'Misdaad gaat lijken op maffia' Nederland populair land Binnenland „Kan ik ook in het buitenland geld opnemen met m'n Giromaatpas?" Oud-verzetsman Van Lier (PvdA) overleden Genieten in een Catalina „Kan ik in Frankrijk afrekenen met m'n PostbankCard?" „Hoeveel Duitse marken krijg ik maximaal op één girobetaalkaart?" 'Directie medeschuldig aan ramp SLM-toestel' Zwarte uraniumhandel neemt ernstige vormen aan Postbank Vakantiekaart. Kaarsen voor de doden DINSDAG 9 JUNI 1992 3 Alf f meen IMalMdl Pprvburpau Lijk gevonden in Zaandamse vijver een vijver in Zaandam heeft de politie gisteroch tend het stoffelijk overschot gevonden van een circa 25-jarige vrouw. Haar identiteit is niet bekend. Wel is komen vast te staan dat het niet de 27-jarige Haarlemse is die al sinds woensdag wordt vermist. De vrouw in de vijver is volgens de Zaanse politie op niet-natuurlijke manier om het leven gekomen. Twaalfjarige bekent aanrandingen utrecht» Een twaalfjarige jongen uit Utrecht heeft volgens de politie zeven aanrandingen bekend. De jongen was zaterdag aangehouden na het aanranden van een elfjarig meisje. Tijdens het politieonderzoek dat daarop volgde, werd hij betrapt met een zevenjarig meisje. Hij ging er vandoor, waarna 24 politie mensen een Idopjacht begonnen. Uiteindelijk kon de politie hem thuis aanhouden. Zondag bekende hij nog vijf aanrandin gen. De politie sluit niet uit dat dit aantal nog zal stijgen. Dode koeien op de rails utrecht Het treinverkeer tussen Gouda en Woerden is gisteren in beide richtingen urenlang gestremd en in de war geweest door een botsing tussen een trein en een kudde koeien. Zeven koeien werden gedood of moesten worden afgemaakt, aldus de politie. De trein raakte met twee wielen naast de rails. Er moest zwaar materieel aan te pas komen om de kadavers op te ruimen en de trein weer op de rails te zetten. De passagiers bleven onge deerd. foto» anp Amstelsluis bij Carré even dicht Amsterdam De historische Amstelsluis bij theater Carré is zon dagnacht door de Amsterdamse Arbeidsinspectie buiten wer king gesteld. De gemeente heeft een proces-verbaal gekregen voor de slechte staat van de sluis. De arbeidsomstandigheden voor het personeel dat de sluis bedient, zijn niet veilig genoeg. Dit weekeinde scheelde het een haartje of er waren daardoor ge wonden gevallen. Met behulp van sleepboten is de sluis gister middag weer geopend, zodat het scheepvaartverkeer kon wor den hervat. De Arbeidsinspectie in de regio Amsterdam heeft al langer problemen met de oude sluizen en bruggen. De bedie- ningswijze is vaak onyeilig en de fysieke belasting (handkracht) voor het personeel is te groot. Delfzijl: waar loopt grens nou precies? delfzul» De gemeente Delfzijl wil dat er een uitspraak komt van de Kroon over de vraag waar de grens tussen Nederland en Duitsland in Eems en Dollard precies loopt. Omdat daarover tussen Nederland en Duitsland nooit overeenstemming is geko men, weet Delfzijl niet op welk gebied een nieuw bestemmings plan precies van toepassing is. Nederland vindt dat de grens vlak bij de Duitse kust hoort te lopen. Duitsland vindt juist dat de grens vlakbij de Nederlandse kust moet lopen. Café vernield na ontdekking vliegje numegen» Een cafetaria in Nijmegen is zondagnacht bij een vechtpartij flink vernield. Twee vrouwen en drie mannen heb ben daar behoorlijk huis gehouden, omdat zij boos waren toen zij een vliegje in de sla aantroffen, aldus de politie. Een van de twee obers werd bij de schermutselingen door een uithaal met een mes gewond aan zijn oor. De daders gingen er met de geldla vandoor. y haag Mr. Th. van Lier, oud-verzets man en ex-kamerlid van de PvdA, is afgelopen zaterdag overleden in het Westeinde-zie kenhuis in zijn woonplaats Den Haag. Hij werd 76 jaar. Van Lier was een bekend ver zetsman, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers gevangen werd genomen. In 1989 kwam hij in het nieuws als een van de negentien brief schrijvers die het kabinet er toe brachten de Twee van Breda vrij te laten. Het officiële Samen werkend Verzet was tegen die vrijlating. Van Lier was 1973 kamerlid Van 1954 tot 1973 secretaris van zijn partij. Van 1973 tot 1986 was hij lid van de Raad van State. Van 1980 tot 1986 was hij ook voorzitter van het Comité Viering Bevrijding. Van Lier was verder lid van de Sociale verzekeringsraad, voor zitter van FOVIN (Oosterurope- se vluchtelingen), voorzitter van de Raad van Toezicht Stichting Mr. Th. van Lier. foto dijkstra Vluchteling en voorzitter van de Nederlandse Federatie Bejaar denbeleid. Van Lier was onder meer Rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, de hoogste koninklijke onder scheiding. Topambtenaar luidt noodklok De georganiseerde misdaad in ons land begint maffia achtige trekken te vertonen. Legale bedrijven bieden steeds vaker een dekmantel voor criminele organisaties. De bestrijding van deze zware criminaliteit ondervindt steeds meer problemen door corruptie bij politie, justitie en PTT. den haag gpd NBT verwacht groei toerisme met 4 procent Mariniers in Cambodja den haag» anp Nederland is in trek bij toeris ten. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) verwacht dit jaar een groei van het toerisme met 3 tot 4 procent, ofwel een groei van het aantal bezoeken de buitenlanders tot zes miljoen (vorig jaar 5,8 miljoen). Dat heeft NBT-directeur F. Jansen dit pinkster-weekeinde gezegd. Afgelopen weekeinde bezoch ten ruim 900.000 buitenlanders Nederland. Het waren vooral Duitsers, Belgen, Fransen en Britten. Ook zo'n 600.000 Ne derlanders trokken erop uit. Op de Nederlandse wegen, vooral die naar de Duitse grens, was het gisteravond behoorlijk druk. Er waren zestien files met een totale lengte van 98 kilome ter. Er deden zich ongeveer der tig aanrijdingen voor waarbij vier gewonden vielen. In Zand voort waren de terras sen, hotels en campings over vol. Terwijl de horeca goede za ken deed, draaide de politie op volle toeren. Het circuit werd bezocht door tienduizend men sen vanwege de Pinksterraces. Tweeduizend wildkampeerders werden doorverwezen naar een noodcamping. In het recreatiegebied Spaamwoude was het tijdens het pinkster-weekeinde ,,een gekkenhuis". Duizenden en nog eens duizenden dagjestoeristen wandelden en fietsten door het recreatiegebied. De camping Weltevreden in Spaamwoude zat met 1500 a 2000 overnach tingen „boordevol". Katwijk en Noordwijk hebben een 'gezellig druk' weekeinde beleefd. Volgens K. Verplancke, directeur van de Katwijkse VW, was de toeloop wel minder dan in andere jaren. Hotels en cam pings waren goed bezet. De VW in Noordwijk moest zater dag een uur langer openblijven om alle gasten onder te kunnen brengen. Voor een slaapplaats hoefden de toeristen echter niet uit te wijken naar plaatsen in de regio. den haag Nederlandse mariniers bevin den zich sinds zaterdag in Cam bodja, waar ze deel uitmaken van de vredesmacht van de Ver enigde Naties. In Phumnimit en Soksan, het gebied van de Witte Khmer, bevinden zich respec tievelijk 34 en 32 man. In totaal bevinden zich nog ruim 270 Ne derlandse mariniers in het buurland Thailand. Verwacht wordt dat minister Ter Beek van defensie nog van daag een beslissing zal nemen over het sturen van meer mari niers naar Cambodja. Binnen 48 uur na die beslissing kunnen de vertrekken, aldus de levoorlichtingsdienst. Dat schrijft topambtenaar Van Dijk, hoofd van de directie cri minaliteitspreventie van het mi nisterie van justitie, in een ver trouwelijke concept-nota aan minister Hirsch Ballin. Volgens Van Dijk moet er worden ge vreesd voor situaties zoals in de Verenigde Staten en Italië, waar hele economische sectoren door misdaadorganisaties wor den beheerst. Van Dijk noemt de bouw, de horeca, de auto branche en de vuilverwerkende industrie als voorbeelden van sectoren waar zwart geld van criminelen steeds vaker wit ge ïnvesteerd wordt. Het baart hem steeds meer zorgen dat de 'onderwereld' zich geleidelijk aan nestelt in de legale 'bovenwereld', bijvoor beeld in op het oog keurige BVs. Ook worden accountants, advocaten, banken, notarissen en belastingconsulenten gaan deweg dieper betrokken bij het illegale werk. De aanpak van de criminaliteit wordt bovendien bemoeilijkt door lekken bij poli tie, justitie en PTT en door de geringe medewerking van na tionale en internationale ban ken. Uit eerder onderzoek bleek al dat er ongeveer zeshonderd cri minele organisaties in ons land actief zijn. Hirsch Ballin is sa men met minister Dales van binnenlandse zaken bezig met een plan om de zware misdaad aan t<- piHn De note van an Dijk is daarvan een onderdeel. Na de zomervakantie krijgt de Kamer het definitieve plan toe gestuurd. amsterdam anp 'Maatschappij huurde onbevoegd personeel' van de landingsbaan een boom top raakte en vervolgens neer stortte. Bij de ramp kwamen 179 mensen om het leven, on der wie de gehele bemanning. Slechts tien mensen overleef den het ongeval. De SLM-directie is volgens het rapport medeschuldig aan de ramp. De directie had Rogers nooit mogen laten vliegen en heeft verzuimd de achtergron den van de ingehuurde beman ning te controleren. Het rapport noemt in dit verband met name oud-SLM-directeur Motillal Mungra. Het rapport was vorige week nog aan de orde in het Neder landse parlement. Na schriftelij ke vragen van het PvdA-kamer- lid Melkert zegde minister Van den Broek van buitenlandse za ken toe het komende bezoek van de Surinaamse president Venetiaan te zullen aangrijpen om naar de inhoud van het rap port te informeren. Venetiaan komt op 16 juni naar Neder land. Een fout van de piloot is de oor zaak van de ramp met het SLM- toestel bij de Surinaamse lucht haven Zanderij, nu drie jaar ge leden. Dat concluderen de Amerikaanse luchtvaartorgani saties FAA (Federal Aviation Authority) en een Surinaamse onderzoekscommissie in een gezamenlijk rapport. Het rapport bevestigt in grote lijnen de lezingen in de afgelo pen jaren uit andere bronnen. De 66-jarige Amerikaanse piloot was op grond van zijn leeftijd en een aantal eerdere inciden ten onbevoegd het toestel te vliegen. Hij was, evenals de rest van de cockpit-bemanning die volgens het rapport ook niet be voegd was, door de SLM inge huurd bij het uitzendbureau Air Crew International (ACI) in Mi ami in de Amerikaanse staat Florida. Rogers haalde op 7 juni 1989 bij dichte mist twee landings systemen door elkaar waardoor het toestel op drie kilometer Amsterdam Nabestaanden ste- derd mensen woonden zondag ken kaarsen aan voor de slacht- middag de derde herdenking offers van de SLM-vliegramp bij voor de slachtoffers bij in de Am- het vliegveld van Paramaribo, sterdamse Mozes en Aaronkerk. drie jaar geleden. Zo'n zevenhon- Na de dienst trok een stoet naar het monument voor de slachtof fers van de vliegramp op het 's Gravenzandeplein foto» nieuw anifo rob bocairts Andriessen wil kerncentrale 'gedogen' Minister Andriessen van econo mische zaken wil snel een zoge noemde gedoogvergunning ver lenen aan de kerncentrale Do- dewaard. De centrale is volgens hem \eihg Het besluit van de Raad van State vorige week om de ver gunning van Dodewaard te ver nietigen heeft niets te maken met de veiligheid van de centra Ie, zo heeft hij zondag gezegd voor de radio. Het besluit is volgens An driessen voornamelijk geba seerd op gebrekkige inspraak procedures toen in 1988 een vergunning werd verleend. Die vergunning verving alle vooraf gaande vergunningen. „Ik val nu terug op de oude vergunningen", zei Andriessen. Hij wil de gedoogvergunning snel afgeven, omdat de kern centrale nu helemaal zonder vergunning draait. De Stichting Natuur en Milieu eiste woensdag na de uitspraak dat de centrale meteen wordt stilgelegd in afwachting van een nieuwevergunnirtgprocedurc. geldermans De zwarte handel in uranium neemt toe. Zeer ernstig, zo noemt stralingsdeskundige Harry van het Energieonderzoekscentrum Nederland (ECN) de onderschepping van een koffer uranium in Wenen afgelopen donderdag. De afgelopen tijd is al een aan tal keren uranium onderschept, maar in Wenen werd voor de eerste keer pure urani um aangetroffen. De 'Weense koffer' bevatte 261 tabletten met 4,4 procent uranium 235 en 55 gram zuivere uranium 235. De tabletten zijn waarschijnlijk bestemd geweest voor een kernreactor die vooral in de GOS-landen populair is. Het laagverrijkte uranium is vrij onschadelijk: het kan in geen geval worden gebruikt voor het maken van een kernbom. Anders ligt dat in geval van de pure ura nium 235. „De internationale norm voor het maken van een atoombom ligt bij 25 ki lo hoogverrijkt uranium", stelt Harry, „maar als ie precies weet hoe je een bom moet maken, kun je ook wel met wat min der toe. Met een hoeveelheid van 55 gram kan een criminele organisatie in ieder geval aan een afnemer bewijzen dat uranium ge leverd kan worden". De waarde van de Weense koffer op de zwarte markt is moeilijk vast te stellen. Har ry gaat uit van ongeveer 2500 dollar (een Jdeine 5000 gulden) voor de tabletten. „En voor het pure uranium is het maar net wat een gek ervoor geeft". Volgens energiedeskundige Kersten van Milieudefensie worden vrijwel dagelijks kof fers vol uranium en plutonium uit de voor malige Sovjetunie naar het westen gesmok keld en voor goed geld verkocht. Eind vorig jaar en begin dit jaar werden heel wat par tijen en monsters onderschept: 30 kilo laag- verrijkt uranium in Zwitserland, 4 gram plutonium in het Italiaanse Como, 1.2 kilo uranium in Duitsland en 2.6 kilo uranium in Hongarije. In Milaan werden bovendien twee flessen roodkwik in beslag genomen, waarmee radioactief materiaal gezuiverd kan worden. Volgens Kersten zijn de kopers doorgaans overheden die niet openlijk aan kennis en materiaal kunnen komen om een atoom programma op te zetten. „Voor hen zit er niets anders op dan beetje bij beetje de be nodigde deskundigheid en grondstoffen bij een te schrapen Harry stelt dat ook een goed georgani seerde terroristische organisatie ermee uit de voeten kan. „Je zou in ieder geval met een bom kunnen dreigen. Bewijs maar eens dat zo'n dreigement onzin is als blijkt dat de handel in pure uranium bestaat. Dat is het emstige aan de zaakaldus Hany. Alles over betalen en geld opnemen in het buitenland. Voor elk populair vakanti is cr één. I' kunt zo gratis meencmer als u langs komt op het postkantoor Bijvoorbeeld voor het afslui ten van uw reisverzekering of vooi het aanschafiTen van buitenland1 urld postbankA* eelde» Vijftig-tot zestigduizend mensen hebben gisteren het Pinkstervliegfeest op de luchtha ven Eelde bezocht. Het feest stond in het teken van het 45-ja- rig bestaan van de rijkslucht vaartschool (nu KLM-luchtvaart- school) en het 60-jarig bestaan van de Noord-Nederlandse Aero Club (NNAE). Aan de show nam een aantal oude vliegtuigen deel. Op de foto kijkt een jonge bezoe ker van het vliegfeest zijn ogen uit in een Catalina watervlieg tuig. Het toestel werd tijdens de Tweede Wereldoorlog gebruikt als bommenwerper, verkenner en voor reddingen uit zee. foto anp karel zwaneveld

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3