Indurain: Giro-baas Volleyballers met glimlach langs Duitsers Toch kernploeg voor schaatsters Sport Vergeer toont goede vorm op districtskampioenschappen DINSDAG 9 JUN11992 17 Chicago Bulls weer aan de leiding portland Met onder meer 26 punten van Michael Jordan heb ben de Bulls uit Chicago uitdager Portland weer op achterstand gezet in de strijd om de Amerikaanse basketbaltitel. Na drie duels leiden de profs uit Chicago met 2-1. Voor de komende twee wedstrijden blijven de ploegen in Portland, waar morgen en vrijdag opnieuw wordt gespeeld. Na drie wedstrijden is er nog alles mogelijk in de finale van de NBA. Nederlands basketbalteam laatste karlsruhe t Het Nederlands mannen-basketbalteam is voor de tweede keer binnen één week als laatste geëindigd bij een inter nationaal toernooi. Na de vierde plaats in Groningen, was Oran je ook in Karlsruhe de zwakste van het aanwezige kwartet ploe gen. Na de overwinning op de Amerikaanse College All Stars van vrijdag (81-70) ging Nederland in de Europa-halle te Karlsruhe tweemaal met ruime cijfers ten onder. Zaterdag was Tsjechoslo- wakije met 102-77 te sterk, zondag werd met 94-64 verloren van toernooi-winnaar Duitsland. Sean Kelly naar zieke vrouw soNDRio Sean Kelly heeft gisteren de Ronde van Italië verlaten om zich naar het ziekbed van zijn vrouw Linda in Ierland te spoeden. Mevrouw Kelly kreeg onlangs een zware astmatische aanval. Zij vroeg al enkele dagen om bijstand van haar echtge noot. De ploegleiding en de organisatoren van de Giro d'Italia gingen akkoord met zijn vertrek. Wiersma bij NK dammen op kop surhuisterveen k Oud-wereldkampioen Harm Wiersma heeft drie ronden voor het einde van het nationale damkampioenschap al leen de leiding genomen. Hij versloeg in de tiende ronde koplo per Anton van Berkel die door die eerste nederlaag met Wiersma van plaats verwisselde. Wiersma, die zaterdag met Clerc de pun ten deelde, had tegen Van Berkel al vroeg het initiatief. De ver rassend succesvol debuterende Brabander hield lang stand, maar moest laat in een klassieke stand toch terrein prijsgeven. Wiersma zag in de tijdnoodfase kans door secuur spel een schijf te veroveren en een doorbraak te forceren. Volleybalteam VS maakt indruk den haag De nationale volleybal ploeg van de Verenigde Staten gelooft in de derde Olympische titel op rij. Afgelopen weekeinde gaven de Amerikaanse internationals een voorproefje van wat ze in Barcelona van plan zijn. Ze wonnen in de World League twee keer met 3-0 van het GOS, de Europese kampioen. De Amerika nen werden Olympisch kampioen in 1984 en 1988. Na het laatste succes viel het gouden team uit elkaar. Met Barcelona in aantocht wist bondscoach Lred Sturm de meesten enthousiast te krijgen voor een nieuw Olympisch avontuur. Na vier weekein den van de World League zijn de zes landen voor de-volgende ronde wel bekend: de Verenigde Staten en het GOS in groep A, Nederland en Cuba in B, Italië en Brazilië in C. REDACTIE LmCRMAN lOUSTRA LAD VAN KAAM fCHff) t.UM BROUWER DE KONING LRC* ONOERWATER UROS VAN DER ZANDEN Motiet wint Daitphiné Libéré Indurain verstevigde in het Pinksterweekeinde zijn lei dende positie in de Giro d'Italia met verdedigend rijden. De Spaanse Tour-winnaar heeft nog slechts oog voor Claudio Chiappucci. De Italiaanse aanvaller plaatste een paar snedige demarrages, maar de rose-truidrager rea geerde telkens gepast. Niet aanklampen, maar bovenal eroverheen aanvallen. Chiappucci zwaaide de leider gis teravond lof toe. „Hij is eenvoudig te sterk. Ik kan hem maar niet uit het wiel rijden." De Italiaan Marco Saligari: i de 16de etappe van de Ronde van Italië. sondrio A/illard-de-lans/guon anp De drie etappes in Italië werden gewonnen door Furlan (in Monte Bondone), de Fransman Francois Simon (Palazzolo SuH'Oglio) en de Italiaan Saliga ri. De laatste reed maandag 138 kilometer solo, nadat een aan val van Johan Lammerts, de enig overgebleven Nederlander, was mislukt. Saligari bouwde een kwartier voorsprong op. In de slotfase verzwakte hij danig. „Ik heb alleen nog maar aan mijn vrouw en aan de overwin ning gedachtverklaarde hij na zijn zege. Mottet Charly Mottet won voor de der de keer in zijn loopbaan de Dauphiné Libéré. De Fransman evenaarde daarmee het record van zijn landgenoten Lauredi en Hinault. De 29-jarige Mottet ze gevierde eerder in 1987 en 1989. Voor zijn derde zege reed hij tij dens de slottijdrit Luc Leblanc uit de leiderstrui. Mottet was op een geaccidenteerd terrein 8 se conden sneller dan Ekimov. Mottet begon het seizoen in de versukkeling. Hij kon als ge volg van een voorhoofdsholte ontsteking maar niet in vorm komen. Pas enkele weken gele den reed hij zijn eerste uitslag: derde in de Ronde van Roman- dië. Het regenachtige weer in de Franse Alpen was bepaald niet in zijn voordeel, maar Mottet ging elke dag beter rijden. Ronde van Asturië Alex Zulle heeft in zijn eerste volledige seizoen als profrenner zijn tweede etappekoers gewon nen. De 23-jarige Zwitser, eind maart al de beste in de Cata laanse Week, voltooide zondag de Ronde van Asturië succesvol. Zulle, rijdend bij het Spaanse Once, maakt volgende maand zijn debuut in de Ronde van Frankrijk. Hij vervangt de ge blesseerde Belg Bruyneel. In de Ronde van Asturië, die zondag in het vrijwel altijd natte Gijon eindigde, bleef Zulle er kende specialisten als Romin- ger, Montoya en Delgado voor. De nummers één, twee en drie uit de Ronde van Spanje eindig den nu elk een positie lager. Zowel de vijfde als zesde etappe eindigde in een massas print. Dimitri Konisjev (TVM) en Uwe Raab (PDM) bezorgden hun Nederlandse werkgevers nog enige tevredenheid. Beide malen werd een Nederlandse Buckler-man, achtereenvolgens Mulders en Nijdam, op de streep verslagen. Zes dagen rijden voor half uur racen ZANOVOOOTtANe Ruim tweeduizend kilometer legde Leonid Protasov af in drie dagen om nauwelijks een half uur te racen op het circuit van Zand voort De 35-jarige Oekraï ner was Pinkstermaandag dé bezienswaardigheid op de race baan in de Noordhollandse dui nen waar 10.000 toeschouwers op afkwamen. De viervoudige Russische en achtvoudige Oekraïnse kam pioen trok in de produktie-toer- wagenklasse tot 2 liter met zijn aftandse Lada Samara de mees te aandacht. Niet vanwege zijn kwaliteiten, maar met zijn dap pere verweer tussen de veel snellere Westeuropese bolides. Protasov eindigde als laatste op vele ronden achterstand van winnaar KalfT. De espeditie van Kiev naar Zand voort was evenwel niet voor niets geweest. De leiding van het circuit beloonde hem met een bekertje en een huldi ging op het erepodium. Het was voor Zand voort een historisch moment, want de Oekraïnse autocoureur was de eerste deel nemer uit het GOS. „Wij komen in augustus te rug", beloofde Protasov plech tig. ,,De gastvrijheid was over weldigend Ik heb ook veel hulp gehad. Tegen het Europese ge weld kon ik echter niet op. Zon dag heb ik een paar rondjes kunnen oefenen. Van een Ne derlandse coureur (Nobels) heb ik slicks gekregen, daarvoor had ik geen geld. Het was een schit terende en leerzame ervaring", liet hij via een tolk weten. Gisteravond vertrok het gezel schap vanuit Zandvoort weer naar Kiev. Een missie van 2100 kilometer. De Lada werd op een aanhangwagen!je vervoerd. Ge slapen werd in een vooroorlogs busje, waarmee Protasov en zijn vier helpers de terugreis van drie dagen begonnen. Wamionder plaatst zich door zege automatisch voor NK De Graaf sterk op WK duathlon frankfurt fc Ronald de Graaf heeft zich dap per geweerd op de het wereld kampioenschap duathlon. De Koudekerker legde zondag in het Duitse Frankfurt beslag op de 31ste plaats op de ook wel run-bike-run genoemde disci pline, die bestond uit tien kilo meter hardlopen, zestig kilome ter wielrennen en opnieuw tien kilometer hardlopen. De Graaf was met zijn eindtijd van 2.40,25 tweede Nederlander. Winnaar werd de Nieuwzeelan- der Brick. Mark Koks eindigde, net als Thea Sybesma bij de vrouwen, als derde. Pascal Vergeer in goede vorm te ruggekeerd van de Milk Race in Engeland. De Warmonder legde het peloton tijdens de districts kampioenschappen zijn wil op. rOTO i.ARCHIEF gouda >- Pascal Vergeer is de afgelopen week in goede vorm terugge keerd uit de Milk Race in Enge land. De Warmondse wielren ner. die zich 'nog niet had ge plaatst voor de Nederlandse wegkampioenschappen voor amateurs, toonde op de dis trictskampioenschappen zijn macht in het peloton. Door zijn zege klasseerde hij zich auto matisch voor het NK. De Koga renner moest het wel alleen moeten doen. want van zijn clubmakkers viel niets te verwachten. Immers, van Swift/Casba waren alleen nog Mark Rasch en Laurens Koster geselecteerd. Uit een kopgroep van negen renners bleven uit eindelijk Rob den Bakker (Kwintsheul), Niels van Stralen (Heerhugowaard), Peter Mol (Kapelle) en Pascal Vergeer (Warmond) over. De Swift-renners Van Stralen en Mol eisten de hoofdrol op, maar moesten wel met Vergeer afrekenen die voor eigen kan sen reed. Toen het viertal ook in de laatste ronde bijeen bleef werd de kans voor Vergeer gro ter. In een felle eindsprint klop te hij zijn clubgenoot Peter Mol met klein verschil. Niels van Stralen werd vierde nog voor John den Braber. Laurens Kos ter kwam als negende over de eindstreep. In de overige categorieën was het goud voor Alex Jansen en Karei Teeuwen. Leidenaar Alex Jansen was bij de B-amateurs sterker dan Peter Uittendaal (Lisse) en zijn neef Aloys Goosen. Met Ruud Borst, die vijfde werd, klasseerden zij zich voor de Nederlandse kam pioenschappen zaterdag in Gie ten. Bij de veteranen haalde Ka- rel Teeuwen uit De Zilk weer eens een gouden medaille. Dit keer was hij Scheveninger Gerrit Pronk duidelijk de baas. Martijn Arensman (De Bol lenstreek) mag na zijn derde plaats bij de junioren ook naar het NK. Peter van der Reep (6), André Mohlmann (8) en Michel Allard (10) grepen naast het ere metaal. Bij de nieuwelingen mag Robert Koole door een tweede plaats naar hét NK. De zelfde prestatie werd neergezet door Eugenie van de Linden uit Noordwijkerhout bij de meisjes. Klassieker In de klassieker Diamant van het Noorden deed Swift goed mee Fernand Warmerdam (Koudekerk) en Martin Schal kers (Voorhout) waren steeds present bij de ontsnappingen en de laatstgenoemde was er ook in de finale nog bij. Maar meer dan een elfde plaats zat er voor de ex prof niet in Mare Faas werd vijftiende en War merdam en Niels van Stralen grepen net naast de prijzen. Bij de B-amateurs twee over winningen. In Made zegevierde Borst en in Joure waren de bloe men voor Jansen. Vital Timmer mans greep in het Belgische Kieldrecht nel naast de erepalm en werd tweede In Papend- recht werd André Mohlmann vijfde. Erwin van Diest (Lisse) debuteerde in Uithoorn met een achtste plaats bij de A-ama teurs In de Ronde van Oude Tonge was er een vijfde plaats wegge legd voor Petra de Bruin uit I^ngeraar. Arie Selinger geeft zijn team instructies. Links zitten Blangé, Benne en Zwerver, rechts staat Held. amsterdam anp Speculerén over de samenstel ling van zijn basiszestal in Bar celona laat Arie Selinger voorlo pig aan anderen over. De vol- leybalcoach is er bij zijn man- nenteam zes weken voor de Olympische Spelen nog niet uit, heeft de wedstrijden voor de World League nog om te experi menteren maar wacht met smart op de terugkeer van de aan de knie geblesseerde mid den-man Martin van der Horst. De spelers hebben van alle onzekerheid geen last. De een heid groeit. De wedstrijden te gen Duitsland werden met een glimlach afgewerkt. De pink ster-toeristen werden na de kor te klussen (twee keer 3-0) met het schaamrood op de kaken over de grens gejaagd. Duitsland vormde absoluut geen graadmeter voor de kwali teiten van het Nederlands team. Tegenstand kreeg de Oranje formatie in Amsterdam op bei de dagen niet. De Duitsers, vori ge week nog verrassend win naar van een duel tegen Cuba, namen niet eens de moeite met een voltallige ploeg in Amster dam te verschijnen. Werk en studie hadden voorrang, het geen bondscoach Prielozny maar nauwelijks kon verteren. Duidelijk werd dat de keuze heer weinig zin meer heeft op deze manier verder te werken in Duitsland. „De bond en de spelers moe ten maar eens nadenken wat ze precies willen. Na de vierde plaats op het EK dacht ik dat er een basis lag voor volleybal in Duitsland. Kennelijk is de com petitie belangrijker dan het na- .tionale team", sneerde hij naar de thuisblijvers. Selinger heeft die problemen in Nederland niet. Alles is ge richt op een medaille in Bar celona. Alleen is de 'gouden for matie' nog niet bekend. Ten minste nog niet bii de spelers. Selinger senior wilde aanvanke lijk na de wedstrijden in Canada met een vast zestal aan de slag. De blessure van Van der Horst maakt dit echter nog niet moge lijk. De langste man uit de ploeg verbleef afgelopen week in het ziekenhuis om vocht uit de rechterknie te laten halen. „Hierdoor heeft de beslissing vertraging opgelopen. Ik wil verder ook niet over de samen stelling speculeren", aldus Se linger. „Mechanisch is er niets met de knie van Van der Horst mis, alleen heeft het vocht tot een infectie geleid. Voorlopig kunnen we nog geen gebruik van hem maken, maar ik ver wacht dat hij over twee tot drie wekén weer kan trainen", ver klaarde de hoofdcoach. .Alleen Zwerver weet zeker dat hij speelt in Barcelona", keek spelverdeler Peter Blangé vooruit. De in Italië spelende prof wisselt bijvoorbeeld voort durend met Avital Selinger van plaats. Feit is dat de rest van de se lectie momenteel weer met ple zier de trainingen en wedstrij den afwerkt. Hetgeen tegen Duitsland tot grappen en grol len binnen de lijnen leidde. Dat kon ook, omdat de Duitsers geen moment een bedreiging vormden. Zaterdag 1*5-7 15-12 15-4) en zondag (15-5 15-4 15- 5) werden de duels in no-time gewonnen. Met zaterdag de ja rige Zwerver, die afgelopen week voor vijf jaar in Italië te kende, als aanjager van de for matie. „Het plezier is terug", meldde Blangé. „De stomme fouten moeten er nog uit. We proberen het emotionele terug te brengen in de ploeg en dat lukt aardig. Dat de basis nog niet vaststaat, heeft ook een voordeel, leder een krijgt nu nog speeltijd. An ders hadden er waarschijnlijk slechts acht voortdurend ge speeld en had de rest erbij ge hangen." Tegen Cuba wordt de komen de twee weken in vier duels be paaJd welke ploeg als eerste ein digt in groep B. Afhankelijk van die klassering wordt duidelijk welke ploegen Nederland in de halve finales ontmoet. „Op dit niveau maakt niet meer uit, wie we als tegenstanders krijgen. Een voorkeur is Af nu t tBui Blangé. den haag anp Het bestuur van de Nederland se schaatsbond (KNSB) is terug gekomen op het omstreden be sluit de vrouwen-kernploeg op te heffen. Dirk van Zanten, voorzitter van de Begeleidings commissie Kernploegen (BCK), kondigde zaterdag in hert radio programma Tros Aktua Sport aan, dat het keurkorps in ere wordt hersteld „Een positieve zaak", aldus Van Zanten Arie Koops. ex bondscoach van de vrouwen selectie en conditictrainer bij de mannen, zal opnieuw de zomertraining van het vrouwenteam voor zijn rekening nemen. Over de nieu we bondscoach, die tevens als ijstrainer zal fungeren, wordt la ter een beslissing genomen. I BI K w.u lu met het uit brengen van een advies aan het bondsbestuur tot de commissie met twee leden is uitgebreid tot vijf man. De voordracht is in- mfcfchb gedaan. Da verwach ting is, oat het bondsbestuur vandaag de nieuwelingen offi cieel zal benoemen Eén van de kandidaten zou voormalig we reldkampioen Hein Vergeer zijn. Het bondsbestuur van de KNSB besloot eind vorige maand de vrouwen kernploeg op te heffen bij gebrek aan een geschikte kandidaat voor de functie van bondscoach De verbijsterde kem ploegleden werden teruggestuurd naar de gewesten. De door de BCK voorgedragen Leen Pfrommer. coach van long Oranje en tech nisch coördinator, werd niet ge accepteerd. De KNSB wilde de oud bondscoach handhaven in zijn huidige functie. Minachting De verrassende brclivsing van hel dagelijks bestuur veroor zaakte een storm van protest in de schaatswereld. Kemplocglid Garla /.ijlstra sprak van een irii st pAMRk spri m mtnmh ting voor het vrouwen schaat sen Koops noemde het besluit merkwaardig, onhoudbaar <m een miskenning van de belan gen van het vrouwen schaatsen In binnen en buitenland. Onder druk van de /ware kri tiek speelde de KNSB de kwestie terug naar de BCK. „Het bonds bestuur verzocht ons te infor meren over de gevolgen van de opheffing" legde Van Zanten uit. „We stelden voor de kern ploeg in ere te herstellen. C»e- lukkig heeft hert bestuur ons ad vies overgenomen. Koops en Zijlstra reageerden zaterdag enthousiast op de po sitieve wending. „Dit is niet meer dan terecht", meldde Zijl stra. „Ik heb anderhalve week in grote onzekerheid geleefd Ik heb me enorm opgewonden over deze zaak. Het heeft me veel energie gekost Ik ben blij. dat ik me onder goede omstan digheden kan voorbereiden op het nieuwe seizoen In topspon draait het om details en aie kun Lslechts in het kader van een ti pioeg in vullen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17