Onderzoek naar opslag kooldioxyde in oceanen Wetenschap Eerste kerncentrale tot kolencentrale verbouwd Expeditie van 'Pelagia'na drie weken afgerond Wonderpil in de maak tegen,dwangneuroses Opslag bestrijdingsmiddelen bij gemeenten grote chaos DINSDAG 9 JUNI 1992 Geite-foetus na 17 dagen in kunstbaarmoeder ter wereld tokyo henk hellema De Japanse gynaecoloog dr. Y. Kuwabara is er in geslaagd een voortijdig uit de baar moeder gehaalde geite-foe- tus 17 dagen in een 'kunst baarmoeder' in leven te hou den en het geitje vervolgens 'ter wereld te brengen'. Dat meldt het Engelse blad New Scientist. Voor zover be kend heeft een foetus nog nooit zo lang in een kunst baarmoeder doorgebracht. De jonge geit is nu een maand oud. Kuwabara, verbonden aan de Universiteit van Tokyo, haalde de geite-foetus via een keizersnede na een draagtijd van 120 dagen uit de baarmoeder van het moe- derdier en bracht de foetus vervolgens direct over in een kunstbaarmoeder: een rub beren zak die gevuld was met een vloeistof die in samen stelling zeer nauw overeen kwam met vruchtwater. De kunstbaarmoeder werd zorg vuldig op een temperatuur van 39,5 graden Celsius ge houden en de foetus werd via een catheter gevoed met foetaal bloed. De (normale) draagtijd van een geit ligt tussen de 150 en 180 dagen. Een draagtijd van 120 dagen komt globaal overeen met een zwanger- schapsduur van ongeveer 22 weken bij de mens. Volgens de Japanse gynaecoloog kun nen dergelijke experimenten meer inzicht geven in de ont wikkeling van een foetus. Kan kooldioxyde (C02) - het 'broeikasgas' - in enigerlei vorm in de oceanen worden gedumpt? En dan zo, dat het gas niet naar de atmosfeer terugkeert? Behalve eventuele opslag in zoutkoepels en in oude aardgas- en olievelden, wordt nu ook deze 'oplossing' serieus onderzocht met la boratoriumproeven, computersimulaties en recent met twee Japanse proeven in de oceaan. De Groninger hoogleraar alge mene oceanologie, dr. H.J.W. de Baar, verbonden aan het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee, schat dal alle in zee ge dumpte kooldioxyde binnen 50 tot 500 jaar toch in de atmosfeer terechtkomt. Het dumpen in de oceaan stelt dan dus het 'broei kaseffect' hoogstens even uit. Bovendien is het opvangen, verwerken en dumpen van kooldioxyde in de oceaan waar schijnlijk een hele 'dure' grap die veel extra energie kost. Vol gens onderzoeker dr. Cato ten Hallers is daarvoor -10 procent van alle energie nodig, die een gemiddelde kolengestookte elektriciteitscentrale produ ceert. Een oplossing die boven dien haaks staat op he streven 25 tot 40 procent op elektriciteit te besparen. Waarbij voorts al leen nog maar kan worden ge speculeerd over de mogelijk dramatische effecten van de dumping op het zeemilieu. Dat zulke moeilijke oplossin gen toch serieus in studie woe den genomen door elektrici teitsbedrijven, kan weieens een ander reden hebben, waar schuwt Ten Hallers: de maat schappijen willen daarmee mis schien wel onder de zware maatschappelijk druk uit om drastische maatregelen te ne men tegen de uitstoot van kool dioxyde. Die elektriciteitsbedrij ven zijn samen goed voor de produktie van 5.5 miljard ton kooldioxyde per jaar. 30 procent van alle door de mens geprodu ceerde en in de atmosfeer ge loosde kooldioxyde. Oplossingen Er wordt gestudeerd op drie mogelijke oplossingen. Zo zou gasvormig kooldioxyde via een pijpleiding beneden de 550 me ter waterdiepte in zee kunnen worden geloosd. De veronder stelling is daarbij dat het gas snel in het zeewater oplost en het daardoor zwaarder gewor den water naar de oceaanbo dem zinkt. De tweede methode is het gas eerst vloeibaar te maken door het onder druk af te koelen (vijf atmosfeer bij 57 graden Celsi us). Deze vloeistof zou dan kun nen worden gestort op een diepte waar het zwaarder is dan de wetennaan KM» M meter). Of op geringere diepte, waarbij het dan opstijgend gas vormig wordt en in het zeewa ter moet oplossen en met het water naar de diepte wegzak ken De derde methode is het kooldioxyde tot blokken 'droog ijs' te bevriezen (bij 80 graden Celsius) of samen met water tot blokkan hydraat Die blokken zouden dan van een schip af kunnen worden gedumpt op plekken dieper dan 500 meter De lapanse onderzoekers N. Nakashi en M. Honda publi ceerden vorig jaar iederover een klein experiment met zulke blokken 'droog ijs'. Nakashi liet een blok van 80 graden Celsius vallen in de Suruga Baai aan de Sulle-Oceaankust van Japan en berekende de val-snelheid op één tot anderhalve meter per séconde. Hij stelde vast dat tij dens de eerste 50 meter gasvor mig kooldioxyde uit het blok vrijkwam en daarna vloeibaar koojdioxyde. Honda bracht een blok 'droog ijs' met een onderzeeër naar grote diepte en concludeerde dat kooldioxyde twee- tot drie maal sneller in oceaanwater op lost dan in laboratoriumstudies was gebleken. Geen van beiden rept over milieueffecten. Naar de gevolgen voor het zeemilieu kan slechts worden gegist. In de meest gunstige ge val bindt kooldioxyde zich gro tendeels met kalk tot koolzure lodk oftewel krijt CaC03 i lat kan natuurlijk alleen waar kalk voorkomt en dus niet beneden de 3000 tot -100(1 meter fn de open oceanen. Het kan dan toch een verlaging van de zuur graad van het oceaanwater ver oorzaken met onvoorspelbare gevolgen voor de skeletbouw van zeedieren en de giftigheid van metaalverbindingen. In minder gunstige specula ties wordt gewezen op de effec ten van zeer koude blokken i)s op de zeebodem, op het im mense geluid dal opstijgende belletjes koolzuurgas in het wa ter zullen veroorzaken en op het gevaar dat er op de oceaanbo dem enorm mi gestrekte 'kool dioxydemeren' ontstaan (zoals in de Rode Zee op de bodem pekelmeren voorkomen), die al- ie bodemleven verstikken. Zulke grote meren vloeibaar kooldioxyde kunnen in bewe ging komen, door diepzeestro mingen onverhoeds gaan op wellen en dan in de bovenste waterlaag van vijfhonderd me- ler, waarin da owpan van vloeibaar naar gas plaatsvindt, een gigantisch 'spuitwaterefTect' teweegbrengen, dat vernieti gend is voor alle zeeleven en ook vook alles wal de mans op zee laat varen. Elektriciteitsbedrijven veroorzaken 30 procent v miljard ton per jaar. Raadsel rond keelbandpinguin blijft utrecht» Het blijft een raadsel waarom de keelbandpinguin als hij zijn kuikens heeft gevoed zijn maagwand uitkotst alvorens nieuw voedsel in zee te zoeken. „We hebben er geen idee van waarom hij dat doet", zegt de ontdekker van het verschijnsel tij dens de eerste grote Nederlandse Antarctica-expeditie, dr. Albert Beintema. Het blijkt dat er heel veel vogelsoorten zijn die dat doen, maar van de pinguins is de keelbandpinguin de enige. Zijn eerste veronderstelling was dat de pinguin op deze wijze de overvloed aan fluor kwijtraakt, die hij met zijn voedsel - het kreeftje krill - binnenkrijgt. Maar die theorie is nu verlaten. Ruzie over eerste 'Amerikanen' Leeuwarden Een menselijke handafdruk op een klomp gebak ken klei uit een grot in New Mexico toont aan dat daar al 28.000 jaar geleden mensen woonden, meent de Amerikaanse archeo loog Richard MacNeish. Als hij gelijk heeft, betekent de ontdek king een volledige ommezwaai ten opzichte van de bestaande opinie dat de eerste mensen beide Amerika's niet eerder dan 12.000 jaar geleden bereikten. De ontdekker, MacNeish, is een controversiële figuur. Andere archeologen geloven hem eigenlijk niet. De controverse is nu zo hoog opgelopen dat waarschijnlijk een onafhankelijk onderzoeksteam de zaak gaat bestuderen. Volgens MacNeish is de klei afkomstig uit een stookplaats. I litte van vuur zou de klei hebben gebakken en daarmee de handaf druk bewaard. Hij meent dat jagers de grot gebruikten als een soort 'slagerij', om vlees te snijden en te koken. Maar zijn colle ga's bestrijden zijn conclusies op grond van het feit dat dergelij ke grotten in de loop der eeuwen flink door elkaar gehaald zijn door gravende dieren: ratten en grondeekhoorns." Gletsjers blijven slinken Leeuwarden De meeste gletsjers in Zwitserland zijn vorig jaar kleiner geworden. Daarmee zet de trend door. die sinds 1984 is waargenomen. Uit onderzoek blijkt dat 96 gletsjers zijn geslon ken, één bleef onveranderd, terwjjl er 6 zijn toegenomen. De Zwitsers meten de omvang van hun gletsjers al sinds 1880. Men weet derhalve dat er perioden zijn geweest met zowel toename als afname van gletsjers. Maar het is slechts 12 keer eerder voor gekomen dat meer dan 90 procent van de gletsjers afnamen. In 1984 bleek een derde deel van de gletsjers te krimpen, terwijl twee derde groeide. Sindsdien is het aantal krimpende gletsjers jaar op jaar toegenomen. De ontwikkeling van 1991 kwam als een verrassing. Al in de herfst van 1990 viel er een dik pak sneeuw, gevolgd door de normale neerslag in de winter. De lente van 1991 was nat-koud. Op grond daarvan verwachtte men dat de gletsjers zouden groeien. De zomer van 1991 was echter lang en heet, zodoende slonken de meeste gletsjers. leeuwarden herman damveld De eerste verbouwing ter we reld van kern- naar kolencen trale is een succes. In de VS is de centrale Zimmer aan de Ohio-rivier in de staat Cincin nati tijdens de bouw omgescha keld van kernenergie op kolen- stook. In 1982 was het elektriciteits bedrijf Cincinnati ver gevorderd met de bouw van de kerncen trale met een vermogen van 800 Megawatt. De uitgaven bedroe gen op dat moment 1,7 miljard dollar en het was de bedoeling dat de centrale in 1984 in bedrijf zou komen. Uit onderzoek bleek dat er nog eens 1.8 mil jard dollar nodig was om de kerncentrale te voltooien De eigenaar besloot daarom de bouw op te schorten in af wachting van nadere studie. In 1984 viel het besluit de kern centrale te verbouwen tot een modeme kolencentrale, met de beste milieu-apparatuur. Wel wilde men zoveel mogelijk de- weesp rob hidres texel kees wiese De Pelagia, het onderzoeksschip van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) is weer terug in de thuishaven op Texel. De afgelopen week is het schip vis send en monsterend langs de kust gevaren tot besluit van een drieweekse expeditie op de Noordzee. Er is, evenals vorig jaar augustus/september, op een twintigtal 'stations' in de zuidelijke Noordzee onderzoek gedaan naar de effecten van vervuiling op platvis, wulken en zeesterren. De groep onderzoekers onder leiding van dr. Jan P. Boon (NIOZ) bezocht de eerste week de stations op de Doggersbank en die ten westen en oosten ervan en in de laatste twee weken de dichter aan de kust gelegen stations. Het gaat om bet opsporen van de effecten van lage doses organische microverontreinigingen, legt expeditieleider Boon uit. Om gechloreerde koolwaterstoffen - een enorme groep stoffen, waaronder 209 Verschillende pcb's -, om po- lyaromatische koolwaterstoffen (pak's), om dioxinen en organische tinverbindingen. De laatste veroorzaken het verschijnsel imposex (het zich ontwikkelen van mannelijke geslachtsorganen bij vrouwelijke dieren) bij purperslak, oester en wulk. Pak's hebben een bijzondere relatie tot het enzymsys teem. Zij veroorzaken dat in de lever van vissen meer van een bepaald, goed te herkennen enzym ontstaat. Pak's kunnen in de lever goed worden omgezet en daarom kij ken de onderzoekers ook naar de omzettingsprodukten in de gal van de dieren en ter vergelijking naar de pak's in het sediment, waarin geen omzetting plaatsvindt. Een van die omzettingsprodukten bindt zich goed aan het erfelijk materiaal (dna) en dat leidt tot erfelijke veran deringen ofwel mutaties. Ook die dna-schade wordt bestu deerd. met name bij zeesterren. Dick Vethaak (Rijkswaterstaat) kijkt naar de verminder de conditie van bepaalde weefsels (visziekten). De vraag is of die conditie in verband is te brengen met een bepaalde concentratie van verontreinigingen. „Er zijn honderdduizend nieuwe scheikundige verbin dingen aangemeld. Daar kunnen we nooit allemaal tegelijk naar kijken. Het is eigenlijk een soort zwarte doos waarin je van alle kanten prikt in de hoop dat je wat aantreft zegt dr. Boon. „Daarom zijn deze expedities met verschil lende specialisaties zo belangrijk. Die zijn veel beter dan dat iedere specialist met zijn eigen bootje de zee opgaat." Het onderzoekschip Pelagia maakt bij zee-onderzoek gebruik van hypermoderne apperatuur. archifffoto»cpd Het heeft voor de leek iets weg van 'Haarlemmerolie', zij het dan in pilvorm M.ur \.tn die vergelijking willen ze bij Duphar niets weten. Omdat daarmee geen recht wordt gedaan aan het geneesmiddel Fevarin, dat als een soort wonderpil door het leven gaat. Langdurig weten schappelijk onderzoek bracht aan het licht, dat de pil niet al leen depressies opheft maar ook een probaat middel is tegen dwangneuroses als smetvrees, vraatzucht, plein vrees, gokver slavingen alcoholisme Voorlopig wordt Fevarin in meer dan 30 landen alleen nog maar als anti depressiva voor geschreven. „Maar dat gaat ver anderen". zegt Duphars marke ting-coordinator John van den Berg. „Want het geneesmiddel heeft meer in zijn mars. In uit eenlopende onderzoeken zijn keiharde resultaten geboekt bij het gebruik tegen dwangneuro In de VS is het om die reden nu ook bij de registratie-com missie aangemeld als medicijn tegen dwangneuroses. Gelet op de strenge toelatingseisen, wordt aan een dergelijke regi stratie wereldwijd veel beteke nis toegekend. Binnenskamers wordt bij Duphar al voorzichtig gesproken van een doorbraak voor zowel het farmacieconcern als voor de Nederlandse onder- BNfa I* Inmiddels loopt onder de vlag van het Weesper bedrijf in een ziekenhuis in Madrid een breed opgezet onderzoek naar de be handeling van notoire gokver slaafden met Fevarin. Vooron derzoeken lieten verbluffende resultaten zien. Voteni Van den Berg bleek de dwang tot gokken eerst af te nemen om vervolgens zelfs geheel weg te blijwn. Hoogleraar J. Korf van de Groningse universiteit en ge specialiseerd in de biologist lie fisychiatrie noemt de ontwikke- ing 'buitengewoon interessant'-. De biochemicus spreekt van 'een wetenschappelijk revolu tionaire ontdekking Overigens zag hij deze doorbraak op het gebied van de psycho-fannaca al enige tijd aankomen. In me dische kringen en in vaklitera tuur wordt hieraan al langer aandacht besteed Hel hli|kt trouwens, dat meer anti-de- pressiva tevens een bepaalde uitwerking hebben op angst en dwangstoornissen. Bij depressies en dwangneu roses treedt in de hersenen een tekort op aan de slof serotoni ne. Dat beïnvloedt sterk het ge drag van mensen, omdat daar door bepaalde prikkels niet of in minden- mate worden doorge geven. De vraag is nog steeds wat eerst optreedt: het tekort aan serotonine of de depressie dan wel de neurose. Van den Berg. ..Maar er beslaat wel de gelijk onderling verband. Fe\a- nn bevordert de aanmaak en regulering van die stof in de hersenen." Overigens verdwijnt de neu rose bi) het slikken van de pil niet als sneeuw voor de zon. „Zo werkt het natuurlijk niet. Er zit geruime tijd in de opbouw van zo'n stoornis en er Is an dersom ook weer tijd nodig om een nieuw evenwicht te verkrij len van de kerncentrale blijven gebruiken, waarbij van buitenaf de koeltoren het meest opvalt. Maar ook bijvoorbeeld de gene ratoren en de condensor heb ben hun rol in de kolencentrale. Bovendien besloot Cincinnati om het vermogen van de een trale op te voeren naar 1300 Megawatt. Begin 1990 was de verbou wing gereed en de centrale le verde in maart 1991 voor het eerst stroom aan het net. De kosten vielen 20 procent lager uit dan toegestaan. De centrale voldoet ruim aan de Ameri kaanse milieu-eisen. In het eer ste bedrijfsjaar werd 94 procent van de zwaveldioxide en 99.8 procent van het vliegas afgevan gen. een paar procent meer dan volgens de vergunningen vereist is. De bedrijfstijd bedroeg 90 procent. Op grond hiervan noemt het blad Power, een vak blad voor technologie voor stroomopwekking, de verbou wing een groot succes. wacenincen» herman damveld De gemeenten zijn geschrokken van de resultaten van een on derzoek van de Milieu-Inspectie naar de aanwezigheid van be strijdingsmiddelen tegen onge dierte. Uit het onderzoek bleek dat 20.000 niet-toegelaten mid delen aanwezig zijn. De opslag daarvan brengt risico's voor de volksgezondheid en de arbeids veiligheid met zich mee. De ge meenten hebben allemaal be terschap bêloofd. .Je kunt niet zeggen: er zijn onwilligen bij. Was dat wel zo. dan zou ik die gemeenten in de publiciteit willen brengen zegt H. van Blaaderen van de Milieu Inspectie in Wageningen, me dewerker van de afdeling be strijding van dierplagen. In 434 van 998 onderzochte bewaar plaatsen voor ongediertebestrij- ding bleken niet-toegelaten middelen aanwezig te zijn. In een rapport stelt Milieu-In spectie dal vast naar aanleiding van een onderzoek in de perio de 1988 tot 1991. Niet aleen de gemeentelijke, maar ook de particuliere bestrijdingsbedrij- ven zijn met een bezoek ver eerd. De aanwezigheid van ver boden bestrijdingsmiddelen is het gevolg van onvoldoende controle van beheerders van be waarplaatsen. In hqt merendeel van de gevallen was niet bijge houden of de in voorrraad zijn de middelen nog toegelaten wa- Tijdens het onderzoek is bij gehouden of de bouw en inrich ting van bewaarplaasten volde den aan de door de overheid gestelde eisen. Onvoldoende ventilatie, waardoor gevaarlijke dampen zich kunnen ophopen, is geconstateerd bij 174 bewaar plaatsen. Tijdens de controlebe zoeken zijn ook vragen gesteld over het gebruik van de bestrij dingsmiddelen. Onjuiste etikettering van deze middelen, waardoor het risico van fout gebruik ontstaat, kwam 178 keer voor. Een verboden toepassing van bestrijdingsmid delen trof men 13 ken Mn De gemeenten werken hard aan het opheffen van de vastgestel de gebreken. Bij het onderzoek kwamen de gebreken bij de handhaving aan het licht ..Het is positief dat men zo reageert op onze handhavingsplicht al dus Van Blaaderen. „deze milieu-inspectie heeft vruchten afgeworpen V BESTfllJOmSMlOOflff! Uit onderzoek is gebleken dat bij gemeenten maar liefst 20 000 soorten bestnjdingvruddeien liggen opgesla gen, die niet mogen worden gebruikt Mtcmuto io an»

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21