Slowakije wil breken Buitenland Veilig in de trein Gezellig onderonsje Hoe vaak poogde u zelfmoord te plegen?' Meciar: Oud-bokser Klaus: Thatcher-fan Japanse troepen mogen weer naar buitenland DINSDAG 9 JUNI 1992 4 Crediteuren BCCI eisen 7 miljard londen De crediteuren van de failliete Bank of Credit and Commerce International (BCCI) eisen 7 miljard gulden aan schadevergoeding van Abu Dhabi, een sjeikdom in de Verenigde Arabische Emiraten. De Arabische meerderheidsaandeelhouders van BCCI willen echter niet verder gaan dan 4 tot 5 miljard. De crediteuren vinden dat aanbod te mager. Beeldenstorm raast in Stockholm Stockholm Voor de vijfde keer in vijf maanden is gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm een standbeeld door een explosie in puin gelegd. De politie vermoedt dat een en dezelfde figuur voor de aanslagen verantwoordelijk is. Boeing 737 neergestort in Panama panama Bij een ongeluk met een Panamese Boeing 737 zijn za terdagavond waarschijnlijk alle 47 inzittenden om het leven ge komen, aldus de Panamese burgerluchtvaartdienst. Het wrak van de Boeing werd zondag door vliegtuigen van de Amerikaan se en Panamese luchtmacht in de met bossen bedekte heuvels in het oosten van Panama gevonden. Er waren geen sporen van overlevenden. Vermoed wordt dat het toestel door de bliksem is getroffen. Sloveense presidentskandidaat vermoord ljubuana De voormalige Sloveense presidentskandidaat Ivan Kramberger is zondagavond doodgeschoten tijdens een bijeen komst in net dorp Jurovski Dol. De vermoedelijke moordenaar is een 42-jarige boer die om persoonlijkeen niet om politieke re denen Kramberger met een jachtgeweer doodschoot, aldus een verklaring in Ljubljana. De 56-jarige Kramberger haalde bij de verkiezingen in 1990 een kleine 20 procent van de stemmen. Aanval op Amerikaanse basis Panama panama Drie mannen hebben gistermorgen een Amerikaanse legerbasis in Panama aangevallen. Zij vuurden schoten af op een kazerne. De aanslag vond plaats drie dagen voordat de Ameri kaanse president George Bush een bezoek aan Panama brengt. De actie werd niet opgeëist. Marokkanen verdrinken bij oversteek ceuta Bij een poging de Straat van Gibraltar naar Spanje over te sicken zijn gisteren minstens vier Marokkanen verdronken. Vijftien anderen worden vermist. Eén man overleefde de over tocht met een gammel bootje. Hij werd opgepikt dooreen Rus sisch koopvaardijschip. Doden door aardverschuivingen moskou In de hoofdstad Doesjanbe van de Centraalaziatische republiek Tadjikistan zijn minstens 15 mensen om het leven ge komen door moddedawines ten gevolge van zware regenval. I londerden huizen werden zondag onder soms anderhalve me ter diepe modderstromen uit het nabijgelegen Pamir-gebergte bedolven. I let openbaar vervoer in de stad werd ontregeld en de elektriciteitsvoorzieningen telefoonverbindingen vielen uit. Het leger is ingezet om bij het reddingswerk te helpen. Denen willen in EG blijven kopenhagen Een grote meerderheid van de Denen wil dat hun land lid blijft van de Europese Gemeenschap (EG). Dat blijkt uit een opiniepeiling van het bureau Gallup, die zondag is gepubli ceerd. Van de ondervraagden wilde 01 procent dat Denemarken lid blijft van de EG en zei acht procent geen duidelijke mening te hebben. Op de vraag of Denemarken uit de EG moet stappen antwoorde elf procent met „ja". Moskou Iaat een van de coupplegers vrij moskou Vasili Starodoebtsjev, hoofd van het vakverbond van boeren in de voormalige Sovjetunie en een van de functionaris sen achter de mislukte coup in Moskou in augustus vorig jaar, is om humanitaire redenen op last van president Jeltsin op vrije voeten gesteld. Starodoebtsjev heeft beloofd beschikbaar te blij ven voor justitie. Het is de bedoeling dat hij en andere coupple gers in november zullen worden berecht. sadarae De pro-Turkse leider v.in het nationalistisch Volksfront, Abulfaz Eltsjibej, wordt de nieuwe president van de voormalige Sov jet republiek Azerbajdzjan. Vol gens de eerste voorlopige uitslag kreeg hij bij de verkiezingen van zondag 62 tot 64 procent van de stemmen. Verkiezingen in Tsjecho-Slowakije leiden tot patstelling bratislava/praag gpd Tsjecho-Slowakije houdt binnenkort op te bestaan. De verkiezingen van afgelopen vrijdag en zaterdag brachten in Slowakije een nationalistische meerderheid aan de macht. Die zal waarschijnlijk in snel tempo aansturen op een breuk met de Tsjechische deelstaat. De eerste be sprekingen over de vorming van een nieuwe Tsjechoslo- waakse regering zijn vannacht op een mislukking uitge lopen. Klaus moet echter opboksen te gen de winnaar van de verkie zingen in Slowakije, de nationa listische oud-communist Vladi mir Meciar. Zijn Beweging voor een Democratisch Slowakije (HZDS) heeft net geen absolute meerderheid in het Slowaakse parlement, maar met steun van de voormalige communisten en een kleine extreem-nationalisti sche partij is er een grote meer derheid vóór de Slowaakse on afhankelijkheid. Zondag liet Klaus zich nog optimistisch uit over de kans binnen een maand een nieuw kabinet te vormen. Ook Meciar zei reden te zien voor onder handelingen. Maar afgelopen Informateur Vaclav Klaus, mi nister van financiën, was van morgen erg pessimistisch. Hij zei dat toekomstige besprekin gen zich vooral zullen concen treren op de vraag hoe Tsjecho- Slowakije moet worden opge splitst. Hooguit zal er een tijde lijke overgangsregering tot stand komen. Klaus' conservatieve Demo cratische Burgerpartij (ODS) wordt met 80 zetels de grootste partij in het 300 zetels tellende federale parlement. In het Tsje chische parlement heeft de ODS een absolute meerderheid. PLO-topman bij aanslag gedood parus hans gertsen correspondent Twee nog onbekende hebben gistermorgen vroeg in Parijs een topman van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO om het leven gebracht. Het gaat om Atef Bseiso, chef van de veiligheidsdienst van de PLO en een naaste medewerker van PLO-leider Yasser Arafat. Bseiso werd rond één uur van dichtbij beschoten door twee mannen voor de ingang van ho tel Meridien in Montparnasse, een luxe-hotel in het centrum van Parijs. De twee mannen, die zich bedienden van pistolen met geluiddempers, openden het vuur toen de PLO-topman uit een taxi stapte. Bseiso werd minstens zeven maal getroffen en overleed ter plaatse. De twee mannen zijn sindsdien spoor loos. Vanuit Amman beschuldigde PLO-leider Yasser Arafat giste ren de Israëlische geheime dienst, de Mossad, van de aan slag. Een beschuldiging die door de chef van de Israëlische mili taire veiligheidsdienst, Uri Sa- guy, onmiddellijk als 'grotesk' werd afgedaan. Volgens Israël is Bseiso het slachtoffer geworden van een afrekening binnen de PLO. Vanuit Israëlische bronnen werd gisteren vernomen dat Bseiso nauw betrokken is ge weest bij de aanslag op het Olympisch dorp in München in 1972. Een Palestijnse comman do-actie vermoordde toen elf Is raëlische atleten. nacht werd duidelijk dat er ei genlijk geen basis is voor sa menwerking. De ontmoeting tussen de twee opponenten vond plaats op min of meer neutraal terrein, in Bmo, hal verwege Praag en Bratislava. Onverwacht is deze misluk king niet. De Tsjechische en de Slowaakse kiezers hebben geko zen voor extremen. In Praag is overduidelijk 'ja' gezegd tegen voortzetting van de radicale economische hervormingen van Klaus. In Slowakije hebben mensen zich uitgesproken voor matiging van het hervormings tempo, voor soevereiniteit bin nen een confederale staat en, zo nodig, voor complete onafhan kelijkheid. De Tsjechen en Slowaken ko zen zowel een federaal parle ment als volksvertegenwoordi gingen voor Tsjechië en Slowa kije. In de beide deelstaten wer den de voormalige communis ten met ruim 14 procent de tweede partij. Het Slowaakse parlement telt vijf partijen, het Tsjechische zes. Opvallend is dat de Burger Beweging van minister van bui tenlandse zaken Jiri Dienstbier is weggevaagd. De partij, in ideeën nauw verbonden aan president Havel en aan de idea len van de activisten uit de Flu welen Revolutie, wist de kies drempel van vijf procent niet te halen. De uitslag van de verkiezin gen betekent waarschijnlijk ook het einde van de politieke carri ère van Havel. Begin volgende maand moet het federale parle ment een nieuwe president kie zen. Meciar liet zondagmiddag weten dat zijn partij de kandi datuur van Havel niet onder steunt. Dat geldt ook voor de Slowaakse Nationale Partij. Daarmee is het onwaarschijnlijk geworden dat Havel in staat zal zijn de vereiste meerderheid in de beide kamers van het federa le parlement te halen. Havel zelf liet gisteren weten dat hij zich mogelijk terugtrekt al voor de stemming zal terugtrekken. LUANDAEen journalist is zondag in de Angolese hoofdstad Luan da gearresteerd nadat wapens waren aangetroffen in de auto waarmee hij op weg was naar een mis, die werd opgedragen door paus Johannes Paulus II. De redacteur, van een krant van de oppositiebeweging Unita, bleek tijdens een controle geen rijbewijs maar wel twee gewe ren van Russische makelijk bij zich te hebben. Een verklaring voor het wapenbezit werd niet gegeven. De reis van de paus naar Ango la, waar vorig jaar een einde kwam aan een zestien jaar du rende burgeroorlog, staat in het teken van de verzoening. De re gering en Unita moeten hun ideologische en stammentegen stellingen overwinnen om het land weer op te bouwen, zo zei de paus in Luanda. De paus nam ook de tijd voor een praatje met een Angolees gezin (foto). Gisteren bezocht de paus de olierijke enclave Cabinda, die ligt ingeklemd tussen Zaïre en Congo. Dit gebied wordt de laatste maanden geteisterd door het geweld van onafhankelijks- bewegingen. fotoafp londen «ceesv De eerste taak die de nieuwe pre sident wacht is een oplossing vin den voor de strijd met Armenië om de omstreden enclave Nagor- no-Karabach en het daaruit voort vloeiende vluchtelingenprobleem. Duizenden Azeri's zijn de enclave ontvlucht en wonen in tenten en treinwagons. foto epa correspondent Lady Diana werd in het diepe gegooid. Bij een bezoek aan Wales, het eerste sinds haar huwelijk, was ze plotseling het middelpunt van belangstelling. Als het portier van hun auto openzwaaide en Charles als eerste uit stapte, klonken er kreten van teleurstelling uit het publiek. De menigte die was uitgelo pen, was voor haar gekomen. „Mijn groot ste luxe is achter de televisie weg te kruipen met een boterham met witte bonen", zei ze tegen een vriend. Het was ook in Wales waar Di haar eerste test onderging een redevoering in het stadhuis van Cardiff. Ze wist opeens de ca mera's op zich gericht. Maar hoe zeer ze ook haar best deed, van Charles kwam geen woord van goedkeuring. Zeven jaar na de voltrekking van het 'huwe lijk van de eeuw', consulteerde Di een arts. Dr. Maurice Lipsedge van het wereldver maarde Guy's Hospital, wandelde Kensing ton Palace. haar l-ondense verblijf, binnen en stelde meteen de hamvraag: ..Hoe vaak heeft u gepoogd zelfmoord te plegen?" Dia na, enigzins overbluft door de recht-door- zee vraag, aarzelde maar gaf vervolgens een eerlijk antwoord: „Vier of vijf keer". De roddelpers had al eens gespeculeerd dat Diana leed aan anorexia nervosa, een psv chische aandoening die leidt tot chronische eetstoornissen. Maar Diana leed aan een andere aandoening, zo constateerde dr Lip sedge: bulimia neri>osa. De ziekte was al latent in haar aanwezig toen zij verloofd was, maar kwam na het huwelijk in volle hevigheid tot uiting. De aandoeni ng wordt gekenmerk door langdu - rige periodes waarin de patient geen eten kan zien, gevolgd door korte aanvallen van eetlust die eindigen met braken en misse lijkheid. In 1986, vijf jaar na haar huwelijk, ontdekte haar personeel voor het eerst dat Diana ernstig ziek was. Een bediende zag rond middernacht onder de keukendeur een zacht schijnsel. Voorzichtig opende hij de deur. Voor de geopende koelkast stond Dia na, in haar hand een groot bord met enor me stukken rundvlees en lever. Haar shirt was besmeurd met jus, op de grond lagen resten gebak en vlees. Alsof ze was betrapt op het snoepen uit de strooppot, riep ze, haar mond nog vol: „Gossiemijne"! Haar eerste zelfmoordpoging deed Diana in janüari 1982. Ze had juist de eerste Kerstmis gevierd sinds haar huwelijk en ze was drie maanden zwanger. Ze was jaloers op Ca milla, verzwakt door haar ziekte, onzeker in haar rol van prinses. Ze stond boven aan de trap op het koninklijke buitenverblijf te Sandringham en eiste aandacht van Char les. Maar de prins zei dat ze zich niet moest aanstellen en maakte aanstalten een ritje te paard te maken. Daarop stortte Diana zich naar beneden. De koningin-moeder was als eerste ter plek ke. ontsteld door wat zich voor haar ogen had voltrokken. De plaatselijke dokter werd ontboden en daarna ook de gynaecoloog van het koningshuis. Di was niet al te zwaar gewond, haar foetus ongeschonden. Maar de ziekte verergerde en het onbegrip van Charles evenzeer. Na dagenlang niets te hebben gegeten, zeeg Di ineen tijdens een officieel bezoek aan Californië. „Kun je dat voortaan niet in je eigen tijd doen", was het antwoord van haar echtgenoot. De geboorte van hun zoon leidde even de aandacht af van de huwelijksperikelen, maar niet voor lang. „Gelukkig heeft hij niet de oren van zijn vader", hoorde de konin gin Diana zeggen toen ze haar schoondoch ter in het ziekenhuis bezocht. In de jaren die volgden, zou Diana nog een reeks van zelfmoordpogingen doen. Zoals vaker, was geen van die pogingen al te se ries. Het waren meer noodkreten. Diana wierp zich door de glazen vitrine, sneed haar polsen door met een scheermes, sneed zichzelf met een citroenmesje, verwondde den haag anp De toekomst van Tsjecho-Slo wakije ligt in handen van Vladi mir Meciar. Zijn links-nationa listische Beweging voor een De mocratisch Slowakije (HZDS) behaalde in de oostelijke deel staat een grote overwinning en Meciar wordt dan ook vrijwel zeker regeringsleider in Slowa kije. Die post bezette de voorman van de Slowaakse nationalisten ruim een jaar geleden ook al, maar hij moest het veld ruimen nadat hij had aangestuurd op een splitsing in Burgers tegen Geweld, de Slowaakse tegen hanger van het Tsjechische Bur ger Forum, dat volgens hem de oren te veel naar Praag liet han gen. Met zijn beschuldiging aan het adres van zijn voormalige politieke medestanders speelde Meciar in op een toenemend nationalisme in Slowakije, na de Fluwelen Revolutie die eind 1989 een einde maakte aan het communistische bewind. Na Meciars ontslag gingen duizen den mensen uit protest de straat op. 'We hebben genoeg van Praag' was hun leus. Meciar had het toen al ver bruid bij de politici in Praag die hem van een autoritaire regeer- stijl beschuldigden. Aan dat imago draagt de uit de kluiten gewassen oud-bokser zelf bij door zijn toespraken in bijtende stijl. Vladimir Meciar. Meciar ging al jong de politiek in, hij maakte carrière in de communistische jeugd en stu deerde in Moskou. Tijdens de Praagse Lente in 1968 koos hij voor de hervormers. Twee jaar later werd hij uit de communis tische partij gezet. Meciar, die in Bratislava rech ten studeerde, stuurt aan op de Slowaakse onafhankelijkheid. Daarnaast wil hij het tempo van de economische hervormingen terugschroeven, aangezien de invoering van de vrije-markt- economie in Slowakije gepaard is gegaan met een hoge werk loosheid. Daarmee staat hij lijn recht tegenover de Tsjechische verkiezingswinnaar Vaclav Klaus. Elegant, strijdlustig en gierig, zo is Vaclav Klaus wel door vrien den omschreven. Die vaardig heden zal de 50-jarige Tsjech nog hard nodig hebben na zijn onverwacht grote overwinning in de verkiezingen in Tsjecho- Slowakije. Klaus, die waar schijnlijk de nieuwe premier wordt, legde de basis voor een ontluikende markteconomie in Tsjecho-Slowakije. Als minister van financiën heeft Klaus in een razendsnel tempo de Tsjechoslowaakse kroon convertibel (wisselbaar) gemaakt, staatsbedrijven gepri vatiseerd en overheidssubsidies gekort. Pijnlijke ingrepen zijn volgens hem onvermijdelijk om te zorgen dat Tsjecho-Slowakije zo snel mogelijk aansluiting vindt bij de welvaart van West- Europa. Klaus maakte in Oost-Europa school met zijn revolutionaire privatiseringspolitiek. Dertig procent van de aandelen van te privatiseren Staatsbedrijven verdeelde hij gratis onder alle Tsjechoslo waken. De sterke nationalistische tendens in Slowakije denkt Klaus te kunnen beantwoorden met decentralisatie en „mini malisering van de staatsrol". Het is een oplossing die be dacht had kunnen zijn door Margaret Thatcher, de voorma lige Britse premier die het grote politieke voorbeeld is van Klaus. In de televisiespots van de De mocratische Burgerpartij van Klaus was voor Thatcher een hoofdrol weggelegd. Klaus, geboren in Praag, stu deerde economie in Praag, Italië en de Verenigde Staten. Hij steunde de pogingen in 1968 om het communisme te hervor men. Toen hij weigerde de idee- en van de Praagse Lente op te geven, werd hij ontslagen bij de Academie voor Wetenschappen en zocht hij zijn heil bij de na tionale bank. In die tijd maakte hij in het Westen al naam, door zijn publikaties als economisch journalist onder het pseudo niem Adam Kovacs. haar borsten en dijen met een zakmes. Maar Charles bleef ongevoelig. De dag waarop Diana echt ontdekte dat Charles niets voor haar voelde, was 15 sep tember 1985 de dag dat Harry, de tweede zoon, werd geboren. Diana wist dat Charles graag een meisje had gehad, ze wist ook dat het weer een jongen zou worden. Maar ze had die informatie maandenlang voor hem verborgen gehouden. Nu bleek hoe juist dat was geweest. Charles kwam de ziekenhuis kamer binnen, wierp een vluchtige blik op de baby en sprak: „O, een jongen. En hij heeft nog rossig haar ook" (een kenmerk van Diana's familie). Waarop hij de kamer verliet om te gaan paardrijden. De arts die haar ziekte zo feilloos had gedia- gnostiseerd, wist ook de oorzaak ervan te noemen: prins Charles. Hij begon Diana wekelijks te bezoeken en moedigde haar aan boeken te lezen over bulimimia nervo- sa. Langzaam ontdekte de prinses dat zij niet de enige was die aan deze ziekte leed. Langzaam ook begon ze er bovenop te krabbelen. Ze probeerde de aanvallen van eetlust te beteugelen en begon weer aan sport te doen. Steeds vaker werd ze gezien in het zwembad van Buckingham Palace, het paleis van haar schoonmoeder. En een oude vriend, James Hewitt, gaf haar paardrijles. Haar normale eetlust keerde te rug. De zelfmoordneigingen, die Di had in de eerste jaren na haar huwelijk, zijn nu ver dwenen. Haarziekte lijkt overwonnen. Een nieuwe, zelfbewustere prinses Diana is op gestaan. Haar plankenkoorts is verdwenen, haar afkeer van de pers eveneens. Verdiept is echter de crisis in haar huwelijk. Andrew Neil, de hoofdredacteur van de Sunday Times die ruim acht ton neertelde voor de publicatierechten van het boek, verklaarde: „Prinses Diana zelf gelooft niet dat zij koningin zal zijn. En het is goed mo gelijk dat als gevolg van deze onthullingen Charles nooit koning zal worden". Korea 's bezorgd over besluit Hogerhuis tokyo-seoul Het Japanse Hogerhuis heeft na vier dagen van beraadslagingen vannacht, met 137 stemmen voor en 102 tegen, de wet goed gekeurd die het mogelijk maakt dat voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog Japanse troepen in het buitenland actief worden. Het voorstel zal binnenkort zeer waarschijnljk door het Lagerhuis worden aangenomen, waar de regeringspartij, de Liberaal Democraten (LDP), de meerderheid heeft. Japan wil zo snel mogelijk troepen voor de VN-vredesmacht naar Cam bodja sturen. Het wetsvoorstel is zeer om streden. De oppositie in het Ho gerhuis nam haar toevlucht tot de zogeheten „ossepas-tactiek". waarbij als teken van protest het uitbrengen van de stemmen zo lang mogelijk wordt opge rekt. Daartoe lopen de parle mentariërs zo sloom en lang zaam naar de stembus als ossen kunnen lopen. Maar zelfs de langzaamste os loopt nog snel- parlementariërs. Socialistische afgevaardigden bleven nadenkend staan en de den of ze al hun zakken moes ten naspeuren op een kwijtge raakt stembiljet. Ze namen on gekend kleine stapjes richting stembus en gingen tergend langzaam over de trappen van het parlement. Het oorspronke- lijke wetsvoorstel is door amende menten van de oppositie wel sterk gewijzigd en Vertragings tactiek helpt niet het Ier dan de tegenstribbelende tal Japanse troe pen in het buitenland tot maxi maal 2.000. Zuid-Korea heeft vanmorgen zijn bezorgdheid uitgesproken over het Japanse besluit. „Wij hopen dat de regering voorzich tig wil omgaan met het sturen van Zelfverdedigingseenheden naar overzeese bestemmingen en daarbij rekening wil houden met de zorgen van aangrenze- den landen", aldus een verkla ring van het Zuidkoreaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Noord-Korea liet zondag al een ferme waarschuwing horen aan het adres van Tokyo.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4