laat Cox in zijn hempie Generaal staan Rtv show Requiem voor Musica Religiosa et profana DINSDAG 9 JUN11992 10 treffer te hebben geplaatst. „De cd loopt als een speer", juicht Irene Geerding. „Met de eerste uitlevering zijn we over goud heen gegaan, meer dan 50.000 exemplaren. Het hangt er nu van af wat de jongens van het Nederlands elftal in Zweden gaan doen. We hebben hiervoor al meerdere Oranjeprojec ten gedaan. In 1988 'We houden van Oran je' met André Hazes. De jongens deden het toen fantastisch in Duitsland, dus liep 'We houden van Oranje' fantastisch. Twee jaar geleden brachten we 'Hits voor Oranje' uit. Toen deden ze het niet zo goed, daar in Ita lië, dus viel de verkoop bar tegen. Heel Wat exemplaren hebben we toen moeten terug halen. Kortom het succes van onze jongens, bepaalt mede ons succes." Het optimisme kent intussen geen gren zen. Afgaande op al het fraais dat Vader Abraham, Koos Alberts, Hanny, Ron Brand- steder, vanzelfsprekend De Havenzangers en warempel ook Lee Towers laten horen wacht de jongens van de Nederlandse voet balselectie een geheel verzorgde en ook nog betaalde vakantie. En Dino Music automa tisch een kassucces. Af en toe effe de wei in omdat de UEFA (de Europese Voetbalbond) dat nu eenmaal wil, maar het eindresultaat staat voor de 'keur aan toptalent' (de kwali ficatie is van de platenmaatschappij) al vast. Het kan in Zweden eenvoudig niet fout gaan. H.O.LLAN.D., Holland spreekt een woordje mee! Luister maar naar André Hazes. Volgens hem kunnen wij samen heel Europa aan, omdat wij samen één geheel vormen. Neem van Hazes maar gevoeglijk aan dat Europa straks oranje wordt, daar kan geen land nog wat aan doen. Mochten er onverhoopt nog lieden zijn die zich afvragen waar het met Oranje naar toe moet, geen nood, op de wijs van Rod Stewarts 'I am sailing' wijst Pierre Kartner iedereen de voor velen bekende weg. Luister maar HAARLEM OERARP VAN PUTTEN Vlak voor de aftrap van het EK- voetbal in Zweden is het Neder landse voetballegioen al melo dieus tot Oranjekoorts opgezweept door een aantal platenartiesten dat ook wil sco ren. Er zit blijkbaar muziek in Oranje. Dat wordt aanvalliih in de platenzaken, want wie wil er niet in het bezit komen van een 'uniek document'? Hoezo uniek document? Even navragen bij Dino Music, de producent van 'Liedjes voor Oranje'. „Het is daarom een uniek do cument", is de uitleg van woordvoerster Irene Geerding, „omdat normaal gesproken artiesten als Willeke Alberti, Herman Fin kers en René Froger zich niet lenen voor dit soort liedjes."1 Het is voor bondscoach Rinus Michels en diens paladijn en beoogde opvolger Dick Advocaat niet te hopen dat de eentweetjes en driehoekscombinaties van het Neder landse elftal straks net zo haperen als de rij melarijen van sommige Oranjeliederen. Vergeleken bij enkele teksten zijn het on sterfelijke 'Hup Holland Hup', 'Op een slof en een ouwe voetbalschoen' en 'hand in hand' dichterlijke topprestaties. Sinterklaasrijmelaars Op de cd 'Liedjes voor Oranje', door Dino Music met veel pretenties op de markt ge dumpt, staan produkten die zo te horen hun oorsprong moeten hebben gevonden in de breinen van matig getalenteerde sin terklaasrijmelaars. Maar nee, dat is toch echt een misverstand. Al ontstijgt de door snee tekst nauwelijks of niet net niveau 'Sint en Piet hebben lang moeten denken wat ze je nu weer moesten schenken', on der de schrijvers bevinden zich toch reputa ties als Pierre Kartner, Peter Koelewijn en Gerard Cox. Ook als er geen covers worden gezongen verraden de composities nauwe lijks originaliteit, maar vooral gemakzucht. Het zijn weer van die bekende lalvarianten op het nationale voetbalvolkslied Olé, Olé, Ute.Olé. „Nee hoor, er is geen sprake van dat 'Liedjes voor Oranje een inderhaast in el kaar gedraaid produkt is", bezweert Irene Geerding. „De opnamen zijn in mei ge maakt. maar de tekstschrijvers zijn al veel eerder begonnen Wie dat nog niet mocht weten, de cd 'Liedjes voor Oranje' maakt voor eens en al tijd duidelijk dat franje rijmt op champagne en oranje, kampioen op niets meer aan te doen en we zijn door niemand te verslaan op we gaan er tegenaan. Bovendien komt de leeuw in zoveel liedjes om de hoek kij ken, dat spontaan de behoefte ontstaat om een dompteur te huren teneinde dat beest weer terug in z'n kooi te krijgen. Niettemin denken ze bij Dino Music, nog voor er in Zweden ook maar één balom wenteling is gemaakt, een commerciële vol- We gaan naar Zweden We gaan naar Zweden Gewoon weer winnen net als toen 't Wordt een sensatie voor onze natie Gewoon beginnen en overdoen Met alle glorie en de victorie Komt heel ons landje weer overeind Met goeie reden gaan wij naar Zweden In knaloranje tot het eind En zo gaat Vader Abraham, die in Hanny's 'We worden toch weer kampioen' zijn ge bruikelijke stoplap 'toch' minstens vijf keer heeft gestopt, nog een paar minuten door. "We gaan het nog een keertje overdoen', weten ook de Havenzangers zeker. Het werkje is een familiair eentweetje van T. Pe ters en R. Peters. Voor het begrip van de tekst van het refrein volstaat een minder dan gemiddeld IQ, er kan dus massaal wor den meegezongen: We gaan het nog een keertje overdoen, overdoen, overdoen We worden nog een keertje kampioen We gaan er nog een keertje tegenaan, tegen- De leeuw gaat niet in z'n hempie staan we zijn door niemand te verslaan net als toen worden we weer kampioen Reken maar dat daar grondig over is nage dacht door de heren Peters en Peters. Oudbakken Gerard Cox heeft niet eens de moeite geno men om voor deze gelegenheid een fonkel nieuw liedje op zijn repertoire te nemen. Cox heeft zijn oudbakken hit 'Het is weer voorbij die mooie zomer' van de rommel-1 zolder gehaald en die in een Oranjejasje ge stoken. 'Het is weer zover, 't is weer zomer, maar nu met een groot oranjebal erbij'. Zoals bekend is hij voetbalfan, althans Feyenoord-supporter. Zodoende kent Cox zijn pappenheimers en de bijnamen van die pappenheimers. 'Koetje', 'Tiggel' en 'Breukie' gaan de Duitsers straks op hun smoel geven, misschien met steun van het jonge talent Numan en Taument. Da's nou jammer! Meneer Michels is wat j dat betreft volledig voorbijgegaan gegaan aan Cox' kijk op voetbal en aan Cox' selec- tietips. Uitgerekend Arthur Numan en Gas ton Taument, die toch vrij prominent figu- j rerfen in 'Het is weer zover', moesten van de Generaal thuisblijven. Niet de leeuw, maar een eens geëngageerd maar inmiddels al| lang tot de commercie bekeerd artiest staat zodoende in z'n hempie. Bereik RTL Radio wordt steeds groter De radiozender van RTL 4 doet het goed. RTL Radio is via de kabel in ruim 3 mil joen huishoudens te beluis teren. De omroep zendt 24 uur non stop popmuziek, nieuwsprogramma's en in formatie over weer en ver keer uit. Volgens RTL 4 ko men er uit heel Europa reac ties van luisteraars binnen. Ruud Hendriks, algemeen directeur radio bij RTL 4: „Het aantal gemeenten dat het station op de kabel zet, neemt nog elke dag toe. Bo vendien zijn we nu in Den Haag en wijde omgeving oók op het stand, in de tuin of via de autoradio te beluisteren. De band tussen de luisteraar en het station kan daardoor alleen maar hechter wor den." Radio 4-programma van Marijke Ferguson verdwijnt in oktober STRIPS HILVERSUM Rob van der Hllst Elke zondagochtend weet Ma rijke Ferguson, maakster van het NOS-programma 'Musica religiosa et profana, duizenden muziekliefhebbers aan het ra diotoestel te kluisteren. Het be treft een van de meest informa tieve en karakteristieke radio programma's van de klassieke muziekzender Radio 4; vooral religieuze en wereldlijke, uit de middeleeuwen en renaissance stammende muziek wordt erin ten gehore gebracht. Binnen kort Klinkt evenwel het requi em. Na bijna een kwart eeuw wordt Musica Religiosa. dat overigens onder verschillende benamingen heeft geleefd, op het offerblok van de nieuwe zenderindeling gelegd. Met ingang van oktober van dit jaar zal het zondagse Musica religiosa et profana gaan ver dwijnen. Officieel besloten is dat nog niet, meldt NOS-radio- directeur Willem van Beuse- kom. Maar ingewijden in het Omroepkwartier van de NOS weerspreken dat officiële com mentaar. Volgens het nieuwe rooster van uitzendzendtijden zal voortaan Veronica klassieke programma's op de zon- dagaochtend gaan verzorgen. De NOS verhuist naar andere uitzendtijden, maar het wil blijkbaar niet het programma van Marijke Ferguson, een ty pisch (lees: -heel rustig, be schouwend) zondagochtend- programma meenemen. Veronica blijkt geen trek te hebben in het 'ingewikkelde' karakter van Musica religiosa et profana. Hooguit zou de VPRO een uitwijkplaats voor Musica religioso et profana kunnen zijn. De VPRO heeft zich al ont fermd over een ander NOS-pro gramma dat wordt geschrapt: Michiel de Ruyters serie over de geschiedenis van jazz. De horizontale programme ring, die in beginsel in oktober op Radio 4 wordt ingevoerd, heeft voor klassieke liefhebbers als consequentie dat zij doorde weeks op vaste tijden telkens te rugkerende programmasoorten kunnen verwachten. Nu rot zooien de omroepen wat pro grammering betreft maar wat aari: ieder voor zich en god voor ons allen. Iedere omroep vult zijn zendtijd in naar eigen goeddunken. Het vervelende is nu, dat de Hilversumse zendgemachtigden enerzijds wel snappen dat het 'horizontaliseren' van Radio 4 noodzaak is (luistercijfers), maar dat anderzijds iedereen, beducht is voor de consequen- onderlinge sa menwerking (financiële en per sonele gevolgen zowel als om- roepstrategische). Dit laatste speelt thans tijdens besprekin gen over de toekomstige zen derredactie van Radio 4 een overheersende rol. Niet de belangen van Radio 4-luisteraar vormen de kapstok waaraan de toekomstige zen derprogrammering wordt opge hangen. Het zijn interne perso neelsbelangen, botte zendtijd verdeelsleutels en de eigen pro- fileringsdrang van praktisch alle zendgemachtigen die een ge zond over all programma-aan bod op Radio 4 in de weg staan. In dit licht bezien is Musica religiosa et profana van Marijke Ferguson blijkbaar een mugge- poepje. dat met een vingerbe weging van de radio valt te ver- ui j deren. BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10