FC Den Haag: geen wonder Ronald Koeman: kampioen voor de tv Sport Beenhakker moet nu spitsroeden lopen Zweed Ravelli: 'Wij zijn geen schreeuwers' DINSDAG 9 JUN11992 14 REDACTIE HERMAN JOUSTRA AN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER ROB VAN DER ZANDEN BARCELONA. SID Hik een uur had Ix-o Beenhak ker zaterdag met Real Madrid de Spaanse landstitel in han den. Na een zenuwslopende wedstrijd, drie treffers van Te- nerife en de daaruit voortvloei- dende nederlaag van Real (2-3) moest de rossige Nederlander het kampioenschap echter op de valreep afstaan aan landge noot Johan Cruijff, die met Bar celona op de laatste speeldag Athletic Bilbao (2-0) versloeg en de 'Koninklijke' rivaal op de ranglijst alsnog voorbijstreefde. Cruijff heeft zich met het bin nenhalen van de Europa Cup vodr landskampioenen en de prolongatie van de nationale ti tel in Catalonië nagenoeg 'on sterfelijk' gemaakt. Voor Been hakker rest slecht de hoon van de Madrilenen, die ongetwijfeld het hoofd van de Nederlandse oefenmeester zullen eisen. Een ontknoping, waar niemand in Spanje nog op rekende. Leo Beenhakker zat op het Canarisch vakantie-eiland bin nen een half uur ontspannen op de bank. De marge met Bar celona bedroeg voor de laatste speeldag een punt en zijn ploeg nam tegen Tenerife snel af stand. Hierro opende in de achtste minuut de score. De Roemeen Hagi scoorde twintig minuten later uit een directe vrije trap van dertig meter. Het superieure Real leek weinig meer te kunnen gebeuren. De 26ste landstitel was nóg slechts een kwestie van tijd. Was ieders overtuiging. Quique bepaalde namens het offensief ingestelde Tenerife in de 36ste minuut de ruststand op 1-2. De Argentijnse trainer Jorge Valdano, oud-speler van Real Madrid, had in de rust wei nig moeite zijn ploeg te stimu leren tot verdere daden. Terwijl Barcelona tegen Bil bao door twee doelpunten van Stoitsjkov vier minuten na de rust veilig met 2-0 leidde, werd Real hoe langer hoe r Villaroya werd in de 69ste mi nuut uit het veld gestuurd en de tien man kregen het Spaans be nauwd. De Braziliaan Rocha veranderde in de 76ste minuut een schot van Felipe van rich ting (2-2). Een minuut later werd het zelfs 3-2. Buyo kreeg een terugspeelbal van Sanchis niet onder controle en invaller Cherubino profiteerde. ,,We hebben een reeks duide lijke kansen gehad om alles te beslissen, maar faalden en uit eindelijk heeft Tenerife ver diend gewonnen", erkende Re- al-voorzitter Ramon Mendoza na afloop. „Dit is een ongelofelijke te genvaller. Gedurende 75 minu ten waren we kampioen, nu rest alleen de beker nog. Barcelona heeft in de slotfase van de com petitie gewoon minder fouten gemaakt dan Real. Ik hoop nu meer dan ooit bij Real te kun nen blijven", stamelde Leo Beenhakker. In Barcelona leidde het nieuws vanaf Tenerife tot hyste rische taferelen bij de 98.000 supporters in het Nou Camp- stadion. De club van trainer Jo han Cruijff en de om verschil lende redenen niet meespelen de Ronald Koeman en Richard Witschge was voor de twaalfde maal in de clubhistorie lands kampioen. Zonder voor de slot dag ook maar één keer de eerste plaats op de ranglijst te hebben bezet. In januari had Barcelona nog acht punten minder dan Real. De Bulgaar Stoitsjkov was zon dag de grote held met twee doelpunten tegen Athletic Bil bao. De aanvaller verklaarde na de spectaculaire ontknoping ook volgend seizoen in Barcelo na te spelen. Eerder maakten Napoli bekend met de spits ge contracteerd te hebben. „De aanhang mag trots zijn", meen de Cruijff. ,De offensieve stijl is de sleutel achter al het succes. Zoals dat ook bij Ajax en AC Milan het geval is." bij de aankomst van Oranje in Zweden. De blonde laatste man werd zondag kampioen zonder te spe- Been rond met Wacker Innsbruck innsbruck Mario Been voetbalt de komende twee seizoenen voor Wacker Innsbruck. De middenvelder bereikte met de Oos tenrijkse club overeenstemming over een contract. Morgen wordt door Wacker met Roda JC, van wie de voormalige Feye- noorder eigendom is, onderhandeld over de transfersom die 400.000 gulden bedraagt. Lyngby kampioen van Denemarken kopenhagen Lyngby Kopenhagen is op de laatste dag van de Deense competitie voetbalkampioen geworden door een zege van 1 -0 op concurrent B 1903, dat ook uit de hoofdstad komt. Het doelpunt was van international Torben Frank, die is opge nomen in de EK-selectie. Lyngby greep voor de tweede keer de titel. B 1903 en Frem Kopenhagen mogen uitkomen in het UE- FA-bekertoernooi. Antwerp wint Belgische bekerfinale brugge Voor de tweede keer in zijn bestaan heeft FC Antwerp de Belgische voetbalbeker veroverd. Dat gebeurde, zondag in Brugge voor 20.000 kijkers, tegen KV Mechelen na het nemen van strafschoppen. Libero Leo Clysters miste de beslissende trap van elf meter. De strafschoppenscrie was noodzakelijk nadat twee uur voetbal geen winnaar had kunnen aanwijzen: 2-2. Opnieuw tegenslag voor Engeland lqnden Op de dag van het vertrek naar Zweden werd de Engel se voetbalploeg opnieuw geconfronteerd met problemen. Ver dediger Mark Wright van Liverpool bleek last te hebben van zijn achillespezen. Hij bleef in Engeland achterom zich uitgebreid te laten onderzoeken door specialisten. Bondscoach Graham Tay lor heeft Tony Adams van Arsenal gevraagd 'stand by' te Blijven. Eerder moest Taylor afzien van John Barnes en Gary Stevens. Gro- de tv. goteborg albert geesing gpd-verslaggever Diep in z'n hart moet Ronald Koeman Oranje-coach Rinus Michels zondagavond hebben vervloekt. Gekluisterd aan een driezitsbank, bij familie i ningen, beleefde hij de zinnige ontknoping Spaanse competitie v Zijn adem stokte in de keel. Met het zweet in z'n handen zat hij te kijken naar de live-reportage vanuit Barcelona en Tenerife. 'Het was om tureluurs van te worden'. Rillingen De koude rillingen liepen Ro nald Koeman over de rug toen z'n Spaanse voetbalmaatjes drie kwartier later de handen in tri omf omhoog stoken en er in Nou Camp een waar pandemo nium losbrak. Het telefoontje later op de avond van Beguiris- tain kon de teleurstelling bij Ro nald Koeman amper verdrijven. Willens en wetens had Mi chels hem een kampioenschap door de neus geboord. Het is om uit je vel te springen. „Ik ben blij dat het zo gelopen is", hield de libero zich een half et maal later op de luchthaven van Göteborg groot, „maar leuk is anders als je er niet bij bent. Je hebt het hele jaar met die jon gens gespeeld, je hebt geen wedstrijd gemist en dan zit je bij de Finale in Holland, op de bank, naar de tv te kijken. Dat is heel vreemd 'en vervelend." Een dieptepunt in het seizoen dus? „Ben je gek, ik ben toch ook kampioen geworden. Ik heb 35 wedstrijden gespeeld en 15 goals gemaakt, ik heb dus ook m'n steentje bijgedragen." Voor Ronald Koeman was er in het sub-tfopische Zweden weinig verbeeldingskracht no dig om zich de explosie van vreugde voor te kunnen stellen. De Catalaanse voetbaltrots pro longeerde voor de eerste keer in de historie de landstitel, dom pelde heel Madrid in rouw en is er daarmee direct verantwoor delijk voor dat Leo Beenhakker spitsroeden moet lopen. Hij (Michels dus) heeft je vast als eerste gefeliciteerd en ge zegd dat het hem speet, maar dat het niet anders kon? "Daar zat ik eigenlijk ook op te wachten". Nee dus. Dynamisch Het hoofd van Michels staat daar kennelijk niet naar, hij heeft wel andere dingen aan z'n kop. Het Nederlandse volk ver langt van hem dat Oranje het EK-succes van vier jaar geleden prolongeert en dat bewerkstel ligt met dynamisch en aanval lend voetbal. Zijn instinct zegt hem dat hij minder risico's be hoort te nemen, de scheidende bondscoach is echter gezwicht voor de roep van het volk en de spelers. De oefeninterland van afgelopen vrijdag tegen Frank rijk (1-1) heeft hem echter zon der twijfel gesterkt in de over tuiging dat Nederlanders de Chinezen van Europa zijn. Toch is Michels vooralsnog niet van plan het spectaculaire systeem te verlaten door de ver dediging te versterken en aan vallend gas terug te nemen. „Er is op dit moment geen aanlei ding iets te veranderen. We hebben voor deze weg gekozen en er is geen weg terug. Of het moest zijn dat spelers falen, dat wij twijfels hebben of dat be paalde spelers vanwege blessu res niet beschikbaar zijn." Oranje is overigens niet pijn vrij. Peter Bosz heeft last van de hamstrings, Jan Wouters onder vindt nog de naweeën van de enkelblessure die hij tegen Frankrijk opliep en Frank Rijk aard tobt met een liesblessure, die hem in Lens ook al aan de kant hield. De blessures van Bosz en Wouters vormen geen probleem, denkt bondsarts Frits Eagles promoveert na zege dan m Na de longen De spelers van FC Den Maag hadden hun aanhang verze kerd dat het in de tweede promotie/degradatiewedstrijd tegen Go Ahead Eagles zou gaan spoken. Een tikkeltje overdreven. Het enige spook dat in het Zuiderpark rond waarde was het degradatiespook dat voor de derde maal in tien jaar tijd vat kreeg op FC Den Haag. Go Ahead Eagles, dat eerder op eigen terrein al met 3-0 had gewon nen, won gistermiddag simpel met 0-1 en promoveert na vijf jaar weer naar de eredivisie. den haag cus van oosten meester. „We hadden er ver trouwen in dat v Met de moed der wanhoop hield Den Haag zich vast aan 'het wonder van Roda JC' on 26 april. Toen lukte het de ploeg van trainer Mark Wotte om uit geslagen positie (1-3) terug te komen (5-3). Een herhaling was echter teveel gevraagd van de Haagse FC. Bij het eerste Eagles-schot tussen de palen, na twintig minuten, was het al meteen raak. Een fraaie vrije trap van Alphons Arts, toege kend na een overtreding van U'ms op Pothoven, maakte een einde aan de I laagse illusies. De Haagse furie bleef achter wege, zowel op het veld als op de tribunes. Vooral na de 0-1 achterstand verflauwde het I laagse offensief, dat herhaalde lijk vastliep ter hoogte van de zestienmeterlijn. Door de lucht was Go Ahead eveneens niet te passeren. De lange verdedigers Morbus, Bosvelt en Schenning hadden geen kind aan de 1 laag se aanvallers Houtman, Otto en Van der Laan. Wel had Go Ahead veel overtredingen (23) nodig. Geel was er voor Buis man, Hulshoff en Piqué. Op merkelijk was dat geen enkele Hagenaar tegen een hoeking opliep. Mark Wotte wist vooraf al dat alleen een wonder Den Haag nog zou kunnen behoeden voor degradatie. „Het was een moei lijke opgave", aldus de oefen- ist met or zouden komen, maar oest alles wel meezitten, tegengoal zag ik dat de s er door heen zaten." weedc helft werd in stilte afgewerkt. Het geblaf van poli tiehonden overstemde het lang zame handgeklap op de tribu nes. Vanaf vrijdag was er door de gemeente Den Haag en de KNVB druk vergaderd over de beladen wedstrijd. Met publiek, zonder publiek, afgelasting, en toen weer met publick. Driedui zend Haagse en 100 fans uit De venter (uiteindelijk waren er slechts 71) mochten het duel bijwonen. Het gevolg was dat Go Ahead het promotiefeest in een kille ambiance moest vieren. Go Ahead-traincr Jan Versleijcn was er niet minder gelukkig door geworden. „De promotie kwar sing. Ik n complime discipline r als c mijn ploeg een -ven voor de ge- nstelling." Versleijcn ziet voor zijn ploeg wel degelijk mogelijkheden in de eredivisie. Hij wees er op dat Go Ahead probleemloos vier punten heeft gehaald tegen de nummer zestien in de eredivi sie, bovendien heeft hij vertrou wen in zijn jonge spelersgroep. „Die jongens kunnen allemaal nög beter worden. In de eredivi sie gaat dat proces sneller. Maar ik ben me ervan bewust dat we twee a drie ervaren krachten er bij moeten hebben om in de eredivisie een kans te maken. Verhalen dat de promotie voor ons te vroeg komt, vind ik on zin. Als je de kans krijgt, dan moet je die ook pakken." Den Haag moet volgend sei zoen met Nol de Ruiter weer op het nulpunt beginnen. Het blijft merkwaardig gegeven dat een stad als Den Haag niet in staat is om een volwaardige eredivi sieclub van de grond te krijgen. Wotte ziet het gebrek aan geld ook als het voornaamste pro bleem. „We hebben het altijd met jeugdspelers moeten doen, voor aankopen is niet genoeg beschikbaar. De randverschijn selen vormen ook een pro bleem. Dat negatieve imago blijft je als club achtervolgen. Maar wat moeten we er aan doen? Er zijn een stuk of twintig mafkezen die de zaak verpes ten. Voor het Zuiderpark heb ben ze een stadionverbod, maar in Deventer kunnen zij onge hinderd hun gang gaan." De degradatie heeft voor de Zuiderpark-club geen Financiële gevolgen. Alrccon, de exploitant van FC Den Haag. staat de ko mende drie jaar garant voor de begroting. In de sportieve sfeer moet Den Haag wel een bittere pil slikken. De club was in on derhandeling met vier spelers, die echter hun komst lieten af hangen van eventuele degrada tie. Volgens Marcel Valk. gisteren de beste man aan Haagse zijde, is de degradatie het gevolg van veel factoren. „Het begon ei genlijk vorig seizoen al. Toen stonden we in december vierde, waarna we bijna geen punt meer hebben gehaald. Die da lende lijn is dit jaar doorgetrok ken. Er zat geen verbetering in, NilÉMkMk.. f Heini Otto wint een kopduel van Eagles-spelers Mark Schenning. Het was het laatste optreden van Otto in de hoofdmacht van FC Den Haag en het betekende zeker geen hoogtepunt voor hem. foto anp ook omdat de wisselwerking tussen spelers en trainer (Cor Adriaanse - red.) steeds slechter werd. Daardoor kreeg je irritatie in het veld met als gevolg veel onnodige schorsingen. De Ruiter heeft aangekondigd het onprofessionele gedrag van de Haagse spelers volgend sei zoen niet te tolereren. Boven dien gaat hij volgend jaar met een kleinere groep contractspe lers werken. Pattinama, Purvis, Houtman en Otto stoppen. Vooral de laatste had een mooi ere afsluiting van zijn loopbaan verdiend. Na achttien jaar be taald voetbal vertrekt hij af scheid met degradatie. Eerder overkwam de 37-jarige Otto dit bij FC Amsterdam (1978), Middlesbrough (1981) en Den Haag (1988). Zo deed het afscheid hem dubbel pijn. Kessel, iets anders ligt het met Rijkaard, die gisteravond apart trainde. „Rijkaard moet woens dag fit zijn, anders wordt het niks. Dan is de tijd tekort." Risico's Michels loopt niet op de zaken vooruit en gaat op de oude voet verder. Niet van harte, zo lijkt het. „Luister, we hebben geko zen voor het moeilijkste sys teem dat er bestaat en weten dat we een hoop risico's nemen. Dat heeft iedereen tegen Frank rijk kunnen zien. Ook onze te genstanders kennen ons pro bleem en zullen daar gebruik van maken", zo doelt Michels op de neiging om tegen het Ne derland'op de counter te gaan spelen. Zoals Michel Platini dat vrijdag in feite deed met Frank rijk. De consistente opstelling van Michels zou dus betekenen dat ook Dennis Bergkamp voorlo pig weinig te vrezen heeft. De getalenteerde Ajacied kreeg eer der van de bondscoach te horen dat het duel met de Fransen voor hem een soort laatste exa men was. In Lens kwam Berg kamp echter amper in het stuk voor. Hij liep verloren rond in het stadion Felix Bollaert. Dat beseft hij zelf als geen ander. „Het liep gewoon niet, maar vraag me niet naar waarom. Nee, het is geen kwestie van een gemis aan kracht of vertrou- De logische absentie van Stefan Pettersson heeft daar wel mee te maken. Marco van Bas ten is een compleet andere spits met veel meer stardom. Het zou wel eens de belangrijkste reden kunnen zijn waarom Bergkamp tot nu toe in Oranje veel minder uit de verf komt dan bij Ajax. Als Michels in de komende dagen echter niet van gedachten ver andert, staat Bergkamp vrijdag avond tegen Schotland dus ge woon in de basis. Hij had meteen ontslag kunnen krijgen; een coach die het in zijn eigen elftal niet ziet zitten. „Niemand kan van ons ver wachten dat we de halve finale bereiken. We spelen thuis, dat is een voordeel, maar we zijn geen favoriet, veel eerder de under- dog." De spelers keken toe, bonds coach Tommy Svensson kletste de druk van zijn ploeg. Tomas Brolin, de kleine vedette van Parma, hoorde het met genoe gen aan. „Dat heeft Svensson toch tactisch goed gezegd. De druk van het moeten winnen kan iets fenomenaals zijn. Dat moet je wegnemen als je kunt. Dat heeft Svensson goed ge daan." Thomas Ravelli, met 88 inter lands de vader van de ploeg, had ook al met plezier naar zijn coach zitten luisteren. „Wij zijn geen Amerikanen, geen schreeuwers die verkondigen dat ze gaan winnen. Zweden zijn bescheiden, stil. Vanuit de achtergrond presteren we ook het beste. Kijk maar naar de ijs hockeyers. Niemand die iets van hen verwachtte, ze werden wel wereldkampioen." Het is dus de landsaard die Svensson deed besluiten te vra gen of de spots niet beter op Nederland, Duitsland, Engeland en Frankrijk kunnen worden ge zet. Maar toch ook een zeker re alisme. Svensson: „Ten eerste hebben we geen centrale verde diger meer van de klasse van Glenn Hysen. Daarbij hebben de meeste internationals in het buitenland geen geweldig sei zoen gedraaid. En ten derde hebben we geen vleugelspelers. Alleen Anders Limpar kan echt aan de zijkant spelen. Maar die kan overal spelen." Limpar zelf hoort het wel waar hij speelt. „Ik heb geen voorkeur. Bij Arsenal heb ik rechts, in het midden en op links gespeeld. Ik geloof dat ik in de nationale ploeg het beste links kan spelen, in elk geval niet centraal. Ik ben niet zo n loper." Dat mag hij zeggen. Aan lo pers geen gebrek bij de Zweden. Limpar is van een exclusief soort in vergelijking met de meeste ploeggenoten, een crea tieve, mooie voetballer. Niet de beste Zweed misschien, zeker niet de duurste (Thern gaat na het EK voor zes miljoen gulden van Benfica naar Napoli), waar schijnlijk wel de leukste. Het compliment maakt hem bijna verlegen. Limpar reageert als vlucht met een grapje. „Heb je een contract voor me bij Ajax? Nee, serieus, ik voel me helemaal niet zo exclusief. Ik ben een echte Skandinavische speler. Mijn vader was een Hongaar, maar van het Hon gaarse voetbal heb ik toch echt niks meegekregen. En vergeet niet dat Skandinavië genoeg goeie spelers heeft: de broers Laudrup, twee Noren die nu bij Young Boys spelen, Brolin en Rehn uit onze ploeg." Met die laatste twee, keeper Ravelli, Klas Ingesson en Kennet Andersson van KV Mechelen en de verdedigers Roland Nilsson (Sheffield Wednesday) en Jan Eriksson (IFK Norrköping) vormt Limpar het hart van de Zweedse ploeg. Geen slechte ploeg, zelfs bij vlagen een voor treffelijke ploeg. Het hoogtepunt beleefde Zweden echter op het verkeerde moment, het internationale toernooi van Berlijn, begin '88. De alom aanwezige kenners, spionerend voor het EK, zagen Duitsland, Rusland en Argenti nië matig voetballen en Zweden uitblinken. Thomas Ravelli: „En toen waren Limpar en Brolin er niet eens bij" In menig opzicht is de Zweedse hoop gericht op To mas Brolin, het mannetje dat tijdens het WK van 1990 ineens miljoenen waard werd. Eind '89 was hij door Norrköping ge kocht voor iets meer dan 100.000 gulden, na het WK was Brolin ondanks de wanprestatie van zijn ploeg goud waard. Par ma palmde het spitsje, in de na- tonale ploeg vanuit het midden veld spelend, in voor vier mil joen en heeft nog geen dag spijt gehad van die beslissing. Brolin trouwens ook niet. „Want ik ben in alle opzichten beter ge worden."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14