van de moeilijke omstandigheden de contacten weer werden hersteld. Hoewel beide vrouwen verschilden, hadden ze ook dingen gemeen: ze waren beiden van Russische afkomst en leefden een bijzon der leven als vrouwen van we tenschap en echtgenotes van vooraanstaande geleerden. Ze waren goed bevriend met bui tenlandse geleerden van naam als Albert Einstein. En wat ons in dit kader natuurlijk het meest interesseert: heiden ontwierpen ze een heel bijzonder huis dat stilistisch niet past in ëén van de gangbare bouwstijlen van die tijd, madr ondanks het zeer eigen karakter toch alle ken merken heeft van een Neder landse villa uit het begin van dase eeuw. Beide huizen vormen nog altijd een markant onderdeel van Vreewijk. Dat ook inwoners van Leiden er zo over denken, bleek mij vorige zondag toen ik het pand nog eens opnieuw bekeek. Een passerend bootje met een Leidse recreant hield even de vaart in en zei tegen de andere opvarenden: 'en dit vind ik één van de mooiste huizen van Lei den'. BIANCA VAN DEN BERG Utrecht-Leiden, die om de ha verklap werd gebombardeerd. Vandaar dat juist onderduikers in het pand een welkom onder dak konden vinden. Russische adellijke dame ontwierp 'het kasteeltje wierp een groot gebouw dat ze rondom bakstenen gevels gaf. Het pand laat zich niet bij een bepaalde stijl indelen, omdat het elementen uit verschillende stijlen heeft meegekregen. Toch is het een hele markante villa vanwege de bijzondere details zoals erkers, de bijzonderde dakkapellen, de loggia en vooral de hoge achthoekige toren. In 1913 kreeg het ontwerp zelfs een eervolle vermelding bij een door de gemeente Leiden uitge schreven wedstrijd voor het mooiste gevelontwerp. Het per ceel is nog altijd alleen maar te bereiken via een bruggetje en de familie noemde het huis dan ook 'Ons Eiland'. Vanwege het burchtachtige uiterlijk kreeg het van de bevolking echter de bijn aam Tiet kasteeltje'. In de Eerste Weróldoorlog w er den in het gebouw veel vluchte lingen opgevangen. Na afloop van de oorlog stichtte mevrouw Nieuwenhuis in haar huis een internationale organisatie die het doel had oorlog te voorko men. Uit dit initiatief groeide de Féderation Internationale des Organisations de Correspon- dances et d'Echanges Scolaires (Fkx es) Tijdens dc Tweede Wereldoor log werd de kelder van de villa door de gemeente Leiden aan gewezen als schuilkelder cn voor dat doel aangepast. In al die jaren werd er echter nooit gebruik van gemaakt vanwege de nabijheid van de spoorlijn VAN De villa 'Ons Eiland' die in de Leidse volks mond de naam 'het kasteeltje' kreeg. Me vrouw Nieuwenhuis liet het pand in 1911 naar eigen ontwerp bouwen. foto dick hocewoninc

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7