Leidsch Dagblad i.i9 ai Uitbreiding vredesleger in Sarajevo Kleine braadpan gezocht. Quick Boys feest vrolijk verder VS stoppen Alders af op Unced (M) MultiCargo A Kolendamp doodt paar uit Voorschoten op jacht Bedrijfswagens ALTIJD OVERBELADEN? Bel uw vervoersddmeur Runder tartaar, Koningshuis werd verlegen Diana te veel Potig mail PRINCESS DIANA TRIED TO TAKE HER OWN LIFE' BEL: DINSDAG 9 JUN11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39872 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Hongaren bang 2 Hongaren in Slowakije zien hun toekomst met angst en vrezen tegemoet. De nationalist Meciar won de verkiezingen. Recordvangst aan springstof rome eelco van der linden correspondent De politie in Milaan heeft zater dag bij een inval in een apparte ment in die stad grote hoeveel heden springstof gevonden. De bewoners, drie Kroaten, werden gearresteerd. De politiecommis saris van Milaan ontkende gis teren dat zij mogelijk een aan slag beraamden op Antonio Di Pietro, de rechter die het onder zoek leidt naar het steekpennin genschandaal in Milaan. De vondst van de politie was zeker opzienbarend: twee grote kneedbommen en een anti tankbom van bijna een meter hoog. In de bumpers van een auto trof de politie 25 staven dynamiet aan. In het apparte ment werd ook een plattegrond van Milaan gevonden waarop onder andere de gevangenis San Vittore was aangekruist. Omdat rechter Di Pietro dage lijks in deze gevangenis politici en ondernemers verhoort, werd het vermoeden uitgesproken dat de Kroaten hem op het oog hadden. Onderzoek naar de aard van de explosieven moet uitwijzen of ze overeenkomst vertonen met het materiaal dat is gebruikt voor de aanslag op rechter Falcone. Hij kwam sa men met zijn vrouw en drie lijf wachten twee weken geleden om het leven toen een stuk snelweg nabij Palermo werd op geblazen. De politie zou materi aal hebben gevonden waaruit blijkt dat een van de Kroaten banden heeft met een maffia familie van de almachtige Cor- leonesi-clan. Deze familie zou ook een logistieke basis hebben in Milaan. Quick Boys kon weer feest vieren na het behalen van de algehele zaterdagtitel. FOTO LOEK ZUYDERDUIN katwijk Quick Boys feest vrolijk verder. De Katwijkers verzekerden zich zaterdag op eigen terrein van de algehele zaterdag- titel door Kozakken Boys met een 4-1 ne derlaag naar Werkendam terug te sturen. Voor bijna 7.000 toeschouwers had Quick Boys zelfs een bescheiden nederlaag mo gen lijden, maar winnen gaat de formatie kampioen Rheden, wijker Rick Talan, moet blijken of de blauwwitten de opgaande lijn nog verder kunnen doortrekken. Twee dagen na hun overtuigende zege waren veel Quick Boys-spelers getuige van de promotiewedstrijd van zondageerste klasser UVS tegen AFC '34 uit Alkmaar. Wat de Katwijkers wèl lukte, ging gisteren mis bij de Leidenaars. Op het terrein van EDO in Haarlem ging UVS met 1-0 ten on der, zodat AFC '34 het het komende sei zoen in de hoofdklasse mag proberen. De Tijd van Toen 7 Russische adellijke da me ontwierp in 1911 voor haar gezin het fraaie 'kasteeltje' aan Leidse Jan van Coyenkade. Bij de kachel 9 Bij slecht weer blijven de meeste vrijwilligers van de werkgroep die de Drechtoevers maait lekker bij de kachel zitten. Actie moet leiden tot heropening vliegveld De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren besloten 60 waarnemers naar Bosnië-Hercegovina te sturen. Zij zullen voorbereidend werk doen dat uiteinde lijk moet leiden tot heropening van het vliegveld van de belegerde Bosnische hoofdstad Sarajevo. De 14.000 man tellende VN-vredesmacht in het voormalige Joegoslavië zal daarna voor dit doel worden uitgebreid met 1.100 man. WASHINGTON/SARAJEVO GPD/AFP/DPA/Rtr Die heropening van het vlieg veld is noodzakelijk om vluch ten met humanitaire hulp mo gelijk te maken. In de stad is een ernstig tekort aan voedsel en medicijnen ontstaan als ge volg van de omsingeling van de stad door Servische milities. Het besluit van de Veilig heidsraad om waarnemers te sturen, is bedoeld als een eerste stap. De waarnemers zullen moeten nagaan of het mogelijk is het luchtafweergeschut en andere zware wapens rond het vliegveld het zwijgen op te leg gen. Als dat lukt, zullen de extra vredestroepen worden ge stuurd. Zij zouden, aldus een schatting van de VN, in staat ermelo/voorschoten vermoedelijk afkomstig van ver brandingsgassen van een koel kast. Een woordvoerder van het Gasinstituut in Apeldoorn deel de vanochtend mee dat zich in derdaad koolmonoxide kan vor men als een koelkast, die op gas werkt, in een afgesloten ruimte staat of als de afvoer niet naar behoren functioneert. Als er geen verse lucht binnenkomt, is de verbranding onvolledig en vult de ruimte zich met het gif tige koolmonoxide. Van groot belang noemde de woordvoerder van het Gasinsti tuut ook het onderhoud van de apparatuur. „Indien een toestel langdurig niet is onderhouden of niet goed is afgesteld, bestaat eveneens het gevaar van kool monoxide. 'Geen aanscherping van klimaatverdrag jan westerlaken Een echtpaar (53 en 54' jaar oud) uit Voorschoten is in het pinksterweekeinde vermoede lijk door koolmonoxide-vergifti- ging om het leven gekomen. De man en vrouw verbleven op hun plezierjacht, dat lag afge meerd in jachthaven 'Horst' in de gemeente Ermelo. Zondag ochtend werd het echtpaar dood in de boot aangetroffen. De politie kon vanmorgen de naam nog niet vrijgeven, omdat niet alle familieleden van het overlijden op de hoogte waren gebracht. De politie zegt dat uit onder zoek is gebleken dat het echt paar in de nacht van zaterdag op zondag om het leven is ge komen. De koolmonoxide is rio de janeiro harm harkema De Verenigde Staten hebben Nederland, Oostenrijk en Zwit serland onder druk gezet om hun initiatief voor vergaande maatregelen tegen het broeikas effect in te trekken. De VS 'jui chen dat plan niet toe', zo heb ben ze minister Alders in een brief laten weten'. Nederland had op de wereld conferentie voor milieu en ont wikkeling (Unced) in Rio de Ja neiro samen met Oostenrijk en Zwitserland het initiatief geno men om te komen tot een ver klaring die verder gaat dan het voorliggende klimaatverdrag. Ondertekenaars zouden zich moeten verplichten om de uit stoot van kooldioxide in het jaar 2000 terug te brengen tot het niveau van 1990. In het klimaat verdrag is dat onder druk van de VS afgezwakt tot het terug brengen van deze uitstoot tot 'vroegere niveaus'. De VS vre zen nog meer geïsoleerd te ra ken wanneer veel landen de 'Nederlandse' verklaring onder tekenen. Alders heeft inmiddels onder druk van de Europese Gemeen schap zijn initiatief op een laag pitje gezet. Hij probeert nu in EG-verband overeenstemming te bereiken over een minder vergaand voorstel, dat overeen komt met de verklaring van twee jdar geleden, waarin staat dat de EG-landen hun uitstoot van kooldioxyde willen terug brengen tot het niveau van 1990. De EG hoopt dat andere landen daar inspiratie uit put- Inmiddels zijn ook grote pro blemen gerezen rond de finan ciering van milieumaatregelen in de ontwikkelingslanden. Vol gens minister Pronk van ont wikkelingssamenwerking wei geren de meeste geïndustriali seerde landen om daar (veel) extra geld voor uit te trekken. Vooral Duitsland, Engeland en de Verenigde Staten weigeren zich vast te leggen op de ouae VN-norm van 0,7 procent van het bruto nationaal produkt (bnp) voor ontwikkelings- en milieuhulp. De geïndustrialiseerde landen besteden nu gemiddeld 110 miljard gulden aan hulp, 0,35 procent van hun bnp. De ont wikkelingslanden houden voor alsnog vast aan de eis van 0,7 procent, waarin zij worden ge steund door onder meer Neder land en Frankrijk. Nederland, Frankrijk en Denemarken, die nu als enige EG-landen 0,7 pro cent of meer van het bruto na tionaal produkt aan ontwikke lingshulp besteden, zijn er in EG-verband niet in geslaagd de rest van de lidstaten de belofte af te dwingen dat zij die norm in het jaar 2000 ook zullen heb ben gehaald. VONDELLAAN 80 LEIDEN TEL. 071 -318931 FAX 071 -323524 100 gram ®i®® 185 Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 13 juni a s Charles dreef zijn sprookjesprinses bijna tot zelfinoord londen cees van correspondent De avond voor haar huwelijk kreeg Lady Diana een kaartje van haar aanstaande echtgenoot, de Britse kroonprins Charles. De tekst luidde aldus: „Ik ben zo trots op je dat als je morgen komt opdagen, ik bij het altaar op je sta te wachten." Lady Diana verscheen voor het altaar in St Paul's Ca thedral en de wereld was getuige van het 'huwelijk van de eeuw'. Wat diezelfde we reld echter niet wist, was dat Lady Di seri eus had overwogen het huwelijk af te bla zen. Kort voor de plechtigheid had Di een armband gevonden die Charles had ge kocht voor een oude vlam, Camilla Parker Bowles. In de armband waren de woorden 'Fred' en 'Gladys' gegraveerd, de koos naampjes die Charles en Camilla elkaar hadden gegeven. Charles, zo wist Di, had altijd een gehei me liefde voor Camilla gekoesterd. Tien jaar eerder was hij verliefd op haar ge weest, maar zij had zijn liefde afgewezen en was met een ander getrouwd. Had Charles desondanks nog steeds een zwak voor deze vrouw? Jaloezie was niet Di's enige probleem. Van de ene op de andere dag was het ge wone meisje uit het volk de vrouw gewor den van Engelands toekomstige koning. Bij toneeluitvoeringen op school had ze altijd A li Tpern1ocr\'for Mpover her loveletn m«rr de figurantenrollen uitgezocht waarin ze niets hoefde te zeggen; nu moest ze voor het oog van de wereld de hoofdrol spelen. Ze zei Tater: „Het ene moment was ik nie mand. het volgende de prinses van Wales, moeder, speeltuig van de media, lid van de familie. En dit was gewoon te veel voor één persoon." Sensationele onthullingen over het hu welijk van kroonprins Charles en Lady Diana halen bijna wekelijks de kolommen van de Britse rioolpers. In de meeste geval len gaat het om verhalen die worden toe geschreven aan anonieme vrienden en be diendes. Maar vandaag verschijnt een boek dat de Britse monarchie op haar grondvesten zal doen schudden. Het boek onthult dat prinses Diana, tot wanhoop gedreven door haar echtgenoot, een reeks van zelfmoordpogingen deed. Schrijver Andrew Morton noemt in zijn boek (Diana: Her True Storyal zijn bron nen bij naam en zegt hun informatie op de band te hebben vastgelegd. Het staat vrij wel vast dat Diana haar zegen aan het boek heeft gegeven. Mortons bronnen zijn vrienden en naaste familieleden van haar. Zelfs kreeg de auteur de beschikking over tachtig nimmer gepubliceerde foto's uit het familie-album. Diana heeft de koninklijke omerta (zwijgplicht) geschonden, maar wel de eer ste slag gewonnen in haar oorlog met Charles. Pagina 5: 'Hoe vaak heeft u gepoogd zelf moord te plegen?' Geen kront ontvangen? SERVICE HET WOORD IS AAN Shakespeare Het geluk is een parfum: wij kun nen het niet over een ander uit storten zonder dat enige druppels op onszelf vallen. VANDAAG Binnenland - Buitenland- Cultuur Familieberichten TV-program Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK moeten zijn het vliegveld van Sarajevo in tien dagen weer ge opend te krijgen. .Alle vijftienle den van de Veiligheidsraad steunden het sturen van extra troepen naar Joegoslavië. De uitbreiding van de \"N-vredes macht kost alleen al de eerste vier maanden twintig miljoen dollar. VN-secretaris-gcneraal Bout ros Ghali is zich ervan bewust dat zware wapens aanwezig zul len blijven in de heuvels rond Sarajevo en het vliegveld. „Daarom zal het slagen van on ze missie afhangen van de blij vende medewerking van de strijdende partijen, en dan in het bijzonder de Bosnische Ser viërs", aldus Boutros Ghali. De VS hebben gisteravond ontkend de Zesde Vloot te wil len inzetten om de heropening van het vliegveld af te dwingen. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, noemde de berichten uit Bosnië „slechts geruchten„De Zesde Vloot bevindt zich niet in dat gebied", aldus Fitzwater. In Sarajevo zijn gisteren de zwaarste gevechten geleverd sinds het begin van de strijd in Bosnië. Moslim-eenheden le verden zwaar slag met Servische milities die de Bosnische hoofd stad al wekenlang belegeren en bombarderen. Het Joegoslavi sche persbureau Tanjug sprak van een „totale oorlog". Boven de stad hangen dikke zwarte rookwolken. De brand weer stond machteloos bij ge brek aan bluswater. De straten liggen bezaaid met puin en glas en de ziekenhuizen puilen uit van doden en gewonden. Pagina 2: 'Ik weet dat Ik tegen mijn wanhoop moet vechten.' Banken: Al 167 miljoen gulden witgewassen DEN HAAG ANP Nederlandse banken en finan ciële instellingen hebben de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) in de eerste vijf maanden van dit jaar ongeveer 167 miljoen gulden aan ver dachte transacties gemeld. Het grootste deel van het getraceer de geld is afkomstig van de han del in verdovende middelen. Du heeft mi Scheep, hoofd van de afdeling Recher che Expertise Vermogen van de CRI, zaterdag gezegd Hij rea geerde daarmee op uitlatingen van hoofdmeester J. Wilzing van de CRI. die eerder vorige week in Scheveningen bekendmaakte dat de politie diverse witwas operaties van misdaadorganisa ties in Nederland op het spoor is Tachtig procent van de ban ken en financiële instellingen is dit jaar reeds begonnen met het informeren van de politie, voor uitlopend op de invoering van de wettelijke meldingsplicht. Volgens Schaap krijgt de CRI el ke dag ..ongeveer drie tot vier tips" binnen over verdachte geldstromen. Het gaat dan om transacties van tienduizend lot tientallen miljoenen guldens De getraceerde 167 miljoen gulden zijn volgens Schaap het topje van de ijsberg. WETENSCHAP PAGINA 21 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Nog enkele buien Af en toe zon en voornamelijk in de middag en avond enkele buien, mogelijk met onweer Vannacht een enkele mistbank en minimum temperatuur omstreeks 12 graden. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden Noordoostenwind, zwak tot matig, rond kracht 3, in het Waddengebied nu en dan vrij krachtig. 5 Hirsch Ballin wil doorgaan als minister hilversum anp Minister Hirsch Ballin van justi tie (CDA) blijft ook na deze ka- binetspenode beschikbaar voor de landelijke POUttefc. Hij «ffl eventueel Tweede-Kamerlid werden maar gaat het liefst gaat door als minister van justitie, bij voorkeur opnieuw in een CDA- PvdA-kabinet. De voormalig hoogjwm BtaMB- M bestuurs recht in Tilburg zei dat op eer ste pinksterdag voor de NCRV- radio. Hirsch Ballin verniilde in 1'iR'i mcrip-ns /under veel gre tigheid de wetenschap voor het ministerschap. I N^^bonnarnpni ik daarna Paf maand (I 27,80) via automa- titcha batating* Per kwartaal ff 80,10) via accept Per kwartaal (f 80.10) via auto- Naam en voor lal 1 «ft I 8 V12K1 40Ö05J I

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1