Quick Boys: groot in alle opzichten 'UVS: Volgend jaar een nieuwe kans' Aron Winter in een klap 'binnen' Sport r - wt Rick Talan bezorgt Rheden zondagtitel Voller naar Olympique UVS gaat mogelijk naar West I DINSDAG 9 JUN11992 13 Marco van Basten introduceert Aaron Winter in Göteborg aan de Ita liaanse sportpers. foto anp Ajax raakt nog meer spelers kwijt GÖTEBORG GPD Successen hebben niet zelden ook een keerzijde. Ajax weet daarvan mee te praten. De Amsterdamse club heeft zijn beste spelers altijd al voor het 'grote geld' naar elders zien verkassen en wordt ook nu weer met leegplundering be dreigd. Aron Winter is de eer ste die de UEFA-Cupwinnaar van dit seizoen de rug toe keert. Hij heeft met Lazio Ro ma overeenstemming bereikt over een vierjarig contract. Maar of het bij het vertrek van Winter blijft? Fiorentina heeft Bryan Roy op de korrel en Ge noa is geïnteresseerd in John van 't Schip. De belangstelling voor Bryan Roy is het meest serieus. 'Allenatore' Gigi Radici van Fiorentina beklimt vrijdag middag bij Nederland-Schot land speciaal voor de linksbui ten van Oranje de tribunes van het Ullevi-stadion in Göte borg. De trainer van de club uit Florence, die eerder al de Duitser Stefan Effenberg (Bayern München) voor tien miljoen gulden aantrok, heeft Roy al geruime tijd in het vi- Aron Winter had 'zijn' ver haal over de hals-over-kop- transfer naar Lazio Roma toen juist afgestoken. Vorige week donderdag, zo liet de midden velder weten, had de Romein se club voor het eerst contact opgenomen met zijn zaak waarnemers. Minder dan 24 uur later was de zaak al be klonken. Aron Winter, wiens verbin tenis met Ajax nog twee jaar doorliep, had een clausule in zijn contract opgenomen waarin stond dat hij tussen tijds voor 3,5 miljoen gulden mocht vertrekken. Hoewel Ajax geen mededelingen wil doen over de hoogte van het transferbedrag is met de trans actie naar verluidt een bedrag gemoeid van 7,5 miljoen gul den. De meeropbrengst van vier miljoen gulden zou tussen de partij Ajax en de partij Win ter zijn verdeeld. Winter wilde zich over het financiële ge deelte van de overeenkomst evenmin uitlaten. "Maar," stelde hij niettemin, „ik heb bij Lazio een wereldcontract, dat me in één klap financieel on afhankelijk heeft gemaakt." Lazio Roma, getraind door de vroeger doelman van het Italiaanse nationale elftal Dino Zoff en dit seizoen als tiende geeïndigd in de Serie A, heeft na de komst van Winter vier buitenlanders onder contract. De Duitsers Thomas Doll en Karl-Heinz Riedle en de Brit Paul Gascoigne zijn de ande- Vanuit zijn woonplaats Avenhom liet Louis van Gaal telefonisch weten de vervan ging van Winter uit eigen gele deren te willen oplossen. „Rob Alflen en Marciano Vink kun nen beiden op de positie van Winter spelen. Sportief doet Aron waarschijnlijk een stapje terug, maar Lazio is geen ver keerde club en de sportcultuur in Italië is natuurlijk veel in drukwekkender dan in Neder land." Bijna 7000 supporters vieren zaterdagtitel uitbundig Wim van Zwam kan zijn emoties doorgaans goed be heersen. Rare fratsen aan de zijlijn, verbale uitbarstingen en het bespelen van het publiek laat de introverte trainer liever over aan zijn collega's. Maar na Quick Boys - Ko zakken Boys (4-1), in de catacomben van Nieuw Zuid, pinkte Van Zwam zowaar een klein traantje weg. Als blijk van dank voor het behalen van de algehele zaterdagtitel overhandigde de terreincommissie de wedstrijdbal aan de winnende oefenmeester en dat gebaar bracht de in woner van Bleiswijk volledig van zijn stuk. wj&l m vm* KATWUK ROB ONDERWATER „Dit doet me veel meer dan al die handjes die ik heb moeten schudden", zo uitte Van Zwam zijn dankbaarheid. Over twee weken neemt hij afscheid, met pijn in zijn hart. Met misschien wel de hoogste amateurtitel op zak. Quick Boys wacht immers een dubbele confrontatie met zondagkampioen Rheden. Wrange bijkomstigheid is dat de succes oogstende Van Zwam komend seizoen werkloos moet toekijken. Die gedachte maakt Wim van Zwam niet vrolijk, maar vooralsnog geniet hij met volle teugen van de feestelijkhe den in Katwijk. Zaterdag werd er door bijna 7000 supporters weer een kampioensfeest uit bundig gevierd. En wederom ging hij op de schouders. Hij: „Wat er ook allemaal is ge beurd, ik ben heel blij dat ik hier heb kunnen werken." Fel De oefenmeester had in de broeierige duinpan geen mo ment getwijfeld aan de goede afloop. Quick Boys begon de wedstrijd, die met 3-0 verloren mocht worden, lekker fel dus de vrees voor onderschatting bleek ongegrond. Na vijf minuten ver scheen Leen van der Plas al frank en vrij voor doelman Hen- tenaar. Dat de kans knullig werd verprutst deed niets af aan het superioriteitsgevoel van Quick Boys. Maar halverwege de eerste helft sloeg dat om in gemak zucht. En aan de kant zag Wim van Zwam de bui al hangen. Het was aan de onzorgvuldig heid van Wilco van Buuren en Freek Vorthoren te danken, dat tegentreffers uttWeVeh. t Van Zwam, naderhand: „Stel dat die jongens twee snelle treffers ma ken, dan heb je alle kans dat er paniek uitbreekt." Negen minuten voor rust stel de de wederom ongrijpbare Frenk vgn der Kleij orde op za ken met een geniale actie. Na een lange rush passeerde hij de Leidse ploeg niet klaar voor hoofdklasse HAARLEM AD V Misschien is het maar beter zo. Of, sterker nog, het is gewoon beter dat UVS in de eerste klas se blijft en dat AFC'34 promo veert naar de hoofdklasse. Dat werd gisteren wel duidelijk op het veld van EDO waar de Lei- denaars de beslissingswedstrijd van de periodekampioenen met 1-0 verloren. Maar waar vooral duidelijk werd dat UVS op dit moment absoluut niet klaar is voor het hogere niveau dat de hoofdklasse nu eenmaal voor schrijft. Die bespiegelingen waren er natuurlijk al voorafgaande aan dit cruciale duel waarvoor ruim 2000 toeschouwers naar Haar lem waren getogen. Want UVS verloor ook vorige week al, zij het in dit geval op papier. Bij het verstrijken van de over schrijvingstermijn helde de ba lans namelijk volledig naar de verkeerde kant. Vertroebeld Tegenover nul nieuwkomers moest nieuwe trainer Gerard Desar vier geroutineerde krach ten direct afschrijven. Dat zijn ook niet de eerste de besten. Ex- prof Wout Holverda stopt er mee, Ruud Boot zoekt zijn heil op zaterdag bij Rijnsburgse Boys en John van der Zwan ver trekt samen met voorstopper Paul Osenga naar Wilhelmus. Waarmee het perspectief op een langdurig verblijf in de hoofdklasse eigenlijk nog vóór het bereiken daarvan al danig was vertroebeld. Wat natuurlijk niet wegneemt dat je het wél moet proberen als je de kans krijgt, ongeacht de consequenties die dat voor het volgende seizoen heeft. Wat er dan gebeurt zie je dan wel weer, komt tijd, komt raad. En de deur naar de hoofdklasse stond ondanks die sombere vooruit zichten gisteren voor aanvang gewoon nog wagenwijd open. Want in zo'n beslissingsduel spelen toch vaak ahdere facto ren mee dan die normaal ge sproken in een wedstrijd de doorslag geven. Weliswaar was Paul Osenga op vakantie, was Marcel Tolsma net terug en waren Arthur van Orssagen en Gerry Jansen niet honderd procent fit, maar wat dan nog als je in het eerste be drijf gewoon vier reële kansen krijgt op een treffer, zoals Wal ter de Kievit (2), Wout Holverda (kopbal) en Edgar van Tol (bui tenkant paal) die kregen. Met een beetje geluk zo'n factor dus had UVS bij rust op basis van beter voetbal een volkomen terechte en verdiende 2-0 voor sprong gekoesterd. En was het nu wellicht nóg feest in de Kik kerpolder, want zo'n stand geeft uiteraard vleugels. Bui Maar uit dat overwicht in de eerste helft peurde UVS hele maal niets en een beetje insider zag ruim voor het verruilen van de helften de bui al hangen. Ten eerste omdat, naarmate de nul langer op het bord blijft, kracht en karakter aangesproken die nen te worden, deugden waar de meeste UVS-ers nu niet be paald in uitblinken. Zij lossen het liever voetballend op. En ten tweede omdat, naar mate het spel zich ontwikkelde, de zwakke punten bij UVS het toen nog verzorgde voetbal ten spijt steeds opvallender aan het licht kwamen. Zo stelde met name de rech terflank ditmaal helemaal niets voor, iets dat de scheidende, maar desondanks uitermate te leurgestelde trainer Ruud de Groot na afloop ook beaamde. „John van der Zwan schoof in derdaad niet goed door en Nico van Dam stapte steeds te snel in. De bedoeling was om daar in de zóne te spelen, opdat Hans van Leeuwen en Edgar van Tol van links naar het midden kon den inschuiven. Maar daar kwam allengs minder van te recht." Dat was zijn confrater AFC'34, Dick de Boer, ongetwij feld ook opgevallen. Meer en meer verplaatsten de Alkmaar- ders het spel namelijk nadr die zwakke rechterkant waarop UVS-doelman Marijn Mokveld zich uiteindelijk geheel op moest concentreren. Daar kwam, voor rust al tweemaal, het gevaar vandaan en uit die hoek tenslotte, vijf minuten na de pauze, produceerde AFC'34 de uiteindelijk enige en beslis sende goal. Dat intussen Van Orssagen het veld had verlaten en Tolsma zijn plaats had inge nomen maakte in dit verband weinig uit. De pas getrouwde Tolsma leek namelijk nog in ge heel ander sferen te verkeren en stond machteloos toe te kijken hoe hij door Moleman in' de maling werd genomen. Op diens tikje terug haalde mid- uitgelopen Hentenaar met een bekeken schuiver: 1-0. Vijf mi nuten later schudde Kozakken Boys publiek en thuisploeg weer wakker. Na een reeks blunders kwam Jaco Verbaan in de 'zestien' in balbezit. De Wer- kendamse aanvaller twijfelde -geen moment: 1-1. Bezieling Daarmee kreeg het recht zijn loop, want Kozakken Boys geenszins de mindere ploeg. Al maakte het team van trainer Jan Everse zaterdagmiddag duide lijk niet echt voor de winst naar Katwijk te zijn gekomen. De Ko zakken wilden hoe dan ook een afgang voorkomen en slaagden in die opzet. Althans, in de eerste helft. Na de pauze worstelden de bezoe kers met een totaal andere te genstander. In de tweede helft speelde Quick Boys met bezie ling en dan is het elftal tot veel in staat. Van Zwam: „De instel ling moest anders. De spelers vinden allemaal dat Quick Boys de beste ploeg van Nederland heeft. Daar was in de eerste helft weinig van te merken. Ik heb ze gezegd dat kampioen worden met een nederlaag een schande zou zijn." Dat beseften de voetballers kennelijk ook, want binnen tien minuten had Quick Boys de strijd beslist. Eerst mikte Marco Dijkhuizen raak en daarna ko gelde Frenk van der Kleij het le der achter de kansloze Hente naar: 3-1. Het feest op het bom volle Nieuw Zuid barstte daarna pas goed los. Otte Edwin Otte was inmiddels Leen van der Plas komen aflossen. De Haarlemmer was getergd omdat hij door Wim van Zwam buiten de basis was gelaten. De trainer had ook moeite met die beslis sing gehad, verklaarde hij na derhand. Feit was wel dat Quick Boys de laatste twee wedstrij den zonder Otte uitstekend functioneerde. Otte vond niet- Scheidend trainer Wim uitbundig feest. temin dat er voor hem een ba sisplaats ingeruimd had moeten worden. In het laatste half uur maakte de topscorer van Quick Boys in elk geval een geïnspireerde in druk. Komende zaterdag zal er voor hem ongetwijfeld een plaats in de basis zijn inge ruimd, want Quick Boys zal het dan zonder libero Gert Aande- wiel moeten stellen. De Katwij- ker vertrekt een dag later met het Nederlands amateurteam naar Nieuw Zeeland en mag van bondscoach Groenewoud dan niet meer in actie komen. De plaats van Aandewiel wordt waarschijnlijk ingenomen door Marco Dijkhuizen, gisteren weer een van de uitblinkers. Kozakken Boys werd zaterdag trouwens een afgang bespg^a. Temidden van de hossende massa vergaten de Katwijkers het reeds ingezette kampioens feest met doelpunten op te fleu ren. Alleen Floor van Duyn vond nog het doel. Vijf minuten voor het laatste signaal van ar biter De Jong mocht Richard Hoogervorst nog even zijn op wachting maken. Het was een beloning voor zijn betrokken heid bij de selectie. Hoogervorst is inmiddels hersteld van een zware blessure aan de achilles en gaat volgend seizoen, onder Hans van der Zee. weer voor de prijzen. Opstootje De verdediger was vlak v r tijd nog betrokken bij een opstootje. John Verbaan trapte Hooger vorst na een duel duidelijk na. Arbiter De Jong trok onmiddel lijk rood, maar werd door de Katwijkse invaller op andere ge dachten gebracht. Boosdoener Verbaan mocht blijven. Een groots gebaar van arbiter en 'slachtoffer'. Quick Boys-Kazakken Boys 4-1 (1-1). 36 an def Kie>j 1-0. 41. Jaco Velbaan 1-1. 40 Toesc houwers6900 N.el Rog. Aar dew e' >er Pias. Jaap van Duyn. Floor van Duyn. Van Rheden en Quick Boys strijden in twee wedstrijden om het al gehele landskampioenschap bij de amateurs. Rheden ver overde de titel bij de zon dagamateurs door zaterdag avond RCH in het beslissende duel met 1-0 te verslaan. De eerste wedstrijd om het alge heel kampioenschap wordt komende zaterdag op Nieuw Zuid gespeeld om 15.00 uur. Een week later wordt om 18.00 uur in Rheden afgetrapt. Rheden had hef tegen RCH moeilijk om de titel bij de zon dagamateurs veilig te stellen. Het team van Jan van Eijck maakte dit seizoen indruk in het toernooi om de KNVB-be ker met een sterke zege op FC Twente alvorens het door VW via strafschoppen werd uitge schakeld. Zaterdag vocht de ploeg voor eigen publiek fel voor de noodzakelijke over winning. RCH had door de uit- adtfeter tejn I MtWft G8-0 voldoende aan een gelijkspel. Op doelsaldo had de ploeg, zonder de in Turkije vakantie vierende coach Beunder, de ti tel voor het grijpen. De felle start van Rheden deed het halve werk. Na 27 minuten bezorgde Rick Talan, oud-Katwijken de thuisclub de benodigde voorsprong. De spanning liep in de slotfase hoog op. Vooral toen een doel punt van RCH, rechtstreeks uit een hoekschop, door scheids rechter Fleuren werd afge keurd. ..Dat is het mooie van voet bal". meende Van Eijck. die nog steeds kandidaat schijnt te zijn voor de vacante tralnrrs- b.ian bij Vitesse Vi 11"" 1«Wi en 1987 was hei de1Me Bui dagstitel voor Rheden. Voorzitter Bernard Tapie heeft in het afgelopen weekeinde be kendgemaakt dat Rudi Vóller, de Duitse spits van AS Koma. volgend voetbalseizoen bij Olympique Marseille speelt. Hi) wordt de vervanger van lean Pierre Papin, die naar AC Milan is\ertrokken. Olympique Marseille heeft de versterking van de aan val ook nog de Schot Ally Mc Coist en de Welshman Mark Hughes op het oog. AFC'34-verdediger Robert neemt in de slotfase geen enkel risico en kogelt de bal over de volle Haarlemse tribune het bos in. UVS-er Edgar van Tol vraagt zich af of dat leder ooit nog terug te vinden is. foto lOf* zuyixrduin Ademtocht „Toen knakte er iets", sprak De Groot naderhand en de Leidse oefenmeester drukte zich daar mee nog zachtjes uit. Want het leek wel of in één ademtocht al le bezieling wegvloeide uit al wat zich in een blauwwit shirt had gehuld. Het had toen. in het volgende half uur, gemakke lijk op een drama voor UVS kunnen uitlopen als niet Mok veld als enige het .hoofd boven water had gehouden en als AFC'34 domweg had geprofi teerd van de enorme gaten die er vielen op het middenveld en in de defensie van de volledig van de kaart zijnde leidenaars. Dat weigerden de Alkmaarders evenwel consequent en het hoeft ook geen betoog dat zij op hun beurt volgend seizoen in de hoofdklasse beduidend slag vaardiger te werk dienen te gaan. Anders zijn ze zo weer te rug in de eerste klasse. Het werd zelfs nog even be nauwd voor AFC'34 toen de lan denaars. tien minuten voor het einde, dan toch eindelijk de ruggen rechtten, laatste man Wout Holverda naar voren toog en alle ballen hoog in de rich ting van de weifelachtige doel man Van Huizen zeilden. Die kwam nog juist met de schrik vrij omdat invaller Geny Jansen in vrijstaande positie de juiste richting miste. Marcel Tolsma op de paal mikte en Hans de Kruijs net niet genoeg vaart achter zijn kopbal kon zetten. Het had dus nog altijd ge kund. Maar het is toch maar he ter zo. Dat vond Wout Holverda trouwens ook. De voormalige spits van Sparta. Haarlem en Fortuna stopt er weliswaar zelf mee. maar stak zijn treurende ploeggenoten na afloop in de kleedkamer toch een hart onder de riem. „Hé, we zijn niet gede gradeerd. hoor. We hebben al leen de promotie maar gemist Volgend jaar krijg jc weer een kans." UVS speelt volgend seizoen hoogstwaarschijnlijk in West I I )al is het ge\olg \.m de promotie /degradatie van de divrrse clubs van en naar de hoofdklasse A. West II heeft daarbij een overschot aan eersteklassers waardoor l IVS. als meest noordelijke ploeg in de provincie, vermoedelijk wordt doorgeschoven. Dat alles kan nog door knust worden omdat er bij de KNVB twee protesten lo pen ten aanzien van het op stellen van ongerechtigde spelers. Wilhelmus «>n Storm vogels zijn daarbij betrokken, maar ook Blauw Wit heefi alsnog protest aangetekrrui tegen het overspelen van het duel met AFC'34. De ploeg dus die U\"S gisteren uit de hoofdkiavse hield..

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13