Gouden Spike past De Bruin nog altijd Courier 'Wat in Joegoslavië gebeurt interesseert haar niet' 'Zonnekoning' Sport Spectaculaire demarrage van Jan Jansen op 5000 meter Record voor Kulker DINSDAG 9 JUN11992 15 Het enige dat aan Erik de Bruin verandert is zijn clubkle- ding. Zijn prestaties blijven onverminderd goed. Afgelo pen zaterdag veroverde de discuswerper, die na Ty phoon, Sparta en V&LTC nu voor het Rotterdamse AVR uitkomt, in Leiden voor de zesde maal de Gouden Spike. Dit keer had de Hardinxvelder aan een worp van 64,50 meter voldoende om zich de schaarse concurrenten van het lijf te houden. Erik de Bruin, zesvoudig winnaar van de Gouden Spike, voldeed in de Leidse Hout als enige topper aan de hooggespannen verwachtingen, foto henk bouwman leiden tim brouwer de koning Voor een herhaling van tafere len van een paar jaar geleden, toen de speerworp van Jeroen van der Meer in Leiden volgens De Bruin ten onrechte hoger werd gewaardeerd dan zijn ei gen discusworp, hoefde hij geen ogenblik bang te zijn. Wel ver raste de jeugdige hordenloper Robin Korving aangenaam met een limiet voor de WK junioren (14,17). Op een haar weinig ver trouwd onderdeel, de 400 meter horden, kwam Ester Goossens, vorig jaar winnares van de gou den spike, eveneens goed voor de dag (57,73). Maar aan de in ternationale topklasse die De Bruin weer uitstraalde, kon za terdag in de Leidse Hout nie mand tippen. Zeker Jeroen van der Meer niet, die zich na het inwerpen geblesseerd afmeldde. ,,Ik kreeg plotseling overal last", aldus de tweevoudig spike-winnaar, „vooral van mijn hamstrings. Ik denk dat ik de Gouden Spike nooit meer win. Er zijn nog an dere belangrijke dingen in het leven dan atletiek. Dat neemt niet weg dat ik er alles aan doe om mij te kwalificeren voor de Olympische Spelen in Barcelo- Jacqueline Goormachtigh is dat doel al dicht genaderd. In bergen op zoom» Bataaf Han Kulker heeft vrijdag avond in het Engelse Sheffield met de Nederlandse ploeg het nationaal record op de 4 x 1500 meter ruim drie seconden aan gescherpt tot 15.08,90. Met Si mon Vroemen, Bertold Berger en Leon Haan behaalde de Lei- denaar hiermee de vierde plaats op het Europees Kampioen schap. Kulker zelf was met een tijd van 3.40,7 de snelste van het Nederlandse kwartet dat het één jaar oude record afpakte van het Wageningse clubteam van Tartlétos. Twee dagen na Sheffield liep Kulker individueel in Duisburg. In een sterkbezette race die in 3.35,68 werd gewonnen door de Duitser Herold, kwam Kulker niet aan bod. Ook de olympi sche limiet van 3.36,50 kwam zo kort na Sheffield niet in zicht (3.41). Gezien de stijgende lijn in zijn prestaties houdt Kulker olympische kansen. Volgende week bij de Brusselse West- athletics of twee weken later in Hengelo moet hij die grijpen. Bij de vrouwen vestigde de 4 x 800 meter-ploeg met haar vier de plaats ook een nieuw record. De Alphense atlete Laura Bos man maakte samen met Greta Koens, Stella Jongmans en Kris- ta Aukema duel uit van het team dat 8.29,41 op de klokken bracht. Het oude record van 8.38,2 dateerde maar liefst uit 1970. „Twee weken geleden hoorde ik definitief dat mijn stress-fractuur genezen was", zei Bosman. „Doordat ik nu pas op spikes kan trainen, heb ik een grote achterstand qua snel heid. Die hoop ik in de komen de maanden in te halen." Giste ren won Bosman een 1000 me ter in Hilversum in 2.47,29. Zonder Kulker greep het Ba taven clubteam zondag in Ber gen op Zoom net naast de gou- tegenstelling tot Van der Meer en de verspringers Frans Maas en Emiel Mellaard deed de Rot terdamse in de Leidse Hout wél een serieuze gooi naar de olym pische limiet, maar zij faalde hopeloos. Goormachtigh, terwijl zij Erik de Bruin de discus als een robot over de zestig meter ver zag werpen: „Mijn weekend is in feite al bedorven, al gaat het maandag in Hilversum mis schien weer beter. Maar 53,42 vind ik slecht. Ik had hier toch len. Ook Emiel Mellaard hoopte in Leiden op betere tijden. De van een dubbele blessure herstel lende verspringer beperkte zich tijdens de 21ste Gouden Spike tot twee sprints van 100 meter. „Ik loop als een krant, maar voelde tenminste geen pijn", zei Mellaard na de Finale, waarin hij als laatste eindigde. „Dat bete kent dat het met mijn knie en achillespees de goede kant uit gaat. Eerst wil ik helemaal fit zijn, daarna moet ik voor 6 juli aan de limiet voor Barcelona voldoen." Excuus Het siert Mellaard dat hij zich ondanks het blessureleed liet zien aan de 500 belangstellen den rond de Leidse atletiek den medaille bij de Nederland se kampioenschappen estafette. Op de 4 x 1500 kwamen Fred Sluys, Arnold van Atten, Michel Versteegen en Joost la Lau met 15.45,72 zeven honderdste van een seconde tekort. Na sterk lo pen van Sluys, liep Arnold van Atten zijn persoonlijk record (4.04) aan diggelen met een tijd onder de vier minuten. Ver steegen zorgde ervoor dat slot- loper La Lau alleen met de laatste loper van het Bredaase Sprint hoefde af te rekenen. La Lau maakte twintig meter op de Sprint-atleet goed, waarna de twee elkaar de kop wilden op dringen. In de boemelrace die ontstond sloot Altis-atleet Mi chael Stiemer aan. In de door La Lau ingezette eindsprint bleek hij zelfs de sterkste. Ook de vrouwen 4 x 800 me ter-ploeg van De Bataven be haalde een tweede plaats. Suze Groen in 't Woud, Saskia En gels, Astrid van Velden en Regi- na van Duyn liepen voor wat zij waard waren, maar hadden geen kans tegen Haag Atletiek. Juniore Engels en Van Duyn waren de sterkste loopsters. Net naast de medailles gre pen de 4 x 800 meterploeg bij de mannen en de 4 x 100 en 4 x 400 meterploeg bij de meisjes. De 4 x 800 meter van De Bata ven (Mark van Bel, Gijsbert Remmelzwaal, Versteegen en Van Atten) leverde echter met een tijd van 7.39,61 een prima prestatie. Ook de tweede ploeg van de roodhemden. met de sterke startloper Ron Goudsmit, realiseerde een knappe tijd (7.48,56). Van het junioren-kwartet was Elsemieke Roksnoer de sterkste. Als slotloopster op de 4 x 400 meter realiseerde ze een tijd van 58,5 seconden. Roksnoer. Tirza Horn, Yildiz van der Zij den en Sandy van Wijngaarden haalden twee vierde plaatsen (51,50 en 4.09,41). baan. Een stuk of vijftig andere atleten beperkten, zich tot een late telefonische afzegging, waardoor veel loopnummers het aanzien nauwelijks meer waard waren. Het meest ge hoorde excuus was 'wedstrijden elders'. Zo deden de snelste sprintsters van Nederland daags na de Gouden Spike een ge slaagde limietpoging op de 4 x 100 meter in Duisburg. Leuk voor het sprintkwartet, maar jammer voor AV Holland, dat op de komst van Petra Huy- brechtse, Jacqueline Poelman en Karin de Lange had gere kend. Aan de wegblijvers had Erik de Bruin terecht geen bood schap. De eigenzinnige discus werper stippelt zijn eigen weg naar Barcelona uit. „Daarin past de Gouden Spike goed", aldus De Bruin, „omdat ik toch een aantal wedstrijden nodig heb. Weliswaar had ik 's morgens nog getraind en stond de wind hier niet gunstig. Dat ik onder deze omstandigheden toch zo'n eind gooi, stemt mij in elk geval tevreden." Zelfde lijn Ook de commissie die belast was met het toekennen van de hoofdprijs van 1500,-, zat dit jaar op dezelfde lijn als De Bruin. Technisch coördinator Bert Paauw van de ICNAU, oud atlete Truus Hennipman en Unieraadslid Piet Ruigrok kozen unaniem voor de door een NOS-ploeg gevolgde Barcelona- ganger. Erevoorzitter Frans Jut te van de ICNAU mocht de gou den trofee uitreiken. Voor De Bruin is het te hopen dat hij dit jaar ook elders goud delft. leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker De regionale toppers bij de Gouden Spike waren Yvonne van Dorp en Jan Jansen. Van Dorp won de 200 meter en werd tweede op de 100 meter, terwijl Jansen met machtsvertoon de 5000 meter op zijn naam schreef. Jansen liep zaterdag een mooie race. De districtskam pioen rekende in de slotfase af met Hagenaar Paul Overbeek en John Duinmeijer van DEM met een vernietigende demar rage. Met 14.27,17 liep Jansen net geen persoonlijk record (14,24). Erik Bakker (Spartaan) werd zesde in 15.05,75. Zijn clubgenoot Paul Straathof stort te in in de slotfase van zijn 800 meter, maar liep desondanks 1.54,66. Van Dorp kwam uit op de sprintnummers: 100 meter in 12,21 (tweede) en 200 meter in 24,91 (eerste). Samen met Mo nique Bodijn (12,65 individu eel), Cathy van Loon en Bianca Vermond verbeterde ze daar naast ook het clubrecord van de Holland-vrouwen op de 4x100 meter estafette (48,40). Gisteren kwam Van Dorp bij de pinkster wedstrijden in Hilversum op de 100 en 400 meter tot 12,41 en parus rob van der zanden Jim Courier is in Parijs twee we ken lang de 'Zonnekoning' ge weest. Uitgestegen boven het het tennisvolk hing hij boven Roland Garros. Eenzaam was hij, maar niet alleen. Zeven te genstanders trof hij. maar de confrontaties werden alle kat- en-muis-spelletjes. Als de rossi ge bulldozer uit Dade City de baan betrad, was het begrip spanning opeens heel betrekke lijk. Zijn groundstrokes sloegen in als bommen. Gedurende het evenement leverde hij slechts een set in, tegen Goran Ivanise vic. Een schoonheidsfoutje. Met Courier was niets mis in Parijs, behalve misschien zijn speech na afloop. In goed geoefend maar gebrekkig gesproken Frans bedankte hij het publick („Ik spreek net zo goed Frans als een Spaanse koe"). Kort voor die ludieke act was de 21-jarige hardhitter weer on genaakbaar geweest. Alleen in de eerste set (7-5) ging Petr Kor- da gelijk op met de winnaar. Daarna was het over en sluiten en kreeg de Tsjechoslo waak nog drie games toegeschoven. 6-2 en 61. „Dit is een machine", zei Kor- da na de teleurstellende eindstrijd, die qua spektakel niet in de schaduw mocht staan van de vrouwenfinale. Courier glimlachte fijntjes toen hij met die kwalificatie werd geconfron teerd. „Wat een prachtig com pliment", antwoordde de man die in Stade Roland Garros zijn titel prolongeerde en daarmee zijn tweede Grand Slam beker van dit jaar, na Australië, ver overde. Ivan I^ndl werd ook altijd be- 55,48. Op de 800 meter werd de re gionale eer verdedigd door Sas kia Engels van De Bataven. Via een sterke eindsprint finishte zij in 2.16.62, precies de tijd waar mee ze in februari derde werd tijdens de nationale indoorkam pioenschappen. Marcel de Bruin i louand liep de M 0 me ter in 51,06. Ruud van Maurik, al enige tijd stempeld als een machine. Jim Spencer Courier is geestelijk en lichamelijk zijn evenknie. Uiter lijk onbewogen, mentaal en fy siek ijzersterk en het liefst niet te veel frivoliteiten op de baan. Dat leidt maar af. Coltrier wordt liever niet ver geleken met de Tsjet hoslowaak. Alleen al omdat Lendl nog nooit Wimbledon heeft gewonnen. Over een kleine twee weken wil de Amerikaanse nummer één van de wereld laten zien dat hij ook op gras uit de voeten kan. Daarover bestaan ernstige twijfels. Het spelletje vanaf de baseline dat Courier speelt zou op de snelle ondergrond aan de Church Road wel eens rap ont regeld kunnen worden. Dan zal blijken dat er aan de machine toch wel enkele schroefjes los- José Higueras, denkt dat op Wimbledon de tekortkomingen van zijn pupil aan het licht tre den. Want al oogt de kampioen gravel is natuurlijk geen gras. Higueras: „Jim pleegt zijn punten op te bouwen. Hij is een man van geduld In de rally kan hij versnellen en zijn tegenstan der in de verdediging brengen. Op gras bestaat daartoe de kans niet. daar is de tijd niet voor. Hm in terveren mi voHeren Dm laatste onderdeel beheersen veel spelers beter dan Jim. al zijn de volleys al sterk vooruit- MMD In mrllMH jaar geleden." Een jaar geleden boekte Cou rier zijn beste prestatie op Wim bledon met i*en kwartfina leplaats. Dit jaar hoopt hij op meer. Zijn voorbereiding op gras is kort. Maar dat was voor Roland Garot ook n Hij haal de snel even de hoofdprijs op het graveltoernooi van Rome en Van Noort weer over zestig meter lfsse» Omdat het kogelslingeren niet op het programma van de Gou den Spike stond, moesten de re gionale toppers op dit nummer naar Lisse voor een atleet-vrien delijke 'dubbele' wedstrijd. On danks deze dubbele kansen om de beste seizoenprestaties aan te scherpen, kwamen Holland atleet Remy Engwegen en Spar taan Peter van Noort daar niet aan toe. De winst ging zoals ver wacht naar Van Noort. Dit keer werd het 60,04 als verste worp. Engwegen slingerde 48.70. Van Noorts broer Nico gaf nog eens aan dat de competitie ploeg van De Spartaaan over twee weken nauwelijks gehan dicapt is door de afwezigheid van de nationaal recordhouder. Hij bracht het tot 41,72. PETRA HUYBRBCHTSI was In tens blij zondagmiddag. Samen met startloopster Nelli Cooman. Jacqueline Poelman en Karin de I.ange bemachtigde de psycho logiestudente een entreebewijs voor de olympische 4 x 100 me ter. In Duisburg legde het Oran je-kwartet de volle ronde af in 43.54 seconden en dook daar mee onder de limiet van 43.70. gehinderd door een voetblessu re. werd derde op de 110 meter horden in 14,48 Net als twee dagen later in Hilversum (14.31 om 14,75) bleek Wiggert Thun- nisen te snel voor de atleet van A/W '36. Koert Veldmaat (Hol land) finishte in 16,02. Op de 400 meter horden kwam de Lis- sesse Tessy Lenting als vijfde over de meet (66,56) Jeroen Kolnaar werd met zijn verte- sprong van 6,39 vierde was klaar voor de Open Franse. „Eigehlijk ben ik nu nog niet met Wimbledon bezig. Eerst hier van genieten en een paar dagen rust nemen", zei Courier zondag na zijn overwinning die hem acht ton opleverde Bij zijn vorige Grand Slam-ze ge, in Melbourne, sprong hij na de finale de Yarra rivier in. Een dergelijke duik overwoog hij in Parijs ook. Tot een sprong in de Seine kwam het echter niet. Hij vond het water te smerig. Korda leverde ook geen te genstand die Courier tot een vreugde-uitbarsting noopte Het ging allemaal te gemakkelijk De 24 jarige linkshander uit Praag ooit nog ballenraper voor Ivan Lendl in de Davis Cup excuseerde zich. ..Ik was te ner veus en mijn lichaam wilde niet. In een volgende finale, als die ooit komt. speel ik beter Rotend Gbttm beleefde een zwalcke afsluiting, die in fei te paste in het beeld van het he le toernooi. Afgezien van Henri I>econtes verrassende optreden was er weinig spektakel te zien. Te weinig potjes waar bloed, zweet en tranen vloeiden Het zou het toernooi worden van de service volleyspelcrs, die hun specialismen nu eens op het re delijk snelle gravel van Parijs zouden demonstreren Maar /e sneuvelden allen vroegtijdig. Edberg. Stich. Income, Sampras en Krajicek. al kon de laatste een blessure als ex- Roland Garros kende maar een beeld: dat van Jitn outlet Een Franse krant beeldde hem gisteren op de voorpagina af in een cartoon waarin hij was ver vormd tot een bommenwerper. Niet vleiend, wel waarheidsge- Petr Korda (rechts) lacht van kans kreeg. Monica Seles steeds sterker maar ook steeds minder populair Pas achttien jaar en al drie keer winnaar van de Open Franse ten niskampioenschappen. Er zijn grootheden die er een leven lang voor nodig hebben. Monica Seles niet. want ze heeft nog andere dingen te doen. Ze wil nog eens filmster worden. Iets in de mode lijkt haar ook wel wat. Of een plaatje opnemen misschien. Een mensenleven met alleen maar tennis is immers ook niet alles, al is ze met die sport wel een van de rijkste teenagers van Amerika geworden. Seles lijkt haast te hebben. Ze wil, voordat ze zich op andere za ken stort, de geschiedenis ingaan als één van de succesvolste ten nissters. Op dit moment moet ze op de ranglijst aller tijden nog ve len voor zich dulden, de vraag is hoe lang nog. Inmiddels heeft ze al zes Grand Slam-titels. Van Steffi Graf nam ze vorig jaar de nummer één positie van de wereld over. Ze lijkt die voorlopig niet af te staan. Afgelopen zater dag deelde ze opnieuw een gevoelige tik uit aan haar naaste achter volger, in een schitterende finale op Roland Garros bereikte Graf een bloedvorm, maar ze was eenvoudig niet goed genoeg om Seles te verslaan. Met de cijfers 6-2, 3-6, 10-8 trad de winnares in de voetsporen van Hilde Krahwinkel-Sperlingdie in 1937 ook drie keer op rij de Open Franse had gewonnen. De triomf van de Servische beloond met 550.000 gulden kwam hard aan bij Graf. In haar afscheidsspeech kon ze haar tra nen nauwelijks bedwingen, net als na afloop op de persconferentie. Zó spelend voor zo'n publiek en dan nog misgrijpen. ..Ik heb veel toernooien gespeeld, maar zelden ben ik zo onthaald als dit jaar in Parijs", aldus Graf. die zondag 23 wordt. Na haar zeges in 1987 en 1988 had ze al twee Parijse finales verspeeld (waarsan ook al één tegen Seles). Seles sprak na afloop over de 'meest emotionele finale' uit haar loopbaan De kersverse kampioen won de laatste vijf (.rand Slams waaraan ze meedeed. Wimbledon liet ze vorig jaar c denen schieten. Als de zegetocht van s werelds i doorgaat gaat ze ook in I.ondon voor het eerst s service van Seles natuurlijk niet over (misschien omdat ze die nit dubbelhandig kan slaan net als haar fore- en backhand) en dat een vereiste op gras. Het halen van vieT Grand Slams in één jaar - i dubieuze r wat slechts drie speelsters in de geschiedenis presteerden lijkt niettemin voor haar een kwestie van tijd. Seles wordt alsmaar sterker, maar niet populairder. In Parijs deed ze wat dat betreft ook geen goede zaken Terwi)l de Kroaat Goran Ivanisevic tijdens persconferenties betrokkenheid toonde met de burgeroorlog in het verscheurde Joegoslavië, weigerde Vies steeds iets te zeggen over de situatie in haar geboorteland. Die houding werd haar niet in dank afgenomen. Ze kwam ter wereld in het Servische Novi Sad. maar heeft geen enkele binding meer met die streek, al wonen haar grootvader en oom cr nog. Seles is met haar familie naar Amerika verhuisd en is in feite op en top Amerikaanse geworden, al heeft ze nog geen pas poort op de kop weten te tiltken Ze heeft nog nooit voor een verte genwoordigend Joegoslavisch team gespeeld Al houdt de ..Het inter. haat isevic. ..Ze vindt de kle in de U.ig HMD nu Ier 8 Seles heeft hele ander er en piepend als een n e haar eigen weg. Op ru i Inognslavié gebeurt zri Iva- ir van haar haar belangrijker dan de kleur speelt." dingen aan haar hoofd Slaand als een lij- uis niet tijdens trainingen trouwens) gaat ir een volgend succes. Redel gehuldigd voor 50 jaar jureren leiden Henk Redel had zaterdag de dag van zijn leven. Voor vijftig jaar jureren kreeg de 70-jarige Noordwijker voor aanvang van de Gouden Spike in Leiden een KNAU-speld uitgereikt. Re del, die zich 51 jaar geleden bij AV Holland aanmeldde, gaat ook na dit huldeblijk onverminderd door met zijn jury-werkzaamhe den. Bij de Gouden Spike trad hij op als scheidsrechter lopen. Koster en Tijdhof succesvol in Assen assen De B-junioren Bram Tijdhof en Marlies Koster waren za terdag de enige junioren uit de Leidse regio die naar Assen reis den voor de strijd om de Bouwfondsbokaal. Tijdhof (AV Hol land) boemelde één ronde lang op de 800 meter, maar dook desondanks ruim onder de twee minuten (1.58,15), waarmee hij achter Henri Wagenaar van De Gemzen tweede werd. Koster haalde op drie nummers de finale. Het beste presteerde zij op de 100 meter horden. Hierop snelde ze naar de derde plaats in 15,58. Bij het verspringen kwam Koster tot 4,79 en een zevende plaats, op de 100 meter werd zij vijfde.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15