Jorritsma voorziet zware tijden 9 )\t Koen Pijpers valt af Sport H H WIE ZEI DAT DINSDAG 9 JUN11992 Faldo prolongeert golftitel kiilarnevNick Faldo heeft zondag zijn open Ierse golftitel ge prolongeerd. De Engelsman versloeg de Zuidafrikaan Wayne Westner op de vierde hole van de noodzakelijk geworden play off. l-aldo ncgon zondag met een riante voorsprong aan de vier de en laatste ronde op de haan van Killarney. Na zijn eerdere scores van 66,65 en 68 volgde nu echter een schamele 75, drie boven par. Westner had slechts 67 slagen nodig en leek op de laatste hole zelfs de winnaar. Faldo, die een jaar geen toernooi had gewonnen, dwong met een decimeters lange putt nog ter nauwernood een verlenging af. Chris van der Velde meldde zich in de middenmoot. De Nederlandse professional eindigde op een gedeelde 26ste plaats. Kans op vrijspraak Krabbe minimaal hamburg De Duitse atletes Katrin Krabbe, Grit Breuer en Silkc \16llcr /.uilen de Olympische Spelen van Barcelona missen. Dit is de conclusie na de openbaarmaking van het rapport van de Britse jurist Mark Gay, de advocaat van de wercldatletiekunie IMF, in „Bild am Sonntag". Gay stelde het dossier samen voor de arbitragecommissie, die zich tussen 26 en 29 juni over de af faire Krahbe buigt. In het rapport staat dat de drie urineproeven van de atletes, afgenomen tijdens een trainingskamp in Zuid- Afrika, identiek waren. I liermee hebben de drie de regels van de IMF overtreden en krijgen zij een startverbod woor vier jaar. Britse loopster bedankt voor Spelen Sheffield» De Britse lange-afstandsloopster Andrea Wallace ziet al van de Olympische Spelen in Barcelona. Zij vindt zichzelf niet goed genoeg. De 25-jarige moeder van twee kinderen won zater dag in Sheffield een kwalificatiewedstrijd over 10.000 meter. Zij bleef een halve minuut binnen de limiet. ..Ik heb geen zin op de tiende plaats te eindigen in Barcelona. Ik blijf liever thuis. Over vier jaar heb ik misschien een betere kans." Bondscoach Hans Jorritsma heeft Koen Pijpers uit de voorlopige Olympische selectie van de mannenhockeyploeg geschrapt. Met Pijpers zijn de laatste tien dagen drie spelers van landskampioen IIDM te licht bevonden. Eerder vielen Diederik Donk en Leider dorper Maarten Gehner af. Rochus Westbrock van Klein Zwit serland, die het pinksterweekeinde met Jong Oranje speelde, maakt wel deel uit van de selectie van achttien spelers, die don derdag voor een trip van ruim twee weken naar Malaysia ver trekt. Na een testserie van drie duels tegen Malaysia (in Ipoh en Ku ala Lumpur) doet Nederland van 20 tot en met 25 juni in Kuala Lumpur mee aan een vierlandentoernooi. De andere deelne mers zijn Malaysia, Australië en Japan. Coach Roelant Oltmans van de vrouwcrtploeg kondigde na af loop van het BMW-toernooi in Amstelveen aan, dat hij donder dag de definitieve selectie van zestien speelsters voor het Olym pische toernooi in Barcelona bekend zal maken. De nationale vrouwenploeg houdt de tweede helft van de vol gende week een trainingskamp in Tilburg, waarin twee wedstrij den tegen Duitsland worden gespeeld. Van 25 juni wordt een bliksembezoek gebracht aan Barcelona met twee duels tegen Spanje in vier dagen. Begin juli staan nog enkele thuiswedstrij den legen opnieuw Spanje en Canada op het programma. ROB ONDERWATER ROB V Hockeyteam kan professionalisering concurrentie nauwelijks volgen De tegenstellingen in het Wagenerstadion in Amstel veen waren op de slotdag van het vijflandentoernooi schrijnend. De wervelende show waarmee Pakistan gisteren het Nederlands mannen-hockeyteam in een heuse finale de les las (2-1) en naar de derde plek verwees, stak schril af te gen de sobere wijze waar op de vrouwen van Oranje zichzelf ten koste van Duitsland (1-0) tot winnaar kroonden. amstelveen ad heesbeen gpd-verslaggever De bondscoaches Roelant Olt mans (vrouwen) ^n Hans Jorri tsma (mannen) wensten in deze fase van de voorbereiding en vooral die van verstoppertje spelen weinig waarde toe te kennen aan de resultaten. Tot en met de Olympische Spelen (eind juli) is er echter nog veel werk aan de winkel. Tenminste wanneer beide (vermoeid ogen de) nationale teams zich in Bar celona als waardige wereldkam pioenen willen presenteren. Ofschoon er van paniek geen sprake is, is er wel bezorgdheid. Bij Jorritsma meer dan bij Olt mans, voor wie de krachtsver schillen minder verstrekkend zijn dan voor zijn vakbroeder. „De landen, die we in Amstel veen hebben zien spelen, ogen even ver", concludeerde de vrouwen-coach naderhand. „Al le wedstrijden zijn met een doelpunt verschil beslist. Dat zegt me voldoende. Als de groep fitter is en we ons scorend ver mogen (slechts vijf goals - red.) weten op te voeren, kunnen we ons straks met iedereen me- Zijn collega van het andere Oranje zocht na de keiharde knock-out tegen Duitsland (3-0) en de knieval voor Pakistan i v Erik Parlevliet in duel met Anjum Saeed van Pakistan. echter de aanval. De 65-voudige ex-international, die anderhalf jaar na zijn afscheid op verzoek van de internationals terugkeer de, blijft een wanhopige strijd voeren tegen de amateuristi sche vrijheid-blijheid-cultuur in de nationale hockeysport. „Steeds meer landen", antici peerde Jorrtisma op de ontwik kelingen binnen de wereldtop, „kiezen voor een professionele aanpak. Ze trainen meer, plan nen hun toernooien beter en spelen beduidend meer inter lands dan wij. Wij werken voortdurend vanuit een achter stand. Ik verwacht dan ook dat we een zware toekomst tege moet gaan. De bond heeft wei nig geleerd van het verleden. Het is allemaal korte termijnpo- litiek. Het behalen van de we reldtitel heeft een soort genoeg- doeningsgevoel gegeven. Er is geen nieuwe en andere weg in geslagen. Voor de Spelen ben ik gematigd optimistisch omdat er - zoals we nu kunnen werken - nog veel valt in te halen en we in de zwakste poule zijn inge deeld. Maar daarna voorzie ik toch een terugval." De ambitieuze Jorritsma zou liefst voor de grote evenemen ten in een situatie blijven ope reren, die tot en met de Olym piade voor alle internationals is gecreëerd. Met medewerking van de NSF en of werkgever hebben alle spelers/speelsters de komende twee maanden (betaald) vrijaf gekregen of mo- geval van studie hun later doen. Daarmee is de profstatus geschapen die voor de Amsterdammer en ui teraard voor Oltmans als ideaal uitgangspunt dient. Dat betekent ruimte voor trips naar het buitenland (don derdag vertrekt de ploeg voor ruim twee weken naar Malay sia), het spelen van testseries (nog tegen Argentinië) en dag trainingen. En hetzelfde geldt voor de vrouwen, die vanaf vol gende week hun trainingskamp in Tilburg opslaan (met twee wedstrijden tegen Duitsland), eind juni voor een lang week einde naar Spanje afreizen en begin juli nog drie interlands af werken tegen Canada. Bevrijding „Ze ervaren deze situatie als een bevrijding", is Oltmans dui delijk geworden. „Echter lang niet iedereen gaat er even goed mee om. Ze zijn zo gewend ge raakt aan het ritme van werken of studeren en trainen dat ze hun vrije tijd soms verkeerd in vullen. Als je veel arbeid levert, moet je ook op tijd rust nemen. Dat gebeurt echter niet altijd even consequent." Die wetenschap heeft Jorrits ma inmiddels ook. „Maar", be nadrukte hij, „dat leer ik ze wel." Veel spelers grepen gisteren die bewegingsvrijheid aan om de nadelige marge met de top luchthartig 'weg te masseren' Argumenten als 'we zijn ver moeid', 'de scherpte is er nog niet' en 'wanneer we straks twee maal per dag kunnen trai nen, werken we de achterstand wel weg', klonken bij herhaling. En dan vooral als excuus voor het drama tegen het superieure Duitsland, dat alleen en juist te gen Nederland even zijn klasse demonstreerde. Zoals ook Pakistan dat onder aanvoering van de onnavolgbare stickvirtu oos Shabaz voor 4500 toeschou wers deed. Daarmee de eerste toernooizege buiten Azië bin nenslepend sinds de Spelen van '84. Slechts een enkeling, onder wie de veelpratende en gedre ven Frank Leistra keek anders tqgen het verandèrde rollenpa troon aan. „Het vrijblijvende gaat er vanaf. Dat zal er zeker toe bijdragen dat iedereen nog bewuster wordt waarmee hij bezig is", aldus de doelman, die in het oogstrelende duel met Pakistan boven zijn collega's uitsteeg en - net als zaterdag te gen Duitsland - een stratbal stopte. Zak chips Floris Jan Bovelander, in de bot sing met zowel Duitsland (nul uit twee) als die met Pakistan (1 uit drie) niet bijster trefzeker bij de strafcorners, ging nog een stapte verder. „Ik denk dat het prikkelend zal werken", stelde de biologiestudent met het on vermijdelijke biertje in de hand. .Alles wat nieuw is, stimuleert. Topsporters hebben dat nodig. Maar van echte professionals kun je natuurlijk niet spreken. Zo leven en gedragen we ons 'niet. We blijven amateurs die zich twee maanden helemaal op het hockey kunnen concen treren. Zo ervaar ik het tenmin ste. Ik weet nog niet hoe ik mijn vrije tijd 's avonds ga invullen. Het zal er wel op neerkomen dat ik thuis op de bank met een zak chips naar de televisie zit te kijken." Berti Vogts, bonds coach van het Duit se elftal, in Voetbal International: Wij Duitsers moeten gewoon eens leren beseffen (Uit een ander land heter kan zijn. Dat er meer goede voet hollers op deze aarde rondlopen. Eric Cantona, Frans voetbalin ternational, in Voetbal Inter national: ..liet kiezen van de gemakkelijke weg tekent de zwakke mensen. Vergelijk het maar mi die liet ene jaar in een rechts kabinet i ministers ..Ons voetbal is net als whisky. Als je er teveel van proeft, krijg je pijn in je kop. Eric Cantona In VI: Niet alle voetballers zijn mees ters over de hal. Maar als je Mo zart neerzet in een straatorkest, heb je ook niet veel aan zijn ta lenten. Ruud Gullit in Voetbal: Als je niet hard werkt, heb je ook geen geluk." zittei 7 de j kiezingen in een links kabinet. Voor die mensen heb ik geen waardering. Die mensen zijn heel klein. Als ze sterven, wordt er (Vil klein graf ge- graven. I en heel klein grafje." „Gekken hebben de wereld meer bijgebracht dan de wijzen. Gekken durven 'nee'te zeggen, andere wegen te kiezen. Alleen daardoor boek je vooruit- Kim" nal: ..1 Vanneer het om Rinus Michels gaal. ben ik absoluut niet objec tief Niet omdat ik hem zo'n on aardige man vind. maar omdat hit lob an Cruijffop onvolwassen wijze blijft pesten, Rinus Michels in Voetbal: We gaan er iets moois van ma- thinking om te verouder dat dit Oranje de komende we ken de /Kinnen van het dak zal s/H'len." Henk Chapel, bege leider van Marco van Basten in Ita lië, in de Volks krant: Billy Mc NdU,a ..Met Marco moest ik altijd naar gara ges. Helemaal gek van auto's is hij. Er moeten er minimaal vier voor de dem staan. Mercedessen, Porsches, alles. Kan ook makkelijk na tuurlijk in Milan. Je m naar een garage •n zegt dat je Marco van Basten bent. Dan komt die auto er zo. loopt ger „Bij ACV krijgen de spelers geen cent. Ja, reiskostenvergoedingen en shirtjes en broekjes. liet is wel eens lastig, omdat Achilles bij ons in Assen wel betaalt. Carol Akemann, teamsecrcta- ris van bet Nederlands elftal, in Voetbal: Telkens als ik thuiskom, is het nel of ik vreemd ga. Mooi toch!" Studio Sport-verslaggever Ed die Poelman tijdens de oefen interland Frankrijk-Neder land: ..Aan de bal Cantoni. verdediger van Olympiquc Marseille, de kampioen van Spanje." De promotie van Go Ahead Eagles heeft voorstopper Kees Marbus, broer van Noordwijk- spits Bram, opgezadeld met de nodige kopzorgen. De Noord- wijker volgt in Deventer een agrarische opleidingen moet voor 1 januari drie maanden stage lopen, anders vervallen al zijn reeds behaalde studieresul taten. Marbus dacht slim te zijn door in zijn contract bij de kers verse Deventerse eredivisieclub een clausule op te nemen die hem van zijn verplichtingen in het seizoen '92/"93 tijdelijk zou ontslaan. Echter, de clausule vervalt nu Go Ahead is gepro moveerd. „Ik heb het destijds tijdens de contractbesprekingen niet goed gedaan. Formeel kan de club mij nu verbieden er tussen uit te gaan." Marbus had er niet werkelijk bij stilgestaan dat Go Ahead zou promoveren. „Het staat inderdaad zwart op wit dat ik weg zou mogen als Go Ahead in de eerste divisie uit zou ko men. Maar ik verwacht dat de club begrip heeft voor mijn situ atie. Het gaat om mijn toe komst. Ik heb veel tijd in mijn studie gestoken, mijn ouders hebben veel moeten betalen om mij te laten studeren. En laten we eerlijk zijn: zo belangrijk is voetbal niet. De ene week bran den ze je af, en de andere week is het weer hosanna. Nu slaan ze na de promotie bij wijze van spreken mijn schouders kapot." Het feit dat Marbus niet onder zijn contract bij Go Ahead uit kan is slechts het halve pro bleem. Een ander probleem vormt het feit dat hij geen sta- ge-adres heeft. „Ik had er wel één", zegt Marbus. „Maar dat ziet er nu allemaal somber uit. Ik zou als stagiaire in Australië gaan werken. Vanwege de re cessie in Australië gaat het alle maal mooi niet door. Ik hoorde al een tijd niks meer." Totdat hij ging telefoneren. „Het zou allemaal in orde'ko- men. Ik moest wat spullen op sturen voor mijn visum. Een paar weken terug kreeg ik een brief waarin stond dat er geen baan voor me was." Marbus zou in Australië, naast zijn da gelijkse werkzaamheden, bij Wilhelmina Football Club uit Melbourne gaan voetballen. Dat avontuur kan hij nu ook verge ten. Marbus heeft wat vage contac ten in Duitsland en Engeland. „De stage moet ik van mijn school in het buitenland volgen. Misschien kan ik het zo regelen dat ik mijn stage in Nederland doe. Ik moet dat even goed uit zoeken, daar heb ik de afgelo pen maand geen tijd voor ge had. Ik heb met Go Ahead in de nacompetitie en de twee duels tegen Den Haag acht Finales ge speeld." Marbus ziet ook positieve kan ten aan de promotie van Go Ahead Eagles. „Gelukkighoefik volgend jaar niet tegen mijn broer te spelen." Zijn broer Bram komt volgend seizoen uit vooreerste-divisionist Excelsior. Een Britse samenzwe ring tegen Samaranch bestaat niet. Dit be weerde Sir Arthur Gold, voorzit ter van het Britse Olympisch Comité, gisteren in Londen in aanwezigheid van de voorzitter van het Internationaal Olym pisch Comité. Het IOC is intussen in Zwitser land een juridische procedure begonnen tegen de auteurs Vyv Simpson en Andrew Jennings van net boek „The Lords of The Rings". Zij schreven kritische portretten van de machtheb bers in de Olympische bewe ging. Vooral Samaranch moest stuttgart De Russin Oksana Kostina kreeg voor haar oefening met de hoepel op de Europese kampioenschappen ritmische gymnastiek e tien. Goed voor gedeeld goud. Alexandra Timoshenko. Larissa Lukyanenko en Oksana Skaldina werden eveneens gewaardeerd met een tie het ontgelden. Zwart op wit werd onder meer gesteld dat hij zich indertijd conformeerde aan het fascistische bewind van Franco. Na lezing van het boek heeft de Spaanse IOC-voorzitter dit niet ontkend. Wel stelde hij dat de auteurs gemanipuleerd waren door onbekenden om hem weg te werken als voorzitter. Vorige week herhaalde hij in een Spaanse krant zijn stelling dat er een Britse kliek bestaat die niet tolereert dat hij hoofd van het IOC is. Volgend jaar in Monte Carlo is Samaranch aftredend als voor zitter. Samaranch (72) heeft nog niet beslist of hij zich herkies baar stelt voor een nieuwe ter mijn. Hij wacht de afloop van de Olympische Spelen in zijn geboortestad Barcelona af. Gisteren bezwoer Sir Arthur Gold hem dat er in de Britse sport geen samenzweringen be staan. „Ik verzeker U dat er niet iets dergelijks heeft bestaan." Gevraagd om commentaar op deze uitspraak stapte Sama ranch van het onderwerp af door te zeggen: „Ik respecteer en bewonder de Britse sport." Samaranch en Gold waren aan wezig bij de presentatie van een ander Olympisch boek: „Olympic Revolution" door Da vid Miller, dat een heel wat flat teuzer beeld schetst van Sama ranch's twaalf jaar als IOC-voor zitter. In de Daily Telegraph was Sa maranch vorige week explicie ter: „In Groot-Brittannië gelooft men dat mensen van Latijnse afkomst geen recht op zo'n po sitie hebben. Het is een Noord- Zuid-oorlog, ontketend door het superioriteitscomplex van de angelsaksen. Je hoeft maar dooreen paar Engelse bladen te bladeren om de persoon te vin den, die Engeland graag op mijn plaats wil zien." Hij doelde op Prinses Anne, die zich vaak kritisch heeft uitgelaten over de internationale structuur van het IOC In de Telegraph gaf Samaranch zijn collaboratie met Franco toe. „Maar het is zeer verdacht dir feit een jaar voor mijn even tuele herverkiezing naar voren te brengen." O T) Naam: Bart van Leeuwen Club: UVS Beroep: Notaris Je bent voorzitter van UVS. je kunt met je club promoveren naar de hoofdklasse, maar omdat dat beslissingsduel tegen AFC'34 on verwacht een week is uitgesteld, ben je toeval lig wel met vakantie op Malaga. Wat nu? Vraag voorde wedstrijd:) Dan kom je tussendoor gewoon even terug? „Natuurlijk, je bent voorzitter of je bent het niet. Maar zonder gekheid, het was natuurlijke een vervelende samenloop van om standigheden dat dat protest te gen die ongerechtigde speler van Blauw Wit tot uitstel leidde en mijn vrouw en ik die vakan tie intussen hadden geboekt. Ik heb met haar overlegd en ze vond het geen probleem dat ik er even tussenuit kneep." Geen vertraging of zo? „Nee. een lijnvlucht met de KLM, dus dat was geen pro bleem. Ik ben een dagje eerder gekomen, zodat het wat dat be treft niet mis kon. Zodoende heb ik de hele voorbereiding meegemaakt. Laten we hopen dat de spelers er op het veld ook het nodige voor over hebben. Ik heb daar overigens alle vertrou wen in. Met zo'n voorzitter als mascotte kan het toch niet mis? (Later na afloop) Het ging dus wel mis „Ja, bijzonder jammer. Maar dat hoort bij het voetbal, hè. Niet getreurd, derhalve. Vol gend jaar is er weer een compe titie met nieuwe kansen. Ik ben daar toch tamelijk nuchter in." Geen spijt achteraf dat u hele maal voor niets uit Spanje bent gekomen? „Nee, hoor. Nogmaals, ik vond gewoon dat ik hier moest zijn als dat binnen de mogelijkhe den lag."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18