Leiden Regio Maredijk wil óók zekerheid 'Oude huizen hebben meer charme Rel over terrasboot van café in Nieuwe Rijn Uitzicht' KAMER MET Cursus Bedrijfsadministratie BOUWPLANNEN? DINSDAG 9 JUN11992 '5 Buurtfeest 7 Het behoud van de kerk van Maria Midde lares aan de Rijndijk leidde gisteren in de wijk tot een spontaan buurtfeest ROY KLOPPER WIM KOEVOET ERNA STRAATSMA GERT VISSER (CHFf WIM WEGMAN Bordewijk: 'geen reden tot paniek' Jan de Vries makelaar in Leidse monumentale panden De gemeenteraad moet óók verklaren dat de Maredijk- buurt een woonwijk blijft. Dat vinden bewoners van deze buurt. Zij overleggen de komende dagen met de politieke partijen over deze kwestie. LEIDEN» JANET VAN DUK De gemeen teraadsfracties ne men volgende week tijdens de raadsvergadering een voorstel aan, waarin staat dat de wijk Groenoord woongebied moet blijven. Dat moet het uitgangs punt zijn bij het vaststellen van een nieuw bestemmingsplan, aldus de verklaring. De Maredijkers zeggen blij te zijn dat de bewoners van Groenoord op deze manier zijn gerustgesteld. Ze zijn echter ook zeer verbaasd dat over de Mare- dijkbuurt niet wordt gerept in het voorstel. Vooral omdat bei de buurten vaak als één geheel worden beschouwd. Onder meer in de Maredijk- buurt stond enkele weken gele den grote onrust, toen een structuurplan van de gemeente werd gepresenteerd. Bewoners van Groenoord, de Maredijk- buurt en Transvaal concludeer den uit het plan dat de toe komst van hun wijken ter dis cussie staat. De onrust werd nog groter toen wethouder T. van Rij niet ontkende dat de woningen in de toekomst mo gelijk plaats moeten maken voor kantoren. De klap kwam het hardst aan in Groenoord, waar veel huisei genaren voor de keuze staan hun huis op te knappen. De ge meente verstrekt 60 procent subsidie als dat 'bloksgewijs' ge beurt. Juist omdat dit project in Groenoord op het punt staat te beginnen, stelden WD en PvdA een verklaring op over deze wijk. De verklaring wordt ge steund door de andere fracties. PvdA'er P. Bordewijk, een van de initiatiefnemers, verwacht niet dat er ook een dergelijke verklaring komt over de Mare- dijkbuurt. Er is een duidelijk verschil tussen de Maredijk en Groenoord, zegt hij. „In Groen oord moet het herstelproject nu beginnen. Daar is de toezegging gedaan dat nieuwe huizen wor den gebouwd als slechte wonin gen worden afgebroken. Zo'n toezegging ligt er niet voor de andere wijken", aldus Borde wijk. De kans bestaat ook dat géén nieuwe huizen worden ge bouwd, als in de Maredijkbuurt of Transvaal slechte huizen ver dwijnen. „Er is weinig plek voor andere zaken in de stad. Het heeft bijvoorbeeld erg veel moeite gekost om geschikte plekken te vinden voor een ver pleeghuis. Het lijkt me verstan dig om andere mogelijkheden, bijvoorbeeld de bouw van een school, in die wijken open te houden. Dat moet je niet door een dergelijke verklaring uitslui ten. Maar ik weet niet hoe de discussie's in de andere fracties verlopen." Bordewijk benadrukt dat in de Maredijkbuurt 'abso luut' geen reden tot paniek is. Als er al huizen tegen de vlakte gaan, dan zullen dat slechte wo ningen zijn. Bovendien kan de gemeente niet zomaar het huis van iemand afbreken. Het moet eerst aangekocht worden en als de eigenaar niet meewerkt dan volgt onteigening. „En dat is een heel ingewikkelde procedu re." LEIDEN «KAREN TANGEL Histodomus. Een makelaarsbe drijfje in 'onroerende zaken met architectuur-historische waar de'. In de volksmond: makelaar van monumentale panden. Maar eigenaar Jan de Vries noemt zichzelf liever niet zo. „De meeste mensen hebben geen vertrouwen in makelaars. Het woord makelaar heeft voor velen een negatieve betekenis. Bovendien bemiddel ik niet al leen bij de koop van een huis, de mensen krijgen er ook iets extra's bij." Dat extra's bestaat onder meer uit een rapport over de architectuur en de historie van het pand. De Vries is dan ook geen ma kelaar in hart en nieren, maar een liefhebber van monumen ten van het eerste uur. Hij stu deerde geschiedenis en kunst geschiedenis aan de Leidse uni versiteit, waar hij in 1986 afstu deerde. „Een paar vrienden van me hadden net een huis gekocht en vroegen me wat voor stijl het was. Ik vond het aardig om dat uit te zoeken, gewoon voor de lol. Ik deed die mensen daar een enorm plezier mee", vertelt De Vries. „Via via klopten er nog wat mensen bij me aan. Maar ja, zo'n verhaal vergeet je weer. Dus de volgende stap was om het verhaal op papier te zet ten. Dat zag ik later in een lijstje in de gang van zo'n huis han gen. Ik ben toen gaan uitzoeken of er belangstelling was voor meer van dit soort verhalen." Onderzoek Allereerst nam hij de proef op de som bij de Leidse makelaars. Hij vertelde hun dat hij een Ju- gendstil-pand wilde kopen en vroeg hun wat de kenmerken van die stijl waren. „De mees ten wisten het niet precies en verwezen me door naar Monu mentenzorg." Daarop besloot hij alle rijks- en gemeentelijke monumenten en andere bijzon dere panden in Leiden te on derzoeken. Na een jaar had hij ze allemaal geïnventariseerd. Hij volgde een makelaars-oplei ding en had zijn zaakjes voor el kaar. „De meeste mensen denken Makelaar Jan de Vries: „Oude huizen hebben allerlei hoekjes en gaatjes; ze hebben voorgeschiedenis. dat monumentale panden al leen voor rijken zijn bestemd, maar dat is helemaal niet waar. De kleinere huizen bezitten vaak elementen uit de bouwge schiedenis, zoals bijvoorbeeld de wevershuisjes. Bij de huizen aan de Lammenschansweg zie je dat ook. Op zich zijn het geen monumenten, maar ze hebben allemaal elementen uit de stijl van de Petruskerk. Vandaar dat ze tot gemeentelijk monument zijn verklaard. Vandaar ook dat ik ze in mijn documentatie heb opgenomen." Volgens De Vries bestaan er nog veel misverstanden over monumentale panden. „De meeste mensen denken gelijk aan panden uit de Gouden eeuw met trapgevels, klokgevels en meer van die fratsen. Maar er valt veel meer onder. Na 1850 werden er in Leiden veel huizen geënt op de Franse tijd. Daarna kwam de jonge bouwkunst op: Jugendstil en de Delftse school. Voor dat soort stijlen is de laatste jaren een behoorlijke herwaardering gaande." „De mensen hangen steeds meer aan dingen van vroeger", gaat hij filosoferend verder „Als tegenwicht voor de zakelijke Slagersvrouw kan niet slapen van de herrie Vorige week werd het tweede deel van de nieuwe studentenflat aan de Vrijheidslaan opgeleverd. Sinds 1 april woont Marscha Trompet (19), eerstejaars studente aan de I^boratoriumschool in Leiderdorp, op dé hoogste verdieping, de negende. „In de af gelopen twee maanden ben ik één keer met de trap naar boven gegaan. Maar toen was de lift kapot." „Hartstikke gaaf is het hier, ik had het voor het kiezen, ik heb echt geluk gehad. Ik kom uit Voorburg en had me een jaar geleden ingeschreven bij de Kamerraad en bij een ander kamerbemiddelingsbureau, maar de kamers die ik in de binnenstad kon krijgen waren zó lelijk, zo mooi als hier heb ik het nog nergens gezien. Een klasgenootje van me had een toezeg ging gekregen voor deze nieuwe flat, ook op de negende verdieping. Ik wilde daar ook wel wonen en heb me toen in maart bij de Stichting Leidse Studentenhuisvesting inge schreven Er was geen wachtlijst meer, om dat er net een andere, gerenoveerde flat was opgeleverd. Drie dagen na mijn inschrijving kon ik deze kamer al krijgen, op 1 april kre gen we de sleutels. We kwamen hier met zijn negentigen tegelijk, tien kamers per etage. In dit gedeelte, dat het eerst klaar was, is elke kamer al bezet. De voorkant heeft een mooier uitzicht dan de achter kant. waar je veel meer op bedrijven kijkt. Nee. de namen van de meeste gebouwen waar ik op uitkijk, ken ik nog niet. Twee bu ren van me studeren geschiedenis en die weten alles van het uitzicht, ook wanneer de kerken zijn gebouwd. Molen de Valk ken ik wel en het AZL, dat spreekt voor zich. Da's wel leuk, als er een ambulance naar deze omgeving komt. kun je de wagen met geluid kris kras vanuit het AZL door de stra ten van de stad volgen, op weg hier naar toe. 's Avonds? Tot tien uur is er veel ver lichting. daarna wordt het donker. Iedereen begint over het uitzicht. Thuis in Voorburg bij mijn ouders keek ik tegen twee bomen aan, hier zie je alles. Nee, nog niemand heeft foto's genomen. Ik heb dub bele ramen, ik laat ze altijd een stukje open staan. In het begin moest ik erg wennen aan de lawaai, vooral 's nachts van de fa briek hier tegenover, de NEM, waar ze bui zen lassen. De auto's hoor ik nu al niet meer. Dat was wel een fraai gezicht, toen er eind april een hele lange buis vervoerd-moest worden. Die kwam uit de fabriek, moest draaien en werd op een boot getakeld in het kanaal." rt EmM fangmacm Foto li Een slagersvrouw die elke och tend vroeg uit de veren moet maar 's nachts niet kan slapen vanwege de herrie op het terras van een café-brasserie schuin onder haar slaapkamer. Dit klei ne leed doet zich dezer dagen voor aan de Nieuwe Rijn. Naar het zich laat BUldeil, giout <i«' kwestie uit tot een juridisch du el. Mevrouw De Vrind van de gelijknamige slagerij heeft de brieven aan de burgemeester en de Nationaal Ombudsman al verstuurd respectievelijk klaar liggen. Volgens haar heeft uitbater V. Harmsen van 't Hart van Ley- den in een mum van tijd zijn terras op illegale wijze uitge breid. Eerst ging daarbij een zwaarbevochten parkeerplaats teloor. Het terras groeide een paar weken later op het water verder. De dekschuit die Harm sen daar heeft laten aanleggen, is volgens De Vrind HM Ni DB elven drukbevolkt met alle her rie vandien. Dat de gemeente dit alles ondanks haar klachten en protesten van omwonenden op z'n beloop laat, is een staal tje van onbehoorlijk bestuur, al dus de slagersvrouw. „Ik gun ie dereen z'n boterham, maar niet ten koste van alles", ZCgl Harmsen toont zich hogelijk verbaasd over de stampei die De Vrind volgens hem maakt. „Vooral dat ze dat achter m'n rug om doet steekt. Zij heeft on langs op mijn terras gegeten en ik haal al m'n biefstuldcen bij haar." Harmsen bevestigt dat hij met zijn terras een parkeer plaats in beslag heeft genomen. De parkeerpolitie heeft hem daarvoor aanvankelijk een dag kaart van een tientje laten beta len. In tweede instantie kreeg hij een ontheffing tot 18.00 uur. Voor de uurtjes na zessen raad de de parkeerpolitie hem de ge wraakte schuit aan. „Ik weet wel dat de parkeerpolitie daar niet over gaat, maar ik vond het een prima tip." De schuit lag nog maar net aan wal of hij kreeg een brief van de gemeente. De dekschuit moet weg. luidde de bood schap. De Vrind stelt dat voor Onveilig 8 In Voorschoten zijn veel verkeersonveilige plekken die de gemeente op korte termijn wil aan pakken Protest tegen tropisch hout FOTO HINK BOUWMAN maatschappij. Mensen die een huis hebben gekocht, vinden het schitterend om te horen wat zich er heeft afgespeeld. Oude huizen hebben trouwens veel meer charme dan nieuwe. Ze hebben allerlei hoekjes en gaat jes, en ze hebben voorgeschie denis. Het leeft veel meer. Ik stel al die dingen netjes op schrift op mooi papier en dat knjgen de kopers erbij." deze boodschap 'elke wettelijke basis ontbreekt'. De horeca-on- dememer is dan ook niet van zins de dekschuit te verwijde- Mevrouw De Vrind: „Er zijn wél regels over hoe lang een ter ras open mag zijn. En daar gaat het mij nu om: de buurt kan pas na enen gaan slapen terwijl er na elven niemand meer op die dekschuit mag zitten." Harmsen weer. „Er is inder daad veel overlast maar niet van mijn klanten. Het drukke auto verkeer wordt in het leven ge roepen door Hard Times, waar iedereen z'n stuff komt halen. Ik heb een heel ander publiek. Het mijne wil bij wijze van spreken houtje-touwtje-broodje-kaas- De Vrind: „Hij ontkent dus niet dat hij tot één uur door gaat. Verder koopt hij geen bief stuk bij mi-, dat zijn pertinente leugens. Wel heb ik een keer op zijn terras gezeten maar dat was om de boel in ogenschouw te nemen. Toen al heb ik hem dui delijk gemaakt dat ik het alle maal maar niets vind." Reactin en suggesties tri 071-161413 Let op: er komt een erkende specialist naor Leiden. Sterker nog: dé grootste specialist komt nu eindelijk naar de Sleutelstod. Bel voor gratis info BKB, PDB, MBA, SPD en PDL: 071 - 15 34 24. De aanlegsteigers bij De Ha ven zijn in de nacht van za terdag op zondag beschil derd met de leuze 'dit hout tropisch regenwoud'. Het betreft een actie van een groep die zich 'De Anti- Hardhoutaktie noemt. De ac tiegroep protesteert op deze wijze tegen het gebruik van hardhout. Voor de steiger gebruik gemaakt van Azobé-hout uit Afrika. De actievoerders verwijten de gemeente op papier een anti-hardhoutbeleid te voe lt de praktijk daar weinig van terecht te bren gen. Gewezen wordt op de steigers bij de Beestenmarkt, 'voor het stadhuis bi] dB haven terwijl ook bij de ver bouwing van de Blauw jg deze omstereder t gebruikt zou wor- Illegaal heeft twee keer pech Door toeval is zondag een ille gaal in Nederland wonende Marokkaan tegen de lamp gelo pen. De man fietste door rood licht op de kruising van de Schipholweg met de Willem de Zwijgerlaan. Daar wvrd hij ge schept door een wagen, be stuurd door een 47-jango leidse vrouw. De man wilde het na de botsmg <>p een lopen wtten. maar werd tegengehouden door omstanders. Op het bureau bleek dat hij geen verblijfsver gunning heen Recht in armen van de politie Dank zij een oplettende getuige is zaterdag een 34-jange Haagse insluiper aangehouden De man klom OBMlMfts hflH ui t.i s avonds een woning binnen aan de Vijfde Binnenvestgracht. Dat werd opgemerkt door een om wonende die de man volgde toen hij het huis weer verliet. De insluiper wandelde naar een woning aan het Pieterskerkhof waar hij ook naar binnen klom via een brandladder Toen hij naar buiten kwam liep hij recht in de armen van twee inmiddels gealarmeerde agenten. Autoradio's uit occassions Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een groot aantal autoradio's ge stolen uit occassions in de Groenoordhallcn Auto dealer Het Motorhuis hield daar een pinkstershow van gebruikte wa gens. De daders kwamen bin nen door twee deuren te force ren. In de hal konden ze rustig .i.iii het werk I en groot aantal radio's werd uit de wagens ge haald. Bovendien verdween een set velgen. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN WAND EN PLAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd m onverwoestbaar kMitiiti m M ab deceuninck Onderhoudsarm leverbaar m diverse Meuren. voireó*3 gefundeerd en door onze vakmensen periecl oc maat gemaakt Het geheet voorren van U»t certrftcwl Kom gewoon eens aNes op uw gemak bekijken We geven u graag u'tgebrekJ adv*s KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN ni nco TkUbU deceuninck

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5